عکس زگیل تناسلی خفیف و از بین رفتن خود به خودی آن

برای خیلی ها این سوال وجود دارد که عکس زگیل تناسلی کم خطر در زنان و مردان به چه صورت است و زگیل تناسلی خفیف را چگونه باید درمان کرد؟ در این مقاله سعی شده است در رابطه با این موضوع پاسخ های مناسبی توسط دکتر حسین کرمی به مردم داده شود.

زگیل تناسلی قابل مشاهده فقط در طول عفونت فعال ظاهر می شود. با این حال علائم ممکن است ظرف چند روز تا چند هفته ظاهر شوند، گاهی اوقات نیز تا چند ماه یا حتی چند سال بعد هم ظاهر نمی شوند.

علت زگیل تناسلی چیست؟

اصطلاحا علت زگیل تناسلی ویروسی است به نام اچ پی وی. در طبیعت بیش از 100 نوع اچ پی وی وجود دارد که باعث خال های گوشتی یا زائده های گوشتی تحت عنوان زگیل تناسلی، در بدن افراد می شوند. اگر این ویروس از نوع تناسلی باشد با تماس جنسی از فرد آلوده به فرد سالم و به شرط مالیده شدن پوست به مخاط (نه پوست به پوست) به دلیل مرطوب بودن مخاط، مانند دهان یا ارتباط جنسی، از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود. آیا ما زگیل تناسلی خفیف و زگیل تناسلی شدید داریم؟

این مطلب به این دلیل است که خیلی از زگیل های تناسلی ممکن است دو حالت داشته باشند:

 • اولا ممکن است فرد آلوده شود ولی در ظاهر کاملا سالم باشد.
 • دوم اینکه ممکن است بیماری به صورت خال های گوشتی ریز ریز به وجود آید و فقط با دید میکروسکوپی دیده شود و خود به خود هم برود و دلیل خفیف بودنش این است که یک دوره ای به وجود می آید و یک دوره ای هم از بین می رود.

علت اصلی زگیل تناسلی در اکثر موارد تماس جنسی آلوده است. یعنی فردی که به نوعی از زگیل آلوده است، از طریق جنسی این بیماری را به شخص دیگری منتقل می کند.

راه های درمان زگیل تناسلی خفیف

چگونه زگیل تناسلی خفیف در مردان و زنان درمان می شود؟ زگیل تناسلی خفیف یا مواردی که اصلا علائمی ندارند و یا به صورت خال های ریز ریزی هستند، در بیشتر موارد خودشان از بین می روند (در واقع از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی اتفاق می افتد)؛ این موارد خود به خود محو می شوند و نیازی به درمان ندارند. اسپری کرایو راه درمانی است برای این موارد، که اگر خیلی سطحی زده شود زگیل ها بلافاصله از بین می روند.

نکته ای که وجود دارد این است که تیغ زدن، لیزر و کوتر، این زگیل های تناسلی را کاملا پخش می کند و به مناطق سالم می برد و باعث آلوده شدن مناطق بیشتر می شود.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی با کرایو

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by پروفسور حسين کرمی Dr karami (@drkarami)

 

آیا زگیل تناسلی خفیف با پماد از بین میرود؟

زگیل تناسلی خفیف، در اغلب موارد خود به خود از بین می رود این نوع زگیل را می توانید به کمک سرکه سیب و یا دوز خفیف اسید سالیسیلیک درمان کنید با این حال چنین مواردی اغلب به هیچ گونه درمانی نیاز ندارند. زگیل تناسلی خفیف بیشتر در ناحیه تناسلی  دیده می شود که می تواند روی آلت تناسلی مرد،  روی بیضه ها و در ناحیه ی شرمگاهی که مو رشد میکند قرار گیرد.

مطلب مرتبط: پماد زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی خفیف چه مدت طول میکشد؟

اینکه چه مدت طول می کشد تا  زگیل تناسلی خفیف درمان شود، اصلا قابل پیشگویی نیست. 

تا چه مدت بعد از درمان نباید رابطه ی جنسی داشت؟

تا زمانی که زگیل به صورت خال های گوشتی ریز وجود داشته باشد، آلوده کننده است ولی اگر وجود نداشته باشد آلوده کننده نیست. زمانی که درمان کامل انجام شد و این زگیل ها از بین رفتند، فرد می تواند تماس جنسی خودش را داشته باشد و هیچ محدودیتی ندارد.

آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه جنسی داشت؟

تشخیص زگیل تناسلی چگونه است؟

تشخیص زگیل تناسلی خفیف با معاینه است و اگر بخواهیم تشخیص 100 درصد انجام دهیم و نوع آن را مشخص کنیم؛ راه حل برداشتن نمونه از آن زائده های گوشتی است، که به آزمایشگاه فرستاده می شود و نوع آن مشخص می شود.

رنگ و شکل زگیل تناسلی خفیف

زگیل های تناسلی خفیف به رنگ پوست هستند و در ناحیه تناسلی و اطراف مقعد ایجاد مى شوند. اکثر زگیلهای تناسلی بدون درد بوده و تمایل دارند به شکل خوشه ای ظاهر شوند. اگر چنین زگیل هایی دارید، قبل از رابطه جنسی باید تحت درمان قرار بگیرید، زیرا بسیار مسری هستند.

انواع مختلف زگیل

البته بین بیماران تفاوت وجود دارد و برخی افراد تنها یک یا دو عدد دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تعداد زیادی زگیل تکی داشته باشند. اگر نسبت به این بیماری بی توجه باشیم، رشد می کنند و خوشه های کوچکی به شکل گل کلم را تشکیل می دهند که گوشتی رنگ هستند. بیش از یکصد گونه مختلف ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که فقط تعدادی از آنها مسئول اکثر زگیلهای تناسلی (و همچنین زگیل های مقعدی) هستند. اکثر زگیل های تناسلی با انواع HPV 6 و 11 ایجاد می شوند.

این زگیل ها 6 ماه رشد خواهند کرد و پس از آن رشدشان متوقف مى شود. سویه های دیگر HPV می توانند زگیلهای دست و پا را ایجاد کنند که سرایت کمتری نسبت به زگیل های تناسلی دارند. چندین گونه از HPV که منجر به سرطان هاى خاص مى شوند در دسته ى پر خطر طبقه بندی می شوند.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی آقایان

یک نوع زگیل تناسلی

زخم های خارش دار یا خونریزی دهنده

ممکن است در جایی بخوانید که زگیل تناسلی موجب درد خفیف و خارش یا خونریزی می شود. در واقع، فقط در موارد نادر زمانی که زگیل ها به اندازه قابل توجهی برسند و یا اگر آنها را بخراشید، این اتفاق رخ خواهد داد. اگر مبتلا به این بیماری شده اید، از هر گونه خراشیدگی (برای جلوگیری از خونریزی) خودداری کنید، و به جای آن با پزشک خود مشورت کنید.

سفید شدن زگیل تناسلی نشانه چیست؟

اگر فکر می کنید زگیل تناسلی دارید و یا در معرض HPV قرار گرفته اید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند با دقت بیشتری پوست شما را معاینه کرده و زگیل تناسلی را تشخیص دهد. راه های مختلفی برای تشخیص زگیل تناسلی توسط پزشک وجود دارد. اگر پزشک شما نمی تواند به وضوح زائده های پوستی را مشاهده کند، ممکن است مقدار کمی استیک اسید به ناحیه مشکوک پوست بمالد.

استیک اسید باعث سفید شدن زگیل تناسلی می شود، در نتیجه مشاهده و تشخیص آن توسط پزشک آسان تر خواهد بود. به عبارت دیگر پزشک می تواند با مشاهده ی زگیل های شما، وجود عفونت HPV را تأیید کند. اگر زگیل های تناسلی قابل مشاهده نباشند، پزشک به چند آزمایش زیر نیاز دارد:

✔️ تست محلول سرکه (استیک اسید): محلول استیک اسید در نواحیه تناسلی، آلوده به HPV استفاده می شود. با آغشته کردن استیک اسید به تمام نواحی تناسلی، زگیل های غیر قابل مشاهده سفید خواهند شد. بنابراین، در شناسایی ضایعات بسیار مؤثر است.

✔️ تست پاپ اسمیر

✔️ آزمایش DNA

انتقال زگیل تناسلی در دختران باکره

زگیل تناسلی بعد از چند وقت نمایان میشود؟

عامل به وجود آورنده ی زگیل تناسلی، ویروس HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) است. بیشتر افراد آلوده به ویروس HPV علائمی ندارند. حتی در صورت بروز علائم، ممکن است آنقدر خفیف باشند که فرد نفهمد که آلوده به این ویروس است. این علائم می تواند شامل درد، خارش، خونریزی یا حتی زگیل های تناسلی قابل مشاهده باشد. معمولاً 2 تا 3 هفته بعد از آلوده شدن به ویروس HPV، علائم آن بروز پیدا می کند. اما شما می توانید از 3 هفته بعد از آلودگی به این ویروس، تا سال ها بعد علائم داشته باشید. زگیل های تناسلی قابل مشاهده، تنها در هنگام فعال بودن عفونت ظاهر می شوند. اما حتی اگر زگیل ها قابل مشاهده نباشند، احتمال گسترش ویروس وجود دارد.

بعد از اینکه شما با شخصی که دارای زگیل تناسلی است، رابطه ی جنسی داشتید، ممکن است چندین هفته، چند ماه یا حتی سال ها طول بکشد تا این زگیل ها در بدن شما ظاهر شود. به همین دلیل، بسیار دشوار است بدانید چه زمانی به عفونت HPV مبتلا شده اید یا از چه کسی گرفته اید! شما می توانید به این ویروس آلوده شوید و هیچ زگیل تناسلی ای مشاهده نکنید. به عبارت دیگر، می توانید با وجود آلوده شدن علائمی نداشته باشید. بعضی از افراد فقط یک بار دچار زگیل تناسلی می شوند و برای همیشه از شر آن خلاص می شوند. اما برخی از افراد بیش از یک بار دچار زگیل شده اند.


دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی 

3.1/5 - (25 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی سه شنبه ۹ خرداد ۲( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من با شریک جنسیم رابطه داشتم دهانی و دخول و به تازگی فهمیدم hpv مثبت بوده آیا این عکسا زیگیل تناسلیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ خرداد ۲( 4 روز پیش)
   سلام بله زگیل است
 • تصویر کاربر هادی سه شنبه ۹ خرداد ۲( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.آیا این عکسا زیگیله؟رابطه جنسی و دهانی هم داشتم و متوجه شدم شریک جنسیم hpv مثبت شده آزمایشش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ خرداد ۲( 4 روز پیش)
   سلام عکس بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۸ خرداد ۲( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم ببینم ایا این ضایعه ها زگیل هستش چون پارتنرم ازمایش پاپ اسمیر داد جوابش های ریسک ژنوتایپ 59 مثبت شد و اگر هست آیا تستی برای وجود در مردان وجود داره راه درمان چیست و ایا ممکنه جواب آزمایش خطا داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ خرداد ۲( 5 روز پیش)
   سلام خیر زگیلی نمیبینم تست پاپ اسمیر تست با حساسیت بالاس و درسته . برای مرد فقط رویت ضایعه مهمه
 • تصویر کاربر ۱۲۳ یکشنبه ۷ خرداد ۲( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام من مجردم دوتا ضایعه روی واژنم زد من فک نمیکردم زگیل رفتم لیزر مو بعد دیدم بیشتر شد رفتم دکتر گفتن باید کرایو تراپی شروع کنم هر جلسه که میرم تعداشون بیشتر میشه باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ خرداد ۲( 6 روز پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۷ خرداد ۲( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، جناب دکتر من ۲ تا زائده خیلی ریز به اندازه ۱ میلیمتر روی آلتم هست که خیلی وقته هستن و چندین ساله، حدود ۵ سال هم هست که کلا با کسی رابطه جنسی نداشتم به جز همسرم، میخواستم ببینم امکان داره زگیل باشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ خرداد ۲( 6 روز پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر حسی پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام تازه متوجه بیماری شدم.
  1. میخواستم تا دو ماه قارچ شیتاکه دمی استفاده کنم بعد برای کرایو اقدام کنم. خودم حس میکنم تاثیر مثبتی داشته باشه. نظر شما چیه؟
  2. ممکنه با مصرف قارچ شیتاکه زائده ها بعد از مدتی بدون نیاز به کرایو خود به خود از بین برند؟
  3. اینطور که توی کلیپ های شما متوجه شدم شیو کردن با تیغ باعث عود بیماری میشه. اگر اینطوره پس چطور شیو کنم؟ آیا شیو نکردن حتی تا یک یا دو سال به صلاح تر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   سلام فعلا شیو نکنید تا زگیل از بین بره . قارچ هیچ تاثیری نداره
  2. تصویر کاربر حسی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   دکتر بنظر شما بصورت نرمال چقدر طول میکشه زگیل به کل از بین بره؟ 5 ماه پیش زگیل داشتم الانم هست یعنی اینکه دست کم 5 ماه از زمان بیماری میگذره
   در مورد قارچ شیتاکه ، من منبع انگلیسی پیدا کردم که توی اون اشاره شده که مصرف در طول مدت 6 ماه قارچ شیتاکه باعث حذف ویروس میشه لینک :
   https://www.nutraceuticalsworld.com/contents/view_breaking-news/2022-06-27/japanese-mushroom-extract-appears-helpful-in-hpv-infections
   انصافاً هم طعم خیلی بدی داره. میفرمایید مصرف نکنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   اقا قارچ فایده ندارد . زگیل باید کرایو بشه وقت تلف نکنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Rf پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  این برجستگی را میخوام بدونم زگیله ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام .من چند وقته دونه هایی در لبه های تناسلیم دیدم و همسرمم هم داره ؛و مشکوک شدم که ایا زیگیل هست یا نه چون ما هیچ گونه رابطه خارجی از ارتباطمون نداشتیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   سلام زگیل است
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من چند وقتی هست به زائده اطراف مقعدم داشتم دکتر زنان گفت زیگیل اما یک دکتر زنان دیگر گفت نیست چند بارم نگاه کردند گفتند من چیزی مساهده نمیکنم و من واقعا نگران هستم و مطمئن نیستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   سلام من زگیل نمیبینم
  2. تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   چیکار باید کنم مطمئن شم با آزمایش مشخص میش؟چون اطراف مقعدم دکتر گف یکی داشت لیزر کرد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   تست پاپ اسمیر
  4. تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   مجرد هستم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   اگر ضایعه مشکوکی داشتید نمونه برداری کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید دوشنبه ۱ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  امکانش هست کسی زگیل تناسلی داشته باشه و تا ۱۰_۱۲ سال هم بدون علائم باشه و بعد خودشو نشون بده
  از آخرین رابطه ای ک قبل ازدواج داشتم تا ازدواجم حداقل ۱۰سال بوده ۲ سال پیش ازدواج کردم تازگی علایم داشتیم
  این امکان هست که اینهمه سال مخفی بوده باشه؟
  رابطه ای که داشتم تو بچگی همجنس بازی بوده با هیچ دختری نبودم
  همسرم که تست داد حدود ۵ مدل پرخطر (البته ۱۶ و ۱۸ نبودند) و چند مدل کم خطر تشخصی داده شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   سلام کمی امکانش کم هست اما امکان پذیر است
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر