احساس سوزش پس از انزال

بسیاری از مردان ممکن است به دلیل احساس سوزش پس از انزال، احساس خجالت کنند، اما این درد، مشکل شایعی است که تا حد زیادی قابل درمان می باشد و ممکن است زمینه ی بیماری های دیگری مانند التهاب پروستات باشد. برخی از تحقیقات نشان می دهند که از هر 10 مرد، 1 نفر این علامت را تجربه می کنند و حدود 75-30 درصد مردان مبتلا به پروستاتیت، این علامت را تجربه می کنند. این مقاله به بررسی احساس سوزش پس از انزال و روش های درمان آن می پردازد.

 علل انزال دردناک

پروستاتیت

مردان زیر 50 سال، بیشتر در معرض پروستاتیت قرار دارند. پروستاتیت، التهاب یا عفونت پروستات میباشد و از آنجا که این شرایط موجب ادرار دردناک یا تکرر ادرار می شود، اغلب اوقات با عفونت مجرای ادراری اشتباه گرفته می شود. این بیماری، علائم دیگری نیز دارد که شامل مشکل در نعوظ و درد شکمی می شود.

 علل انزال دردناک

سرطان پروستات

با این که سرطان پروستات، معمولاً بدون علامت است، اما می تواند موجب نعوظ دردناک، مشکلات ادراری، اختلال نعوظ و همچنین خون در ادرار یا منی شود.

سنگ ها یا کیست ها

ممکن است در مجرای انزال، کیست یا سنگ تشکیل شود. این کیست ها یا سنگ ها می توانند جریان انزال را مسدود کنند و موجب ناباروری یا ترشح دردناک شوند.

جراحی

بعضی از جراحی ها ممکن است عوارض جانبی زیادی از جمله انزال دردناک را به دنبال داشته باشند. یکی از این عمل های جراحی، پروستاتکتومی رادیکال می باشد که برای درمان سرطان پروستات استفاده می شود و بخشی از پروستات یا تمام آن و بافت های اطراف آن را خارج می کند. این عمل جراحی، خطرات مختلفی از جمله اختلال نعوظ دردناک و درد آلت تناسلی و بیضه را به همراه دارد. جراحی ترمیم فتق روده یا فتق اینگوینال نیز، می تواند موجب نعوظ دردناک شود.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس، بر اثر عفونت مقاربتی رخ می دهد و همچنین ممکن است موجب درد یا سوزش به هنگام ادرار شود.

عفونت های مقاربتی

عفونت های ناشی از بیماری های مقاربتی ( STIها) می توانند موجب نعوظ دردناک شوند. کلامیدیا و تریکومونیازیس از شایع ترین عفونت های مقاربتی هستند.

متخصص درمان نعوظ کیست؟

این شرایط چگونه درمان می شود؟

بسته به علت احساس سوزش پس از انزال، درمان نیز متفاوت خواهد بود. در ادامه به چند مورد از درمان های معمول اشاره شده است.

✔️ زمانی که احساس سوزش، یکی از عوارض جانبی جراحی باشد.

  • برطرف شدن عوارض جانبی موقتی، ممکن است زمان زیادی طول بکشد.
  • بسته به شرایط شما، دکتر درمان های احتمالی را پیشنهاد می دهد. شما ممکن است به دارو یا درمان های دیگری نیاز داشته باشید.

✔️ درمان عفونت باکتریایی

  • معمولاً، آنتی بیوتیک های خوراکی باید برای مدت زمان طولانی استفاده شوند.
  • با NSAID ها، یا مسکن های تجویزی، التهاب و درد را تسکین دهید.
  • عفونت های شدید، ممکن است به آنتی بیوتیک های تزریقی احتیاج داشته باشند و در برخی موارد ممکن است به بستری شدن نیاز باشد.

✔️کیست ها یا سنگ ها

از طریق نوعی جراحی به نام تراشیدن پروستات از راه مجرای ادرار، انسدادهای مجاری انزالی برداشته می شوند.

✔️ درمان سرطان پروستات

  • روش های درمانی بر اساس نوع، مرحله و شدت سرطان تعیین می شوند.
  • برخی از انواع سرطان پروستات، به آهستگی رشد می کنند و فقط نیاز به یک درمان جزئی و نظارت هوشیارانه دارند.
  • پرتو درمانی، هورمون درمانی، واکسن ها و شیمی درمانی همگی روش های مختلف درمان سرطان پروستات هستند.
  • در برخی موارد، ممکن است برای برداشتن کامل پروستات، به جراحی نیاز باشد.

سخن پایانی

احساس درد در حین انزال ممکن است نشانه ی مشکلات جدی تری باشد. این مشکلات شامل پروستاتیت، جراحی، کیست ها یا سنگ ها و داروهای ضدافسردگی می شود. برای جلوگیری از عوارض شدید و حفظ یک زندگی جنسی سالم، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

2.4/5 - (5 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر