فرق زگیل تناسلی با زگیل معمولی

زگیل از آن دسته زائده های پوستی است که اکثر مردم در مواقعی از زندگیشان، با آن درگیر می شوند و معمولا هم بر روی دست ها یا پاهایشان ایجاد می شود. این مشکل در اکثر اوقات، یک نگرانی بسیار جزیی است که نیاز به اندکی درمان دارد (البته در صورتی که نیاز به درمان داشته باشد). با این حال، هنگامی که زگیل ها در محدوده ی تناسلی ظاهر می شوند، می توانند برای بیماران استرس بسیار بیشتری ایجاد کند. در ادامه، فرق زگیل تناسلی با زگیل معمولی را بیان خواهیم کرد.

زگیل سرطانی

فرق زگیل تناسلی با زگیل معمولی

در رابطه با فرق زگیل تناسلی با زگیل معمولی باید گفت که، تمامی زگیل ها توسط گونه ای ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسان (HPV) ایجاد می شوند. با این حال، بیش از 100 نژاد شناخته شده دیگر از ویروس پاپیلومای انسان وجود دارد. برخی هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و به راحتی توسط سیستم ایمنی شما شکست داده می شوند. برخی دیگر به طور دائم در سراسر سطح پوست شما در حال جا به جا شدن هستند و هنگامی که به یک خراش یا بریدگی بر روی پوست شما وارد می شوند یک زگیل معمولی، زگیل کف پا، یا دیگر انواع زگیل غیر تناسلی را ایجاد می کنند.

برخی دیگر از طریق فعالیت جنسی منتقل شده و ایجاد زگیل تناسلی می کنند. بنابراین، در حالی که هر دوی زگیل تناسلی و غیر تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسان به وجود آمده اند اما توسط نژاد های مختلف ویروس ایجاد شده اند.

مطلب مرتبطتفاوت بین اسکین تگ و زگیل تناسلی

آیا زگیل‌های معمولی نیز از طریق ویروس HPV ایجاد می‌شوند؟

زگیل های معمولی نیز به واسطه عفونت انسان به ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شوند. با این حال ویروس پاپیلومای انسانی به دسته ای از ویروس ‌ها گفته می‌شود که بیش از صد عضو دارد. بعضی از شاخه‌های ویروس پاپیلومای انسانی می‌توانند موجب ایجاد زگیل‌های معمولی بر روی دست‌ها، انگشتان و نواحی غیر تناسلی دیگر در بدن شوند.

شاخه‌های دیگر ویروس پاپیلومای انسانی می‌توانند انواع متفاوتی از زگیل‌ها را بر بخش‌های مختلفی از بدن ایجاد کنند. این شاخه‌ها زگیل‌های تناسلی مقاربتی را نیز شامل می‌شوند و این زگیل‌ها می‌توانند مشکلات دیگری را برای بدن افراد به همراه داشته باشند. در بعضی موارد نادر، زگیل‌های تناسلی می‌توانند موجب ایجاد سرطان دهانه رحم یا مقعد شوند.

زگیل معمولی روی بدن

آیا زگیل‌های معمولی با زگیل‌های تناسلی یکسان هستند؟

خیر، زگیل‌های معمولی  با زگیل‌های تناسلی یکسان نیستند. با این حال هر دو این زگیل‌ها توسط گروه ویروس‌های پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شوند. شاخه ای که هر کدام از این دو زگیل را ایجاد می‌کنند با دیگری متفاوت است و بنابرین روش‌های انتقال آنها نیز تفاوت دارد. برخلاف زگیل‌های معمولی، زگیل‌های تناسلی از طریق تماس جنسی منتقل می‌شوند، این ویروس‌ها نوع بیماری مقاربتی محسوب می‌شوند. در مقابل زگیل‌های تناسلی قادر به گسترش به دست‌ها یا بخش‌های دیگر بدن نیستند.

مطلب مرتبط: دانه های قرمز جوش مانند روی پوست دستگاه تناسلی همراه با خارش

آیا زگیل‌های معمولی از طریق تماس قابل انتقال هستند؟

ویروسی که باعث ایجاد زگیل ‌های معمولی می‌شود، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نام دارد. این ویروس بسیار مسری است. کودکان و بزرگسالانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در خطر تماس با این ویروس هستند. این ویروس از طریق ارتباط پوست به پوست یا تماس با سطوح حامل ویروس قابل انتقال است. خطر تماس با ویروس پاپیلومای انسانی در شرایط گرم و مرطوب نظیر شرایط استخرهای ورزشی یا رختکن‌ها بسیار زیاد است.

مطلب مرتبط: با علائم هر کدام از بیماری های مقاربتی آشنا شوید.

انتقال زگیل تناسلی

مطلب مرتبط: علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان+عکس

در صورت داشتن زگیل های تناسلی یا معمولی چه باید کرد؟

زگیل های غیر تناسلی مانند زگیل معمولی (معمولا بر روی کف دست ها) و زگیل کف پا، معمولا به خودی خود محو می شوند. با این حال، ممکن است ماه ها یا حتی سال ها به طول بیانجامد و ویروس می تواند در طول این مدت در سراسر بدن شما پخش شود و زگیل های بیشتری روی بدن شما ایجاد کند و یا به دیگران انتقال یابد. در بعضی موارد، مخصوصا زگیل های کف پا، برخی ناراحتی ها و مشکلات نیز ممکن است بوجود آیند. دارو های موضعی، سرما درمانی (انجماد زگیل)، لیزر درمانی، و دیگر روش ها می توانند آنها را درمان کنند. حتی اگر مطمئن نیستید که باید زگیلتان را درمان کنید یا نه، بهتر است یک وقت ملاقات با پزشک ترتیب دهید تا مطمئن شوید زائده پوستی شما واقعا یک زگیل است و مورد جدی تری مانند سرطان پوست نیست.

در مورد زگیل تناسلی بسیاری از درمان ها مشابه اند. با این حال، عموما آنها به طور اختصاصی برای زگیل های تناسلی هستند. بنابراین شما نباید سعی کنید به تنهایی آنها را درمان کرده و یا از داروهایی استفاده کنید که برای دیگر انواع زگیل ها هستند. برای زگیل های تناسلی در مردان و زنان، همیشه بهترین کار این است که درمان را بر عهده یک متخصص پزشکی شایسته و با تجربه ی بسیار در این فرایند قرار دهید. زنان نیز باید در نظر داشته باشند اگر در هنگامی که باردار هستند، زگیل در ناحیه ی تناسلی دارند بهتر است درمان را آغاز کنند و مراقب بروز زگیل های جدید باشند.

به یاد داشته باشید که درمان هایی که از طریق برداشتن هر دوی زگیل های تناسلی و غیر تناسلی هستند تنها خود زگیل ها را از بین می برند و آنها ویروس پاپیلومای انسان که باعث این زگیل ها شده است را درمان نمی کنند.

کرایو تراپی زگیل تناسلی

درمان زگیل‌ های معمولی

زگیل ‌های معمولی، معمولا بدون درمان ناپدید می‌شوند، این موضوع خصوصا در کودکان بیشتر رخ می‌دهد. با این حال، زگیل‌ های معمولی می‌توانند وضعیتی مداوم داشته باشند و برای مدت زیادی باقی بمانند. این زگیل‌ ها می‌توانند دردناک باشند و ظاهر بدی ایجاد کنند، خصوصا این ظاهر بد در زمان ایجاد خوشه ‌هایی از زگیل تشدید می‌شود. در این موارد، درمان‌ هایی برای رفع مشکلات بیماران در دسترس هستند. این درمان ‌ها در ادامه فهرست شده اند:

1- استفاده از سالیسیلیک اسید

این اسید درمان محبوبی برای انواع زگیل ‌ها محسوب می‌شود. سالیسیلیک اسید با حل کردن لایه ‌های بافت زگیل عمل می‌کند، و این فرآیند در ادامه باعث می‌شود زگیل به طور کامل برطرف شود. سالیسیلیک اسید معمولا به صورت ژل، محلول یا مایع قابل تهیه است. این دارو به صورت بدون نسخه نیز در داروخانه‌ ها به فروش می‌رسد، با این حال مواردی هستند که تنها با نسخه در دسترس افراد قرار می‌گیرند. این داروها معمولا قوی تر و موثرتر هستند. در کنار از بین بردن سطح زگیل‌ها، سالیسیلیک اسید می‌تواند سیستم ایمنی را برای مبارزه با ویروس تحریک کند.

2- کرایوتراپی

به طور معمول این روش توسط پزشک عمومی یا متخصص پوست انجام می‌شود. انجماد یا کرایوتراپی روشی است که در آن زگیل ‌ها با استفاده از نیتروژن مایع منجمد می‌شوند. بعد از یک هفته، بافت مرده ایجاد شده می‌تواند برداشته شود. معمولا برای درمان زگیل ‌ها به چند جلسه کرایوتراپی نیاز است.

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با کرایوتراپی روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

کرایوتراپی زگیل

3- الکتروسرجری

در این روش بافت زگیل با استفاده از سوزن حرارتی ویژه ای سوزانده می‌شود. برای این روش معمولا از بی حسی موضعی استفاده می‌شود تا درد حاصل از سوزاندن بی حس شود. همچنین این روش می‌تواند آثار زخم را بر روی بدن باقی بگذارد.

4- استفاده از لیزر

لیزر معمولا برای سوزاندن بافت پوست و برداشتن زگیل استفاده می‌شود. این روش معمولا آخرین روشی است که برای زگیل ‌ها در نظر گرفته می‌شود، زیرا لیزر می‌تواند آثار زخم را بر روی بدن بیمار باقی بگذارد، همچنین زمان بهبود از این روش نیز بیشتر از روش‌های دیگر است.

درمان خانگی زگیل تناسلی

روش ‌های خانگی برای درمان زگیل ‌های معمولی

از آن جایی که زگیل‌ های معمولی، مشکلی جدی محسوب نمی‌شوند، بعضی از افراد ترجیح می‌دهند پیش از مراجعه به متخصصان پوست به سراغ درمان ‌های خانگی بروند یا برای مشاوره به داروخانه محل زندگی خود مراجعه کنند. روش‌ های رایجی که برای این کار انتخاب می‌شوند عبارتند از:

1- محصولات حاوی سالیسیلیک اسید

محصولات غیر تجویزی حاوی سالیسیلیک اسید نظیر پودرها، ژل‌ها و محلول‌ها در بیشتر داروخانه‌ها در دسترس هستند. این محصولات به همان شکلی عمل می‌کنند که داروهای تجویزی بر روی زگیل‌ها تاثیر می‌گذارند، با این حال قدرت این داروها کمتر از مواردی است که معمولا توسط پزشکان تجویز و با نسخه تهیه می‌شوند. استفاده پی در پی و منظم از این محصولات برای رفع زگیل ‌های معمولی ضرورت دارد.

2- سرکه سیب

یکی از درمان ‌های سنتی زگیل‌ های معمولی ترکیب سرکه سیب و آب به نسبت دو به یک است، این محلول می‌تواند با کمک پارچه کتان بر روی زگیل مالیده شود. دقت شود که باید زگیل معمولی به مدت بیست دقیقه در این محلول خیسانده شود. این فرآیند باید تا محو کامل زگیل‌ها تکرار شود. دقت شود که اگر فرد با حساسیت پوستی یا درد شدید مواجه شد، باید با متخصص مشورت نماید و البته فورا استفاده از سرکه را متوقف کند. توجه داشته باشید در صورت هر گونه تردید، مشورت با پزشک می‌تواند از ایجاد مشکلات بعدی پیشگیری کند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی چه کنیم؟

برای جلوگیری از آلوده شدن به این نوع زگیل ها اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارد مانند: استفاده از کاندوم برای هر بار رابطه ی جنسی، و درصورتی که در معرض خطر هستید زدن واکسن  HPV را مخصوصا برای زگیل های تناسلی انجام دهید.

واکسن گارداسیل، یک نوع واکسن است که برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی استفاده می شود. برای خواندن مطالب بیشتر در این رابطه روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

واکسن گارداسیل

پی بردن به یک زایده ی جدید بر روی پوست می تواند تجربه ی نگران کننده ی قابل درکی باشد. با این حال، شخص آموزش ندیده نمی داند چگونه باید یک زایده ی جدید را تشخیص دهد یا نمیداند که ممکن است چه مقدار جدی باشد و یا چگونه باید درمانش کند. در نهایت، همواره بهترین راه این است، با یک متخصص که می تواند یک جواب قطعی تر به شما بدهد و به شما کمک کند در صورت نیاز اقدامات بیشتر را انجام دهید.

حسین کرمی دکتر زگیل تناسلی در تهران

 

2.7/5 - (20 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۲ آذر ۲( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آزمایش پاپ اسمیر داده بودیم سال پیش و سالم بودیم الان چی میشه؟ با این زیگیل باید چه کنم؟
  ما تازگی تحت نظارت دکتر زنان تلاش برای بچه آوردن میکردیم الان اونم میگیره؟
  اصلا با کسی جز همسرم رابطه نداشتم!!!!
  الان این خودش خوب میشه یا باید درمانی انجام بدم؟
  این ویروسو چجوری از شرش خلاص بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ آذر ۲( 4 روز پیش)
   عکس واضح تر بفرستید مشکوک به زگیله باید کرایو بشه
  2. تصویر کاربر امیر شنبه ۱۱ آذر ۲( 5 روز پیش)
   با سلام
   از چه چیزی آخه؟
   همسر من واکسن گارداسیل زده دوسال پیش پارسال هم آزمایش پاپ اسمیر دادیم اوکی بوده اصلا هم رابطه خارج از زناشویی نداشتیم
   این عکس واضح تر چیزی معلوم هست؟
   کجا باید برم برای درمانش و کرایو؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ آذر ۲( 4 روز پیش)
   شمارتون به همکاران مطب داده شده با شما تماس خواهند گرفت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۷ آذر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من هیچ رابطه جنسی تا ب الان نداشتم چن سالی هست دوتا زگیل یکی زیر ناحیه تناسلی و یکی کنارش دارم خاستم ببینم امکانش هست زگیل تناسلی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ آذر ۲( 1 هفته پیش)
   باید نمونه برداری شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ آذر ۲( 1 هفته پیش)
   بالایی مشکوک به زگیله
  3. تصویر کاربر علی سه شنبه ۷ آذر ۲( 1 هفته پیش)
   چن ساله هستش هیچ گونه خارش یا ترشحی نداره
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ آذر ۲( 1 هفته پیش)
   بهتره نمونه برداری بشه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر زهر۱ یکشنبه ۵ آذر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام من تا کنون رابطه جنسی نداشته ام اما یک خال در قسمت پایین ران بالاتر از زانو چندماهی میشه که دیدم خیلی نگرانم هر چند من از نظر ژنتیکی بسیار مستعد خال زدن هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ آذر ۲( 1 هفته پیش)
   با سلام و احترام در حد رویت عکس زگیل نیست
 • تصویر کاربر بی شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام میکنم خدمت اقای دکتر
  اقای دکتر همسرم حدود چند سال پیش یک زگیل در ناحیه ی زیر ناف دقیقتر بالای الت داشتن که اقدام به سوزاندن کردن ولی بعد اینکه سوزاند زیاد شد و ریز تر..
  ولی هیچ درد وخونریزی ویا خارش ندارد ایا زگیل تنلسلی است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   با سلام و احترام لطفا عکس ضایعات رو در سایت با رعایت قوانین ارسال عکس از جمله سایز عکس و فرمت آن ارسال کنید
 • تصویر کاربر پیمان شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ضایعه ای روی پست بیضم هست میخوام ببینم زگیل تناسلی هستش عکسشم میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   بله مشکوک به زگیل میباشد باید کرایو شود
 • تصویر کاربر قلب شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر تروخدا جواب بدین من دارم سکته میکنم من مطلقه هستم و ۲ سال از طلاقم گذشته و تو این ۲ سال هیچ گونه رابطه جنسی پر خطر نداشتم الان ی مدتی ی برامدگی کوچکی روی انگشت دستم هست که فکر میکنم زیگیل هست آیا من به زیگیل تناسلی دچار شدم؟ ناحیه تناسلی زائده ای ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   اسمش روشه زگیل تناسلی از زگیل دست جداست به متخصص پوست مراجعه کنید و نمونه برداری انجام شود
  2. تصویر کاربر قلب شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   آقای دکتر پس چرا گفتید نمونه برداری کنم؟یعنی خطرناکه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   چون باید نوع ضایعه مشخص بشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Gost شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  عرض سلام و روز بخیر خدمت شما
  بنده یه مدتی هست که متوجه ایجاد یک زائده زگیل مانند در ناحیه کشاله ران و کنار بیضه ام شدم. ولی از زگیل تناسلی اطلاعاتی نداشتم و فکر میکردم که یک زگیل معمولیه‌. اما الان یه مقدار نگران شدم میخاستم راهنماییم کنیم که باید چیکار کنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   با سلام و احترام لطفا عکس ضایعات رو در سایت با رعایت قوانین ارسال عکس از جمله سایز عکس و فرمت آن ارسال کنید
  2. تصویر کاربر Gost جمعه ۲۶ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   با عرض سلام مجدد و پوزش
   عکس رو براتون ارسال کردم. نمیدونم که واضح و مناسب هست یا خیر
  3. تصویر کاربر Gost جمعه ۲۶ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   جناب دکتر فراموش کردم که مشخصات فردیمو خدمتتون عرض کنم پسر هستم و ۲۳ سالمه
   و در ناحیه ای که زگیل درومده من هیچ احساس خارش و سوزشی ندارم و به با یه لمس اتفاقی متوجه وجود زگیل شدم.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   زگیل تناسلی میباشد باید کرایو انجام شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بنده یک زگیل در ناحیه بیضه به مدت سه ساله که دارم،تو این ۳ سال یک مقدار بزرگتر شده.میخواستم بدونم HPV است یا خیر؟
  نیاز به چه نوع درمانی دارد؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   بله باید کرایو شود
 • تصویر کاربر aramesh پنجشنبه ۱۸ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر کنار لب پدرم همچین ضایعه ای وجود داره انگار جوش سر سفیده و فقط همین یکی کنار نواحی دهانه ایا خطرناکه؟ ا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   خیر خطرناک نیست چربی زیر پوست هست که قابل تخیله اس
 • تصویر کاربر aramesh پنجشنبه ۱۸ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  ببخشید من دختر مجردم و رابطه تا به حال نداشتم و استخر و... هم نمیرم ولی چندین ساله که یه ضایعه زگیل مانند کنار کشاله رانم هست که انگار زیر پوستیع تو نت عکس هاروسرچ میکنم مشابه اون ها نیستت بعنی زگیل تناسلیه؟

  بهترین واکسن و پیشگیری از این بیماری چیه چیکار باید بکنیم چون زیاد شده

  راه انتقالش از طریق تماس سطحی یا بزاق دهان میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   با سلام و احترام لطفا عکس ضایعات رو در سایت با رعایت قوانین ارسال عکس از جمله سایز عکس و فرمت آن ارسال کنید
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر