زگیل مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی زگیل های کوچکى هستند که می توانند در داخل و اطراف مقعد ایجاد شوند. علت ایجاد آن توسط ویروس HPV است. این نوع زگیل ها می توانند به آسانی گسترش یابند و درمان آن بستگی به تعداد و محل زگیل مقعدی  و اولویت بیمار و تجربه ی وی از این بیماری دارد.


زگیل مقعدی در اغلب موارد ناراحتی یا درد ایجاد نمی کند. با این وجود، اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند تحریک کننده باشند و ممکن است باعث خارش یا خونریزی شوند. افراد مبتلا به زگیل مقعدى حتی ممکن است از ابتلا به آن بی خبر باشند. زگیل مقعدی ممکن است فقط در یک مکان باشد، یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلف اندام تناسلی و مقعد گسترش یابند.

مطلب مرتبط : علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان+عکس

علائم زگیل مقعدی چیست؟

یک نوع زگیل تناسلی

در بسیاری از موارد، زگیل های مقعدی ممکن است بدون بروز علائم مثل درد یا ایجاد ناراحتی رخ دهند. زگیل مقعدی در داخل و اطراف ناحیه مقعد یافت می شوند. آنها شروع به ایجاد برآمدگی های کوچکی به اندازه ی سر سوزن می کنند. در ابتدا ممکن است خیلی کوچک تر از آن باشند که متوجه آن ها شوید. آن ها می توانند گل کلمی یا خوشه ای رشد کنند و به رنگ های زرد، صورتی یا قهوه ای روشن باشند.

عکس زگیل مقعدی

ویروسی که باعث زگیل های مقعدی می شود می تواند زگیل های تناسلی نیز ایجاد کند. زگیل مقعدی ممکن است همزمان در نقاط مختلف بدن وجود داشته باشد. زگیل های تناسلی در زنان ممکن است در ناحیه تناسلی، مهبل یا دهانه رحم ظاهر شوند. زگیل تناسلی در مردان می تواند بر روی آلت تناسلی، اسکروتوم (کیسه ی بیضه)، ران، یا کشاله ران رشد کند. همچنین ممکن است در دهان یا گلوى یک فرد آلوده به ویروس رشد کنند.

علائم دیگر زگیل های مقعدی نادر هستند اما می توانند شامل خارش، خونریزی یا ترشح از مقعد باشند. یک فرد آلوده همچنین ممکن است یک توده در منطقه مقعد حس کند.

علت زگیل مقعدی در زنان و مردان کدام اند ؟

عکس زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. HPV یک عفونت منتقله ی جنسی  (STI) است. در افراد جوان، HPV ممکن است خود به خود بهبود یافته و  علائمی را ایجاد نکند. همچنین این ویروس می تواند باقی مانده و باعث ایجاد زگیل های تناسلی شود. برخی از انواع HPV  عامل ایجاد زگیل های تناسلی بوده که می توانند به سمت سرطانی شدن (بدخیمی ) سوق یابند اما نوع دیگری از HPV که موجب زگیل های مقعدی و تناسلی می شود، این عارضه را به همراه نخواهد داشت.

انتقال ویروس HPV می تواند حتی زمانی که زگیل قابل رویت نباشد صورت بگیرد. این عفونت از طریق تماس مستقیم با مقعد، دهان، آلت تناسلی یا واژن فرد آلوده به ویروس منتشر می شود. مقاربت لازمه ی  انتشار این عفونت نیست . این عفونت  می تواند از طریق تماس پوست با پوست نیز انتقال یابد.

زگیل های تناسلی می توانند به آسانی گسترش یابند. با توجه به آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) این عفونت معمولاً از طریق رابطه جنسی مقعدی و واژینال منتشر می شود. CDC همچنین اظهار دارد که تقریباً تمام مردان و زنان که از لحاظ جنسی فعال هستند، احتمال ابتلا به HPV در آنان بالاست.

چه کسانی در معرض ابتلا به زگیل های مقعدی هستند؟

رابطه جنسی

شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید اگر:

 • در روابط جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی شرکت می کنید.
 • مقاربت از راه مقعد را تجربه می کنید.
 • رابطه جنسی یا تماس نزدیک با یک فرد آلوده دارید.
 • در سنین پایین رابطه ی جنسی دارید.

اگر سیستم ایمنی شما به علت بیماری یا مصرف دارو ضعیف شده است.

با این حال، حتی اگر شما تنها یک شریک جنسی دارید، و از کاندوم استفاده می کنید به این معنا نیست که از HPV در امان هستید. این عفونت بسیار شایع است ؛ به ویژه در افراد جوان که در معرض ابتلا به HPV قرار دارند.

مطلب مرتبط: آیا بکارت از انتقال زگیل تناسلی جلوگیری می کند؟

چگونه زگیل مقعدی تشخیص داده می شود؟

عکس معاینه پزشک برای تشخیص زگیل تناسلی در یک زن

پزشک می تواند زگیل های مقعدی را با معاینه ی بصری تشخیص دهد. بعضی از پزشکان برای معاینه از اسید استیک (سرکه) استفاده می کنند. این ماده باعث می شود که این نقاط به رنگ سفید درآمده و بهتر رویت شوند. با این حال، انجام این کار برای تشخیص زگیل های مقعد ضروری نیست.

معاینه ی زگیل های مقعد شامل معاینه ى قسمت های داخلی توسط یک آنواسکوپ برای بررسی زگیل های داخلی می شود. همچنین پزشک ممکن است کل ناحیه ی لگن را از حیث وجود دیگر انواع زگیل های تناسلی  به طور کامل معاینه کند. معاینه زگیل مقعدی در زنان می تواند شامل انجام تست پاپ اسمیر نیز شود.

همچنین تشخیص می تواند با نمونه برداری از زگیل  صورت بگیرد. این کار برای تایید تشخیص در زمانی که زگیل ها به درمان اولیه پاسخ نمی دهند صورت می گیرد.

راه درمان زگیل مقعدی چگونه است؟

انتخاب درمان بستگی به تعداد و محل زگیل، اولویت بیمار و تجربه ی وی از این بیماری دارد.

داروی زگیل مقعدی

کرم برای درمان زگیل تناسلی

درمان با داروهای موضعی ممکن است مناسب برای زگیل هایی باشد که بسیار کوچک و محدود به قسمت خارجی مقعد می باشند. در این مورد، باید داروهای تجویزی برای زگیل های مقعدی استفاده شود. از داروهای غیر تجویزی برای ناحیه مقعد یا ناحیه تناسلی استفاده نکنید.

مصرف برخی از داروها برای درمان زگیل های مقعدی باید توسط یک دکتر در مطب انجام می گیرد. بقیه ی داروها را می توانید خودتان در خانه استعمال کنید. استفاده از داروهای معمول، معمولا چندین هفته یا بیشتر ادامه می یابند.

پماد های موضعی عبارتند از:

1- ایموکیمود (آلدارا، زیکلاارا)

2 -پدوفیلکس (کوندیلکس)

3- پدوفیلین (پدوکن)

4- اسید تری کلرواستیک (TCA)

5- بیکلرواستیک است (BCA)

گزینه های جراحی برداشت زگیل مقعدی

عمل برداشتن زگیل تناسلی

گزینه های جراحی ممکن است برای زگیل های بزرگتر که به درمان های موضعی پاسخ نداده اند یا برای زگیل های قرار گرفته در  داخل کانال مقعد موثر باشند. درمان جراحی معمولا به صورت سرپایی انجام می شود. این بدان معنی است که شما می توانید در همان روز جراحی به خانه برگردید.

جراح از ابزار خاصی برای قطع زگیل استفاده می کند. به طور معمول یک بی حسى موضعی داده می شود. اگر تعداد و محل زگیل های مقعد گسترده باشد، ممکن است بیهوشی عمومی یا نخاعی لازم باشد.

دیگر گزینه های درمان زگیل مقعدی

درمان لیزری زگیل تناسلی مقعدی

گزینه های درمانی اضافی به شدت و موقعیت زگیل های مقعد بستگی دارد. این درمان های دیگر عبارتند از:

1- کریوتراپی

از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می شود. و بعد از آن زگیل می افتد.

2- الکترو کوتری

از یک جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می شود.

3- درمان های لیزری

انرژی از یک نور شدید انتقال می یابد. این تکنیک اغلب محدود به استفاده در موارد سخت بیماری است.

اکثر بیماران چند روز پس از عمل جراحی زگیل های مقعد درد دارند و ممکن است داروهای ضد درد تجویز شود. توانایی شما برای کار یا انجام فعالیت های طبیعی متفاوت است و بستگی به درمانتان دارد.

اگر زگیل گسترده باشد، درمان ممکن است در مراحل مختلف انجام شود. عود زگیل ها شایع هستند.

ویروس می تواند به صورت نهفته در بافت ها باقی بماند، و تنها چند ماه بعد با رشد یک زگیل جدید ظاهر  شود. ممکن است تا چندین ماه رجوع به مراکز درمانی برای پیگیری و درمان لازم باشد تا اطمینان حاصل شود که هیچ زگیل جدید وجود ندارد. اگر شما یک سیستم ایمنی سرکوب شده به هر علتی مانند ایدز دارید، ممکن است زگیل ها از بین نروند.

مطلب مرتبط: کرایو تراپی بهترین روش درمان زگیل تناسلی 

جلوگیری از زگیل تناسلی مقعدی

واکسن زگیل تناسلی

زگیل های مقعد حتی پس از درمان به ظاهر موفق می توانند دوباره برگردند. پزشک شما ممکن است مجددا برای ارزیابی های زودرس موثر در فواصل منظم پس از درمان شما را معاینه کند.

هیچ آزمایش خوبی برای غربالگری HPV وجود ندارد و در حال حاضر آزمایش HPV به طور معمول توصیه نمی شود. CDC توصیه می کند که پسران و دختران قبل از اینکه در معرض HPV قرار گیرند برای پیشگیری از ابتلا به آن در 11 یا 12 سالگی واکسینه شوند.ع

شما می توانید خطر ابتلا به HPV را از طریق پرهیز از تماس جنسی، استفاده از کاندوم یا محدود کردن تعداد شرکای جنسی کاهش دهید. با این حال، کاندوم به طور کامل از HPV محافظت نمی کند و ممکن است HPV را حتی با یک شریک جنسی هم دریافت کنید. HPV بسیار رایج است و اکثر مردم این ویروس را در برخی موارد در زندگی خود دریافت می کنند.

مطلب مرتبط: ۷ روش موثر در درمان خانگی زگیل تناسلی

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

زگیل مقعدی چیست؟
3.5 (70%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرFarnaz شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشیدمدتی بود بعد شروع لیزر مقعدم و داخل آن شدیدا خارش داشت، به پزشک که مراجعه کردم، گفت که احتمالن حساسیت هست و دارو داد ولی متاسفانه نتیجه نداشت. دوباره رفتم دکتر و کلونوسکپی انجام دادم،اطراف مقعد دونه ای نیست ولی داخل دونه بوده و دکتر گفته به احتمال ١٠ درصد میتونه زیگیل تناسلی باشه. با لمس هیچ چیزی مشخص نیست و فقط توی عکس نشون داده شده.
  به نظر شما این میتونه زیگیل باشه؟ احتمال داره از لیزر باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
   نتیجه را بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربرFarnazجمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام ، آقای دکتر عکسی که فلش زدم همونی که دکتر بهم گفت آزمایش hpv هم بدهم.سپاسگزارم
  3. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
  4. تصویر کاربرFarnazشنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
   خیلی خیلی ممنونم.
  5. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
   تشکر
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربرشیما دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،دختر مجرد هستم،تا حال رابطه پرخطری نداشتم،حدودیک ماه پیش یک چیز که حالت دونه مانند داشت اطراف مقعدم زد حدود دو میلیمتر بود رفتم دکتر پوست گفت امکان داره زگیل باشه ممکنه هم نباشه بعدبا محلول اسیدی سوزوندش
  من وقتی متوجه این شدم که چندروز قبل دچار یبوست شده بودم
  الان سوالم اینه که واقعا چقدر احتمال داره زیگیل باشه با توجه به اینکه خیلی ریز بود و یدونه بود؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
   قبل از کرایو باید میدیدم
 • تصویر کاربرزهرا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خوب هستین دکتر محترم؟ درجواب سوالم در مورد زگیل مقعدی فرمودید کرایو تراپی کنم. من ساکن شهرستان کوچکی هستم که کرایو تراپی انجام نمیشه. امکانش هست با دارو درمان بشم؟ اگه هست لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   جای حساسی تیت
  2. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   است دارو میسوزاند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرفاطمه جمعه ۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دختری مجردم و اصلا ارتباط جنسی نداشتم زگیل مقعدی گرفتم حدود 4 ماه پیش عمل هموروئید انجام دادم و بعد از عمل طی این مدت درد، سوزش و خارش شدید داشتم. هفته گذشته با مراجعه به دو پزشک هر دو تشخیص زگیل‌مقعدی داده و دکتر زگیل را با لیزر برداشت. هنوز نگرانم که آیا این زگیل دوباره عود کند یا نه. با توجه به اینکه مجردم و ارتباط جنسی ندارم ممنون میشم بفرمایید که آیا امکان بازگشت دوباره زگیل ها وجود دارد و نیاز به آزمایش HPv دارم.
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   اگر پرده دارید واکسن بزنید کافی است
 • تصویر کاربرnazanin شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد اقاي دكتر ايا اينا زگيل هستند خيلي نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   اینها زگیلند وبهترین درمان کرایو است
 • تصویر کاربرگندم چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  دونه های ریزاطراف معقدم هست ایازگیل هستن.سپاس
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر