تغییرات آلت تناسلی با افزایش سن

مانند هر چیزی که در طبیعت وجود دارد، آلت تناسلی نیز در طول زندگی دچار تغییراتی می شود و بیشتر این تغییرات در هر مرحله، با توجه به سطح هورمون تستوسترون ایجاد می شود. در ادامه مطلب،  تغییرات آلت تناسلی را توضیح خواهیم داد. در سنین 9 تا 15 سالگی، غده هیپوفیز هورمون هایی ترشح می کند که به بدن فرمان می دهد تا تولید تستوسترون را آغاز کند. سپس دوران بلوغ شروع می شود که تغییراتی را به همراه دارد. به دنبال آغاز دوران بلوغ، بیضه ها، کیسه بیضه، آلت تناسلی و موهای ناحیه تناسلی شروع به رشد می کنند. سطح تستوسترون در اواخر دوران نوجوانی تا اوایل 20 سالگی، به اوج خود می رسد.

میزان تستوسترون در بدن، از اواخر 20 سالگی تا 40 سالگی ممکن است کمی کاهش یابد، اما این تغییرات ناچیز است.پس از 40 سالگی، سطح تستوسترون شما ممکن است اندکی کاهش پیدا کند. اما بدن، به آرامی شروع به تولید پروتئینی به نام گلوبولین متصل شونده به هورمون جنسی (SHBG) می کند. این پروتئین، به تستوسترون موجود در خون متصل شده و میزان تستوسترونی که برای استفاده در دسترس بدن است، کاهش می یابد.

تغییرات در آلت تناسلی

با کاهش سطح تستوسترون، تغییرات دیگری نیز در بدن ایجاد می شود. این تغییرات عبارت اند از:

  • موهای ناحیه تناسلی: مانند موهای سایر نواحی بدن، موهای ناحیه تناسلی نیز نازک شده و ممکن است خاکستری رنگ شود.
  • اندازه آلت تناسلی: ممکن است آلت تناسلی مانند گذشته بزرگ به نظر نرسد. اما اندازه آلت احتمالاً اصلا تغییری نکرده است. اگر چربی بیشتری روی استخوان شرمگاهی (درست بالای آلت تناسلی) وجود داشته باشد، این ناحیه می تواند آویزان شده و کوچکتر به نظر برسد.
  • شکل آلت تناسلی: در برخی از مردان ممکن است با افزایش سن، آلت تناسلی خمیده شود. این حالت می تواند بر طول، قطر و عملکرد آلت تناسلی تأثیر بگذارد. این وضعیت که بیماری پیرونی نامیده می شود، در اثر وارد شدن ضربه فیزیکی به آلت تناسلی در حالت نعوظ، بروز پیدا می کند. در طول فرایند بهبود، بافت فیبروزی اسکار در تونیکا آلبوژینا (یک غلاف محکم در اطراف بافت نرم آلت برای ایجاد نعوظ) ایجاد شده و باعث خمیدگی آلت و نعوظ منحنی شکل می شود. این بیماری اغلب می تواند با عمل جراحی اصلاح شده و یا با دارو درمان شود.
  • بیضه ها: اکثر اندام های کوچکی که درون کیسه بیضه قرار دارند، در تولید اسپرم ها نقش دارند. با کاهش سطح تستوسترون، تولید اسپرم نیز کاهش یافته و این اندام ها کوچک می شوند. به دنبال درمان جایگزینی هورمون، غده هیپوفیز ارسال پیام به بیضه ها را، برای تولید تستوسترون متوقف کرده و آن ها کوچک تر می شوند.
  • کیسه بیضه: کیسه بیضه در تنظیم دمای بیضه ها نقش دارد. کیسه بیضه با عضلات صاف پوشیده شده که با منقبض شدن، بیضه ها را به بدن نزدیک کرده تا گرم شوند و یا با منبسط شدن، بیضه ها از بدن فاصله گرفته و خنک می شوند. با افزایش سن، این عضلات به خوبی گذشته عمل نمی کنند و کیسه بیضه حالت شل تری به خود می گیرد. همچنین با بالا رفتن سن، حالت ارتجاعی پوست کاهش یافته و بروز این وضعیت نیز می تواند موجب افتادگی بیشتر کیسه بیضه شود. در افراد بالای 40 سال، هیدروسل نیز می تواند باعث افتادگی کیسه بیضه شود.

هیدروسل به دنبال تجمع مایع در اطراف یک و یا هر دو بیضه ایجاد می شود. همچنین هیدروسل ممکن است به دلیل تولید بیش از حد مایع در بدن و یا عدم تخلیه مناسب مایع، بروز پیدا کند. این وضعیت معمولا بدون درد است. در صورت مشاهده تورم یا احساس ناراحتی در کیسه بیضه، بهتر است به پزشک مراجعه شود.

  • عملکرد آلت تناسلی: با بالا رفتن سن، اعصابی که در آلت تناسلی وجود دارند حساسیت کمتری پیدا می کنند. این اتفاق می تواند منجر به بروز مشکلاتی در برانگیختگی جنسی و ارگاسم (اوج لذت جنسی) شود. با کاهش سطح تستوسترون، احتمال بروز اختلال نعوظ هم بیشتر می شود. در این وضعیت، ممکن است آلت تناسلی قابلیت سفت شدن خود را از دست بدهد، اما لزوماً برقراری رابطه جنسی غیر ممکن نمی شود.

احتمالا مهم ترین عامل بروز این اختلال، ناتوانی بدن در نگهداری خون در آلت تناسلی باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است نعوظ ایجاد شده اما فرد توانایی حفظ نعوظ را نداشته باشد. یعنی خون به درون آلت تناسلی جریان می یابد، اما عضلات نعوظ، نمی تواند خون را در آنجا نگه دارد. در نتیجه سفت شدن آلت از بین می رود. تغییرات آلت تناسلی و میل جنسی به دنبال افزایش سن، یک اتفاق طبیعی است. در صورتی که این تغییرات بر زندگی و روابط فرد تأثیرگذار باشد، بهتر است به متخصص اختلال نعوظ مراجعه شود زیرا روش های درمانی موثری برای برطرف کردن مشکلات مربوطه وجود دارد.

پروفسور حسین کرمی فوق تخصص زگیل تناسلی در تهران

 

3.1/5 - (16 امتیاز)