آیا ترشحات مردان نرمال است؟

ترشحات نامنظم در آلت تناسلی مردان ممکن است نگران کننده به نظر برسد. شاید با دیدن این ترشحات فکر کنید مشکلی پیش آمده یا به عفونت های مقاربتی مبتلا (STD) هستید. با این وجود باید بدانید که ترشحات مردان همیشه نشان دهنده ی عفونت های مقاربتی نیست و می تواند کاملاً طبیعی باشد.

ترشحات آلت تناسلی مردان، به خروج هر ماده ای به جز ادرار از آلت تناسلی گفته می شود. معمولاً ترشحات آلت تناسلی از مجرای ادرار خارج می شود و با توجه به علت آن می تواند از نظر رنگ، غلظت و بو متفاوت باشد.

آیا دلیل دیگری جز STD برای ترشح مردان وجود دارد؟

بله، شما می توانید بدون داشتن عفونت های مقاربتی، ترشح آلت تناسلی را تجربه کنید. برخی از مشکلات و عفونت های دیگری وجود دارند که می توانند منجر به ترشحات مردانه شوند. در برخی موارد، پیش آب هم جزء ترشحات مردان محسوب می شود.

ترشحات مردانه چیست؟

علل احتمالی ترشحات مردانه چیست؟

پیش آب

پیش آب به ترشحی گفته می شود که قبل از انزال به علت تحریک جنسی، از آلت در حال نعوظ خارج می شود و تقریباً مانند انزال معمولی در رابطه ی جنسی می باشد. با وجود اینکه پیش آب در برخی موارد، در دسته بندی ترشحات مردانه قرار می گیرد، اما باید بدانید که امری کاملاً طبیعی بوده و نیازی به نگرانی نیست.

عفونت دستگاه ادراری

عفونت دستگاه ادراری (UTI) بر اثر عفونت های باکتریایی دستگاه ادراری ایجاد می شود. این عفونت می تواند در هر نقطه از دستگاه ادراری (مثل مثانه، کلیه، مجرای ادرار و …) رخ دهد. ترشحات ناشی از عفونت دستگاه ادراری ممکن است به صورت ترشح چرک مانندی باشد که از مجرای ادرار خارج می شود. از دیگر علائم این بیماری می توان به نیاز فوری به ادرار، درد یا سوزش در زمان ادرار و ادرار کدر و بد بو اشاره کرد.

بالانتیس

بالانتیس به التهاب سر آلت تناسلی گفته می شود. این بیماری معمولاً به دلیل تحریک مواد شیمیایی معمولی مانند صابون، شامپو و همچنین، عدم رعایت بهداشت فردی و آلرژی ایجاد می شود. ترشحات آلت تناسلی در بالانتیس ممکن است در زیر پوست ختنه گاه یا روی سر آلت تناسلی مشاهده شود.

پروستاتیت

پروستاتیت در اثر تحریک و التهاب پروستات اتفاق می افتد. تحریک و التهاب در برخی موارد به علت عفونت های باکتریایی ایجاد می شود. در این بیماری ممکن است متوجه خروج ترشح از مجرای ادراری شوید.

اسمگما

گاهی اوقات، تجمع برخی مواد در زیر پوست ختنه گاه ممکن است سبب ایجاد ترشحات غلیط و سفید رنگی شود که به آن اسمگما می گویند. در واقع، اسمگما در دسته ی ترشحات آلت تناسلی قرار نمی گیرد، اما در اغلب موارد با ترشحات اشتباه گرفته می شود. اسمگما معمولاً به دلیل عدم رعایت بهداشت و در اثر تجمع سلول های پوست، چربی و مایعات طبیعی بدن ایجاد می شود.

عفونت های مقاربتی (STD)

انواع مختلفی از بیماری های مقاربتی وجود دارند که می توانند منجر به ترشح آلت تناسلی شوند. کلادمیا و سوزاک از مهم ترین این بیماری ها می باشند. در کلادمیا، ترشحاتی که از نوک آلت تناسلی خارج می شوند، ممکن است آبکی بوده و یا دارای بافتی مخاطی باشند. ترشحات مردانه ناشی از سوزاک معمولاً سفید، سبز یا زرد رنگ می باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

ترشحات مردان در صورتی که مربوط به تحریک جنسی نباشد (مثل انزال یا پیش آب) طبیعی نیست و شما باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. پزشک، شما را برای احتمال وجود بیماری های مقاربتی و سایر مشکلات معاینه می کند. بهتر است آزمایش STD را هم انجام دهید تا در صورت داشتن بیماری های مقاربتی آن را سریعاً درمان نموده و از انتقال عفونت به شریک جنسی خود پیشگیری کنید.


دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

3.4/5 - (8 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080
× نوبت فوری