شکل و درمان زگیل تناسلی خفیف چگونه هست؟

برای خیلی ها این سوال وجود دارد که زگیل تناسلی خفیف را چگونه باید درمان کرد؟ در این مقاله سعی شده است در رابطه با این موضوع پاسخ های مناسبی توسط دکتر حسین کرمی به مردم داده شود.


علت زگیل تناسلی چیست؟

اصطلاحا علت زگیل تناسلی ویروسی است به نام اچ پی وی. در طبیعت بیش از 100 نوع اچ پی وی است که اینها باعث خال های گوشتی یا زائده های گوشتی تحت عنوان زگیل تناسلی در بدن افراد ایجاد میکنند.

اگر این ویروس از نوع تناسلی باشد با تماس جنسی از فرد آلوده به فرد سالم و به شرط مالیده شدن پوست به مخاط ( نه پوست به پوست) چون مخاط مرطوب است مثلا دهان یا ارتباط جنسی این از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود ولی بحث سر این هست که چرا زگیل تناسلی خفیف آیا ما زگیل تناسلی خفیف داریم؟ و زگیل تناسلی شدید داریم؟

این برمیگرده به اینکه خیلی از زگیل های تناسلی ممکن است دو حالت داشته باشند:

اولا ممکنه وقتی فرد آلوده میشود این اصلا وجود نداشته و یا ظاهرا دیده نمیشود، فرد آلوده است ولی در ظاهر کاملا سالم است.

دوم اینکه ممکن است به صورت خال های گوشتی ریز ریز میاد و اینهارو چه بسا با دید میکروسکوپی دقت کنیم میبینیم و خود به خود هم میرود و دلیل خفیف بودنشان همین است که اینها به اصطلاح یک دوره ای میان و یک دوره ای میرن.

علت کلی زگیل تناسلی همیشه و بالای 99 درصد تماس جنسی آلوده است یعنی فردی که به نوعی از زگیل آلوده است از طریق جنسی به فرد آلوده منتقل میکند و اون فرد مثل فرد آلوده مبتلا میشود.

راه های درمان زگیل تناسلی خفیف

زگیل تناسلی خفیف یا ائنهایی که اصلا خودشون رو نشون نمیدن یا اگر هم نشون بدن به صورت خال های ریز ریزی هستند که خودشان از بین میروند؛ اینها خود به خود محو میشوند و نیازی به درمان ندارد ولی یک اسپری کرایو راه درمانی هست برای آن ها که اگر خیلی سطحی زده شود زگیل ها بلافاصله از بین میروند.

نکته ای که تاکید میکنم تیغ زدن ، لیزر و کوتر این زگیل های تناسلی را کاملا پخش میکند و به مناطق سالم میبرد و باعث آلوده شدن مناطق بیشتر میشود.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی با کرایو

آیا زگیل تناسلی خفیف با پماد از بین میرود؟

بله اصلا زگیل تناسلی خفیف اغلب خود به خود از بین میرود ولی اینهارا میتوانید با نه حالا پماد مثل سرکه سیب سیر و خیلی با دوز خفیف اسید سالیسیک میریزد و میرود ولی در اغلب مواقع اصلا نیاز به درمان هم ندارد.

بیشترین جاهایی که زگیل تناسلی خفیف دیده میشود در ناحیه ی تناسلی هست میتواند روی آلت تناسلی مرد و روی بیضه ها و در ناحیه ی شرمگاهی که مو رشد میکند قرار گیرد.

مطلب مرتبط: پماد زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی خفیف چه مدت طول میکشد؟

اینکه چه مدت طول میشکد تا درمان شود اصلا قابل پیشگویی نیستند. در بعض وقت ها یک ماه می آیند و ماه دیگر میروند. ممکن است دو هفته باشد نه دو ماه و 3 ماه باشد و خود به خود هیچ کاری نمکیند و اینها از بین میروند.

تا چه مدت بعد از درمان نباید رابطه ی جنسی داشت؟

تا زمانی که زگیل به صورت ظاهری وجود دارد، اون خال های گوشتی ریز وجود داشته باشد آلوده کننده است ولی اگر وجود نداشته باشد آلوده کننده نیست ولی زمانی که اینهارا درمان کردیم و از بین رفتن فرد میتواند تماس جنسی خودش را داشته باشد و هیچ محدودیتی ندارد.

تشخیص زگیل تناسلی چگونه است؟

تشخیص زگیل تناسلی خفیف با معاینه است و اگر بخواهیم تشخیص 100 درصد انجام دهیم و نوعش را مشخص کنیم؛ برداشتن نمونعه از آن زائده های گوشتی است که به آزمایشکاه فرستاده میشود و نوع آن مشخص میشود.

رنگ و شکل زگیل تناسلی حفیف

به رنگ پوست هستند و در ناحیه تناسلی و اطراف مقعد ایجاد مى شوند. اکثر زگیلهای تناسلی بدون درد بوده و تمایل دارند به شکل خوشه ای ظاهر شوند. اگر چنین زگیلهایی دارید، قبل از رابطه جنسی باید تحت درمان قرار بگیرید، زیرا بسیار مسری هستند.

یک نوع زگیل تناسلی

 

انواع مختلف زگیل و درمان آنها

زگیل های تناسلی معمولا نرم و مرطوب هستند و تمایل دارند گروهی از سه تا چهار عدد ظاهر شوند. البته بین بیماران تفاوت وجود دارد و برخی افراد تنها یک یا دو عدد دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تعداد زیادی زگیل تکی داشته باشند. اگر نسبت به این بیماری بی توجه باشیم، رشد می کنند و خوشه های کوچکی به شکل گل کلم را تشکیل می دهند که گوشتی رنگ هستند.

بیش از یکصد گونه مختلف ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که فقط تعدادی از آنها مسئول اکثر زگیلهای تناسلی (و همچنین زگیل های مقعدی) هستند. اکثر زگیل های تناسلی با انواع HPV 6 و 11 ایجاد می شوند. این زگیل ها 6 ماه رشد خواهند کرد و پس از آن رشدشان متوقف مى شود. سویه های دیگر HPV می توانند زگیلهای دست و پا را ایجاد کنند که سرایت کمتری نسبت به زگیل های تناسلی دارند. چندین گونه از HPV که منجر به سرطان هاى خاص مى شوند در دسته ى پر خطر طبقه بندی می شوند.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی آقایان

زخم های خارش دار یا خونریزی دهنده

ممکن است در جایی بخوانید که زگیل تناسلی موجب درد خفیف و خارش یا خونریزی می شود. در واقع، فقط در موارد نادر زمانی که زگیل ها به اندازه قابل توجهی برسند و یا اگر آنها را بخراشید، این اتفاق رخ خواهد داد. اگر مبتلا به این بیماری شده اید، از هر گونه خراشیدگی (برای جلوگیری از خونریزی) خودداری کنید، و به جای آن با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر