بواسیر و زگیل مقعدی و تفاوت آنها با هم

بواسیر یا هموروئید بیماری ای است که در اغلب موارد مردم آن را با زگیل مقعدی اشتباه می گیرند. در این مقاله درباره ی این موضوع صحبت شده است.


تفاوت بین زگیل مقعدی و هموروئید

زگیل مقعدی یکی از رایج ترین بیماری هایی است که با هموروئید اشتباه گرفته می شود. با اینکه ممکن است این دو بیماری شبیه به هم باشند اما عوامل و روش درمان در آن ها کاملا متفاوت است. عامل بروز زگیل های مقعدی ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است.

این ویروس بسیار واگیردار بوده و اغلب از طریق رابطه جنسی آلوده یا تماس پوست به مخاط منتقل می شود. فیشر مقعدی یک پارگی کوچک در بافت نازک، مرطوب و پوشاننده مقعد (بافت مخاطی) است. وجه تمایز اصلی این دو بیماری بروز درد می باشد.

زگیل مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی (کوندیلوما آکومیناتا) یک بیماری است که نواحی داخلی و اطراف مقعد را به خود مبتلا می کند. امکان دارد، این زگیل ها پوست ناحیه تناسلی را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

زگیل های مقعدی با اینکه معمولا به صورت زوائد و لکه های کوچکی پدیدار می شوند اما می توانند نسبتا بزرگ شده و تمام ناحیه مقعد را بپوشانند. این زوائد معمولا قهوه ای یا به رنگ پوست هستند. زگیل های مقعدی معمولا سبب بروز درد یا ناراحتی نشده و ممکن است افراد مبتلا از وجود آن ها آگاهی نداشته باشند.

برخی بیماران علائمی همچون خارش، خونریزی، ترشحات مخاطی و یا احساس وجود یک توده یا برآمدگی در ناحیه مقعد را خواهند داشت. زگیل های تناسلی در اثر ویروس HPV بروز داده و می توانند از طریق تماس مستقیم منتقل شوند.

به طور کلی، هرگونه تماس با ناحیه مقعد (تماس دست یا ترشحات شریک جنسی) می تواند منجر به ابتلا به عفونت HPV شود. ویروس HPV منجر به بروز هموروئید نمی شود.

زگیل مقعدی

فیشر مقعدی چیست؟

فیشر مقعدی یک پارگی یا ترک کوچک در بافت پوشاننده مقعد است. این پارگی می تواند در هنگام عبور مدفوع های سفت و بزرگ، زور زدن برای زایمان یا ابتلا به اسهال اتفاق افتد. فیشر مقعدی معمولا یک مشکل خفیف است که ظرف 6 هفته از بین می رود. درمان های خانگی می توانند به تسکین درد و تسریع التیام کمک کنند.

عوامل فیشر مقعد

فیشر مقعد می تواند در اثر شرایطی به وجود آید که بافت مقعد تحت فشار زیاد قرار می گیرد. به همین دلیل، فیشر می تواند عوامل مختلفی داشته باشد که نمونه های زیر از جمله آن ها هستند:

 • یبوست به همراه مدفوع های بزرگ یا سفت
 • اسهال مداوم یا مزمن
 • بیماری های التهابی روده همچون بیماری کرون
 • زایمان
 • عفونت هایی همچون سیفلیس، هرپس، ویروس ایدز یا توبرکلوزیس
 • سرطان

هموروئید یا بواسیر چیست؟

بواسیر یک بیماری بسیار دردناک است که علائم آن شامل خارش و درد مقعد، وجود خون در مدفوع و بروز برآمدگی در نزدیکی مقعد می شوند. از آنجایی که افزایش فشار درون ورید های مقعد سبب ایجاد بواسیر می شود، بروز این بیماری در طول بارداری و پس از زایمان رایج است.

افراد مبتلا به هموروئید ممکن است پس از دفع، مقداری خون روشن در دستمال یا توالت مشاهده کنند. از دیگر علائم رایج این بیماری احساس فشار، درد، برآمدگی، سوزش و خارش در ناحیه مقعد می باشد. ابتلا به هموروئید رایج بوده و معمولا چندان جدی نیست.

اغلب اوقات می توان این بیماری را به کمک درمان های خانگی مداوا کرده و نیازی به ملاقات پزشک نیست. با این حال، برخی علائم بواسیر مخصوصا خونریزی مقعدی می توانند به وسیله بیماری های جدی دیگری همچون سرطان نیز ایجاد شوند.

بواسیر

بررسی ها، آزمایش ها و غربالگری ابتلا به زگیل مقعدی

هر دو بیماری هموروئید و زگیل مقعدی می توانند به صورت برآمدگی یا توده هایی در اطراف ناحیه مقعد باشند. با این حال، در صورت شناسایی و معاینه مناسب می توان این دو را از یکدیگر تمایز داد.

امکان دارد پزشک در حین معاینه جهت تشخیص زگیل های مقعدی درباره وجود یا عدم وجود عوامل خطری همچون سابقه سکس مقعدی، ابتلا به ویروس ایدز یا ضعف سیستم ایمنی از بیمار سوال پرسد. ضعف سیستم ایمنی معمولا در افراد زیر دیده می شود:

حتما بخوانید
 • بیمارانی که پیوند عضو انجام داده و دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند.
 • افراد مبتلا به بیماری التهاب روده
 • مبتلایان به آرتریت روماتوئید

معاینه فیزیکی زگیل های مقعدی باید در درجه اول بر روی معاینه مقعد و بررسی ناحیه پرینه متمرکز باشد. ناحیه پرینه به کف لگن و نواحی اطراف واژن یا آلت تناسلی مردانه گفته می شود.

همچنین، برای اطمینان از عدم حضور توده های دیگر معاینه دیجیتال مقعدی نیز باید انجام شود. آنوسکوپی فرایندی است که معمولا برای مشاهده زگیل های اضافی در درون کانال مقعد انجام می شود.

در فرایند آنوسکوپی یک ابزار کوچک (به اندازه یک انگشت) به مقعد وارد شده تا به کمک آن بتوان ناحیه درونی مقعد را مشاهده کرد. همچنین، پزشکان می توانند با استفاده از ابزار دیگری به نام اسپکولوم به معاینه درون واژن نیز بپردازند.

مراقبت و درمان بواسیر

هموروئید یا همان بواسیر معمولا در خانه و با استفاده از رژیم غذایی پر فیبر، ورزش کافی و مصرف داروهای بدون نسخه به بهترین صورت درمان می شود. درمان های خانگی اغلب موارد هموروئید را به خوبی درمان کرده و جراحی به ندرت نیاز خواهد بود.

به طور معمول با انجام و حفظ برخی تغییرات در سبک زندگی پس از درمان می توان از بازگشت این بیماری پیشگیری کرد. در صورت بروز موارد زیر باید به دنبال درمان پزشکی بود:

 • خونریزی از مقعد برای اولین بار
 • خونریزی شدید از مقعد
 • ابتلا به خونریزی مقعدی و عدم موفقیت درمان های خانگی
 • ابتلا به دیگر علائم هموروئید همچون درد، فشار، خارش به همراه عدم پاسخگویی به درمان های خانگی
 • ابتلا به علائم هموروئید به همراه دیگر علائمی همچون تب، کاهش وزن، درد شکمی یا تغییر در عادات دفع

راه های درمان بواسیر

درمان زگیل مقعدی

با اینکه درمان زگیل مقعدی همواره جراحی است اما این فرایند به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام می شود. این زگیل ها به صورت خود به خود از بین نرفته و پزشک باید آن ها را توسط نیتروژن مایع منجمد کند.

زگیل ها در صورت برداشته نشدن می توانند بزرگ تر شده و از نظر تعداد بیشتر شوند. همچنین عدم درمان زگیل های مقعدی خطر ابتلا به سرطان مقعد در ناحیه مبتلا را افزایش می دهد. زگیل های داخلی مقعد ممکن است به دارو های موضعی پاسخگو نبوده و برای رفع آن ها به جراحی نیاز باشد.

از آنجایی که ویروس ایجاد کننده زگیل های مقعدی می تواند برای مدت های طولانی به صورت نهفته در سلول های پوستی باقی بماند، امکان بازگشت این زگیل ها وجود دارد. مراقبت پس از درمان و نظارت پزشکی می توانند اغلب در کاهش احتمال بازگشت زگیل ها موثر هستند.

زگیل های مقعدی در صورت بازگشت، در کلینیک جراحی درمان می شوند. در صورتی که زگیل های متعددی در زمان کوتاهی گسترش یابند، بیمار به جراحی مجدد نیاز خواهد داشت.

گزینه های درمانی زگیل های مقعدی شامل موارد زیر می شوند:

1- دارو های موضعی

در صورتی که زگیل ها بسیار کوچک بوده و بر روی پوست اطراف مقعد قرار داشته باشند به کار گیری این پماد ها بهترین گزینه درمانی به شمار می رود.

2- دارو های موضعی سوزاننده زگیل ها (تری کلرو استیک اسید، پودوفیلین)

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با کرایوتراپی روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

کرایوتراپی زگیل مقعدی

3- کرایوتراپی یا استفاده از نیتروژن مایع

4- جراحی

هنگامی که زگیل ها بسیار بزرگ بوده یا در داخل مقعد قرار دارند، درمان جراحی برای بیمار در نظر گرفته می شود. در این فرایند بسته به تعداد و موقعیت دقیق زگیل ها از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی استفاده می شود.

در صورت زیاد بودن تعداد زگیل ها امکان دارد جراح فرایند جراحی را در چند مرحله انجام دهد. قبل از انجام جراحی یک معاینه داخلی از ناحیه مقعد انجام شده تا هر گونه ضایعه داخل مقعد شناسایی و درمان شود.

دکتر حسین کرمی متخصص درمان زگیل تناسلی در مزدان و زنان

1.7/5 - (3 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رها دوشنبه ۲۹ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام دکتر علت سوزش وخارش بعدازپاک کردن زگیل مقعدی چیه ممکنه دوباره بخان برگردن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ فروردین ۱( 1 ماه پیش)
   پماد زینک اکساید بزنید
 • تصویر کاربر گل دوشنبه ۲۹ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  در تصویر قسمت پایین ی برآمدگی سیاه رنگ هست و چند وقتی سوزش و خارش مقعدی دارم و حس میکنم از مقعدم ترشح میاد آیا این زاییده زگیل؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ فروردین ۱( 1 ماه پیش)
   اینها زگیل نیستند
 • تصویر کاربر تینا شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام اقای‌دکتر من قبلا زگیل داشتم که اطراق مقعدم بود و کوتر کردم. الان به اندازه ی نسف انگشت داخل تر از مقعدم ی تیکه گوشت اضافه هست. میخواستم بدونم زگیله؟ من ی مدتی خیلی یبوست میشدم جوری که شقاق هم داشتم و‌همش‌خونریزس میکردم. تروخدا جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 ماه پیش)
   من در معاینه عکس زگیل نمیبینم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 ماه پیش)
   نگران نباشید شما سالی یک بار تست پاپ اسمیر دهید وعکس زگیل‌ها را بفرستید ببینم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زیگیل یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  دکتر زیگیل رو همورویید میزنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 1 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر پری چهارشنبه ۱۸ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چند روزه متوجه چند لکه قهوه ای دور مقعدم شدم
  میخواستم بدونم این ها زگیل است یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ اسفند ۰( 2 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۴ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر
  ایا زگیل از طریق کلونوسکوپی منتقل میشود.وایا در بیمارستان پروتکل بهداشتی رعایت میشود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اسفند ۰( 2 ماه پیش)
   با رعایت پروتکل بهداشتی خیر
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۴ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حدود یه ماهی ونیم میشه فهمیدم زگیل تناسیلی ناحیه معقد دارم فکر میکردم خارش ناحیه معقدم بواسیر استبا مراجعه به دکتر جراح عمومی تشخیص دادن زگیل هست دکتر لیزر انجام دادم متاسفانه بعد از لیزر شقاق درست کردم خارش دارمبا مراجعه به متخصص پوست فهمیدم ناحیه واژنم هم زگیل داره کرایو انجام دادم الان یه هفته میشه کرایور انجام دادم دوباره خارش ناحیه واژنم داره بنظر شما چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اسفند ۰( 2 ماه پیش)
   پماد كالأمين وتريامسينولون را هر ٨ساعت بماليد
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من ۵ماهی هست که یبوست گرفتم الانم یک ماه ونیمه که درمقعدم یه چیز تبخال مانندی دراومده وخوب نمیشه هم خارش داره هم موقع دستشویی کردن میسوزه میخواستم بدونم چیه چجوری باید درمان بشه نمیدونم زگیل هست یانه لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر رضا شنبه ۷ اسفند ۰( 2 ماه پیش)
   6
  2. تصویر کاربر رضا شنبه ۷ اسفند ۰( 2 ماه پیش)
   G
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 2 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید از نزدیک ببینم در صورت صلاح دید ، کرایو کنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من ۵ماهی هست که یبوست گرفتم الانم یک ماه ونیمه که درمقعدم یه چیز تبخال مانندی دراومده وخوب نمیشه هم خارش داره هم موقع دستشویی کردن میسوزه میخواستم بدونم چیه چجوری باید درمان بشه نمیدونم زگیل هست یانه لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 2 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر شیرازی سه شنبه ۳ اسفند ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من تقریباسه ماه میشه یه چیزی شبیه گوشت داخلش سیاهه داخل مقعدم دراومده دکتررفتم گفتش به خاطر یبوستی که داشتم زخم شده وسیاه شده تایک ماه پیش کوچیک بود ولی الان بزرگ شده چون من تقریبا ۳ماه پیش یبوست شدید گرفتم ومیرفتم دستشویی خون میومد دکتررفتم گفت بریده شده والان گوشت شده میخوام بدونم مشکلی نیست خطرناک نیست یاباید دوباره برم دکتر ممنون میشم راهنماییم کنید چون خیلی نگرانم،،
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اسفند ۰( 3 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر