علائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس

تبخال تناسلی ممکن است باعث درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی شما شود. اما ممکن است علائم یا نشانه های تبخال تناسلی وجود نداشته باشد. اگر آلوده شده باشید، حتی اگر هیچ زخم قابل مشاهده نداشته باشید، می تواند مسری باشد.


تبخال تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. تماس جنسی راه اصلی است که ویروس گسترش می یابد. پس از ابتلا به عفونت، ویروس در بدن شما خاموش می شود و می تواند چندین بار در سال دوباره فعال شود.

تبخال تناسلی چه علائمی دارد؟

اولین علامت تبخال (هرپس) معمولا بروز التهاب های دردناک یا خارش دار در پوست میباشد، که به عنوان زخم یا تاول نمایان میشوند. اگر متوجه هرگونه تاول یا جوش در ناحیه ی تناسلی خود شدید، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.

به علاوه شما می توانید برای تشخیص این بیماری عکس های تبخال تناسلی را به صورت رایگان در قسمت مشاوره پزشکی برای دکتر حسین کرمی بفرستید و نظر ایشان را دریافت نمایید.

آیا علائم تبخال در همه ی افراد یکسان است؟

همه ی افراد از یک نوع علائم تبخال تناسلی رنج نمیبرند، ممکن است بعضی افرادی که مبتلا به این عفونت ویروسی میشوند هیچ وقت دچار علائم نشوند، هر چند میتوانند دیگر افراد را به این عفونت آلوده کنند. ویروس در هنگامی که فعال شده باشد میل بیشتری به منتقل شدن دارد، یعنی زمانی که زخم به وجود آمده است. در شروع و قبل از اتمام بروز آن، به معنی قبل از از بین رفتن زخم، زمانی است که ویروس مسری ترین حالت را دارد.

از آنجایی که تبخال تناسلی در بخش های خصوص انسان ها به وجود می آید، مردم گمان میکنند که فعالیت ویروس در مردان و زنان متفاوت است. هرچند علائم تبخال تناسلی در مردان و زنان بسیار شبیه هم میباشند. تفاوت مهم و اصلی در این است که ویروس در خانم های باردار میتواند عوارض جانبی مهمی برجای بگذارد، زیرا عفونت میتواند به جنین منتقل شود. به علاوه ی این، ویروسی که در مرد و زن وجود دارد تفاوتی نمیکند و عفونت از یک ویروس مشابه در طی رابطه ی جنسی منتقل میشود.

عفونت اولیه و اولین حمله

بیشتری افرادی که دچار حمله ی اولیه به دنبال تماس مستقیم میشوند، بعد از گذشت 1-2 هفته از تماس دچار علائم خواهند شد (رابطه ی جنسی با شخصی که به عفونت مبتلاست). در طی این مدت که به آن دوره ی کمون میگویند، ویروس درون سلول ها تکثیر میشود تا زمانی که سبب بروز بیماری شود. هر چند خیلی از افراد اولین بروز بیماری را متوجه نمیشوند، زیرا میتواند بسیار حفیف باشد (علائم میتوانند به دلیل کوچک بودن در اندازه ی یک نقطه یا مشابه یک موی رشد نکرده بودن مشف نشوند). بروز معمولا یک الگوی خاصی را طی میکند که با خارش و احساس قلقلک شروع میشود. بعد از آن زخم نمایان میشود و به زخم باز مبدل میگردد. همنطور که بروز بیماری پیشرفت میکند، زخم ها بهبود می یابند بدون این که جای آن ها (اسکار) به جا بماند.

همچنین بعضی بیماران دچار تب، سردرد و احساس سوزش در هنگام ادرار کردن میشوند. اولین بروز ممکن است برای هفته ها ادامه پیدا کند و بهوبدی آن مدت زمان زیادی طول بکشد. به دنبال قسمت نخست، ویروس تا زمانی که چیزی سبب حمله ی مجدد آن شود خاموش خواهد شد.

بروز های بعدی که بعد از بروز اول رخ میدهند تمایل دارند که جدیت کمتری داشته باشند. بیماران معمولا می آموزند که چگونه علائم اولیه ی تبخال تناسلی را تشخیص دهند، که به آن ها اجازه میدهد درمان های ضد ویروسی مانند آسیکلوویر را شروع کنند و از بدتر شدن علائم جلوگیری کنند.

تبخال تناسلی اولیه، علامت ها

در هنگام اولین حمله، اولین علائم تبخال تناسلی شامل موارد زیر میشود:

 • تب و علائم شبیه آنفولانزا
 • تهوع و احساس بیماری
 • درد عضلات
 • ادرار کردن دردناک
 • قلقلک، سوزش یا خارش ناحیه ای که در آن زخم ایجاد شده است

پس از ابتلا به سوزش و خارش، یک یا چند خوشه از زخم های کوچک ایجاد میشود (گاهی دردناک هستند) که با مایع کدری پر شده اند. زخم ها میتوانند در نواحی مختلفتی به وجود بیایند.

 • در مردان تبخال تناسلی میتواند درون یا روی آلت تناسلی، کیسه ی بیضه، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.
 • در خانم ها تبخال تناسلی میتواند روی لب های مهبل، درون واژن، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.

از طریق فعالیت های جنسی مختلف (مانند سکس دهانی) ممکن است تبخال تناسلی روی دهان، زبان، لب ها و دیگر اندام های بدن به وجود بیاید. هر چند این نوع انتقال ویروس بسیار نادر بوده و فقط زمانی انجام میشود که ویروس در حالت بسیار فعال باشد. مانند زمانی که زخم ها وجود دارند یا در حال ایجاد شدن هستند.

در خانم ها این ویروس بیشتر سبب علائمی مانند درد هنگام ادرار کردن و ترشحات غیرطبیعی واژن میشود. زخم های درون واژن میتوانند تا سه هفته باقی بمانند، قبل از اینکه خود به خود بهبود یابند. التهاب گردن رحم یکی از علائم معمولا شایع تبخال تناسلی در خانم ها است.

علائم تبخال تناسلی برگشتی

بعد از بروز اول، علائم شدت کمتری داشته و روزهای کمتری ادامه پیدا میکنند، بعضی اوقات 5-10 روز (وابسته به این که چه زمانی مصرف دارو های ضد ویروس شروع شوند). درمان اولیه در بهترین حالت 24 ساعت بعد از بروز اولین علائم شروع میشود و میتواند علائم را بعد از چند روز کوتاه از بین ببرد.

ندرتا تبخال راجعه باعث تب و علائم مانند آنفولانزا میشود. قابل توجه ترین علامت تبخال تناسلی مزمن احساس خارش و قلقلکی است که 12 تا 24 ساعت قبل از ایجاد زخم تجربه میشود. این بهترین زمان برای شروع درمان است.

چند بار ممکن است بروز تبخال را تجربه کنید؟

تکرر بروز تبخال های تناسلی بستگی به سیستم ایمنی بدن شما دارد. چرا بعضی از افراد فقط یک بروز در طی سال دارند درحالی که بعضی از دیگر افراد بیشتر از 6 بروز در سال را تجربه میکنند مشخص نیست. با این حال یک سیستم ایمنی سالم تمایل دارد که ویروس را در حالت خاموش نگه دارد. شما باید از مصرف الکل و استرس دوری کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. در بعضی افراد، آفتاب سوختگی به عنوان یکی از علت های بروز تبخال شناخته شده است. شما باید به دنبال این موضوع باشید که چه پیش زمینه هایی باعث بروز تبخال در شما میشود، تا بتوانید از بروز تبخال تناسلی در آینده جلوگیری کنید. تعداد بروز و علائمی که تبخال ایجاد میکند وابسته به نوع ویروسی است که شما به آن مبتلا شده اید. بیمارانی که به ویروس هرپس 1 (HSV1) مبتلا هستند بیشتر بروز نواحی بالاتر از کمر را سبب میشود، و حملات کمتر و علائمی با شدت کمتر از هرپس 2 (HSV2) دارد، ویروسی که معمولا تبخال تناسلی را ایجاد میکند.

درمان

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما داروها می توانند علائم را کاهش دهند و خطر ابتلا به دیگران را کاهش دهند. همچنین کاندوم می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت تبخال تناسلی کمک کند.

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد. درمان با داروهای ضد ویروسی تجویزى ممکن است:

 • کمک کنند زخم زودتر از معمول ناپدید شوند.
 • شدت و مدت علائم در شیوع های مکرر را کم کنند.
 • امکان عود را کم کنند.
 • احتمال انتقال ویروس تبخال به دیگری را کم کنند.

داروهای ضد ویروسی برای تبخال تناسلی عبارتند از:

پزشک شما ممکن است توصیه کند که دارو را فقط زمانی که علائم پدید مى آیند مصرف کنید حتی اگر نشانه ای از شیوع آن وجود نداشته باشد. این داروها معمولا به خوبی تحمل می شوند و عوارض جانبی اندک دارند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراحمد شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. در کشاله ران یک عدد جوش سفید ایجاد شده و خارش زیادی دارد. به شکل چند جوش یا تاول گروهی نیست. آیا احتمال داره تبخال تناسلی باشه؟ مشابه اون رو یکسال پیش داشتم که دو بار آزمایش خون دادم hsv2 منفی بود ولی باز نگرانم.
  1. تصویر کاربراحمدیکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)
   اگر امکان داره به سوال پاسخ دهی فرمایید
  2. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   با سلام و احترام، لطفا عکس بفرستید

  3. تصویر کاربراحمددوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)
   با سلام . هشت روزی میشه که این جوش ایجاد شده
  4. تصویر کاربراحمددوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)
   عکس
  5. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   با سلام ،کیفیت عکس اصلا خوب نیست

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربرایمان شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام...ایا پس از رفع خود زگیل از روی پوست...از راه دیگری منتقل میشود؟مثلا از ترشحات منی یا خون؟ ایا بعداز رفع زگیل ها میشه رابطه جنسی بی خطر ایجاد کرد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   با سلام و احترام، خیر منتقل نمیشه

 • تصویر کاربرسحر شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حدود 2 ماه پیش دچار تبخال تناسلی شدم که با مصرف دارو بهبود یافت الان مجدد در ناحیه خط باسن ضایعاتی ریز سفید ایجاد شده ایا تبخال عود کرده؟ ضمنا من وهمسرم قبل ازدواج با هیچکس رابطه جنسی نداشتیم امکانش هست تبخال نباشه و تشخیص اشتباه باشه؟ خیلی نگرانم تورابطه زناشویی و بچه دار شدن مشکل دار شم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   با سلام و احترام، به نظر تب خال هست، برای بارداری باید بهبود بیابد

 • تصویر کاربریونس جمعه ۱۳ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب خدمت دکتر عزیز یک دوماهی میشه دو نقطه ریز در ناحیه بیضه هام مشاهده میکنم عکسش رو براتون میزارم خیلی درگیر کرده میخام بدونم زگیل هست یانه چیکار کنم باید
  ممنونم ازتون خواهش میکنم جوابم رو بدید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   با سلام، ظاهرا زگیل نیست

  2. تصویر کاربریونسپنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب مجدد خدمت دکتر کرمی عزیز
   یک سوال دیگه داشتم ازتون اطراف رانم نزدیک بیضه ها رگ های قرمز هستش که شبیه واریسه فک میکنم.... عکسش رو براتون میفرستم یک نگاه بندازید ببینید چرا این طور شده آیا نگران کننده هست یانه باید چکار کنم
  3. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۳ دی ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام، عکس ها باز نشد، مجدد بفرستید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرمهدي جمعه ۵ مهر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  چند وقتي بر روي گردن آلت تناسلي من يك توده سفت زير پوستي مشاهده كردم خواستم در صورت امكان راهنمايي بفرماييد
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۵ مهر ۹۸( 6 ماه پیش)

   با سلام و احترام،شبیه جوش هست،بهپاشت رعایت شود،بهتر نشد بفرمایید

 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خسته نباشید ببخشید بنده نزدیک به سه ماه پیش یه مشکلی در قسمت الت تناسلیم داشتم با دکتری در میون گذاشتم فرمودنذ چیزی نیس برطرف میشه ولی الان هنوز بر طرف نشده میخاستم ببینم چیکار میشه کرد
  در قسمت ناحیه تناسلیم ی حالتی گوشتی شکل ظاهر شده و هنوزم ک هنوزه بر طرف نشده ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۲۶ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   با سلام و احترام،لطفا مجدد عکس بفرستید

 • تصویر کاربرA شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر بیحالی و کمبود قوای جسمی هم به دلیل زگیل تناسلی هست و راهذدرمانش چیه
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۲۷ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   با سلام،خیر ممکن هرعلت دیگه ای داشته باشه که باید علت پیدا بشه بررسی بشه و بر اساس اون درمان بشه

 • تصویر کاربرم یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  روی واژنم به سری جوش های ریز زده که خیلی میسوزه و دردناکه
  خیلی نگرانم
  البته پوست واژنم خیلی خشکه
  ممنون میشم بفرمایید چی هست
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربرس یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  رابطه جنسی داشتم با دوست دخترم الان روی آلت تناسلیم جوش ریز زده شده خیلی نگرانم
  ممنون میشم بگید زگیل دارم یا خیر؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربرامیرسام جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  تعدادی دونه اطراف کلاهک الت تناسلی میبینم که البته خارش و سوزش نداره اما نگرانم
  راه حل چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   اینها زگیل نیستند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر