عوارض ماندن اسپرم در بیضه

عوارض جانبی ماندن اسپرم در بیضه چیست؟ در جواب کوتاه به این سوال باید گفت: ((معمولا عارضه ای وجود ندارد)). در اغلب موارد، عدم تخلیه منی یا اسپرم تاثیری بر سلامت یا میل جنسی فرد ندارد. با این حال، در این زمینه نیز موارد استثنا وجود دارند.

برخلاف تصور عموم، تخلیه اسپرم الزاما نیازمند رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نیست. به همین دلیل، عوارض جانبی عدم تخلیه اسپرم ها کاملا به علت آن بستگی دارند. در ادامه، مبحث ماندن اسپرم در بیضه را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

اجتناب عمدی از انزال، چندین قرن است که در پیروان برخی مذهب ها همچون تائو و بودا دیده می شود. افراد می توانند با عدم شرکت در فعالیت های جنسی یا فراگیری نحوه رسیدن به ارگاسم بدون انزال، از تخلیه اسپرم ها اجتناب کنند. این اقدام به دلایل مختلفی انجام می شود. در حالی که برخی افراد اجتناب از انزال را با هدف رشد روحی یا عاطفی انجام می دهند، برخی دیگر باور دارند که این کار سبب بهبود باروری می شود.

همچنین، برخی باور دارند که اجتناب از انزال سبب افزایش قدرت فیزیکی و عضله سازی می شود. تاکنون عارضه ای جانبی از احتباس منی یا همان اجتناب از انزال گزارش نشده و در صورت تمایل می توان این اقدام را انجام داد.

تخلیه اسپرم

آیا اجتناب از خود ارضایی با عارضه جانبی همراه است؟

موضوع اجتناب از خود ارضایی نیز در این زمینه جای داشته اما با احتباس منی یکسان نیست. برخی افراد باور دارند که با اجتناب از خود ارضایی و عدم مشاهده فیلم های پورن می توان رفتار های نامناسب جنسی را اصلاح، عادت خود ارضایی اجباری را درمان و زندگی بهتری را تجربه کرد. برخی دیگر علاوه بر این دو مورد، به طور کلی از هر گونه فعالیت جنسی خودداری می کنند. این افراد باور دارند که اجتناب از خود ارضایی همان مزایای فیزیکی و روانی احتباس منی را دارد.

با این وجود، اغلب این استدلال ها و باور ها بر اساس شواهد علمی نیستند. اغلب متخصصان بر این باورند که خود ارضایی حتی در صورتی که با مشاهده پورن همراه باشد، اقدامی کاملا سالم است.

بی انزالی اولیه و ثانویه

بی انزالی گاهی اوقات با نام انزال خشک نیز شناخته می شود. افراد مبتلا به بی انزالی، از فعالیت های جنسی لذت برده و اسپرم نیز تولید می کنند اما توانایی انزال آن ها را ندارند و این امر باعث ماندن اسپرم در بیضه آن ها می شود.. بی انزالی در دو دسته اولیه و ثانویه جای می گیرد. در صورتی که فرد تاکنون توانایی انزال منی را نداشته است، در مبتلایان به نوع اولیه جای می گیرد. در صورتی که فرد در گذشته توانایی انزال را داشته اما اکنون در انزال منی ناتوان است، در دسته مبتلایان به نوع دوم جای خواهد داشت. بی انزالی ممکن است در اثر موارد زیر به وجود آید:

انزال معکوس

انزال معکوس هنگامی رخ می دهد که مایع منی به جای خارج شدن از آلت تناسلی به مثانه وارد می شود. در این وضعیت، فرد ارگاسم را تجربه کرده اما انزال صورت نگرفته یا مقدار آن اندک است. انزال معکوس خطرناک نبوده اما می تواند سبب ناباروری شود. تنها عارضه جانبی این مشکل، کف آلود بودن ادرار در اثر ترکیب شدن با منی خواهد بود. انزال معکوس بیشتر به احساس فرد نسبت به آن بستگی دارد. این پدیده تنها در صورتی یک مشکل به شمار می رود که برای فرد آزار دهنده باشد.

برخی مردان به دلیل لذت بخش بودن خروج اسپرم از آلت تناسلی، خواهان درمان انزال معکوس هستند. در صورت تلاش برای فرزند دار شدن، عدم توانایی در انزال منی می تواند ناراحت کننده باشد. نگرانی های خود در این زمینه را می توان با پزشک در میان گذاشت.

انزال معکوس

آیا دلیلی برای عدم انزال وجود دارد؟

جواب این سوال به فرد پاسخ دهنده بستگی دارد. هیچ دلیل خاصی برای سرکوب این پدیده وجود ندارد. با این حال، افراد می توانند کاری را انجام دهند که به آن تمایل دارند. کسانی که به اجتناب از انزال منی باور دارند، مزایای روحی و جسمی متعددی برای آن بر می شمارند که موارد زیر از جمله آن ها هستند:

مزایای جسمی

 • افزایش استقامت در بدنسازی و رابطه جنسی
 • رشد عضلانی
 • بهبود کیفیت اسپرم
 • پر پشت شدن مو ها
 • افزایش احتمال تجربه ارگاسم های متعدد

مزایای روانی

 • کاهش استرس و اضطراب
 • افزایش انگیزه
 • اعتماد به نفس بیشتر
 • تمرکز بهتر
 • کنترل بیشتر بر خود

مزایای معنوی

 • خوشحالی بیشتر در زندگی
 • داشتن روابط عاطفی قوی تر
 • شوق بیشتر برای زندگی کردن

آیا عدم تخلیه منی با عارضه یا خطری همراه است؟

خیر. به نظر می رسد که هیچ گونه خطر یا عارضه ای در ارتباط با عدم تخلیه عمدی اسپرم یا منی وجود ندارد.

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

اسپرم و منی در صورت تخلیه نشدن به کجا می روند؟

اسپرم و منی دو مورد متفاوت بوده اما اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. اسپرم به سلول های جنسی مردانه گفته می شود. منی، مایع سیفد و غلیظی است که در هنگام انزال از نوک آلت تناسلی خارج می شود. بدن، اسپرم های تخلیه نشده را تجزیه و سپس جذب می کند.

آیا تاکنون تحقیقاتی در این زمینه انجام شده است؟

تاکنون، هیچ تحقیق علمی مزایای عدم انزال و تخلیه اسپرم را بیان نکرده است. لازم به ذکر است، عدم وجود تحقیقات کافی به معنای رد احتمال یک پدیده نیست. طبق چند مطالعه کوچک، اجتناب از انزال می تواند سبب افزایش اندک مقدار تستوسترون در بدن شود. به طور فرضی، در صورت پایین بودن مقادیر تستوسترون، افزایش آن در اثر عدم انزال می تواند مفید باشد. مقادیر پایین تستوسترون می تواند تاثیری منفی بر خلق، سطح انرژی و میل جنسی فرد داشته باشد. این وضعیت می تواند به اختلال نعوظ، کاهش توده عضلانی و افزایش درصد چربی بدن نیز منجر شود. همچنین برخی شواهد بیانگر این موضوع هستند که عدم انزال، بر تحرک اسپرم و دیگر ویژگی های منی تاثیر گذار است. بر اساس این مطالعات، این تاثیر پیچیده بوده و به انجام تحقیقات بیشتر نیاز است.

آیا دلیلی برای انزال منی وجود دارد؟

امکان دارد ارتباطی بین خطر ابتلا به سرطان پروستات و دفعات انزال وجود داشته باشد. برخی مطالعات بیان دارند افرادی که بیشتر انزال منی را تجربه می کنند، از نظر ابتلا به سرطان پروستات در معرض خطر کمتری قرار دارند.

جالب توجه است که تحقیقات، مزایایی را برای تحریک جنسی بیان کرده اند. تحریک جنسی سبب افزایش هورمون های اوکسی توسین و دوپامین شده که به ترتیب تحت عناوین هورمون عشق و هورمون شادی شناخته می شوند. با افزایش مقدار اوکسی توسین در بدن، فرد احساسی مثبت، آرام و پر از اعتماد به نفس را تجربه خواهد کرد. دوپامین نیز مثبت اندیشی را تقویت کرده و از اضطراب و استرس می کاهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

عدم انزال تقریبا هیچ تاثیری بر توانایی تجربه لذت جنسی یا رسیدن به ارگاسم ندارد. با این حال، در صورت عدم توانایی انزال، جهت رد احتمال ابتلا به بیماری های دیگر مراجعه به پزشک توصیه می شود. در موارد زیر بهتر است با پزشک ملاقات شود:

 1. تلاش برای فرزند آوری
 2. احساس ناراحتی روانی
 3. مصرف دارو هایی که ممکن است عامل این وضعیت باشند
 4. آسیب به ناحیه لگن

نتیجه گیری

تمام روابط جنسی الزاما با انزال منی پایان نیافته و تا زمانی که افراد به ارگاسم می رسند، نیازی به نگرانی درباره عدم انزال منی وجود ندارد.


دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

3.6/5 - (43 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۳۰ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آغای دکتر آیا خود ارضای زیاد چی ضرری دارد یعنی یکی مدت ۴ سال خود ارضایی یا رابطه جنسی داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام اهمیتی ندارد
 • تصویر کاربر جواد جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من موقعه ای که رابطه ی جنسی ندارم آب منی ازم خارج میشه بدون هیچ تحریکی و درد خیلی شدید و احساس سنگینی در بیضه م دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام چند سالتون هست ؟ چه زمانی اتفاق می افتد ؟ پیشاب است یا منی ؟
 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  اگه من به زنی پول بدم‌بعد دخول انجام بدم حلال هست یا حرام لطفا این سوال برام مهم هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   از مرجع تقلیدتان بپرسید
 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر خوبین من متاهل هستم و علاقه شدیدی به رابطه جنسی دارم که یک شب درمیان رابطه جنسی دارم و هرشب حداقل ۵ ساعتو بعضا تا ۶ یا ۷ ساعت رابطه جنسی طبیعی دارم ولی اخر رابطه انزال نمیکنم و فقط همینطور التم را شق میذارم خواستم بدونم این عدم انزالها برایم در بعدها مشکل ساز نمیشود البته گا گاهی هم انزال میکنم با تشکر از مطالب اموزنده شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام ممکن است گهگاهی دچار درد بیضه به علت احتقان مایع منی شوید . در کل جای نگرانی ندارد اگر انزال دارید گاهی اوقات مشکلی ندارد
 • تصویر کاربر احد یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  بنده خیلی وقتها از خواب بدلیل راست شدن آلتم بر می خیزم واین باعث کم خوابی شدید برام شده متاسفانه دکتر هم می گوید طبیعی هست ولی اینقدر اذیت می شوم که فکر نمی کنم طبیعی باشد .
  راه علاج چیست.؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   نعوظ هنگام خواب طبیعی است
 • تصویر کاربر ... یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من بعد از رابطه و خروج منی حدود 5 ساعت بعد دچار درد خفیفی در ناحیه بیضه و پهلو چپ شدم که گاهی در هنگام نفس کشیدن و راه رفتن زیاد این درد بیشتر میشه؛ البته لازم به ذکر چند بار هم پیش امد که ادار خودم رو بخاطر شرایط محل کار نگه داشته و دیر به دیر به سرویس بهداشتی رفتم؛ مشکل از کجاس؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام توصیه به معاینه بیضه و همچنین انجام سونوگرافی میشود . لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام من یک روز رفتم توالت و بدون اینکه عمل تناسلی صورت بگیرد بعد از اینکه ادرار تمام شد یک تکه گرد که اسپرم بود از الت تناسلی خارج شد
  میخواستم بدونم خطرناک نیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام نگران نباشید
 • تصویر کاربر احسان چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 25 سالمه ولی منی تو مدت زمان زیادی تو بدنم میمونه مثلا شده 5 الی 6 ماه ارضا نشدم این ضرر داره برای بدن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   خیر مانعی ندارد شاید گهگاه درد بیضه بدهد
 • تصویر کاربر كاظم سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  وجود مني در مقعدچگونه از ازمايش مشخص ميشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 11 ماه پیش)
   چی؟!!!!!
 • تصویر کاربر جواد شنبه ۷ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن ۳۲ سال سن دارم برای بچه دار بودن میخوام منی خودم تا یک ماه نیارم بعداز یک ماه اقدام به بارداری کنم ایا منی من قوی و اسپرم زیاد میشود تاثیری دارد برای بارداری
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   آزمایش آنالیز اسپرم انجام بدید
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر