زگیل تناسلی در دوران بارداری و حاملگی

اگر مبتلا به زگیل تناسلی در بارداری هستید خطر ابتلاى کودک شما به آن کم است. در هنگام تولد بچه هایى که مادران آن ها آلوده به زگیل تناسلی هستند، ممکن است پولیپ های کوچکى به طناب های صوتی آن ها منتقل شود. اما این اتفاق بسیار نادر است. اگر زگیل ها کانال زایمان را مختل کرده باشند، ممکن است نیاز به انجام سزارین باشد . اما این اتفاق نیز بسیار نادر است.


زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلى، یا ویروس پاپیلومای انسانی، یک عفونت منتقله از راه جنسی است. انواع مختلف از این ویروس وجود دارد. برخی از این ویروس ها با خطر بالا می توانند باعث سرطان دهانه ى رحم شوند. انواع کم خطر این ویروس می توانند زگیل های تناسلی ایجاد کنند. این زگیل ها مى توانند در اندام تناسلى به شکل بزرگ ، صاف یا گرد باشند .

مطلب مرتبط: کدام نوع از ویروس اچ پی وی (HPV) خطرناک تر است؟

ویروس اچ پی وی نوع 6

آیا زنان باردار میتوانند واکسن گارداسیل مصرف کنند؟

به طور کلی به زنان باردار توصیه شده است که واکسنی که مانع ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی مى شود را دریافت نکنند. ویروس پاپیلومای انسانی می تواند باعث ایجاد زگیل های تناسلی و همچنین سرطان های دهانه رحم، فرج، واژن و مقعد شود. واکسن ویروس پاپیلومای انسانی که تحت نام گاردازیل Gardasil به بازار عرضه می شود، یک پیشرفت بزرگ در جلوگیری از شیوع ویروس پاپیلومای انسانی بوده و به طور کلی استفاده از آن برای زنان از سن ٩ تا ٢٦ سالگى توصیه می شود، مگر این که فرد حامله باشد.

با این حال، توصیه به دريافت واکسن در دوران بارداری با احتیاط زيادى ممكن است انجام شود. مطالعات و تحقيقات انجام شده در مورد ایمنی واکسن گاردازیل در دوران بارداری بسیار محدود بوده است. تحقیقات بیشتری برای تأیید ایمنی دريافت گارداسيل در دوران بارداری مورد نیاز است.

به احتمال زياد پزشک، خانم هایی که از باردارى خود مطمئن هستند را از دريافت واكسن گارداسيل منع مى كند؛ حتی اگر دوزهای سری سه گانه را قبلا دريافت كرده باشند، ادامه دوزها را بايد پس از اتمام بارداری دريافت كنند.

اگر از باردارى خود اطلاع نداشتيد و واکسن گارداسيل را دريافت كرديد، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. با اين كار پزشک فرايند باردارى شما را از نزديک تحت نظر خواهد گرفت (و ممكن است نتايج را به سازنده ى واكسن نيز ارائه دهد) و شما نيز مى توانيد طى اين فرايند از سلامت كودک خود اطمينان حاصل خواهيد كرد.

علائم زگیل تناسلى چیست؟

معمولا علامتى ندارد. اگر زگیل تناسلی دارید، به احتمال زیاد در اطراف یا در لبه هاى ناحیه تناسلى ایجاد مى شوند ، اما زگیل مى تواند در داخل واژن (مهبل) و دهانه ى رحم نیز رشد کند. گاهی اوقات زگیل ها با هم رشد می کنند و به شکل  گل کلم در می آیند و ممکن است خونریزی کنند.

مطلب مرتبطعلائم زگیل تناسلی در زنان و مردان+عکس

آیا آزمایشى برای تشخیص ویروس پاپیلوماى انسانى وجود دارد؟

پاپ اسمیر می تواند وحود این ویروس بر روی دهانه ى رحم را بررسی کند. زگیل تناسلی اغلب توسط یک معاینه ى فیزیکی تشخیص داده می شود.

مطلب مرتبطمعاینات و آزمایش های تشخیص زگیل تناسلی

آیا زگیل تناسلی سرطانی هم داریم؟ ( ویروس Hpv )

چه میزان زگیل تناسلى در دوران بارداری شایع است؟

این ویروس ممکن است شایع تر از آنچه شما فکر می کنید باشد . با توجه به آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، حداقل 50 درصد از افراد فعال جنسى ویروس پاپیلوماى انسانى را در برهه اى از زندگی خود می گیرند.

چگونه زگیل تناسلى منتقل مى شود؟

تماس جنسی به وسیله کاندوم، ممکن است به کاهش میزان انتقال این ویروس کمک کند. اما چون زگیل های تناسلی ممکن است بر روی پوست ناحیه ى خارج از کاندوم ایجاد شوند، حتی هنگام داشتن رابطه جنسی محافظت شده با کاندوم نیز منتقل مى شود.

مطلب مرتبطآیا بکارت از انتقال زگیل تناسلی جلوگیری می کند؟

درمان زگیل تناسلی در دوران باردارى

این كار ممکن است باعث افزایش رشد زگيل هاى تناسلى در فرد شود، اما هیچ گونه خطری برای سلامتی شما در دوران بارداری ایجاد نخواهد كرد. اما اگر پزشک شما تصميم بگيرد كه زگيل هاى تناسلى شما را حذف كند، روش های زيادى برای اين كار در دوران بارداری وجود دارد، از جمله انجماد، جراحی و يا لیزر كردن.

اگر معمولا از نسخه هاى تجويزى براى كنترل زگیل هاى تناسلی خود استفاده می کنید، حتما با پزشک در مورد باردارى خود صحبت كنيد تا او بتواند شما را از خطرات مربوط به داروهاى مصرفى آگاه کند.

در بسیاری از موارد، اگر از نسخه هاى تجویزى براى درمان زگیل هاى تناسلی استفاده می کنید، پزشک ممکن است توصیه کند که از مصرف اين داروها در دوران بارداری خوددارى كنيد.

1- تری کلرواستیک اسید

تری کلرواستیک استیک (یا TCA) یک محلول شیمیایی است که می تواند برای درمان زگیل های تناسلی (خارجی و داخلی) مورد استفاده قرار گيرد. تری کلرواستیک استیک باید توسط پزشک و يا پزشک متخصص تجويز شود. مصرف اين دارو در بیشتر از ٨٠ درصد موارد مؤثر واقع شده است و در حدود ٣٦ درصد زگيل تناسلى پس از رفع شدن دوباره برگشته است.

مصرف این محلول ممکن است گاهی باعث ايجاد ناراحتی خفیف شود و در صورت استفاده بیش از حد می تواند باعث سوزش و بروز زخم های پوستی شود.

2- کرایوتراپی

پزشک با استفاده از يک پروب يا اسپری اين كار را انجام مى دهد. در حدود ٦٨ درصد از موارد اين نوع درمان موثر واقع شده است و در حدود ٣٨ درصد از موارد زگیل تناسلى بيمار دوباره برگشته است. این روش درمانی مى تواند دردناک باشد و اگر به طور گسترده روى ديگر نواحى پوست اسپرى شود مى تواند به آنجا آسیب برساند.

کرایو تراپی زگیل تناسلی

3- الکتروسرجری يا كوترى

در الکتروسرجری يا كوترى با استفاده از يک روش تحریک الکتروکروسکوپی مدور (يا به اصطلاح LEEP) زگيل ها سوزانده مى شوند. LEEP یک حلقه سیم نازك است كه دارای جریان الکتریکی كمى است و مى تواند زگیل هاى تناسلى را از سطح پوست حذف كند.

حساسيت پوست به كوترى نسبتا كمتر از كرايوتراپى است. ولى اگر پوست بدن به صورت عميق و يا وسيع تحت كوترى قرار گيرد، مى تواند باعث بروز زخم و اسكار شود. این روش توسط پزشک متخصص و به صورت بى حسى موضعى انجام می شود.

4- حذف زگيل تناسلى با عمل جراحى

در صورت بزرگ بودن و گسترده بودن زگيل هاى تناسلى ممكن است برخى از پزشکان روش جراحی را توصیه کنند. حذف زگيل هاى تناسلى به روش جراحى اساسا شامل بريدن زگیل با استفاده از بی حسی موضعی است. این عمل جراحى باید توسط يک پزشک متخصص انجام شود.

اين روش در حدود ٩٠ درصد از موارد موثر واقع است و در حدود ٢٠ درصد از موارد پس از جراحى، زگيل تناسلى دوباره باز گشته است.

5- لیزر درمانی

براى انجام اين روش، پزشک به آموزش تخصصی احتیاج دارد و اين نوع درمان معمولا به بیهوشی عمومی نياز دارد. اگر به فكر انجام ليزر درمانى هستيد، مى بايست تا بعد از تولد نوزاد خود صبر كنيد.

6- روش های درمانی طبیعی

برخی از خانم ها برای از بین بردن زگیل هاى تناسلی خود، به دنبال روش های درمانی طبیعی مى روند. توجه داشته باشید که برخی از درمان های طبیعی در دوران بارداری توصیه نمی شود. حتما قبل از امتحان هر روشى با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین راه برای درمان زگیل تناسلى در دوران بارداری چیست؟

اغلب، در طول بارداری هیچ درمانى لازم نیست. از دارو هاى موضعی مختلفى می توان براى منجمد کردن زگیل هاى تناسلی استفاده کرد. در صورت نیاز مى توان از بعضی از آن ها  در باردارى استفاده کرد. اگر زگیل واقعا گسترده است، می توان آن ها را با جراحی برداشت.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی داخل واژن

 مطلب مرتبط: هزینه فریز کردن زگیل تناسلی چقدر است؟

فریز کردن زگیل

برای پیشگیری از زگیل تناسلی چه باید کرد ؟

با استفاده از انواع روش هاى جلوگيرى در روابط جنسى، مى توانيد از ابتلا به زگيل تناسلی جلوگيری كنيد. همچنين مى توانيد قبل از انجام روابط جنسى، شما و شريک جنسی شما آزمايش غلبارگرى انجام دهيد. استفاده از روش هاى جلوگيرى مانند كاندوم هاى زنانه و مردانه ممکن است احتمال انتقال را کاهش دهد ولى همچنان احتمال انتقال وجود دارد.

همچنین واکسن های HPV مانند گارداسيل Gardasil يا سرواريكس Cervarix نیز وجود دارند كه با مصرف آن مى توان از ابتلا به زگيل هاى تناسلی جلوگيری كرد. اين واكسن ها هم برای زنان و هم براى آقایان موجود است، ولى در دوران بارداری نباید اين واكسن ها را دريافت كرد.

ويروس HPV چگونه می تواند بر کودک تأثیر بگذارد؟

شما ممکن است بخواهید زگیل ها را در طول دوران بارداری تحت درمان قرار دهيد و یا آنها را حذف كنيد كه این تصميمى كاملا شخصی است و از نظر پزشکی ضروری نیست. نوزادانی که در طى دوران بارداری مادر با ويروس HPV در تماس هستند، معمولا مى توانند در اوایل زندگى به ویروس غلبه كنند.

در موارد بسیار نادر، نوزاد و یا کودک کوچک ممكن است دچار وضعیتی شود كه به آن پاپیلوماتوز حنجره گفته مى شود. در اين عارضه، زگیل های کوچکى بر روی تارهای صوتی گلو رشد می کنند. در حدود ٠.٠٤ درصد از نوزادان دچار این بیماری مى شوند، ولى منبع عفونت ویروسی همیشه از طرف مادر نیست و نوزاد پس از تولد ممكن است در تماس با دیگران به اين بيمارى مبتلا شود.

در صورت بروز پاپیلوماتوز حنجره، اين بيمارى قابل درمان است.

تولد نوزاد با ويروس HPV

 چرا كه سزارين مانع انتقال ویروس زگیل از مادر به نوزاد نمی شود. ويروس HPV در مایع آمنیوتیک زنان باردار تشخیص داده شده است، به همین دلیل انتقال ویروس به نوزاد در دوران بارداری نيز امکان پذیر است.

درمان زگیل هاى تناسلی قابل مشاهده در دوران بارداری، احتمال انتقال ویروس به نوزاد (در زايمان به صورت طبيعى و یا سزارین) را کاهش نمی دهد. همانطور که قبلاً ذکر شد، حتی اگر زگیل ها حذف شوند، زمینه عفونت ویروسی قابل درمان نيست و ويروس همچنان در بدن فرد وجود خواهد داشت.

در موارد بسیار نادر، زگیل هاى تناسلى ممکن است تا حدى رشد کنند و گسترش یابند تا كه ورودى واژن و كانال زايمان را كاملا مسدود كنند. در صورت بروز اين عارضه، انجام سزارین توصیه می شود.

خطرات هرپس تناسلی و دهانی برای نوزاد در بارداری

مادر در دوران بارداری چه کارهایی را نباید انجام دهد؟

در اینجا لیستی از رفتارهایی که ايمن نیستند و تحت هیچ شرایطی نباید انجام شود، ذكر شده است:

بدون اجازه پزشک برای معالجه این زگیل از داروهای بدون نسخه استفاده نکنید

عوارض زگیل تناسلی در بارداری

در زیر عوارضی که ممکن ایت کودک و یا مادر را تحت تاثییر قرار دهد آورده شده است.

1- خطرات مربوط به مادر

ايا زگیل های تناسلی بر بارداری تأثیر می گذارد؟  پاسخ مثبت است، در موارد نادری اين نوع زگيل ها بر باردارى تاثير گذار هستند.
در زير نحوه تأثیر زگيل هاى تناسلى بر بارداری مادر توضيح داده شده است:

 • احتمال کمی وجود دارد که ویروس را به کودک خود انتقال دهيد، البته این اتفاق بسيار نادر است.
 • این عارضه می تواند منجر به زایمانى دردناک براى شما شود.
 • ويروس مى تواند سیستم ایمنی را ضعیف كند و اين مساله مى تواند منجر به زایمانى سخت براى مادر شود.

2- خطرات مربوط به كودک

در موارد نادر نیز ممکن است خطراتى برای کودک به وجود آيد. در زير به لیستی از این خطرات احتمالى اشاره شده است:

 • احتمال ميكرو درصدى وجود دارد كه نوزاد در حين باردارى به اين ويروس آلوده شود.
 • احتمال خيلى كمى وجود دارد كه نوزاد زودتر از وقت مشخص به دنيا بيايد.
 • بيشترين مشكلى كه براى كودك مى تواند به وجود آيد اين است كه او با سيستم ايمنى ضعيفى به دنيا آيد.
 • اين مساله با رشد كودك بهبود پيدا مى كند، ولى گاها نياز به دارو درمانى هم هست.
زگیل تناسلی در کودکان چگونه است

 

“پس از داشتن پاپ اسمیر طبیعى، در اوایل بارداری غیر طبیعى شد. کولپوسکوپی انجام دادم، و همه چیز خوب و طبیعى بود. “چند هفته ى بعد یک پاپ اسمیر دیگر انجام خواهم داد.”

“من یک سال قبل جراحى برش حلقه ى الکتریکی برای حذف سلول ها (یکى از دلایل کوتاه بودن دهانه ى رحم من در حال حاضر) داشتم . سال گذشته، پزشک من آزمایش خون براى بررسى ویروس پاپیلوما انسانى را شروع کرد که همیشه مثبت مى شد اما پاپ اسمیر طبیعى داشتم . من اکنون هر شش ماه این آزمایش خون راانجام مى دهم تا مجبور به انجام کولپوسکوپی نشوم چرا که بیشتر به دهانه ى رحم من آسیب نرسد. “

حسین کرمی دکتر زگیل تناسلی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر .... سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  یه چند روزیه پایین واژن یه دانه گوشتی مامانند و داخل واژن ۳دانه ریز رنگ پوست زده خیلی میترسم زگیل باشه ایا زگیله درمانش چیه با پماد رفع میشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   عکسش رو بفرستید
 • تصویر کاربر nasibram سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  همسر من دو سال که دچار زگیل تناسلی شده و تقریبا یک سال کرایو کرد بعد از ۶ ماه همون جاهای قبلی دوباره رنگ گرفت که در حال درمان کرایو هست تو این فاصله من باردار شدم و تو هفته ۸ بارداری جنین سقط شد میخواستم بدونم با اینکه من آزمایش hpv دادم و سالمم میتونه تاثیری در رشد و سقط جنین داشته باشه یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   در مورد بچه باید از متخصص زنان بپرسید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زهراشاه سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن قراربودبرم پیش دکترم کولپوسکوپی بشم که باردارشدم الان تو۱۴هفته هستم میخاستم بدونم ضرری برای بچم نداره خییلی نگرانم استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   جواب پاپ اسمیرهای قبلی رو به دکتر زنان تون نشون بدید
 • تصویر کاربر سمواتی جمعه ۳ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همسرم من حدود ۴سال پیش زیگیل تناسلی داشت که بافریزکردن همه روازبین برد ولی دکترش گفت شاید زیر پوستش بازم باشه که بعدا دربیادمنم همون موقع تست دادم وجوابش منفی شد ودکترم گفت مشکلی ندارم الان بعد۴سال باردارم ولی بازم همون زیگیلها براهمسرم بوجود اومده البته من هیچ زایده ای ندارم الان مشکلی برا بچهام پیش نمیاد؟تو ماه هفتم بارداریم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   برای بچتون مشکلی نیست اگر خودتون زگیل ندارید. بعد از بارداری سالانه پاپ اسمیر انجام دهید
 • تصویر کاربر حححح شنبه ۲۰ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من چن هفته ای هست که ضایعات ریزی روی آلتم میبینم خارش نداره دردی هم نداره باهمسرمم رابطه محافظت شده دارم آیا زگیل تناسلی؟واینکه ضایعه ای درآلت تناسلی همسرم مشاهده نکردم
  1. تصویر کاربر حححح چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   دکتر تروخدا جواب بدین خیلی نگرانم
  2. تصویر کاربر حححح چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   دکتر تروخدا جواب بدین خیلی نگرانم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام مشکوک است
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   تست hpv از ضایعات پوستی آلت انجام شود ، اگر مثبت بود باید کرایو شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام
  اقاي دكتر من دو سال و نيمه ازدواج كردم و قبل از ازدواج خودم و همسرم واكسن گارداسيل را زديم.
  دكتر زنان از من ازمايش پاپ اسمير و hpv گرفتند كه جواب پاپ اسميرم كمي التهاب بود و ازمايش hpv من مثبت خفيف بود ولي هيچگوهه ضايعه و يا زيگيل خودم و همسرم نداريم.
  من دوست دارم باردار بشم آيا مشكلي براي من ايجاد ميكنه؟
  اقاي دكتر من اين بيماري را از كجا گرفتم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   مشکلی نیست برای بارداری ، سالانه پاپ اسمیر را تکرار کنید
 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من دو هفته پيش احساس خارش در ناحيه بيروني واژنم داشتم پماد ترياميسنولون ان ان واژن و لابيا استفاده كردم تا ديروز متوجه يه دونه قرمز داخل لابيا شدم كه خارش داشت و سوزش واقعا ميترسم جاي خيلي حساسي هم هستش داخل عكس مشخص كردم ( و من بخاطر عفونت هاي مكرري كه داشتم مرداد ماع تست اچ پي وي دادم و منفي بود ) الان ١ سال هم هست كه رابطه اي اصلا ندارم ترخدا كمكم كنيد 😔
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   میتونه عفونت یا التهاب غدد بارتولن باشه ، با متخصص زنان مشورت کنید. پماد واژینال کلیندامایسین و قرص مترونیدازول مصرف شود
 • تصویر کاربر نیلوفر چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من حدودا نزدیک به 2 سال دقیقا یادم نیست، در ناحیه تناسلی برامدگی گوشتی مانند و حالا هم دونه های ریز در کنارش میبینم، خارش و هیچ علامتی ندارم، من باردارم 18 هفته،
  نگران جنینم هستم، چکار کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام عکس آن را بفرستید ببینم تا بتوانم نظر بدهم
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر حدود دوسال پیش من متوجه یه برآمدگی کنار واژنم شدم که حدود یک ماه بعد بزرگ تر شد و رفتم پیش ماما با معاینه بهم گف زگیله و پدوفیلین داد اون ضایعه از بین رفت و دیگه هیچی تا الان نیس پاپ اسمیر هم دادم جوابش خوب بود الان که باردارم ماه اخر بارداری ام و ضایعه ای ندارم میتونم طبیعی زایمان کنم یا باید ازمایش اچ پی وی بدم که مطمعن بشم ؟؟در ضمن همون دوسال قبل همسرم هم دچار زگیل شد که با کرایو کلن رفتن و الان دوتامونم نداریم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر ضایعه فعال ندارید مشکلی نیست
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۱۰ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدودا سه هفته س برای بارداری اقدام کردم و قبلش پاپ اسمیر دادم گفتن منفیه و عالیه و درصورتی که ته ازمایشم گفتن ی ازمایش hpvهم انجام بشه ایا ممکنه باوجود اینکه پاپ اسمیرم منفی بوده وهیچ علائمی رو بدن خودم وهمسرم نیست من مبتلا باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   پاپ اسمیر شما تغییرات کمی به نفع hpv داره ، از همین جهت گفته شده و بهتره انجام بشه
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر