انتقال زگیل تناسلی در دختران مجرد ( باکره ) چگونه است؟

در حالی که اکثرا فکر می کنید انتقال زگیل تناسلی، عمدتا از طریق مقاربت مقعد یا واژینال است، مطالعات جدید نشان مى دهند برای انتقال زگیل تناسلی در مردان و زنان نیازی نیست که حتما رابطه جنسی داشته باشید.

زگیل تناسلی در دختر مجرد

علت زگیل تناسلی بدون رابطه چیست؟ ما در شرح انتقال زگیل تناسلی گفتیم که اینها، بیماری های منتقل شونده از طریق تماس جنسی هستند. به این مسئله خیلی باید دقت کنیم. یعنی تماس جنسی هم به این طریق است یعنی مخاط به مخاط. ما یه پوست داریم یه مخاط خب مثلا دهان ما مخاطه ، واژن خانم ها مخاطه، زبان ما مخازه ولی این چیزی که بیرون است پوست است. اگر مخاط به مخاط برخورد بکند این بیماری زگیل تناسلی منتقل میشود.

خب در اینجا سوالی که پیش می آید این است که آیا دختران باکره میتوانند زگیل تناسلی بگیرند؟ جوابشم هم میتواند مثبت باشد هم میتواند منفی باشد.

جواب منفی است! زمانی که دختر خانمی که اصلا تماس جنسی نداشته، چه به صورت تماسی چه به صورت سطحی چه به صورت دهانی. اصلا ارتباط جنسی آلوده نداشته؛ احتمال اینکه این دختر خانم باکره مبتلا به زگیل تناسلی شود، در حد صفر است یعنی امکان پذیر نیست که یه دختری که رابطه ی جنسی ولو اینکه به به صورت سطحی هم باشه نداشته باشد ولی مبتلا به زگیل تناسلی شود؛ مگر اینکه این دختر خانم از طریق اپیلاسیون آلوده از طریق تیغ آلوده اینها ممکن است باعث انتقال زگیل تناسلی به دختر باکره شود.

ولی دختر خانم هایی که باکره هستند و زگیل تناسلی دارند اینها شک نکنند که حتما یک تماس جنسی داشته اند؛ حالا ممکن است این تماس جنسی منجر به دخول نشده باشد ولی خب تماس بوده است این تماس ممکن است باعث انتقال زگیل تناسلی شود ولو اینکه سطحی بوده باشد و یا اینکه ممکن است ارتباط جنسی دهانی داشته باشد. آن فردی که ناحیه ی تناسلی او آلوده است و یا دهانش آلوده است چه مرد به زن چه زن به مرد این تماس مخاط به مخاط یا همان تماس زبان به نقاط آلوده میتواند باعث انتقال زگیل تناسلی شود و نتیجه ی کلام اینکه دختر خانم هایی که پرده دارند به شرطی میتوانند زگیل تناسلی بگیرند به شرطی که تماس آلوده داشته باشند.

حالا این تماس آلوده میتواند به صورت اورال یا دهانی یا به صورت سطحی باشد ولی اگر تماس نداشته باشند فقط به یک شرط میتوانند زگیل تناسلی بگیرند که تیغ آلوده ی فرد مبتلا را در آن ناحیه استفاده کردند و یا اپیلاسیون مناسبی انجام ندادند. ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی در همه جا است و نیاز نیست که یک پزشک آن را به شما بگوید. حدود 79 میلیون آمریکایی در حال حاضر مبتلا به HPV هستند و 14 میلیون نفر دیگر در هر سال آلوده می شوند.  این ارقام اهمیت استفاده از کاندوم را در طول رابطه جنسی نشان می دهد.

مطلب مرتبط: جوش واژن

با این حال، در حالی که اکثرا فکر می کنید HPV عمدتا از طریق مقاربت مقعد یا واژینال پخش می شود، مطالعات جدید چیز دیگری را نشان می دهد، شما می توانید به HPV مبتلا شوید حتی اگر هرگز رابطه جنسی نداشته باشید.

درمان خانگی زگیل تناسلی در دختر باکره

مردم درمان های خانگی بی شماری را برای زگیل تناسلی امتحان می کنند که البته بیشتر آنها، تاثیر درمانی ندارند. برخی افراد، سیر و یا خمیر درست شده از بکینگ پودر و روغن کرچک را روی زگیل ها می مالند. برخی دیگر، قرص های ویتامین C را به صورت پودر دراورده و روی زگیل قرار می دهند. گاهی نیز پنبه آغشته به آب آناناس را روی زگیل می گذارند.

استفاده طولانی مدت از نوار چسب نیز طرفداران خود را دارد، اگرچه شواهد استفاده از آن را تأیید نمی کند. اما ببینیم از نظر دکتر کرمی، استفاده از سرکه سیب و یا پماد آلدرا موثر است؟

تاثیر بکارت بر انتقال زگیل تناسلی

این مطالعه به بررسی داده های 51 مورد دیگر درگیری با HPV پرداخته و نشان داد که ویروس در 51 درصد زنان باکره وجود داشت.

آیا ممکن است زگیل تناسلی از راه دهان انتقال پیدا کند؟

بله همانطور که گفته شد بعضی از  زنان باکره ممکن است آن را از راه دهان _تناسلی گرفته باشند، بقیه افراد احتمالا آن را از تماس دست به ناحیه تناسلی گرفته اند. حتی اگر شما با شخص دیگری رابطه ی نامتعارف انجام دهید، علم می گوید شما می توانید ویروس را به راحتی انتقال دهید و دریافت کنید.

انتقال زگیل تناسلی از طریق تخت معاینه

اما جالب تر از آن این است که محققان معتقدند که زنان HPV را از تخت های معاینه پزشکی کثیف و دیگر مکان های نسبتا عمومی مانند باشگاه نیز می گیرند. دفعه ى بعد که روی نیمکت عمومی در اتاق رختکن با لباس زیر می نشینید در این مورد فکر کنید. باور کنید یا نه، بیش از 100 نوع از HPV در سطوح خارجی می خزند، و واقعیت این است که درصد عظیمی از جهان این ویروس را دارد و این بدان معناست که می تواند از راه های دیگری هم در کنار تماس جنسی گسترش پیدا کند.

انواع زگیل تناسلی

با توجه به این دانش جدید شما می توانید HPV را فقط در تماس با سطوحی که تماس تناسلی آلوده داشته اند، بگیرید پس فقط در مکان های عمومی که با حفاظت کم یا بدون حفاظت از دستگاه تناسلی نشسته اید، مراقب باشید. اگر تخت معاینه پزشک تمیز به نظر نمیرسد، از پرستار بخواهید روکش روی تخت را تعویض کند یا خودتان آن را انجام دهید.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر واقعیت دارد؟

انتقال زگیل تناسلی در استخر

شنا کردن در آب استخر تاثیری در انتقال زگیل تناسلی ندارد ولی اگر می خواهید از اتاق بخار یا سونا در باشگاه استفاده کنید، این احتمال را در نظر بگیرید که اخیرا تمیز نشده و تا زمانیکه آنجا هستید، روی یک حوله بنشینید.

نکته مهم این است که فقط درصد کمی از این گونه های HPV می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود و اغلب به زگیل های تناسلی منجر می شود که، قطعا ناخوشایند است ولی به اندازه سرطان بد نیست. به این ترتیب، باید هر کاری که می توانید انجام دهید تا HPV را از بین ببرید تا از عوارض جدی آن بعدا در زندگی جلوگیری کنید.

آیا زگیل تناسلی به جنین منتقل می شود؟

انتقال زگیل تناسلی و بارداری

خیر، بر اساس مطالعات  انتقال ویروس زگیل تناسلی به هیچ وجه از طریق جفت به بچه منتقل نمی شود و لذا شما با خیال راحت می توانید اقدام به بچه دار شدن نمایید.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

نقش واکسن گارداسیل 9واکسن HPV

 پسران و دخترانی که 11 یا 12 ساله هستند، باید واکسن های HPV را دریافت کنند. درست است که از تمام انواع عفونت HPV جلوگیری نمی کند ولی می تواند شما را در مقابل بسیاری از انواع جدی تر محافظت کند. زنان بالای 21 سال باید به طور منظم غربال گری سرطان گردن رحم را انجام دهند تا این که بدانند به ویروس مبتلا شده اند یا نه. تشخیص زود هنگام سلول های سرطانی تنها راه جلوگیری از گسترش کامل سرطان است.

مطلب مرتبط: واکسن گارداسیل

بله، این اطلاعات جدید تا حدودی دلهره آور است، اما فقط به این معنی است که شما باید کمی بیشتر آگاه باشید و ویزیت سالانه پزشك را در تقویم خود نگه دارید.
پروفسور حسین کرمی فوق تخصص زگیل تناسلی در تهران
 
4.1/5 - (11 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۱۶ بهمن ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من باکره هستم و مبتلا به زگیل تناسلی شدم و با پماد از بین رفتن و الان حدود یکماهه که دیگه ضایعه ای ندارم. میخواستم بپرسم که میتونم رابطه همراه با دخول داشته باشم؟ ( با همون پارتنرم) تا الان دو دوز واکسنم هم زدم. البته منم مطمئن نیستم که چیزی که گرفته بودم واقعا زگیل بوده چون پارتنر من کاملا سالمه و حتی توسط دکتر معاینه شد و تایید شد که سالمه و یکساله که باهمیم. منم فقط با ایشون رابطه تماسی داشتم و با فرد دیگه ای نبودم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   بله ممکنه ‌که اصلا زگیل نبوده بله میتونید
 • تصویر کاربر حیح پنجشنبه ۵ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  من دخترمو۱۶سال سن دارم رابطع جنسی تاحالا نداشتم تهش دهانی بوده و دست زدن .و الان چند روزیه چن تا حالت زیگیل و برجسته مانند در اومده اولاش فک میکردم جوش ولی هی که تحقیق کردم ‌ نمیدونم بازم .خیلی میترسم ‌رنگشم فقط رنگ پوستم ‌ و خارشم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۵ بهمن ۲( 4 ماه پیش)
   با سلام و احترام لطفا با ذکر مجدد نام و مشکلتون عکس های ضایعات رو به شماره زیر در واتس اپ بفرستید 09394620321
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۳ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من ۵۰ ساله هستم بخاطر لکه بینی بین دوقائدگی به دکتر زنان مراجعه کردم گفتن ممکنه علاعم یائسگی باشه که بعد از آزمایش جواب پاپ اسمیر زگیل ۵۳ بود ولی هیچگونه علامت ظاهری روی واژنم دیده نمیشه فقط یک بار برای اپلاسیون به آرایشگاه رفتم یعنی ممکنه واقعا زگیل گرفته باشم؟ خیلی نگرانم و دکتر برام درخواست مجدد آزمایش دادن ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ بهمن ۲( 4 ماه پیش)
   اگر پاپ اسمیر مثبت بوده ینی مبتلا هستید
 • تصویر کاربر اناهیتا جمعه ۱۵ دی ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  اخه چجوری انتقال داده میشه هیچ تماس جنسی نداشته و باکره است نه لیزر رفته و نه استخر
  زگیل در دختر باکره چه شکلی هست و احتمال ابتلا چند درصد است بدون رابطه یا تماس جنسی؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ دی ۲( 4 ماه پیش)
   با سلام و احترام لطفا عکس ضایعات رو در سایت با رعایت قوانین ارسال عکس از جمله سایز عکس و فرمت آن ارسال کنید
 • تصویر کاربر اناهیتا جمعه ۱۵ دی ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  ایا در دختران باکره که هیچ نوع تماس جنسی نداشته اند زگیل تناسلی
  امکان دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ دی ۲( 4 ماه پیش)
   بله
  2. تصویر کاربر اناهیتا پنجشنبه ۱۴ دی ۲( 4 ماه پیش)
   چجوری امکان داره حتی کوچک ترین تماس جنسی هم نداشته
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ دی ۲( 4 ماه پیش)
   از لیزر معاینه سونو استخر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Kimi جمعه ۱۰ آذر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام. من باکره ام. با یه کسی رابطه سطحی و دهانی داشتم. متاسفانه من بعد از این رابطه سطحی دیدم یک چیزای خیلی ریزی شبیه زگیل (نه سفید یا قرمز، همون رنگ پوستش) ولی خیلی ریز رو آلتش داشت. و میگفت این از بچگی بوده. الانم باش در ارتباط نیستم که عکسشو بفرستم. گویا من تست پاپسمیر نمیتونم بدم چون باکره ام. در حال حاضر هیچ زائده ای روی اندام تناسلیم نمیبینم. اما شنیدم نوع پنهان و اینا داره. میترسم درگیر سرطان بشم.‌حالا چه طور باید تستی چیزی بدم‌؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ آذر ۲( 5 ماه پیش)
   اونا زگیل نبوده
  2. تصویر کاربر Kimi پنجشنبه ۹ آذر ۲( 5 ماه پیش)
   وای خداروشکر‌.من کلا بعد از فهمیدن این موضوعات دیگه با کسی رابطه نداشتم گفتم اول واکسن بزنم.

   اما در کل من قبلا رابطه ی سطحی و دهانی داشتم با کسی دیگه. اونم زائده قابل دیدن نداشت. حالا باید کاری کنم بابت فهمیدن اینکه hpv دارم یا نه؟ یا نگرانی وجود نداره؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ آذر ۲( 5 ماه پیش)
   نگران نباشید احتمالش کمه واکسن رو تزریق کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Mm پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من با نامزدم فقط رابطه ی اورال داشتیم
  وایشون تست اچ پی وی دهانی دادند مشخص شد نوع ۵۸ دارند میخواستم ببینم آیا ممکنه از دهانشون به دهانه ی رحمشون منتقل بشه؟ و اینکه اچ پی وی
  در بدن جابه جا میشود یا فقط ناحیه ی آلوده رو درگیر میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   در صورتی که رابطه ی دهانی داشتید امکان انتقال هست بله در داخل بدن قرار دارد
 • تصویر کاربر سیاوش جمعه ۲۸ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام ، وقت بخیر، من چند تا عارضه کوچیک رو ناحیه تناسلی داشتم که به توصیه پزشک آزمایش دادم و مشخص شد تایپ ۵۸رو دارم ، میخواستم ببینم برای اینکه بعد ازدواج همسرم دچارش نشه باید چیکار کنم ، چون توضیحات گارداسیل چیزی راجب این تایپ نگفته.درسته که سیستم ایمنی، نهایتا بعد دوسال، ویروس رو از بدن کامل دفع میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   سلام باید ضایعات فعال کرایو شوند هر دو واکسن رو کامل بزنید و به صورت سالانه پاپ اسمیر انجام شود
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۲۱ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام من با مردی رابطه غیر واژینال داشتم و باکره هستم
  ولی ایشان قبلا با فردی در ارتباط بودند که ازمایش hpv شان مثبت است ولی در زمان رابطه با این اقا بثورات قابل ملاحظه زگیل نداشتند
  این اقا هیچ وقت دچار زایده زگیل نشدند ایا امکان دارد ناقل باشند ؟ امکانش زیاد هست یا کم؟
  ایا فردی ک زگیلش رو درمان کرده باز هم ناقل هست ؟
  و اینکه کدام مراکز این ازمایش رو برای مردان نمونه گیری رایگان انجام میدهند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   سلام ازمایش hpv برای مردان ارزشی ندارد فقط وجود ضایعه اهمیت دارد . اگر ضایعه ای نداشته که هیچ اگر نه باید کرایو کنند
  2. تصویر کاربر سارا دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   اگر ضایعه نداشته یعنی منتقل نکرده؟
  3. تصویر کاربر سارا دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   من منظورم اینه که اگر ضایعه نداشته بازم ناقل است؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   خیر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر صبا چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  دختر 21 ساله هستم اصلا هیچ رابط و تماسی ندارم یک هفته خارش داشتم چند روزه برجستگی هایی پیدا کردم که در اثرخارش خون اومد نت دیدم که زگیل میشود امکان داره زگیل باشه باید چکار کنم بخاطر شرایطم دکتر نمیتونم برم با این توضیح که میگن از تماس هست به خانواده چطور ثابت کنم میترسم استخر رفتم که فرمودید امکان نداره چطور پس بیماری گرفتم و چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 9 ماه پیش)
   عکس بفرستید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر