پاپیلومای انسانی (HPV) و سوالات رایج آن

به ویروس پاپیلومای انسانی HPV میگویند. که یکی از انواع آن زگیل تناسلی میباشد. دراین مقاله به سوالات رایج در مورد این ویروس پاسخ داده شده است.

ویروس پاپیلومای انسانی

ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی شایع ترین عفونت منتقله از راه جنسی در دنیا میباشد. حدود ٨٠ درصد از زنان حداقل به یک نوع پاپیلومای انسانی در طول عمر خود مبتلا می شوند. معمولا از طریق رابطه جنسی واژنى، دهانى یا مقعدى انتقال داده می شود. بسیاری از زنان از داشتن این ویروس بی خبر هستند، چرا که معمولا نشانه ای ندارند و معمولا به خود به خود بهبود می یابد. برخی از انواع اچ پی وی می توانند باعث بیماری هایی مانند زگیل تناسلی یا سرطان گردن رحم شوند. یک واکسن برای کمک به پیشگیری از این ویروس وجود دارد.

HPV چیست؟

اچ پی وی نام یک گروه از ویروس ها است که شامل بیش از ١٠٠ نوع است. بیش از ۴٠ نوع اچ پی وی از طریق تماس جنسی انتقال داده می شوند. انواعی که ناحیه تناسلی را آلوده می کنند، اچ پی وی ژنیتال نامیده می شوند.

ویروس اچ پی وی

پاپیلومای انسانی چگونه منتقل می شود؟

پاپیلومای انسانی از طریق راه هایی به بدن منتقل می شود که این راه ها عبارتند از:

✅ رابطه جنسی واژنى، دهانى و یا مقعدى:

حتی اگر علامتی وجود نداشته باشد، اچ پی وی می تواند گسترش پیدا کند. این بدان معنی است که اچ پی وی می تواند از کسی که علامت و نشانه ای ندارد منتقل شود.

✅ تماس با ناحیه تناسلی:

یک مرد برای انتقال اچ پی وی نیازی به انزال ندارد. اچ پی وی نیز می تواند بین زنانى که با زنان دیگر رابطه دارند منتقل شود.

✅ در هنگام زایمان و از مادر به نوزاد

علائم اچ پی وی چیست؟

اکثر افراد مبتلا به اچ پی وی علامتی ندارند. به این دلیل است که زنان به آزمایش منظم پاپ اسمیر نیاز دارند. کارشناسان توصیه می کنند که بهتر است اولین تست پاپ اسمیر در سن ٢١ سالگى انجام شود. تست پاپ اسمیر می تواند تغییرات در دهانه رحم ناشی از اچ پی وی را نشان دهد. اگر شما یک زن بین سنین ٣٠ تا ۶۵هستید، پزشک می تواند آزمایش اچ پی وی را با آزمایش پاپ اسمیر هر پنج سال انجام دهد. این آزمایش یک نو ع آزمایش دی ان ای است که اکثر انواع اچ پی وی را تشخیص می دهد.

یکی دیگر از راه های تشخیص اچ پی وی، داشتن زگیل تناسلی است. زگیل تناسلی معمولا به شکل یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برآمدگی ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. آن ها می توانند کوچک یا بزرگ، برآمده یا صاف، و مانند گل کلم باشند. پزشکان معمولا با نگاه کردن به ناحیه تناسلی، زگیل تناسلی را تشخیص می دهند.

آزمایشهای لازم برای hpv

علل پاپیلومای انسانی چیست؟

اچ پی وی معمولا خود به خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. اما هنگامی که پاپیلومای انسانی از بین نرود، می تواند منحر به مشکلات زیر شود:

 • سرطان دهانه رحم
 • سایر سرطان های دستگاه تناسلی (مانند سرطان های  واژن، آلت تناسلی یا مقعد)
 • سرطان اوروفارنژیال (سرطان پشت گلو، از جمله پایه زبان و لوزه ها)
 • زگیل ناحیه تناسلی
 • پاپیلوماتوز مکرر تنفسی (یک بیماری نادر است که موجب زگیل در دستگاه تنفسی می شود)

آیا اچ پی وی را می توان به طور قطعی درمان کرد؟

خیر، پاپیلومای انسانی هیچ درمانى ندارد. اغلب اچ پی وی خود به خود از بین می رود. اگر این ویروس خود به خود از بین نرود، درمان هایی برای زگیل های تناسلی و تغییرات سلول های گردن رحم ناشی از اچ پی وی وجود دارد.

چگونه می توان از اچ پی وی پیشگیری کرد؟

دو روش برای پیشگیری از پاپیلومای انسانی وجود دارد. یکی از راه های آن واکسن اچ پی وی است. راه دیگر پیشگیری از اچ پی وی و یا عفونت های منتقله از راه جنسی نداشتن تماس جنسی با فرد دیگر است.

راههای مناسب برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی

1- استفاده از کاندوم

از کاندوم استفاده کنید. کاندوم بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی در هنگام رابطه جنسی است. اگر چه پاپیلومای انسانی می تواند در ناحیه تناسلی که از طریق کاندوم محافظت نمی شود، ایجادشود، اما تحقیقات نشان می دهد که استفاده از کاندوم با کاهش میزان سرطان دهانه رحم ارتباط دارد.

واکسن اچ پی وی نیاز به مصرف کاندوم را کاهش نمی دهد. کاندوم را قبل از اینکه آلت تناسلی به مهبل (واژن)، دهان و یا مقعد برخورد کند، قرار دهید. همچنین، روش های دیگر پیشگیری از بارداری، مانند قرص های پیشگیری از بارداری از شما محافظت نخواهند کرد.

2- انجام آزمایش های مربوطه

آزمایشات مربوطه را انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که شما و شریکتان آزمایشات مربوطه را انجام داده باشید. خود را برای STI آزمایش کنید.

انجام آزمایشهای اچ پی وی

3- رابطه جنسی با یک فرد

تنها با یک فرد رابطه جنسی داشته باشید. داشتن رابطه جنسی تنها با یک شریک می تواند خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را کاهش دهد.

4- عدم استفاده از الکل

از الکل یا مواد مخدر بیش از حد استفاده نکنید. نوشیدن الکل بیش از حد و یا استفاده از مواد مخدر باعث افزایش رفتارهای پر خطر می شود و ممکن است شما را در معرض خطر حمله جنسی و بیماری های مقاربتی قرار دهد.

این روش ها بهتر است با هم استفاده شوند. هیچ روشی به تنهایی نمی تواند شما را از هر نوع بیماری مقاربتی محافظت کند.

واکسن اچ پی وی

واکسن اچ پی وی از سرطان گردن رحم در زنان جلوگیری می کند. اداره غذا و دارو آمریکا (اف دی ای) واکسن اچ پی وی را برای جلوگیری از اچ پی وی و بیماری های مرتبط، از جمله سرطان دهانه رحم، تایید کرده است.

کارشناسان توصیه می کنند که بهتر است واکسن پاپیلومای انسانی را در سن ١١ یا ١٢ سالگى دریافت کرد. بهتر است قبل از هرگونه رابطه جنسی واکسن اچ پی وی را دریافت کنید. واکسن اچ پی وی در دو یا سه دوز در طول دوره ۶ تا ١٢ ماه داده می شود. این واکسن به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند تا آنتی بادی های ضد اچ پی وی را توسعه دهد. برنامه واکسن اچ پی وی بستگی به سن و سابقه فرد دارد.

HPV

آیا فردی که قبلا تماس جنسی داشته، به واکسن اچ پی وی نیاز دارد؟

بله اگر شما قبلا تماس جنسی داشته اید، هنوز هم می توانید از واکسن اچ پی وی بهره مند شوید. این واکسن می تواند شما را از انواع اچ پی وی که هنوز به آن ها مبتلا نشده اید محافظت کند. این را درنظر داشته باشید واکسن نیاز به مصرف کاندوم را کاهش نمی دهد. استفاده از کاندوم باعث کاهش خطر ابتلا به انواع دیگر اچ پی وی و سایر بیماری های مقاربتی می شود.

آیا بعد از واکسن اچ پی وی نیاز به آزمایش پاپ اسمیر ( آزمایش دهانه رحم) میباشد؟

به 3 دلیل باید بعد از واکسن اچ پی وی نیز آزمایش دهانه ی داده شود. این دلایل عبارتند از:

 • اگر چه واکسن پاپیلومای انسانی را در مقابل بسیاری از انواع این بیماری که باعث سرطان دهانه رحم می شوند محافظت می کند، اما از انواع اچ پی وی که موجب سرطان دهانه رحم می شوند پیشگیری نمی کند.
 • اگر شما تمام دوزهای واکسن (یا در سن توصیه شده) را دریافت نکنید، ممکن است کاملا محافظت نشوید.
 • اگر بعد از ابتلا به یک یا چند نوع اچ پی وی واکسینه شوید، ممکن است واکسن کامل نباشد.

اگر پاپ اسمیر طبیعی باشد، ممکن است شخص به اچ پی وی مبتلا باشد؟

بله ممکن است پاپ اسمیر طبیعی باشد ولی پاپیلوما داشته باشید. تغییرات در گردن رحم ممکن است به درستی نشان داده نشود یا ممکن است هرگز ظاهر نشوند. برای زنان ٣٠ ساله و بالاتر که آزمایش اچ پی وی و پاپ اسمیر انجام می دهند ، نتیجه منفی در هر دو آزمایش به معنای هیچ گونه تغییر در دهانه رحم نیست. این بدان معنی است که احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در چند سال آینده در شما کم است.

اگر فردی قبلا اچ پی وی داشته است که خود به خود ازبین رفته است، ممکن است دوباره به آن مبتلا شود؟

بله انواع بسیاری از اچ پی وی وجود دارند، بنابراین ممکن است آن را دوباره دریافت کنید.

آیا زنانى که با زنان رابطه دارند، می توانند به اچ پی وی مبتلا شوند؟

بله ممکن است اچ پی وی یا هر نوع بیماری مقاربتی دیگر را دریافت کنند. قبل از رابطه جنسی با شریکتان درباره سابقه روابط جنسی خود صحبت کنید و اگر علائمى از اچ پی وی را مشاهده کردید، به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

پاپیلومای انسانی (HPV) و سوالات رایج آن
3.5 (70%) 8 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرندا شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير،ايا ليزر موهاي زايد يكي ازراههاي انتقال ويروس Hpvهست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرسارا سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پارتنر من قبلا یک چیز گوشتی در پشت آلتشان خودش با تیغ روی آن کند بعد از آن حدود ۴ ماه پیش من باهاشون رابطه داشتم..و به محض رابطه جنسی من شروع به خارش کردم (البته قبل از اینکه رابطه داشته باشم چند باری خارش داشتم ولی نه به این شدت) ولی علایمی از زیگیل روی واژنم نیست..دوباره پارنترم روی همونجا اون چیز های گوشتی در اورده و من نگرانم این خارش های گاه بی گاه میتونه ربطی داشته باشه
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرشبنم سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دگترمن ۱۹سالمه عکسشو بعرستم‌واستون خیلی استرس گرفتم‌ولی اخه تازه‌اینجوری‌شده بغلش دونه‌های ابله مانندن ک اصلا شبیه زگیل‌نیستن‌ولی اون‌پاییین‌دهانه رحم شکلش ب زگیل‌میخوره میشه راهنمایینم‌کنید😭
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربرشبنمسه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر اون دونه های پایین رفتن هاوفقط‌اون‌وسطه مونده میشه زگیل‌نباشن؟؟احه اونا رفتن فقط وسطیه هستشش بدن منم فوق العاده حساس ب همه‌چی‌ واکنش نشون‌میده
  3. تصویر کاربرشبنمسه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام‌اقای دکترمیشه اینا حساسیت ب مواد اپلاسیون‌باشن؟؟اخه من بدنم‌فوق العاده حساسه و ب همه‌چی‌واکنش نشون میده اخه اون‌دونه های ریز پایین رفتن فقط وسطیه مونده
  4. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرهدیه سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من مدت طولانیه مشکل یبوست و بواسیر و شقاق دارم.
  و رابطه معقدی و واژینال نداشتم اما تماس جنسی داشتم
  الان از مقعدم یه گوشت اضافه درومده و دوتا دونه ریز قسمت بالاش
  میخواستم بدونم زگیل تناسلیه یا همون بواسیره؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرHesam دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،بنده چند روزی هست که متوجه وجود یک برجستگی در قسمت ابتدایی الت تناسلی شدم که به نظرم قبلا وجود داشته و الان چند هفته ای هست که بزرگتر شده، و تقریبا بین ۱تا۲میلیمتر قطر داره،خواستم بدونم که آیا به زگیل تناسلی مبتلا شدم؟و اینکه آیا ممکنه خاروندن اون ناحیه منجر به بزرگتر شدنش شده باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربرشهرام یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت استادبزرگوارجناب کرمی.مردم 89سال سن دارد بزرگی پروستات 135 و پی اس ای آن40/69 میباشد.لطفا بفرمائید چکاری میتوان برای ایشان انجام داد.ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   با توجه به ین اقدامی نمیخواهد
 • تصویر کاربرشراره یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،خسته نباشید،،با چه چیزی موهای زاید رو بزنیم ک زگیل های تناسلی زخمی نشن،،میشه از اسپری مو بر استفاده کنیم،باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرسارا یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من زگيل تناسلي گرفتم زگيل هارو برداشتم با ليزر واكسن گارداسيل زدم ولي دوزسوم گيرم نيومد الان دوماه گذشته إيراي نداره بزنم دوز سوم رو ،البته باز دوتا زگيل ديگه زدم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   کرایو کنید
 • تصویر کاربرsara یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر زیگیل داشتم با پدوفیلین از بین رفت نوع 16 هم هست
  ولی یه تیکه هست که دکترا هر کدوم یه چیز میگن که بافت مقعده یا زیگیله .باید چیکار کنم 😫
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   نیاز به کاری نیست
 • تصویر کاربرلیلا یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  .چندوقت پیش دانه ای روی التشون زده بود بعد دوهفته هم برطرف شد.ازمایش پی سی دادن که اچ پی وی شون مثبت اومد اونم نوع ۵۸ های ریسک.ولی ازمایش پاپ و اچ پی وی من منفی بود.برای معاینه خدمت شما امدیم اثر دانه خیلی کم مونده بود .که بعد هم محو شد.شما فرمودید ازمایش اشتباه بوده .اقای دکتر چندی پیش مقاله ای فرستاده بودید که نوشته بود ممکنه اچ پی وی بدون علایم باشه ولی ویروس وجود داشته باشد.
  چطور میتونم اطمینان حاصل کنم همسرم مشکلی ندارد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   با معاینه مسخص میشود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر