پماد آسیکلوویر یا پماد آلوویر برای چیست؟

در رابطه با پماد تبخال چه می دانید؟ پماد آسیکلوویر برای درمان تبخال ها (ناشی از هرپس) مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو می تواند التیام این تبخال ها را تسریع کند و علائم (از جمله مور مور، درد، سوزش و خارش) را کاهش دهد. آسیکلوویر به طبقه ای از دارو ها تعلق دارد که به ضد ویروس ها شناخته می شوند. طرز کار این دارو متوقف کردن رشد ویروس ها است. در این مقاله راه ها و روش های استفاده از این پماد آورده شده است.

پماد آسیکلوویر برای چیست؟

در رابطه با سوال پماد آلوویر برای چیست باید گفت که آسیکلوویر یا پماد آلوویر خود ویروس هرپس را درمان نمی کند و از سرایت ویروس به شخصی دیگر و بروز دوباره ی آن در آینده جلوگیری نمی کند. این پماد فقط علائم را کاهش می دهد. همچنین برای نتیجه گیری بهتر برای این دارو باید نکاتی را رعایت کرد که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

چگونه از پماد آلوویر استفاده کنیم؟

بروشور اطلاعات بیمار را که می توانید از داروسازتان تهیه کنید، مطالعه کنید. اگر هرگونه سوالی دارید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. آسیکلوویر را در مواجهه با اولین نشانه ی بیماری (مانند مور مور، سوزش، قرمزی) استفاده کنید. دست های خود را با آب و صابون قبل و بعد از استفاده از این دارو بشویید. نواحی آسیب دیده را قبل از بکار بردن دارو تمیز و خشک کنید.

دارو را در محل آسیب دیده استعمال کنید و به آرامی بمالید. دارو را معمولا پنج بار در روز (هر 3 تا 4 ساعت) به مدت چهار روز برای تبخال ها یا مواردی که پزشکتان دستور داده است استفاده کنید. به مقدار لازم پماد استفاده کنید تا تمام نواحی آسیب دیده (تبخال ها و مناطقی که سوزش، مور مور یا قرمزی دارند) را پوشش دهد.

این دارو را باید به گونه ای مصرف کنید که پزشک توصیه کرده است. تمامی اطلاعاتی را که به شما داده می شوند باید بخوانید. همچنین از موارد زیر پیروی کنید:

 • حتی در صورت بهبودی علائم، دارو را به گونه ای مصرف کنید که به شما توصیه شده است.
 • پماد آسیکلوویر را به صورت خوراکی مصرف نکنید و فقط بر روی پوستتان اعمال کنید. این پماد نباید با دهان، بینی و چشم ها تماس داشته باشد زیرا می تواند سبب سوختگی شود.
 • قبل و بعد از استفاده دست های خود را بشویید.
 • قبل از استفاده نواحی مد نظر را تمیز کنید. همچنین، از خشک شدن آن نواحی اطمینان حاصل کنید.
 • یک لایه نازک از پماد را بر روی پوست مورد نظر قرار داده و به آرامی مالش دهید.
 • برای قرار دادن پماد بر روی پوست از یک دستکش کشی استفاده کنید. این کار به جلوگیری از انتشار عفونت کمک می کند.

مطلب مرتبط: بهترین پماد برای درمان زگیل تناسلی

⛔ این دارو را فقط بر روی پوست اعمال کنید و بر روی چشم ها، بینی، داخل دهان یا درون واژن استفاده نکنید. اگر دارو به هر کدام از نواحی گفته شده رسید با مقدار زیادی آب آن ناحیه را بشویید.

تبخال تناسلی

چه میزان باید از پماد آسیکلوویر مصرف کنیم؟

مقدار مصرف پماد آلوویر بستگی به وضعیت پزشکی، نوع بیماری و پاسخ به درمان دارد. این دارو را در دفعات بیشتر و یا مدت طولانی تر از میزانی که تجویز شده مصرف نکنید. این دارو را به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین استفاده را از آن ببرید. این دارو هنگامی به بهترین عملکرد خود می رسد که مقدار داروی جذب شده توسط پوست در مقداری معین باقی بماند.

بنابراین این دارو را در فواصل زمانی مساوی مصرف کنید. جهت یادآوری بهتر، این دارو را در زمانی مشخص در هر روز استفاده کنید. برای جلوگیری از شسته شدن دارو پس از استعمال آن دوش نگیرید و به شنا و حمام نروید.

نکات لازم در هنگام مصرف پماد تبخال

استفاده خود از پماد آسیکلوویر را با تمامی افرادی که در مراقبت از سلامتی شما نقش دارند در میان بگذارید. از جمله این افراد می توان به پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندانپزشکان اشاره کرد. همچنین قبل از استفاده نکان زیر را در نظر بگیرید.

 • قبل از استفاده از داروها و محصولات دیگر بر روی پوستتان با پزشک خود مشورت کنید.
 • این دارو درمانی برای عفونت های هرپس نمی باشد. در صورت ابتلا با پزشک خود مشورت کنید.
 • در صورت ابتلا به هرپس تناسلی، پماد آسیکلوویر از انتشار آن جلوگیری نمی کند. هنگام داشتن درد یا دیگر علائم هرپس تناسلی باید از برقراری هر گونه ارتباط جنسی اجتناب شود. هرپس تناسلی در هنگامی که فرد هیچ گونه علائمی ندارد نیز می تواند انتقال یابد. بدون استفاده از کاندوم های لاتکس یا پلی اورتان هیچ گونه ارتباط جنسی نباید برقرار کرد. همچنین، باید با پزشک مشورت شود.
 • در صورت بارداری یا تمایل به باردار شدن، پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید. باید در ارتباط با مزایا و خطرات استفاده از پماد آسیکلوویر در هنگام حاملگی با پزشک خود صحبت کنید.
 • در صورت شیردهی به نوزاد، پزشک خود را از این موضوع مطلع سازید. باید در ارتباط با هر گونه خطری که کودک را تهدید می کند با پزشک صحبت کنید.

درمان هرپس تناسلی

⛔ حتما برای استفاده از دستکش استفاده کنید.

اگر این دارو را بر روی زگیل های هرپس تناسلی استفاده می کنید جهت اجتناب از انتشار عفونت از پوشش های مخصوص انگشت یا دستکش های لاستیکی استفاده کنید. از محصولات پوستی دیگر (مانند داروها، لوازم آرایشی بهداشتی، کرم ضد آفتاب یا مرطوب کننده های لب) استفاده نکنید مگر اینکه پزشکتان به شما توصیه کرده باشد. همچنین، آن ناحیه را با پلاستیک یا باندهای ضد آب نپوشانید مگر اینکه پزشکتان به شما توصیه کرده باشد. تبخال ها (ناشی از هرپس) می توانند به آسانی منتشر شوند. پماد آسیکلوویر از انتشار هرپس جلوگیری نمی کند. هنگام بروز تبخال، تا زمانی که تبخال ها به صورت کامل التیام نیافته اند از تماس فیزیکی نزدیک (مانند بوسیدن) با دیگران خودداری کنید.

همچنین از لمس کردن تبخال ها اجتناب کنید و در صورت لمس کردن آن ها دستانتان را بشویید. اگر از آسیکلوویر جهت درمان هرپس تناسلی استفاده می کنید؛ این نکته مهم است که از اصول تماس جنسی ایمن برای کاهش خطر مبتلا کردن شریکتان به هرپس پیروی کنید؛ حتی اگر هیچ گونه علائمی وجود نداشته باشد. همواره از یک کاندوم از جنس لاتکس یا پلی اورتان استفاده کنید. هنگامی که علائم را دارید یا مبتلا به تبخال شده اید، با شریکتان تماس جنسی نداشته باشید. اگر پس از خاتمه یافتن درمان، وضعیت شما ادامه یافته یا بدتر شد پزشکتان را از این موضوع مطلع سازید.

عوارض جانبی استفاده از پماد آسیکلوویر

تمامی داروها می توانند سبب ایجاد عوارض جانبی شوند. با این حال، افراد بسیاری عوارض جانبی نداشته و یا تنها عوارض جانبی خفیفی را تجربه می کنند. در صورتی که هر کدام از عوارض جانبی زیر و یا عارضه جانبی آزار دهنده و پایداری را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید. این عوارص عبارتند ار:

 • تحریک پوستی
 • سوزش
 • گز گز
 • خشکی پوست
 • خارش

این موارد تمامی عوارضی جانبی را که می توانند بروز دهند شامل نمی شوند. در صورتی که سوالی در ارتباط با عوارض جانبی دارید با پزشک خود تماس بگیرید. جهت دریافت توصیه پزشکی درباره عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

پماد درمان هرپس تناسلی

در ضمن در نظر داشته باشید با اینکه این مورد می تواند نادر باشد، اما برخی افراد می توانند با مصرف یک دارو عوارض جانبی بسیار بد و گاهی اوقات کشنده ای را داشته باشند. در صورت داشتن هر کدام از علائم یا نشانه های زیر که می توانند با یک عارضه جانبی بسیار بد در ارتباط باشند فورا با پزشک خود تماس گرفته و یا امداد پزشکی دریافت کنید. نشانه های واکنش های حساسیتی مانند:

 • راش
 •  کهیر
 •  خارش
 •  قرمزی
 •  تورم
 •  تاول
 •  ریزش پوست با یا بدون تب
 •  خس خس سینه
 •  احساس تنگی در قفسه سینه یا گلو
 •  سختی در تنفس، بلع یا صحبت کردن
 •  تورم دهان، صورت، زبان، لب ها یا گلو
 • تحریک بسیار شدید در ناحیه ای که پماد آسیکلوویر استفاده شده است.

ممنوعیت استفاده از پماد آلوویر

1- در بارداری

هیچ گونه مطالعه کافی و كنترل شده اى از مصرف کرم آسیکلوویر در زنان باردار وجود ندارد. کرم آسیکلوویر تنها زمانى باید در دوران بارداری مورد استفاده قرار گيرد كه مزاياى استفاده از آن بيشتر از خطرات بالقوه تهديد كننده براى جنين باشد. 

2- در دوران شيردهى

اين كه مصرف موضعى آسيكلووير باعث وارد شدن اين دارو به شير مادر مى شود، هنوز مشخص نیست. با اين حال، مصرف اين كرم به صورت موضعى در اين دوران بهتر است به حداقل برسد. با این وجود در يك آزمايش ميزان غلظت آسيكلووير در شير دو مادر پس از مصرف خوراکی زوويراكس ZOVIRAX بررسى شد و كه نشان مى داد دامنه آن بين  ٠.٦ تا ٤.١ برابر سطح پلاسمایی مربوطه است.

این ميزان از غلظت به طور بالقوه، شیرخوار را در معرض آسیکلوویر تا دوز ٠.٣ میلی گرم در کیلوگرم در روز قرار می دهد.  مادران شيردهى که ضایعات تبخال فعال در نزدیکی یا روی پستان دارند، باید از شيردهى خودداری کنند. 

3- مورد مصرف در اطفال

در ١١٣ بیمار ١٢ تا ١٧ ساله مبتلا به تبخال مزمن، یک آزمايش بدون کنترل با کرم زوويراكس ZOVIRAX پنج درصد انجام شد. در این آزمايش، درمانی با استفاده از همان مقدار دوز مصرفی در بزرگسالان انجام شد و داوطلبان برای عوارض جانبی مورد بررسى قرارگرفتند. مشخصه هاى ایمنی مشابه به مشخصه هاى مشاهده شده در بزرگسالان بود. در مورد ایمنی و اثر بخشی در اطفال كمتر از ١٢ سال اطلاعاتى ثبت نشده است.

4- مورد مصرف در سالمندان

در مورد مصرف کرم آسیکلوویر در افراد ٦٥ سال و بالاتر به تعداد كافى مطالعات بالینی وجود ندارد. از اين رو نمى توان تفاوت هاى آن را به نسبت افراد جوان تر مورد مقايسه قرار داد. برخى از آزمايش هاى تجربه اى بالینی، تفاوتى در پاسخ درمان بین سالمندان و بیماران جوان گزارش نداده اند. جذب سیستمیک آسیکلوویر پس از تجویز موضعی حداقل است.

پماد آسیکلوویر برای زگیل تناسلی

بیشتر موارد HPV به هیچ درمانی نیاز ندارد. این ویروس در بسیاری از افراد به خودی خود از بین می رود. با این حال گزینه های درمانی فقط برای درمان علائم HPV وجود دارد.زگیل های تناسلی ناشی از HPV ممکن است گاها بدون دارو از بین بروند. در برخى از موارد از داروها برای کم کردن اثرات زگیل تناسلی در مردان و زنان استفاده می شود.

این داروها شامل انواع زير هستند:

 • كرم پدوفيلين/ پودوفیلوکس موضعى (کاندلوکس) (Condylox)
 • كرم ایمیکوئیمود موضعی (آلدارا ، زیکلارا) (Aldara, Zyclara)
 • كرم سینکاتکینز موضعی (ورژن) (Veregen)

همچنين پزشك شما ممكن است تری کلرواستیک اسید، اسید بیکلرواستریک، يا کرایوتراپی را براى درمان زگيل هاى نواحى تناسلى تجويز كند. گاهى اوقات پزشک زگیل را برطرف می کند، اگرچه با اين كار ويروس درمان نمى شود و فقط زگیل از بین می رود! اگر پزشك دريابد كه مبتلا به HPV پرخطر هستيد، او ممکن است شما را تحت نظر داشته باشد تا از بروز سرطان جلوگيرى كند و یا در صورت بروز سرطان آن را به موقع شناسايى كند و تحت درمان قرار دهد.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی با کرایو

پماد آسیکلوویر برای تبخال تناسلی

در حال حاضر درمانی برای تبخال وجود ندارد. اما درمان هایی وجود دارند که می تواند علائم را کاهش دهند و احتمال انتقال ویروس به شریک جنسی را کمتر کند. براى اين منظور، داروهای ضد ویروسی براى پاک سازی علائم یا کاهش شیوع ويروس تجویز می شود.

برخی از آنتی ویروس هایی که ممکن است تجویز شوند عبارتند از:

 • آسیکلوویر (زووراکس) (Zovirax)
 • فامسيكلووير (فامویر) (Famvir)
 • والاسیکلوویر (والتراكس) (Valtrex)

آیا میتوان از پماد افراد دیگر استفاده کرد؟

خیر. دارو های خود را به دیگران نداده و از داروهای دیگران استفاده نکنید. لیستی از تمامی دارو های مصرفی تان از جمله تجویزی، محصولات طبیعی، ویتامین ها و دارو های بدون نسخه با خود به همراه داشته باشید. این لیست را به پزشک خود نشان دهید. قبل از استفاده از یک داروی جدید از جمله تجویزی، محصولات طبیعی، ویتامین ها و دارو های بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید.

برخی داروها می توانند بروشورهای اطلاعاتی دیگری نیز داشته باشند. این بروشورها را با داروساز خود بررسی کنید. در صورتی که هر گونه سوالی در ارتباط با پماد آسیکلوویر دارید، لطفا با پزشک، پرستار، داروساز یا افراد متخصص سلامتی خود مشورت کنید. در صورتی که تصور می کنید مقداری بیش از حد مجاز دارو (اور دوز) مصرف کرده اید با بیمارستان تماس گرفته و یا فورا به دنبال مراقبت پزشکی باشید. آماده باشید تا زمان، مقدار و نوع داروی مصرف شده خود را برای افراد مربوطه توضیح دهید.

مطلب مرتبطخطرات هرپس تناسلی و دهانی برای نوزاد در بارداری و زایمان

 

3.5/5 - (33 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشید یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر من ۳۵ سالمه از سن ۱۸ سالگی دچار زگیل شدم اول کل پیشانی رو گرفت بعد زیر ناف بالای آلت تناسلی ک بعد از یکسال همشون پاک شدن الی چندتا ازشون قسمت تناسلی باقی مونده.ی بارم دکتر پوست رفتم گفتن چیز مهمی نیست.ن جراتش رو دارم ازدواج کنم.حتی اگه رابطه جنسی داشته باشم محافظت شدس بعدشم کلی عذاب وجدان میگیرم ک کسی رو آلوده کرده باشم.چطو مطمئن بشم زگیل تناسلی هست یا نه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام من چند ماهه درگیر تبخال تناسلیم سری اول بصورت تک دانه بود ولی اینسری تعداد زیادی یکجا نمایان شده و از بهبودی قبلیم ۱ هفته بیشتر نمیگذره چه راهکاری رو پیشنهاد میکنید واقعا خسته شدم و اینکه در زمان بروز تبخال سکس با کاندوم هم نباید داشته باشیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)
   سلام دارو چی خوردین ؟ چه مقدار ؟
 • تصویر کاربر حميد شنبه ۱۹ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر وقتتون بخير
  پوست اين نواحي سفت ميشه بعد پوسته پوسته ميشه،
  سوزش،التهاب، درد و خارش نداره. سابقه رابطه جنسي نداشتم تابحال
  آيا بيماري هست و نياز به پيگيري داره؟ و براي درمانش چيكار كنم
  و يه سوال هم داشتم Hpv pcr با نمونه ادراري قابل اعتماد هست نتيجش؟
  ممنون ازتون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام اینها اهمیتی ندارند جای نگرانی ندارند تست ادراری اصلا قابل اعتماد نیست
 • تصویر کاربر M جمعه ۱۸ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام دکتر .من یک سال در گیر تب خال تناسی هستم . قهوه . سیر . پماد .صابون امتحان کردم و نتیجه ای نگرفتم . شما چ راه در مانی پیشنهاد می کنی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر کاربر یکشنبه ۶ فروردین ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . این ضایعت و گوشت اضافه بر روی ختنه گاه از کودکی هست و هیچ رشدی نداشته . به نظر شما زگیل هست؟ و متوجه دو ضایعه روی بیضه شدم که یکی از آنها بعضی مواقع سوزش و خارش دارد این دو هم مدت زیادی هست ک هروی بیضه من هست . لازم به ذکر است در پنج سال گذشته با یک نفر رابطه داشتم و هیچ علایمی هم در ایشان نیست و تست پاپسمیرایشان هم منفی بوده است . ممنون میشم راهنمایی کنید . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ فروردین ۲( 2 ماه پیش)
   سلام در عکس زگیل رویت نمیشه و بخیه محل ختنه گاه است
 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام من حدودا ۱ ساله درگیرم حدودا ۶ ماه دارم از قهوه گانودرما و یه سری ژل و سیر سیاه استفاده میکنم هیچ نتیجه ای نگرفتم چیکار کنم،؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید ببینم گانودرما هیچ تاثیری نداره
 • تصویر کاربر پویا جمعه ۱۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  چند روزی پوست کشاله ی ران من ملتهب بود و من احساس میکردم عرق سوز شده اما بعد یکی دو روز این زائده رو مشاهده کردم به نظر شما زگیل تناسلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام عکس از نزدیک بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر پویا جمعه ۱۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   عکس نزدیک فرستادم خدمتتون
  3. تصویر کاربر پویا جمعه ۱۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   عکس نزدیک فرستادم خدمتتون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   شباهت به زگیل داره بهتره کرایو بشه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Am یکشنبه ۲ بهمن ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  اقای دکتر
  این توده یفید کنار لب زگیله؟ مثل جوشه سفته ولی چرک نداره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ بهمن ۱( 4 ماه پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر عطا پنجشنبه ۸ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  من چند روز پیش احساس خارش داشتم در ناحیه تناسلی که بعد از انجام شروع به سوزش کرد.بعد از اون در 3 نقطه زخم نمایان شده.البته در ماه گذشته 3 دوره بیماری رو گذروندم.لطفا نتیجه تشخیص رو اعلام بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ دی ۱( 4 ماه پیش)
   چند سالتونه ؟ اخیرا رابطه جنسی پر خطر داشته اید ؟
  2. تصویر کاربر عطا پنجشنبه ۸ دی ۱( 4 ماه پیش)
   32 سال . نه والا پرخطر که نه.اقای دکتر تورو خدا بگید خطرناکه؟
   من ادمی نیستم با اشخاص مختلف رابطه برقرار کنم
   خارج از ایران هستم.
   طی یکماه اخیر 2بار مریض شدم شبیه به انفولانزا
   ممکنه بخاطر تضعیف سیستم ایمنی باشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ دی ۱( 4 ماه پیش)
   خیر به زگیل شباهت ندارند . اما میتواند در زمینه عفونت جنسی باشد . باید از نزدیک معاینه شود . در صورتی که ترشح از الت نیز دارید باید درمان را شروع کنید . سفتریاکسون ۵۰۰ نصف امپول و داکسی سیکلین ۱۰۰ هر ۱۲ ساعت هفت روز حتما ضایعات توسط پزشک از نزدیک رویت شود
  4. تصویر کاربر عطا پنجشنبه ۸ دی ۱( 4 ماه پیش)
   خیر ترشح ندارم. و ایران نیستم.خودم میتونم بعنوان قرص درمان را شرو کنم؟
   سیفلیس نیست اقای دکتر؟
   ترسیده شدم واقعیت
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ دی ۱( 4 ماه پیش)
   خیر سیفلیس بعید است باید ضایعات از نزدیک رویت شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر عرفان چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  با عرض سلام من الان سه روز از لب و داخل بینی تبخال در آمده و از پماد آلوویر ۵ درصد استفاده میکنم الان دومین بارمه استفاده کردم خارش داره میشه بگید ضرره یا مفیده چکار کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام بهتر است ضایعات رویت شود به متخصص گوش و حلق بینی مراجعه نمایید
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر