عوارض ماندن اسپرم در بیضه

عوارض جانبی ماندن اسپرم در بیضه چیست؟ در جواب کوتاه به این سوال باید گفت: ((معمولا عارضه ای وجود ندارد)). در اغلب موارد، عدم تخلیه منی یا اسپرم تاثیری بر سلامت یا میل جنسی فرد ندارد. با این حال، در این زمینه نیز موارد استثنا وجود دارند.

برخلاف تصور عموم، تخلیه اسپرم الزاما نیازمند رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نیست. به همین دلیل، عوارض جانبی عدم تخلیه اسپرم ها کاملا به علت آن بستگی دارند. در ادامه، مبحث ماندن اسپرم در بیضه را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

اجتناب عمدی از انزال، چندین قرن است که در پیروان برخی مذهب ها همچون تائو و بودا دیده می شود. افراد می توانند با عدم شرکت در فعالیت های جنسی یا فراگیری نحوه رسیدن به ارگاسم بدون انزال، از تخلیه اسپرم ها اجتناب کنند. این اقدام به دلایل مختلفی انجام می شود. در حالی که برخی افراد اجتناب از انزال را با هدف رشد روحی یا عاطفی انجام می دهند، برخی دیگر باور دارند که این کار سبب بهبود باروری می شود.

همچنین، برخی باور دارند که اجتناب از انزال سبب افزایش قدرت فیزیکی و عضله سازی می شود. تاکنون عارضه ای جانبی از احتباس منی یا همان اجتناب از انزال گزارش نشده و در صورت تمایل می توان این اقدام را انجام داد.

تخلیه اسپرم

آیا اجتناب از خود ارضایی با عارضه جانبی همراه است؟

موضوع اجتناب از خود ارضایی نیز در این زمینه جای داشته اما با احتباس منی یکسان نیست. برخی افراد باور دارند که با اجتناب از خود ارضایی و عدم مشاهده فیلم های پورن می توان رفتار های نامناسب جنسی را اصلاح، عادت خود ارضایی اجباری را درمان و زندگی بهتری را تجربه کرد. برخی دیگر علاوه بر این دو مورد، به طور کلی از هر گونه فعالیت جنسی خودداری می کنند. این افراد باور دارند که اجتناب از خود ارضایی همان مزایای فیزیکی و روانی احتباس منی را دارد.

با این وجود، اغلب این استدلال ها و باور ها بر اساس شواهد علمی نیستند. اغلب متخصصان بر این باورند که خود ارضایی حتی در صورتی که با مشاهده پورن همراه باشد، اقدامی کاملا سالم است.

بی انزالی اولیه و ثانویه

بی انزالی گاهی اوقات با نام انزال خشک نیز شناخته می شود. افراد مبتلا به بی انزالی، از فعالیت های جنسی لذت برده و اسپرم نیز تولید می کنند اما توانایی انزال آن ها را ندارند و این امر باعث ماندن اسپرم در بیضه آن ها می شود.. بی انزالی در دو دسته اولیه و ثانویه جای می گیرد. در صورتی که فرد تاکنون توانایی انزال منی را نداشته است، در مبتلایان به نوع اولیه جای می گیرد. در صورتی که فرد در گذشته توانایی انزال را داشته اما اکنون در انزال منی ناتوان است، در دسته مبتلایان به نوع دوم جای خواهد داشت. بی انزالی ممکن است در اثر موارد زیر به وجود آید:

انزال معکوس

انزال معکوس هنگامی رخ می دهد که مایع منی به جای خارج شدن از آلت تناسلی به مثانه وارد می شود. در این وضعیت، فرد ارگاسم را تجربه کرده اما انزال صورت نگرفته یا مقدار آن اندک است. انزال معکوس خطرناک نبوده اما می تواند سبب ناباروری شود. تنها عارضه جانبی این مشکل، کف آلود بودن ادرار در اثر ترکیب شدن با منی خواهد بود. انزال معکوس بیشتر به احساس فرد نسبت به آن بستگی دارد. این پدیده تنها در صورتی یک مشکل به شمار می رود که برای فرد آزار دهنده باشد.

برخی مردان به دلیل لذت بخش بودن خروج اسپرم از آلت تناسلی، خواهان درمان انزال معکوس هستند. در صورت تلاش برای فرزند دار شدن، عدم توانایی در انزال منی می تواند ناراحت کننده باشد. نگرانی های خود در این زمینه را می توان با پزشک در میان گذاشت.

انزال معکوس

آیا دلیلی برای عدم انزال وجود دارد؟

جواب این سوال به فرد پاسخ دهنده بستگی دارد. هیچ دلیل خاصی برای سرکوب این پدیده وجود ندارد. با این حال، افراد می توانند کاری را انجام دهند که به آن تمایل دارند. کسانی که به اجتناب از انزال منی باور دارند، مزایای روحی و جسمی متعددی برای آن بر می شمارند که موارد زیر از جمله آن ها هستند:

مزایای جسمی

 • افزایش استقامت در بدنسازی و رابطه جنسی
 • رشد عضلانی
 • بهبود کیفیت اسپرم
 • پر پشت شدن مو ها
 • افزایش احتمال تجربه ارگاسم های متعدد

مزایای روانی

 • کاهش استرس و اضطراب
 • افزایش انگیزه
 • اعتماد به نفس بیشتر
 • تمرکز بهتر
 • کنترل بیشتر بر خود

مزایای معنوی

 • خوشحالی بیشتر در زندگی
 • داشتن روابط عاطفی قوی تر
 • شوق بیشتر برای زندگی کردن

آیا عدم تخلیه منی با عارضه یا خطری همراه است؟

خیر. به نظر می رسد که هیچ گونه خطر یا عارضه ای در ارتباط با عدم تخلیه عمدی اسپرم یا منی وجود ندارد.

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

اسپرم و منی در صورت تخلیه نشدن به کجا می روند؟

اسپرم و منی دو مورد متفاوت بوده اما اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. اسپرم به سلول های جنسی مردانه گفته می شود. منی، مایع سیفد و غلیظی است که در هنگام انزال از نوک آلت تناسلی خارج می شود. بدن، اسپرم های تخلیه نشده را تجزیه و سپس جذب می کند.

آیا تاکنون تحقیقاتی در این زمینه انجام شده است؟

تاکنون، هیچ تحقیق علمی مزایای عدم انزال و تخلیه اسپرم را بیان نکرده است. لازم به ذکر است، عدم وجود تحقیقات کافی به معنای رد احتمال یک پدیده نیست. طبق چند مطالعه کوچک، اجتناب از انزال می تواند سبب افزایش اندک مقدار تستوسترون در بدن شود. به طور فرضی، در صورت پایین بودن مقادیر تستوسترون، افزایش آن در اثر عدم انزال می تواند مفید باشد. مقادیر پایین تستوسترون می تواند تاثیری منفی بر خلق، سطح انرژی و میل جنسی فرد داشته باشد. این وضعیت می تواند به اختلال نعوظ، کاهش توده عضلانی و افزایش درصد چربی بدن نیز منجر شود. همچنین برخی شواهد بیانگر این موضوع هستند که عدم انزال، بر تحرک اسپرم و دیگر ویژگی های منی تاثیر گذار است. بر اساس این مطالعات، این تاثیر پیچیده بوده و به انجام تحقیقات بیشتر نیاز است.

آیا دلیلی برای انزال منی وجود دارد؟

امکان دارد ارتباطی بین خطر ابتلا به سرطان پروستات و دفعات انزال وجود داشته باشد. برخی مطالعات بیان دارند افرادی که بیشتر انزال منی را تجربه می کنند، از نظر ابتلا به سرطان پروستات در معرض خطر کمتری قرار دارند.

جالب توجه است که تحقیقات، مزایایی را برای تحریک جنسی بیان کرده اند. تحریک جنسی سبب افزایش هورمون های اوکسی توسین و دوپامین شده که به ترتیب تحت عناوین هورمون عشق و هورمون شادی شناخته می شوند. با افزایش مقدار اوکسی توسین در بدن، فرد احساسی مثبت، آرام و پر از اعتماد به نفس را تجربه خواهد کرد. دوپامین نیز مثبت اندیشی را تقویت کرده و از اضطراب و استرس می کاهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

عدم انزال تقریبا هیچ تاثیری بر توانایی تجربه لذت جنسی یا رسیدن به ارگاسم ندارد. با این حال، در صورت عدم توانایی انزال، جهت رد احتمال ابتلا به بیماری های دیگر مراجعه به پزشک توصیه می شود. در موارد زیر بهتر است با پزشک ملاقات شود:

 1. تلاش برای فرزند آوری
 2. احساس ناراحتی روانی
 3. مصرف دارو هایی که ممکن است عامل این وضعیت باشند
 4. آسیب به ناحیه لگن

نتیجه گیری

تمام روابط جنسی الزاما با انزال منی پایان نیافته و تا زمانی که افراد به ارگاسم می رسند، نیازی به نگرانی درباره عدم انزال منی وجود ندارد.


دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

3.5/5 - (52 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mehdi یکشنبه ۵ شهریور ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید بنده تا مدتی رابطه جنسی یا خودارضایی نداشته وقتی ادرارم تخلیه میشود احساس میکنم تخلیه نشده و زور بیشتری برای تخلیه انجام میدم وقتی اینکارو انجام میدهم منی خارج میشود به مقدار زیاد و در مورد بعدی گاهی اوقات ادرار بنده خالی نمیشود و من رو آزار میدهد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ شهریور ۲( 1 ماه پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ سونوگرافی کلیه ها و مجاری دارید ؟
  2. تصویر کاربر Mehdi یکشنبه ۵ شهریور ۲( 1 ماه پیش)
   ۲۷ سالمه و خیر انجام نداده ام
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ شهریور ۲( 1 ماه پیش)
   یک سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری با بررسی pvr انجام دهید بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرسم پنجشنبه ۱۲ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر ،اگر توی رابطه جنسی ،جلوی تخلیه مایع منی را اختیاری بگیریم ،در آزمایش سمن آنالیز ،روی تحرک اسپرم اثر منفی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر ... پنجشنبه ۱۲ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. برای بنده به دلیل التهاب پروستات دکتر قرص تامسولوسین تجویز کردند و بعد از مصرف مشکل عدم خروج منی برایم اتفاق افتاده که با سرچ کردن در این مورد متوجه شدم از عوارض دارو هست اما سوال داشتم که منی خارج نشده در نهایت چگونه تخلیه می‌شود؟ آیا برگشتتش به داخل بدن مشکلی ایجاد نمی‌کند؟ و این که باید فعالیت جنسی نداشته باشم در طول دوره استفاده از این دارو؟ اگر داشته باشم مشکلی ایجاد نمی‌شود؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   سلام منی وارد ادرار و از انجا تخلیه میگردد . میتوانید فعالیت جنسی داشته باشید و مشکلی نیس
 • تصویر کاربر خرم دوشنبه ۱۹ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام ۵ سال پیش موقع ارضا شدن جلوی خودم را گرفتم از روز بعد پهلوهام و بیضه هدم درد میکنه قبلا خیلی کم بود الان خییلی زیاد شده و زیر بیضه هام هم درد میکنه متخصص زیاد رفتم یک متخصص گفت پروستات عفونت کرده ولی دوتا متخصص دیگر گفتن هیچ مشگلی نداری فقط بیضه چب باد فتق دارد ازمایش چکاب کامل پروستات و سونو کاملا سالمه فقط باد فتق رو زده میشه راهنمایم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   اگر باد فتق دارید درد از همان است عمل کنید میتونه این دردهارو بده
 • تصویر کاربر Fsd چهارشنبه ۱۴ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید. من مدتی هست کلا خودارضایی را کنار گذاشتم. اما میل جنسی من کم نیست و این موضوع بنده رو اذیت میکنه و شرایط ازدواج رو هم فعلا ندارم. میخواستم ببینم این موضوع ممکنه به من آسیبی برسونه یا نه ؟ آیا نیاز به ویزیت پزشک و معاینه هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   خیر مشکلی نیست طبیعی است
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۵ تیر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام بعد از نزدیکی اسپرم یا منی دفع نشده دیابت نوع ۲ دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ تیر ۲( 3 ماه پیش)
   در دیابتی ها و کسانی که تامسولوسین میخورن ممکنه بوجود بیاد بهش میگن retrograde ejaculation درمانی ندارد
 • تصویر کاربر کیوان دوشنبه ۲۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بعد از رابطه هنگام خروج منی همراه با خون بوده
  بعد از این میزان منی بسیار کم شده در حد ۱ میلی
  و انزال با فشار وجود نداره و به زور همون ۱ میلی میاد بیرون و بقیه برگشت میخوره وو با ادرار میاد بیرون
  مدام هم دچار عفونت میشم الانم میخوام برای بارداری اقدام کنم ولی همین مشکل نمیذاره
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   چند سالتون هست ؟ سونوگرافی کرده اید ؟ ازمایش ادرار و کشت ادرار داده اید ؟
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۴ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام.وقتتون بخیر .۶۰ سالمه .سه هفته است با وجود اینکه رابطه جنسی دارم ،ارضا نمیشم و بیضه هام درد میکنه و احساس میکنم بزرگ شدن و اذیتم میکنه .چطوری مشکل رو حل کنم و آیا داروی خاصی لازمه؟و آیا مشکل سازه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام یک سونوگرافی بیضه ها و اسکروتوم انجام دهید . داروی تامسولوسین میخورید ؟
  2. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام خیر مصرف نمیکنم
   فقط آسپرین یک روز در میان میخورم
   تنها تغییری که طی دوماه اخیر داشتم،رابطه جنسی پشت سر هم بوده و اینکه زمان ارضا رو سعی کردم به تعویق بندازم .
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سعی کنید به تعویق نندازید اصلا
  4. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   چشم
   ممنونم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   خواهش میکنم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  وقت بخیر. ایا میتوان کلا خودارضایی نکرد و رابطه ام نداش اخه شرایط نمیذاره برای بدن مشکلی نداره یا ورزش های سنگین ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   بله مشکلی نیس اگر ندارید
 • تصویر کاربر میثم جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آیا عفونت مزمن پروستات در آزمایش معلوم میشود که چه نوع باکتری باعث عفونت میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   بله البته اگر ازمایش به درستی انجام بشه
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر