کاربرد و نحوه استفاده از پماد آسیکلوویر (پماد تبخال تناسلی)چیست؟

پماد آسیکلوویر برای درمان تبخال ها (ناشی از هرپس) مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو می تواند التیام این تبخال ها را تسریع کند و علائم (از جمله مور مور، درد، سوزش و خارش) را کاهش دهد. آسیکلوویر به طبقه ای از دارو ها تعلق دارد که به ضد ویروس ها شناخته می شوند. طرز کار این دارو متوقف کردن رشد ویروس ها است. در این مقاله راه ها و روش های استفاده از این پماد آورده شده است.

پماد آسیکلوویر برای چیست؟

آسیکلوویر خود ویروس هرپس را درمان نمی کند و از سرایت ویروس به شخصی دیگر و بروز دوباره ی آن در آینده جلوگیری نمی کند. این پماد فقط علائم را کاهش می دهد. همچنین برای نتیجه گیری بهتر برای این دارو باید نکاتی را رعایت کرد که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

چگونه از پماد آسیکلوویر استفاده کنیم؟

بروشور اطلاعات بیمار را که می توانید از داروسازتان تهیه کنید، مطالعه کنید. اگر هرگونه سوالی دارید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

آسیکلوویر را در مواجهه با اولین نشانه ی بیماری (مانند مور مور، سوزش، قرمزی) استفاده کنید. دست های خود را با آب و صابون قبل و بعد از استفاده از این دارو بشویید. نواحی آسیب دیده را قبل از بکار بردن دارو تمیز و خشک کنید. دارو را در محل آسیب دیده استعمال کنید و به آرامی بمالید. دارو را معمولا پنج بار در روز (هر 3 تا 4 ساعت) به مدت چهار روز برای تبخال ها یا مواردی که پزشکتان دستور داده است استفاده کنید. به مقدار لازم پماد استفاده کنید تا تمام نواحی آسیب دیده (تبخال ها و مناطقی که سوزش، مور مور یا قرمزی دارند) را پوشش دهد.

این دارو را باید به گونه ای مصرف کنید که پزشک توصیه کرده است. تمامی اطلاعاتی را که به شما داده می شوند باید بخوانید. همچنین از موارد زیر پیروی کنید:

 • حتی در صورت بهبودی علائم، دارو را به گونه ای مصرف کنید که به شما توصیه شده است.
 • پماد آسیکلوویر را به صورت خوراکی مصرف نکنید و فقط بر روی پوستتان اعمال کنید. این پماد نباید با دهان، بینی و چشم ها تماس داشته باشد زیرا می تواند سبب سوختگی شود.
 • قبل و بعد از استفاده دست های خود را بشویید.
 • قبل از استفاده نواحی مد نظر را تمیز کنید. همچنین، از خشک شدن آن نواحی اطمینان حاصل کنید.
 • یک لایه نازک از پماد را بر روی پوست مورد نظر قرار داده و به آرامی مالش دهید.
 • برای قرار دادن پماد بر روی پوست از یک دستکش کشی استفاده کنید. این کار به جلوگیری از انتشار عفونت کمک می کند.

مطلب مرتبط: بهترین پماد برای درمان زگیل تناسلی

⛔ این دارو را فقط بر روی پوست اعمال کنید و بر روی چشم ها، بینی، داخل دهان یا درون واژن استفاده نکنید. اگر دارو به هر کدام از نواحی گفته شده رسید با مقدار زیادی آب آن ناحیه را بشویید.

تبخال تناسلی

چه میزان باید از پماد آسیکلوویر مصرف کنیم؟

مقدار مصرف دارو بستگی به وضعیت پزشکی، نوع بیماری و پاسخ به درمان دارد. این دارو را در دفعات بیشتر و یا مدت طولانی تر از میزانی که تجویز شده مصرف نکنید. این دارو را به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین استفاده را از آن ببرید. این دارو هنگامی به بهترین عملکرد خود می رسد که مقدار داروی جذب شده توسط پوست در مقداری معین باقی بماند. بنابراین این دارو را در فواصل زمانی مساوی مصرف کنید. جهت یادآوری بهتر، این دارو را در زمانی مشخص در هر روز استفاده کنید. برای جلوگیری از شسته شدن دارو پس از استعمال آن دوش نگیرید و به شنا و حمام نروید.

نکات لازم در هنگام مصرف پماد

استفاده خود از پماد آسیکلوویر را با تمامی افرادی که در مراقبت از سلامتی شما نقش دارند در میان بگذارید. از جمله این افراد می توان به پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندانپزشکان اشاره کرد. همچنین قبل از استفاده نکان زیر را در نظر بگیرید.

1- قبل از استفاده از داروها و محصولات دیگر بر روی پوستتان با پزشک خود مشورت کنید.

2- این دارو درمانی برای عفونت های هرپس نمی باشد. در صورت ابتلا با پزشک خود مشورت کنید.

3- در صورت ابتلا به هرپس تناسلی، پماد آسیکلوویر از انتشار آن جلوگیری نمی کند. هنگام داشتن درد یا دیگر علائم هرپس تناسلی باید از برقراری هر گونه ارتباط جنسی اجتناب شود. هرپس تناسلی در هنگامی که فرد هیچ گونه علائمی ندارد نیز می تواند انتقال یابد. بدون استفاده از کاندوم های لاتکس یا پلی اورتان هیچ گونه ارتباط جنسی نباید برقرار کرد. همچنین، باید با پزشک مشورت شود.

4- در صورت بارداری یا تمایل به باردار شدن، پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید. باید در ارتباط با مزایا و خطرات استفاده از پماد آسیکلوویر در هنگام حاملگی با پزشک خود صحبت کنید.

5- در صورت شیردهی به نوزاد، پزشک خود را از این موضوع مطلع سازید. باید در ارتباط با هر گونه خطری که کودک را تهدید می کند با پزشک صحبت کنید.

درمان هرپس تناسلی

⛔ حتما برای استفاده از دستکش استفاده کنید.

اگر این دارو را بر روی زگیل های هرپس تناسلی استفاده می کنید جهت اجتناب از انتشار عفونت از پوشش های مخصوص انگشت یا دستکش های لاستیکی استفاده کنید. از محصولات پوستی دیگر (مانند داروها، لوازم آرایشی بهداشتی، کرم ضد آفتاب یا مرطوب کننده های لب) استفاده نکنید مگر اینکه پزشکتان به شما توصیه کرده باشد.

همچنین، آن ناحیه را با پلاستیک یا باندهای ضد آب نپوشانید مگر اینکه پزشکتان به شما توصیه کرده باشد. تبخال ها (ناشی از هرپس) می توانند به آسانی منتشر شوند. پماد آسیکلوویر از انتشار هرپس جلوگیری نمی کند. هنگام بروز تبخال، تا زمانی که تبخال ها به صورت کامل التیام نیافته اند از تماس فیزیکی نزدیک (مانند بوسیدن) با دیگران خودداری کنید.

همچنین از لمس کردن تبخال ها اجتناب کنید و در صورت لمس کردن آن ها دستانتان را بشویید. اگر از آسیکلوویر جهت درمان هرپس تناسلی استفاده می کنید؛ این نکته مهم است که از اصول تماس جنسی ایمن برای کاهش خطر مبتلا کردن شریکتان به هرپس پیروی کنید؛ حتی اگر هیچ گونه علائمی وجود نداشته باشد. همواره از یک کاندوم از جنس لاتکس یا پلی اورتان استفاده کنید. هنگامی که علائم را دارید یا مبتلا به تبخال شده اید، با شریکتان تماس جنسی نداشته باشید. اگر پس از خاتمه یافتن درمان، وضعیت شما ادامه یافته یا بدتر شد پزشکتان را از این موضوع مطلع سازید.

عوارض جانبی استفاده از پماد آسیکلوویر

تمامی داروها می توانند سبب ایجاد عوارض جانبی شوند. با این حال، افراد بسیاری عوارض جانبی نداشته و یا تنها عوارض جانبی خفیفی را تجربه می کنند. در صورتی که هر کدام از عوارض جانبی زیر و یا عارضه جانبی آزار دهنده و پایداری را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید. این عوارص عبارتند ار:

 • تحریک پوستی
 • سوزش
 • گز گز
 • خشکی پوست
 • خارش

این موارد تمامی عوارضی جانبی را که می توانند بروز دهند شامل نمی شوند. در صورتی که سوالی در ارتباط با عوارض جانبی دارید با پزشک خود تماس بگیرید. جهت دریافت توصیه پزشکی درباره عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

پماد درمان هرپس تناسلی

در ضمن در نظر داشته باشید با اینکه این مورد می تواند نادر باشد، اما برخی افراد می توانند با مصرف یک دارو عوارض جانبی بسیار بد و گاهی اوقات کشنده ای را داشته باشند. در صورت داشتن هر کدام از علائم یا نشانه های زیر که می توانند با یک عارضه جانبی بسیار بد در ارتباط باشند فورا با پزشک خود تماس گرفته و یا امداد پزشکی دریافت کنید. نشانه های واکنش های حساسیتی مانند:

 • راش
 •  کهیر
 •  خارش
 •  قرمزی
 •  تورم
 •  تاول
 •  ریزش پوست با یا بدون تب
 •  خس خس سینه
 •  احساس تنگی در قفسه سینه یا گلو
 •  سختی در تنفس، بلع یا صحبت کردن
 •  تورم دهان، صورت، زبان، لب ها یا گلو
 • تحریک بسیار شدید در ناحیه ای که پماد آسیکلوویر استفاده شده است.

آیا میتوان از پماد افراد دیگر استفاده کرد؟

خیر. دارو های خود را به دیگران نداده و از داروهای دیگران استفاده نکنید. لیستی از تمامی دارو های مصرفی تان از جمله تجویزی، محصولات طبیعی، ویتامین ها و دارو های بدون نسخه با خود به همراه داشته باشید. این لیست را به پزشک خود نشان دهید. قبل از استفاده از یک داروی جدید از جمله تجویزی، محصولات طبیعی، ویتامین ها و دارو های بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید.

برخی داروها می توانند بروشورهای اطلاعاتی دیگری نیز داشته باشند. این بروشورها را با داروساز خود بررسی کنید. در صورتی که هر گونه سوالی در ارتباط با پماد آسیکلوویر دارید، لطفا با پزشک، پرستار، داروساز یا افراد متخصص سلامتی خود مشورت کنید.

در صورتی که تصور می کنید مقداری بیش از حد مجاز دارو (اور دوز) مصرف کرده اید با بیمارستان تماس گرفته و یا فورا به دنبال مراقبت پزشکی باشید. آماده باشید تا زمان، مقدار و نوع داروی مصرف شده خود را برای افراد مربوطه توضیح دهید.

مطلب مرتبطخطرات هرپس تناسلی و دهانی برای نوزاد در بارداری و زایمان

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

کاربرد و نحوه استفاده از پماد آسیکلوویر (پماد تبخال تناسلی)چیست؟
4.5 (90%) 6 رای

شماره تماس مطب :۲۲۶۴۲۷۴۴ / ۲۲۶۴۷۴۰۴

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفاطمه جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر.از هفت روز پیش مبتلا به تبخال تناسلی شدم که پس از گذشت 4 روز از اون به دکتر مراجعه کردم.الان دو روزه که از قرص و پماد اسیکلوویر استفاده میکنم اما درد و سوزش شدید دارم و تبخال ها داره زیاد میشه ایا درمان را ادامه بدم یا دارو را عوض کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   ادامه دهید
 • تصویر کاربرMoni شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن چندروزه تبخال تناسلی زدم دکتربهم قرصوپماداسیکلوویرداد دوروزشداستفاده میکنم امادرددرناحیه رونوباسن دارم فک میکنم بعدازاستفاده اینجوری میشم ازعوارضشه؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   بهتر میشوید
 • تصویر کاربرنازنین چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر محترم آقای دکتر یه دوماهی هست یه زائده گوشتی درآلت تناسلی خودم و همسرم زده شده و من الان خونریزی غیرمعمول که تاحالا نداشتم وسط ماه که هنوز عادت ماهانه من نشده شدم میشه راهنماییم کنید؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرShahrokh یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بدونم از بین رفتنی هست به طور قطعی؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   با کرایو بله
 • تصویر کاربرمژی سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من در هفته ی ششم بارداری هستم و امروز دوتا ترک‌در ناحیه بیرونی واژنم مشاهده کردم ایا این ترک ها ممکنه به تبخال تناسلی تبدیل بشه به شدت سوزش دارم در این ناحیه البته شش ماه پیش یکبار تبخال زدم که قرص اسیکلوویر خوردم و خوب شدم و تا الان دیگه مبتلا نشدم خواهش میکنم جواب بدید خیلی نگران شدم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربرريحان دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دکتر خانم 22ساله هستم زگيل مقعدي داشتم ک با دارو و دکتر ماما رفتم رفع شد حدودا يه ماه ک رفع شده اما الان نزديک واژن از بيروني يه زگيل زدم آزمايش انجام دادم نوع 16/18نبوده .فريز کنم ؟خوب ميشه کامل يا باز بايد پيگيري کنم ؟نزديکي ک مبخوام انجام لدم تا وقتي ک زگيل هستش بايد کاندوم استفاده کرد ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)
   بهتر است با کرایو درمان کنید
 • تصویر کاربررها دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دکتر من حدودا دو ماه پيش زگيل مقعدي داشتم اما با يه نوع اسيد دست ساز رفع شد الان يه قسمت ديک در اومده دوباره به نظر شما کدوم راه درمان بهتره فريز کردن يا ليزر ؟شما فريز براي خانوما هم انجام ميديد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)
   بهترین درمان کرایو است
 • تصویر کاربرali یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر جان
  اول انتهاي التم روي پوست ته الت زده وبد چند ماه كنارش زد وي بد چند ماه روي الت زده و هر بار با فريز انجام ميدم مي خواستم ببينم اين نشانه بدي هست كه هي ميزنه وبد هر بار يه دونه يا دوتا زيگيل كوچك ميزنه و واكسن گارداسيل زدم ٣دورشم حدود ٣١ سال دارم
  دكتر ميگن امكان سرطان هست يعني چون من اين ويروس تو بدنم هست امكان سرطان هست و تا اخر عمر تو بدن مي مونه و زنم حتما سرطان دهانه رحم ميگره
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۶ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)
   نه ولی تحت مظر باشید بهتر است
  2. تصویر کاربرaliیکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)
   مرسي دكتر از راهنمايتون
   امكان خوب شدن هست دكتر و ازدواج مي تونم بكنم
  3. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام برای تبخال لب خوبه از این آسیکلوویر استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۶ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)
   بله خوب است
 • تصویر کاربرسارا جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام یک هفته اس متوجه شدم تبخال تناسلی گرفتم تاحالا نمیزدم خیلی دردو سوزش شدید داره الان قرص وپماد اسیکلوییر مصرف میکنم .نگرانم که چون میگن عودومیکنهدماه های آینده چی پیش میاد ایا کرایو درجلوگیری ازرعود تبخال تاثیر داره؟ واینکه من مجردم برای ازدواج بچه دارشدنم مشکل دار میشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۶ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)
   پماد ایتفاده کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر