علائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس

تبخال تناسلی در مردان ممکن است باعث درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی شما شود. اما ممکن است علائم یا نشانه های تبخال تناسلی وجود نداشته باشد. اگر آلوده شده باشید، حتی اگر هیچ زخم قابل مشاهده نداشته باشید، می تواند مسری باشد.


تبخال تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. تماس جنسی راه اصلی است که ویروس گسترش می یابد. پس از ابتلا به عفونت، ویروس در بدن شما خاموش می شود و می تواند چندین بار در سال دوباره فعال شود.

علائم تبخال تناسلی در مردان

اولین علامت تبخال (هرپس) معمولا بروز التهاب های دردناک یا خارش دار در پوست میباشد، که به عنوان زخم یا تاول نمایان میشوند. اگر متوجه هرگونه تاول یا جوش در ناحیه ی تناسلی خود شدید، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.

به علاوه شما می توانید برای تشخیص این بیماری عکس های تبخال تناسلی را به صورت رایگان در قسمت مشاوره پزشکی برای دکتر حسین کرمی بفرستید و نظر ایشان را دریافت نمایید.

آیا علائم تبخال در همه ی افراد یکسان است؟

همه ی افراد از یک نوع علائم تبخال تناسلی رنج نمیبرند، ممکن است بعضی افرادی که مبتلا به این عفونت ویروسی میشوند هیچ وقت دچار علائم نشوند، هر چند میتوانند دیگر افراد را به این عفونت آلوده کنند. ویروس در هنگامی که فعال شده باشد میل بیشتری به منتقل شدن دارد، یعنی زمانی که زخم به وجود آمده است. در شروع و قبل از اتمام بروز آن، به معنی قبل از از بین رفتن زخم، زمانی است که ویروس مسری ترین حالت را دارد.

از آنجایی که تبخال تناسلی در بخش های خصوص انسان ها به وجود می آید، مردم گمان میکنند که فعالیت ویروس در مردان و زنان متفاوت است. هرچند علائم تبخال تناسلی در مردان و زنان بسیار شبیه هم میباشند. تفاوت مهم و اصلی در این است که ویروس در خانم های باردار میتواند عوارض جانبی مهمی برجای بگذارد، زیرا عفونت میتواند به جنین منتقل شود. به علاوه ی این، ویروسی که در مرد و زن وجود دارد تفاوتی نمیکند و عفونت از یک ویروس مشابه در طی رابطه ی جنسی منتقل میشود.

عفونت اولیه و اولین حمله

بیشتری افرادی که دچار حمله ی اولیه به دنبال تماس مستقیم میشوند، بعد از گذشت 1-2 هفته از تماس دچار علائم خواهند شد (رابطه ی جنسی با شخصی که به عفونت مبتلاست). در طی این مدت که به آن دوره ی کمون میگویند، ویروس درون سلول ها تکثیر میشود تا زمانی که سبب بروز بیماری شود. هر چند خیلی از افراد اولین بروز بیماری را متوجه نمیشوند، زیرا میتواند بسیار حفیف باشد (علائم میتوانند به دلیل کوچک بودن در اندازه ی یک نقطه یا مشابه یک موی رشد نکرده بودن مشف نشوند). بروز معمولا یک الگوی خاصی را طی میکند که با خارش و احساس قلقلک شروع میشود. بعد از آن زخم نمایان میشود و به زخم باز مبدل میگردد. همنطور که بروز بیماری پیشرفت میکند، زخم ها بهبود می یابند بدون این که جای آن ها (اسکار) به جا بماند.

همچنین بعضی بیماران دچار تب، سردرد و احساس سوزش در هنگام ادرار کردن میشوند. اولین بروز ممکن است برای هفته ها ادامه پیدا کند و بهوبدی آن مدت زمان زیادی طول بکشد. به دنبال قسمت نخست، ویروس تا زمانی که چیزی سبب حمله ی مجدد آن شود خاموش خواهد شد.

بروز های بعدی که بعد از بروز اول رخ میدهند تمایل دارند که جدیت کمتری داشته باشند. بیماران معمولا می آموزند که چگونه علائم اولیه ی تبخال تناسلی را تشخیص دهند، که به آن ها اجازه میدهد درمان های ضد ویروسی مانند آسیکلوویر را شروع کنند و از بدتر شدن علائم جلوگیری کنند.

تبخال تناسلی اولیه

در هنگام اولین حمله، اولین علائم تبخال تناسلی در مردان شامل موارد زیر میشود:

 • تب و علائم شبیه آنفولانزا
 • تهوع و احساس بیماری
 • درد عضلات
 • ادرار کردن دردناک
 • قلقلک، سوزش یا خارش ناحیه ای که در آن زخم ایجاد شده است

پس از ابتلا به سوزش و خارش، یک یا چند خوشه از زخم های کوچک ایجاد میشود (گاهی دردناک هستند) که با مایع کدری پر شده اند. زخم ها میتوانند در نواحی مختلفتی به وجود بیایند.

 • در مردان تبخال تناسلی میتواند درون یا روی آلت تناسلی، کیسه ی بیضه، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.
 • در خانم ها تبخال تناسلی میتواند روی لب های مهبل، درون واژن، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.

از طریق فعالیت های جنسی مختلف (مانند سکس دهانی) ممکن است تبخال تناسلی مردان روی دهان، زبان، لب ها و دیگر اندام های بدن به وجود بیاید. هر چند این نوع انتقال ویروس بسیار نادر بوده و فقط زمانی انجام میشود که ویروس در حالت بسیار فعال باشد. مانند زمانی که زخم ها وجود دارند یا در حال ایجاد شدن هستند.

در خانم ها این ویروس بیشتر سبب علائمی مانند درد هنگام ادرار کردن و ترشحات غیرطبیعی واژن میشود. زخم های درون واژن میتوانند تا سه هفته باقی بمانند، قبل از اینکه خود به خود بهبود یابند. التهاب گردن رحم یکی از علائم معمولا شایع تبخال تناسلی در خانم ها است.

علائم تبخال تناسلی برگشتی

بعد از بروز اول، علائم شدت کمتری داشته و روزهای کمتری ادامه پیدا میکنند، بعضی اوقات 5-10 روز (وابسته به این که چه زمانی مصرف دارو های ضد ویروس شروع شوند). درمان اولیه در بهترین حالت 24 ساعت بعد از بروز اولین علائم شروع میشود و میتواند علائم را بعد از چند روز کوتاه از بین ببرد.

ندرتا تبخال راجعه باعث تب و علائم مانند آنفولانزا میشود. قابل توجه ترین علامت تبخال تناسلی مزمن احساس خارش و قلقلکی است که 12 تا 24 ساعت قبل از ایجاد زخم تجربه میشود. این بهترین زمان برای شروع درمان است.

چند بار ممکن است بروز تبخال را تجربه کنید؟

تکرر بروز تبخال های تناسلی بستگی به سیستم ایمنی بدن شما دارد. چرا بعضی از افراد فقط یک بروز در طی سال دارند درحالی که بعضی از دیگر افراد بیشتر از 6 بروز در سال را تجربه میکنند مشخص نیست. با این حال یک سیستم ایمنی سالم تمایل دارد که ویروس را در حالت خاموش نگه دارد. شما باید از مصرف الکل و استرس دوری کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. در بعضی افراد، آفتاب سوختگی به عنوان یکی از علت های بروز تبخال شناخته شده است.

شما باید به دنبال این موضوع باشید که چه پیش زمینه هایی باعث بروز تبخال در شما میشود، تا بتوانید از بروز تبخال تناسلی در آینده جلوگیری کنید. تعداد بروز و علائمی که تبخال ایجاد میکند وابسته به نوع ویروسی است که شما به آن مبتلا شده اید. بیمارانی که به ویروس هرپس 1 (HSV1) مبتلا هستند بیشتر بروز نواحی بالاتر از کمر را سبب میشود، و حملات کمتر و علائمی با شدت کمتر از هرپس 2 (HSV2) دارد، ویروسی که معمولا تبخال تناسلی مردان را ایجاد میکند.

درمان تبخال تناسلی مردان

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما داروها می توانند علائم را کاهش دهند و خطر ابتلا به دیگران را کاهش دهند. همچنین کاندوم می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت تبخال تناسلی کمک کند.

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد. درمان با داروهای ضد ویروسی تجویزى ممکن است:

 • کمک کنند زخم زودتر از معمول ناپدید شوند.
 • شدت و مدت علائم در شیوع های مکرر را کم کنند.
 • امکان عود را کم کنند.
 • احتمال انتقال ویروس تبخال به دیگری را کم کنند.

داروهای ضد ویروسی برای تبخال تناسلی عبارتند از:

پزشک شما ممکن است توصیه کند که دارو را فقط زمانی که علائم پدید مى آیند مصرف کنید حتی اگر نشانه ای از شیوع آن وجود نداشته باشد. این داروها معمولا به خوبی تحمل می شوند و عوارض جانبی اندک دارند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  دکتر من بیست روز پیش برآمدگی سرخی زدم از ترس کندمش الان بیست روز گذشته این طور شده آیا زگیله؟ اون اولی دون دون نبود صاف بود. چند بار ارستال کردم جواب نگرفتم ببخشید
  1. تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   دکتر خواهش میکنم ازتون این سوال بنده را پاسخ بدید. من در اینجا تلگرام و پرسش تلفنی سعی کردم ارتباط برقرار کنم هنوز نتونستم. خیلی استرس دارم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام دیدم نه زگیل نیست نگران نباشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بعداز استفاده از اسپری تاخیری الت تناسلیه من ملتهب شده بیضه هام درد گرفته بعداز چند روز زخمهایی که براتون فرستادم‌ اول زیر پوست ظاهر شد بعد برامده شد خیلی ملتهبه و سوزش داره...تاول دیده نشده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   پماد موپیروسین و پماد زینک بمالید هر ۸ ساعت
  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممنون از پاسخگویی دکتر جان رویه زخمها ریخته به این شکل درامده ،این دوتا پماد رو باهم قاطی کنم بزنم یا جدا جدا بزنم،؟!چیز دیگه ای لازم نیست مصرف کنم؟!
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   با هم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر mehrdad یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  sal aqaye doctor aksi ro mifrestam begid aya in zigile tanasolie???
  1. تصویر کاربر mehrdad دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   j
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   ظاهرش به زگیل شباهت ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ناشناس دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده در پی رابطه که به صورت آنال بود اما بالافاصله شستم حس میکنم دچار هرپس شدم اولش خارش و قلقلک بود که مترو و دالاواگ سی رو شروع کردم بعد 24ساعت جوش های دردناک کشاله ران بشدت درد گرفته و موقع دفع ادرار درد وحشتناکی دارم. همسرم تبخال در ناحیه دهان نداشتند و در ناحیه آلت هم مشکلی ندارند بعد 3روز اسیکلوویر شروع کردم. برای درد وحشتناک چیکار کنم؟ تا کی طول میکشه خوب بشه؟ چکار کنم تکرار نشه؟ آیا مجدد بروز پیدا میکنه؟ آیا واقعا هرپس هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   از قرص آسیکلویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت با مایعات فراوان برای ۷ تا ۱۰ روز استفاده کنید
 • تصویر کاربر سمیرا چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام حدود ۵ ماه است پوست بالای ناحیه تناسلی ام یک مقدهر پایینتراز زیر شکمم دائم بصورت جوشهای ریز و قرمز همراه با خارش میریزد بیرون چند بار درمان کردم تشخیص دکتر قارچ بوده ولی تو اینمدت هیچوقت کامل خوب نشده فقط گاهی یکمقدار کم شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  خارش و سوزش به طور‌ قابل احساسی ندارد
  چند تکه جوش مانند که کمی هم قرمز هستند پیش هم هستند
  چهار‌ماه است که پدیدار شده اند
  اون تیکه سیاهه خال هست که از بچگی دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   از قرص آسیکلویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت با مایعات فراوان برای ۷ تا ۱۰ روز استفاده کنید
  2. تصویر کاربر محمد جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   ببخشید آقای دکتر زگیل بود این ضایعات؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   مشکوک به تبخال است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مونا شنبه ۲۰ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام.يك هفته اى هست كه زير لب هاى بزرگ فرج آلت تناسليم كه بخش گوشتى هست يك زخم طولى ايجاد شده مثل محل خارش ناخن كه يك نوع زخم در انتهاش مثل آفت دهان هست.آيا تبخاله؟ و درمانش چيه؟ به تازگى ورم غدد لمفاوى كشاله ران و علائم سرماخوردگى و بدن درد هم داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام عکس آن را بفرستید ببینم تا بتوانم نظر بدهم
  2. تصویر کاربر مونا شنبه ۲۰ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   ارسال كردم
  3. تصویر کاربر مونا شنبه ۲۰ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   ارسال كردم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   کپسول سفالکسین ۵۰۰ هر ۶ ساعت و قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت استفاده کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر فرزین دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. آقای دکتر من حدود چهار ماه پیش دچار تبخال تناسلی شدم. که. دکتر بهم آسیکلوویر داد بعد از چند رو استفاده خوب شد و دوباره یک ماه بعد دوباره عود کرد و بازم دارو استفاده کردم از بین رفت و الان حدود سه روزه که دوباره عود کرده. از وقتی دچار تبخال تناسلی شدم. مایع منی مثله آب رقیق شده. و او غلظتی که باید داشته باشه رو نداره. خواهش میکنم راهنماییم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   به مدت یک ماه روزی یک عدد قرص آسیکلوویر ۲۰۰ میلیگرم مصرف کنید
 • تصویر کاربر امیرعلی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام، آقای دکتر بنده حدود 5روز پیش یک رابطه محافظت نشده داشتم، و بعد از اون با مایع های شست و شوی دست ناحیه تناسلی خود را شستم... الان یک سری ضایعات ریز ایجاد شده که نمیدونم ناشی از درماتیت آلرژیک هست یا ضایعات هرپس سیمپلکس... خود ضایعات هم چندان علامتی از لحاظ درد و سوزش ندارند...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   پماد تریامسینولون هر ۸ ساعت استفاده شود
 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر عزیز
  راهی برای قطور کردن الت موجود هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   راه هایی که هست همه تبلیغاتن و دروغن
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر