برجستگی های روی آلت تناسلی چه هستند؟

یافتن توده یا برآمدگی  بر روی آلت تناسلی مردانه، می تواند نگران کننده باشد. اما این حالت همیشه نشان دهنده یک بیماری جدی نمی باشد. در واقع، بسیاری از توده ها و برجستگی های آلت تناسلی، کاملاً بی خطر هستند. شما باید علائم خود را به پزشکتان اطلاع دهید.

در ادامه در مورد علل شایع برآمدگی بر روی آلت تناسلی صحبت خواهیم کرد.

خال ها

خال ها برآمدگی بی خطری هستند که در یک ناحیه ای از بدن که رنگدانه زیادی (ملانین) تولید می کند، ایجاد می شوند. این خال ها می توانند در هر نقطه از بدن، از جمله آلت تناسلی مردانه، ظاهر شوند. به طور متوسط هر فرد 10 تا 40 خال دارد. خال ها معمولاً نگران کننده  نیستن،  مگر اینکه اندازه، شکل، رنگ یا بافت آن ها تغییر کند، یا دارای حاشیه های نامتقارن یا دندانه ای باشند و خونریزی داشته باشند.

لک ها یا زیت ها

در هر ناحیه از بدن که حاوی فولیکول های مو باشد، از جمله آلت تناسلی مردانه، ممکن است لک هایی ایجاد شوند. لک روی آلت تناسلی مردانه می تواند، دقیقاً مانند لک روی صورت باشد: سبوم (روغن)، سلول های پوستی، آلودگی و یا باکتری ها می توانند در فولیکول گیر کنند و باعث التهاب شوند. مانند آکنه های معمولی صورت، بر روی آلت تناسلی مردانه نیز، ممکن است جوش سرسیاه، جوش سر سفید حاوی مایع یا چرک ایجاد شود.

همانند صورت ترکاندن این جوش ها توصیه نمی شود، زیرا می تواند منجر به عفونت شود. بیشتر لک های کشاله ران یا آلت تناسلی مردانه، در عرض چند روز بدون اینکه نیازی به درمان خاصی داشته باشند، از بین می روند.

وجود زائده روی الت تناسلی

موهای فرو رفته یا زیرپوستی

موی فرو رفته زمانی ایجاد می شود که مو به جای رشد به سمت خارج، زیر پوست گیر کند. این حالت می تواند یک برجستگی ایجاد کند که ممکن است دردناک، خارش دار، تحریک شده و پر از مایع یا چرک باشد. موهای فرو رفته در نواحی که موهای کوتاهتر دارند یا به تازگی تراشیده شده اند شایع تر است، مانند موهای صورت یا ناحیه تناسلی. موهای فرو رفته ممکن است آلوده شوند و نیاز به بیرون کشیدن داشته باشند. بهتر است به جای اینکه خودتان این کار را انجام دهید، به یک متخصص پوست مراجعه کنید. 

کیست ها

همانند آکنه، کیست نیز می تواند در هر قسمتی از بدن، از جمله آلت تناسلی ایجاد شود. کیست یک برآمدگی خوش خیم و پر از مایع می باشد. کیست ها معمولا همانند رنگ و بافت پوست اطراف هستند. کیست ها دردناک نیستند (اما ممکن است تا حدی حساسیت ایجاد کنند) و تغییر شکل نمی دهند اما ممکن است بزرگتر شوند.

لکه های فوردیس

لکه های فوردایس برجستگی های کوچک سفید رنگی هستند که می توانند روی لب ها، قسمت داخلی دهان و اندام های تناسلی ظاهر شوند. آن ها غدد چربی کوچکی هستند که بر خلاف غدد چربی معمولی، با فولیکول مو ارتباط ندارند. این لکه ها معمولاً بی خطر هستند و نیازی به درمان ندارند.

پاپول مرواریدی آلت تناسلی مردانه

پاپول مرواریدی آلت تناسلی مردانه،  به برجستگی های کوچک گوشتی رنگ، که به طور معمول بر روی سر آلت تناسلی مردانه یافت می گردند، گفته می شود.

آنژیوکراتوماها

این برجستگی های روی آلت تناسلی ریز و قرمز می توانند به صورت خوشه های کوچک، در هر ناحیه ای از بدن که رگ های خونی نزدیک به پوست وجود دارد، بزرگ شده و ظاهر شوند. این برجستگی ها ممکن است بافت ناصاف داشته باشند و با گذشت زمان ضخیم شوند. آنژیوکراتوما می تواند مشکلی در رگ های خونی ایجاد کند – مانند فشار خون بالا یا واریکوسل (گشاد شدن رگ های بیضه) – بنابراین بهتر است در صورت مشاهده، با پزشک خود مشورت کنید.

بیماری Peyronie

در بیماری Peyronie، بافت اسکار از جنس فیبر، بر روی آلت تناسلی جمع شده و باعث ایجاد یک توده می شود. این بیماری می تواند منجر به نعوظ دردناک و اختلال در نعوظ شود. بیماری Peyronie با گذشت زمان می تواند بدتر شود، بنابراین اگر چنین علائمی داشتید، با پزشک خود مشورت کنید.

تفاوت بین اسکین تگ و زگیل تناسلی

لنفوسل ها

لنفوسل به یک تورم سخت که می تواند پس از رابطه جنسی یا خودارضایی روی آلت تناسلی مردانه ظاهر گردد، گفته می شود. لنفوسل زمانی ایجاد می شود که یکی از کانال های لنفاوی به طور موقت مسدود شود. کانال های لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی بدن ما هستند.

آن ها مایعی به نام لنف، که حاوی از گلبول های سفید خون است را، برای مقابله با عفونت و التهاب در سراسر بدن پخش می کنند. لنفوسل ها معمولاً خود به خود و بسیار سریع از بین می روند و به درمان خاصی احتیاج ندارند.

مولوسکوم مسری

این عفونت ویروسی پوستی باعث ایجاد برجستگی هایی کوچک، صاف و براق پر از ماده مومی می شود. آن ها می توانند از طریق تماس پوست به پوست در هر نقطه ای از بدن منتقل شوند. 

عفونت های مقاربتی

وجود برآمدگی بر روی آلت تناسلی مردانه می تواند نشانه ای از عفونت های مقاربتی باشد، مانند:

1- تبخال تناسلی

تبخال تناسلی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-1 یا HSV-2) می باشد. تبخال تناسلی به صورت تاول های کوچک حاوی مایع می باشد، که ممکن است خارش دار یا دردناک باشد. پزشک می تواند داروی ضد ویروس را برای کاهش یا سرکوب شیوع آن تجویز کند.

2- زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. این زگیل ها به صورت توده های بدون درد در اطراف آلت تناسلی مردانه، واژن یا مقعد ظاهر می شوند. آن ها ممکن است به رنگ گوشتی، سفید-خاکستری، صورتی-سفید یا قهوه ای باشند. هم چنین ممکن است به صورت تک زگیل یا به صورت خوشه ای ظاهر گردند و صاف و مرواریدی یا گل کلمی باشند. پزشک می تواند دارو و درمان های مناسب پاکسازی زگیل های تناسلی را به شما توصیه کند. در برخی موارد، ممکن است برای برداشتن آ نها جراحی لازم باشد.

3- سفلیس

 این بیماری ناشی از باکتری ترپونما پالیدوم می باشد و معمولاً به صورت یک زخم محکم، گرد و بدون درد در دستگاه تناسلی ظاهر می شود. حتما باید فوراً به دنبال درمان سیفلیس بروید. این بیماری اگر درمان نشود می تواند منجر به مشکلات شدید قلبی، مغزی و سایر اندام ها شود.

عفونت های مقاربتی

گال

بیماری دیگری که می تواند باعث ایجاد برجستگی هایی بر روی پوست شود، گال است که در آن یک کنه ریز در سطح پوست فرو رفته و تخم می گذارد. این امر می تواند باعث خارش شدید به خصوص در شب شود.

سرطان

اگر یک توده یا برجستگی در آلت تناسلی خود پیدا کردید، ممکن است به فکر سرطان بیفتید. واقعیت این است که سرطان آلت تناسلی مردانه بسیار نادر است. سالانه فقط حدود 2200 مرد، به سرطان آلت تناسلی مبتلا می شوند، که کمتر از 1٪ از کل سرطان ها را شامل می شوند.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر پس از تماس جنسی محافظت نشده، برآمدگی یا برجستگی هایی روی آلت تناسلی خود مشاهده کردید و یا علائم زیر را داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید: درد در حین رابطه جنسی یا نعوظ، سوزش ادرار، زخم های باز، تاول های خارش دار یا دردناک، تب، خستگی یا ترشحات غیرمعمول رنگی با بوی بد.


مرکز درمان زگیل تناسلی دکتر کرمی

حتما بخوانید
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید. زیر پوست آلتم سمت راست یه برآمدگی کوچیک اندازه کنجد وجود داره که سفته میخواستم بدونم چیه.
  همچنین یه سری حفره وجود داره که توش معمولا مثل چربی جمع میشه.
  اینا عادیه؟
  ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   عکس
  2. تصویر کاربر محمد جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   عکس
  3. تصویر کاربر محمد جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   عکس
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   زگیل یا تبخال نیست ، مهم نمی باشد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام مدت یک الی دوماهی است که در انتها آلت برجستگی در زیر پوست مشاهده شده مثل یک غضروف میماند. در طول شاید یک یا دوبار کمی درد بگیره ولی در کل اذییت نمکنه فقط هنگام نعوظ د رم که برای انجام سکس حال خوبی ندارم ولی بعد از انجام وپایان درد از بین میرود .لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   سونوگرافی از الت انجام شود، احتمالا لیپوم باشه
 • تصویر کاربر امین شنبه ۲۸ فروردین ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  یه هفته ای میشه جوش های گوشتی قهوه ای رنگی روی بدنه آلتم در اومده البته از وقتی که دنبلان گوسفند خوردم در اومده بنظرم شایدم به اون ربطی نداشته.بیشتر از ۳ ماهم هست که رابطه جنسی نداشتم
  آیا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر امین جمعه ۲۷ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   اینم عکس جوش ها ی قهوه ای
  2. تصویر کاربر امین جمعه ۲۷ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   الان متوجه شدم دور کلاهک هم جوش های خیلی ریز زده🥺🥺
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید ، ببخشید من قبل از رابطه ی جنسی تو سن دوازده سیزده سال روی التم سه دونه ی ریز حالت زگیل زد ، تو سن بالا تر داره جاهای دیگه بدنم همون شکل میزنه مثل گردنم ، زیر بغلم و اینا ، میخواستم راهنمایی کنید که اینا چیه و میتونه ارثی باشه ؟ چون پدرم روی بدنش به غیر از آلت تناسلی از این زائده ها بزرگ و کوچیک زیاده دارن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   باید بررسی شود اگر زگیل است کرایو شود
 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۱۴ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عیدتون مبارک‌باشه تنتون سالم
  بنده از خواب که بلند شدم در اول التم زیر شکم احساس برامدگی کردم که دست زدم درد گرفت فکر میکنم قبلا این ناحیه رگ بوده نظر شما چیه ایا خطرناکه ؟ زگیله ؟ سرطانه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   خیر مشکلی نیست کپسول سفالکسین هر ۶ ساعت
 • تصویر کاربر حامی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر تقریبا یک سالی هست یه برجستگی روی تنه ی آلت بنده ظاهر شده حتی یک بار هم تا مرز از بین رفتن هم پیش رفت ولی دوباره ظاهر شد ممنون میشم برای درمان راهنمایی کنید سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   به نظر طگیل است و باید کرایو شود
 • تصویر کاربر ستایش چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام شبتون به خیر میخواستم سوال کنم کسی اگر زگیل دهانی داشته باشه تست پی سی آر کروناش مثبت میشه؟یعنی تست پی سی آر کرونا و زگیل دهانی یکی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   نه این دو به هم ربطی ندارند
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر