شکل و درمان زگیل تناسلی خفیف چگونه هست؟

برای خیلی ها این سوال وجود دارد که زگیل تناسلی خفیف را چگونه باید درمان کرد؟ در این مقاله سعی شده است در رابطه با این موضوع پاسخ های مناسبی توسط دکتر حسین کرمی به مردم داده شود.


علت زگیل تناسلی چیست؟

اصطلاحا علت زگیل تناسلی ویروسی است به نام اچ پی وی. در طبیعت بیش از 100 نوع اچ پی وی است که اینها باعث خال های گوشتی یا زائده های گوشتی تحت عنوان زگیل تناسلی در بدن افراد ایجاد میکنند.

اگر این ویروس از نوع تناسلی باشد با تماس جنسی از فرد آلوده به فرد سالم و به شرط مالیده شدن پوست به مخاط ( نه پوست به پوست) چون مخاط مرطوب است مثلا دهان یا ارتباط جنسی این از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود ولی بحث سر این هست که چرا زگیل تناسلی خفیف آیا ما زگیل تناسلی خفیف داریم؟ و زگیل تناسلی شدید داریم؟

این برمیگرده به اینکه خیلی از زگیل های تناسلی ممکن است دو حالت داشته باشند:

اولا ممکنه وقتی فرد آلوده میشود این اصلا وجود نداشته و یا ظاهرا دیده نمیشود، فرد آلوده است ولی در ظاهر کاملا سالم است.

دوم اینکه ممکن است به صورت خال های گوشتی ریز ریز میاد و اینهارو چه بسا با دید میکروسکوپی دقت کنیم میبینیم و خود به خود هم میرود و دلیل خفیف بودنشان همین است که اینها به اصطلاح یک دوره ای میان و یک دوره ای میرن.

علت کلی زگیل تناسلی همیشه و بالای 99 درصد تماس جنسی آلوده است یعنی فردی که به نوعی از زگیل آلوده است از طریق جنسی به فرد آلوده منتقل میکند و اون فرد مثل فرد آلوده مبتلا میشود.

راه های درمان زگیل تناسلی خفیف

زگیل تناسلی خفیف یا ائنهایی که اصلا خودشون رو نشون نمیدن یا اگر هم نشون بدن به صورت خال های ریز ریزی هستند که خودشان از بین میروند؛ اینها خود به خود محو میشوند و نیازی به درمان ندارد ولی یک اسپری کرایو راه درمانی هست برای آن ها که اگر خیلی سطحی زده شود زگیل ها بلافاصله از بین میروند.

نکته ای که تاکید میکنم تیغ زدن ، لیزر و کوتر این زگیل های تناسلی را کاملا پخش میکند و به مناطق سالم میبرد و باعث آلوده شدن مناطق بیشتر میشود.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی با کرایو

آیا زگیل تناسلی خفیف با پماد از بین میرود؟

بله اصلا زگیل تناسلی خفیف اغلب خود به خود از بین میرود ولی اینهارا میتوانید با نه حالا پماد مثل سرکه سیب سیر و خیلی با دوز خفیف اسید سالیسیک میریزد و میرود ولی در اغلب مواقع اصلا نیاز به درمان هم ندارد.

بیشترین جاهایی که زگیل تناسلی خفیف دیده میشود در ناحیه ی تناسلی هست میتواند روی آلت تناسلی مرد و روی بیضه ها و در ناحیه ی شرمگاهی که مو رشد میکند قرار گیرد.

مطلب مرتبط: پماد زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی خفیف چه مدت طول میکشد؟

اینکه چه مدت طول میشکد تا درمان شود اصلا قابل پیشگویی نیستند. در بعض وقت ها یک ماه می آیند و ماه دیگر میروند. ممکن است دو هفته باشد نه دو ماه و 3 ماه باشد و خود به خود هیچ کاری نمکیند و اینها از بین میروند.

تا چه مدت بعد از درمان نباید رابطه ی جنسی داشت؟

تا زمانی که زگیل به صورت ظاهری وجود دارد، اون خال های گوشتی ریز وجود داشته باشد آلوده کننده است ولی اگر وجود نداشته باشد آلوده کننده نیست ولی زمانی که اینهارا درمان کردیم و از بین رفتن فرد میتواند تماس جنسی خودش را داشته باشد و هیچ محدودیتی ندارد.

تشخیص زگیل تناسلی چگونه است؟

تشخیص زگیل تناسلی خفیف با معاینه است و اگر بخواهیم تشخیص 100 درصد انجام دهیم و نوعش را مشخص کنیم؛ برداشتن نمونعه از آن زائده های گوشتی است که به آزمایشکاه فرستاده میشود و نوع آن مشخص میشود.

رنگ و شکل زگیل تناسلی حفیف

به رنگ پوست هستند و در ناحیه تناسلی و اطراف مقعد ایجاد مى شوند. اکثر زگیلهای تناسلی بدون درد بوده و تمایل دارند به شکل خوشه ای ظاهر شوند. اگر چنین زگیلهایی دارید، قبل از رابطه جنسی باید تحت درمان قرار بگیرید، زیرا بسیار مسری هستند.

یک نوع زگیل تناسلی

 

انواع مختلف زگیل و درمان آنها

زگیل های تناسلی معمولا نرم و مرطوب هستند و تمایل دارند گروهی از سه تا چهار عدد ظاهر شوند. البته بین بیماران تفاوت وجود دارد و برخی افراد تنها یک یا دو عدد دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تعداد زیادی زگیل تکی داشته باشند. اگر نسبت به این بیماری بی توجه باشیم، رشد می کنند و خوشه های کوچکی به شکل گل کلم را تشکیل می دهند که گوشتی رنگ هستند.

بیش از یکصد گونه مختلف ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که فقط تعدادی از آنها مسئول اکثر زگیلهای تناسلی (و همچنین زگیل های مقعدی) هستند. اکثر زگیل های تناسلی با انواع HPV 6 و 11 ایجاد می شوند. این زگیل ها 6 ماه رشد خواهند کرد و پس از آن رشدشان متوقف مى شود. سویه های دیگر HPV می توانند زگیلهای دست و پا را ایجاد کنند که سرایت کمتری نسبت به زگیل های تناسلی دارند. چندین گونه از HPV که منجر به سرطان هاى خاص مى شوند در دسته ى پر خطر طبقه بندی می شوند.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی آقایان

زخم های خارش دار یا خونریزی دهنده

ممکن است در جایی بخوانید که زگیل تناسلی موجب درد خفیف و خارش یا خونریزی می شود. در واقع، فقط در موارد نادر زمانی که زگیل ها به اندازه قابل توجهی برسند و یا اگر آنها را بخراشید، این اتفاق رخ خواهد داد. اگر مبتلا به این بیماری شده اید، از هر گونه خراشیدگی (برای جلوگیری از خونریزی) خودداری کنید، و به جای آن با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحمیدرضا جمعه ۱۳ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  امرو رفتم پیش دکتر عمومی گفت زگیله،الان چیکار باید بکنم؟
  عکسها از روی الت هست
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۳ دی ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام، عکس باز نشد، اگر زگیل هست جهت معاینه و کرایو مراجعه کنید

 • تصویر کاربرسارا شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر..امروز جواب نمونه برداری زیگیل پارتنرم اومد متاسفانه به نوع ۶ دچار هست.. اواخر اردیبهشت و خرداد ما چهار بار رابطه جنسی داشتیم رابطه دهانی همینطور ..میخواستم بدونم چقدر امکان اینکه من دچار شدم هست؟؟چه مدت طول میکشه من بزنم از کجا بفهمم دچار شدم در صورتی که هنوز علایمی از زیگیل ندارم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربرجلال جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آیا ممکن است از طریقی غیر از رابطه جنسی hpv منتقل شود. مثل اپیلاسیون ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۲۶ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   با سلام، از طریق دستکاری ممکن هست منتقل بشه

 • تصویر کاربرنفس سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،خسته نباشید،من همسرم یک روزه چیزی شبیه زگبل زده بالای الت تناسلی اش،که به رنگ قرمز است ایا این زگیل تناسلی است؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   با سلام

    

   لطفا دوباره تصاویر را ارسال کنید 

 • تصویر کاربرمعاز دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، آقای دکتر من زگیل تناسلی داشتم مدتها پیش که خانمم هم گرفته بود و با درمان ایشون کاملا درمان شدن و ازمایششان منفی شد، حالا خودم دونه های خیلی ریز دارم که چندبار هم لیزر کردم و داروهای تقویت سیستم ایمنی میخورم ولی دوباره متوجه دوتا دونه خیلی ریز شدم، حالا واقعا گیج شدم که اینها زگیل هست یا چیزی شبیه مولوسکوم، اگه زگیل هست چرا درمان نمی‌شوم؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   با سلام لطفا تصویر را دوباره ارسال کنید 

 • تصویر کاربرک یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من خانومم hpv 58 ایا ئخطرناکه و اینکه درمان میشه -و اینکه من چند وقته احساس می کنم زبان یکم حالت سر مانند داره و حس می کنم چند تا دونه قرمز روی زبانم زده .دکتر به نظر شما من الوده شدم و اینکه درمان داره یا نه
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش)
   عکس
 • تصویر کاربرحسین دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من چطور میتونم پماد پدوفیلین تهیه و استفاده کنم.دکتر یه دارو دست ساز به من دادن که با گوش پاکن استفاده کردم بهتر شده ولی کاملا نرفته
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربرMjt_rad پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.روی پوست بیضه هام نوعی جوش هست که چند ساله هست استاد دانشگام میگفت احتمالا قارچه هر دارویی میزنم اثر نمیکنه در مواقع استرس زیاد تر میشه. خارش داره.ازش عکس دارم.خودم آزمایشگاهیم زیر لام دیدم اثری از قارچ نبود! البته باید چند روز حمام نرم بعد لام بکشم. کمک ام کنید چنتا دکتر رفتم خوب نشده
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربرR پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و تشكر از استاد ، بدون داشتن حتي يك رابطه پر خطر ساليان پيش دچار زگيل زياد شدم تا اينكه پارسال رفتم به كريو تراپي جواب نداد ، ليزر كردم ، فقط ً يك عدد كوچك ماندهً، آيا آن يكي هم بايد ليزر بشه يانه ؟ و اينكه واقعا از كجا اين زگيل آمده ؟ ممكنه زگيل عادي باشن ؟ سپاس 🙏🏻
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربرAli پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من رو آلت و بغل پاهام زگيل زياد داشته كه چندين جلسه پيش متخصص پوست كرايو انجام دادم خيلي كم شده ولي جاي شنديدم ك زگيل بعد كرايو باز برميكرده آيا صحت داره
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر