عوارض ماندن اسپرم در بیضه

عوارض جانبی ماندن اسپرم در بیضه چیست؟ در جواب کوتاه به این سوال باید گفت: ((معمولا عارضه ای وجود ندارد)). در اغلب موارد، عدم تخلیه منی یا اسپرم تاثیری بر سلامت یا میل جنسی فرد ندارد. با این حال، در این زمینه نیز موارد استثنا وجود دارند.

برخلاف تصور عموم، تخلیه اسپرم الزاما نیازمند رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نیست. به همین دلیل، عوارض جانبی عدم تخلیه اسپرم ها کاملا به علت آن بستگی دارند. در ادامه، مبحث ماندن اسپرم در بیضه را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

اجتناب عمدی از انزال، چندین قرن است که در پیروان برخی مذهب ها همچون تائو و بودا دیده می شود. افراد می توانند با عدم شرکت در فعالیت های جنسی یا فراگیری نحوه رسیدن به ارگاسم بدون انزال، از تخلیه اسپرم ها اجتناب کنند. این اقدام به دلایل مختلفی انجام می شود. در حالی که برخی افراد اجتناب از انزال را با هدف رشد روحی یا عاطفی انجام می دهند، برخی دیگر باور دارند که این کار سبب بهبود باروری می شود.

همچنین، برخی باور دارند که اجتناب از انزال سبب افزایش قدرت فیزیکی و عضله سازی می شود. تاکنون عارضه ای جانبی از احتباس منی یا همان اجتناب از انزال گزارش نشده و در صورت تمایل می توان این اقدام را انجام داد.

تخلیه اسپرم

آیا اجتناب از خود ارضایی با عارضه جانبی همراه است؟

موضوع اجتناب از خود ارضایی نیز در این زمینه جای داشته اما با احتباس منی یکسان نیست. برخی افراد باور دارند که با اجتناب از خود ارضایی و عدم مشاهده فیلم های پورن می توان رفتار های نامناسب جنسی را اصلاح، عادت خود ارضایی اجباری را درمان و زندگی بهتری را تجربه کرد. برخی دیگر علاوه بر این دو مورد، به طور کلی از هر گونه فعالیت جنسی خودداری می کنند. این افراد باور دارند که اجتناب از خود ارضایی همان مزایای فیزیکی و روانی احتباس منی را دارد.

با این وجود، اغلب این استدلال ها و باور ها بر اساس شواهد علمی نیستند. اغلب متخصصان بر این باورند که خود ارضایی حتی در صورتی که با مشاهده پورن همراه باشد، اقدامی کاملا سالم است.

بی انزالی اولیه و ثانویه

بی انزالی گاهی اوقات با نام انزال خشک نیز شناخته می شود. افراد مبتلا به بی انزالی، از فعالیت های جنسی لذت برده و اسپرم نیز تولید می کنند اما توانایی انزال آن ها را ندارند و این امر باعث ماندن اسپرم در بیضه آن ها می شود.. بی انزالی در دو دسته اولیه و ثانویه جای می گیرد. در صورتی که فرد تاکنون توانایی انزال منی را نداشته است، در مبتلایان به نوع اولیه جای می گیرد. در صورتی که فرد در گذشته توانایی انزال را داشته اما اکنون در انزال منی ناتوان است، در دسته مبتلایان به نوع دوم جای خواهد داشت. بی انزالی ممکن است در اثر موارد زیر به وجود آید:

انزال معکوس

انزال معکوس هنگامی رخ می دهد که مایع منی به جای خارج شدن از آلت تناسلی به مثانه وارد می شود. در این وضعیت، فرد ارگاسم را تجربه کرده اما انزال صورت نگرفته یا مقدار آن اندک است. انزال معکوس خطرناک نبوده اما می تواند سبب ناباروری شود. تنها عارضه جانبی این مشکل، کف آلود بودن ادرار در اثر ترکیب شدن با منی خواهد بود. انزال معکوس بیشتر به احساس فرد نسبت به آن بستگی دارد. این پدیده تنها در صورتی یک مشکل به شمار می رود که برای فرد آزار دهنده باشد.

برخی مردان به دلیل لذت بخش بودن خروج اسپرم از آلت تناسلی، خواهان درمان انزال معکوس هستند. در صورت تلاش برای فرزند دار شدن، عدم توانایی در انزال منی می تواند ناراحت کننده باشد. نگرانی های خود در این زمینه را می توان با پزشک در میان گذاشت.

انزال معکوس

آیا دلیلی برای عدم انزال وجود دارد؟

جواب این سوال به فرد پاسخ دهنده بستگی دارد. هیچ دلیل خاصی برای سرکوب این پدیده وجود ندارد. با این حال، افراد می توانند کاری را انجام دهند که به آن تمایل دارند. کسانی که به اجتناب از انزال منی باور دارند، مزایای روحی و جسمی متعددی برای آن بر می شمارند که موارد زیر از جمله آن ها هستند:

مزایای جسمی

 • افزایش استقامت در بدنسازی و رابطه جنسی
 • رشد عضلانی
 • بهبود کیفیت اسپرم
 • پر پشت شدن مو ها
 • افزایش احتمال تجربه ارگاسم های متعدد

مزایای روانی

 • کاهش استرس و اضطراب
 • افزایش انگیزه
 • اعتماد به نفس بیشتر
 • تمرکز بهتر
 • کنترل بیشتر بر خود

مزایای معنوی

 • خوشحالی بیشتر در زندگی
 • داشتن روابط عاطفی قوی تر
 • شوق بیشتر برای زندگی کردن

آیا عدم تخلیه منی با عارضه یا خطری همراه است؟

خیر. به نظر می رسد که هیچ گونه خطر یا عارضه ای در ارتباط با عدم تخلیه عمدی اسپرم یا منی وجود ندارد.

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

اسپرم و منی در صورت تخلیه نشدن به کجا می روند؟

اسپرم و منی دو مورد متفاوت بوده اما اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. اسپرم به سلول های جنسی مردانه گفته می شود. منی، مایع سیفد و غلیظی است که در هنگام انزال از نوک آلت تناسلی خارج می شود. بدن، اسپرم های تخلیه نشده را تجزیه و سپس جذب می کند.

آیا تاکنون تحقیقاتی در این زمینه انجام شده است؟

تاکنون، هیچ تحقیق علمی مزایای عدم انزال و تخلیه اسپرم را بیان نکرده است. لازم به ذکر است، عدم وجود تحقیقات کافی به معنای رد احتمال یک پدیده نیست. طبق چند مطالعه کوچک، اجتناب از انزال می تواند سبب افزایش اندک مقدار تستوسترون در بدن شود. به طور فرضی، در صورت پایین بودن مقادیر تستوسترون، افزایش آن در اثر عدم انزال می تواند مفید باشد. مقادیر پایین تستوسترون می تواند تاثیری منفی بر خلق، سطح انرژی و میل جنسی فرد داشته باشد. این وضعیت می تواند به اختلال نعوظ، کاهش توده عضلانی و افزایش درصد چربی بدن نیز منجر شود. همچنین برخی شواهد بیانگر این موضوع هستند که عدم انزال، بر تحرک اسپرم و دیگر ویژگی های منی تاثیر گذار است. بر اساس این مطالعات، این تاثیر پیچیده بوده و به انجام تحقیقات بیشتر نیاز است.

آیا دلیلی برای انزال منی وجود دارد؟

امکان دارد ارتباطی بین خطر ابتلا به سرطان پروستات و دفعات انزال وجود داشته باشد. برخی مطالعات بیان دارند افرادی که بیشتر انزال منی را تجربه می کنند، از نظر ابتلا به سرطان پروستات در معرض خطر کمتری قرار دارند.

جالب توجه است که تحقیقات، مزایایی را برای تحریک جنسی بیان کرده اند. تحریک جنسی سبب افزایش هورمون های اوکسی توسین و دوپامین شده که به ترتیب تحت عناوین هورمون عشق و هورمون شادی شناخته می شوند. با افزایش مقدار اوکسی توسین در بدن، فرد احساسی مثبت، آرام و پر از اعتماد به نفس را تجربه خواهد کرد. دوپامین نیز مثبت اندیشی را تقویت کرده و از اضطراب و استرس می کاهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

عدم انزال تقریبا هیچ تاثیری بر توانایی تجربه لذت جنسی یا رسیدن به ارگاسم ندارد. با این حال، در صورت عدم توانایی انزال، جهت رد احتمال ابتلا به بیماری های دیگر مراجعه به پزشک توصیه می شود. در موارد زیر بهتر است با پزشک ملاقات شود:

 1. تلاش برای فرزند آوری
 2. احساس ناراحتی روانی
 3. مصرف دارو هایی که ممکن است عامل این وضعیت باشند
 4. آسیب به ناحیه لگن
عوارض والاسیکلوویر

نتیجه گیری

تمام روابط جنسی الزاما با انزال منی پایان نیافته و تا زمانی که افراد به ارگاسم می رسند، نیازی به نگرانی درباره عدم انزال منی وجود ندارد.


دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

حتما بخوانید
3.7/5 - (13 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر كاظم سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  وجود مني در مقعدچگونه از ازمايش مشخص ميشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   چی؟!!!!!
 • تصویر کاربر جواد شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن ۳۲ سال سن دارم برای بچه دار بودن میخوام منی خودم تا یک ماه نیارم بعداز یک ماه اقدام به بارداری کنم ایا منی من قوی و اسپرم زیاد میشود تاثیری دارد برای بارداری
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   آزمایش آنالیز اسپرم انجام بدید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام. چند مدتی موقع انزال جلوی خروج منی رو میگرفتم و نظراتو خوندم که فرمودین اسیب میزنه. ولی الان یک ماهی هست درد شدید در کلیه و پروستات دارم و چندبار ادرار با خون داشتم. چندتا دکتر هم رفتم. احتمال التهاب پروستات هست. راه درمانش چیه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   باید سونوگرافی کنید و آزمایش ادرار انجام بدید
 • تصویر کاربر حسام یکشنبه ۱ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر، من هنگام نزدیکی با همسرم وقتی تحریک میشم، اگر دیر ارضابشم ینی معاشقه طول بکشه بشدت بیضم درد میگیره بعد نیم ساعت خوب میشه، فقط دفع اول این درد میپیچه تو بیضه هام اگر دیرارضابشم به نیم ساعت نکشیده خوب میشم بعد ارضا، و برای دفعات بعدی حتی یک ساعت معاشقه کنم دردی تو بیضه هام ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   این علایم طبیعی هست
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  دوشب قبل از آزمایش اسپرم نزدیکی داشتم و نزدیک بود منی را تخلیه کنم و ارضاء شوم ولی عمدی خودم را ارضاء نکردم . حالا دو روز بعد میخوام آزمایش اسپرم بدم . آیا این منی ارضاء نشده فاسد نمیشود آیا میشود برای آزمایش آنرا تخلیه کرد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)
   این کار باعث آسیب به مجرای ادراری میشه،نگران نباشید
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۷سال خود ارضاعی دارم امکان داره بچه دارنشم؟ وقتی خودارضاعی میکنم بعضی موقع ها اسپرم میاد و بعضی موقع اب خالی میاد بدون اسپرم ایامشکلی داره یا ن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)
   باید آزمایش آنالیز اسپرم انجام بدید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۶ساله خود ارضاعی میکنم امکان داره بچه دارنشم ؟ وقتی که خود ارضاعی میکنم وقتی ارضاع میشم دیگه اسپرم نیست تو مینی فقط اب خالیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)
   باید آزمایش آنالیز اسپرم انجام بدید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۳۰ فروردین ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من قبلن زود ارضا میشودم الان ابروم موی سرم دارن میریزن بدن لاغر شودممنون راهنمای تون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ فروردین ۱( 5 ماه پیش)
   با رابطه منظم رفع میشه
 • تصویر کاربر پارسا دوشنبه ۲۹ فروردین ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۸ سالمه چند وقتی بود دچار فشار های عصبی بودم و اینکه وقتی فیلم پورن میدیدم زیاد حسی نداشتم بهش مثل گذشته و دیر انزال میشدم و بعضی اوقات هم ضرورا ماهانه چند بار خود ارضایی میکنم تا استرسم کم بشه خواستم بدونم مشکل به مرور حل میشه ؟یا باید مکملی چیزی برای افزایش تستسترون مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ فروردین ۱( 5 ماه پیش)
   بعد از رابطه منظم خوب میشید
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲۳ فروردین ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . پسری ۱۷ ساله ام، که امروز خیلی تحریک شدم و خودارضایی کردم ، ولی موقعی که داشت ارضای منی صورت میگرفت ،کار را متوقف کردم. (در هنگام اوج) بدون اینکه منی از کیسه خارج بشه
  الان بیضه چپم درد میکنه
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ فروردین ۱( 5 ماه پیش)
   به تدریج بهبود پیدا میکنه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ فروردین ۱( 5 ماه پیش)
   دوباره این عمل رو تکرار نکنید که آسیب میرسه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر