علائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس

تبخال تناسلی در مردان ممکن است باعث درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی شما شود. اما ممکن است علائم یا نشانه های تبخال تناسلی وجود نداشته باشد. اگر آلوده شده باشید، حتی اگر هیچ زخم قابل مشاهده نداشته باشید، می تواند مسری باشد.


تبخال تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. تماس جنسی راه اصلی است که ویروس گسترش می یابد. پس از ابتلا به عفونت، ویروس در بدن شما خاموش می شود و می تواند چندین بار در سال دوباره فعال شود.

علائم تبخال تناسلی در مردان

اولین علامت تبخال (هرپس) معمولا بروز التهاب های دردناک یا خارش دار در پوست میباشد، که به عنوان زخم یا تاول نمایان میشوند. اگر متوجه هرگونه تاول یا جوش در ناحیه ی تناسلی خود شدید، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.

به علاوه شما می توانید برای تشخیص این بیماری عکس های تبخال تناسلی را به صورت رایگان در قسمت مشاوره پزشکی برای دکتر حسین کرمی بفرستید و نظر ایشان را دریافت نمایید.
خارش دستگاه تناسلی

آیا علائم تبخال در همه ی افراد یکسان است؟

همه ی افراد از یک نوع علائم تبخال تناسلی رنج نمیبرند، ممکن است بعضی افرادی که مبتلا به این عفونت ویروسی میشوند هیچ وقت دچار علائم نشوند، هر چند میتوانند دیگر افراد را به این عفونت آلوده کنند. ویروس در هنگامی که فعال شده باشد میل بیشتری به منتقل شدن دارد، یعنی زمانی که زخم به وجود آمده است. در شروع و قبل از اتمام بروز آن، به معنی قبل از از بین رفتن زخم، زمانی است که ویروس مسری ترین حالت را دارد.

از آنجایی که تبخال تناسلی در بخش های خصوص انسان ها به وجود می آید، مردم گمان میکنند که فعالیت ویروس در مردان و زنان متفاوت است. هرچند علائم تبخال تناسلی در مردان و زنان بسیار شبیه هم میباشند. تفاوت مهم و اصلی در این است که ویروس در خانم های باردار میتواند عوارض جانبی مهمی برجای بگذارد، زیرا عفونت میتواند به جنین منتقل شود. به علاوه ی این، ویروسی که در مرد و زن وجود دارد تفاوتی نمیکند و عفونت از یک ویروس مشابه در طی رابطه ی جنسی منتقل میشود.

عفونت اولیه و اولین حمله

در طی این مدت که به آن دوره ی کمون میگویند، ویروس درون سلول ها تکثیر میشود تا زمانی که سبب بروز بیماری شود. هر چند خیلی از افراد اولین بروز بیماری را متوجه نمیشوند، زیرا میتواند بسیار حفیف باشد (علائم میتوانند به دلیل کوچک بودن در اندازه ی یک نقطه یا مشابه یک موی رشد نکرده بودن مشف نشوند). بروز معمولا یک الگوی خاصی را طی میکند که با خارش و احساس قلقلک شروع میشود. بعد از آن زخم نمایان میشود و به زخم باز مبدل میگردد. همنطور که بروز بیماری پیشرفت میکند، زخم ها بهبود می یابند بدون این که جای آن ها (اسکار) به جا بماند.

همچنین بعضی بیماران دچار تب، سردرد و احساس سوزش در هنگام ادرار کردن میشوند. اولین بروز ممکن است برای هفته ها ادامه پیدا کند و بهوبدی آن مدت زمان زیادی طول بکشد. به دنبال قسمت نخست، ویروس تا زمانی که چیزی سبب حمله ی مجدد آن شود خاموش خواهد شد.

بروز های بعدی که بعد از بروز اول رخ میدهند تمایل دارند که جدیت کمتری داشته باشند. بیماران معمولا می آموزند که چگونه علائم اولیه ی تبخال تناسلی را تشخیص دهند، که به آن ها اجازه میدهد درمان های ضد ویروسی مانند آسیکلوویر را شروع کنند و از بدتر شدن علائم جلوگیری کنند.

تبخال تناسلی اولیه

در هنگام اولین حمله، اولین علائم تبخال تناسلی در مردان شامل موارد زیر میشود:

 • تب و علائم شبیه آنفولانزا
 • تهوع و احساس بیماری
 • درد عضلات
 • ادرار کردن دردناک
 • قلقلک، سوزش یا خارش ناحیه ای که در آن زخم ایجاد شده است

پس از ابتلا به سوزش و خارش، یک یا چند خوشه از زخم های کوچک ایجاد میشود (گاهی دردناک هستند) که با مایع کدری پر شده اند. زخم ها میتوانند در نواحی مختلفتی به وجود بیایند.

 • در مردان تبخال تناسلی میتواند درون یا روی آلت تناسلی، کیسه ی بیضه، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.
 • در خانم ها تبخال تناسلی میتواند روی لب های مهبل، درون واژن، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.

از طریق فعالیت های جنسی مختلف (مانند سکس دهانی) ممکن است تبخال تناسلی مردان روی دهان، زبان، لب ها و دیگر اندام های بدن به وجود بیاید. هر چند این نوع انتقال ویروس بسیار نادر بوده و فقط زمانی انجام میشود که ویروس در حالت بسیار فعال باشد. مانند زمانی که زخم ها وجود دارند یا در حال ایجاد شدن هستند.

در خانم ها این ویروس بیشتر سبب علائمی مانند درد هنگام ادرار کردن و ترشحات غیرطبیعی واژن میشود. زخم های درون واژن میتوانند تا سه هفته باقی بمانند، قبل از اینکه خود به خود بهبود یابند. التهاب گردن رحم یکی از علائم معمولا شایع تبخال تناسلی در خانم ها است.

علائم تبخال تناسلی برگشتی

بعد از بروز اول، علائم شدت کمتری داشته و روزهای کمتری ادامه پیدا میکنند، بعضی اوقات 5-10 روز (وابسته به این که چه زمانی مصرف دارو های ضد ویروس شروع شوند). درمان اولیه در بهترین حالت 24 ساعت بعد از بروز اولین علائم شروع میشود و میتواند علائم را بعد از چند روز کوتاه از بین ببرد. ندرتا تبخال راجعه باعث تب و علائم مانند آنفولانزا میشود. قابل توجه ترین علامت تبخال تناسلی مزمن احساس خارش و قلقلکی است که 12 تا 24 ساعت قبل از ایجاد زخم تجربه میشود. این بهترین زمان برای شروع درمان است.

اختلال نعوظ

چند بار ممکن است بروز تبخال را تجربه کنید؟

تکرر بروز تبخال های تناسلی بستگی به سیستم ایمنی بدن شما دارد. چرا بعضی از افراد فقط یک بروز در طی سال دارند درحالی که بعضی از دیگر افراد بیشتر از 6 بروز در سال را تجربه میکنند مشخص نیست. با این حال یک سیستم ایمنی سالم تمایل دارد که ویروس را در حالت خاموش نگه دارد. شما باید از مصرف الکل و استرس دوری کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. در بعضی افراد، آفتاب سوختگی به عنوان یکی از علت های بروز تبخال شناخته شده است.

شما باید به دنبال این موضوع باشید که چه پیش زمینه هایی باعث بروز تبخال در شما میشود، تا بتوانید از بروز تبخال تناسلی در آینده جلوگیری کنید. تعداد بروز و علائمی که تبخال ایجاد میکند وابسته به نوع ویروسی است که شما به آن مبتلا شده اید. بیمارانی که به ویروس هرپس 1 (HSV1) مبتلا هستند بیشتر بروز نواحی بالاتر از کمر را سبب میشود، و حملات کمتر و علائمی با شدت کمتر از هرپس 2 (HSV2) دارد، ویروسی که معمولا تبخال تناسلی مردان را ایجاد میکند.

درمان تبخال تناسلی در مردان

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما داروها می توانند علائم را کاهش دهند و خطر ابتلا به دیگران را کاهش دهند. همچنین کاندوم می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت تبخال تناسلی کمک کند.

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد. درمان با داروهای ضد ویروسی تجویزى ممکن است:

 • کمک کنند زخم زودتر از معمول ناپدید شوند.
 • شدت و مدت علائم در شیوع های مکرر را کم کنند.
 • امکان عود را کم کنند.
 • احتمال انتقال ویروس تبخال به دیگری را کم کنند.

داروهای ضد ویروسی برای تبخال تناسلی عبارتند از:

پزشک شما ممکن است توصیه کند که دارو را فقط زمانی که علائم پدید مى آیند مصرف کنید حتی اگر نشانه ای از شیوع آن وجود نداشته باشد. این داروها معمولا به خوبی تحمل می شوند و عوارض جانبی اندک دارند.

دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یزدی سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام دوروزه چندین جوش روی بدنم دراومده که خیلی میسوزه یعنی کل بدنمون درگیر میکنه سال قبل مبتلا به هرپس شده بودم بخاطر عفونت شدیدی که داشتم وماهیانه ام شروع شد بدنم پراز دونه شد اما بعد یک سال الان روی پام دراومده وخیلی اذیتم میکنه نمیدونم همونه یا نه اما خیلی شبیه به هرپس هستند ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱( 5 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر میثم سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخانمم اپیلاسیون کردوزگیل تایپ۶گرفت وبه من منتقل کردوالان۳ساله زگیل میزنم مرتب کرایو میکنم ولی باززگیل میزنه میخواستم بدونم آیاتایپ۶ به سرطان آلت تناسلی یا پروستات تبدیل میشود یا خیر؟خانمم بعداز یک سال دیگه زگیل نزدوتستش منفی شد،دیگه‌خسته‌شدم‌کرایونمیکنم‌سکس داشته باشیم باززگیلوبه خانمم منتقل میکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱( 5 ماه پیش)
   بعد از كرايو سكس مشكلي ندارد والوده گي به حد اقل ميريد
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، مدت 2 سال است که بر روی کلاهک آلتم و اطرافش برجستگی های کوچیک گوشتی دارم که به خاطر کرونا تا الان دکتر نرفتم، من همچنین در اطراف کلاهک جوش های ریز سرسیاه دارم که وقتی با ناخن فشار میدم و محتویات آن خارج میشود، جوش خوب میشود و بعد از مدتی باز یکی دو دونه میبینم که پیدا میشه که یک جایی خوندم که نوشته بود به خاطر پوست چرب و آلودگی ممکنه این جوش ها بروز پیدا بکنه. لطفا عکس هارو ببینید و بگید اینا زیگیل هستن یا خیر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 6 ماه پیش)
   اغلب حساسیت است با شامپو بچه بشورید پماد کالامین دی هر ۱۲ ساعت بمالید
 • تصویر کاربر نگین سه شنبه ۳ اسفند ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  هسمرم روی الت تناسلیش دونه های قرمز زده سه روزه نه درد داره نه خارش نه سوزش منم خودم فک کنم تبخال تناسلی دارم دور واژنم دونه زده که خیلی میخاره چکار باید کنه شوهرم که کلا از بین بره دونه هاش و خوب شه اگر نره پیش متخصص
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اسفند ۰( 7 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۲۹ بهمن ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۳ سال هست تبخال تناسلی دارم پزشک برام ویرابکس ۱۰۰۰ تجویز کردن درموقع عود۲ تا صبح ۲ تا شب استفاده کنم الان امسال ازخردادماه تا دی ماه عود نکردید ماه عود کرد ویرابکس ۱۰۰۰ وطبق دستور مصرف کردم خوب شد دوباره از اون به بعد هفته ای یه بار عود میکنه چکار کنم ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ بهمن ۰( 7 ماه پیش)
   اینها تب خال تناسلی است ودرمانش کپسول اسیکلو ویر در زمان زدن تاول باید یک هفته هر ۸ساعت بخورید وپمادش را نیز بمالید تب خال عود کننده است ودرمان قطعی ندارد
 • تصویر کاربر Peyman پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام.میخواستم بدونم داشتن رابطه با یک شریک جنسی، در صورت مطمئن بودن سالم بودن هر دو طرف هم میتونه باعث زگیل تناسلی بشه ؟یعنی هر دو سالم باشن و فقط هم این دو نفر با هم رابطه داشته باشن و هر دو یک شریک جنسی داشته باشن.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 7 ماه پیش)
   بعد از كرايو سكس مشكلي ندارد والوده گي به حد اقل ميريد
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۳ بهمن ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خیلی سپاس گذارم از جواب قبلی می خواستم بدونم الان در این شرایط درمان قطعی این بیماری چیه و من چی کار می تونم بکنم که از دست این بیماری به صورت ریشه ای خلاص بشم چون خیلی اذیت میشم و از لحاظ روحی بهم ریختم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ بهمن ۰( 7 ماه پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
 • تصویر کاربر DEL...KOUN پنجشنبه ۲۱ بهمن ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  مدتیست بعداز خارش چندروزه روی ختنه گاه آلتم تبخال پدیدار می‌شود وبا مصرف پاماد موپیروسین۲./'هر۸ساعت و خوردن همزمان سفالکسین۵۰۰بعد ۱۰روز تا خوب میشه دوباره عود میکنه و دوبرابر قبلی تکرار میشه و خوب میشه لطفا راهنمائیم بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ بهمن ۰( 7 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر Mom شنبه ۱۶ بهمن ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، نزدیک ۱ ماه هست روی کلاهک آلتم دونه های خیلی ریز زده، خیلی نگرانم نه درد،سوزش وخارش...بنظر شما این چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ بهمن ۰( 7 ماه پیش)
   اغلب حساسیت است با شامپو بچه بشورید پماد کالامین دی هر ۱۲ ساعت بمالید
 • تصویر کاربر اکبر سه شنبه ۵ بهمن ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دونه های خیلی ریزی زیر التم زده نمیدونم چین خیلی نگرانم ممنون میشم راهنمایی کنید چند سالی هست همینطوری موندن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ بهمن ۰( 8 ماه پیش)
   اینها زگیل نیستند
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر