آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه جنسی داشت؟

رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی به چه صورت ادامه می یابد؟ آیا باید نگران فعالیت های جنسی خود بعد از درمان زگیل تناسلی باشیم؟ این ویروس چه تاثیری بر روی زندگی فرد دارد؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده شده است.


در صورت ابتلا به زگیل تناسلی باید چه کرد؟

اول از همه باید بگوییم که نگران نباشید. ابتلا به زگیل تناسلی از مواردی است که حتما باید بدون احساس خجالت، راجع به آن با پزشکتان صحبت کنید. احتمال زیادی وجود دارد که این بیماری آنقدر که شما فکر می‌کنید، جدی نباشد.

بله، درست است که ابتلا به انواع خاصی از زگیل تناسلی می‌تواند منجر به ابتلا به سرطان شود اما بیماری بیشتر افراد در مدت یک یا دو سال خودبه‌خود بهبود می‌یابد و از آن به بعد، هیچ علامت و نشانه‌ای از بیماری وجود نخواهد داشت. حتی اگر زگیل تناسلی تبدیل به سرطان شود؛ باز هم می‌توان با انجام آزمایش‌های منظم آن را تشخیص داد و درمان کرد (یا حتی از آن پیش‌گیری کرد).

با شنیدن این خبر شگفت‌زده خواهید شد که در واقع بیشتر افرادی که از لحاظ جنسی، فعال هستند؛ می‌توانند ویروس زگیل تناسلی داشته باشند و آن را منتقل کنند. در حال حاضر حدود 79 میلیون آمریکایی به این ویروس مبتلا هستند.

قطعا هنوز هم می‌خواهید برای درمان این بیماری کاری انجام دهید. برای خلاص شدن از شر زگیل تناسلی باید به یک متخصص درمان زگیل تناسلی مراجعه کنید. اگر چه این زگیل‌ها می‌توانند خودبه‌خود بهبود یابند؛ اما معمولا برای بهبودی کامل آنها زمان زیادی لازم است و همیشه خطر ابتلای دوباره به آن نیز وجود دارد.

احتمال دارد پزشک بخواهد برای اطمینان بیشتر سلولهای پیش‌ سرطانی آن دسته از زنانی که نتیجه غیرعادی از آزمایش پاپ اسمیر دریافت کرده باشند را بررسی کند.

تاثیر ویروس زگیل تناسلی بر زندگی جنسی فرد

اگرچه تصمیم راجع به این موضوع کاملا شخصی است ولی ما به شما توصیه می‌کنیم که اگر به این ویروس مبتلا شده‌اید، به همسر خود بگویید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که شما هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اید و لازم نیست برای هیچ چیز عذرخواهی کنید. بهتر است قبل از مطلع کردن همسرتان، کمی راجع به این ویروس مطالعه کنید تا بتوانید به سوالات او پاسخ دهید.

زگیل تناسلی در زنان

راه های انتقال ویروس

ویروس زگیل تناسلی می‌تواند از راه تماس پوستی با واژن یا برقراری رابطه جنسی دهانی منتقل شود؛ یعنی راه‌های انتقال این ویروس شامل موارد زیر است:

 • تماس آلت جنسی با واژن
 • تماس آلت جنسی با مقعد
 • تماس دستگاه تناسلی با دهان

اگر نگران انتقال این ویروس به شریک جنسیتان هستید؛ می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به عفونت، از کاندوم یا کاندوم دهانی استفاده کنید. پس از مطلع کردن همسرتان، تصمیم برقراری رابطه جنسی به هر دو نفرتان بستگی خواهد داشت. از آن‌جایی که معمولا این بیماری مسری است؛ ممکن است ترجیح دهید ابتدا این بیماری را درمان کنید.

ممکن است متخصص پوست به شما توصیه کند که زگیل‌ها را فریز کنید ( روش کرایوتراپی ) یا تا زمان نابودی کامل زگیل‌ها، کرم تجویزشده او را به طور منظم روی آن‌ها بمالید. احتمال دارد پزشک برای درمان زگیل‌های تناسلی حادتر برای نابودی بافت این زگیل‌ها، استفاده از تری‌کلرواستیک‌اسید یا پودوفیلین (مایعی که زگیل‌ها را از بین می‌برد) را تجویز کند.

در برخی از این روش‌های درمانی باید در بازه‌های زمانی مشخص‌شده به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین می توانید مقاله ی پماد زگیل تناسلی را در این سایت مشاهده کنید.

اگر بدون هیچ نشانه و علامتی به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شوید؛ هم‌چنان احتمال دارد این عفونت را به همسرتان انتقال دهید. دوباره باید ذکر کنیم که حدود 90% بیماران مبتلا به زگیل تناسلی خود به‌ خود بهبود می‌یابند و مبتلا به سرطان هم نمی‌شوند. در نتیجه خیلی کم پیش می‌آید که ابتلا به این ویروس بتواند تاثیر بدی روی سلامت همسرتان بگذارد.

ممکن است برخی افراد نگران این باشند که ویروس زگیل تناسلی را به شریک جنسی خود انتقال دهند و شریک جنسیشان نیز دوباره این ویروس را به خود شخص انتقال دهد و این روند تبادل ویروس ادامه یابد. لازم نیست نگران باشید: اگر یک بار به این ویروس مبتلا شوید، دیگر به آن مبتلا نخواهید شد.

البته باید این نکته را به خاطر بسپارید که از آن‌جایی که ویروس زگیل تناسلی انواع مختلفی دارد؛ ممکن است بعدها به نوع دیگری از این ویروس مبتلا شوید.

نگرانی از زگیل تناسلی و رابطه جنسی

اگر همسرم مبتلا به ویروس زگیل تناسلی باشد، باید چه کنم؟

ممکن است در حال حاضر همسرتان کمی نگران و سراسیمه باشد. اگر او تشخیص خود را با شما در میان بگذارد یعنی به شما اعتماد دارد و برایش مهم هستید. پس شما هم به گونه‌ای با او برخورد کنید که بفهمد به او اعتماد دارید و برایتان فرد مهمی است.

بهتر است در مرحله اول بفهمید که ویروس زگیل تناسلی چیست و چگونه پیشرفت می‌کند. این ویروس که با نام ویروس پاپیلوما انسانی هم شناخته می‌شود؛ یکی از رایج‌ترین عفونت‌های جنسی قابل انتقال از راه رابطه جنسی است و بیش از 100 نوع مختلف از آن شناخته‌ شده است.

اگرچه این ویروس می‌تواند تبدیل به سرطان شود اما 90% بیماران مبتلا به آن، خود به خود بهبود می‌یابند (حتی بدون این‌که هیچ نشانه و علامتی داشته باشند). معمولا مدت زمان بهبود یافتن بیماران بین یک تا دو سال است.

آیا داشتن زگیل تناسلی نشانه ی خیانت است؟

باید بدانید که ابتلا به ویروس زگیل تناسلی به معنای خیانت، بی‌وفایی یا بی‌بند و باری شریک جنسیتان نیست. حتی افرادی که تنها یک شریک جنسی دارند هم می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند. در واقع افرادی که از لحاظ جنسی فعال باشند، می‌توانند از طریقی این ویروس را به دیگران منتقل کنند.

آیا این ویروس با دست زدن هم منتقل می شود؟

ویروس زگیل تناسلی می‌تواند از راه تماس پوستی و برقراری رابطه از طریق اندام‌های جنسی، مقعد یا دهان منتقل شود. حتی این ویروس می‌تواند از راه تماس دست با اندام جنسی نیز به فرد دیگر سرایت کند. بنابراین اگر همسرتان مبتلا به این ویروس شده باشد؛ شانس ابتلای شما به آن نیز بالاست.

البته این به آن معنا نیست که باید تا آخر عمرتان مجرد باقی بمانید. از آن‌جایی که احتمال تبدیل این بیماری به سرطان خیلی کم است و از آن‌جایی که بیشتر سرطان‌ های مرتبط با این ویروس می‌توانند درمان شوند (یا حتی زودتر پیشگیری شوند)؛ احتمالا برقراری رابطه جنسی مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد.

اگر همسرتان زگیل تناسلی دارد، احتمال این‌که ویروسی که به آن دچار شده، پیش سرطانی باشد؛ بسیار کم است. البته باز هم تاکید می‌کنیم که زگیل تناسلی مسری است و سازگاری با آن مشکلات و عواقبی خواهد داشت.

اگر از قبل با زگیل تناسلی همسرتان تماس داشته‌اید، احتمالا چند هفته تا چند ماه بعد نشانه‌های ابتلا به این بیماری را در خود مشاهده خواهید کرد. اگر این علائم را مشاهده کردید، نگران نباشید. فقط کافی است به یک متخصص مراجعه کنید.

اگر قصد برقراری رابطه جنسی دارید اما نگران خطر عفونی شدن آن هستید؛ می‌توانید از کاندوم یا کاندوم دهانی استفاده کنید. اگرچه استفاده از این موارد هم نمی‌تواند تضمینی برای پیش‌گیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی باشد اما خطر عفونی شدن آن تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

کاندوم نمی تواند به طور کامل از انتقال ویروس اچ پی وی جلوگیری نماید.

کارهای مورد نیاز برای کاهش شانس بتلا

حتی اگر خودتان و همسرتان به این ویروس مبتلا نباشید، باز هم احتمال این که هر دو نفرتان از طریقی به این بیماری دچار شوید؛ وجود دارد. اگر کمتر از 26 سال سن داشته باشید، می‌توانید واکسن HPV تزریق کنید. تزریق این واکسن از ابتلا به انواع خاصی از ویروس‌های زگیل تناسلی جلوگیری می‌کند.

در میان این ویروس‌ها، ویروس زگیل تناسلی و سرطان هم وجود دارند (البته اگر بیشتر از 26 سال سن داشته باشید، باز هم می‌توانید این واکسن را تزریق کنید. فقط باید قبل از آن با پزشکتان مشورت کنید).

اگر بیشتر از 15 سال داشته باشید، باید این واکسن را در سه دوز در طی شش ماه تزریق کنید. اگر از قبل مبتلا به ویروس زگیل تناسلی باشید، تزریق این واکسن آن را درمان نمی‌کند ولی می‌تواند از ابتلای دوباره به آن در آینده جلوگیری کند.

داشتن رابطه جنسی ایمن نیز یکی دیگر از راه‌ های موثر برای پیشگیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی است. استفاده از کاندوم یا کاندوم دهانی می‌تواند میزان تماس پوستی را به حداقل برساند و احتمال ابتلا به این ویروس را نیز به حداقل برساند.

قطعا پرهیز از برقراری رابطه جنسی راه مطمئنی برای ابتلا به ویروس زگیل تناسلی نیست. در ضمن برقراری رابطه جنسی با افراد متعدد، خطر ابتلا به این ویروس را افزایش می‌دهد.

بهتر است که زنان هر سه سال یک بار، آزمایش پاپ اسمیر بدهند تا احتمال وجود سلول‌ های پیش‌سرطانی در بدنشان بررسی شود. در این صورت اگر فردی مبتلا به ویروس پیش سرطانی زگیل تناسلی باشد، در سریع‌ترین زمان ممکن می‌توان آن را تشخیص داد و نسبت به درمان آن اقدام کرد.

بیماری ویروس زگیل تناسلی از رایج‌ترین بیماری‌های آمیزشی است اما در عین حال درمان این بیماری نیز بسیار ساده است. نیازی نیست که از ترس ابتلا به این بیماری از عاشق شدن یا برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید؛ فقط باید صادق و باهوش باشید و از خودتان و عزیزانتان مراقبت کنید. به‌هرحال احتمالا موثرترین راهکاری که می‌توان در زندگی به کار برد، همین راهکار باشد.

رابطه بعد از کرایو

رابطه بعد از کرایو

زنان

پس از درمان زگیل های واژن یا دهانه رحم، به موارد زیر توجه نمایید:

ممکن است برای 1-3 هفته، ترشح واژینال آبکی داشته باشید.

به مدت 2 تا 3 هفته باید به جای تامپون از دستمال های بهداشتی استفاده نمایید.

تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان، معمولاً طی 1 تا 3 هفته، از برقراری رابطه جنسی با دخول یا دوش گرفتن خودداری کنید.

مردان

مردانی که تحت درمان زگیل های تناسلی در ناحیه آلت، بیضه یا مجرای ادرار قرار می گیرند، باید تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان و از بین رفتن درد، از برقراری رابطه جنسی با دخول خودداری کنند که معمولاً، بسته به اندازه محدوده تحت درمان، 1 تا 3 هفته طول می کشد.


دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۸ خرداد ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام.چند روزی میشه که متوجه چندتا زگیل در ناحیه کشاله ران شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 3 روز پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
 • تصویر کاربر نیکا یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند ماه پیش جلو واژنم یه دونه لمس کردم بی تفاوت بودم گفتم خب متعلق به بدنمه بعد دیدم سر مقعد هم زد ترسبدم مراجعه کردم دکتر تشخیص زگیل دادن تست پاپ و hpv انجام دادم جوابو فعلا نگرفتم کرایو کردم زگیلو ولی هنوز ترس اینو دارم که همسرم گرفته باشه ولی هیچ علایمی نداره .آیا بعد بهبود زگیل میتونم رابطه طبیعی بدون کاندوم داشته باشم و اورال ضمنی اینکه همسرم بدون علایم هستن دکتر گفتن واکس بزنید ایا فایده ای برای منو همسرم داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   مشکلی برای رابطه ی جنسی ندارین . شما سالانه پاپ اسمیر انجام بدین
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر این ضایعه زگیل هست؟ کنارش یه برآمدگی دیگه بود اونا از بین رفتن خود به خود با زوم بالا این عکسو گرفتم، خارش سوزش هم ندارم، اگر زگیل باشه امکان اینکه از بدن دفع بشه هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   ظاهرش به زگیل شباهت ندارد
  2. تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   خیلی نگرانم کرده بود چون خیلی سرچ کردم شباهت زیادی به زگیل داشت این عکس دوم واضحتر هست
  3. تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   عکس دوم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   اگر برطرف نشد نمونه بردلری شه و جهت بررسی پاتولوژی فرستاده شه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ریحانه.ا سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من خانمی ۳۲ هستم که به مدت ۵ ماهی میشه که متوجه زائده های گوشتی ساده روی الت همسرم شدیم. به پزشک مراجعه کرده و ایشون گفتن مشکلی نیست و کرایو انجام دادن و ازمایش hpv هم دادیم هر دو و منفی بود. اما رفته رفته شکل زائده های جدید عوض شد و کاملا شبیه زگیل تناسلی شد. الان میخوام بدونم با وجود ازمایشی که منفی بوده الان من هم درگیر شدم؟ ایا به سرطان سرویکس دچار میشم ؟؟ واقعا میترسم برم ازمایش بدم دیگه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   سالانه تست پاپ اسمیر انجام بدین ، ضایعات همسرتون در صورت زگیل باید کرایو شود
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر مدت کمتر از ۱ ماه هست که متوجه لکه ی سیاه روی پوسا سر التن شدم چی میتونه باشه و راه درمانش چی هست.

  ممنون که وقت میگذارید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   چیز مهمی نیست ، پماد تریامسینولون و کلوتریمازول هر ۸ ساعت
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  من یه زگیل کوچک بین کشاله رانم داشتم که کرایو کردم .میخواستم سوال کنم اگه از این به بعد رابطه و اورال داشته باشم به طرفم منتقل میشه.یا بصورت کلی زگیل فقط در صورت داشتن زائده پوستی منتقل میشه یا اگه ویروس در خون ادم هم باشه تو رابطه منتقل میشه.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   بعد از كرايو سكس مشكلي ندارد والوده گي به حد اقل ميريد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من مشکل زگیل تناسلی دارم الان میخوام ازدواج کنم.سوالم اینه من واکسنامو زدم کامل تقریبا هر چند وقتی یکی دوتا زگیل خیلی ریز میزنم و کرایو انجام میدم.حالا من میخوام ازدواج کنم همسرم واکسن بزنه ایشون زگیل نمیزنه دیگه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   ثبل از اولین رابطه ی جنسی ۳ نوبت واکسن بزنن
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   قبل
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Alireza دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام
  این زائده هارو من مشاهده کردم آیا زگیل هستن؟
  1. تصویر کاربر Alireza یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   اینم تصاویر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   بله زگیل است مراجعه کنید کرایو کنم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شهلا شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  باسلام
  من خانم 39ساله هستم،تقریبا 4فروردین یه جوشهای کوچک سرباز وکمی درناک اطراف اندام تناسلی ایجاد شد،دو دوره دارو گرفتم قرص سیپروفلوکساسین وفلوکونازول،پماد هیدروکورتیزون وموپیروسین،هیچ تاثیری نداشت سر جوشها داشت سفید میشد پیش یه دکتر دیگه رفتم 27فروردین محلول انتی بیوتیک آفیندامایسین و قرص انتری داکس 100دادن ،سفیدی سر جوشها برطرف شد،
  تعدادشون ثابته زیاد نشده ولی هنوز از بین نرفتن
  ممنون میشم راهنمایی کنید 🙏🙏💐💐
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   سلام از کپسول داکسی سیکلین ۱۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک هفته + ۲ عدد قرص آزیترومایسین ۵۰۰ میلیگرم یکجا + آمپول سفتریاکسون ۵۰۰ میلیگرم عضلانی استفاده شود
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۸ فروردین ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من این زائده رو امروز احساس کردم ایا زگیل است؟
  1. تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   عکسش
  2. تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   سلام. میشه لطفا جواب بدین
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   ظاهرش به زگیل شباهت ندارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر