علائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس

تبخال تناسلی ممکن است باعث درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی شما شود. اما ممکن است علائم یا نشانه های تبخال تناسلی وجود نداشته باشد. اگر آلوده شده باشید، حتی اگر هیچ زخم قابل مشاهده نداشته باشید، می تواند مسری باشد.

تبخال تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. تماس جنسی راه اصلی است که ویروس گسترش می یابد. پس از ابتلا به عفونت، ویروس در بدن شما خاموش می شود و می تواند چندین بار در سال دوباره فعال شود.

تبخال تناسلی چه علائمی دارد؟

اولین علامت تبخال (هرپس) معمولا بروز التهاب های دردناک یا خارش دار در پوست میباشد، که به عنوان زخم یا تاول نمایان میشوند. اگر متوجه هرگونه تاول یا جوش در ناحیه ی تناسلی خود شدید، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.

به علاوه شما می توانید برای تشخیص این بیماری عکس های تبخال تناسلی را به صورت رایگان در قسمت مشاوره پزشکی برای دکتر حسین کرمی بفرستید و نظر ایشان را دریافت نمایید.

آیا علائم تبخال در همه ی افراد یکسان است؟

همه ی افراد از یک نوع علائم تبخال تناسلی رنج نمیبرند، ممکن است بعضی افرادی که مبتلا به این عفونت ویروسی میشوند هیچ وقت دچار علائم نشوند، هر چند میتوانند دیگر افراد را به این عفونت آلوده کنند. ویروس در هنگامی که فعال شده باشد میل بیشتری به منتقل شدن دارد، یعنی زمانی که زخم به وجود آمده است. در شروع و قبل از اتمام بروز آن، به معنی قبل از از بین رفتن زخم، زمانی است که ویروس مسری ترین حالت را دارد.

از آنجایی که تبخال تناسلی در بخش های خصوص انسان ها به وجود می آید، مردم گمان میکنند که فعالیت ویروس در مردان و زنان متفاوت است. هرچند علائم تبخال تناسلی در مردان و زنان بسیار شبیه هم میباشند. تفاوت مهم و اصلی در این است که ویروس در خانم های باردار میتواند عوارض جانبی مهمی برجای بگذارد، زیرا عفونت میتواند به جنین منتقل شود. به علاوه ی این، ویروسی که در مرد و زن وجود دارد تفاوتی نمیکند و عفونت از یک ویروس مشابه در طی رابطه ی جنسی منتقل میشود.

عفونت اولیه و اولین حمله

بیشتری افرادی که دچار حمله ی اولیه به دنبال تماس مستقیم میشوند، بعد از گذشت 1-2 هفته از تماس دچار علائم خواهند شد (رابطه ی جنسی با شخصی که به عفونت مبتلاست). در طی این مدت که به آن دوره ی کمون میگویند، ویروس درون سلول ها تکثیر میشود تا زمانی که سبب بروز بیماری شود. هر چند خیلی از افراد اولین بروز بیماری را متوجه نمیشوند، زیرا میتواند بسیار حفیف باشد (علائم میتوانند به دلیل کوچک بودن در اندازه ی یک نقطه یا مشابه یک موی رشد نکرده بودن مشف نشوند). بروز معمولا یک الگوی خاصی را طی میکند که با خارش و احساس قلقلک شروع میشود. بعد از آن زخم نمایان میشود و به زخم باز مبدل میگردد. همنطور که بروز بیماری پیشرفت میکند، زخم ها بهبود می یابند بدون این که جای آن ها (اسکار) به جا بماند.

همچنین بعضی بیماران دچار تب، سردرد و احساس سوزش در هنگام ادرار کردن میشوند. اولین بروز ممکن است برای هفته ها ادامه پیدا کند و بهوبدی آن مدت زمان زیادی طول بکشد. به دنبال قسمت نخست، ویروس تا زمانی که چیزی سبب حمله ی مجدد آن شود خاموش خواهد شد.

بروز های بعدی که بعد از بروز اول رخ میدهند تمایل دارند که جدیت کمتری داشته باشند. بیماران معمولا می آموزند که چگونه علائم اولیه ی تبخال تناسلی را تشخیص دهند، که به آن ها اجازه میدهد درمان های ضد ویروسی مانند آسیکلوویر را شروع کنند و از بدتر شدن علائم جلوگیری کنند.

تبخال تناسلی اولیه، علامت ها

در هنگام اولین حمله، اولین علائم تبخال تناسلی شامل موارد زیر میشود:

 • تب و علائم شبیه آنفولانزا
 • تهوع و احساس بیماری
 • درد عضلات
 • ادرار کردن دردناک
 • قلقلک، سوزش یا خارش ناحیه ای که در آن زخم ایجاد شده است

پس از ابتلا به سوزش و خارش، یک یا چند خوشه از زخم های کوچک ایجاد میشود (گاهی دردناک هستند) که با مایع کدری پر شده اند. زخم ها میتوانند در نواحی مختلفتی به وجود بیایند.

 • در مردان تبخال تناسلی میتواند درون یا روی آلت تناسلی، کیسه ی بیضه، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.
 • در خانم ها تبخال تناسلی میتواند روی لب های مهبل، درون واژن، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.

از طریق فعالیت های جنسی مختلف (مانند سکس دهانی) ممکن است تبخال تناسلی روی دهان، زبان، لب ها و دیگر اندام های بدن به وجود بیاید. هر چند این نوع انتقال ویروس بسیار نادر بوده و فقط زمانی انجام میشود که ویروس در حالت بسیار فعال باشد. مانند زمانی که زخم ها وجود دارند یا در حال ایجاد شدن هستند.

در خانم ها این ویروس بیشتر سبب علائمی مانند درد هنگام ادرار کردن و ترشحات غیرطبیعی واژن میشود. زخم های درون واژن میتوانند تا سه هفته باقی بمانند، قبل از اینکه خود به خود بهبود یابند. التهاب گردن رحم یکی از علائم معمولا شایع تبخال تناسلی در خانم ها است.

علائم تبخال تناسلی برگشتی

بعد از بروز اول، علائم شدت کمتری داشته و روزهای کمتری ادامه پیدا میکنند، بعضی اوقات 5-10 روز (وابسته به این که چه زمانی مصرف دارو های ضد ویروس شروع شوند). درمان اولیه در بهترین حالت 24 ساعت بعد از بروز اولین علائم شروع میشود و میتواند علائم را بعد از چند روز کوتاه از بین ببرد.

ندرتا تبخال راجعه باعث تب و علائم مانند آنفولانزا میشود. قابل توجه ترین علامت تبخال تناسلی مزمن احساس خارش و قلقلکی است که 12 تا 24 ساعت قبل از ایجاد زخم تجربه میشود. این بهترین زمان برای شروع درمان است.

چند بار ممکن است بروز تبخال را تجربه کنید؟

تکرر بروز تبخال های تناسلی بستگی به سیستم ایمنی بدن شما دارد. چرا بعضی از افراد فقط یک بروز در طی سال دارند درحالی که بعضی از دیگر افراد بیشتر از 6 بروز در سال را تجربه میکنند مشخص نیست. با این حال یک سیستم ایمنی سالم تمایل دارد که ویروس را در حالت خاموش نگه دارد. شما باید از مصرف الکل و استرس دوری کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. در بعضی افراد، آفتاب سوختگی به عنوان یکی از علت های بروز تبخال شناخته شده است. شما باید به دنبال این موضوع باشید که چه پیش زمینه هایی باعث بروز تبخال در شما میشود، تا بتوانید از بروز تبخال تناسلی در آینده جلوگیری کنید. تعداد بروز و علائمی که تبخال ایجاد میکند وابسته به نوع ویروسی است که شما به آن مبتلا شده اید. بیمارانی که به ویروس هرپس 1 (HSV1) مبتلا هستند بیشتر بروز نواحی بالاتر از کمر را سبب میشود، و حملات کمتر و علائمی با شدت کمتر از هرپس 2 (HSV2) دارد، ویروسی که معمولا تبخال تناسلی را ایجاد میکند.

درمان 

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما داروها می توانند علائم را کاهش دهند و خطر ابتلا به دیگران را کاهش دهند. همچنین کاندوم می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت تبخال تناسلی کمک کند.

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد. درمان با داروهای ضد ویروسی تجویزى ممکن است:

 • کمک کنند زخم زودتر از معمول ناپدید شوند.
 • شدت و مدت علائم در شیوع های مکرر را کم کنند.
 • امکان عود را کم کنند.
 • احتمال انتقال ویروس تبخال به دیگری را کم کنند.

داروهای ضد ویروسی برای تبخال تناسلی عبارتند از:

پزشک شما ممکن است توصیه کند که دارو را فقط زمانی که علائم پدید مى آیند مصرف کنید حتی اگر نشانه ای از شیوع آن وجود نداشته باشد. این داروها معمولا به خوبی تحمل می شوند و عوارض جانبی اندک دارند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

علائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس
4.5 (90%) 2 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهدي جمعه ۵ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  چند وقتي بر روي گردن آلت تناسلي من يك توده سفت زير پوستي مشاهده كردم خواستم در صورت امكان راهنمايي بفرماييد
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۵ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   با سلام و احترام،شبیه جوش هست،بهپاشت رعایت شود،بهتر نشد بفرمایید

 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خسته نباشید ببخشید بنده نزدیک به سه ماه پیش یه مشکلی در قسمت الت تناسلیم داشتم با دکتری در میون گذاشتم فرمودنذ چیزی نیس برطرف میشه ولی الان هنوز بر طرف نشده میخاستم ببینم چیکار میشه کرد
  در قسمت ناحیه تناسلیم ی حالتی گوشتی شکل ظاهر شده و هنوزم ک هنوزه بر طرف نشده ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   با سلام و احترام،لطفا مجدد عکس بفرستید

 • تصویر کاربرA شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکتر بیحالی و کمبود قوای جسمی هم به دلیل زگیل تناسلی هست و راهذدرمانش چیه
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۲۷ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   با سلام،خیر ممکن هرعلت دیگه ای داشته باشه که باید علت پیدا بشه بررسی بشه و بر اساس اون درمان بشه

 • تصویر کاربرم یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  روی واژنم به سری جوش های ریز زده که خیلی میسوزه و دردناکه
  خیلی نگرانم
  البته پوست واژنم خیلی خشکه
  ممنون میشم بفرمایید چی هست
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربرس یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  رابطه جنسی داشتم با دوست دخترم الان روی آلت تناسلیم جوش ریز زده شده خیلی نگرانم
  ممنون میشم بگید زگیل دارم یا خیر؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربرامیرسام جمعه ۳ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تعدادی دونه اطراف کلاهک الت تناسلی میبینم که البته خارش و سوزش نداره اما نگرانم
  راه حل چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۳ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش)
   اینها زگیل نیستند
 • تصویر کاربراکبری جمعه ۳ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، جناب دکتر من ۳ سال پیش برای یک بار با خانمی رابطه داشتم که زگیل گرفتم تایپ ۱۶-۶-۵۹ که با پودوفیلین از بین رفتن و عود نداشتم و هر چند ماه فقط در حد چنتا لک ریز سیاه داشتم که با محلول میرفتن، دکتر ۵ ماه پیش ازمایش دادن که تایپش مشخص شد و من خیلی استرس دارم از لحاظ سرطان دهانی با اینکه دهانم هیچ ضایعه نداره اما همه جا میگن تایپ ۱۶ سرطان دهانی میشه، من میترسم دیگه رابطه ای داشته باشم با اینکه الان ضایعه و عود ندارم فعلا
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۳ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش)
   اگر الان ندارید بیهوده نگران نباشید
 • تصویر کاربرسیاوش شنبه ۶ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر من هرپس دارم میخوام ازدواج کنم با خانمی که میدونم واکسن گارداسیل را قبلا زده . مایل نیستم بهش بگم من این بیماری را دارم آیا جای نگرانی داره؟ باید حتما بگم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۶ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)
   گارداسیل برای خانمها وقلل از پارهگی پرده است
 • تصویر کاربرمحمدی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من ۲۴ سالمه.حدودا سه سال پیش پچار زگیل تناسلی شدم و همسرم هم گزفت.چند باری کرایو کردم و بعد خود ب خود از بین رفت.همسرم هم یکی دوتا داشت و خود ب خود از بین رفت.تا الان چیزی ندیدیم
  همسرم اصرار ب سکس دهانی داره.ایا امکان داره ب دهانمون منتقل بشه؟هم من و هم همسرم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۶ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)
   به نظر من راحت باشید
 • تصویر کاربرحمید شنبه ۶ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من زگیل تناسلی دارم میشه هزینه کرایو بگین چقدر هست؟ و همسرم رابطه دهانی داشته آیا دهان او ویرووسی شده؟ باید چیکارکنه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۶ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)
   باید ببینم کمکتان میکنیم02122642744
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر