عوارض ماندن اسپرم در بیضه

عوارض جانبی ماندن اسپرم در بیضه چیست؟ در جواب کوتاه به این سوال باید گفت: ((معمولا عارضه ای وجود ندارد)). در اغلب موارد، عدم تخلیه منی یا اسپرم تاثیری بر سلامت یا میل جنسی فرد ندارد. با این حال، در این زمینه نیز موارد استثنا وجود دارند.

برخلاف تصور عموم، تخلیه اسپرم الزاما نیازمند رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نیست. به همین دلیل، عوارض جانبی عدم تخلیه اسپرم ها کاملا به علت آن بستگی دارند. در ادامه، مبحث ماندن اسپرم در بیضه را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

اجتناب عمدی از انزال، چندین قرن است که در پیروان برخی مذهب ها همچون تائو و بودا دیده می شود. افراد می توانند با عدم شرکت در فعالیت های جنسی یا فراگیری نحوه رسیدن به ارگاسم بدون انزال، از تخلیه اسپرم ها اجتناب کنند. این اقدام به دلایل مختلفی انجام می شود. در حالی که برخی افراد اجتناب از انزال را با هدف رشد روحی یا عاطفی انجام می دهند، برخی دیگر باور دارند که این کار سبب بهبود باروری می شود.

همچنین، برخی باور دارند که اجتناب از انزال سبب افزایش قدرت فیزیکی و عضله سازی می شود. تاکنون عارضه ای جانبی از احتباس منی یا همان اجتناب از انزال گزارش نشده و در صورت تمایل می توان این اقدام را انجام داد.

تخلیه اسپرم

آیا اجتناب از خود ارضایی با عارضه جانبی همراه است؟

موضوع اجتناب از خود ارضایی نیز در این زمینه جای داشته اما با احتباس منی یکسان نیست. برخی افراد باور دارند که با اجتناب از خود ارضایی و عدم مشاهده فیلم های پورن می توان رفتار های نامناسب جنسی را اصلاح، عادت خود ارضایی اجباری را درمان و زندگی بهتری را تجربه کرد. برخی دیگر علاوه بر این دو مورد، به طور کلی از هر گونه فعالیت جنسی خودداری می کنند. این افراد باور دارند که اجتناب از خود ارضایی همان مزایای فیزیکی و روانی احتباس منی را دارد.

با این وجود، اغلب این استدلال ها و باور ها بر اساس شواهد علمی نیستند. اغلب متخصصان بر این باورند که خود ارضایی حتی در صورتی که با مشاهده پورن همراه باشد، اقدامی کاملا سالم است.

بی انزالی اولیه و ثانویه

بی انزالی گاهی اوقات با نام انزال خشک نیز شناخته می شود. افراد مبتلا به بی انزالی، از فعالیت های جنسی لذت برده و اسپرم نیز تولید می کنند اما توانایی انزال آن ها را ندارند و این امر باعث ماندن اسپرم در بیضه آن ها می شود.. بی انزالی در دو دسته اولیه و ثانویه جای می گیرد. در صورتی که فرد تاکنون توانایی انزال منی را نداشته است، در مبتلایان به نوع اولیه جای می گیرد. در صورتی که فرد در گذشته توانایی انزال را داشته اما اکنون در انزال منی ناتوان است، در دسته مبتلایان به نوع دوم جای خواهد داشت. بی انزالی ممکن است در اثر موارد زیر به وجود آید:

انزال معکوس

انزال معکوس هنگامی رخ می دهد که مایع منی به جای خارج شدن از آلت تناسلی به مثانه وارد می شود. در این وضعیت، فرد ارگاسم را تجربه کرده اما انزال صورت نگرفته یا مقدار آن اندک است. انزال معکوس خطرناک نبوده اما می تواند سبب ناباروری شود. تنها عارضه جانبی این مشکل، کف آلود بودن ادرار در اثر ترکیب شدن با منی خواهد بود. انزال معکوس بیشتر به احساس فرد نسبت به آن بستگی دارد. این پدیده تنها در صورتی یک مشکل به شمار می رود که برای فرد آزار دهنده باشد.

برخی مردان به دلیل لذت بخش بودن خروج اسپرم از آلت تناسلی، خواهان درمان انزال معکوس هستند. در صورت تلاش برای فرزند دار شدن، عدم توانایی در انزال منی می تواند ناراحت کننده باشد. نگرانی های خود در این زمینه را می توان با پزشک در میان گذاشت.

انزال معکوس

آیا دلیلی برای عدم انزال وجود دارد؟

جواب این سوال به فرد پاسخ دهنده بستگی دارد. هیچ دلیل خاصی برای سرکوب این پدیده وجود ندارد. با این حال، افراد می توانند کاری را انجام دهند که به آن تمایل دارند. کسانی که به اجتناب از انزال منی باور دارند، مزایای روحی و جسمی متعددی برای آن بر می شمارند که موارد زیر از جمله آن ها هستند:

مزایای جسمی

 • افزایش استقامت در بدنسازی و رابطه جنسی
 • رشد عضلانی
 • بهبود کیفیت اسپرم
 • پر پشت شدن مو ها
 • افزایش احتمال تجربه ارگاسم های متعدد

مزایای روانی

 • کاهش استرس و اضطراب
 • افزایش انگیزه
 • اعتماد به نفس بیشتر
 • تمرکز بهتر
 • کنترل بیشتر بر خود

مزایای معنوی

 • خوشحالی بیشتر در زندگی
 • داشتن روابط عاطفی قوی تر
 • شوق بیشتر برای زندگی کردن

آیا عدم تخلیه منی با عارضه یا خطری همراه است؟

خیر. به نظر می رسد که هیچ گونه خطر یا عارضه ای در ارتباط با عدم تخلیه عمدی اسپرم یا منی وجود ندارد.

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

اسپرم و منی در صورت تخلیه نشدن به کجا می روند؟

اسپرم و منی دو مورد متفاوت بوده اما اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. اسپرم به سلول های جنسی مردانه گفته می شود. منی، مایع سیفد و غلیظی است که در هنگام انزال از نوک آلت تناسلی خارج می شود. بدن، اسپرم های تخلیه نشده را تجزیه و سپس جذب می کند.

آیا تاکنون تحقیقاتی در این زمینه انجام شده است؟

تاکنون، هیچ تحقیق علمی مزایای عدم انزال و تخلیه اسپرم را بیان نکرده است. لازم به ذکر است، عدم وجود تحقیقات کافی به معنای رد احتمال یک پدیده نیست. طبق چند مطالعه کوچک، اجتناب از انزال می تواند سبب افزایش اندک مقدار تستوسترون در بدن شود. به طور فرضی، در صورت پایین بودن مقادیر تستوسترون، افزایش آن در اثر عدم انزال می تواند مفید باشد. مقادیر پایین تستوسترون می تواند تاثیری منفی بر خلق، سطح انرژی و میل جنسی فرد داشته باشد. این وضعیت می تواند به اختلال نعوظ، کاهش توده عضلانی و افزایش درصد چربی بدن نیز منجر شود. همچنین برخی شواهد بیانگر این موضوع هستند که عدم انزال، بر تحرک اسپرم و دیگر ویژگی های منی تاثیر گذار است. بر اساس این مطالعات، این تاثیر پیچیده بوده و به انجام تحقیقات بیشتر نیاز است.

آیا دلیلی برای انزال منی وجود دارد؟

امکان دارد ارتباطی بین خطر ابتلا به سرطان پروستات و دفعات انزال وجود داشته باشد. برخی مطالعات بیان دارند افرادی که بیشتر انزال منی را تجربه می کنند، از نظر ابتلا به سرطان پروستات در معرض خطر کمتری قرار دارند.

جالب توجه است که تحقیقات، مزایایی را برای تحریک جنسی بیان کرده اند. تحریک جنسی سبب افزایش هورمون های اوکسی توسین و دوپامین شده که به ترتیب تحت عناوین هورمون عشق و هورمون شادی شناخته می شوند. با افزایش مقدار اوکسی توسین در بدن، فرد احساسی مثبت، آرام و پر از اعتماد به نفس را تجربه خواهد کرد. دوپامین نیز مثبت اندیشی را تقویت کرده و از اضطراب و استرس می کاهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

عدم انزال تقریبا هیچ تاثیری بر توانایی تجربه لذت جنسی یا رسیدن به ارگاسم ندارد. با این حال، در صورت عدم توانایی انزال، جهت رد احتمال ابتلا به بیماری های دیگر مراجعه به پزشک توصیه می شود. در موارد زیر بهتر است با پزشک ملاقات شود:

 1. تلاش برای فرزند آوری
 2. احساس ناراحتی روانی
 3. مصرف دارو هایی که ممکن است عامل این وضعیت باشند
 4. آسیب به ناحیه لگن
عوارض والاسیکلوویر

نتیجه گیری

تمام روابط جنسی الزاما با انزال منی پایان نیافته و تا زمانی که افراد به ارگاسم می رسند، نیازی به نگرانی درباره عدم انزال منی وجود ندارد.


دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

1.7/5 - (3 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجتبی شنبه ۲ بهمن ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عمل واکوزمی چه عوارض و چه فوایدی دارد آیا با جلو گیری از خروج اسپرم و جذب ان توسط بدن مشکلی پیش می اید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ بهمن ۰( 4 روز پیش)
   در آینده امکان بازگشت باروری از بین میره
 • تصویر کاربر تینا جمعه ۱ بهمن ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام خداقوت جناب دکتر گرامی .من تصمیم به بارداری دارم ،سوالی از خدمتتون دارم . از آنجایی که میگن برای اقدام بارداری منی خوب و اندازه با غلظت مناسب باید مرد داشته باشه .چند روز قبل از اقدام نباید رابطه داشته باشیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 5 روز پیش)
   3 روز
 • تصویر کاربر Mohammad چهارشنبه ۲۲ دی ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر گرامی
  دکتر موقع ارضا،منی کامل خارج نمیشه و حس خوبی منتقل نمیکنه از سمت دیگه هم رگ های بالایی بیضه سمت راست متورم شدن امکان داره منی راه رگارو بسته باشه؟ راه حل شما چیه برای این موضوع
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ دی ۰( 2 هفته پیش)
   باید بیاید از نزدیک معاینه کنم
 • تصویر کاربر A دوشنبه ۱۳ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام من پسری16 ساله هستم و به خاطر اینکه خود ارضایی در دین حرام است ، دو ماه که خود ارضایی نکردم ولی خیلی حالم بده
  مثلاً زیر چشمم گود شده ، بیخوابی، کم‌خوابی ،بد خوابی ، تمرکز پایین ،کسلی، قفل شدن بدن و یبوست شدید دارم
  خواستم راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ دی ۰( 3 هفته پیش)
   با ترک خودارضایی به تدریج مشکلات و عوارضتون حل میشه
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۷ دی ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر اگر جلوی خروج منی گرفته شود ضرر دارد و آیا ممکن است لوله ای پاره شود؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ دی ۰( 4 هفته پیش)
   احتمال اسیب مجرا هست
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۴ دی ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .بنده دردوران بلوغ خودارضایی زیادی داشتم .ودربعصی مواقع نیز از انزال خود جلوگیری میکردم بیشتر در دوران نامزدی .ایا عدم تخلیه اب منی باعث مشکل دربیضه ها میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ دی ۰( 1 ماه پیش)
   در طولانی مدت باعث آسیب به مجرای ادراری میشه
 • تصویر کاربر امید یکشنبه ۲۸ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من موقع ارضاع شدن چند روزه وقتی موقع خروج اسپرم میشه هیچ اتفاقی نمیفته میشه بگید دلیلش چی و امکان داره خطرناک باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   سابقه داشته که جلوی جروخش رو قبلا گرفته باشید؟
 • تصویر کاربر اریا پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  ببخشید ایا احتمال ماندن منی در الت تناسلی بعد از ارضا شدن وجود دارد و ضرر دارد یا اگر باشد میتوانیم غسل جنبت را انجام دهیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   بله،باید قبلش استبرا و سپس ادرار کنید و بعدش غسل انجام بشه
 • تصویر کاربر فعلهگری شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر من چند وقته با خانمم میخوام نزدیکیکنم اون نمیزاره مشکل دارم خیلی بیزهام درد داره مشکلی نیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   سونوگرافی از بیضه ها انجام بدبد
 • تصویر کاربر زیبا جمعه ۱۲ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  من و همسرم نامزد هستیم وایشون یک روز در میان اسرار به رابطه مقعدی دارد و من هم به اسرار او 3بار این کارو کردم ولی الان مخالفت میکنم واین که این باعث میشه سعی کنه زیاد باهام خوب باشه به نظر شما چیکار کنم آیا این مسئله باعث نا مرتب شدن عادت ماهیانه هم میشه. بنظرتون چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   مشکلی نداره و منعی نیست
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر