بالانیت زون چیست و چگونه درمان می شود؟

بالانیت زون به التهاب سر آلت و پوست روی آن گفته می شود. این بیماری معمولا مردان میانسال تا مسنی را تحت تاثیر قرار می دهد که ختنه نشده اند. بالان و ایت در کلمه بالانیت، به ترتیب به سر آلت و التهاب آن اشاره دارند. بالانیت زون از نام پروفسور زون، یک متخصص پوست آلمانی، گرفته شده که در سال 1952 این بیماری را کشف کرد.

در این بیماری التهاب علاوه بر سر آلت، پوست روی آن را نیز به خود درگیر می کند. نواحی مبتلا در بالانیت به خوبی مشخص هستند. همچنین، این بیماری با نام بالانیت سلول های پلاسما نیز، شناخته می شود، زیرا در هنگام معاینه پوست مبتلا در زیر میکروسکوپ، سلول های پلاسما (نوعی از سلول های سفید خون) به طور فراوان مشاهده می شوند.

باور بر این است که التهاب کلاهک آلت، واکنشی به یک بیماری زمینه ای دیگر است. در پوست سر آلت هایی که عملکرد نامناسب دارند، سلول های مرده پوستی، قطرات ادرار، ذرات صابون و باکتری های طبیعی پوست به دام می افتند. این وضعیت سبب التهاب و تحریک پذیری سر آلت و پوست روی آن می شود. بالانیت زون در اثر ابتلا به یک عفونت به وجود نیامده و نمی تواند به دیگر شرکای جنسی منتقل شود. همین بیماری زنان را نیز در ناحیه فرج، مبتلا کرده که با نام ولویت زون شناخته می شود. بالانیت زون می تواند به تنهایی وجود داشته یا نشانه ای از یک بیماری پوستی زمینه ای همچون لیکن اسکلروز یا لیکن پلاک باشد. لیکن اسکلروز می تواند پوست سر آلت تناسلی را تنگ و جمع شدن آن را دشوار کند.

ظاهر بالانیت زون چگونه است؟

التهاب کلاهک آلت به صورت نواحی درخشنده، مرطوب و به رنگ قرمز روشن یا قهوه ای است که به دلیل داشتن لبه های مشخص، کاملا با نواحی اطراف قابل تمایز است. ممکن است در مبتلایان به این بیماری نقاطی قهوه ای یا قرمز رنگ دیده شوند. این نواحی اغلب با توزیعی قرینه بر روی سر آلت و پوست مجاور خود وجود داشته و در مقابل هم قرار می گیرند.

التهاب کلاهک آلت چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک پس از معاینه دقیق پوست می تواند ابتلا به التهاب کلاهک آلت را تشخیص دهد. گاهی اوقات یک نمونه پوستی کوچک از آلت گرفته می شود تا جهت تایید تشخیص و بررسی بیماری های زمینه ای احتمالی بررسی شود. این نمونه بیوپسی نام داشته و نیازمند تزریق داروی بی حسی موضعی و احتمالا بخیه جهت بستن زخم است. ممکن است در اثر این نمونه برداری یک جای زخم کوچک بر جای بماند.

آیا امکان درمان بالانیت زون وجود دارد؟

بالانیت زون می تواند چندین سال ماندگاری داشته و به صورت متناوب بروز دهد. گاهی اوقات، با تغییر عادات شستشو و استفاده از درمان های گفته شده این بیماری بهبود می یابد. بالانیت زون را می توان با ختنه کردن آلت از بین برد. 

بالانیت زون چگونه درمان می شود؟

آیا پماد برای درمان بالانیت مورد استفاده قرار می گیرد؟ پزشک ممکن است مصرف کوتاه مدت و متناوب روغن ها یا پماد های استروئیدی، با قدرت خفیف تا قوی را تجویز کند. امکان دارد این موارد، حاوی عناصر ضد باکتری یا ضد قارچ نیز باشند. پزشک نحوه مصرف این دارو ها را برای بیمار توضیح خواهد داد. لیزر های جراحی همچون اربیوم یاگ یا دی اکسید کربن، در برطرف کردن برخی موارد این بیماری مفید گزارش شده اند.

جهت انجام این درمان ها، به تزریق یا اعمال دارو های بی حس کننده موضعی نیاز خواهد بود. در درمان لیزری، پوست لایه به لایه جدا شده تا کل ناحیه درگیر از بین رود. التیام ناحیه درمان شده می تواند چندین هفته به طول انجامد.

چگونه باید خود مراقبتی انجام داد؟

پوست روی سر آلت را باید عقب کشیده و پوست سر آلت را به صورت متداول شستشو داد. به جای صابون می توان از جایگزین های آن همچون پماد آب رسان ملایم استفاده کرد. در هر زمان ممکن باید پوست روی آلت را به عقب کشید تا هر گونه رطوبت خشک شود. این کار باید مخصوصا قبل و پس از دفع ادرار انجام شود. اعمال متداول پماد آبرسان ملایم به سر آلت و پوست روی آن، به ایجاد یک مانع محافظتی کمک می کند.

پایش سلامت پوست خود یک عادت مناسب است. هر گونه موارد غیر طبیعی را باید به پزشک گزارش داد. از جمله این موارد می توان به نواحی برآمدگی یا زخم های عمیقی اشاره کرد که التیام نمی یابند. شرایط هر فرد با دیگری متفاوت بوده و پزشک با توجه به این مسئله، توصیه ها و درمان های متفاوتی را نیز به افراد پیشنهاد می دهد.


دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080
× نوبت فوری