پاپیلومای انسانی (HPV) و سوالات رایج آن

به ویروس پاپیلومای انسانی HPV میگویند. که یکی از انواع آن زگیل تناسلی میباشد. دراین مقاله به سوالات رایج در مورد این ویروس پاسخ داده شده است.

ویروس پاپیلومای انسانی

ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی شایع ترین عفونت منتقله از راه جنسی در دنیا میباشد. حدود ٨٠ درصد از زنان حداقل به یک نوع پاپیلومای انسانی در طول عمر خود مبتلا می شوند. معمولا از طریق رابطه جنسی واژنى، دهانى یا مقعدى انتقال داده می شود. بسیاری از زنان از داشتن این ویروس بی خبر هستند، چرا که معمولا نشانه ای ندارند و معمولا به خود به خود بهبود می یابد. برخی از انواع اچ پی وی می توانند باعث بیماری هایی مانند زگیل تناسلی یا سرطان گردن رحم شوند. یک واکسن برای کمک به پیشگیری از این ویروس وجود دارد.

HPV چیست؟

اچ پی وی نام یک گروه از ویروس ها است که شامل بیش از ١٠٠ نوع است. بیش از ۴٠ نوع اچ پی وی از طریق تماس جنسی انتقال داده می شوند. انواعی که ناحیه تناسلی را آلوده می کنند، اچ پی وی ژنیتال نامیده می شوند.

ویروس اچ پی وی

پاپیلومای انسانی چگونه منتقل می شود؟

پاپیلومای انسانی از طریق راه هایی به بدن منتقل می شود که این راه ها عبارتند از:

✅ رابطه جنسی واژنى، دهانى و یا مقعدى:

حتی اگر علامتی وجود نداشته باشد، اچ پی وی می تواند گسترش پیدا کند. این بدان معنی است که اچ پی وی می تواند از کسی که علامت و نشانه ای ندارد منتقل شود.

✅ تماس با ناحیه تناسلی:

یک مرد برای انتقال اچ پی وی نیازی به انزال ندارد. اچ پی وی نیز می تواند بین زنانى که با زنان دیگر رابطه دارند منتقل شود.

✅ در هنگام زایمان و از مادر به نوزاد

علائم اچ پی وی چیست؟

اکثر افراد مبتلا به اچ پی وی علامتی ندارند. به این دلیل است که زنان به آزمایش منظم پاپ اسمیر نیاز دارند. کارشناسان توصیه می کنند که بهتر است اولین تست پاپ اسمیر در سن ٢١ سالگى انجام شود. تست پاپ اسمیر می تواند تغییرات در دهانه رحم ناشی از اچ پی وی را نشان دهد. اگر شما یک زن بین سنین ٣٠ تا ۶۵هستید، پزشک می تواند آزمایش اچ پی وی را با آزمایش پاپ اسمیر هر پنج سال انجام دهد. این آزمایش یک نو ع آزمایش دی ان ای است که اکثر انواع اچ پی وی را تشخیص می دهد.

یکی دیگر از راه های تشخیص اچ پی وی، داشتن زگیل تناسلی است. زگیل تناسلی معمولا به شکل یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برآمدگی ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. آن ها می توانند کوچک یا بزرگ، برآمده یا صاف، و مانند گل کلم باشند. پزشکان معمولا با نگاه کردن به ناحیه تناسلی، زگیل تناسلی را تشخیص می دهند.

آزمایشهای لازم برای hpv

علل پاپیلومای انسانی چیست؟

اچ پی وی معمولا خود به خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. اما هنگامی که پاپیلومای انسانی از بین نرود، می تواند منحر به مشکلات زیر شود:

 • سرطان دهانه رحم
 • سایر سرطان های دستگاه تناسلی (مانند سرطان های  واژن، آلت تناسلی یا مقعد)
 • سرطان اوروفارنژیال (سرطان پشت گلو، از جمله پایه زبان و لوزه ها)
 • زگیل ناحیه تناسلی
 • پاپیلوماتوز مکرر تنفسی (یک بیماری نادر است که موجب زگیل در دستگاه تنفسی می شود)

آیا اچ پی وی را می توان به طور قطعی درمان کرد؟

خیر، پاپیلومای انسانی هیچ درمانى ندارد. اغلب اچ پی وی خود به خود از بین می رود. اگر این ویروس خود به خود از بین نرود، درمان هایی برای زگیل های تناسلی و تغییرات سلول های گردن رحم ناشی از اچ پی وی وجود دارد.

چگونه می توان از اچ پی وی پیشگیری کرد؟

دو روش برای پیشگیری از پاپیلومای انسانی وجود دارد. یکی از راه های آن واکسن اچ پی وی است. راه دیگر پیشگیری از اچ پی وی و یا عفونت های منتقله از راه جنسی نداشتن تماس جنسی با فرد دیگر است.

راههای مناسب برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی

1- استفاده از کاندوم

از کاندوم استفاده کنید. کاندوم بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی در هنگام رابطه جنسی است. اگر چه پاپیلومای انسانی می تواند در ناحیه تناسلی که از طریق کاندوم محافظت نمی شود، ایجادشود، اما تحقیقات نشان می دهد که استفاده از کاندوم با کاهش میزان سرطان دهانه رحم ارتباط دارد.

واکسن اچ پی وی نیاز به مصرف کاندوم را کاهش نمی دهد. کاندوم را قبل از اینکه آلت تناسلی به مهبل (واژن)، دهان و یا مقعد برخورد کند، قرار دهید. همچنین، روش های دیگر پیشگیری از بارداری، مانند قرص های پیشگیری از بارداری از شما محافظت نخواهند کرد.

2- انجام آزمایش های مربوطه

آزمایشات مربوطه را انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که شما و شریکتان آزمایشات مربوطه را انجام داده باشید. خود را برای STI آزمایش کنید.

انجام آزمایشهای اچ پی وی

3- رابطه جنسی با یک فرد

تنها با یک فرد رابطه جنسی داشته باشید. داشتن رابطه جنسی تنها با یک شریک می تواند خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را کاهش دهد.

4- عدم استفاده از الکل

از الکل یا مواد مخدر بیش از حد استفاده نکنید. نوشیدن الکل بیش از حد و یا استفاده از مواد مخدر باعث افزایش رفتارهای پر خطر می شود و ممکن است شما را در معرض خطر حمله جنسی و بیماری های مقاربتی قرار دهد.

این روش ها بهتر است با هم استفاده شوند. هیچ روشی به تنهایی نمی تواند شما را از هر نوع بیماری مقاربتی محافظت کند.

واکسن اچ پی وی

واکسن اچ پی وی از سرطان گردن رحم در زنان جلوگیری می کند. اداره غذا و دارو آمریکا (اف دی ای) واکسن اچ پی وی را برای جلوگیری از اچ پی وی و بیماری های مرتبط، از جمله سرطان دهانه رحم، تایید کرده است.

کارشناسان توصیه می کنند که بهتر است واکسن پاپیلومای انسانی را در سن ١١ یا ١٢ سالگى دریافت کرد. بهتر است قبل از هرگونه رابطه جنسی واکسن اچ پی وی را دریافت کنید. واکسن اچ پی وی در دو یا سه دوز در طول دوره ۶ تا ١٢ ماه داده می شود. این واکسن به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند تا آنتی بادی های ضد اچ پی وی را توسعه دهد. برنامه واکسن اچ پی وی بستگی به سن و سابقه فرد دارد.

HPV

آیا فردی که قبلا تماس جنسی داشته، به واکسن اچ پی وی نیاز دارد؟

بله اگر شما قبلا تماس جنسی داشته اید، هنوز هم می توانید از واکسن اچ پی وی بهره مند شوید. این واکسن می تواند شما را از انواع اچ پی وی که هنوز به آن ها مبتلا نشده اید محافظت کند. این را درنظر داشته باشید واکسن نیاز به مصرف کاندوم را کاهش نمی دهد. استفاده از کاندوم باعث کاهش خطر ابتلا به انواع دیگر اچ پی وی و سایر بیماری های مقاربتی می شود.

آیا بعد از واکسن اچ پی وی نیاز به آزمایش پاپ اسمیر ( آزمایش دهانه رحم) میباشد؟

به 3 دلیل باید بعد از واکسن اچ پی وی نیز آزمایش دهانه ی داده شود. این دلایل عبارتند از:

 • اگر چه واکسن پاپیلومای انسانی را در مقابل بسیاری از انواع این بیماری که باعث سرطان دهانه رحم می شوند محافظت می کند، اما از انواع اچ پی وی که موجب سرطان دهانه رحم می شوند پیشگیری نمی کند.
 • اگر شما تمام دوزهای واکسن (یا در سن توصیه شده) را دریافت نکنید، ممکن است کاملا محافظت نشوید.
 • اگر بعد از ابتلا به یک یا چند نوع اچ پی وی واکسینه شوید، ممکن است واکسن کامل نباشد.

اگر پاپ اسمیر طبیعی باشد، ممکن است شخص به اچ پی وی مبتلا باشد؟

بله ممکن است پاپ اسمیر طبیعی باشد ولی پاپیلوما داشته باشید. تغییرات در گردن رحم ممکن است به درستی نشان داده نشود یا ممکن است هرگز ظاهر نشوند. برای زنان ٣٠ ساله و بالاتر که آزمایش اچ پی وی و پاپ اسمیر انجام می دهند ، نتیجه منفی در هر دو آزمایش به معنای هیچ گونه تغییر در دهانه رحم نیست. این بدان معنی است که احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در چند سال آینده در شما کم است.

اگر فردی قبلا اچ پی وی داشته است که خود به خود ازبین رفته است، ممکن است دوباره به آن مبتلا شود؟

بله انواع بسیاری از اچ پی وی وجود دارند، بنابراین ممکن است آن را دوباره دریافت کنید.

آیا زنانى که با زنان رابطه دارند، می توانند به اچ پی وی مبتلا شوند؟

بله ممکن است اچ پی وی یا هر نوع بیماری مقاربتی دیگر را دریافت کنند. قبل از رابطه جنسی با شریکتان درباره سابقه روابط جنسی خود صحبت کنید و اگر علائمى از اچ پی وی را مشاهده کردید، به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

پاپیلومای انسانی (HPV) و سوالات رایج آن
3.4 (68.57%) 7 رای

شماره تماس مطب :۲۲۶۴۲۷۴۴ / ۲۲۶۴۷۴۰۴

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسین جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.آیا با خون دادن(به انتقال خون برویم) بیماری اچ پی وی و ایدز مشخص میشه؟تا چند روز بعد از ابتلا میتونه جواب قطعی بده؟منظورم اینه اگه کسی تازه گرفته باشه و همزمان انتقال خون رفته باشه بازم مشخص میشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   تزریق خون میشود نه دادن
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر