سوال و جواب در مورد زگیل تناسلی با پروفسور کرمی

به ویروس پاپیلومای انسانی HPV می گویند، که یکی از انواع آن زگیل تناسلی می باشد. دراین مقاله به سوالات رایج در مورد این ویروس پاسخ داده شده است.

ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی شایع ترین عفونت منتقله از راه جنسي در دنیا میباشد. حدود ٨٠ درصد از زنان حداقل به یک نوع پاپیلومای انسانی در طول عمر خود مبتلا مي شوند. معمولا از طریق رابطه جنسي واژنى، دهانى یا مقعدى انتقال داده مي شود. بسیاری از زنان از داشتن این ویروس بي خبر هستند، چرا که معمولا نشانه اي ندارند و معمولا به خود به خود بهبود مي يابد. برخی از انواع اچ پی وی می توانند باعث بیماری هایی مانند زگیل تناسلی یا سرطان گردن رحم شوند. یک واکسن برای کمک به پيشگیری از این ویروس وجود دارد.

شکل زگیل تناسلی

HPV چیست؟

اچ پی وی نام یک گروه از ویروس ها است که شامل بیش از ١٠٠ نوع است. بیش از ٤٠ نوع اچ پي وي از طریق تماس جنسی انتقال داده مي شوند. انواعي که ناحيه تناسلي را آلوده مي كنند، اچ پي وي ژنيتال ناميده مي شوند.

پاپیلومای انسانی چگونه منتقل مي شود؟

پاپیلومای انسانی از طریق راه هایی به بدن منتقل می شود که این راه ها عبارتند از:

رابطه جنسي واژنى، دهانى و یا مقعدى:

حتی اگر علامتي وجود نداشته باشد، اچ پي وي مي تواند گسترش پيدا كند. این بدان معنی است که اچ پی وی می تواند از کسی که علامت و نشانه ای ندارد منتقل شود.

تماس با ناحيه تناسلی:

یک مرد براي انتقال اچ پي وي، نیازی به انزال ندارد. اچ پي وي نیز می تواند بین زنانى كه با زنان ديگر رابطه دارند منتقل شود.

در هنگام زایمان و از مادر به نوزاد

علائم اچ پی وی چیست؟

اکثر افراد مبتلا به اچ پی وی علامتی ندارند. به اين دليل است که زنان به آزمایش منظم پاپ اسمير نیاز دارند. کارشناسان توصیه می کنند که بهتر است اولین تست پاپ اسمير در سن ٢١ سالگى انجام شود. تست پاپ اسمير می تواند تغییرات در دهانه رحم ناشی از اچ پی وی را نشان دهد. اگر شما یک زن بین سنین ٣٠ تا ٦٥هستید، پزشک می تواند آزمایش اچ پی وی را با آزمایش پاپ اسمير هر پنج سال انجام دهد. این آزمایش يك نو ع آزمايش دی ان ای است که اكثر انواع اچ پی وی را تشخیص می دهد.

زگیل تناسلی معمولا به شكل یک برآمدگي کوچک یا گروهی از برآمدگي ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. آن ها می توانند کوچک یا بزرگ، برآمده یا صاف، و مانند گل کلم باشند. پزشکان معمولا با نگاه کردن به ناحیه تناسلی، زگیل تناسلي را تشخیص می دهند.

کدام نوع از ویروس اچ پی وی (HPV) خطرناک تر است؟

علل پاپیلومای انسانی چیست؟

اچ پی وی معمولا خود به خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. اما هنگامی که پاپیلومای انسانی از بین نرود، می تواند منحر به مشکلات زير شود:

آیا اچ پی وی را مي توان به طور قطعي درمان كرد؟

خير، پاپیلومای انسانی هیچ درمانى ندارد. اغلب اچ پی وی خود به خود از بین می رود. اگر این ویروس خود به خود از بین نرود، درمان هايي برای زگیل های تناسلی و تغییرات سلول های گردن رحم ناشي از اچ پي وي وجود دارد.

چگونه می توان از اچ پی وی پيشگیری کرد؟

دو روش برای پيشگیری از پاپیلومای انسانی وجود دارد:

یکی از راه های آن واکسن اچ پی وی است.

راه دیگر، پيشگیری از اچ پی وی و یا عفونت هاي منتقله از راه جنسي و نداشتن تماس جنسي با فرد ديگر است.

انجام آزمایشهای اچ پی وی

 

راههای مناسب برای کاهش خطر ابتلا به بيماري هاي مقاربتي

استفاده از کاندوم

از کاندوم استفاده کنید. کاندوم بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بيماري هاي مقاربتي در هنگام رابطه جنسی است. اگر چه پاپیلومای انسانی می تواند در ناحیه تناسلی که از طریق کاندوم محافظت نمی شود، ايجادشود، اما تحقیقات نشان می دهد که استفاده از کاندوم با کاهش میزان سرطان دهانه رحم ارتباط دارد.

واکسن اچ پی وی نیاز به مصرف کاندوم را كاهش نمي دهد. کاندوم را قبل از اینکه آلت تناسلی به مهبل (واژن)، دهان و یا مقعد برخورد كند، قرار دهید. همچنین، روش های دیگر پيشگيري از بارداري، مانند قرص های پیشگیری از بارداری از شما محافظت نخواهند کرد.

 انجام آزمایش های مربوطه

آزمايشات مربوطه را انجام دهيد. اطمینان حاصل کنید که شما و شریکتان آزمايشات مربوطه را انجام داده باشيد. خود را برای STI آزمایش کنید.

رابطه جنسی با یک فرد

تنها با يك فرد رابطه جنسي داشته باشيد.

4- عدم استفاده از الکل

از الکل یا مواد مخدر بيش از حد استفاده نکنید. نوشیدن الکل بیش از حد و یا استفاده از مواد مخدر باعث افزایش رفتارهای پر خطر می شود و ممکن است شما را در معرض خطر حمله جنسی و بيماري هاي مقاربتي قرار دهد.

این روش ها بهتر است با هم استفاده شوند. هیچ روشي به تنهايي نمی تواند شما را از هر نوع بيماري مقاربتي محافظت کند.

واکسن اچ پی وی

واکسن اچ پي وي از سرطان گردن رحم در زنان جلوگیری می کند. اداره غذا و دارو آمريكا (اف دي اي) واکسن اچ پي وي را برای جلوگیری از اچ پي وي و بیماری های مرتبط، از جمله سرطان دهانه رحم، تایید کرده است.

کارشناسان توصیه می کنند كه بهتر است واکسن پاپیلومای انسانی را در سن ١١ يا ١٢ سالگى دريافت كرد. بهتر است قبل از هرگونه رابطه جنسي واکسن اچ پی وی را دريافت كنيد. واکسن اچ پی وی در دو یا سه دوز در طول دوره ٦ تا ١٢ ماه داده می شود. اين واكسن به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند تا آنتی بادی های ضد اچ پي وي را توسعه دهد. برنامه واکسن اچ پي وي بستگی به سن و سابقه فرد دارد.

HPV

آیا فردی که قبلا تماس جنسی داشته، به واکسن اچ پی وی نياز دارد؟

بله اگر شما قبلا تماس جنسی داشته اید، هنوز هم می توانید از واکسن اچ پي وي بهره مند شوید. این واکسن می تواند شما را از انواع اچ پي وي که هنوز به آن ها مبتلا نشده ايد محافظت کند. این را درنظر داشته باشید واکسن نیاز به مصرف کاندوم را کاهش نمی دهد. استفاده از کاندوم باعث کاهش خطر ابتلا به انواع دیگر اچ پي وي و سایر بیماری های مقاربتي می شود.

آیا بعد از واکسن اچ پی وی نیاز به آزمایش پاپ اسمير ( آزمایش دهانه رحم) میباشد؟

به 3 دلیل باید بعد از واکسن اچ پی وی نیز آزمایش دهانه ی داده شود. این دلایل عبارتند از:

 • اگر چه واکسن پاپیلومای انسانی را در مقابل بسیاری از انواع این بیماری که باعث سرطان دهانه رحم می شوند محافظت می کند، اما از انواع اچ پی وی که موجب سرطان دهانه رحم می شوند پيشگیری نمی کند.
 • اگر شما تمام دوزهای واکسن (یا در سن توصیه شده) را دریافت نکنید، ممکن است کاملا محافظت نشوید.
 • اگر بعد از ابتلا به یک یا چند نوع اچ پي وي واکسینه شويد، ممکن است واکسن کامل نباشد.

اگر پاپ اسمير طبيعي باشد، ممكن است شخص به اچ پی وی مبتلا باشد؟

بله ممكن است پاپ اسمير طبيعي باشد ولي پاپیلوما داشته باشيد. تغییرات در گردن رحم ممکن است به درستی نشان داده نشود یا ممکن است هرگز ظاهر نشوند. برای زنان ٣٠ ساله و بالاتر که آزمایش اچ پي وي و پاپ اسمير انجام مي دهند ، نتیجه منفی در هر دو آزمایش به معناي هيچ گونه تغيير در دهانه رحم نيست. این بدان معنی است که احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در چند سال آينده در شما کم است.

آیا زگیل تناسلی سرطانی هم داریم؟ ( ویروس Hpv )

اگر فردی قبلا اچ پی وی داشته است كه خود به خود ازبين رفته است، ممكن است دوباره به آن مبتلا شود؟

بله انواع بسیاری از اچ پي وي وجود دارند، بنابراین ممكن است آن را دوباره دریافت کنید.

آیا زنانى كه با زنان رابطه دارند، می توانند به اچ پي وي مبتلا شوند؟

بله ممکن است اچ پي وي یا هر نوع بيماري مقاربتي دیگر را دریافت کنند. قبل از رابطه جنسی با شريكتان درباره سابقه روابط جنسی خود صحبت کنید و اگر علائمى از اچ پی وی را مشاهده كرديد، به پزشک خود مراجعه كنيد.

دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر reza28 پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من دچار زگیل تناسلی شدم کرایو کردم میخواستم بدونم اون مبحثی که میگن امکان داره بعد از ۲ سال ویروس در بدن از بین بره مختص انواعی است که زگیل تشکیل نمیده یا تمام نوع های این ویروس رو در بر میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 3 روز پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
 • تصویر کاربر بهاره جمعه ۱ مرداد ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر محترم،من دختر مجرد ۳۰ سالمه تا حالا هیچگونه رابطه جنسی نداشتم،اما جدیدا تعداد زیاد برجستگی دیدم که بدون درد و خارش یا سوزش هستند ،من یه دوره طولانی مدت بدنم ضعیف و بیمار شده بود.
  لطفا بفرمایید این برجستگیها از چه نوع است من واقعا نگرانم.و لطفا دارو هم بفرمایید، از راهنمایی شما ممنونم
  1. تصویر کاربر بهاره چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 4 روز پیش)
   سلام ،لطفا جواب سوالمو بدین،ممنون
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 3 روز پیش)
   مشکوک به زگیل هست بهتره تست پاپ اسمیر و‌ HPV PCR انجام بدید
  3. تصویر کاربر بهاره پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 3 روز پیش)
   ممنون از راهنماییتون،اقای دکتر ممکنه پاپیلوماتوز وستیولار باشه؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ مرداد ۰( 2 روز پیش)
   بر اساس تست جوابش مشخص میشه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ مرداد ۰( 2 روز پیش)
   از ظاهر نمیشه تشخیص قطعی داد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان.خیلی وقته رو آلتم چند تا دانه هست.آیا زگیل هست چیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   خیر زگیل نیست
 • تصویر کاربر شیدا سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،
  من چند روزی هست که در نزدیکی مقعد دچار سوزس و خارش هستم به پزشک مراجعه کردم گفتن دچار زگیل مقعدی شدم میخواستم نظر شما رو هم بدونم
  1. تصویر کاربر شیدا دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   و سوال بعدیم اینکه زگیل ممکنه بدون هیچ درمانی بعد از یه مدت از بین بره؟(منظورم این نیست که درمان بشه فقط ظاهری از بین بره)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   به زگیل شباهت ندارد با متخصص پوست مشورت کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر
  ببخشید بنده حدود یکسال هست زبانم به این شکل درامده و دکتر گوش و حلق مراجعه و اعتقاد به رفلاکس معده دارن و همیشه بوی بد دهان دارم و داروی متعدد استفاده کردم نتیجه بخش نبوده آیا ربطی به زگیل زبان دارد . جوش های بسیار ریزی روی زبان هست
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   زگیل نیست با متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید
 • تصویر کاربر سجاد سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  اقاي دكتر بنده متاهلم مدتيه كه اين علايم و روي الت تناسليم
  ديدم ايا زگيل تناسليه؟
  واينكه ايا قارچ گانودرما مي تواند اين ويروس و از بين ببره يا خير كه خيلي هم تو شبكه هاي مجازي تبليغ ميشه
  1. تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   a
  2. تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   a
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید معاینه کنم در صورت نیاز کرایو کنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر یوزر چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام .آیا این دو زائده زگیل هستن؟
  1. تصویر کاربر یوزر سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   آیااین عکس زگیل هست؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   ظاهرش به زگیل شباهت ندارد ، قطعیش با انجام تست hpv از ضایعه هست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهراد شنبه ۹ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من ۲۷ سالمه چند سالی هست که از بچگی بعد از ختنه کردن یه چیزی مثل زگیل یا گوشت اضافه چندتا دور آلتم درومده خواستم بدونم با لیزر درمان میشه؟
  اگه راهنماییم کنید و جوابمو بدید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   این گوشت های اضافه زیادن ، باید با جراحی برداشته شن
  2. تصویر کاربر مهراد شنبه ۹ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   میشه بفرمائید هزینه اش چقدر میشه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   با تلفن ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماسگرفته شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرفر سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  دکتر من ۲.۵ سال با نامزدم دوست بودم و الان چند ماه است نامزد هستیم. طی این دوران بارها رابطه داشتیم اما دخول نداشتیم. چند ماه پیش بعد از یک رابطه دهانی مون من مبتلا به تبخال تناسلی شدم و درمان شدم.سوال من اینه آیا ممکنه نامزدم به تازگی با کسی رابطه داشتن؟ چون خودشون میگن هرگز تبخال نداشتن. منم با کسی رابطه نداشتم. چطور شده بعد از ۳ سال یهو من این بیماری رو گزفتم؟ باید نگران خیانت باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   اگر دچار تبخال تناسلی شدین ، معمولا از راه جنسی منتقل میشه ، ممکنه از قبل تبخال داشتن. چون ویروس در بدن میمونه
 • تصویر کاربر شیما سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام. من سه ساله متوالی پاپ اسمیر انجام دادم. و به تازگی سومی رو انجام دادم و هیچ مشکلی وجود نداشت. و ازمایش HPV هم انجام دادم . که توی ازمایش نوع ۵۲_۵۳_۵۸_۶۲ هست. و میخوام کولپوسکوپی انجام بدم. لطفا بهم بگید ممکنه سرطان دهانه رحم گرفته باشم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   اینکه سرطان دهانه رحم وجود داره یا نه ، با کولپوسکوپی مشخص میشه
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر