آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه جنسی داشت؟

Ill man and assisting wife ad doctor's office

رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی به چه صورت ادامه می یابد؟ آیا باید نگران فعالیت های جنسی خود بعد از درمان زگیل تناسلی باشیم؟ این ویروس چه تاثیری بر روی زندگی فرد دارد؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده شده است.


در صورت ابتلا به زگیل تناسلی باید چه کرد؟

اول از همه باید بگوییم که نگران نباشید. ابتلا به زگیل تناسلی از مواردی است که حتما باید بدون احساس خجالت، راجع به آن با پزشکتان صحبت کنید. احتمال زیادی وجود دارد که این بیماری آنقدر که شما فکر می‌کنید، جدی نباشد.

بله، درست است که ابتلا به انواع خاصی از زگیل تناسلی می‌تواند منجر به ابتلا به سرطان شود اما بیماری بیشتر افراد در مدت یک یا دو سال خودبه‌خود بهبود می‌یابد و از آن به بعد، هیچ علامت و نشانه‌ای از بیماری وجود نخواهد داشت. حتی اگر زگیل تناسلی تبدیل به سرطان شود؛ باز هم می‌توان با انجام آزمایش‌های منظم آن را تشخیص داد و درمان کرد (یا حتی از آن پیش‌گیری کرد).

با شنیدن این خبر شگفت‌زده خواهید شد که در واقع بیشتر افرادی که از لحاظ جنسی، فعال هستند؛ می‌توانند ویروس زگیل تناسلی داشته باشند و آن را منتقل کنند. در حال حاضر حدود 79 میلیون آمریکایی به این ویروس مبتلا هستند.

قطعا هنوز هم می‌خواهید برای درمان این بیماری کاری انجام دهید. برای خلاص شدن از شر زگیل تناسلی باید به یک متخصص درمان زگیل تناسلی مراجعه کنید. اگر چه این زگیل‌ها می‌توانند خودبه‌خود بهبود یابند؛ اما معمولا برای بهبودی کامل آنها زمان زیادی لازم است و همیشه خطر ابتلای دوباره به آن نیز وجود دارد.

احتمال دارد پزشک بخواهد برای اطمینان بیشتر سلولهای پیش‌ سرطانی آن دسته از زنانی که نتیجه غیرعادی از آزمایش پاپ اسمیر دریافت کرده باشند را بررسی کند.

تاثیر ویروس زگیل تناسلی بر زندگی جنسی فرد

اگرچه تصمیم راجع به این موضوع کاملا شخصی است ولی ما به شما توصیه می‌کنیم که اگر به این ویروس مبتلا شده‌اید، به همسر خود بگویید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که شما هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اید و لازم نیست برای هیچ چیز عذرخواهی کنید. بهتر است قبل از مطلع کردن همسرتان، کمی راجع به این ویروس مطالعه کنید تا بتوانید به سوالات او پاسخ دهید.

زگیل تناسلی در زنان

راه های انتقال ویروس

ویروس زگیل تناسلی می‌تواند از راه تماس پوستی با واژن یا برقراری رابطه جنسی دهانی منتقل شود؛ یعنی راه‌های انتقال این ویروس شامل موارد زیر است:

 • تماس آلت جنسی با واژن
 • تماس آلت جنسی با مقعد
 • تماس دستگاه تناسلی با دهان

اگر نگران انتقال این ویروس به شریک جنسیتان هستید؛ می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به عفونت، از کاندوم یا کاندوم دهانی استفاده کنید. پس از مطلع کردن همسرتان، تصمیم برقراری رابطه جنسی به هر دو نفرتان بستگی خواهد داشت. از آن‌جایی که معمولا این بیماری مسری است؛ ممکن است ترجیح دهید ابتدا این بیماری را درمان کنید.

ممکن است متخصص پوست به شما توصیه کند که زگیل‌ها را فریز کنید ( روش کرایوتراپی ) یا تا زمان نابودی کامل زگیل‌ها، کرم تجویزشده او را به طور منظم روی آن‌ها بمالید. احتمال دارد پزشک برای درمان زگیل‌های تناسلی حادتر برای نابودی بافت این زگیل‌ها، استفاده از تری‌کلرواستیک‌اسید یا پودوفیلین (مایعی که زگیل‌ها را از بین می‌برد) را تجویز کند.

در برخی از این روش‌های درمانی باید در بازه‌های زمانی مشخص‌شده به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین می توانید مقاله ی پماد زگیل تناسلی را در این سایت مشاهده کنید.

اگر بدون هیچ نشانه و علامتی به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شوید؛ هم‌چنان احتمال دارد این عفونت را به همسرتان انتقال دهید. دوباره باید ذکر کنیم که حدود 90% بیماران مبتلا به زگیل تناسلی خود به‌ خود بهبود می‌یابند و مبتلا به سرطان هم نمی‌شوند. در نتیجه خیلی کم پیش می‌آید که ابتلا به این ویروس بتواند تاثیر بدی روی سلامت همسرتان بگذارد.

ممکن است برخی افراد نگران این باشند که ویروس زگیل تناسلی را به شریک جنسی خود انتقال دهند و شریک جنسیشان نیز دوباره این ویروس را به خود شخص انتقال دهد و این روند تبادل ویروس ادامه یابد. لازم نیست نگران باشید: اگر یک بار به این ویروس مبتلا شوید، دیگر به آن مبتلا نخواهید شد.

البته باید این نکته را به خاطر بسپارید که از آن‌جایی که ویروس زگیل تناسلی انواع مختلفی دارد؛ ممکن است بعدها به نوع دیگری از این ویروس مبتلا شوید.

نگرانی از زگیل تناسلی و رابطه جنسی

اگر همسرم مبتلا به ویروس زگیل تناسلی باشد، باید چه کنم؟

ممکن است در حال حاضر همسرتان کمی نگران و سراسیمه باشد. اگر او تشخیص خود را با شما در میان بگذارد یعنی به شما اعتماد دارد و برایش مهم هستید. پس شما هم به گونه‌ای با او برخورد کنید که بفهمد به او اعتماد دارید و برایتان فرد مهمی است.

بهتر است در مرحله اول بفهمید که ویروس زگیل تناسلی چیست و چگونه پیشرفت می‌کند. این ویروس که با نام ویروس پاپیلوما انسانی هم شناخته می‌شود؛ یکی از رایج‌ترین عفونت‌های جنسی قابل انتقال از راه رابطه جنسی است و بیش از 100 نوع مختلف از آن شناخته‌ شده است.

اگرچه این ویروس می‌تواند تبدیل به سرطان شود اما 90% بیماران مبتلا به آن، خود به خود بهبود می‌یابند (حتی بدون این‌که هیچ نشانه و علامتی داشته باشند). معمولا مدت زمان بهبود یافتن بیماران بین یک تا دو سال است.

آیا داشتن زگیل تناسلی نشانه ی خیانت است؟

باید بدانید که ابتلا به ویروس زگیل تناسلی به معنای خیانت، بی‌وفایی یا بی‌بند و باری شریک جنسیتان نیست. حتی افرادی که تنها یک شریک جنسی دارند هم می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند. در واقع افرادی که از لحاظ جنسی فعال باشند، می‌توانند از طریقی این ویروس را به دیگران منتقل کنند.

آیا این ویروس با دست زدن هم منتقل می شود؟

ویروس زگیل تناسلی می‌تواند از راه تماس پوستی و برقراری رابطه از طریق اندام‌های جنسی، مقعد یا دهان منتقل شود. حتی این ویروس می‌تواند از راه تماس دست با اندام جنسی نیز به فرد دیگر سرایت کند. بنابراین اگر همسرتان مبتلا به این ویروس شده باشد؛ شانس ابتلای شما به آن نیز بالاست.

البته این به آن معنا نیست که باید تا آخر عمرتان مجرد باقی بمانید. از آن‌جایی که احتمال تبدیل این بیماری به سرطان خیلی کم است و از آن‌جایی که بیشتر سرطان‌ های مرتبط با این ویروس می‌توانند درمان شوند (یا حتی زودتر پیشگیری شوند)؛ احتمالا برقراری رابطه جنسی مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد.

اگر همسرتان زگیل تناسلی دارد، احتمال این‌که ویروسی که به آن دچار شده، پیش سرطانی باشد؛ بسیار کم است. البته باز هم تاکید می‌کنیم که زگیل تناسلی مسری است و سازگاری با آن مشکلات و عواقبی خواهد داشت.

اگر از قبل با زگیل تناسلی همسرتان تماس داشته‌اید، احتمالا چند هفته تا چند ماه بعد نشانه‌های ابتلا به این بیماری را در خود مشاهده خواهید کرد. اگر این علائم را مشاهده کردید، نگران نباشید. فقط کافی است به یک متخصص مراجعه کنید.

اگر قصد برقراری رابطه جنسی دارید اما نگران خطر عفونی شدن آن هستید؛ می‌توانید از کاندوم یا کاندوم دهانی استفاده کنید. اگرچه استفاده از این موارد هم نمی‌تواند تضمینی برای پیش‌گیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی باشد اما خطر عفونی شدن آن تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

کاندوم نمی تواند به طور کامل از انتقال ویروس اچ پی وی جلوگیری نماید.

کارهای مورد نیاز برای کاهش شانس بتلا

حتی اگر خودتان و همسرتان به این ویروس مبتلا نباشید، باز هم احتمال این که هر دو نفرتان از طریقی به این بیماری دچار شوید؛ وجود دارد. اگر کمتر از 26 سال سن داشته باشید، می‌توانید واکسن HPV تزریق کنید. تزریق این واکسن از ابتلا به انواع خاصی از ویروس‌های زگیل تناسلی جلوگیری می‌کند.

در میان این ویروس‌ها، ویروس زگیل تناسلی و سرطان هم وجود دارند (البته اگر بیشتر از 26 سال سن داشته باشید، باز هم می‌توانید این واکسن را تزریق کنید. فقط باید قبل از آن با پزشکتان مشورت کنید).

اگر بیشتر از 15 سال داشته باشید، باید این واکسن را در سه دوز در طی شش ماه تزریق کنید. اگر از قبل مبتلا به ویروس زگیل تناسلی باشید، تزریق این واکسن آن را درمان نمی‌کند ولی می‌تواند از ابتلای دوباره به آن در آینده جلوگیری کند.

داشتن رابطه جنسی ایمن نیز یکی دیگر از راه‌ های موثر برای پیشگیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی است. استفاده از کاندوم یا کاندوم دهانی می‌تواند میزان تماس پوستی را به حداقل برساند و احتمال ابتلا به این ویروس را نیز به حداقل برساند.

قطعا پرهیز از برقراری رابطه جنسی راه مطمئنی برای ابتلا به ویروس زگیل تناسلی نیست. در ضمن برقراری رابطه جنسی با افراد متعدد، خطر ابتلا به این ویروس را افزایش می‌دهد.

بهتر است که زنان هر سه سال یک بار، آزمایش پاپ اسمیر بدهند تا احتمال وجود سلول‌ های پیش‌سرطانی در بدنشان بررسی شود. در این صورت اگر فردی مبتلا به ویروس پیش سرطانی زگیل تناسلی باشد، در سریع‌ترین زمان ممکن می‌توان آن را تشخیص داد و نسبت به درمان آن اقدام کرد.

بیماری ویروس زگیل تناسلی از رایج‌ترین بیماری‌های آمیزشی است اما در عین حال درمان این بیماری نیز بسیار ساده است. نیازی نیست که از ترس ابتلا به این بیماری از عاشق شدن یا برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید؛ فقط باید صادق و باهوش باشید و از خودتان و عزیزانتان مراقبت کنید. به‌هرحال احتمالا موثرترین راهکاری که می‌توان در زندگی به کار برد، همین راهکار باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان زگیل تناسلی در مردان

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نرگس پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر من ۲۳ سالمه متاهلم ۵ نوع ویروس پرخطر داشتم که فعلا درحال درمانم و بیوپسی دومم چیزی نشون نداده خانوم دکتر گفتم یبارم بعد ۱ سال بیوپسی میکنه و اگه زگیلام نرفت عمل میکنه و دهانه رحممو برمیداره.سوالم از شما اینه امکانش هست تو این مدت از همسرم باز به من زگیل انتقال بشه؟ اگه امتحالش هست پس چرا دوره درمانو میگذرونیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 2 هفته پیش)
   وقتی شما زگیل دارید قاعدتا همسرتون هم دارن ، پس منعی جهت رابطه جنسی ندارید.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 2 هفته پیش)
   اون قضیه رو باید دکتر زنان بگه که مرحله ی بعدی چیه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Psj سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر من اولین بار در سن 12.13 سالگی یک ضاعده روی رونم ظاهر شد بعد از یکی دوسال رویه آلت تناسلی ام هم ظاهر شد و بعد چند مدت زیاد شده سال گذشته هم به زگیل پا مبتلا شدم خواستم(رابطه ای نداشتم ‌) بدونم این چیه و ایا با دارو درمان میشه(اگه میشه اسم دارو چیست) در ضمن 16 سالمه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   به نظر بیماری پوستی باشه تا مشکل ارولوژی ، توصیه میکنم به متخصص پوست مراجعه کنید.به زگیل شباهت نداره ظاهرش
 • تصویر کاربر آسو شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  ناحیه تناسلی و اطراف مقعدم خودبخود۴روزه جوش زده فوق العاده دردناک وزجرآور
  روم نمیشه برم دکتر
  چی استفاده کنم خوب شم
  توروخدا راهنماییم کنید دارم از درد میمیرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر pgh جمعه ۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام من ۲ ماه پیش دچار زگیل تناسلی شدم و لیزر کردم و الان اون ناحیه کاملا سالم عه واکسن هم زدم فعلا مرحله اول رو میخام بدونم الان میتونم رابطه داشته باشم؟آیا حتما باید از کاندوم استفاده بشه؟رابطه دهانی چی دو طرفه میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   ممکنه در بدنتان باشه ، ممکنه حذف شده باشه ، بهتر است شریک جنسیتون قبل رابطه ۳ نوبت واکسن را تزریق کنن
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام دکتر,وقتتون بخیر
  من تقریبا 6 ماهی میشه که چندتا زائده کوچک روی قسمت پایینی الت تناسلیم پیدا شده.
  ممنون میشم راهنماییم کنید. آیا زگیل هست؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   به نظر زگیل هست بهتر است کرایو شود
 • تصویر کاربر Mahsa شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  من نامزدم ٥ ماه پيش چند زگيل كوچك روي التش داشت اومدن پيشتون كرايو كردن من هم اولين دوز گارداسيل را تزريق كردم الان هيچ وارتي وجود نداره ميخواستم ببينم قبل از كامل شدن دوره واكسن ميتونيم رابطه داشته باشيم؟ و اينكه ايا بعد از ٥ ماه قابل انتقاله؟ ما خيلي ميترسيم اقاي دكتر ميشه راهنمايي كنيد كه ايا من مبتلا ميشم؟ هنوز همسرم ناقل هستش يا نه؟ ما بعد از فهميدن رابطه نداشتيم تا وارت از بين بره و من واكسن بزنم بايد منتظر باشم اخرين دوز رو هم بزنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   بهتره دوره ی واکسن کامل بشه. در کل نگران نباشین ، سالانه پاپ اسمیر انجام دهید
  2. تصویر کاربر Mahsa چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   يعني اقاي دكتر همسر ما تا كي ميتونه ناقل باشه؟ حتي اگه وارت نباشه اين ويروس قابل انتقاله؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   ممکنه از بدنشون پاک شده باشه ، ممکنه هم نشده باشه. بهتره قبل از رابطه دوره ی واکسن تکمیل شه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ازاده سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با پسری ۲بار رابطه داشتم که بعدش فهمیدم کل التش با بیضه ها زگیل داره که گفت اینا ازبچگی بوده دکترگفته قابل انتقال نیست نمیدونم راست گفته یانه خیلی استرس دارم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   اگر زگیل داشته ، احتمال انتقالش بسیار بالاست ، سالانه پاپ اسمیر انجام شود
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام و درد خدمت شما دکتر گرامی . خواستم بدونم چند وقت میشه این زائده ایجاد شده در آلت نتاسلی بنده . رابطه جنسی هم ۵ ماه پیش داشتم میخواستم ببینم این تصاویر که ارسال کردم زگیل تناسلی ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   به زگیل شباهت نداره ، از پماد کلوتریمازول استفاده کنید اگر بهتر نشد با متخصص پوست مشورت شود
 • تصویر کاربر gigi شنبه ۱۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من زیگیل مقعدی دارم و پماد استفاده مردم ولی هنوز علائم هی چند وقت پیش رابطه دهانی داشتم و ایشون میترسن که ناقل باشن
  آیا احتمال ناقل بودن ایشون وجود داره؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   در صورت تماس مخاط با پوست الوده به زگیل احتمال انتقال وجود داره
  2. تصویر کاربر gigi دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   نه اصن هیچ گونه تماسی با اون سطح آلوده وجود نداشته فقط یه رابطه دهانی بوده (من برای اون شخص)
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   پس احتمال انتقال پایینه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ناشناس شنبه ۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام من دختر باکره ام . ۵ماه پیش با یه پسری آشنایی داشتیم برای ازدواج ک یه روز زد تو جای پرت و خلوت بهم تجاوز کرد. مجبورم ب سکس دهانی کرد و من از ترس هرچقد مانع شدم نشد و کارشو کرد😭 من بخاطر آبروم و ترس ازین آدم نتونستم ب زبون بیارم😭 گریم نذاشت درست ببینم اما دونه هایی پایین آلتش دیدم
  احتمال داره زگیل تناسلی باشه؟
  من از کجا بفهمم ک مبتلا شدم یانه؟ و اینکه چه خطری درکمینمه و اصن چیکار کنم؟ توروخدا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   اگر زگیل باشد احتمال انتقالش هست. اگر ضایعه ای ندارید اقدامی نیاز نیست. واکسن گارداسیل ۳ نوبت تزریق شود
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر