آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه جنسی داشت؟

رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی به چه صورت ادامه می یابد؟ آیا باید نگران فعالیت های جنسی خود بعد از درمان زگیل تناسلی باشیم؟ این ویروس چه تاثیری بر روی زندگی فرد دارد؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده شده است.

در صورت ابتلا به زگیل تناسلی باید چه کرد؟

اول از همه باید بگوییم که نگران نباشید. ابتلا به زگیل تناسلی از مواردی است که حتما باید بدون احساس خجالت، راجع به آن با پزشکتان صحبت کنید. احتمال زیادی وجود دارد که این بیماری آنقدر که شما فکر می‌کنید، جدی نباشد.

بله، درست است که ابتلا به انواع خاصی از زگیل تناسلی می‌تواند منجر به ابتلا به سرطان شود اما بیماری بیشتر افراد در مدت یک یا دو سال خودبه‌خود بهبود می‌یابد و از آن به بعد، هیچ علامت و نشانه‌ای از بیماری وجود نخواهد داشت. حتی اگر زگیل تناسلی تبدیل به سرطان شود؛ باز هم می‌توان با انجام آزمایش‌های منظم آن را تشخیص داد و درمان کرد (یا حتی از آن پیش‌گیری کرد).

زگیل تناسلی در زنان چه علائمی دارد+عکس

با شنیدن این خبر شگفت‌زده خواهید شد که در واقع بیشتر افرادی که از لحاظ جنسی، فعال هستند؛ می‌توانند ویروس زگیل تناسلی داشته باشند و آن را منتقل کنند. در حال حاضر حدود 79 میلیون آمریکایی به این ویروس مبتلا هستند.

قطعا هنوز هم می‌خواهید برای درمان این بیماری کاری انجام دهید. برای خلاص شدن از شر زگیل تناسلی باید به یک متخصص درمان زگیل تناسلی مراجعه کنید. اگر چه این زگیل‌ها می‌توانند خودبه‌خود بهبود یابند؛ اما معمولا برای بهبودی کامل آنها زمان زیادی لازم است و همیشه خطر ابتلای دوباره به آن نیز وجود دارد.

احتمال دارد پزشک بخواهد برای اطمینان بیشتر سلولهای پیش‌ سرطانی آن دسته از زنانی که نتیجه غیرعادی از آزمایش پاپ اسمیر دریافت کرده باشند را بررسی کند.

تاثیر ویروس زگیل تناسلی بر زندگی جنسی فرد

اگرچه تصمیم راجع به این موضوع کاملا شخصی است ولی ما به شما توصیه می‌کنیم که اگر به این ویروس مبتلا شده‌اید، به همسر خود بگویید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که شما هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اید و لازم نیست برای هیچ چیز عذرخواهی کنید. بهتر است قبل از مطلع کردن همسرتان، کمی راجع به این ویروس مطالعه کنید تا بتوانید به سوالات او پاسخ دهید.

زگیل تناسلی در زنان

راه های انتقال ویروس

ویروس زگیل تناسلی می‌تواند از راه تماس پوستی با واژن یا برقراری رابطه جنسی دهانی منتقل شود؛ یعنی راه‌های انتقال این ویروس شامل موارد زیر است:

 • تماس آلت جنسی با واژن
 • تماس آلت جنسی با مقعد
 • تماس دستگاه تناسلی با دهان

اگر نگران انتقال این ویروس به شریک جنسیتان هستید؛ می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به عفونت، از کاندوم یا کاندوم دهانی استفاده کنید. پس از مطلع کردن همسرتان، تصمیم برقراری رابطه جنسی به هر دو نفرتان بستگی خواهد داشت. از آن‌جایی که معمولا این بیماری مسری است؛ ممکن است ترجیح دهید ابتدا این بیماری را درمان کنید.

ممکن است متخصص پوست به شما توصیه کند که زگیل‌ها را فریز کنید ( روش کرایوتراپی ) یا تا زمان نابودی کامل زگیل‌ها، کرم تجویزشده او را به طور منظم روی آن‌ها بمالید. احتمال دارد پزشک برای درمان زگیل‌های تناسلی حادتر برای نابودی بافت این زگیل‌ها، استفاده از تری‌کلرواستیک‌اسید یا پودوفیلین (مایعی که زگیل‌ها را از بین می‌برد) را تجویز کند.

در برخی از این روش‌های درمانی باید در بازه‌های زمانی مشخص‌شده به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین می توانید مقاله ی پماد زگیل تناسلی را در این سایت مشاهده کنید.

اگر بدون هیچ نشانه و علامتی به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شوید؛ هم‌چنان احتمال دارد این عفونت را به همسرتان انتقال دهید. دوباره باید ذکر کنیم که حدود 90% بیماران مبتلا به زگیل تناسلی خود به‌ خود بهبود می‌یابند و مبتلا به سرطان هم نمی‌شوند. در نتیجه خیلی کم پیش می‌آید که ابتلا به این ویروس بتواند تاثیر بدی روی سلامت همسرتان بگذارد.

ممکن است برخی افراد نگران این باشند که ویروس زگیل تناسلی را به شریک جنسی خود انتقال دهند و شریک جنسیشان نیز دوباره این ویروس را به خود شخص انتقال دهد و این روند تبادل ویروس ادامه یابد. لازم نیست نگران باشید: اگر یک بار به این ویروس مبتلا شوید، دیگر به آن مبتلا نخواهید شد.

البته باید این نکته را به خاطر بسپارید که از آن‌جایی که ویروس زگیل تناسلی انواع مختلفی دارد؛ ممکن است بعدها به نوع دیگری از این ویروس مبتلا شوید.

نگرانی از زگیل تناسلی و رابطه جنسی

اگر همسرم مبتلا به ویروس زگیل تناسلی باشد، باید چه کنم؟

ممکن است در حال حاضر همسرتان کمی نگران و سراسیمه باشد. اگر او تشخیص خود را با شما در میان بگذارد یعنی به شما اعتماد دارد و برایش مهم هستید. پس شما هم به گونه‌ای با او برخورد کنید که بفهمد به او اعتماد دارید و برایتان فرد مهمی است.

بهتر است در مرحله اول بفهمید که ویروس زگیل تناسلی چیست و چگونه پیشرفت می‌کند. این ویروس که با نام ویروس پاپیلوما انسانی هم شناخته می‌شود؛ یکی از رایج‌ترین عفونت‌های جنسی قابل انتقال از راه رابطه جنسی است و بیش از 100 نوع مختلف از آن شناخته‌ شده است.

اگرچه این ویروس می‌تواند تبدیل به سرطان شود اما 90% بیماران مبتلا به آن، خود به خود بهبود می‌یابند (حتی بدون این‌که هیچ نشانه و علامتی داشته باشند). معمولا مدت زمان بهبود یافتن بیماران بین یک تا دو سال است.

آیا داشتن زگیل تناسلی نشانه ی خیانت است؟

باید بدانید که ابتلا به ویروس زگیل تناسلی به معنای خیانت، بی‌وفایی یا بی‌بند و باری شریک جنسیتان نیست. حتی افرادی که تنها یک شریک جنسی دارند هم می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند. در واقع افرادی که از لحاظ جنسی فعال باشند، می‌توانند از طریقی این ویروس را به دیگران منتقل کنند.

آیا این ویروس با دست زدن هم منتقل می شود؟

ویروس زگیل تناسلی می‌تواند از راه تماس پوستی و برقراری رابطه از طریق اندام‌های جنسی، مقعد یا دهان منتقل شود. حتی این ویروس می‌تواند از راه تماس دست با اندام جنسی نیز به فرد دیگر سرایت کند. بنابراین اگر همسرتان مبتلا به این ویروس شده باشد؛ شانس ابتلای شما به آن نیز بالاست.

البته این به آن معنا نیست که باید تا آخر عمرتان مجرد باقی بمانید. از آن‌جایی که احتمال تبدیل این بیماری به سرطان خیلی کم است و از آن‌جایی که بیشتر سرطان‌ های مرتبط با این ویروس می‌توانند درمان شوند (یا حتی زودتر پیشگیری شوند)؛ احتمالا برقراری رابطه جنسی مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد.

اگر همسرتان زگیل تناسلی دارد، احتمال این‌که ویروسی که به آن دچار شده، پیش سرطانی باشد؛ بسیار کم است. البته باز هم تاکید می‌کنیم که زگیل تناسلی مسری است و سازگاری با آن مشکلات و عواقبی خواهد داشت.

اگر از قبل با زگیل تناسلی همسرتان تماس داشته‌اید، احتمالا چند هفته تا چند ماه بعد نشانه‌های ابتلا به این بیماری را در خود مشاهده خواهید کرد. اگر این علائم را مشاهده کردید، نگران نباشید. فقط کافی است به یک متخصص مراجعه کنید.

اگر قصد برقراری رابطه جنسی دارید اما نگران خطر عفونی شدن آن هستید؛ می‌توانید از کاندوم یا کاندوم دهانی استفاده کنید. اگرچه استفاده از این موارد هم نمی‌تواند تضمینی برای پیش‌گیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی باشد اما خطر عفونی شدن آن تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

کاندوم نمی تواند به طور کامل از انتقال ویروس اچ پی وی جلوگیری نماید.

کارهای مورد نیاز برای کاهش شانس بتلا

حتی اگر خودتان و همسرتان به این ویروس مبتلا نباشید، باز هم احتمال این که هر دو نفرتان از طریقی به این بیماری دچار شوید؛ وجود دارد. اگر کمتر از 26 سال سن داشته باشید، می‌توانید واکسن HPV تزریق کنید. تزریق این واکسن از ابتلا به انواع خاصی از ویروس‌های زگیل تناسلی جلوگیری می‌کند.

در میان این ویروس‌ها، ویروس زگیل تناسلی و سرطان هم وجود دارند (البته اگر بیشتر از 26 سال سن داشته باشید، باز هم می‌توانید این واکسن را تزریق کنید. فقط باید قبل از آن با پزشکتان مشورت کنید).

اگر بیشتر از 15 سال داشته باشید، باید این واکسن را در سه دوز در طی شش ماه تزریق کنید. اگر از قبل مبتلا به ویروس زگیل تناسلی باشید، تزریق این واکسن آن را درمان نمی‌کند ولی می‌تواند از ابتلای دوباره به آن در آینده جلوگیری کند.

داشتن رابطه جنسی ایمن نیز یکی دیگر از راه‌ های موثر برای پیشگیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی است. استفاده از کاندوم یا کاندوم دهانی می‌تواند میزان تماس پوستی را به حداقل برساند و احتمال ابتلا به این ویروس را نیز به حداقل برساند.

قطعا پرهیز از برقراری رابطه جنسی راه مطمئنی برای ابتلا به ویروس زگیل تناسلی نیست. در ضمن برقراری رابطه جنسی با افراد متعدد، خطر ابتلا به این ویروس را افزایش می‌دهد.

بهتر است که زنان هر سه سال یک بار، آزمایش پاپ اسمیر بدهند تا احتمال وجود سلول‌ های پیش‌سرطانی در بدنشان بررسی شود. در این صورت اگر فردی مبتلا به ویروس پیش سرطانی زگیل تناسلی باشد، در سریع‌ترین زمان ممکن می‌توان آن را تشخیص داد و نسبت به درمان آن اقدام کرد.

بیماری ویروس زگیل تناسلی از رایج‌ترین بیماری‌های آمیزشی است اما در عین حال درمان این بیماری نیز بسیار ساده است. نیازی نیست که از ترس ابتلا به این بیماری از عاشق شدن یا برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید؛ فقط باید صادق و باهوش باشید و از خودتان و عزیزانتان مراقبت کنید. به‌هرحال احتمالا موثرترین راهکاری که می‌توان در زندگی به کار برد، همین راهکار باشد.

رابطه بعد از کرایو

رابطه بعد از کرایو

زنان

پس از درمان زگیل های واژن یا دهانه رحم، به موارد زیر توجه نمایید:

ممکن است برای 1-3 هفته، ترشح واژینال آبکی داشته باشید.

به مدت 2 تا 3 هفته باید به جای تامپون از دستمال های بهداشتی استفاده نمایید.

تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان، معمولاً طی 1 تا 3 هفته، از برقراری رابطه جنسی با دخول یا دوش گرفتن خودداری کنید.

مردان

مردانی که تحت درمان زگیل های تناسلی در ناحیه آلت، بیضه یا مجرای ادرار قرار می گیرند، باید تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان و از بین رفتن درد، از برقراری رابطه جنسی با دخول خودداری کنند که معمولاً، بسته به اندازه محدوده تحت درمان، 1 تا 3 هفته طول می کشد.

14 روش موثر در درمان خانگی زگیل تناسلی

دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

4.7/5 - (3 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الی یکشنبه ۳ بهمن ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام همسرم مبتلا به زگیل تناسلی شده آیا من حتما باید تست پاپ اسمیر انجام بدم تا مشخص بشه با آزمایش خون هم میشه تشخیص داد یا خیر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ بهمن ۰( 3 روز پیش)
   اگر ضایعه ندارید نگران نباشید
 • تصویر کاربر آلا یکشنبه ۳ بهمن ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  باسلام، همسرم زگیل تناسلی داشتن، با لیزر سوزوندش، من چون ترسیدم تست hpv و پاپ اسمیر دادم، که متاسفانه از نوع پرخطر داشتم، اما هیچ علائمی ندارم،الان تا قبل از درمان قطعی نباید مقاربت انحام بدیم؟یعنی مقاربت بدون کاندوم خطرناکه و ممکنه باعث عود بیماری و افزایش گستردگی و قدرت ویروس بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ بهمن ۰( 3 روز پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
 • تصویر کاربر الی جمعه ۱ بهمن ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام من زگیل تناسلی داشتم سردهانه رحمم تقریباازداخل رفتم دکتریه قطره داد که میسوزندش بعدکامل ازبین رفت بعداز ۱۰روز که استفاده کردم اگه الان سکس داشته باشم ممکنه باز زائده برگرده ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 5 روز پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر سحر شنبه ۲ بهمن ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من حدوددوهفته یه چندتا ضائده کوچیک اطراف واژنم بود رفتم دکتر تست hpvانجام دادن اما این تست تاییدیهFDAنبودچون علاوه برنوع پرخطرش کم خطرشم نشون دادبعدیه ماه ضائده ها خود بخودازبین رفتن دیگ هم نزد الانم دارم پاورفیت و ایمونینس مصرف میکنم بنظرتون ادامه بدم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 5 روز پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
  2. تصویر کاربر سحر پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 5 روز پیش)
   اقای دکتر همشون رفته دیگ چیزی اصلانی
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ بهمن ۰( 4 روز پیش)
   پس نگران نباشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Eli پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام من با پودو فیلین زیگیل هام رفت میخاستم بدونم از چه روشی برای از بین بردن موهاعه زائد استفاده کنم تیغ باز هم خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 6 روز پیش)
   تیغ زدن باعث پخش شدن میشه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 6 روز پیش)
   از پماد یا پودر موبر استفاده کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر . چندین بار این سوال رو پرسیدم ،ممنون میشم اینبار جوابم رو بدین . بعضی دکترا تو اینترنت گفتن برای کاهش عفونت اچ پی وی قرص ضد ویروس باید مصرف کرد . میشه اسم اون قرص رو بگین . من بدنم زگیل نزده اصلا برای کاهش درد و سوزش میخوام قرص ضد ویروس مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش)
   چنین قرصی نداریم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش)
   برای پیشگیری واکسن باید بزنید
  3. تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش)
   پس لوامیزول رو برای اچ پی وی میدن بعضی دکترا. مگه ضد ویروس نیست؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش)
   خیر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سپیده شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام من یه هفته است که کرایو کردم ولی جاش خیلی سیاه شده آیا درمانی برای رفع تیرگی و سیاهی محل کرایو وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش)
   پماد زینک اکساید هر ۸ ساعت
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.من نزدیک به ۱۸ روزه که کرایو کردم.یه اثرات ریزی از زگیل که داره درمان میشه هنوز هست.میخواستم بدونم میتونم از پماد یا کرم مو بر استفاده کنم؟؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش)
   بعد از كرايو سكس مشكلي ندارد والوده گي به حد اقل ميريد
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.من نزدیک به ۱۸ روزه که کرایو کردم.یه اثرات ریزی از زگیل که داره درمان میشه هنوز هست.میخواستم بدونم میتونم رابطه داشته باشم با این شرایط ؟؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش)
   بعد از كرايو سكس مشكلي ندارد والوده گي به حد اقل ميريد
 • تصویر کاربر ش شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  همسرم حدود دو ماه هست روی التش زائده قرمزی هستش یه دکتر عمومی گفته زگیل که باید لیزر بشه در سه قسمت هستش یه دونه سایز بزرگتره دوتا کوچیک که اولین مرحله لیزر کوچیکارو سوزوند من با یه من هنوز دکتر نرفتم که بببینم درگیرش شدم یا نه با یه معایته ساده تشخیص داده میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش)
   پماد كالأمين وتريامسينولون را هر ٨ساعت بماليد
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر