فرق زگیل تناسلی با زگیل معمولی

زگیل یکی از آن دسته زایده های پوست است که اکثر مردم در مواقعی در زندگیشان معمولا بر روی دست ها یا پاهایشان می رویانند. در اکثر اوقات، یک نگرانی بسیار جزیی است که نیاز به اندکی درمان دارد البته در صورتی که نیاز به درمان داشته باشد. با این حال، هنگامی که زگیل ها در محدوده ی تناسلی ظاهر می شوند، می تواند برای بیماران استرس بسیار بیشتری ایجاد کند.


تفاوت زگیل معمولی با زگیل تناسلی

تمامی زگیل ها توسط گونه ای ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسان (HPV) ایجاد می شوند. با این حال، بیش از 100 نژاد شناخته شده دیگر از ویروس پاپیلومای انسان وجود دارد. برخی هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و به راحتی توسط سیستم ایمنی شما شکست داده می شوند. برخی دیگر به طور دائم در سراسر سطح پوست شما در حال جا به جا شدن هستند و هنگامی که به یک خراش یا بریدگی بر روی پوست شما وارد می شوند یک زگیل معمولی، زگیل کف پا، یا دیگر انواع زگیل غیر تناسلی را ایجاد می کنند.

برخی دیگر از طریق فعالیت جنسی منتقل شده و ایجاد زگیل تناسلی می کنند. بنابراین، در حالی که هر دوی زگیل تناسلی و غیر تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسان به وجود آمده اند اما توسط نژاد های مختلف ویروس ایجاد شده اند.

مطلب مرتبطتفاوت بین اسکین تگ و زگیل تناسلی

آیا زگیل‌های معمولی نیز از طریق ویروس HPV ایجاد می‌شوند؟

زگیل های معمولی نیز به واسطه عفونت انسان به ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شوند. با این حال ویروس پاپیلومای انسانی به دسته ای از ویروس ‌ها گفته می‌شود که بیش از صد عضو دارد. بعضی از شاخه‌های ویروس پاپیلومای انسانی می‌توانند موجب ایجاد زگیل‌های معمولی بر روی دست‌ها، انگشتان و نواحی غیر تناسلی دیگر در بدن شوند.

شاخه‌های دیگر ویروس پاپیلومای انسانی می‌توانند انواع متفاوتی از زگیل‌ها را بر بخش‌های مختلفی از بدن ایجاد کنند. این شاخه‌ها زگیل‌های تناسلی مقاربتی را نیز شامل می‌شوند و این زگیل‌ها می‌توانند مشکلات دیگری را برای بدن افراد به همراه داشته باشند. در بعضی موارد نادر، زگیل‌های تناسلی می‌توانند موجب ایجاد سرطان دهانه رحم یا مقعد شوند.

زگیل معمولی روی بدن

آیا زگیل‌های معمولی با زگیل‌های تناسلی یکسان هستند؟

خیر، زگیل‌های معمولی  با زگیل‌های تناسلی یکسان نیستند. با این حال هر دو این زگیل‌ها توسط گروه ویروس‌های پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شوند. شاخه ای که هر کدام از این دو زگیل را ایجاد می‌کنند با دیگری متفاوت است و بنابرین روش‌های انتقال آنها نیز تفاوت دارد. برخلاف زگیل‌های معمولی، زگیل‌های تناسلی از طریق تماس جنسی منتقل می‌شوند، این ویروس‌ها نوع بیماری مقاربتی محسوب می‌شوند. در مقابل زگیل‌های تناسلی قادر به گسترش به دست‌ها یا بخش‌های دیگر بدن نیستند.

مطلب مرتبط: دانه های قرمز جوش مانند روی پوست دستگاه تناسلی همراه با خارش

آیا زگیل‌های معمولی از طریق تماس قابل انتقال هستند؟

ویروسی که باعث ایجاد زگیل ‌های معمولی می‌شود، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نام دارد. این ویروس بسیار مسری است. کودکان و بزرگسالانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در خطر تماس با این ویروس هستند. این ویروس از طریق ارتباط پوست به پوست یا تماس با سطوح حامل ویروس قابل انتقال است. خطر تماس با ویروس پاپیلومای انسانی در شرایط گرم و مرطوب نظیر شرایط استخرهای ورزشی یا رختکن‌ها بسیار زیاد است.

مطلب مرتبط: با علائم هر کدام از بیماری های مقاربتی آشنا شوید.

انتقال زگیل تناسلی

مطلب مرتبط: علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان+عکس

در صورت داشتن زگیل های تناسلی یا معمولی چه باید کرد؟

زگیل های غیر تناسلی مانند زگیل معمولی (معمولا بر روی کف دست ها) و زگیل کف پا، معمولا به خودی خود محو می شوند. با این حال، ممکن است ماه ها یا حتی سال ها به طول بیانجامد و ویروس می تواند در طول این مدت در سراسر بدن شما پخش شود و زگیل های بیشتری روی بدن شما ایجاد کند و یا به دیگران انتقال یابد. در بعضی موارد، مخصوصا زگیل های کف پا، برخی ناراحتی ها و مشکلات نیز ممکن است بوجود آیند. دارو های موضعی، سرما درمانی (انجماد زگیل)، لیزر درمانی، و دیگر روش ها می توانند آنها را درمان کنند. حتی اگر مطمئن نیستید که باید زگیلتان را درمان کنید یا نه، بهتر است یک وقت ملاقات با پزشک ترتیب دهید تا مطمئن شوید زائده پوستی شما واقعا یک زگیل است و مورد جدی تری مانند سرطان پوست نیست.

در مورد زگیل تناسلی بسیاری از درمان ها مشابه اند. با این حال، عموما آنها به طور اختصاصی برای زگیل های تناسلی هستند. بنابراین شما نباید سعی کنید به تنهایی آنها را درمان کرده و یا از داروهایی استفاده کنید که برای دیگر انواع زگیل ها هستند. برای زگیل های تناسلی در مردان و زنان، همیشه بهترین کار این است که درمان را بر عهده یک متخصص پزشکی شایسته و با تجربه ی بسیار در این فرایند قرار دهید. زنان نیز باید در نظر داشته باشند اگر در هنگامی که باردار هستند، زگیل در ناحیه ی تناسلی دارند بهتر است درمان را آغاز کنند و مراقب بروز زگیل های جدید باشند.

به یاد داشته باشید که درمان هایی که از طریق برداشتن هر دوی زگیل های تناسلی و غیر تناسلی هستند تنها خود زگیل ها را از بین می برند و آنها ویروس پاپیلومای انسان که باعث این زگیل ها شده است را درمان نمی کنند.

کرایو تراپی زگیل تناسلی

درمان زگیل‌ های معمولی

زگیل ‌های معمولی، معمولا بدون درمان ناپدید می‌شوند، این موضوع خصوصا در کودکان بیشتر رخ می‌دهد. با این حال، زگیل‌ های معمولی می‌توانند وضعیتی مداوم داشته باشند و برای مدت زیادی باقی بمانند.

این زگیل‌ ها می‌توانند دردناک باشند و ظاهر بدی ایجاد کنند، خصوصا این ظاهر بد در زمان ایجاد خوشه ‌هایی از زگیل تشدید می‌شود. در این موارد، درمان‌ هایی برای رفع مشکلات بیماران در دسترس هستند. این درمان ‌ها در ادامه فهرست شده اند:

1- استفاده از سالیسیلیک اسید

این اسید درمان محبوبی برای انواع زگیل ‌ها محسوب می‌شود. سالیسیلیک اسید با حل کردن لایه ‌های بافت زگیل عمل می‌کند، و این فرآیند در ادامه باعث می‌شود زگیل به طور کامل برطرف شود.

سالیسیلیک اسید معمولا به صورت ژل، محلول یا مایع قابل تهیه است. این دارو به صورت بدون نسخه نیز در داروخانه‌ ها به فروش می‌رسد، با این حال مواردی هستند که تنها با نسخه در دسترس افراد قرار می‌گیرند. این داروها معمولا قوی تر و موثرتر هستند. در کنار از بین بردن سطح زگیل‌ها، سالیسیلیک اسید می‌تواند سیستم ایمنی را برای مبارزه با ویروس تحریک کند.

2- کرایوتراپی

به طور معمول این روش توسط پزشک عمومی یا متخصص پوست انجام می‌شود. انجماد یا کرایوتراپی روشی است که در آن زگیل ‌ها با استفاده از نیتروژن مایع منجمد می‌شوند. بعد از یک هفته، بافت مرده ایجاد شده می‌تواند برداشته شود. معمولا برای درمان زگیل ‌ها به چند جلسه کرایوتراپی نیاز است.

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با کرایوتراپی روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

کرایوتراپی زگیل

3- الکتروسرجری

در این روش بافت زگیل با استفاده از سوزن حرارتی ویژه ای سوزانده می‌شود. برای این روش معمولا از بی حسی موضعی استفاده می‌شود تا درد حاصل از سوزاندن بی حس شود. همچنین این روش می‌تواند آثار زخم را بر روی بدن باقی بگذارد.

4- استفاده از لیزر

لیزر معمولا برای سوزاندن بافت پوست و برداشتن زگیل استفاده می‌شود. این روش معمولا آخرین روشی است که برای زگیل ‌ها در نظر گرفته می‌شود، زیرا لیزر می‌تواند آثار زخم را بر روی بدن بیمار باقی بگذارد، همچنین زمان بهبود از این روش نیز بیشتر از روش‌های دیگر است.

درمان خانگی زگیل تناسلی

روش ‌های خانگی برای درمان زگیل ‌های معمولی

از آن جایی که زگیل‌ های معمولی، مشکلی جدی محسوب نمی‌شوند، بعضی از افراد ترجیح می‌دهند پیش از مراجعه به متخصصان پوست به سراغ درمان ‌های خانگی بروند یا برای مشاوره به داروخانه محل زندگی خود مراجعه کنند. روش‌ های رایجی که برای این کار انتخاب می‌شوند عبارتند از:

1- محصولات حاوی سالیسیلیک اسید

محصولات غیر تجویزی حاوی سالیسیلیک اسید نظیر پودرها، ژل‌ها و محلول‌ها در بیشتر داروخانه‌ها در دسترس هستند. این محصولات به همان شکلی عمل می‌کنند که داروهای تجویزی بر روی زگیل‌ها تاثیر می‌گذارند، با این حال قدرت این داروها کمتر از مواردی است که معمولا توسط پزشکان تجویز و با نسخه تهیه می‌شوند. استفاده پی در پی و منظم از این محصولات برای رفع زگیل ‌های معمولی ضرورت دارد.

2- سرکه سیب

یکی از درمان ‌های سنتی زگیل‌ های معمولی ترکیب سرکه سیب و آب به نسبت دو به یک است، این محلول می‌تواند با کمک پارچه کتان بر روی زگیل مالیده شود. دقت شود که باید زگیل معمولی به مدت بیست دقیقه در این محلول خیسانده شود. این فرآیند باید تا محو کامل زگیل‌ها تکرار شود.

دقت شود که اگر فرد با حساسیت پوستی یا درد شدید مواجه شد، باید با متخصص مشورت نماید و البته فورا استفاده از سرکه را متوقف کند. توجه داشته باشید در صورت هر گونه تردید، مشورت با پزشک می‌تواند از ایجاد مشکلات بعدی پیشگیری کند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی چه کنیم؟

برای جلوگیری از آلوده شدن به این نوع زگیل ها اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارد مانند: استفاده از کاندوم برای هر بار رابطه ی جنسی، و درصورتی که در معرض خطر هستید زدن واکسن  HPV را مخصوصا برای زگیل های تناسلی انجام دهید.

واکسن گارداسیل، یک نوع واکسن است که برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی استفاده می شود. برای خواندن مطالب بیشتر در این رابطه روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

واکسن گارداسیل

پی بردن به یک زایده ی جدید بر روی پوست می تواند تجربه ی نگران کننده ی قابل درکی باشد. با این حال، شخص آموزش ندیده نمی داند چگونه باید یک زایده ی جدید را تشخیص دهد یا نمیداند که ممکن است چه مقدار جدی باشد و یا چگونه باید درمانش کند.

در نهایت، همواره بهترین راه این است، با یک متخصص که می تواند یک جواب قطعی تر به شما بدهد و به شما کمک کند در صورت نیاز اقدامات بیشتر را انجام دهید.

حسین کرمی دکتر زگیل تناسلی در تهران

 

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  آقای دکتر خسته نباشید، مجرد هستم این زائده چند ساله ک رو الت بندس خیلی ریز در حد دو سه میلی متر پارسال متوجه چندتا ریز اطرافش شدم گفتم شاید زگیل تناسلی ولی رفتم پیش ی دکتر کرایو انجام داده بیشتر از ده جلسه کرایو کردم تو سه ماه گذشته ولی باز خود زایده رشد میکنه، سوالم اینه اگه زگیل بود حداقل بعد دهبار کرایو باید از بین میرفت لاقل اونور ترش یکی میزد ن دقیقت خودش رشد کنه لطفا راهنمایی بفرمایید
  سیاهی ها درعکس جای سوختگی کرایو هستن)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   این الان زگیل نیست و ممکن قبلش زگیل بوده و درمان شده
 • تصویر کاربر گلی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید چجوری زگیل معمولی منتقل میشه ؟؟ ادم در طول روز خیلی جاها میره نمیدونیم کدوم سطوح به این ویروس آلوده هست کدوم نیست ادم استرس میگیره ، آیا پوست سالم باشه خراش و زخم نداشته باشه دست و پا به سطوح آلوده به زگیل مالیده بشه منتقل میشه باز هم ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   با سطوح زگیل منتقل نمیشه
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  باسلام
  من مدتیه متوجه شدم زیر بغلم زگیل دراومده وخیلی ناراحتم
  الان من برم حموم لیف بکشم زیر بغلم و اون لیفو به همه جای بدنم بزنم باعث میشه به کل بدنم پخش بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   با این راه ها منتقل نمیشه
 • تصویر کاربر فیروز پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، من تابحال رابطه جنسی پرخطر نداشتم . مدتی به لحاظ بهداشتی دقت نکردم و بی تفاوت بودم چند وقت پیش متوجه شدم لکه های تاول مانندی به رنگ قهوه ای تیره در اومدن ، متخصص داخلی رفتم معاینه ی سر سری کرد و گف زگیله، اما من واقعا متعجبم که وقتی رابطه ی پرخطری نداشتم چرا باید زگیل بزنم ... اونم فقط در کشاله ی رانمه، بهم آسیکلوویر داد ، اما من هنوزم حس میکنم اینا زگیل نیستن، میشه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 3 هفته پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر مهیا یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  ایا این ضایعات زکیل تناسلی هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام مشکوک است ، اگر خودش بهبود پیدا نکرد میشه اون رو برداشت و برای پاتولوژی ارسال کرد
 • تصویر کاربر مهیا یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  ایا این ضایعات زکیل تناسلی هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   عکس ارسال کنید
 • تصویر کاربر Alii یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام یک ماه ک روی الت تناسلیم متوجه ی دونه های خیلی ریز نرم شدم ک ب زور مشخصه الان خیلی استرس دارم دو سال هیچ رابطه ایم نداشتم ۔الانم نمیدونم زگیل معمولی یا تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   زگیل نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   نگران نباشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رسول شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید آقای دکتر
  من چندین ساله زیر آلت تناسلی ام برجستگی های کوچک داشتم به رنگ پوست ولی یکم تیره داشتم ولی مدتی هست یکم بزرگ شده جوری که با دست کشیدن هم میشه فهمید برجستگی داره چندین بار هم رفتم دکتر و قرص و کرم آسیکلور تجویز کردند و متاسفانه جواب نداده
  آیا مشکل بنده درمانی دارد؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   عکسش رو بفرستید
 • تصویر کاربر رها پنجشنبه ۲۸ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من داخل مقعدم زگیل داشتم رفتم ماما سوزوند گفت باید واکسن بزنم ولی من نزدم مجرام خونوادم نمیدونن و پول واکسن رو ندارم والان دوباره زگیل دراوردم نمیدونم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   بهترین درمان خانگی مالیدن سرکه سیب هر ۸ساعت است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   بهترین درمان زگیل تناسلی بر اساس منابع معتبر جهانی پزشکی کرایو درمانی است لیزر زدن وسوزاندن ‌تیغ زدن باعث پخش آنها میشود وبا کرایو درمانی زگیل ۸۰ در صد برای همیشه از بدن می‌رود جهت کرایو با شماره های ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ هر روز از ساعت 10 صبح الی ۱۲ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر n سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدود یک سال هست یک زائده سفت و تیره رنگی روی کف دستم زده قبلا یکبار لیزر رفتم گفتن میخچه هست اولش خوب شد ولی باز در اومد الان که دکتر رفتم گفتن زگیل هست و من چون نمیدونستم احتمالا با التم هم برخورد کرده و همین طور من تازه ازدواج هم کردم احتمال انتقال به همسرم هم هست ؟ و اینکه امکان داره به زگیل تناسلی تبدیل شه و اونو هم بگیریم ؟؟لطفا راهنمایی بفرماین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   عکسش رو بفرستید بیینم
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر