جوش های واژن + علت ها و راه های درمان آن

اگر به عنوان یک خانم از ایجاد جوش های واژن نگران هستید پیشنهاد می کنم مقاله زیر را دنبال کنید. در این مقاله راه های درمان جوش های واژن آورده شده است.

علائم جوش های واژن چیست؟

جوش های واژن ضایعات کوچک و گردی هستند که در ناحیه ی واژن ایجاد می شوند و می توانند قرمز یا به رنگ پوست باشند و ممکن است چرک دار یا بدون چرک باشند. درست همانند جوش هایی که در روی صورت یا هرجای دیگری از بدن ایجاد می شوند، جوش های واژن نیز میتوانند منفرد یا به صورت خوشه ای باشند. همچنین این جوش ها می توانند کمی دردناک یا همراه با احساس سوزش باشند.

این جوش ها در صورتی که برای مدتی در ناحیه ی محدودی وجود داشته باشند و علائمی از منتشر شدن، رشد کردن و درد نداشته باشند، ممکن است طبیعی تلقی شوند. از طرف دیگر در صورتی که چرک یا ترشح ایجاد کنند، در صورت لمس آرام دردناک باشند، به نظر جدید برسند یا پس از یک رابطه ی جنسی با شریک جنسی جدید ظاهر شوند؛ غیر طبیعی درنظر گرفته می شوند.

علت ایجاد جوش های واژن چیست؟

یافتن و فهمیدن علت های مختلف ایجاد کننده ی جوش های واژن می تواند به پیشگیری از بروز مجدد آن ها کمک کند. به احتمال فراوان، آن ها در اثر درماتیت تماسی، که واکنش به بعضی مواردی است که با ناحیه تناسلی تماس پیدا کرده اند؛ ایجاد می شوند. این نوع حساسیت در ناحیه تناسلی ممکن است به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

– مواد شوینده ی ناملایم و ورقه های خشک کن

– داروهای ضد باروری موضعی

– کاندوم، اسپرم کش ها، لوبریکانت یا مواد محرک جنسی

– دوش ها

– تامپون ها یا نوار بهداشتی

– دستمال مرطوب، پودرها، خوشبو کننده ها، لوسیون ها و دئودورانت های زنانه

– صابون های حمام، به خصوص اگر حاوی خوشبو کننده باشند

علت ایجاد جوش های واژن

علت دیگری که برای به وجود آمدن جوش واژن های شناخته شده است، فولیکولیت می باشد، چیزی که به التهاب یا عفونت فولیکول های مو گفته می شود. فولیکولیت می تواند به دلیل تراشیدن مکرر موها، پوشیدن لباس های تنگی که از پارچه های غیرجاذب ساخته شده اند، استفاده از وان داغ یا استخری که پاکیزه نباشد، برش یا زخم عفونی و تحریکی که در اثر عرق یا ترشحات فردی اتفاق افتاده باشد؛ ایجاد شود.

دیگر علت های قابل توجه جوش های واژن شامل تجمع باکتری ها، دوره های هورمونی، تولید بیش از حد چربی پوست، تحریک پوستی به دلیل منی، ادرار، عرق و ترشحات واژن هستند.

چگونه می توان جوش های واژن را درمان کرد؟

اگر تحریک پوستی ناچیز باشد، جوش های واژن می توانند به سادگی خود به خود از بین روند. با این حال، باید برای جلوگیری از عفونت آن ها درمان شوند، چیزی که در صورت ایجاد باعث درد بیشتر و احساس ناراحتی می شود. به یاد داشته باشید که بافت واژن و بافت های اطراف آن بسیار حساس هستند. زمانیکه جوش ها خود به خود از بین نمی روند و یا درحال بدتر شدن می باشند، بهتر است برای درمان به یک پزشک مراجعه کنید.

بسیاری از خانم ها ترجیح می دهند که جوش های واژن را به صورت طبیعی (سنتی) درمان کنند. درمان طبیعی تا زمانی که عوارض جانبی نداشته باشد و به اندازه ای بی خطر باشد که برای ناحیه حساسی مثل واژن استفاده شود بهترین راه حل خواهد بود. همچنین این درمان سریع ترین راه برای حل ناراحتی که در اثر آکنه ی واژن ایجاد شده می باشد زیرا می تواند به محض ظاهر شدن و ایجاد کورک ها مورد استفاده قرار گیرد.

1. صابون های دارویی ضد باکتریال

آن ناحیه (واژن) را فقط با استفاده از صابون های دارویی ضد باکتریایی تمیز کنید. از مصرف صابون های ناملایم یا آن هایی را که مواد خوشبو کننده در آن استفاده می شود پرهیز کنید زیرا می توانند تعادل PH پوست را به هم بزنند و باعث رشد باکتری ها شوند.

2. استفاده از روغن اسطوخدوس

از روغن های مفید مانند روغن اسطوخدوس برای درمان میتوانید استفاده کنید. اسطوخدوس دارای خواص ضدمیکروبی است و معمولا برای درمان زخم ها و سوختگی ها استفاده می شود. به سادگی دو قاشق چای خوری روغن اسطوخدوس را با دو قطره روغن بادام ترکیب کنید و با استفاده از گوش پاک کن روی ناحیه مورد نظر بمالید.

هنگامی که از این روغن ها استفاده می کنید، همیشه آن ها را رقیق کنید و آن ها را با یک روغن حامل مانند روغن بادام، روغن نارگیل و روغن زیتون ترکیب کنید تا از سوختن پوست بخاطر روغن ها پیشگیری کنید.

روغن اسطوخدوس برای درمان جوش های واژن

3. رعایت نظافت واژن

همیشه به بهترین شکلی که می توانید نظافت ناحیه ی واژن را رعایت کنید. آن جا را خشک نگه دارید و از مرطوب شدن آن پیشگیری کنید. برای کمک به خشک شدن آن از یک حوله ی نرم یا حتی سشوار با درجه حرارت پایین استفاده کنید. انجام این کار احتمال ایجاد عفونت را با کاهش رشد باکتری ها کمتر می کند، زیرا همیشه باکتری ها در شرایط مرطوب و آلوده بهتر رشد می کند.

4. استفاده از کمپرس گرم

برای کمک به کاهش درد و نرمی پوست، اطراف جوش های واژن کمپرس گرم قرار دهید. از یک پارچه نرم استفاده کنید و آن را با استفاده از آب گرم یا حتی داغ مرطوب کنید تا یک کمپرس بسازید.

5. استفاده از روغن چای سبز

استفاده از روغن چای سبز که با کمی روغن زیتون ترکیب شده باشد؛ می تواند به شما در درمان جوش های واژن کمک کند. یک پارچه ی کتان یا یک گوش پاک کن را درون این ترکیب روغن ها وارد کنید و روی ناحیه ای از واژن که دچار جوش شده است بمالید.

روغن چای سبز برای درمان جوش های واژن

6. استفاده از وان با نمک اپسوم

یک وان با نمک اپسوم آماده کنید. این نوع نمک به عنوان ماده ای برای نرم کردن، صاف کردن، و خشک کردن جوش های واژن شناخته شده است. وان حمام را برای انجام این کار نزدیک به 5 تا 7 سانتی متر پر کنید. حدود یک تا نصف فنجان نمک اپسوم را در آن آب بپاشید. حدود 15 تا 20 دقیقه در وان بمانید. به یاد داشته باشید که بعد از آن ناحیه را بشویید و بعد از آن به خوبی خشکش کنید.

7. استفاده از شوینده های دارای بنزوئیل پروکساید

شوینده های دارویی که دارای بنزوئیل پروکساید هستند را فراهم کنید. برای پیشگیری از ایجاد حساسیت روی پوست حساس اطمینان حاصل کنید که بنزوئیل پروکساید 5 درصد یا کمتر از آن باشد. این شوینده برای استفاده قبل از تراشیدن موها مناسب است. به یاد داشته باشید که آن را به تنهایی فقط روی پوست خارجی استفاده کنید و نه به صورت مستقیم روی فرج (ولو).

8. دارو های موضعی

اگر جوش به دلیل درماتیت تماسی ایجاد شده باشد، از آنتی هیستامین یا داروهای موضعی که توصیه شده اند استفاده کنید. درمان هایی مانند آنتی بوتیک های موضعی یا خوراکی میتوانند برای رها شدن از عفونت مورد استفاده قرار گیرند. آنتی هیستامین میتواند در درمان حساسیت های شدید استفاده شود.

برای بهود سریع تر، یه یک متخصص پوست مراجعه کنید، تا کورتیزون تزریقی برای شما تجویز کند، چیزی که در ضایعات بزرگ مورد نیاز است. شوت های کورتیزون به عنوان درمان شگفت انگیزی برای خط بیکینی و همچنین درمان آکنه های پوستی شدید و ناگوار شناخته شده اند.

استفاده از آنتی هیستامین ها

برای پیشگیری از ایجاد دوباره ی جوش ها چیکار باید کرد؟

– انجام تغییرات ساده در عادت ها

– پوشیدن شورت پنپه ای گشاد

– استفاده نکردن از لباس های تنگ و آن هایی که از جنس پارچه هایی هستند که عرق را در اطراف ناحیه جذب نمی کنند و به ایجاد جوش کمک می کنند

– اگر جوش های صورتتان را برمی دارید، از این روش در واژن استفاده نکنید زیرا میتواند باعث عفونت و ایجاد بافت اسکار شود. علاوه بر این، برداشت جوش میتواند باعث انتشار چرک در نواحی اطراف شود، چیزی که می تواند باعث ایجاد جوش های جدید شود.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لیلی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دفعه قبلی ک پریود شدم رو ناحیه متحرک شبیه مردا هست ی جوش زده ااتن ی ماه میگذره احساس کردم داره بز گتر میشه البته تو این ی ماه ب علت سوزش رفتم دکت زنان و پاپ انجام دادم البته ا داخل واژن و گفتن موردی نداره ولی راحب ب این جوش چیزی نگفتم ان موقع به نظرتون چی هست و ایا پاپ اونا با این جوش فرق داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)
   اینها زگیل نیستند
 • تصویر کاربر y پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من اینارو کناره های واژنم زدم ایا زگیله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، بنده و همسرم ١سال پیش ازدواج کردیم. همسرم زگیل روی آلت داشتند و از سه ماه پیش من هم زگیل تناسلی دارم. آزمایش hpvو پاپ اسمیر انجام دادم گفتند نوع کم خطر hpv84 است و تغییرات سلولی خفیفی در دهانه رحم دیده شده. سوال من این است که در این مرحله چکاری باید انجام بدیم؟ دکتر زنان بمن گفت فقط سیستم ایمنی بدنو بالا ببرید. اما ضایعات هستند هنوز و گاهی ایجاد خارش میکنن. ممنون میشم راهنمایی کنید که چکاری انجام بدیم و آیا خطر سرطان وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام،زگیل تناسلی در زنان ریسک کانسر گردن رحم ایجاد میکنه،باید معاینه دوره ای توسط متخصص زنان انجام شود

 • تصویر کاربر hanie شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر خسته نباشين
  من يك ماهه كه اطراف مقعدم برجستگي هاي خيلي ريزي احساس كردم ميخواستم لطف كنين بهم بگين اينا زگيل هستن ؟ و من مشهدم شما كلينيك يا دكتري رو اينجا ميشناسيد كه مثل شما حرفه اي باشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   با سلام، عکسها باز نمیشه،مجدد ارسال منید

  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   با سلام، عکسها باز نمیشه،مجدد ارسال کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سردار پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من واژنم جوش های ریزی زد واسه عفونتم بعد بزرگ شد رفتم دکتر گفتن ک زگیل تناسلی هس قطره اینا دا اون آتیش زارس خیلی میترسم امکانش هس با این قطره و پماد اینا رفع شه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام زگیل فقط کرایو شود
 • تصویر کاربر مبينا پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقا دكتر من در زمان پريودي واژنم جوش ميزنه فقط هم روي لبها و داخل لبها، جوشهاي زير پوستي و جوش هاي سر سفيد من مطمينم جوشن نوار بهداشتي هم از معمولا ن مشبك استفاده ميكنم ولي هنوز دقيق نميدونم علتشون چيه يه پماد مرضعي استفاده ميكنم و شوينده هم دارم ممكنه بخاطر گرمي بدنم باشه يا نوار بهداشتي دقيقا نميدونم از چيه و چكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، احتمالا به علت حساسیت باشه، به متخصص زنان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر اسماعیل سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرص سلام خدمت استاد
  آیا این ضایعات زگیل تناسلی می باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر اسماعیل سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرص سلام خدمت استاد
  آیا این ضایعات زگیل تناسلی می باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر خانم سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام_بیماری ام اس دارم_الان۸ماهه زگیل تناسلی گرفتم_اصلا خوب نمیشم_اولش یه محلول اسیدی دادن بهم که بدنم له شد_چندین بار لیزر کردن برام_برام سوزوندن_بیشتر از ۱۰بار فریز کردم_رفتم واکسنش زدم_الان دیگه بهم میگن بروزیر نظرطب سنتی گیاهی_روحیه ام داغونه چراخوب نمیشم_بایدچیکارکنم_هر دکتری یه چیزی میگه_زگیل تناسلیم خیلی زیاده قابل شمارش نیست_تمام پوستم زبر شده ویک دست زگیل دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما بزرگوار

  اقای دکتر بنده جوانی ۳۰ ساله هستم و این که صادقانه عرض میکنم در طول زندگیم حتی یک بار هم رابطه جنسی با کسی رو تجربه نکردم

  اما یک چیز منو نگران کرده و اون هم اینه که
  موقعه حمام رتم متوجه شدم که زیر التم یه چیز ریز و زبری بود خیلی نگرانم کرده

  و این که خجالت میکشم که برم دکتر

  چه کار باید بکنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
× دریافت نوبت زگیل