علائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس

تبخال تناسلی در مردان ممکن است باعث درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی شما شود. اما ممکن است علائم یا نشانه های تبخال تناسلی وجود نداشته باشد. اگر آلوده شده باشید، حتی اگر هیچ زخم قابل مشاهده نداشته باشید، می تواند مسری باشد.


تبخال تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. تماس جنسی راه اصلی است که ویروس گسترش می یابد. پس از ابتلا به عفونت، ویروس در بدن شما خاموش می شود و می تواند چندین بار در سال دوباره فعال شود.

علائم تبخال تناسلی در مردان

اولین علامت تبخال (هرپس) معمولا بروز التهاب های دردناک یا خارش دار در پوست میباشد، که به عنوان زخم یا تاول نمایان میشوند. اگر متوجه هرگونه تاول یا جوش در ناحیه ی تناسلی خود شدید، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.

به علاوه شما می توانید برای تشخیص این بیماری عکس های تبخال تناسلی را به صورت رایگان در قسمت مشاوره پزشکی برای دکتر حسین کرمی بفرستید و نظر ایشان را دریافت نمایید.
خارش دستگاه تناسلی

آیا علائم تبخال در همه ی افراد یکسان است؟

همه ی افراد از یک نوع علائم تبخال تناسلی رنج نمیبرند، ممکن است بعضی افرادی که مبتلا به این عفونت ویروسی میشوند هیچ وقت دچار علائم نشوند، هر چند میتوانند دیگر افراد را به این عفونت آلوده کنند. ویروس در هنگامی که فعال شده باشد میل بیشتری به منتقل شدن دارد، یعنی زمانی که زخم به وجود آمده است. در شروع و قبل از اتمام بروز آن، به معنی قبل از از بین رفتن زخم، زمانی است که ویروس مسری ترین حالت را دارد.

از آنجایی که تبخال تناسلی در بخش های خصوص انسان ها به وجود می آید، مردم گمان میکنند که فعالیت ویروس در مردان و زنان متفاوت است. هرچند علائم تبخال تناسلی در مردان و زنان بسیار شبیه هم میباشند. تفاوت مهم و اصلی در این است که ویروس در خانم های باردار میتواند عوارض جانبی مهمی برجای بگذارد، زیرا عفونت میتواند به جنین منتقل شود. به علاوه ی این، ویروسی که در مرد و زن وجود دارد تفاوتی نمیکند و عفونت از یک ویروس مشابه در طی رابطه ی جنسی منتقل میشود.

عفونت اولیه و اولین حمله

در طی این مدت که به آن دوره ی کمون میگویند، ویروس درون سلول ها تکثیر میشود تا زمانی که سبب بروز بیماری شود. هر چند خیلی از افراد اولین بروز بیماری را متوجه نمیشوند، زیرا میتواند بسیار حفیف باشد (علائم میتوانند به دلیل کوچک بودن در اندازه ی یک نقطه یا مشابه یک موی رشد نکرده بودن مشف نشوند). بروز معمولا یک الگوی خاصی را طی میکند که با خارش و احساس قلقلک شروع میشود. بعد از آن زخم نمایان میشود و به زخم باز مبدل میگردد. همنطور که بروز بیماری پیشرفت میکند، زخم ها بهبود می یابند بدون این که جای آن ها (اسکار) به جا بماند.

همچنین بعضی بیماران دچار تب، سردرد و احساس سوزش در هنگام ادرار کردن میشوند. اولین بروز ممکن است برای هفته ها ادامه پیدا کند و بهوبدی آن مدت زمان زیادی طول بکشد. به دنبال قسمت نخست، ویروس تا زمانی که چیزی سبب حمله ی مجدد آن شود خاموش خواهد شد.

بروز های بعدی که بعد از بروز اول رخ میدهند تمایل دارند که جدیت کمتری داشته باشند. بیماران معمولا می آموزند که چگونه علائم اولیه ی تبخال تناسلی را تشخیص دهند، که به آن ها اجازه میدهد درمان های ضد ویروسی مانند آسیکلوویر را شروع کنند و از بدتر شدن علائم جلوگیری کنند.

تبخال تناسلی اولیه

در هنگام اولین حمله، اولین علائم تبخال تناسلی در مردان شامل موارد زیر میشود:

 • تب و علائم شبیه آنفولانزا
 • تهوع و احساس بیماری
 • درد عضلات
 • ادرار کردن دردناک
 • قلقلک، سوزش یا خارش ناحیه ای که در آن زخم ایجاد شده است

پس از ابتلا به سوزش و خارش، یک یا چند خوشه از زخم های کوچک ایجاد میشود (گاهی دردناک هستند) که با مایع کدری پر شده اند. زخم ها میتوانند در نواحی مختلفتی به وجود بیایند.

 • در مردان تبخال تناسلی میتواند درون یا روی آلت تناسلی، کیسه ی بیضه، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.
 • در خانم ها تبخال تناسلی میتواند روی لب های مهبل، درون واژن، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.

از طریق فعالیت های جنسی مختلف (مانند سکس دهانی) ممکن است تبخال تناسلی مردان روی دهان، زبان، لب ها و دیگر اندام های بدن به وجود بیاید. هر چند این نوع انتقال ویروس بسیار نادر بوده و فقط زمانی انجام میشود که ویروس در حالت بسیار فعال باشد. مانند زمانی که زخم ها وجود دارند یا در حال ایجاد شدن هستند.

در خانم ها این ویروس بیشتر سبب علائمی مانند درد هنگام ادرار کردن و ترشحات غیرطبیعی واژن میشود. زخم های درون واژن میتوانند تا سه هفته باقی بمانند، قبل از اینکه خود به خود بهبود یابند. التهاب گردن رحم یکی از علائم معمولا شایع تبخال تناسلی در خانم ها است.

علائم تبخال تناسلی برگشتی

بعد از بروز اول، علائم شدت کمتری داشته و روزهای کمتری ادامه پیدا میکنند، بعضی اوقات 5-10 روز (وابسته به این که چه زمانی مصرف دارو های ضد ویروس شروع شوند). درمان اولیه در بهترین حالت 24 ساعت بعد از بروز اولین علائم شروع میشود و میتواند علائم را بعد از چند روز کوتاه از بین ببرد. ندرتا تبخال راجعه باعث تب و علائم مانند آنفولانزا میشود. قابل توجه ترین علامت تبخال تناسلی مزمن احساس خارش و قلقلکی است که 12 تا 24 ساعت قبل از ایجاد زخم تجربه میشود. این بهترین زمان برای شروع درمان است.

اختلال نعوظ

چند بار ممکن است بروز تبخال را تجربه کنید؟

تکرر بروز تبخال های تناسلی بستگی به سیستم ایمنی بدن شما دارد. چرا بعضی از افراد فقط یک بروز در طی سال دارند درحالی که بعضی از دیگر افراد بیشتر از 6 بروز در سال را تجربه میکنند مشخص نیست. با این حال یک سیستم ایمنی سالم تمایل دارد که ویروس را در حالت خاموش نگه دارد. شما باید از مصرف الکل و استرس دوری کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. در بعضی افراد، آفتاب سوختگی به عنوان یکی از علت های بروز تبخال شناخته شده است.

شما باید به دنبال این موضوع باشید که چه پیش زمینه هایی باعث بروز تبخال در شما میشود، تا بتوانید از بروز تبخال تناسلی در آینده جلوگیری کنید. تعداد بروز و علائمی که تبخال ایجاد میکند وابسته به نوع ویروسی است که شما به آن مبتلا شده اید. بیمارانی که به ویروس هرپس 1 (HSV1) مبتلا هستند بیشتر بروز نواحی بالاتر از کمر را سبب میشود، و حملات کمتر و علائمی با شدت کمتر از هرپس 2 (HSV2) دارد، ویروسی که معمولا تبخال تناسلی مردان را ایجاد میکند.

درمان تبخال تناسلی در مردان

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما داروها می توانند علائم را کاهش دهند و خطر ابتلا به دیگران را کاهش دهند. همچنین کاندوم می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت تبخال تناسلی کمک کند.

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد. درمان با داروهای ضد ویروسی تجویزى ممکن است:

 • کمک کنند زخم زودتر از معمول ناپدید شوند.
 • شدت و مدت علائم در شیوع های مکرر را کم کنند.
 • امکان عود را کم کنند.
 • احتمال انتقال ویروس تبخال به دیگری را کم کنند.

داروهای ضد ویروسی برای تبخال تناسلی عبارتند از:

پزشک شما ممکن است توصیه کند که دارو را فقط زمانی که علائم پدید مى آیند مصرف کنید حتی اگر نشانه ای از شیوع آن وجود نداشته باشد. این داروها معمولا به خوبی تحمل می شوند و عوارض جانبی اندک دارند.

دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

4/5 - (5 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر،
  همسرم دو سال پیش (قبل از ازدواج) به تب خال تناسلی بر روی آلت مبتلا شدند ولی تا به امروز عود نکرده. میخواستم بدونم آیا تست و واکسنی برای HSV1,2 وجود دارد؟
  و اینکه آیا امکان انتقال ویروس در زمان انجام رابطه اورال و یا دخول در زمانیکه التهابی دیده نمیشود وجود دارد؟
  در زمان نهفتگی ویروس، چقدر احتمال انتقال ویروس به فرزند وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   سلام بله میتونید تست بدهید در ازمایشگاه . در زمان نهفتگی منتقل نمیشه به فرزند .
  2. تصویر کاربر حامد دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   سلام، متشکرم. آقای دکتر در خصوص سایر سوالهای بنده که قبلا خدمتتون پرسیدم ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
   امکان انتقال ویروس به همسر در زمان نهفتگی؟
   واکسن برای HSV2 هم در ایران وجود دارد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   واکسن وجود نداره- ولی امکان انتقال وجود داره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر M چهارشنبه ۳۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام ،وقتتون بخیرباشه، دکتر همین اول بگم که من هیچ رابطه ای با غیر به هیچ عنوان نداشتم، و احتمال میدم که این برجستگی ها (که نه خارش نه هیچ دردی دارد) به‌خاطر مثلا عدم بهداشت خودم و غیره بوده ،میخوام بگم که از رابطه نبوده که اینا ایجاد شده و حدودا یه سالی هست وجود داره لطفا عکس رو هم مشاهده کنید تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   زگیل نیست مروارید پوستی است
  2. تصویر کاربر M سه شنبه ۳۰ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   خب دکتر برای رفعش باید چه کاری انجام بدم پیشنهادتون چی هست؟
   تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   هیچ اقدامی لازم نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۳۰ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  این ضایعات تبخال تناسلی است
  زیر کیسه بیضه ها نزدیک کشاله ران
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   خارش و سوزش دارد ؟
  2. تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۲۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   نه سوزش که اصلا نداشته خارش شاید خیلی کم
   دارو خاصی مد نظرتونه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   اسیکلوویر ۴۰۰ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر آرش جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  عرض ادب خسته نباشید خدمت شما ببخشید من چند سال هست تب خال تناسلی دارم چند ماهی یکبار روی دستگاه تناسلی نمایان میشود لطفا راهنمایی و راه معالجه و داروی درمان لطف کنید با تشکر از جوابدهی شما دکتر گرامی.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام عکس از ضایعه بفرستید
 • تصویر کاربر Hd چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید..
  دکتر من به تازگی رابطه داشتم ولی رابطه جنسی نبوده..یعنی هیچ دخولی و هیچ تماس الت به واژن نبوده..میخاستم ببینم با دست زدن به واژن و سپس در صورت الوده بودن واژن و دست زدن به الت خود باعث انتقال زگیل میشه؟ بعد از دو یا سه دقیقه به الت خود دست زدم .. و تماسم با واژن در حد ۲ یا ۳ ثانیه بوده ..و در مورد الوده بودن واژن اطلاعی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)
   سلام خیر بیشترین انتقال از طریق رابطه است البته اگر زگیل واضح داشته اند ممکنه با دست انتقال کنه
 • تصویر کاربر شهریار دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر
  در اولین عفونت تبخال تناسلی که فرد برای اولین بار ویروس را دریافت میکند،آیا باید عفونت و تاولها شدید باشند تا غدد لنفاوی را متورم کند یا عفونت ضعیف هم میتواند غدد لنفاوی را متورم ودردناک کند؟
  وآیا ویروس اچ ای وی از کیسه فریزر عبور میکند؟؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش)
   بستگی به سیستم ایمنی و قدرت ویروس ممکنه غدد لنفاوی درگیر بشه یا نه اچ ای وی ویروس پایداری نیست و در محیط به طور معمول بعد از ۱۰ دقیقه از بین میره
  2. تصویر کاربر شهریار یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش)
   سلام مجدد
   منظورم اینه ک من بجای کاندوم از کیسه فریزر استفاده کردم،ایا اچ ای وی از کیسه فریزر عبور میکنه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش)
   ۱۰۰ درصد عبور میکند
  4. تصویر کاربر شهریار یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش)
   ببخشید اقای دکتر اگر ۳عدد بروی هم گزاشته باشم چطور؟بازهم عبور میکند؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش)
   عزیزم در دنیا تحقیقی روی کیسه فریزر انجام نشده چون معمولا کسی اینکارو انجام نمیده و از کیسه فیزر استفاده نمیکنه. ولی با کاندوم حدود ۸۰ درصد احتمال انتقال را کاهش میدهد اما جنس کاندوم با کیسه فریزر متفاوت هست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Reza شنبه ۲۰ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  نزدیک ب سه سال پیش متوجه ضایع های گوشتی و نرمی روی خط ختنه شدم
  دکتر کرایو انجام داد ولی باز برگشتن
  باز با کوتر سوزندمشون اینبار یکیشون از بین رفت و یکیشون دوباره بعد از شیش ماه برگشت
  و دوبارع سوزوندمش
  دفعه اول شکلش شبیه خال گوشتی با پایه بلند بود
  الان دوبارع چند وقته اونجا شبیه خال گوشتی داره درمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   سلام با توجه به اقدامات درمانی انجام شده ضایعه به طور واضح نیست اما مجدد نیاز به کرایو داره . به هرحال احتمال عود وجود داره
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من تبخال تناسلی رو بدنم دیده شده الان چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 10 ماه پیش)
   با سلام و احترام نیاز به رویت و معاینه ضایعات میباشد . لطفا عکس ان را بفرستید
 • تصویر کاربر یزدی سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام دوروزه چندین جوش روی بدنم دراومده که خیلی میسوزه یعنی کل بدنمون درگیر میکنه سال قبل مبتلا به هرپس شده بودم بخاطر عفونت شدیدی که داشتم وماهیانه ام شروع شد بدنم پراز دونه شد اما بعد یک سال الان روی پام دراومده وخیلی اذیتم میکنه نمیدونم همونه یا نه اما خیلی شبیه به هرپس هستند ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09101142080 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر میثم سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخانمم اپیلاسیون کردوزگیل تایپ۶گرفت وبه من منتقل کردوالان۳ساله زگیل میزنم مرتب کرایو میکنم ولی باززگیل میزنه میخواستم بدونم آیاتایپ۶ به سرطان آلت تناسلی یا پروستات تبدیل میشود یا خیر؟خانمم بعداز یک سال دیگه زگیل نزدوتستش منفی شد،دیگه‌خسته‌شدم‌کرایونمیکنم‌سکس داشته باشیم باززگیلوبه خانمم منتقل میکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   بعد از كرايو سكس مشكلي ندارد والوده گي به حد اقل ميريد
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر