هزینه کرایوتراپی و فریز زگیل تناسلی چقدر است؟

از سوالات شایع بیماران زگیل تناسلی این است که درمان زگیل با کرایوتراپی چیست و هزینه فریز کردن زگیل چقدر است. در این مقاله سعی خواهم کرد به آنها جواب بدهیم. در ادامه سعی میکنیم انواع رایج زگیل تناسلی (زگیل تناسلی در مردان و زنان) و همچنین راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری شایع پوستی در میان مردم را توضیح دهیم.

کرایو تراپی چیست؟

علت زگیل تناسلی ویروس HPV می باشد و ماهیت آن به گونه ایست که چند عامل باعث پخش آن می شود.

 • اولین عامل بریدن، تیغ زدن و خون راه انداختن می باشد.
 • دومین مسئله حرارت درمانی است.

حرارت درمانی معمولا در لیزر و کوتر است. برخلاف اینکه لیزر در کشور ما خودش را خیلی درمان موثر جا انداخته است، در درمان زگیل سمی است. چرا؟ به خاطر اینکه هنگامی که لیزر، زگیل ها را سوراخ می کند باعث ایجاد بخار می شود و این بخار متصاعد می شود و می تواند نواحی اطراف زگیل و حتی نوک بینی و دهان فرد را آلوده کند. و معمولا مراکزی که از لیزر استفاده می کنند، از یک هواکش در کنار دستگاه استفاده می کنند که این خود در تایید حرف من است. پس استفاده از لیزر و کوتر ممنوع می باشد.

متاسفانه خیلی از مریض ها را من مشاهده می کنم که رفتند از لیزر استفاده کردند و بعد چند ماه زگیل ها عود کرده و چند برابر شده است. یا تیغ زدند که درنتیجه یک عدد زگیل تبدیل به چندتا شده است. فلذا بهترین درمان همان سرما درمانی یا کرایو تراپی است. در این روش ما گاز نیتروژن منجمد شده را بر روی زگیل متمرکز می کنیم و دیگر زگیل بدون آنکه درجای دیگر منتشر بشود، فریز می شود.

بعد از دو سه روز این زگیل ها سیاه می شوند و خود به خود می افتند. از دیگر مزایای کرایو تراپی این است که هزینه فریز کردن زگیل خیلی کمتر از لیزر می باشد و سریعتر عمل می کند. اگر شما منابع علمی دنیا مانند آکادمی پوست آمریکا را دنبال کنید نتیجه خواهیم گرفت بهترین درمان همان کرایوتراپی یا فریز کردن زگیل است.

فریز کردن زگیل

 

برداشتن زگیل با لیزر یا کرایو

پزشکان معمولا هنگامی از لیزر برای درمان زگیل های تناسلی استفاده می کنند که روش های درمانی موثر نباشند. لیزر به منظور درمان زگیل های تناسلی از بسیاری روش های درمانی دیگر گران تر است. همچنین، نگرانی هایی نیز در ارتباط با استفاده از این روش وجود دارد. لیزر زگیل تناسلی می تواند به وسیله از بین بردن سیستم ایمنی در آن محل، خطر بازگشت زگیل ها را افزایش دهد. از بین رفتن سیستم ایمنی در آن محل امکان فعال شدن را به ویروس های غیر فعال شده می بخشد.

انجام لیزر زگیل تناسلی به مهارت و تجهیزات تخصصی نیاز دارد. برخی متخصصان بر این باورند که مهارت پزشکی که این عمل را انجام می دهد می تواند بر موفقیت جراحی تاثیر گذار باشد. افرادی که برای درمان زگیل های تناسلی خود مایل به انجام جراحی لیزر هستند باید در ارتباط با تعداد دفعاتی که پزشک این عمل را انجام داده و همچنین میزان موفقیت او در این عمل ها سوال بپرسند.

جراحی به وسیله لیزر می تواند موارد زیر را به وجود آورد:

 • درد، تورم یا خارش
 • ترشح از واژن یا آلت تناسلی مردانه
 • زخم در نواحی درمان شده
 • ایجاد بافت چسبنده
 • ریزش بافت مرده
 • ایجاد جای زخم
 • به دلیل درمان صورت گرفته در میزراه، ادرار به صورت مجرایی پهن و افشانه ای دفع خواهد شد.
 • ایجاد جای زخم بر روی آلت تناسلی مردانه یکی از عوارض جانبی احتمالی است که می تواند به مشکلاتی در نعوظ یا دفع ادرار منجر شود.

به نظر اینجانب پروفسور حسین کرمی نیز روش کرایوتراپی به دلایل زیر از لیزر بهتر است:

– کرایوتراپی زگیل تناسلی سریع اثر می کند.

– کرایو تراپی ارزانتر است.

– فریز کردن آسیب کمتری می زند.

 

هزینه فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو درمانی چقدر است؟

در رابطه با هزینه کرایوتراپی باید گفت که این هزینه، به تعداد زگیل و حجم و مسائل دیگر مرتبط است. اما به طور تقریبی هزینه فریز زگیل تناسلی یا هزینه کرایوتراپی را می توان از 300,000 هزار تومان به بالا  دانست.که در مقایسه با خیلی از روش های دیگر ارزانتر است.

انواع رایج زگیل های تناسلی

ابتلا به HPV بسیار شایع است. اغلب افراد مبتلا به HPV از ابتلای خود اطلاع نداشته و هیچ گونه علائمی را تجربه نمی کنند. در صورتی که خانمی به HPV دچار باشد به این معنا نیست که الزاما به سرطان دهانه رحم مبتلا می شود. با این حال، مطلع بودن از ابتلا به یک نوع پر خطر از HPV به فرد و پزشک او کمک می کند تا برنامه ای را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم تهیه کنند. در صورتی که بیمار یک زن می باشد، او می تواند به وسیله انجام غربالگری سرطان دهانه رحم و دریافت واکسن ها بیشترین تلاش خود را برای پیشگیری از HPV انجام دهد.

شناسایی نوعی از HPV که فرد به آن مبتلا شده است به پزشک کمک می کند تا اقدامات بعدی را تعیین کند. برخی انواع HPV بدون مداخله از بدن بیرون می روند. دیگر انواع HPV می توانند به سرطان منجر شوند. پزشک وضعیت بیمار را بررسی کرده و در صورتی که سلول های سرطانی به وجود آمده باشند، زود هنگام تشخیص داده می شوند.

انواع زگیل تناسلی

HPV-6  و HPV-11

این انواع از HPV انواعی کم خطر بوده و تقریبا به 90 درصد زگیل های تناسلی مرتبط می شوند. HPV-11 می تواند سبب به وجود آمدن تغییراتی در دهانه رحم شود. زگیل های تناسلی مانند برآمدگی هایی به شکل گل کلم بر روی ناحیه تناسلی دیده می شوند. این زگیل ها معمولا چند هفته یا چند ماه پس از قرار گرفتن در معرض یک شریک جنسی آلوده پدیدار می شوند. دریافت واکسن HPV می تواند به پیشگیری از HPV-6  کمک کند. همچنین، این واکسن مقداری مصونیت نیز در برابر HPV-11 به فرد ارائه می کند. آزمایشات بالینی نشان داده اند که واکسن گارداسیل 9 تاثیری 89 تا 99 درصدی در ایجاد مصونیت در برابر انواع 6 و 11 HPV داشته است. این میزان کاهش قابل توجه در ابتلا به این انواع از HPV در افراد 9 تا 26 ساله گزارش شده است.

از آنجایی که پس از ابتلای فرد به یک نوع از HPV واکسن نمی تواند در برابر آن مصونیت ایجاد کند، توصیه می شود قبل از فعال شدن از نظر جنسی این واکسن دریافت شود. در صورت ابتلای فرد به انواع 6 و 11 از HPV، پزشک می تواند دارو هایی را مانند ایمی کیمود (آلدارا، زیکلارا) یا پودوفیلوکس (کوندیلوکس) تجویز کند. این موارد دارو هایی موضعی هستند که به تخریب بافت زگیل های تناسلی کمک می کنند. این تخریب موضعی در بافت زگیل ها به تقویت توانایی سیستم ایمنی در مقابله با ویروس های منتقله از راه جنسی کمک می کند. فرد می تواند این دارو ها را مستقیما بر روی زگیل های تناسلی خود اعمال کند.

 HPV 16 و HPV 18

HPV 16 شایع ترین نوع پر خطر از انواع HPV است و با اینکه می تواند سبب تغییراتی در دهانه رحم شود اما معمولا هیچ گونه علائم قابل توجهی را ایجاد نمی کند. این نوع از HPV سبب ایجاد 50 درصد از سرطان های دهانه رحم در سرتاسر دنیا می شود. HPV 18 نوعی دیگری از انواع پر خطر HPV است. همانند HPV 16 این نوع نیز به طور معمول علائمی ایجاد نمی کند اما می تواند به ایجاد سرطان دهانه رحم منجر شود. انواع 16 و 18 از HPV در مجموع تقریبا 70 درصد از تمامی سرطان های دهانه رحم را در سرتاسر دنیا ایجاد می کنند. واکسن گارداسیل 9 می تواند در برابر تعدادی از انواع HPV از جمله 16 و 18 مصونیت ایجاد کند.

برای پیشگیری از زگیل تناسلی چه اقداماتی باید انجام داد؟

پیشگیری از زگیل تناسلی

رعایت کردن نکات زیر به پیشگیری از ابتلا به HPV کمک می کنند:

 • دریافت واکسن HPV. واکسن HPV شامل سه مرتبه تزریق در مدت 6 ماه بوده و فقط برای افرادی پیشنهاد می شود که زیر 26 سال سن دارند.
 • پرسیدن سوال از پزشک در ارتباط با نوع واکسن دریافتی
 • واکسن دو گانه HPV (سرواریکس) تنها در برابر انواع 16 و 18 مصونیت ایجاد می کند.
 • واکسن چهار گانه HPV (گارداسیل) در برابر انواع 6، 11، 16 و 18 مصونیت ایجاد می کند.
 • واکسن نه گانه HPV یا همان نوع نو ترکیب گارداسیل 9 می تواند در برابر انواع 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 مصونیت ایجاد کند. واکسن گارداسیل 9 مصونیت بیشتری را در برابر HPV ارائه می کند. زیرا بدون اینکه تا به حال گزارشی از آن مبنی بر افزایش عوارض جانبی و واکنش های نامطلوب ثبت شود، در برابر طیف بسیار گسترده تری از انواع HPV مصونیت ایجاد می کند.
 • عارضه جانبی واکسن گارداسیل 9 تحریک در محل تزریق است که شامل درد، تورم و قرمزی می شود. احتمال دارد برخی بیماران پس از تزریق به سردرد دچار شوند.
 • در صورت وجود داشتن زگیل های تناسلی باید از برقراری ارتباط جنسی با شریک خود اجتناب شود.
 • هر دفعه ای که فرد تمایل به برقراری ارتباط جنسی دارد باید از یک کاندوم از جنس لاتکس استفاده کند. با این حال لازم به ذکر است کهHPV از طریق تماس پوست به پوست و نه تبادل مایعات بدنی منتقل می شود. این به این معنی است که کاندوم همواره از انتشار HPV جلوگیری نمی کند اما با این حال می تواند خطر آن را کاهش دهد.
 • زنان باید جهت انجام غربالگری سرطان دهانه رحم با پزشک متخصص زنان خود ملاقات کنند. زنان باید این غربالگری را از سن 21 سالگی شروع کرده و تا 65 سالگی ادامه دهند.

حرف آخر

بیماران توجه کنند که روش کرایو دارای تکنیک هایی است که باید رعایت شود .در این فیلم می توانید نحوه کرایو تراپی را که توسط اینجانب انجام شده است را ملاحظه فرمایید.

.

پروفسور حسین کرمی فوق تخصص زگیل تناسلی در تهران

4/5 - (15 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۲۳ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب چند زائده جوش مانند روی آلت تناسلی هست که چندین ماهه وجود داره بدون در د و خارش میخواستم اگه ممکنه راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   زگیل نیستند تجمع چربی و التهاب غدد چربی زیر پوست هست
 • تصویر کاربر ساناز شنبه ۱۸ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر در قسمت واژن سه خال مانند قهوه ای دارم و در قسمت ورودی واژن چند برجستگی گوشتی سفت البته در عکس حالت روشن افتاده کامل رنگ مخاط هست و دست میزنم سفت این ها چی هستن.ازمایش اچ پی وی ۸ ماه پبش دادم منفی هست.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   با سلام و احترام در حد رویت عکس زگیل نیست باید نمونه برداری انجام شود
 • تصویر کاربر محمد.ف یکشنبه ۵ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر،من۵۵سالمه،۲ماه قبلازبیضه هام(بیشترسمتچپ)دردمیگرفت وبه نزدیک کلیه هام میزد،بعدمدتی به ماهیچه های بالیی پاهم وکمرم زد وبعدمدتی کلا درداز بیضه هام قطع شد وکامل کلیه هام درد شدید داشتند،حالاهمحدود۱۵روزاست که درد کلیه هام قطع شده وفقط سوزش نوک آلتم پیداشده وهمیشه شوزش هست .وبیشتر اوقات رنگ ادرارمزرد یاقهوه ای است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری انجام شود
 • تصویر کاربر امیرهاچه چهارشنبه ۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جسارتا پس این چی هستش مرسی ک وقت میذارید ممنون از لطفتون ♡
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   با سلام و احترام لطفا عکس ضایعات رو در سایت با رعایت قوانین ارسال عکس از جمله سایز عکس و فرمت آن ارسال کنید
 • تصویر کاربر نیلوفر دوشنبه ۲۱ اسفند ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من زگیل تناسلی دارم میخواستم بدونم زگیل تناسلی در صورتی که هر دو طرف(آقا خانم لباس تنشون باشه)و اندام های تناسلی چندین دقیقه روی هم مالیده بشن ممکنه زگیل از خانم به آقا منتقل بشه؟ابنکار چندین بار تکرار تکرار شده و اقاهم در این وضعیت ارضا شدن.ایا امکانش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ اسفند ۲( 3 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر Ar دوشنبه ۳۰ بهمن ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  آقای دکتر استفاده از پرومین سریتا محلول موضعی ریزش مو که به سر میزنن با مهار آنزیم مانع تبدیل تستسترون به dht میشه
  استفاده ازش مشکل جنسی ایجاد میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر محبوبه پنجشنبه ۱۹ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من 42 ساله ام هست و هر سال 6 ماه به 6 ماه تست پاپ اسمیر میدادم که ماه مهر امسال آزمایش hpv دادم و جوابش مثبت شد و با تایپ 73 خیلی نگرانم پزشکم سه ماه متوالی تست پاپ اسمیر گرفتند و خدا رو شکر مشکلی نبود و قرار شد سه ماه یکبار تست بدم و اگر مشکلی نبود 6 ماه به 6 ماه انجام شود ولی آقای دکتر من خیلی نگرانم میشه لطفا راهنماییم کنید که چکار کنم نگران اینم که به سرطان دهانه رحم تبدیل نشه و اینکه آیا ممکنه شماره تایپ تغییر کند یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ بهمن ۲( 4 ماه پیش)
   بله ممکنه تغییر کنه هر سه ماه تکرار بشه واکسن هارو تزریق کنید
 • تصویر کاربر کیوان پنجشنبه ۱۹ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام من ۱هفتس روی‌التم قرمز شدم ،رابطه جنسی نداشتم هیچ‌خارشی چیزیم ندارم ولی اگزما دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ بهمن ۲( 4 ماه پیش)
   از لباس و شوینده های محرک استفاده نکنید
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۶ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.خسته نباشید. من یک عدد زائده کوچک بر پشت سر الت تناسلی من هست و به مدت چند سال هست که باقیمانده. جاهای دیگه از ناحیه تناسلی بنده زگیل داشت که با لیزر درمان کردم اما همچنان بعد از گذشت دو سال عود میکنند. میخواستم بدونم ایا این زائده زگیل هست که لیزر نکردم و دلیل عود زگیل من میشه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ بهمن ۲( 4 ماه پیش)
   بله زگیله
 • تصویر کاربر ببب شنبه ۱۴ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  ببخشید من یه ضایعه‌ای روی آلت تناسلیم ایجاد شده نمیدونم جوشه یا زگیل. از طرفی من رابطه جنسی دهانی داشتم و واکسن گارداسیل هم تزریق کردم.
  یه دکتری آنلاین ویزیت کرد همین عکسارو فرستادم براش می‌گفت باید تست HPV بدم
  میخواستم نظر شمارو هم بدونم
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ بهمن ۲( 4 ماه پیش)
   زگیل هست باید کرایو انجام بشه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر