اطلاعاتی درباره ی واکسن HPV (گارداسیل) برای زنان جوان

فهرست موضوعات

واکسن HPV که از انواع ویروس هایی که سبب اکثر سرطان های دهانه رحم و سرطان های مقعد، فرج (محدوده ی اطراف ورودی واژن)، واژن و حلقی دهانی می شوند جلوگیری می کند. این واکسن همچنین از انواع HPV که سبب اکثر زگیل های تناسلی می شوند جلوگیری می کند.

مرکز کنترل بیماری ها (CDC) جهت مصونیت در برابر سرطان هایی که توسط ویروس پاپیلومای انسان (HPV) ایجاد می شوند توصیه می کند افراد 11 تا 12 ساله دو دوز واکسن HPV را دریافت کنند (قبلا سه دوز توصیه می شد). دوز دوم باید 6 تا 12 ماه بعد از دوز اول داده شود.

واکسن HPV

چرا واکسن HPV مهم است؟

HPV یا ویروس زگیل تناسلی ویروسی متداول است که از یک شخص به شخص دیگر در حین فعالیت جنسی از طریق تماس مستقیم پوستی منتقل می شود. اغلب افراد فعال از لحاظ جنسی در مقطعی از زندگیشان به HPV مبتلا می شوند با اینکه اکثرا در مورد آن اطلاعی ندارند. عفونت HPV در افرادی که در اواخر نوجوانی و اوایل جوانی هستند بیشترین شیوع را دارد. حدود 40 نوع HPV وجود دارد که می توانند نواحی تناسلی زنان و مردان را آلوده کنند.

اغلب انواع HPV هیچ علائمی ندارند و خود به خود از بین می روند. اما برخی گونه ها می توانند سبب سرطان دهانه رحم در زنان و دیگر سرطان های کمتر شایع (مانند مقعد، آلت تناسلی مردانه، واژن، فرج و حلقی دهانی) شوند. دیگر انواع HPV می توانند سبب زگیل هایی در ناحیه ی تناسلی زن و مرد شوند که به آنها زگیل تناسلی گفته می شود.

زگیل های تناسلی تهدید کننده ی حیات نیستند اما می توانند سبب استرس عاطفی شوند و درمان آن ها می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. هرساله در آمریکا، حدود 12 هزار زن با سرطان دهانه رحم شناسایی می شوند و 4 هزار زن در اثر این بیماری می میرند. در هر نقطه ای از زمان حدود 1 درصد از بالغین فعال از لحاظ جنسی در آمریکا دارای زگیل های تناسلی قابل مشاهده هستند.

مطلب مرتبطزگیل تناسلی عامل اصلی سرطان گلو

تفاوت اسکین تگ و زگیل

چه زنان یا دخترانی باید واکسن HPV را دریافت کنند؟

واکسن HPV برای دختران 11 تا 12 سال توصیه می شود. همچنین برای دختران یا زنان بین 13 تا 26 سال که قبلا واکسینه نشده اند و یا توالی واکسن ها را کامل نکرده اند نیز توصیه می شود. واکسن HPV می تواند به دختران 9 سال به بالا نیز داده شود. مرکز کنترل بیماری ها (CDC) توصیه می کند 11 تا 12 ساله ها برای مصونیت در برابر سرطان های ایجاد شده توسط HPV دو دوز واکسن HPV دریافت کنند.

آیا زنان فعال از لحاظ جنسی از واکسن زدن سودی خواهند برد؟

به طور ایده آل زنان باید قبل از فعال شدن از نظر جنسی و در معرض HPV قرار گرفتن واکسینه شوند. زنان فعال از لحاظ جنسی ممکن است از واکسیناسیون سود ببرند اما احتمال دارد سود کمتری ببرند. دلیلش این است که ممکن است آنها قبلا در معرض انواع HPV ای که توسط واکسن هدف گرفته شده اند قرار گرفته باشند. هرچندکه، تعداد کمی از زنان جوان فعال از نظر جنسی، به تمام انواع HPV که توسط واکسن از آنها جلوگیری می شود آلوده شده اند. بنابراین اغلب زنان جوان می توانند با دریافت واکسن مصونیت کسب کنند.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی داخل واژن

آیا زنان باردار نیز می توانند واکسن را دریافت کنند؟

واکسن برای خانم های باردار توصیه نمی شود. مطالعات نشان می دهد واکسن برای نوزادان متولد شده از مادرانی که در حین حاملگی واکسینه شده اند مشکلی به وجود نمی آورد، اما تحقیقات بیشتری همچنان مورد نیاز است. یک خانم باردار نباید هیچگونه دوز واکسن HPV را تا زمانی که بارداری او به پایان نرسیده دریافت کند. دریافت واکسن HPV در دوران بارداری نمی تواند دلیلی برای خاتمه دادن به حاملگی باشد. اگر زنی متوجه شد که یکبار یا بیشتر واکسن HPV را در دوران بارداری دریافت کرده است باید دو کار انجام دهد:

  • برای دریافت دوز های باقی مانده ی واکسن باید تا بعد از دوران بارداری اش صبر کند.
  • با مراکز ثبت بارداری تماس گیرد.

زگیل تناسلی در زنان باردار

آیا زنان و دختران باید قبل از واکسینه شدن از نظرسرطان دهانه رحم غربالگری شوند؟

زنان و دختران برای دانستن اینکه باید واکسینه شوند یا خیر، نیازی به انجام تست HPV یا آزمون پاپ اسمیر ندارند. هرچند، مهم است که زنان حتی پس از دریافت تمامی دفعات توصیه شده ی واکسن HPV به شرکت در غربالگری سرطان دهانه رحم ادامه دهند و به این خاطر است که واکسن در برابر همه ی نوع های سرطان دهانه رحم مصونیت ایجاد نمی کند.

واکسن HPV چقدر موثر است؟

واکسن HPV انواعی از HPV را هدف می گیرد که به صورت بیشتر متداول سرطان دهانه رحم را سبب می شوند و می توانند برخی سرطان های فرج، واژن، مقعد، و دهانی حلقی را نیز ایجاد کنند. واکسن همچنین در برابر انواعی از HPV که زگیل های تناسلی ایجاد می کنند نیز مصونیت ایجاد می کند. واکسن HPV در جلوگیری از انواع  HPVو مشکلات سلامتی به وجود آمده توسط آنها بسیار موثر است. واکسن در جلوگیری از مشکلات سلامتی مرتبط با HPV در زنان جوانی که قبلا در معرض یک نوع HPV یا بیشتر قرار گرفته اند کمتر موثر است و به این دلیل است که واکسن قبل از اینکه فرد در معرض HPV قرار گیرد از آن جلوگیری می کند. واکسن HPV عفونت های HPV و یا مشکلات مرتبط با HPV را که در فرد وجود دارند درمان نمی کند.

ایمنی ناشی از واکسن چه مدت دوام دارد؟

تحقیقات اظهار می کنند ایمنی ناشی از واکسن طولانی مدت است و مطالعات حال حاضر افراد واکسینه شده را برای ده سال تحت نظر گرفته اند و نشان داده اند که هیچ مدرکی دال بر تضعیف شدن ایمنی در طول زمان وجود ندارد.

واکسن در برابر چه چیزی مصونیت ایجاد نمی کند؟

واکسن در برابر همه ی نوع های HPV مصونیت ایجاد نمی کند- بنابراین آنها از تمامی موارد سرطان دهانه رحم جلوگیری نمی کنند. از آنجاییکه برخی سرطان های دهانه رحم توسط واکسن جلوگیری نمی شوند، این مهم خواهد بود که زنان به شرکت در غربالگری سرطان دهانه رحم ادامه دهند. همچنین واکسن از دیگر عفونت های منتقله از راه جنسی نیز جلوگیری نمی کند. بنابراین، مهم است که افراد فعال از نظر جنسی خطر ابتلا به دیگر بیماری های منتقله از راه جنسی را کاهش دهند.

علائم زگیل تناسلی در زنان

 واکسن HPV چقدر امن است؟

واکسن HPV دارای مجوز سازمان غذا و دارو (FDA) است. CDC امن و موثر بودن این دارو را تایید کرده است. واکسن بر روی هزاران نفر در سرتاسر دنیا مطالعه شده است و این مطالعات هیچ نگرانی ایمنی جدی را بیان نکرده اند. عوارض جانبی گزارش شده در این مطالعات متعادل بوده اند از جمله: درد در محلی که واکسن زده شده، تب، گیجی و حالت تهوع.

غش کردن نیز که می تواند پس از هرگونه روند پزشکی رخ دهد، پس از دریافت واکسن HPV ثبت شده است. غش کردن پس از هر بار واکسینه شدن، در نوجوانان بیشتر شایع است. از آنجایی که که غش کردن می تواند سبب افتادن و آسیب دیدن شود، نوجوانان و بالغین هنگام دریافت واکسن باید نشسته یا دراز کش باشند. نشستن یا درازکشیدن تا 15 دقیقه پس از دریافت واکسن می تواند به جلوگیری از غش کردن و آسیب دیدن کمک کند.

جرا واکسن HPV فقط برای زنان تا 26 سال توصیه شده است؟

واکسن HPV در حال حاضر برای زنان بالای 26 سال توصیه نمی شود. آزمایشات بالینی نشان می دهند به طور کلی واکسن HPV به این زنان مصونیت محدود و یا هیچ مصونیتی در برابر بیماری های مرتبط با HPV ارائه نمی دهد.

برای زنان بالای 26 سال، بهترین کار برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم همانگونه که توصیه شده شرکت در غربالگری های سرطان دهانه رحم است.

واکسینه شدن مردان و پسران چه می شود؟

واکسن HPV برای استفاده در پسران و مردان مورد تایید است. این یافت شده است که واکسن در پسران و مردان 9 تا 26 ساله امن و موثر است. کمیته مشاوره فنون ایمنی سازی (ACIP) واکسیناسیون متداول پسران 11 یا 12 ساله را با چند عدد دوز توصیه می کند. سلسله واکسن ها می توانند از شروع 9 سالگی آغاز شوند. واکسیناسیون برای مردان 13 تا 21 سالی که قبلا واکسینه نشده و یا تمام سری واکسن های توصیه شده را دریافت نکرده اند توصیه می شود. بیشترین اثر واکسن زمانی است که در سنین پایین تر داده می شود. مردان 22 تا 26 سال ممکن است واکسینه شوند. CDC توصیه می کند افراد 11 تا 12 سال دو دوز واکسن HPV را برای مصونیت در برابر سرطان های ایجاد شده توسط HPV را دریافت کنند.

پماد

چیزی که زنان و دختران واکسینه شده باید بدانند:

آیا دختران یا زنانی که واکسینه شده اند باز هم نیاز به غربالگری سرطان دهانه رحم دارند؟

بلی، زنان واکسینه شده باز هم به غربالگری معمول سرطان دهانه رحم نیاز خواهند داشت زیرا واکسن در برابر اغلب و نه همه ی نوع های HPV که سبب سرطان می شوند مقاومت ایجاد می کند. همچنین زنانی که واکسن را پس از فعال شدن از نظر جنسی دریافت می کنند اگر در معرض HPV قرار گرفته باشند ممکن است به طور کامل از مزایای واکسن بهره مند نشوند.

آیا راه های دیگری برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم وجود دارد؟

غربالگری معمول سرطان دهانه رحم (ازمون های HPV و پاپ اسمیر) و پیگیری می تواند از بسیاری از موارد سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. آزمون پاپ اسمیر می تواند تغییرات سلولی را در دهانه رحم قبل از اینکه تبدیل به سرطان شوند تشخیص دهد. آزمون HPV به دنبال ویروسی می گردد که می تواند سبب این تغییرات سلولی شود. غربالگری می تواند اغلب سرطان های دهانه رحم را در مراحل اولیه و قابل درمان تشخیص دهد. اغلب زنانی که در آمریکا با سرطان دهانه رحم تشخیص داده شده اند تا به حال یا در پنج سال گذشته تحت غربالگری قرار نگرفته اند.

آیا راه های دیگری برای جلوگیری از HPV وجود دارد؟

برای آنهایی که در حال حاضر از نظر جنسی فعال هستند،  اگر کاندوم ها در هر بار عمل جنسی از ابتدا تا انتها استفاده شوند ممکن است شانس ابتلا به HPV را کاهش دهند. کاندوم ها ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با  HPV (زگیل های تناسلی و سرطان های دهانه رحم) را نیز کاهش دهند اما HPV می تواند نواحی ای را که توسط کاندوم پوشیده نشده اند را آلوده کند. بنابراین کاندوم ها ممکن است مصونیت کامل در برابر HPV ایجاد نکنند.

همچنین افراد می توانند با بودن در رابطه ای پایدار با یک شریک (کاهش تعداد شریک های جنسی) و انتخاب شریکی که قبلا شریک های جنسی کمی داشته یا اصلا نداشته است شانسشان را برای ابتلا به HPV کاهش دهند. اما حتی افرادی با تنها یک شریک جنسی در طول زندگی، می توانند به HPV مبتلا شوند و احتمال دارد تعیین کردن اینکه یک شریک که قبلا از لحاظ جنسی فعال بوده است، در حال حاضر آلوده باشد ممکن نباشد. به این دلیل است که تنها راه جلوگیری از HPV دوری از هرگونه فعالیت جنسی است.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

اطلاعاتی درباره ی واکسن HPV (گارداسیل) برای زنان جوان
به مطلب امتیازدهید
4 (0%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر