8 راه درمان زگیل تناسلی زنان

زگیل های تناسلی یکی از رایج ترین انواع عفونت های منتقله از راه جنسی هستند. تقریبا تمام افراد فعال از نظر جنسی، در معرض ابتلا به حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی هستند. در این مقاله به بررسی درمان زگیل تناسلی در زنان می پردازیم.

زنان بیشتر از مردان در معرض مبتلا به این ویرووس هستند. همانطور که از نام آن مشخص است، زگیل های تناسلی بافت های مرطوب ناحیه تناسلی را درگیر می کنند. زگیل های تناسلی ممکن است کوچک و به فرم برآمدگی گوشتی و یا ظاهر شبیه گل کلم داشته باشند. در بسیاری از موارد، زگیل ها آنقدر کوچک هستند که تشخیص داده نمی شوند.

همانند زگیل های سایر قسمت های بدن، زگیل های تناسلی در زنان نیز توسط ویروس پاپیلومای انسانى ایجاد می شوند. برخی از گونه های این ویروس می توانند زگیل های تناسلی را ایجاد کنند، در حالی که سایر انواع آن ممکن است علت سرطان باشند. واکسن ها می توانند در برابر برخی سویه های این ویروس ایمنی ایجاد کنند.

زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی در زنان

در زنان زگیل تناسلی ممکن است بر روی قسمت بیرونی واژن و دیواره های آن، بین ناحیه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و گردن رحم رشد کند.

در مردان، این زگیل ها ممکن است سر آلت تناسلی مرد، بیضه ها و یا مقعد را درگیر کنند. زگیل تناسلی همچنین می تواند در دهان و گلوی فردی که تماس جنسی دهانی با فرد آلوده داشته باشد، ایجاد شود.

علائم و نشانه های زگیل های تناسلی عبارتند از:

 • تورم کوچک، گوشتی یا خاکستری در ناحیه تناسلی
 • چند زگیل کنار هم قرار گرفته و نمای گل کلمی را ایجاد می کنند.
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • خونریزی هنگام مقاربت
زگیل تناسلی در زنان چه علائمی دارد+عکس

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

چنانچه شریک جنسی شما و یا خودتان در ناحیه تناسلی برآمدگی های گوشتی یا زگیل ها را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید.

فاکتور های خطر

عواملی که احتمال مبتلا شدن به این ویروس را افزایش می دهند، عبارتند از:

 • داشتن رابطه جنسی ناامن با شرکای جنسی متعدد
 • داشتن سایر عفونت های جنسی
 • داشتن رابطه با فردی با گذشته ى جنسی نامعلوم
 • شروع فعالیت های جنسی از نوجوانی

عوارض زگیل تناسلی

عوارض جانبی زگیل تناسلی زنان عبارتند از:

# سرطان

سرطان گردن رحم ارتباط نزدیکی با این ویروس دارد. برخی از انواع ویروس نیز با سرطان سینه، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو مرتبط اند. آلودگی با ویروس پاپیلوما همیشه به معنای ابتلا به سرطان نیست، با این حال انجام منظم تست پاپ اسمیر برای زنان حائز اهمیت است.

# مشکلات دوران بارداری

زگیل تناسلی ممکن است مشکلاتی را در دوران بارداری ایجاد کند. زگیل می تواند بزرگ شود، و ادرار کردن را با مشکلاتی همراه کند. زگیل هایی که در دیواره واژن قرار دارند، می توانند باعث کاهش قدرت بافت واژن در هنگام زایمان شوند. زگیل های بزرگ در ناحیه تناسلی یا واژن ممکن است در هنگام زایمان کشیده شوند و خونریزی کنند.

پاپ اسمیر

تشخیص زگیل تناسلی

از آنجا که تشخیص زگیل تناسلی اغلب دشوار است، پزشکان عموماً با استفاده از محلول اسیداستیک رقیق شده زگیل ها را به رنگ سفید درآورده و سپس، با استفاده از ابزارهای ویژه مثل کولپوسکوپ آنها را نابود می کند.

# تست پاپ اسمیر

انجام منظم معاینه لگن و تست پاپ اسمیر در زنان مهم است. با این کار می توان تغییرات گردن رحم ناشی از زگیل ها و یا علائم اولیه سرطان  گردن رحم را تشخیص داد. در پاپ اسمیر، پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم برای باز کردن دهانه ی رحم استفاده می کند، سپس با استفاده از ابزاری از سلول های گردن رحم بیوپسی (نمونه) برمی دارد. در نهایت، سلول ها توسط میکروسکوپ دیده می شوند.

درمان زگیل تناسلی زنان

درمان های زگیل های تناسلی، مستقیما بر روی پوست اعمال می شوند، روش های درمانی عبارتند از:

1- درمان زگیل تناسلی با کرم های موضعی

کرم هاى موضعى زیکلارا، آلدرا و ایمیکویمود، توانایی سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با زگیل های تناسلی افزایش می دهند. هنگامی که این کرم بر روی پوست شما زده شده است، باید از تماس جنسی اجتناب کنید. این کرم ممکن است عملکرد کاندوم ها را ضعیف کرده و پوست شریک شما را اذیت کند. یکی از عوارض جانبی احتمالی این دارو، قرمزی پوست است. سایر عوارض جانبی شامل تاول، بدن درد، سرفه، بثورات  جلدی و خستگی می باشد.

2- درمان زگیل تناسلی با پدوفیلین

پدوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل های تناسلی را از بین می برد. این کار باید توسط پزشک انجام شود. پزوفیلوکس شامل همان ترکیب فعال است، اما بیمار خودش می تواند در خانه از آن استفاده کند.

14 روش موثر در درمان خانگی زگیل تناسلی

3- درمان زگیل تناسلی با اسید تری کلرواستیک

این ماده ى شیمیایی زگیل های تناسلی را سوزانده و می تواند برای زگیل های داخلی هم استفاده شود. عوارض جانبی آن سوزش خفیف پوست، زخم  و یا درد را شامل می شود.

4- درمان زگیل تناسلی با سینکاتچینز یا ورجین

نوعى کرم برای درمان زگیل های خارجی و زگیل های مقعد و اطراف آن است. عوارض جانبی این دارو اغلب خفیف بوده و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد باشد.

⚠️ توجه: استفاده از داروهای بدون نسخه در این مورد می تواند باعث درد و سوزش بیشتر شود.

زگیل های بزرگ، زگیل هایی که به داروها پاسخ نمی دهند، خانم های باردار و زگیل هایی که می تواند نوزاد را در طول زایمان در معرض خطر قرار دهند را می توان با عمل جراحی برداشت. روش های جراحی عبارتند از:

5- انجماد با نیتروژن مایع (کریوتراپی)

انجماد با ایجاد یک برآمدگی در اطراف زگیل شما شروع می شود. همانطور که پوست شما بهبود می یابد، ضایعات از بین می روند و پوست جدید تشکیل می شود. بعضا ممکن است نیاز به  تکرار این کار باشد تا بهبودی کامل حاصل شود. عوارض جانبی اصلی فریز کردن شامل درد و تورم است.

6- درمان زگیل تناسلی با الکتروکوتر

این روش از یک جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می کند. ممکن است بعد از این کار فرد دچار درد و تورم شود.

7- درمان زگیل تناسلی با جراحی

پزشک ممکن است برای جدا کردن زگیل ها از ابزار خاصی استفاده کند. در این روش درمانی، بیهوشی عمومی یا بى حسى موضعی نیاز است و بعد از آن ممکن است درد شدیدی به وجود آید.

8- درمان های لیزری

این رویکرد، که از پرتو شدید نور استفاده می کند،  گران بوده و معمولا برای زگیل های بسیار گسترده و مقاوم به درمان استفاده می شود. عوارض جانبی این روش شامل ایجاد زخم و درد است.

پیشگیری از زگیل تناسلی

#استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم به طور دائم، خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش می دهد، هرچند که قطعى نیست.

گارداسیل

#واکسیناسیون

یک واکسن به نام گارداسیل در برابر چهار سویه از این ویروس که باعث ایجاد سرطان می شوند، ایمنى به وحود مى آورد و همچنین برای جلوگیری از زگیل های تناسلی به کار برده می شود. واکسن دیگری که سرواریکس نام دارد تنها در برابر سرطان گردن رحم ایمنی ایجاد کرده و در پیشگیری از زگیل های تناسلی کاربردی ندارد.

توصیه می شود دختران و زنان تا 26 سال و پسران و مردان تا 21 سالگی واکسن این ویروس را دریافت کنند. با این حال، امکان ابتلای مردان در ٢٦ سالگی حتی در صورت واکسینه شدن نیز وجود دارد.

‼ نکته: بهترین زمان برای زدن این واکسن ها، کودکی  یعنى قبل از فعالیت جنسی است. در این زمان بیشترین اثر را خواهد داشت.

عوارض جانبی واکسن ها معمولا خفیف و شامل درد در محل تزریق (بازو)، سردرد، تب خفیف و جزئی و یا علائم آنفلوانزا است. گاهی سرگیجه یا خفگی پس از تزریق، به ویژه در نوجوانان رخ می دهد.

حسین کرمی دکتر زگیل تناسلی در تهران

 سوالات خود را می توانید در قسمت پرسش از دکتر بیان کنید

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mmm شنبه ۲۴ مهر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مبتلا به زگیل مقعدی بودم چن ماه پیش جراحی کردم ولی باز برگشتن الان ۲ جلسه فریز کردم و ضایعاتی وجوو نداره ولی دکتر گفته نیازه ۳ ۴ جلسه دیگه هم برم
  من خیلی نگرانم اصلا افسرده شدم امکانش هست دیگه خوب نشم چیکار کنم زودتر خوب شم و تقویتی ایمونیس و پاور فیت هم میخورم البته مشروب و قلیون هم مصرف میکنم ولی خیلی خیلی کم توروخدا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 5 روز پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
 • تصویر کاربر .. شنبه ۲۴ مهر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پیشاپیش از اینکه پاسخگو هستین ممنونم آیا کرایو کردن حتما نیاز به جلسات متعدد داره؟منظورم برای موارد تازه ایجاد شده نیست، مثلا اگه اون زگیل با یکبار کرایو از بین بره باز هم باید کرایو در همون قسمت تکرارشه؟
  درصورت منفی شدن تست pcr در پاپ اسمیر ممکنه مجدد این ویروس برگرده؟ و یا من باز زگیل دربیارم؟
  سوال سومم هم این هست که با توجه به توصیه به عدم مصرف ژیلت یا موبر، پس از کرایو منعی برای لیزر موهای زائد وجود نداره؟
  1. تصویر کاربر .. دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   آقای دکتر میشه خواهش کنم به این سوالا پاسخ بدین؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 5 روز پیش)
   بله بهتره چند جلسه تکرار بشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،من زگیل تناسلی داشتم رفتم دکتر بهم پمادکلوتریمازول واژینال داد با کپسول فلوکونازول و قرص مترو ماکس که استفاده کردم اما برطرف نشده و زگیل جدید دراومده باید چیکارکنم درمان بشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   بهترین درمان زگیل تناسلی بر اساس منابع معتبر جهانی پزشکی کرایو درمانی است لیزر زدن وسوزاندن ‌تیغ زدن باعث پخش آنها میشود وبا کرایو درمانی زگیل ۸۰ در صد برای همیشه از بدن می‌رود جهت کرایو با شماره های ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ هر روز از ساعت 10 صبح الی ۱۲ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر مستانه شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من آزمایشhpvگرفتم وگفتن نوع ۱۶ زگیل تناسلی دهانه رحم دارم الان نمونه برداری کردن یا کولپوسکویی هنوز جواب نیومده و بشدت نگرانم . میشه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
 • تصویر کاربر ف-گ شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام. یه سوالم دارم اینکه در صورتیکه نگران ورود ویروس به بدن باشیم، واکسن گارداسیل در هر سنی موثر است؟ در سن 51؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   موثره
 • تصویر کاربر ف-گ شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام، درصورت رابطه پرخطر، بعد از یک هفته، از چه طریقی امکان بررسی و تشخیص زگیل تناسلی، می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   تست پاپ اسمیر
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۲ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  من hpv 45 دارم، و کلپوسکوپی انجام دادم، زگیل نبوده
  ایا تبدیل به سرطان میشه؟ ایا خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   باید بررسی سالانه جهت پیشگیری از بروز سرطان انجام بدید
  2. تصویر کاربر مینا چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 4 هفته پیش)
   سلام مجدد یعنی چک اپ سالانه کفایت میکنه؟
   و اینکه من 6 سال موقع نزدیکی با همسرم درد و خونریزی دارم. اون موقع hpv هم منفی بود. اما همچنان درد و خونریزی دارم چیکار می تونم بکنم؟
   من حتی موقع معاینه هم خونریزی دارم اما زیاد نیست
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   بله چکاپ سالانه کافیه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نفس شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر.من در ناحیه واژن خیلی خارش داشتم و بعد از عکس گرفتن متوجه برجستگی هایی شدم‌ خواستم ببینم زگیل هستش یا نه.خیلی نگرانم
  ۳۱ سالمه متاهل هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   خیر زگیل نیست،نگران نباشید
  2. تصویر کاربر نفس چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   برای رفع خارش و از بین رفتن این زائده چکار کنم؟من به بهداشت فردیم خیلی رسیدگی میکنم اما نمیدونم چرا این مشکل پیش اومده
  3. تصویر کاربر نفس چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   دارو یا راه حلی توصیه میکنید که این زائده از بین بره؟بهداشت رو بیش از حد رعایت میکردم و میکنم از ترس این بیماریهای زنان
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   پماد كالأمين وتريامسينولون را هر ٨ساعت بماليد
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   بری رفع خارش
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   امکان برداشتن ضایعه وجود نداره
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر دنیا چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر اطراف واژنم چندتا برامدگی دارم با خارش و سوزش خیلی زیاد میترسم زگیل باشه دکتر زنان گفته التهاب و عفونت قارچیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر گلی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چند سال پیش یه چیزی مث کیست یا جوش ورودی واژنم دیدم مجرد هستم و تا اون موقع اصلا رابطه نداشتم . الان باز دراومده نگرانم زگیل باشه . نگرانی الانم بیشتر برای اینکه یه رابطه در حد تماس داشتم . از کجا بدونم این ویروس گرفتم عکس میفرستم براتون اگه کیست بگید چه قرص بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   خیر زگیل نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   کپسول سفالکسین 500 هر 6 ساعت یک عدد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   رعایت بهداشت روزانه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر