علائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس

تبخال تناسلی ممکن است باعث درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی شما شود. اما ممکن است علائم یا نشانه های تبخال تناسلی وجود نداشته باشد. اگر آلوده شده باشید، حتی اگر هیچ زخم قابل مشاهده نداشته باشید، می تواند مسری باشد.


تبخال تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. تماس جنسی راه اصلی است که ویروس گسترش می یابد. پس از ابتلا به عفونت، ویروس در بدن شما خاموش می شود و می تواند چندین بار در سال دوباره فعال شود.

تبخال تناسلی چه علائمی دارد؟

اولین علامت تبخال (هرپس) معمولا بروز التهاب های دردناک یا خارش دار در پوست میباشد، که به عنوان زخم یا تاول نمایان میشوند. اگر متوجه هرگونه تاول یا جوش در ناحیه ی تناسلی خود شدید، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.

به علاوه شما می توانید برای تشخیص این بیماری عکس های تبخال تناسلی را به صورت رایگان در قسمت مشاوره پزشکی برای دکتر حسین کرمی بفرستید و نظر ایشان را دریافت نمایید.

آیا علائم تبخال در همه ی افراد یکسان است؟

همه ی افراد از یک نوع علائم تبخال تناسلی رنج نمیبرند، ممکن است بعضی افرادی که مبتلا به این عفونت ویروسی میشوند هیچ وقت دچار علائم نشوند، هر چند میتوانند دیگر افراد را به این عفونت آلوده کنند. ویروس در هنگامی که فعال شده باشد میل بیشتری به منتقل شدن دارد، یعنی زمانی که زخم به وجود آمده است. در شروع و قبل از اتمام بروز آن، به معنی قبل از از بین رفتن زخم، زمانی است که ویروس مسری ترین حالت را دارد.

از آنجایی که تبخال تناسلی در بخش های خصوص انسان ها به وجود می آید، مردم گمان میکنند که فعالیت ویروس در مردان و زنان متفاوت است. هرچند علائم تبخال تناسلی در مردان و زنان بسیار شبیه هم میباشند. تفاوت مهم و اصلی در این است که ویروس در خانم های باردار میتواند عوارض جانبی مهمی برجای بگذارد، زیرا عفونت میتواند به جنین منتقل شود. به علاوه ی این، ویروسی که در مرد و زن وجود دارد تفاوتی نمیکند و عفونت از یک ویروس مشابه در طی رابطه ی جنسی منتقل میشود.

عفونت اولیه و اولین حمله

بیشتری افرادی که دچار حمله ی اولیه به دنبال تماس مستقیم میشوند، بعد از گذشت 1-2 هفته از تماس دچار علائم خواهند شد (رابطه ی جنسی با شخصی که به عفونت مبتلاست). در طی این مدت که به آن دوره ی کمون میگویند، ویروس درون سلول ها تکثیر میشود تا زمانی که سبب بروز بیماری شود. هر چند خیلی از افراد اولین بروز بیماری را متوجه نمیشوند، زیرا میتواند بسیار حفیف باشد (علائم میتوانند به دلیل کوچک بودن در اندازه ی یک نقطه یا مشابه یک موی رشد نکرده بودن مشف نشوند). بروز معمولا یک الگوی خاصی را طی میکند که با خارش و احساس قلقلک شروع میشود. بعد از آن زخم نمایان میشود و به زخم باز مبدل میگردد. همنطور که بروز بیماری پیشرفت میکند، زخم ها بهبود می یابند بدون این که جای آن ها (اسکار) به جا بماند.

همچنین بعضی بیماران دچار تب، سردرد و احساس سوزش در هنگام ادرار کردن میشوند. اولین بروز ممکن است برای هفته ها ادامه پیدا کند و بهوبدی آن مدت زمان زیادی طول بکشد. به دنبال قسمت نخست، ویروس تا زمانی که چیزی سبب حمله ی مجدد آن شود خاموش خواهد شد.

بروز های بعدی که بعد از بروز اول رخ میدهند تمایل دارند که جدیت کمتری داشته باشند. بیماران معمولا می آموزند که چگونه علائم اولیه ی تبخال تناسلی را تشخیص دهند، که به آن ها اجازه میدهد درمان های ضد ویروسی مانند آسیکلوویر را شروع کنند و از بدتر شدن علائم جلوگیری کنند.

تبخال تناسلی اولیه، علامت ها

در هنگام اولین حمله، اولین علائم تبخال تناسلی شامل موارد زیر میشود:

 • تب و علائم شبیه آنفولانزا
 • تهوع و احساس بیماری
 • درد عضلات
 • ادرار کردن دردناک
 • قلقلک، سوزش یا خارش ناحیه ای که در آن زخم ایجاد شده است

پس از ابتلا به سوزش و خارش، یک یا چند خوشه از زخم های کوچک ایجاد میشود (گاهی دردناک هستند) که با مایع کدری پر شده اند. زخم ها میتوانند در نواحی مختلفتی به وجود بیایند.

 • در مردان تبخال تناسلی میتواند درون یا روی آلت تناسلی، کیسه ی بیضه، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.
 • در خانم ها تبخال تناسلی میتواند روی لب های مهبل، درون واژن، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.

از طریق فعالیت های جنسی مختلف (مانند سکس دهانی) ممکن است تبخال تناسلی روی دهان، زبان، لب ها و دیگر اندام های بدن به وجود بیاید. هر چند این نوع انتقال ویروس بسیار نادر بوده و فقط زمانی انجام میشود که ویروس در حالت بسیار فعال باشد. مانند زمانی که زخم ها وجود دارند یا در حال ایجاد شدن هستند.

در خانم ها این ویروس بیشتر سبب علائمی مانند درد هنگام ادرار کردن و ترشحات غیرطبیعی واژن میشود. زخم های درون واژن میتوانند تا سه هفته باقی بمانند، قبل از اینکه خود به خود بهبود یابند. التهاب گردن رحم یکی از علائم معمولا شایع تبخال تناسلی در خانم ها است.

علائم تبخال تناسلی برگشتی

بعد از بروز اول، علائم شدت کمتری داشته و روزهای کمتری ادامه پیدا میکنند، بعضی اوقات 5-10 روز (وابسته به این که چه زمانی مصرف دارو های ضد ویروس شروع شوند). درمان اولیه در بهترین حالت 24 ساعت بعد از بروز اولین علائم شروع میشود و میتواند علائم را بعد از چند روز کوتاه از بین ببرد.

ندرتا تبخال راجعه باعث تب و علائم مانند آنفولانزا میشود. قابل توجه ترین علامت تبخال تناسلی مزمن احساس خارش و قلقلکی است که 12 تا 24 ساعت قبل از ایجاد زخم تجربه میشود. این بهترین زمان برای شروع درمان است.

چند بار ممکن است بروز تبخال را تجربه کنید؟

تکرر بروز تبخال های تناسلی بستگی به سیستم ایمنی بدن شما دارد. چرا بعضی از افراد فقط یک بروز در طی سال دارند درحالی که بعضی از دیگر افراد بیشتر از 6 بروز در سال را تجربه میکنند مشخص نیست. با این حال یک سیستم ایمنی سالم تمایل دارد که ویروس را در حالت خاموش نگه دارد. شما باید از مصرف الکل و استرس دوری کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. در بعضی افراد، آفتاب سوختگی به عنوان یکی از علت های بروز تبخال شناخته شده است. شما باید به دنبال این موضوع باشید که چه پیش زمینه هایی باعث بروز تبخال در شما میشود، تا بتوانید از بروز تبخال تناسلی در آینده جلوگیری کنید. تعداد بروز و علائمی که تبخال ایجاد میکند وابسته به نوع ویروسی است که شما به آن مبتلا شده اید. بیمارانی که به ویروس هرپس 1 (HSV1) مبتلا هستند بیشتر بروز نواحی بالاتر از کمر را سبب میشود، و حملات کمتر و علائمی با شدت کمتر از هرپس 2 (HSV2) دارد، ویروسی که معمولا تبخال تناسلی را ایجاد میکند.

درمان

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما داروها می توانند علائم را کاهش دهند و خطر ابتلا به دیگران را کاهش دهند. همچنین کاندوم می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت تبخال تناسلی کمک کند.

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد. درمان با داروهای ضد ویروسی تجویزى ممکن است:

 • کمک کنند زخم زودتر از معمول ناپدید شوند.
 • شدت و مدت علائم در شیوع های مکرر را کم کنند.
 • امکان عود را کم کنند.
 • احتمال انتقال ویروس تبخال به دیگری را کم کنند.

داروهای ضد ویروسی برای تبخال تناسلی عبارتند از:

پزشک شما ممکن است توصیه کند که دارو را فقط زمانی که علائم پدید مى آیند مصرف کنید حتی اگر نشانه ای از شیوع آن وجود نداشته باشد. این داروها معمولا به خوبی تحمل می شوند و عوارض جانبی اندک دارند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مونا شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام.يك هفته اى هست كه زير لب هاى بزرگ فرج آلت تناسليم كه بخش گوشتى هست يك زخم طولى ايجاد شده مثل محل خارش ناخن كه يك نوع زخم در انتهاش مثل آفت دهان هست.آيا تبخاله؟ و درمانش چيه؟ به تازگى ورم غدد لمفاوى كشاله ران و علائم سرماخوردگى و بدن درد هم داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام عکس آن را بفرستید ببینم تا بتوانم نظر بدهم
  2. تصویر کاربر مونا شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   ارسال كردم
  3. تصویر کاربر مونا شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   ارسال كردم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   کپسول سفالکسین ۵۰۰ هر ۶ ساعت و قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت استفاده کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر فرزین دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. آقای دکتر من حدود چهار ماه پیش دچار تبخال تناسلی شدم. که. دکتر بهم آسیکلوویر داد بعد از چند رو استفاده خوب شد و دوباره یک ماه بعد دوباره عود کرد و بازم دارو استفاده کردم از بین رفت و الان حدود سه روزه که دوباره عود کرده. از وقتی دچار تبخال تناسلی شدم. مایع منی مثله آب رقیق شده. و او غلظتی که باید داشته باشه رو نداره. خواهش میکنم راهنماییم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   به مدت یک ماه روزی یک عدد قرص آسیکلوویر ۲۰۰ میلیگرم مصرف کنید
 • تصویر کاربر امیرعلی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام، آقای دکتر بنده حدود 5روز پیش یک رابطه محافظت نشده داشتم، و بعد از اون با مایع های شست و شوی دست ناحیه تناسلی خود را شستم... الان یک سری ضایعات ریز ایجاد شده که نمیدونم ناشی از درماتیت آلرژیک هست یا ضایعات هرپس سیمپلکس... خود ضایعات هم چندان علامتی از لحاظ درد و سوزش ندارند...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   پماد تریامسینولون هر ۸ ساعت استفاده شود
 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر عزیز
  راهی برای قطور کردن الت موجود هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   راه هایی که هست همه تبلیغاتن و دروغن
 • تصویر کاربر Nf پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام دکتر،ببخشید من قصد ازدواج با کسی رو دارم که hsvمثبت دارند.رابطه جنسیمون بدون کاندوم هست و سکس دهانی هم انجام می دهیم احتمال ابتلای من ۱۰۰٪ هست یا واکسن و راه پیشگیری دیگری دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر ضایعه ی پوستی فعال دارند رابطه نداشته باشین در سایر زمان ها هیچ منعی نیست
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر چند سالی هست درگیر این مشکل هستم گاها ماهی ۲-۳ بار و‌گاهی ماهی یکبار
  دو سه تا جوش در نواحی آلت روی تنه زده میشه بهمراه خارش که ترکیده و اب معمولی خارج‌میشه وبعد یک‌هفته مانند زخم که گلوبول قرمز روشو میبنده خوب میشه
  البته من موقع جوش ۲ تا قرص ۱۰۰۰ آسیکلویر در روز‌میخورم و‌ در طول ماه روزی یک
  ولی باز در ماه یکبار زده میشه
  این‌چیه‌تبخاله ؟
  چرا هر ماه میزنه
  حتی‌وقتی‌ هرروز قرص میخورم
  1. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   عکس ارسال کردم دکتر جان
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   از قرص آسیکلویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت با مایعات فراوان برای ۷ تا ۱۰ روز استفاده کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر متین یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر اقای دکتر من در دو روز دچار زخم هایی روی بدنم شدم که الان روز دوم کلا عثد کرده و کاملا شبیه تبخال تناسلیه و اول زخم بود الان ۳ جای متفاوته زخم ترکیده و هنگام ادرار بی نهایت می سوزه
  میشه لطف کنید بگید باید چیکار کنم از استرس و درد ، نمیدونم باید چیکار کنم متاسفانه پریود هستم همین دو روز امکان معاینه هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   از قرص آسیکلویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت با مایعات فراوان برای ۷ تا ۱۰ روز استفاده کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   همچنین از پماد موپیروسین و پماد آسیکلوویر استفاده شود
  3. تصویر کاربر متین یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر ممنون از پاسخگوییتون هردو پماد و باهم بزنم ؟پماد و قرص الان که پریود هستم می تونم استفاده کنم ؟؟ و اینکه قرصویرابکس ۱۰۰۰ برای چه درمانیه؟چون بهم پیشنهاد کردن ؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله همخ رو استفاده کنید مشکلی نیست. ویرابکس هم برای تبخال است ، اون رو قطع کنید و داروهایی که گفتم مصرف شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. وقت بخیر. دو ماه پیش موقع اصلاح متوجه یک برآمدگی شبیه به جوش در ناحیه سرمگاهی بالای آلت تناسلی شدم. فکر میکردم جوش هست. اما کم کم شروع به بزرگتر شدن کرد. تعدادشون هم زیاد شد. یکی هن روی الت تناسلیم پیدا شد. سوزش یا درد نداره. اما رشد میکنن بزرگتر میشن نسبت به قبل. ممنون میشم راهنمایی بفرمایین که زگیل هست یا تبخال و درمانش چیه؟ از یکیشون عکس گرفتم فرستادم‌ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   زگیل نیست ، از کپسول سفالکسین هر ۶ ساعت استفاده کنید اگر بهتر نشد با متخصص پوست مشورت شود
 • تصویر کاربر ولی شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام. من ۴ سال هست به طور مداوم درگیر تبخال تناسلی هستم و بهبود با وجود مراجعه به پزشک حاصل نمیشه. نزدیک قاعدگی سوزش زیاد دارم و زخم ها اصلا بهبود ندارند. ممنون میشم کمک کنید. واقعا وضعیت کلافه کننده ایه .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر ضایعه ی فعال تبخال دارید :
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   از قرص آسیکلویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت با مایعات فراوان برای ۷ تا ۱۰ روز استفاده کنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر نه ، روزی یک عدد قرص آسیکلوویر برای ۱ ماه مصرف شود با مایعات فراوان
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ابوالفضل سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام دوماه پیش کل بیضم قرمزشده بوددکتر پمادان ان دادوگفت پمادوبزن والتتوداخل پلاستیک فریزربزار که پوست التم خیلی نرم شده بودوحین سکس فشارزیادی به مجرای التم اومد از همون موقعسرالتم التهاب داره وانگارمجراادرارگشادشده و ین زخم ها ایجادشده گاهی زخم ها مثل افت دهانی البته کمرنگتر هستند وتاول ندارن از همون موقع کشاله سمت راستم دردمیکنه ۳ بار متخصص انتی ببوتیک تجویزکرده هربار مصرف کردم بهتر نشدم . این تبخاله؟ چرادوماهه خوب نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   من در عکس ضایعه ی پوستی نمیبینم
درحال دریافت اطلاعات
× دریافت نوبت زگیل
پرسش از دکتر