انتقال زگیل تناسلی در دختران مجرد ( باکره ) چگونه است؟

در حالی که اکثرا فکر می کنید انتقال زگیل تناسلی عمدتا از طریق مقاربت مقعد یا واژینال پخش می شود، مطالعات جدید نشان مى دهند برای انتقال زگیل تناسلی نیازی نیست که حتی رابطه جنسی داشته باشید.


آیا ممکن است دختران باکره به زگیل تناسلی مبتلا شوند؟

ما در شرح انتقال زگیل تناسلی گفتیم که اینها بیماری های منتقل شونده از طریق تماس جنسی هستند. این رو خیلی باید دقت کنیم. یعنی تماس جنسی هم به این طریق است یعنی مخاط به مخاط. ما یه پوست داریم یه مخاط خب مثلا دهان ما مخاطه ، واژن خانم ها مخاطه، زبان ما مخازه ولی این چیزی که بیرون است پوست است. اگر مخاط به مخاط برخورد بکند این بیماری زگیل تناسلی منتقل میشود.

خب در اینجا سوالی که پیش می آید این است که آیا دختران باکره میتوانند زگیل تناسلی بگیرند؟ جوابشم هم میتواند مثبت باشد هم میتواند منفی باشد.

جواب منفی است زمانی که دختر خانمی که اصلا تماس جنسی نداشته چه صورت تماسی چه به صورت سطحی چه به صورت دهانی. اصلا ارتباط جنسی آلوده نداشته؛ احتمال اینکه این دختر خانم باکره مبتلا به زگیل تناسلی شود، در حد صفر است یعنی امکان پذیر نیست که یه دختری که رابطه ی جنسی ولو اینکه به به صورت سطحی هم باشه نداشته باشد ولی مبتلا به زگیل تناسلی شود؛ مگر اینکه این دختر خانم از طریق اپیلاسیون آلوده از طریق تیغ آلوده اینها ممکن است باعث انتقال زگیل تناسلی به دختر باکره شود.

ولی دختر خانم هایی که باکره هستند و زگیل تناسلی دارند اینها شک نکنند که حتما یک تماس جنسی داشته اند؛ حالا ممکن است این تماس جنسی منجر به دخول نشده باشد ولی خب تماس بوده است این تماس ممکن است باعث انتقال زگیل تناسلی شود ولو اینکه سطحی بوده باشد و یا اینکه ممکن است ارتباط جنسی دهانی داشته باشد.

اون فردی که ناحیه ی تناسلی آلوده است و یا دهانش آلوده است چه مرد به زن چه زن به مرد این تماس مخاط به مخاط یا همان تماس زبان به نقاط آلوده میتواند باعث انتقال زگیل تناسلی شود و نتیجه ی کلام اینکه دختر خانم هایی که پرده دارند به شرطی میتوانند زگیل تناسلی بگیرند به شرطی که تماس آلوده داشته باشند.

حالا این تماس آلوده میتواند به صورت اورال یا دهانی یا به صورت سطحی باشد ولی اگر تماس نداشته باشند فقط به یک شرط میتوانند زگیال تناسلی بگیرند که تیغ آلوده ی فرد مبتلا را در آن ناحیه استفاده کردند و یا اپیلاسیون مناسبی انجام ندادند.

ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی در همه جا است و نیاز نیست که یک پزشک آن را به شما بگوید. حدود 79 میلیون آمریکایی در حال حاضر مبتلا به HPV هستند و 14 میلیون نفر دیگر در هر سال آلوده می شوند.  این ارقام اهمیت استفاده از کاندوم را در طول رابطه جنسی نشان می دهد.

مطلب مرتبط: جوش واژن

با این حال، در حالی که اکثرا فکر می کنید HPV عمدتا از طریق مقاربت مقعد یا واژینال پخش می شود، مطالعات جدید چیز دیگری را نشان می دهد، شما می توانید به HPV مبتلا شوید حتی اگر هرگز رابطه جنسی نداشته باشید.

تاثیر بکارت بر انتقال زگیل تناسلی

انتقال زگیل تناسلی در دختران باکره

این مطالعه به بررسی داده های 51 مورد دیگر درگیری با HPV پرداخته و نشان داد که ویروس در 51 درصد زنان باکره وجود داشت.

آیا ممکن است زگیل تناسلی از راه دهان انتقال پیدا کند؟

بله همانطور که گفته شد بعضی از  زنان باکره ممکن است آن را از راه دهان _تناسلی گرفته باشند، بقیه افراد احتمالا آن را از تماس دست به ناحیه تناسلی گرفته اند. حتی اگر شما با شخص دیگری رابطه ی نامتعارف انجام دهید، علم می گوید شما می توانید ویروس را به راحتی انتقال دهید و دریافت کنید.

انتقال زگیل تناسلی در مکان های عمومی

اما جالب تر از آن این است که محققان معتقدند که زنان HPV را از تخت های معاینه پزشکی کثیف و دیگر مکان های نسبتا عمومی مانند باشگاه نیز می گیرند. دفعه ى بعد که روی نیمکت عمومی در اتاق رختکن با لباس زیر می نشینید در این مورد فکر کنید.

من مطمئن هستم که اینها برای افراد معمولی تکان دهنده است، اما با توجه به پزشکان و کارشناسان آشنا با ویروس، این همه تعجب آور نیست. باور کنید یا نه، بیش از 100 نوع از HPV در سطوح خارجی می خزند، و واقعیت این است که درصد عظیمی از جهان این ویروس را دارد و این بدان معناست که می تواند از راه های دیگری هم در کنار تماس جنسی گسترش پیدا کند.

انواع زگیل تناسلی

با توجه به این دانش جدید شما می توانید HPV را فقط در تماس با سطوحی که تماس تناسلی آلوده داشته اند، بگیرید پس فقط از مکان های عمومی که با حفاظت کم یا بدون حفاظت از دستگاه تناسلی نشسته اید، مراقب باشید.

اگر تخت معاینه پزشک تمیز به نظر نمیرسد، از پرستار بخواهید روکش روی تخت را تعویض کند یا خودتان آن را انجام دهید.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر واقعیت دارد؟

انتقال زگیل تناسلی در استخر

شنا کردن در آب استخر تاثیری در انتقال زگیل تناسلی ندارد ولی اگر می خواهید از اتاق بخار یا سونا در باشگاه استفاده کنید، این احتمال را در نظر بگیرید که اخیرا تمیز نشده و تا زمانیکه آنجا هستید، روی یک حوله بنشینید.

نکته مهم این است که فقط درصد کمی از این گونه های HPV می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود و اغلب به زگیل های تناسلی منجر می شود که، قطعا ناخوشایند است ولی به اندازه سرطان بد نیست. به این ترتیب، باید هر کاری که می توانید انجام دهید تا HPV را از بین ببرید تا از عوارض جدی آن بعدا در زندگی جلوگیری کنید.

آیا زگیل تناسلی به جنین منتقل می شود؟

انتقال زگیل تناسلی و بارداری

خیر، بر اساس مطالعات  انتقال ویروس زگیل تناسلی به هیچ وجه از طریق جفت به بچه منتقل نمی شود و لذا شما با خیال راحت می توانید اقدام به بچه دار شدن نمایید.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

نقش واکسن و غربالگری

واکسن HPV

 پسران و دخترانی که 11 یا 12 ساله هستند، باید واکسن های HPV را دریافت کنند. درست است که از تمام انواع عفونت HPV جلوگیری نمی کند ولی می تواند شما را در مقابل بسیاری از انواع جدی تر محافظت کند.

 زنان بالای 21 سال باید به طور منظم غربال گری سرطان گردن رحم را انجام دهند تا این که بدانند به ویروس مبتلا شده اند یا نه. تشخیص زود هنگام سلول های سرطانی تنها راه جلوگیری از گسترش کامل سرطان است.

مطلب مرتبط: واکسن گارداسیل

بله، این اطلاعات جدید تا حدودی دلهره آور است، اما فقط به این معنی است که شما باید کمی بیشتر آگاه باشید و ویزیت سالانه پزشك را در تقویم خود نگه دارید.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ماهی چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  باسلام من عمل بکارت داشتم برای معاینه رفته بودم که دکترم گفت زگیل زدم درحالی که من رابطه از جلو نداشتم با نامزدم فقط رابطه معقدی بوده نامزدمم به ظاهر مشکل زگیل نداره و اینکه من هیچ‌درد و... حس نمیکنم فقط یه مدت بود ترشحات واژنم به نظر خودم زیاد شده بود میشه راهنمایی کنید که ایا این زگیله یا بخاطر ترمیم بکارت اینجوری شده
  1. تصویر کاربر ماهی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   اقای دکترلطفاجواب بدین
  2. تصویر کاربر ماهی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   توروقران حواب بدید من دارم از استرس میمیرممم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   در عکسی که فرستادین زگیل نمیبینم. برای اطمینان بیشتر باید معاینه توسط پزشک انجام گردد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Sima شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من برای معایه به پزشک مراجعه کردم و گفتند مشکلی نیست و زگیل ندارم و اینکه گفتند واکسن گارداسیل رو حتما بزنم خواستم محض اطمینان از شما بپرسم و اینکه سوزش و خارش هیچی ندارم
  1. تصویر کاربر Sima چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   اقای دکتر این عکسها جا ماندن اگر ممکنه ببینید و معاینه کنید
  2. تصویر کاربر Sima چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   دکتر که معاینه کرده بودن گفتن رگیل نیست بافت خود واژنمه اگه کمکم کنین ممنون میشم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   زگیل ندارید طبیعی است ،
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر الناز شنبه ۶ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام،من بیست و یک سالمه و مجردم و تا بحال رابطه جنسی نداشتم،حدود ۵ ۶ ساله که یک نقطه سفید روی قسمت تناسلی من ایجاد شده که برامده و قابل لمس نیست،تکثیر هم نشده و درد و خارش خاصیم نداره،میخوام بدونم ایا تبخال هستش یا نه😔
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   خیر زگیل یا تبخال نیست نگران نباشید
 • تصویر کاربر Arsh سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  نزدیک‌به یک سال میشه ۲ ۳ تا دونه که تو عکس فرستادم قسمت انتهایی آلتم نزدیک‌به زیرشکمم در آمده همچنین پوستش خشک‌خشک و احساس خارش دارم ممکنم نظر فرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   به نظر زگیل است برای معاینه و احتمال انجام کرایو تشریف بیارید
 • تصویر کاربر مهتاب پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  امکانش هست که اگر کسی با دستش به زگیل تناسلی کسی دست بزنه الوده بشه؟ حتی اگه بلافاصله پس از دست زدن دستاش رو بشوره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   زگیل از تماس پوست به مخاط منتقل میشه
 • تصویر کاربر ماری جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر میشه در مورد زگیل تناسلی در دختران باکره بفرمایید که ممکنه زیگیلی که روی سطح پوسته الت هست و ارتباط جنسی کامل نداشتم ایا زگیل داخل واژن و دهاته واژن هم پخش میشه ؟ اگر کمکم کتید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   زگیل از طریق تماس پوست با مخاط منتقل میشه
 • تصویر کاربر باران سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حدود سه سال که این دانه ها روی هاله سینه و ناحیه تناسلی میبینم اینا دقیقا چین ؟ اینم بگم بچه ای که ازش پرستاری میکنم پسر چهارسالش ااونم روی هاله سینه دوتا دانه برجسته داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   مشکل خاصی در عکس نمیبینم
 • تصویر کاربر کاربر پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  من ۲۷سالمه و باکره هستم اما طبق عکس ی قسمتی حالت متورم شده و برای خیلی وقت پیش اما حالا باعث نگرانیم شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   مشکلی نبست
 • تصویر کاربر pari شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دکتر، آیا این ضایعه که در دهانم ایجاد شده زگیل تناسلی هستش؟
  دکتر من ماه قبل هم پاپ اسمیر واژن انجام دادم منفی بود،
  منفی بودنش یعنی در کل بدنم ویروس بوجود نداره؟
  خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر pari جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   دکتر این برجستگی های روی زبانم هم ببینید لطفا
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام نه زگیل نمیباشد، سالانه پاپ اسمیر انجام شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر چو پنجشنبه ۱۰ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام راه تشخیص زگیل تناسلی برای دختران باکره وجود دارد ؟بدون آسیب
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   hpv dna test
درحال دریافت اطلاعات
× دریافت نوبت زگیل
پرسش از دکتر