کاربرد و نحوه استفاده از پماد آسیکلوویر (پماد تبخال تناسلی)چیست؟

پماد آسیکلوویر برای درمان تبخال ها (ناشی از هرپس) مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو می تواند التیام این تبخال ها را تسریع کند و علائم (از جمله مور مور، درد، سوزش و خارش) را کاهش دهد. آسیکلوویر به طبقه ای از دارو ها تعلق دارد که به ضد ویروس ها شناخته می شوند. طرز کار این دارو متوقف کردن رشد ویروس ها است. در این مقاله راه ها و روش های استفاده از این پماد آورده شده است.

پماد آسیکلوویر برای چیست؟

آسیکلوویر خود ویروس هرپس را درمان نمی کند و از سرایت ویروس به شخصی دیگر و بروز دوباره ی آن در آینده جلوگیری نمی کند. این پماد فقط علائم را کاهش می دهد. همچنین برای نتیجه گیری بهتر برای این دارو باید نکاتی را رعایت کرد که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

چگونه از پماد آسیکلوویر استفاده کنیم؟

بروشور اطلاعات بیمار را که می توانید از داروسازتان تهیه کنید، مطالعه کنید. اگر هرگونه سوالی دارید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

آسیکلوویر را در مواجهه با اولین نشانه ی بیماری (مانند مور مور، سوزش، قرمزی) استفاده کنید. دست های خود را با آب و صابون قبل و بعد از استفاده از این دارو بشویید. نواحی آسیب دیده را قبل از بکار بردن دارو تمیز و خشک کنید. دارو را در محل آسیب دیده استعمال کنید و به آرامی بمالید. دارو را معمولا پنج بار در روز (هر 3 تا 4 ساعت) به مدت چهار روز برای تبخال ها یا مواردی که پزشکتان دستور داده است استفاده کنید. به مقدار لازم پماد استفاده کنید تا تمام نواحی آسیب دیده (تبخال ها و مناطقی که سوزش، مور مور یا قرمزی دارند) را پوشش دهد.

این دارو را باید به گونه ای مصرف کنید که پزشک توصیه کرده است. تمامی اطلاعاتی را که به شما داده می شوند باید بخوانید. همچنین از موارد زیر پیروی کنید:

 • حتی در صورت بهبودی علائم، دارو را به گونه ای مصرف کنید که به شما توصیه شده است.
 • پماد آسیکلوویر را به صورت خوراکی مصرف نکنید و فقط بر روی پوستتان اعمال کنید. این پماد نباید با دهان، بینی و چشم ها تماس داشته باشد زیرا می تواند سبب سوختگی شود.
 • قبل و بعد از استفاده دست های خود را بشویید.
 • قبل از استفاده نواحی مد نظر را تمیز کنید. همچنین، از خشک شدن آن نواحی اطمینان حاصل کنید.
 • یک لایه نازک از پماد را بر روی پوست مورد نظر قرار داده و به آرامی مالش دهید.
 • برای قرار دادن پماد بر روی پوست از یک دستکش کشی استفاده کنید. این کار به جلوگیری از انتشار عفونت کمک می کند.

مطلب مرتبط: بهترین پماد برای درمان زگیل تناسلی

⛔ این دارو را فقط بر روی پوست اعمال کنید و بر روی چشم ها، بینی، داخل دهان یا درون واژن استفاده نکنید. اگر دارو به هر کدام از نواحی گفته شده رسید با مقدار زیادی آب آن ناحیه را بشویید.

تبخال تناسلی

چه میزان باید از پماد آسیکلوویر مصرف کنیم؟

مقدار مصرف دارو بستگی به وضعیت پزشکی، نوع بیماری و پاسخ به درمان دارد. این دارو را در دفعات بیشتر و یا مدت طولانی تر از میزانی که تجویز شده مصرف نکنید.

این دارو را به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین استفاده را از آن ببرید. این دارو هنگامی به بهترین عملکرد خود می رسد که مقدار داروی جذب شده توسط پوست در مقداری معین باقی بماند.

بنابراین این دارو را در فواصل زمانی مساوی مصرف کنید. جهت یادآوری بهتر، این دارو را در زمانی مشخص در هر روز استفاده کنید. برای جلوگیری از شسته شدن دارو پس از استعمال آن دوش نگیرید و به شنا و حمام نروید.

نکات لازم در هنگام مصرف پماد

استفاده خود از پماد آسیکلوویر را با تمامی افرادی که در مراقبت از سلامتی شما نقش دارند در میان بگذارید. از جمله این افراد می توان به پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندانپزشکان اشاره کرد. همچنین قبل از استفاده نکان زیر را در نظر بگیرید.

1- قبل از استفاده از داروها و محصولات دیگر بر روی پوستتان با پزشک خود مشورت کنید.

2- این دارو درمانی برای عفونت های هرپس نمی باشد. در صورت ابتلا با پزشک خود مشورت کنید.

3- در صورت ابتلا به هرپس تناسلی، پماد آسیکلوویر از انتشار آن جلوگیری نمی کند. هنگام داشتن درد یا دیگر علائم هرپس تناسلی باید از برقراری هر گونه ارتباط جنسی اجتناب شود. هرپس تناسلی در هنگامی که فرد هیچ گونه علائمی ندارد نیز می تواند انتقال یابد. بدون استفاده از کاندوم های لاتکس یا پلی اورتان هیچ گونه ارتباط جنسی نباید برقرار کرد. همچنین، باید با پزشک مشورت شود.

4- در صورت بارداری یا تمایل به باردار شدن، پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید. باید در ارتباط با مزایا و خطرات استفاده از پماد آسیکلوویر در هنگام حاملگی با پزشک خود صحبت کنید.

5- در صورت شیردهی به نوزاد، پزشک خود را از این موضوع مطلع سازید. باید در ارتباط با هر گونه خطری که کودک را تهدید می کند با پزشک صحبت کنید.

درمان هرپس تناسلی

⛔ حتما برای استفاده از دستکش استفاده کنید.

اگر این دارو را بر روی زگیل های هرپس تناسلی استفاده می کنید جهت اجتناب از انتشار عفونت از پوشش های مخصوص انگشت یا دستکش های لاستیکی استفاده کنید. از محصولات پوستی دیگر (مانند داروها، لوازم آرایشی بهداشتی، کرم ضد آفتاب یا مرطوب کننده های لب) استفاده نکنید مگر اینکه پزشکتان به شما توصیه کرده باشد.

همچنین، آن ناحیه را با پلاستیک یا باندهای ضد آب نپوشانید مگر اینکه پزشکتان به شما توصیه کرده باشد. تبخال ها (ناشی از هرپس) می توانند به آسانی منتشر شوند. پماد آسیکلوویر از انتشار هرپس جلوگیری نمی کند. هنگام بروز تبخال، تا زمانی که تبخال ها به صورت کامل التیام نیافته اند از تماس فیزیکی نزدیک (مانند بوسیدن) با دیگران خودداری کنید.

همچنین از لمس کردن تبخال ها اجتناب کنید و در صورت لمس کردن آن ها دستانتان را بشویید. اگر از آسیکلوویر جهت درمان هرپس تناسلی استفاده می کنید؛ این نکته مهم است که از اصول تماس جنسی ایمن برای کاهش خطر مبتلا کردن شریکتان به هرپس پیروی کنید؛ حتی اگر هیچ گونه علائمی وجود نداشته باشد. همواره از یک کاندوم از جنس لاتکس یا پلی اورتان استفاده کنید. هنگامی که علائم را دارید یا مبتلا به تبخال شده اید، با شریکتان تماس جنسی نداشته باشید. اگر پس از خاتمه یافتن درمان، وضعیت شما ادامه یافته یا بدتر شد پزشکتان را از این موضوع مطلع سازید.

عوارض جانبی استفاده از پماد آسیکلوویر

تمامی داروها می توانند سبب ایجاد عوارض جانبی شوند. با این حال، افراد بسیاری عوارض جانبی نداشته و یا تنها عوارض جانبی خفیفی را تجربه می کنند. در صورتی که هر کدام از عوارض جانبی زیر و یا عارضه جانبی آزار دهنده و پایداری را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید. این عوارص عبارتند ار:

 • تحریک پوستی
 • سوزش
 • گز گز
 • خشکی پوست
 • خارش

این موارد تمامی عوارضی جانبی را که می توانند بروز دهند شامل نمی شوند. در صورتی که سوالی در ارتباط با عوارض جانبی دارید با پزشک خود تماس بگیرید. جهت دریافت توصیه پزشکی درباره عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

پماد درمان هرپس تناسلی

در ضمن در نظر داشته باشید با اینکه این مورد می تواند نادر باشد، اما برخی افراد می توانند با مصرف یک دارو عوارض جانبی بسیار بد و گاهی اوقات کشنده ای را داشته باشند. در صورت داشتن هر کدام از علائم یا نشانه های زیر که می توانند با یک عارضه جانبی بسیار بد در ارتباط باشند فورا با پزشک خود تماس گرفته و یا امداد پزشکی دریافت کنید. نشانه های واکنش های حساسیتی مانند:

 • راش
 •  کهیر
 •  خارش
 •  قرمزی
 •  تورم
 •  تاول
 •  ریزش پوست با یا بدون تب
 •  خس خس سینه
 •  احساس تنگی در قفسه سینه یا گلو
 •  سختی در تنفس، بلع یا صحبت کردن
 •  تورم دهان، صورت، زبان، لب ها یا گلو
 • تحریک بسیار شدید در ناحیه ای که پماد آسیکلوویر استفاده شده است.

استفاده از پماد برای افراد خاص

1- در بارداری

هیچ گونه مطالعه کافی و كنترل شده اى از مصرف کرم آسیکلوویر در زنان باردار وجود ندارد. کرم آسیکلوویر تنها زمانى باید در دوران بارداری مورد استفاده قرار گيرد كه مزاياى استفاده از آن بيشتر از خطرات بالقوه تهديد كننده براى جنين باشد. 

2- در دوران شيردهى

اين كه مصرف موضعى آسيكلووير باعث وارد شدن اين دارو به شير مادر مى شود، هنوز مشخص نیست. با اين حال، مصرف اين كرم به صورت موضعى در اين دوران بهتر است به حداقل برسد. با این وجود در يك آزمايش ميزان غلظت آسيكلووير در شير دو مادر پس از مصرف خوراکی زوويراكس ZOVIRAX بررسى شد و كه نشان مى داد دامنه آن بين  ٠.٦ تا ٤.١ برابر سطح پلاسمایی مربوطه است.

این ميزان از غلظت به طور بالقوه، شیرخوار را در معرض آسیکلوویر تا دوز ٠.٣ میلی گرم در کیلوگرم در روز قرار می دهد.  مادران شيردهى که ضایعات تبخال فعال در نزدیکی یا روی پستان دارند، باید از شيردهى خودداری کنند. 

3- مورد مصرف در اطفال

در ١١٣ بیمار ١٢ تا ١٧ ساله مبتلا به تبخال مزمن، یک آزمايش بدون کنترل با کرم زوويراكس ZOVIRAX پنج درصد انجام شد. در این آزمايش، درمانی با استفاده از همان مقدار دوز مصرفی در بزرگسالان انجام شد و داوطلبان برای عوارض جانبی مورد بررسى قرارگرفتند.

مشخصه هاى ایمنی مشابه به مشخصه هاى مشاهده شده در بزرگسالان بود. در مورد ایمنی و اثر بخشی در اطفال كمتر از ١٢ سال اطلاعاتى ثبت نشده است.

4- مورد مصرف در سالمندان

در مورد مصرف کرم آسیکلوویر در افراد ٦٥ سال و بالاتر به تعداد كافى مطالعات بالینی وجود ندارد. از اين رو نمى توان تفاوت هاى آن را به نسبت افراد جوان تر مورد مقايسه قرار داد. برخى از آزمايش هاى تجربه اى بالینی، تفاوتى در پاسخ درمان بین سالمندان و بیماران جوان گزارش نداده اند. جذب سیستمیک آسیکلوویر پس از تجویز موضعی حداقل است.

تبخال تناسلی و حاملگی

پماد آسیکلوویر برای زگیل تناسلی

بیشتر موارد HPV به هیچ درمانی نیاز ندارد. این ویروس در بسیاری از افراد به خودی خود از بین می رود. با این حال گزینه های درمانی فقط برای درمان علائم HPV وجود دارد.زگیل های تناسلی ناشی از HPV ممکن است گاها بدون دارو از بین بروند.  در برخى از موارد از داروها برای کم کردن اثرات زگیل استفاده می شود.

این داروها شامل انواع زير هستند:

 • كرم پدوفيلين/ پودوفیلوکس موضعى (کاندلوکس) (Condylox)
 • كرم ایمیکوئیمود موضعی (آلدارا ، زیکلارا) (Aldara, Zyclara)
 • كرم سینکاتکینز موضعی (ورژن) (Veregen)

همچنين پزشك شما ممكن است تری کلرواستیک اسید، اسید بیکلرواستریک، يا کرایوتراپی را براى درمان زگيل هاى نواحى تناسلى تجويز كند. گاهى اوقات پزشک زگیل را برطرف می کند، اگرچه با اين كار ويروس درمان نمى شود و فقط زگیل از بین می رود!

اگر پزشك دريابد كه مبتلا به HPV پرخطر هستيد، او ممکن است شما را تحت نظر داشته باشد تا از بروز سرطان جلوگيرى كند و یا در صورت بروز سرطان آن را به موقع شناسايى كند و تحت درمان قرار دهد.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی با کرایو

پماد آسیکلوویر برای تبخال تناسلی

در حال حاضر درمانی برای تبخال وجود ندارد. اما درمان هایی وجود دارند که می تواند علائم را کاهش دهند و احتمال انتقال ویروس به شریک جنسی را کمتر کند. براى اين منظور، داروهای ضد ویروسی براى پاک سازی علائم یا کاهش شیوع ويروس تجویز می شود.

برخی از آنتی ویروس هایی که ممکن است تجویز شوند عبارتند از:

 • آسیکلوویر (زووراکس) (Zovirax)
 • فامسيكلووير (فامویر) (Famvir)
 • والاسیکلوویر (والتراكس) (Valtrex)

آیا میتوان از پماد افراد دیگر استفاده کرد؟

خیر. دارو های خود را به دیگران نداده و از داروهای دیگران استفاده نکنید. لیستی از تمامی دارو های مصرفی تان از جمله تجویزی، محصولات طبیعی، ویتامین ها و دارو های بدون نسخه با خود به همراه داشته باشید. این لیست را به پزشک خود نشان دهید. قبل از استفاده از یک داروی جدید از جمله تجویزی، محصولات طبیعی، ویتامین ها و دارو های بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید.

برخی داروها می توانند بروشورهای اطلاعاتی دیگری نیز داشته باشند. این بروشورها را با داروساز خود بررسی کنید. در صورتی که هر گونه سوالی در ارتباط با پماد آسیکلوویر دارید، لطفا با پزشک، پرستار، داروساز یا افراد متخصص سلامتی خود مشورت کنید.

در صورتی که تصور می کنید مقداری بیش از حد مجاز دارو (اور دوز) مصرف کرده اید با بیمارستان تماس گرفته و یا فورا به دنبال مراقبت پزشکی باشید. آماده باشید تا زمان، مقدار و نوع داروی مصرف شده خود را برای افراد مربوطه توضیح دهید.

مطلب مرتبطخطرات هرپس تناسلی و دهانی برای نوزاد در بارداری و زایمان

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  پیرو سوال قبلی که عکسمو فرستاده بودم،فرمودید مشکوک به زگیل هست،تست اچ پی وی بدم؟تستش نمونه برداری هست یا ازمایش خون؟دکتر متخصص اورولوژی که دیدن دو تا پماد دادن ،فرمودن بعد یک ماه دوباره برم خدمتشون.پماد تریامسینولون،تتراتاپیک
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   از طریق نمونه برداری انجام میشه
 • تصویر کاربر نارسیس پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر میشه با توجه به عکس بگید زگیله یا تاول؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   مشکوک است ، بهتر است پاپ اسمیر و hpv dna test انجام شود
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام، سه روز پیش یه چیزی شبیه جوش قرمز رنگ زیر الت تناسلیم در اومده بود من فشارش دادم تا چرکش خارج بشه یکمی درد داشت ، بعد دو روز چهار پنج تا جوش مانند در اومده عکسشو فرستادم تشکر، یه گوشت اضافه هست که از قبل حدود ۱ ساله هستش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   از پماد موپیروسین هر ۸ ساعت استفاده شود ، اگر بهتر نشد از قرص آسیکلوویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت استفاده شود
  2. تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام اقای دکتر علت این جوشها چی هستش؟ برای چی بوجود امده و مدت زمان درمان چند روز هستش؟ باتشکر فراوان
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   احتمالا عفونت پوستیه ، شاید هم تبخال باشه ، دوره درمان ۷ روزه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز یه سوال دارم اگه ممکنه جوابم بدید من رو حالتم یه دوتا جوش در امد ترکوندمشون وروز بعد تعداد جوشها بیشتر شده و اونی که ترکوندم جاش زخم شده چکار کنم یکم کوچولو هم ورم داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام عکس آن را بفرستید ببینم تا بتوانم نظر بدهم
 • تصویر کاربر امید پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير جناب آقاى دكتر،
  من مدتى هستش ك به مدت ٤/٥ روز روى آلتم شبيه به جوش به وجود مياد كه چند بار فشار دادم داخلش آب بود،م،و همراه با خارش،چه پمادی بايد استفاده كنم
  لطفا راهنماييم كنيد
  ممنون.
  1. تصویر کاربر امید دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   تبخال تناسلی
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   از قرص آسیکلویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت با مایعات فراوان برای ۷ تا ۱۰ روز استفاده کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام من روی قسمتی از آلتم حالت جوش داشتم سری اول که فشار دادم جاش کنده شد و خوب شد ولی این سری تعداد بیشتری در قسمت پایین ترش پیدا شد که باز با فشار دادن و ترکیدن در حال خوب شدن است اما جایش بسیار میسوزد و حتی مدتی دچار درد در غده لنفاوی شدم که نمیدونم ربطی دارد یا خیر الان هم در حال خوب شدن است اما بسیار درد میکند لطفا بگویید برای درمان چه کاری انجام دهم که درمان قطعی باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   پماد موپیروسین هر ۸ ساعت استفاده شود
 • تصویر کاربر نسترن یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من دچار اچ پی وی ۶ هستم لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر من کلا با یه نفر رابطه جنسی داشتم که برمیگرده به نزدیک ۱سال پیش الان چنوقتی هس روی الت تناسلیم تیکه هایی شبیه جوش به وجود اومده که نمیدونم زیگیله یا جوش لطفا راهنمایی کنبن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   زگیل ندارید
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید میخواستم ازتون سوالی کنم طبق عکسی که دادم اندازش هم کوچیکه ولی ۶ عدد در دو منطقه با فاصله از هم میخواستتم ببینم زگیل هستش یا نه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   زگیل نیست
  2. تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   پس چیه اقای. دکتر؟؟؟؟
  3. تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر اگه زگیل نیست پس چیه چی میتونه باشه فکرم داره داقون میکنه خیلی کوچیکن رشد هم نمیکنن به نضرتون چیه ؟؟؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   چیز اهمیت داری نیست.
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر بهزاد پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام، قبلأ روی آلتم زیاد زخم میشد ولی ۲ ۳ روز بعد خب میشد. احساس میکنم سایش بیش از حدم روی آلتم با پارتنرم سبب میشد زخم شم. الان نزدیک ۱ ماه هست زخم هستم ۳ دکتر مراجه کردم که نفر آخر گفت تبخال تناسلی روی آلتم دارم. الان چند روز پماد آسیکلویر و قرص ویرابکس ۱۰۰۰میل گرم استفاده میکنم ولی هنوز تاثیری روی آلتم ندیدم. میشه توضیح بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   به نظر تبخال است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   از قرص آسیکلویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت با مایعات فراوان برای ۷ تا ۱۰ روز استفاده کنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   و همچنین پماد موپیروسین هر ۸ ساعت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
× دریافت نوبت زگیل
پرسش از دکتر