انتقال زگیل تناسلی در دختران مجرد ( باکره ) چگونه است؟

در حالی که اکثرا فکر می کنید انتقال زگیل تناسلی عمدتا از طریق مقاربت مقعد یا واژینال پخش می شود، مطالعات جدید نشان مى دهند برای انتقال زگیل تناسلی نیازی نیست که حتی رابطه جنسی داشته باشید.


آیا ممکن است دختران باکره به زگیل تناسلی مبتلا شوند؟

ما در شرح انتقال زگیل تناسلی گفتیم که اینها بیماری های منتقل شونده از طریق تماس جنسی هستند. این رو خیلی باید دقت کنیم. یعنی تماس جنسی هم به این طریق است یعنی مخاط به مخاط. ما یه پوست داریم یه مخاط خب مثلا دهان ما مخاطه ، واژن خانم ها مخاطه، زبان ما مخازه ولی این چیزی که بیرون است پوست است. اگر مخاط به مخاط برخورد بکند این بیماری زگیل تناسلی منتقل میشود.

خب در اینجا سوالی که پیش می آید این است که آیا دختران باکره میتوانند زگیل تناسلی بگیرند؟ جوابشم هم میتواند مثبت باشد هم میتواند منفی باشد.

جواب منفی است زمانی که دختر خانمی که اصلا تماس جنسی نداشته چه صورت تماسی چه به صورت سطحی چه به صورت دهانی. اصلا ارتباط جنسی آلوده نداشته؛ احتمال اینکه این دختر خانم باکره مبتلا به زگیل تناسلی شود، در حد صفر است یعنی امکان پذیر نیست که یه دختری که رابطه ی جنسی ولو اینکه به به صورت سطحی هم باشه نداشته باشد ولی مبتلا به زگیل تناسلی شود؛ مگر اینکه این دختر خانم از طریق اپیلاسیون آلوده از طریق تیغ آلوده اینها ممکن است باعث انتقال زگیل تناسلی به دختر باکره شود.

ولی دختر خانم هایی که باکره هستند و زگیل تناسلی دارند اینها شک نکنند که حتما یک تماس جنسی داشته اند؛ حالا ممکن است این تماس جنسی منجر به دخول نشده باشد ولی خب تماس بوده است این تماس ممکن است باعث انتقال زگیل تناسلی شود ولو اینکه سطحی بوده باشد و یا اینکه ممکن است ارتباط جنسی دهانی داشته باشد.

اون فردی که ناحیه ی تناسلی آلوده است و یا دهانش آلوده است چه مرد به زن چه زن به مرد این تماس مخاط به مخاط یا همان تماس زبان به نقاط آلوده میتواند باعث انتقال زگیل تناسلی شود و نتیجه ی کلام اینکه دختر خانم هایی که پرده دارند به شرطی میتوانند زگیل تناسلی بگیرند به شرطی که تماس آلوده داشته باشند.

حالا این تماس آلوده میتواند به صورت اورال یا دهانی یا به صورت سطحی باشد ولی اگر تماس نداشته باشند فقط به یک شرط میتوانند زگیال تناسلی بگیرند که تیغ آلوده ی فرد مبتلا را در آن ناحیه استفاده کردند و یا اپیلاسیون مناسبی انجام ندادند.

ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی در همه جا است و نیاز نیست که یک پزشک آن را به شما بگوید. حدود 79 میلیون آمریکایی در حال حاضر مبتلا به HPV هستند و 14 میلیون نفر دیگر در هر سال آلوده می شوند.  این ارقام اهمیت استفاده از کاندوم را در طول رابطه جنسی نشان می دهد.

مطلب مرتبط: جوش واژن

با این حال، در حالی که اکثرا فکر می کنید HPV عمدتا از طریق مقاربت مقعد یا واژینال پخش می شود، مطالعات جدید چیز دیگری را نشان می دهد، شما می توانید به HPV مبتلا شوید حتی اگر هرگز رابطه جنسی نداشته باشید.

تاثیر بکارت بر انتقال زگیل تناسلی

انتقال زگیل تناسلی در دختران باکره

این مطالعه به بررسی داده های 51 مورد دیگر درگیری با HPV پرداخته و نشان داد که ویروس در 51 درصد زنان باکره وجود داشت.

آیا ممکن است زگیل تناسلی از راه دهان انتقال پیدا کند؟

بله همانطور که گفته شد بعضی از  زنان باکره ممکن است آن را از راه دهان _تناسلی گرفته باشند، بقیه افراد احتمالا آن را از تماس دست به ناحیه تناسلی گرفته اند. حتی اگر شما با شخص دیگری رابطه ی نامتعارف انجام دهید، علم می گوید شما می توانید ویروس را به راحتی انتقال دهید و دریافت کنید.

انتقال زگیل تناسلی در مکان های عمومی

اما جالب تر از آن این است که محققان معتقدند که زنان HPV را از تخت های معاینه پزشکی کثیف و دیگر مکان های نسبتا عمومی مانند باشگاه نیز می گیرند. دفعه ى بعد که روی نیمکت عمومی در اتاق رختکن با لباس زیر می نشینید در این مورد فکر کنید.

من مطمئن هستم که اینها برای افراد معمولی تکان دهنده است، اما با توجه به پزشکان و کارشناسان آشنا با ویروس، این همه تعجب آور نیست. باور کنید یا نه، بیش از 100 نوع از HPV در سطوح خارجی می خزند، و واقعیت این است که درصد عظیمی از جهان این ویروس را دارد و این بدان معناست که می تواند از راه های دیگری هم در کنار تماس جنسی گسترش پیدا کند.

انواع زگیل تناسلی

با توجه به این دانش جدید شما می توانید HPV را فقط در تماس با سطوحی که تماس تناسلی آلوده داشته اند، بگیرید پس فقط از مکان های عمومی که با حفاظت کم یا بدون حفاظت از دستگاه تناسلی نشسته اید، مراقب باشید.

اگر تخت معاینه پزشک تمیز به نظر نمیرسد، از پرستار بخواهید روکش روی تخت را تعویض کند یا خودتان آن را انجام دهید.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر واقعیت دارد؟

انتقال زگیل تناسلی در استخر

شنا کردن در آب استخر تاثیری در انتقال زگیل تناسلی ندارد ولی اگر می خواهید از اتاق بخار یا سونا در باشگاه استفاده کنید، این احتمال را در نظر بگیرید که اخیرا تمیز نشده و تا زمانیکه آنجا هستید، روی یک حوله بنشینید.

نکته مهم این است که فقط درصد کمی از این گونه های HPV می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود و اغلب به زگیل های تناسلی منجر می شود که، قطعا ناخوشایند است ولی به اندازه سرطان بد نیست. به این ترتیب، باید هر کاری که می توانید انجام دهید تا HPV را از بین ببرید تا از عوارض جدی آن بعدا در زندگی جلوگیری کنید.

آیا زگیل تناسلی به جنین منتقل می شود؟

انتقال زگیل تناسلی و بارداری

خیر، بر اساس مطالعات  انتقال ویروس زگیل تناسلی به هیچ وجه از طریق جفت به بچه منتقل نمی شود و لذا شما با خیال راحت می توانید اقدام به بچه دار شدن نمایید.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

نقش واکسن و غربالگری

واکسن HPV

 پسران و دخترانی که 11 یا 12 ساله هستند، باید واکسن های HPV را دریافت کنند. درست است که از تمام انواع عفونت HPV جلوگیری نمی کند ولی می تواند شما را در مقابل بسیاری از انواع جدی تر محافظت کند.

 زنان بالای 21 سال باید به طور منظم غربال گری سرطان گردن رحم را انجام دهند تا این که بدانند به ویروس مبتلا شده اند یا نه. تشخیص زود هنگام سلول های سرطانی تنها راه جلوگیری از گسترش کامل سرطان است.

مطلب مرتبط: واکسن گارداسیل

بله، این اطلاعات جدید تا حدودی دلهره آور است، اما فقط به این معنی است که شما باید کمی بیشتر آگاه باشید و ویزیت سالانه پزشک را در تقویم خود نگه دارید.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

انتقال زگیل تناسلی در دختران مجرد ( باکره ) چگونه است؟
3.7 (73.33%) 3 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربريلدا چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقاي دكتر من ٢-٣ روزه روي سطح واژنم يه چيزي شبيه به خال گوشتي حس ميكنم تعدادشم ١دونه اس خيليم ريزو كوچيكه دست زدم يكم درد ميگيره آيا ممكنه زگيل باشه؟و اينكه درمانش چيه آيا خود به خود از بين ميره؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   با سلام و احترام، لطفا جهت معاینه به متخصص زنان مراجعه کنید

 • تصویر کاربرفاطمه جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من یه دختر 18 ساله ام و حدود 9 ماهه ک ازدواج کردم اما هنوز باکره ام. دوماه پیش متوجه زگیل مقعدی خود شدم به پزشک مراجعه کردم گفتن واکسن تزریق کنم. اگر واکسن رو تزریق کنم باز هم احتمال مبتلاشدن به سرطان هست؟ خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   واکسن بزنید بهتر است
 • تصویر کاربراسمان شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اينها زگيل تناسلي هستن؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربرMahsa یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقاي اين جواب آزمايش منفي است و من براي درمان كرايو انجام ميدهم دكتر متخصص زنان گفتن به علت باكره بودن از مقعد گرفته شود و همينطور آزمايشگاه،اما دكتر كه كرايو انجام ميدندگفتن از واژن انجام بده،آقاي دكتر مگه منشا يكي نيست آزمايشگاه جواب تست را گفته است از نوع بيخطر منفي اما گفتن بعدها كه ازدواج كردين پاپ اسمير انجام دهيد،به نظر شما در حال حاضر بايد باز تست از رو واژن هم انجام دهم،با عرض پوزش با سؤالم طولاني شد تشكر🙏
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   نیازی نیست برده داری واکسن بزن

 • تصویر کاربرElnaz یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقاي دكتر من حدود ٣ماه هست كه متوجه ويروس hpv كم خطر از نوع ٧٠ در بدنم شده ام و حدود يه هفته متوجه چند عدد زگيل تناسلي درقسمت ديواره واژنم شدم كه با درمان طب سنتي از بين رفت ولي همچنان قسمت ديواره ها خارش داره. امكانش هست كه اين خارش به خاطر اين ويروس باشد؟ و اينكه اقاي دكتر امكان دارد ويروس كم خطر به پر خطر تبديل شود چون من شديدا ترس اين رو دارم كه دچار سرطان از اين راه بشم و اين موضوع واقعا دچار ترس و مشغله فكري برام شده..
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   نگران نباش تست اگر برده دارید واکسن بزنید

 • تصویر کاربرMahsa دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقاي دكتر اين عكس بار ديگر إرسال كردم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   مثل قبلی باز نمیشود
 • تصویر کاربرMahsa دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Aqaye dr inam axe azmayesh hast🙏
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   نیامده
 • تصویر کاربرMahsa دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Ba Salam va khaste nabashid aqay dr man be tazegi hpv gereftam ke test gereftan az maqad be elate bakere bodan,az maqad anjam dadan aya niazi hast az roye vagan anjam shavd?in test dorost ast,manfi? aya az Tariqe bosidan dahani ham dahan dochar mishavad ba inke test az bozaqe dahan ham dadam goftan tabi hast chizi nist?ba sepase faravan🙏❤️
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   ارمابس اغلب غلط ایت مخصوصا زمانی که زگیل نباشد از دهان بسیار نادر است از مظر من شما مسکلی ندارید ضمنا تایپ فارسی کنید
 • تصویر کاربرA.h.a.l دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  وقت بخیر دکتر نامزد بنده از طریق من به ویروس hpvمبتلا شده و هیچ گونه علائم بیماری نداشته البته خود من هم داشتم که درمانش کردم و زگیل ها رو سوزاندم نامردم شدیدا استرس و دلهره این بیماری رو گرفته و کلا زندگیمون مختل شده و یه دکتر زنان جوری دلهره براش درست کرده که شدید راه درمان چیه چگونه میتونم درمانش کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   اگر تست پلپاسمیر نرمال باشد جای اصلا نگرانی نیست
 • تصویر کاربرسارا دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر HPV تیپ ۱۱ و ۷۰ خطر ناک هست و ایا منجر به سرطان خواهد شد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   فقط سالی یک بار تست پاپ اسمیر دهید کافی ااست نگران نباشید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر