برجستگی های روی آلت تناسلی چه هستند؟

یافتن توده یا برآمدگی بر روی آلت تناسلی مردانه، می تواند نگران کننده باشد. اما این حالت همیشه نشان دهنده یک بیماری جدی نمی باشد. در واقع، بسیاری از توده ها و برجستگی های آلت تناسلی، کاملاً بی خطر هستند. شما باید علائم خود را به پزشکتان اطلاع دهید.

در ادامه در مورد علل شایع برآمدگی بر روی آلت تناسلی صحبت خواهیم کرد.

انواع برجستگی ها از جمله برجستگی جوش مانند در ناحیه تناسلی مردان، دلایل مختلفی دارد. در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

خال ها

خال ها برآمدگی بی خطری هستند که در یک ناحیه ای از بدن که رنگدانه زیادی (ملانین) تولید می کند، ایجاد می شوند. این خال ها می توانند در هر نقطه از بدن، از جمله آلت تناسلی مردانه، ظاهر شوند. به طور متوسط هر فرد 10 تا 40 خال دارد. خال ها معمولاً نگران کننده  نیستن،  مگر اینکه اندازه، شکل، رنگ یا بافت آن ها تغییر کند، یا دارای حاشیه های نامتقارن یا دندانه ای باشند و خونریزی داشته باشند.

خال روی آلت تناسلی

لک ها یا زیت ها

در هر ناحیه از بدن که حاوی فولیکول های مو باشد، از جمله آلت تناسلی مردانه، ممکن است لک هایی ایجاد شوند. لک روی آلت تناسلی مردانه می تواند، دقیقاً مانند لک روی صورت باشد: سبوم (روغن)، سلول های پوستی، آلودگی و یا باکتری ها می توانند در فولیکول گیر کنند و باعث التهاب شوند. مانند آکنه های معمولی صورت، بر روی آلت تناسلی مردانه نیز، ممکن است جوش سرسیاه، جوش سر سفید حاوی مایع یا چرک ایجاد شود.

همانند صورت ترکاندن این جوش ها توصیه نمی شود، زیرا می تواند منجر به عفونت شود. بیشتر لک های کشاله ران یا آلت تناسلی مردانه، در عرض چند روز بدون اینکه نیازی به درمان خاصی داشته باشند، از بین می روند.

لک ها یا زیت ها

موهای فرو رفته یا زیرپوستی

موی فرو رفته زمانی ایجاد می شود که مو به جای رشد به سمت خارج، زیر پوست گیر کند. این حالت می تواند یک برجستگی ایجاد کند که ممکن است دردناک، خارش دار، تحریک شده و پر از مایع یا چرک باشد. موهای فرو رفته در نواحی که موهای کوتاهتر دارند یا به تازگی تراشیده شده اند شایع تر است، مانند موهای صورت یا ناحیه تناسلی. موهای فرو رفته ممکن است آلوده شوند و نیاز به بیرون کشیدن داشته باشند. بهتر است به جای اینکه خودتان این کار را انجام دهید، به یک متخصص پوست مراجعه کنید. 

موهای فرو رفته یا زیرپوستی

کیست ها

همانند آکنه، کیست نیز می تواند در هر قسمتی از بدن، از جمله آلت تناسلی ایجاد شود. کیست یک برآمدگی خوش خیم و پر از مایع می باشد. کیست ها معمولا همانند رنگ و بافت پوست اطراف هستند. کیست ها دردناک نیستند (اما ممکن است تا حدی حساسیت ایجاد کنند) و تغییر شکل نمی دهند اما ممکن است بزرگتر شوند.

کیست ها

لکه های فوردیس

لکه های فوردایس برجستگی های کوچک سفید رنگی هستند که می توانند روی لب ها، قسمت داخلی دهان و اندام های تناسلی ظاهر شوند. آن ها غدد چربی کوچکی هستند که بر خلاف غدد چربی معمولی، با فولیکول مو ارتباط ندارند. این لکه ها معمولاً بی خطر هستند و نیازی به درمان ندارند.

وجود زائده روی الت تناسلی

پاپول مرواریدی آلت تناسلی مردانه

پاپول مرواریدی آلت تناسلی مردانه،  به برجستگی های کوچک گوشتی رنگ، که به طور معمول بر روی سر آلت تناسلی مردانه یافت می گردند، گفته می شود.

پاپول مرواریدی آلت تناسلی مردانه

آنژیوکراتوماها

این برجستگی های روی آلت تناسلی ریز و قرمز می توانند به صورت خوشه های کوچک، در هر ناحیه ای از بدن که رگ های خونی نزدیک به پوست وجود دارد، بزرگ شده و ظاهر شوند. این برجستگی ها ممکن است بافت ناصاف داشته باشند و با گذشت زمان ضخیم شوند. آنژیوکراتوما می تواند مشکلی در رگ های خونی ایجاد کند – مانند فشار خون بالا یا واریکوسل (گشاد شدن رگ های بیضه) – بنابراین بهتر است در صورت مشاهده، با پزشک خود مشورت کنید.

آنژیوکراتوماها

بیماری Peyronie

در بیماری Peyronie، بافت اسکار از جنس فیبر، بر روی آلت تناسلی جمع شده و باعث ایجاد یک توده می شود. این بیماری می تواند منجر به نعوظ دردناک و اختلال در نعوظ شود. بیماری Peyronie با گذشت زمان می تواند بدتر شود، بنابراین اگر چنین علائمی داشتید، با پزشک خود مشورت کنید.

بیماری Peyronie

لنفوسل ها

لنفوسل به یک تورم سخت که می تواند پس از رابطه جنسی یا خودارضایی روی آلت تناسلی مردانه ظاهر گردد، گفته می شود. لنفوسل زمانی ایجاد می شود که یکی از کانال های لنفاوی به طور موقت مسدود شود. کانال های لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی بدن ما هستند.

آن ها مایعی به نام لنف، که حاوی از گلبول های سفید خون است را، برای مقابله با عفونت و التهاب در سراسر بدن پخش می کنند. لنفوسل ها معمولاً خود به خود و بسیار سریع از بین می روند و به درمان خاصی احتیاج ندارند.

لنفوسل ها

مولوسکوم مسری

این عفونت ویروسی پوستی باعث ایجاد برجستگی هایی کوچک، صاف و براق پر از ماده مومی می شود. آن ها می توانند از طریق تماس پوست به پوست در هر نقطه ای از بدن منتقل شوند. 

مولوسکوم مسری

عفونت های مقاربتی

وجود برآمدگی بر روی آلت تناسلی مردانه می تواند نشانه ای از عفونت های مقاربتی باشد، مانند:

1- تبخال تناسلی

تبخال تناسلی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-1 یا HSV-2) می باشد. تبخال تناسلی به صورت تاول های کوچک حاوی مایع می باشد، که ممکن است خارش دار یا دردناک باشد. پزشک می تواند داروی ضد ویروس را برای کاهش یا سرکوب شیوع آن تجویز کند.

2- زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. این زگیل ها به صورت توده های بدون درد در اطراف آلت تناسلی مردانه، واژن یا مقعد ظاهر می شوند. آن ها ممکن است به رنگ گوشتی، سفید-خاکستری، صورتی-سفید یا قهوه ای باشند. هم چنین ممکن است به صورت تک زگیل یا به صورت خوشه ای ظاهر گردند و صاف و مرواریدی یا گل کلمی باشند. پزشک می تواند دارو و درمان های مناسب پاکسازی زگیل های تناسلی را به شما توصیه کند. در برخی موارد، ممکن است برای برداشتن آ نها جراحی لازم باشد.

3- سفلیس

 این بیماری ناشی از باکتری ترپونما پالیدوم می باشد و معمولاً به صورت یک زخم محکم، گرد و بدون درد در دستگاه تناسلی ظاهر می شود. حتما باید فوراً به دنبال درمان سیفلیس بروید. این بیماری اگر درمان نشود می تواند منجر به مشکلات شدید قلبی، مغزی و سایر اندام ها شود.

عفونت های مقاربتی

گال

بیماری دیگری که می تواند باعث ایجاد برجستگی هایی بر روی پوست شود، گال است که در آن یک کنه ریز در سطح پوست فرو رفته و تخم می گذارد. این امر می تواند باعث خارش شدید به خصوص در شب شود.

سرطان

اگر یک توده یا برجستگی در آلت تناسلی خود پیدا کردید، ممکن است به فکر سرطان بیفتید. واقعیت این است که سرطان آلت تناسلی مردانه بسیار نادر است. سالانه فقط حدود 2200 مرد، به سرطان آلت تناسلی مبتلا می شوند، که کمتر از 1٪ از کل سرطان ها را شامل می شوند.

تفاوت بین اسکین تگ و زگیل تناسلی

لمس توده در ناحیه تناسلی مردان

برجستگی ها و توده ها، ممکن است به دلایل زیادی روی نواحی آلت تناسلی و یا اطراف کشاله ران ظاهر شوند. وجود توده یا برجستگی روی آلت تناسلی، یک اتفاق معمول می باشد که اکثر مردان تا حدودی دچار آن می شوند. بیشتر این برجستگی ها واقعاً نگران کننده نیستند، چرا که معمولاً جوش یا توده های بی خطر هستند. اما در برخی موارد، عفونت های مقاربتی می توانند موجب بروز برجستگی ها، زخم ها و یا ضایعات دردناکی روی آلت تناسلی شوند که نیاز است توسط یک پزشک بررسی شوند. گرچه، در موارد نادر، توده های روی آلت تناسلی می توانند سرطانی باشند.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر پس از تماس جنسی محافظت نشده، برآمدگی یا برجستگی هایی روی آلت تناسلی خود مشاهده کردید و یا علائم زیر را داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید: درد در حین رابطه جنسی یا نعوظ، سوزش ادرار، زخم های باز، تاول های خارش دار یا دردناک، تب، خستگی یا ترشحات غیرمعمول رنگی با بوی بد.


مرکز درمان زگیل تناسلی دکتر کرمی

حتما بخوانید
3.1/5 - (15 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  سلام من یه مدتی فک میکنم بی رویه خود ارض.ایی میکردم
  الان بعد از یه مدتی رو بدنه التم نزدیک به کلاهگ
  یک چیزی شبیه به غده در اومده
  درد نداره ولی وقتی فشار میدم درد میگیره
  ایا راه درمانی وجود داره در خانه
  نمیخوام خانواده ام متوجه بشوند
  ممنون میشم پاسخ من را بدهید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام دکتر یه چندتا برامدگی دراوردم پایین الت ایا میتونه زگیل باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
 • تصویر کاربر جعفر شنبه ۱۴ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید درمان کلاف عروقی روی حشفه آلت رو میخواستم بپرسم که در اثر برخورد ضربه خون جاری میشود.ممنون میشم اگه راهنمایی فرمایید ضمنا عکس بارگیری کردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر جعفر شنبه ۱۴ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید درمان کلاف عروقی روی حشفه آلت رو میخواستم بپرسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   عکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۸ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام دکتر چند روزه یک دونه بزرگ رو رگ الت تناسلی زده . رابطه هم داشتم اما همه رو بهداشتی انجام دادم علت این دونه به وجود اومدن چی مینونه باشه.
 • تصویر کاربر علی شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  ببخشید روی الت من دونه های سفید محکمی وجود داره که درد نداره ولی وقتی دست میرنم مث جوش درد میگیره دو تا هم هست بنظرتون جوشه یا مشکل جدی؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   اغلب حساسیت است با شامپو بچه بشورید پماد کالامین دی هر ۱۲ ساعت بمالید
 • تصویر کاربر امیرعلی شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام حدود یک ماه هست که روی کلاهک و تنه آلت دانه های مثل جوش میزنه همراه با خارش وقتی میخارونم زخم میشه نمیدونم چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   اغلب حساسیت است با شامپو بچه بشورید پماد کالامین دی هر ۱۲ ساعت بمالید
 • تصویر کاربر Arad شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  مدتی هستش که این زائده روی الت بنده ایجاد شده
  بعد از این زائده 1 الی 2 زائده ریز دیگر هم بر روی الت ایجاد شده
  تشخیص شما چیه؟! عکسشو فرستادم براتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   اینها زگیل نیستند
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید بره من فکر میکنم فرو رفتگی مو هست اما بقل مجرای ادرار هم به وجود آمده فقط هم خارش دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   عکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر بنده شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من چند روزه زیر الت تقریبا وسط یه چیزی را احساس میکنم موقع لمس معلومه که فشار میدم درد میکنه در موقع نعوظ دردش بیشتره تقربیا سقت هست راه حل چیه چکار باید بکنم
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر