آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه جنسی داشت؟

آیا بعد از درمان زگیل تناسلی میتوان رابطه داشت؟ رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی به چه صورت ادامه می یابد؟ آیا باید نگران فعالیت های جنسی خود بعد از درمان زگیل تناسلی باشیم؟ این ویروس چه تاثیری بر روی زندگی فرد دارد؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده شده است.

در صورت ابتلا به زگیل تناسلی باید چه کرد؟

اول از همه باید بگوییم که نگران نباشید. ابتلا به زگیل تناسلی از مواردی است که حتما باید بدون احساس خجالت، راجع به آن با پزشکتان صحبت کنید. احتمال زیادی وجود دارد که این بیماری آنقدر که شما فکر می‌کنید، جدی نباشد.

بله، درست است که ابتلا به انواع خاصی از زگیل تناسلی می‌تواند منجر به ابتلا به سرطان شود اما بیماری بیشتر افراد در مدت یک یا دو سال خودبه‌خود بهبود می‌یابد و از آن به بعد، هیچ علامت و نشانه‌ای از بیماری وجود نخواهد داشت. حتی اگر زگیل تناسلی تبدیل به سرطان شود؛ باز هم می‌توان با انجام آزمایش‌های منظم آن را تشخیص داد و درمان کرد (یا حتی از آن پیش‌گیری کرد).

با شنیدن این خبر شگفت‌زده خواهید شد که در واقع بیشتر افرادی که از لحاظ جنسی، فعال هستند؛ می‌توانند ویروس زگیل تناسلی داشته باشند و آن را منتقل کنند. در حال حاضر حدود 79 میلیون آمریکایی به این ویروس مبتلا هستند.

قطعا هنوز هم می‌خواهید برای درمان این بیماری کاری انجام دهید. برای خلاص شدن از شر زگیل تناسلی باید به یک متخصص درمان زگیل تناسلی مراجعه کنید. اگر چه این زگیل‌ها می‌توانند خودبه‌خود بهبود یابند؛ اما معمولا برای بهبودی کامل آنها زمان زیادی لازم است و همیشه خطر ابتلای دوباره به آن نیز وجود دارد. احتمال دارد پزشک بخواهد برای اطمینان بیشتر سلولهای پیش‌ سرطانی آن دسته از زنانی که نتیجه غیرعادی از آزمایش پاپ اسمیر دریافت کرده باشند را بررسی کند.

تاثیر ویروس زگیل تناسلی بر زندگی جنسی فرد

اگرچه تصمیم راجع به این موضوع کاملا شخصی است ولی ما به شما توصیه می‌کنیم که اگر به این ویروس مبتلا شده‌اید، به همسر خود بگویید. این نکته را به خاطر داشته باشید که شما هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اید و لازم نیست برای هیچ چیز عذرخواهی کنید. بهتر است قبل از مطلع کردن همسرتان، کمی راجع به این ویروس مطالعه کنید تا بتوانید به سوالات او پاسخ دهید.

زگیل تناسلی در زنان

راه های انتقال ویروس

ویروس زگیل تناسلی می‌تواند از راه تماس پوستی با واژن یا برقراری رابطه جنسی دهانی منتقل شود؛ یعنی راه‌های انتقال این ویروس شامل موارد زیر است:

 • تماس آلت جنسی با واژن
 • تماس آلت جنسی با مقعد
 • تماس دستگاه تناسلی با دهان

اگر نگران انتقال این ویروس به شریک جنسیتان هستید؛ می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به عفونت، از کاندوم یا کاندوم دهانی استفاده کنید. پس از مطلع کردن همسرتان، تصمیم برقراری رابطه جنسی به هر دو نفرتان بستگی خواهد داشت. از آن‌جایی که معمولا این بیماری مسری است؛ ممکن است ترجیح دهید ابتدا این بیماری را درمان کنید.

ممکن است متخصص پوست به شما توصیه کند که زگیل‌ها را فریز کنید ( روش کرایوتراپی ) یا تا زمان نابودی کامل زگیل‌ها، کرم تجویزشده او را به طور منظم روی آن‌ها بمالید. احتمال دارد پزشک برای درمان زگیل‌های تناسلی حادتر برای نابودی بافت این زگیل‌ها، استفاده از تری‌کلرواستیک‌اسید یا پودوفیلین (مایعی که زگیل‌ها را از بین می‌برد) را تجویز کند.

در برخی از این روش‌های درمانی باید در بازه‌های زمانی مشخص‌شده به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین می توانید مقاله ی پماد زگیل تناسلی را در این سایت مشاهده کنید. اگر بدون هیچ نشانه و علامتی به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شوید؛ هم‌چنان احتمال دارد این عفونت را به همسرتان انتقال دهید. دوباره باید ذکر کنیم که حدود 90% بیماران مبتلا به زگیل تناسلی خود به‌ خود بهبود می‌یابند و مبتلا به سرطان هم نمی‌شوند. در نتیجه خیلی کم پیش می‌آید که ابتلا به این ویروس بتواند تاثیر بدی روی سلامت همسرتان بگذارد.

ممکن است برخی افراد نگران این باشند که ویروس زگیل تناسلی را به شریک جنسی خود انتقال دهند و شریک جنسیشان نیز دوباره این ویروس را به خود شخص انتقال دهد و این روند تبادل ویروس ادامه یابد. لازم نیست نگران باشید: اگر یک بار به این ویروس مبتلا شوید، دیگر به آن مبتلا نخواهید شد. البته باید این نکته را به خاطر بسپارید که از آن‌جایی که ویروس زگیل تناسلی انواع مختلفی دارد؛ ممکن است بعدها به نوع دیگری از این ویروس مبتلا شوید.

نگرانی از زگیل تناسلی و رابطه جنسی

اگر همسرم مبتلا به ویروس زگیل تناسلی باشد، باید چه کنم؟

ممکن است در حال حاضر همسرتان کمی نگران و سراسیمه باشد. اگر او تشخیص خود را با شما در میان بگذارد یعنی به شما اعتماد دارد و برایش مهم هستید. پس شما هم به گونه‌ای با او برخورد کنید که بفهمد به او اعتماد دارید و برایتان فرد مهمی است. بهتر است در مرحله اول بفهمید که ویروس زگیل تناسلی چیست و چگونه پیشرفت می‌کند. این ویروس که با نام ویروس پاپیلوما انسانی هم شناخته می‌شود؛

یکی از رایج‌ترین عفونت‌های جنسی قابل انتقال از راه رابطه جنسی است و بیش از 100 نوع مختلف از آن شناخته‌ شده است. اگرچه این ویروس می‌تواند تبدیل به سرطان شود اما 90% بیماران مبتلا به آن، خود به خود بهبود می‌یابند (حتی بدون این‌که هیچ نشانه و علامتی داشته باشند). معمولا مدت زمان بهبود یافتن بیماران بین یک تا دو سال است.

ایا زگیل تناسلی نشانه خیانت است؟

باید بدانید که ابتلا به ویروس زگیل تناسلی به معنای خیانت، بی‌وفایی یا بی‌بند و باری شریک جنسیتان نیست. حتی افرادی که تنها یک شریک جنسی دارند هم می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند. در واقع افرادی که از لحاظ جنسی فعال باشند، می‌توانند از طریقی این ویروس را به دیگران منتقل کنند.

آیا این ویروس با دست زدن هم منتقل می شود؟

ویروس زگیل تناسلی می‌تواند از راه تماس پوستی و برقراری رابطه از طریق اندام‌های جنسی، مقعد یا دهان منتقل شود. حتی این ویروس می‌تواند از راه تماس دست با اندام جنسی نیز به فرد دیگر سرایت کند. بنابراین اگر همسرتان مبتلا به این ویروس شده باشد؛ شانس ابتلای شما به آن نیز بالاست. البته این به آن معنا نیست که باید تا آخر عمرتان مجرد باقی بمانید. از آن‌جایی که احتمال تبدیل این بیماری به سرطان خیلی کم است و از آن‌جایی که بیشتر سرطان‌ های مرتبط با این ویروس می‌توانند درمان شوند (یا حتی زودتر پیشگیری شوند)؛ احتمالا برقراری رابطه جنسی مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد.

اگر همسرتان زگیل تناسلی دارد، احتمال این‌که ویروسی که به آن دچار شده، پیش سرطانی باشد؛ بسیار کم است. البته باز هم تاکید می‌کنیم که زگیل تناسلی مسری است و سازگاری با آن مشکلات و عواقبی خواهد داشت. اگر از قبل با زگیل تناسلی همسرتان تماس داشته‌اید، احتمالا چند هفته تا چند ماه بعد نشانه‌های ابتلا به این بیماری را در خود مشاهده خواهید کرد. اگر این علائم را مشاهده کردید، نگران نباشید. فقط کافی است به یک متخصص مراجعه کنید.

اگر قصد برقراری رابطه جنسی دارید اما نگران خطر عفونی شدن آن هستید؛ می‌توانید از کاندوم یا کاندوم دهانی استفاده کنید. اگرچه استفاده از این موارد هم نمی‌تواند تضمینی برای پیش‌گیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی باشد اما خطر عفونی شدن آن تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

کاندوم نمی تواند به طور کامل از انتقال ویروس اچ پی وی جلوگیری نماید.

کارهای مورد نیاز برای کاهش شانس ابتلا

حتی اگر خودتان و همسرتان به این ویروس مبتلا نباشید، باز هم احتمال این که هر دو نفرتان از طریقی به این بیماری دچار شوید؛ وجود دارد. اگر کمتر از 26 سال سن داشته باشید، می‌توانید واکسن HPV تزریق کنید. تزریق این واکسن از ابتلا به انواع خاصی از ویروس‌های زگیل تناسلی جلوگیری می‌کند. در میان این ویروس‌ها، ویروس زگیل تناسلی و سرطان هم وجود دارند (البته اگر بیشتر از 26 سال سن داشته باشید، باز هم می‌توانید این واکسن را تزریق کنید. فقط باید قبل از آن با پزشکتان مشورت کنید).

اگر بیشتر از 15 سال داشته باشید، باید این واکسن را در سه دوز در طی شش ماه تزریق کنید. اگر از قبل مبتلا به ویروس زگیل تناسلی باشید، تزریق این واکسن آن را درمان نمی‌کند ولی می‌تواند از ابتلای دوباره به آن در آینده جلوگیری کند. داشتن رابطه جنسی ایمن نیز یکی دیگر از راه‌ های موثر برای پیشگیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی است. استفاده از کاندوم یا کاندوم دهانی می‌تواند میزان تماس پوستی را به حداقل برساند و احتمال ابتلا به این ویروس را نیز به حداقل برساند. قطعا پرهیز از برقراری رابطه جنسی راه مطمئنی برای ابتلا به ویروس زگیل تناسلی نیست. در ضمن برقراری رابطه جنسی با افراد متعدد، خطر ابتلا به این ویروس را افزایش می‌دهد.

بهتر است که زنان هر سه سال یک بار، آزمایش پاپ اسمیر بدهند تا احتمال وجود سلول‌ های پیش‌سرطانی در بدنشان بررسی شود. در این صورت اگر فردی مبتلا به ویروس پیش سرطانی زگیل تناسلی باشد، در سریع‌ترین زمان ممکن می‌توان آن را تشخیص داد و نسبت به درمان آن اقدام کرد. بیماری ویروس زگیل تناسلی از رایج‌ترین بیماری‌های آمیزشی است اما در عین حال درمان این بیماری نیز بسیار ساده است. نیازی نیست که از ترس ابتلا به این بیماری از عاشق شدن یا برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید؛ فقط باید صادق و باهوش باشید و از خودتان و عزیزانتان مراقبت کنید. به‌هرحال احتمالا موثرترین راهکاری که می‌توان در زندگی به کار برد، همین راهکار باشد.

رابطه بعد از کرایو

رابطه بعد از فریز زگیل تناسلی (کرایو)

زنان

پس از درمان زگیل های واژن یا دهانه رحم، به موارد زیر توجه نمایید:

 • ممکن است برای 1-3 هفته، ترشح واژینال آبکی داشته باشید.
 • به مدت 2 تا 3 هفته باید به جای تامپون از دستمال های بهداشتی استفاده نمایید.
 • تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان، معمولاً طی 1 تا 3 هفته، از برقراری رابطه جنسی با دخول یا دوش گرفتن خودداری کنید.

مردان

مردانی که تحت درمان زگیل های تناسلی در ناحیه آلت، بیضه یا مجرای ادرار قرار می گیرند، باید تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان و از بین رفتن درد، از برقراری رابطه جنسی با دخول خودداری کنند که معمولاً، بسته به اندازه محدوده تحت درمان، 1 تا 3 هفته طول می کشد.

آیا بعد از لیزر زگیل تناسلی میتوان رابطه داشت؟

زمان بهبودی شما، به محل و تعداد زگیل های برداشته شده بستگی دارد که معمولا در 2 تا 4 هفته اتفاق می افتد. تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان و رفع درد، از رابطه جنسی خودداری کنید. (این مسئله معمولاً 1 تا 3 هفته طول می کشد و به اندازه ناحیه تحت درمان بستگی دارد.)

دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

3.4/5 - (50 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳۱ شهریور ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  باسلام........ایا ضایعات روی کلاهک زگیل هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۱ شهریور ۲( 1 هفته پیش)
   با عرض سلام خیر زگیل نمیباشد
 • تصویر کاربر Ami شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  آیا این تصاویر زگیل تناسلی هستن ؟ برای درمان باید چیکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   سلام باید از نزدیک‌ معاینه شوید و در صورت داشتن زگیل تحت کرایو قرار بگیرید
  2. تصویر کاربر Ami شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   ببخشید دکتر یعنی امکانش هست زگیل باشه ؟
   تازه نیستن اصلا
   چند سالی هست همین شکل
   فقط همین ناحیه
   لازمه عکسهای دیگه بگیرم
   یا حضوری مراجعه کنم حتما.
  3. تصویر کاربر Ami شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   آقای دکتر عذر میخوام این عکس ها الان ارسال شد.
   این سفیدی.مسطح. حالت ساییده شده داره.
   شاید نزدیک ۷/۸ سال یا حتی بیشتر تا جاییکه به یاد دارم همین بوده.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   در حد رویت این ضایعات زگیل نیستند جهت اطمینان باید معاینه شوید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امی چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من ، اطراف معقدم علائم زیگیل مشاهده میکنم ، میخوام بدونم احتمال انتقال به خانومم بعد از رابطه وجود داشته ، چون علائم نزدیک الت تناسلیم نیستن واطراف معقدم هستن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ شهریور ۲( 1 ماه پیش)
   عکس بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر امی سه شنبه ۷ شهریور ۲( 1 ماه پیش)
   بله حتما
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 1 ماه پیش)
   حتما کرایو کنید . احتمال انتقال به هر حال هست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سینا سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر من یک ماه پیش یک رابطه ی دهانی و واژینالی انجام دادم ولی با کاندوم ولی الان روی الت تناسلیم ضایعاتی میبینم ک نگرانم کرده میخواستم ببینم این ها زگیل تناسلی هستند؟
  و اینکه درمانش به شکلی هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   سلام مطمئن هستید این ضایعات جدیدن ؟ از قدیم نبوده ؟
  2. تصویر کاربر سینا شنبه ۲۸ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   وقتتون بخیر دقیق نمیدونم تاحالا دقت نکرده بودم
   امروز صبح بعد از اینکه دوش گرفتم متوجه شدم .
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   اینها بخیه و باقی مانده محل ختنه هست زگیل نیست
  4. تصویر کاربر سینا سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر بازم به این عکسا هرچند بی کیفته دقت کنید واقعا نگران شدم نمیدونم چیکار کنم
   اگه باز این عکسارو یه چک بفرمایید من مطمئن بشم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   در حد این عکس ها زگیلی نمیبینم اما اگر مشکوک هستید نمونه برداری کنید بهترین اقدام است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر آرام شنبه ۲۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من رفتم پیش پزشک گفتن که مبتلا به hpv1 هستین سه مرحله پلاسما انجام دادم و کلی داروی تقویتی برام نوشتن تقریبا دوماه میشه که من رفتم پیش پزشک والانم دارم دارو هارومصرف میکنم به نظر شما ممکنه ک ویروس ازبین رفته باشه چون من الان باشوهرم به طورمرتب رابطه دارم میگم نکنه ایشون هم مبتلا بشن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   اول اینکه حتما پاپ اسمیر دهید . همسر هم از نظر وجود ضایعه معاینه بشه
 • تصویر کاربر Mahi چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من امشب با یک آقایی که به تازگی آشنا شدم سکس با کاندوم داشتم این آقا روی پاهاشون و پایین التشون چیز های سیاهی مثل زیگیل داشتن.من ازشون پرسیدم و گفتن چیزی نیست .و من رابطه دهانی داشتم فقط سرش رو البته روی قسمتی که من خوردم هیچ چیزی نبود .ولی پایین التشون دانه سیاه بود.خیلی ترسیدم.میخوام جلو جلو بدونم چیکار کنم شب اول.بعدش هم خودم رو کامل شستم .اما نمیدونم با سکس دهانی چطوری منتقل میشه.ایا توی دهنم زیگیل میزنع ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 2 ماه پیش)
   بله اگر ایشان زگیل داشته باشن ممکنه منتقل بشه
 • تصویر کاربر Lham جمعه ۳۰ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلاک آقای دکتر، من تستپ پاپ اسمیر و اچ پی وی انجام دادم پاپ اسمیر نرمال بود ولی اچ پی‌ وی دو نوع پرخطر ۵۲و ۳۱ رو نشون داد، هیچ زائده‌ای نیست و ظاهری چیزی وجود نداره، پارتنرم تست داد ولی اون منفی شد، ما قبلا بدون پروتکشن رابطه داشتیم الان چجوری باید باشه رابطمون؟ میشه بدون پروتکشن درابطه داشت یا اورال؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   اون تست دیگه ای که دادین اهمیت نداره فقط پاپ اسمیر مهمه
 • تصویر کاربر Z جمعه ۳۰ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام، آقای دکتر بنده تست پاپ اچ پی ویم در دو نوع پرخطر بدون علائم ظاهری مثبت شده ولی پارتنرم منفی
  بدون پروتکشنم رابطه داشتیم
  الان ایشون از بدنش دفع شده؟ و اینکه میتونم اورال داشته باشیم یا بدون پروتکشن رابطه داشته باشیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   تستی که دادید پاپ اسمیر بود ؟
 • تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۲۹ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام من حدود یکساله ک با یه نفر رابطه دارم و با کس دیگه ای رابطه نداشتم الان روی مقعدم یه زایعه اومده ک خیلی ترسیدم روی التمم چنتا نقطه سفید شبیه جوش میخواستم بدونم زگیل تناسلیه یا ن ممنونم از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۲۹ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   چیکار کنم اقای دکتر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   سلام مشکوک زگیل است کرایو کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ازاد یکشنبه ۲۵ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  چند سالی بود چند زیگل تناسلی داشتم که نمیدونستم چیه، پنج ماه پیش رفتم دکتر و بعدش فریز کردم و کامل خوب شد و دیگه برنگشت. آیا واقعا ویروس از بدنم خارج شده یا نه؟ می تونم رابطه جنسی داشته باشم؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   اگر ضایعه فعال ندارید میتوانید رابطه داشته باشید
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر