سوال و جواب در مورد زگیل تناسلی با پروفسور کرمی

به ویروس پاپیلومای انسانی HPV می گویند، که یکی از انواع آن زگیل تناسلی می باشد. دراین مقاله به سوالات رایج در مورد این ویروس پاسخ داده شده است.

ویروس پاپیلومای انسانی

ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی شایع ترین عفونت منتقله از راه جنسي در دنیا میباشد. حدود ٨٠ درصد از زنان حداقل به یک نوع پاپیلومای انسانی در طول عمر خود مبتلا مي شوند. معمولا از طریق رابطه جنسي واژنى، دهانى یا مقعدى انتقال داده مي شود. بسیاری از زنان از داشتن این ویروس بي خبر هستند، چرا که معمولا نشانه اي ندارند و معمولا به خود به خود بهبود مي يابد. برخی از انواع اچ پی وی می توانند باعث بیماری هایی مانند زگیل تناسلی یا سرطان گردن رحم شوند. یک واکسن برای کمک به پيشگیری از این ویروس وجود دارد.

پاپیلومای انسانی

HPV چیست؟

اچ پی وی نام یک گروه از ویروس ها است که شامل بیش از ١٠٠ نوع است. بیش از ٤٠ نوع اچ پي وي از طریق تماس جنسی انتقال داده مي شوند. انواعي که ناحيه تناسلي را آلوده مي كنند، اچ پي وي ژنيتال ناميده مي شوند.

پاپیلومای انسانی چگونه منتقل مي شود؟

پاپیلومای انسانی از طریق راه هایی به بدن منتقل می شود که این راه ها عبارتند از:

رابطه جنسي واژنى، دهانى و یا مقعدى:

حتی اگر علامتي وجود نداشته باشد، اچ پي وي مي تواند گسترش پيدا كند. این بدان معنی است که اچ پی وی می تواند از کسی که علامت و نشانه ای ندارد منتقل شود.

تماس با ناحيه تناسلی:

یک مرد براي انتقال اچ پي وي، نیازی به انزال ندارد. اچ پي وي نیز می تواند بین زنانى كه با زنان ديگر رابطه دارند منتقل شود.

در هنگام زایمان و از مادر به نوزاد

علائم اچ پی وی چیست؟

اکثر افراد مبتلا به اچ پی وی علامتی ندارند. به اين دليل است که زنان به آزمایش منظم پاپ اسمير نیاز دارند. کارشناسان توصیه می کنند که بهتر است اولین تست پاپ اسمير در سن ٢١ سالگى انجام شود. تست پاپ اسمير می تواند تغییرات در دهانه رحم ناشی از اچ پی وی را نشان دهد. اگر شما یک زن بین سنین ٣٠ تا ٦٥هستید، پزشک می تواند آزمایش اچ پی وی را با آزمایش پاپ اسمير هر پنج سال انجام دهد. این آزمایش يك نو ع آزمايش دی ان ای است که اكثر انواع اچ پی وی را تشخیص می دهد.

زگیل تناسلی معمولا به شكل یک برآمدگي کوچک یا گروهی از برآمدگي ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. آن ها می توانند کوچک یا بزرگ، برآمده یا صاف، و مانند گل کلم باشند. پزشکان معمولا با نگاه کردن به ناحیه تناسلی، زگیل تناسلي را تشخیص می دهند.

علل پاپیلومای انسانی چیست؟

اچ پی وی معمولا خود به خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. اما هنگامی که پاپیلومای انسانی از بین نرود، می تواند منحر به مشکلات زير شود:

آیا اچ پی وی را مي توان به طور قطعي درمان كرد؟

خير، پاپیلومای انسانی هیچ درمانى ندارد. اغلب اچ پی وی خود به خود از بین می رود. اگر این ویروس خود به خود از بین نرود، درمان هايي برای زگیل های تناسلی و تغییرات سلول های گردن رحم ناشي از اچ پي وي وجود دارد.

چگونه می توان از اچ پی وی پيشگیری کرد؟

دو روش برای پيشگیری از پاپیلومای انسانی وجود دارد:

 • یکی از راه های آن واکسن اچ پی وی است.
 • راه دیگر، پيشگیری از اچ پی وی و یا عفونت هاي منتقله از راه جنسي و نداشتن تماس جنسي با فرد ديگر است.

انجام آزمایشهای اچ پی وی

 

راههای مناسب برای کاهش خطر ابتلا به بيماري هاي مقاربتي

استفاده از کاندوم

از کاندوم استفاده کنید. کاندوم بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بيماري هاي مقاربتي در هنگام رابطه جنسی است. اگر چه پاپیلومای انسانی می تواند در ناحیه تناسلی که از طریق کاندوم محافظت نمی شود، ايجادشود، اما تحقیقات نشان می دهد که استفاده از کاندوم با کاهش میزان سرطان دهانه رحم ارتباط دارد.

واکسن اچ پی وی نیاز به مصرف کاندوم را كاهش نمي دهد. کاندوم را قبل از اینکه آلت تناسلی به مهبل (واژن)، دهان و یا مقعد برخورد كند، قرار دهید. همچنین، روش های دیگر پيشگيري از بارداري، مانند قرص های پیشگیری از بارداری از شما محافظت نخواهند کرد.

 انجام آزمایش های مربوطه

آزمايشات مربوطه را انجام دهيد. اطمینان حاصل کنید که شما و شریکتان آزمايشات مربوطه را انجام داده باشيد. خود را برای STI آزمایش کنید.

رابطه جنسی با یک فرد

تنها با يك فرد رابطه جنسي داشته باشيد.

4- عدم استفاده از الکل

از الکل یا مواد مخدر بيش از حد استفاده نکنید. نوشیدن الکل بیش از حد و یا استفاده از مواد مخدر باعث افزایش رفتارهای پر خطر می شود و ممکن است شما را در معرض خطر حمله جنسی و بيماري هاي مقاربتي قرار دهد.

این روش ها بهتر است با هم استفاده شوند. هیچ روشي به تنهايي نمی تواند شما را از هر نوع بيماري مقاربتي محافظت کند.

واکسن اچ پی وی

واکسن اچ پي وي از سرطان گردن رحم در زنان جلوگیری می کند. اداره غذا و دارو آمريكا (اف دي اي) واکسن اچ پي وي را برای جلوگیری از اچ پي وي و بیماری های مرتبط، از جمله سرطان دهانه رحم، تایید کرده است.

کارشناسان توصیه می کنند كه بهتر است واکسن پاپیلومای انسانی را در سن ١١ يا ١٢ سالگى دريافت كرد. بهتر است قبل از هرگونه رابطه جنسي واکسن اچ پی وی را دريافت كنيد. واکسن اچ پی وی در دو یا سه دوز در طول دوره ٦ تا ١٢ ماه داده می شود. اين واكسن به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند تا آنتی بادی های ضد اچ پي وي را توسعه دهد. برنامه واکسن اچ پي وي بستگی به سن و سابقه فرد دارد.

HPV

آیا فردی که قبلا تماس جنسی داشته، به واکسن اچ پی وی نياز دارد؟

بله اگر شما قبلا تماس جنسی داشته اید، هنوز هم می توانید از واکسن اچ پي وي بهره مند شوید. این واکسن می تواند شما را از انواع اچ پي وي که هنوز به آن ها مبتلا نشده ايد محافظت کند. این را درنظر داشته باشید واکسن نیاز به مصرف کاندوم را کاهش نمی دهد. استفاده از کاندوم باعث کاهش خطر ابتلا به انواع دیگر اچ پي وي و سایر بیماری های مقاربتي می شود.

آیا بعد از واکسن اچ پی وی نیاز به آزمایش پاپ اسمير ( آزمایش دهانه رحم) میباشد؟

به 3 دلیل باید بعد از واکسن اچ پی وی نیز آزمایش دهانه ی داده شود. این دلایل عبارتند از:

 • اگر چه واکسن پاپیلومای انسانی را در مقابل بسیاری از انواع این بیماری که باعث سرطان دهانه رحم می شوند محافظت می کند، اما از انواع اچ پی وی که موجب سرطان دهانه رحم می شوند پيشگیری نمی کند.
 • اگر شما تمام دوزهای واکسن (یا در سن توصیه شده) را دریافت نکنید، ممکن است کاملا محافظت نشوید.
 • اگر بعد از ابتلا به یک یا چند نوع اچ پي وي واکسینه شويد، ممکن است واکسن کامل نباشد.

اگر پاپ اسمير طبيعي باشد، ممكن است شخص به اچ پی وی مبتلا باشد؟

بله ممكن است پاپ اسمير طبيعي باشد ولي پاپیلوما داشته باشيد. تغییرات در گردن رحم ممکن است به درستی نشان داده نشود یا ممکن است هرگز ظاهر نشوند. برای زنان ٣٠ ساله و بالاتر که آزمایش اچ پي وي و پاپ اسمير انجام مي دهند ، نتیجه منفی در هر دو آزمایش به معناي هيچ گونه تغيير در دهانه رحم نيست. این بدان معنی است که احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در چند سال آينده در شما کم است.

اگر فردی قبلا اچ پی وی داشته است كه خود به خود ازبين رفته است، ممكن است دوباره به آن مبتلا شود؟

بله انواع بسیاری از اچ پي وي وجود دارند، بنابراین ممكن است آن را دوباره دریافت کنید.

آیا زنانى كه با زنان رابطه دارند، می توانند به اچ پي وي مبتلا شوند؟

بله ممکن است اچ پي وي یا هر نوع بيماري مقاربتي دیگر را دریافت کنند. قبل از رابطه جنسی با شريكتان درباره سابقه روابط جنسی خود صحبت کنید و اگر علائمى از اچ پی وی را مشاهده كرديد، به پزشک خود مراجعه كنيد.

دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

3.6/5 - (11 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mo دوشنبه ۱۳ آذر ۲( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام با عرض ادب دکتر دور آلتم دونه های ریز زیر پوستی هستش خیلی میترسم زگیل نباشه عکس براتون ارسال میکنم ممنون میشم چک کنین بهم اطلاع بدین دارم از نگرانی میمرم دونه های ریزین زیر پوستیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ آذر ۲( 2 روز پیش)
   با سلام و احترام لطفا عکس ضایعات رو در سایت با رعایت قوانین ارسال عکس از جمله سایز عکس و فرمت آن ارسال کنید
 • تصویر کاربر رهام پنجشنبه ۲ آذر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید اقای دکتر این چیزی که میفرستم نزدیک کشاله رانه میخواستم ببینم زگیل تناسلی میخوره بهش؟گاردسیلم زدم فقط یه دوزش مونده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ آذر ۲( 1 هفته پیش)
   خیر زگیل نیست
 • تصویر کاربر mim سه شنبه ۳۰ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ی سری زائده هست چند وقتیه در دهانه واژنم به وجود اومده
  من تا به حال رابطه جنسی نداشتم
  گاها احساس میکنم کوچیک تر شده
  ایا خودارضایی تاثیر داره؟ چون حس میکنم کوچیک شدنش با فاصله گرفتن از این قضیه هستش
  ایا زگیل هستش ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   زگیل نیست شبیه پاپیلوماتوز هست باید از نزدیک معاینه شوید
  2. تصویر کاربر mim یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   خیلی ممنونم اقای دکتر❤️
  3. تصویر کاربر mim یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   این بیماری پاپیلوماتوز خطرناکه دکتر؟
   امکان انتقال به بقیه جاهای بدنم داره؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   خیر امکان انتقال وجود ندارد و خطرناک نیست تست پاپ اسمیر انجام دهید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر قلب شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من گفتم زیگیل روی انگشت دستم دارم برای چی گفتید نمونه برداری؟یعنی خطرناکه؟ چون میخاستم براش از درمان خانگی استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   بهتره نوع ضایعه مشخص بشه
 • تصویر کاربر بهی شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام.زیر پوست لابیا یه چیزی با لمس گرد بود مثل سافت ژل ویتامین دی ۲ هفته و کمی آب خارج میشد.الان کوچیک شده اون لمس رو نداره بعد زدن اکتیول. گل کلمی نیست مثل جوشه در زیر پوست کاملا. چی هست چه باید کرد؟ گارداسیل ۲۷ سالگی زدم.پاپ اسمیر اچ پی وی تایپینگ منفی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   زگیل نیست احتمال داره جوش زیر پوستی یا عفونت غدد چربی باشه
 • تصویر کاربر هستی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام من چندماهی میشه با یکی وارد رابطه شدم.طی این مدت چندبار باهم رابطه دهانی و مقعدی داشتیم .هردومون ۲۴سالمونه.من متوجه یه زائده رو آلت تناسلیش شدم خیلی ترسیدم ازش پرسیدم این چیه؟گفت که نمیدونم .چندساله این زائده رو دارم(مطمین نیستم راست گفت یا دروغ که ترس من برطرف شه)
  عکسشو براتون میفرستم
  میشه راهنمایی کنید که این زگیل تناسلیه یا نیست؟
  ممکنه اسکین تگ یا جای بخیه ختنه باشه؟
  توروخدا جواب بدین حالم خیلی بده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   زگیل نیست در خط ختنه اس
 • تصویر کاربر ایزدی دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  باسلام احتراما در آقایون زگیل تناسلی چقدر احتمال کانسر دارد ،
  منظور جای نگرانی هست یا نه
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   در آقایان شانس بروز کنسر بسیار اندک است
 • تصویر کاربر نوری دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  آیا تیپ های پرخطر hpv هم باعث زیگیل تناسلی میشود یا فقط تیپ های کم خطر باعث زیگیل تناسلی میشود ؟
  اگر تیپ های پرخطر باعث زیگیل تناسلی نمیشود ‌پس چگونه باعث انتقال به فرد دیگر می‌شود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   تیپ های پرخطر هم توانایی ایجاد زگیل را دارند زگیل نمود بیرونی بیماری است
  2. تصویر کاربر نوری یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   با سپاس از حضرتعالی بابت پاسخ ،
   احتراما در آقایون زگیل تناسلی چقدر احتمال کانسر دارد ،
   منظور جای نگرانی هست یا نه
   با سپاس فراوان
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   در آقایان شانس کنسر بسیار کم میباشد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Donya جمعه ۱۹ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند روزه اطراف واژنم یه برآمدگی هایی مثل جوش دیدم ولی قرمز نیستن و کاملا رنگ پوسته هیچ خارش و سوزشی ام نداره ب نظر شما زیگیل هست یا جوش چون من هرچی عکس زیگیل یا جوش رو نگاه میکنم هیچ شباهتی باهاشون نداره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   با سلام و احترام در حد رویت عکس زگیل نیست باید نمونه برداری انجام شود
 • تصویر کاربر Donya جمعه ۱۹ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من چند روزه اطراف واژنم ی برآمدگی هایی مثل جوش میبینم ولی قرمز نیستن و کاملا رنگ پوستن هیچ خارش یا سوزشی ام ندارن با تصاویری ام ک نگاه میکنم شبیه زیگیل نیست حالا ب نظر شما زیگیل هست یا جوش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   با سلام و احترام در حد رویت عکس زگیل نیست باید نمونه برداری انجام شود
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر