بواسیر و زگیل مقعدی و تفاوت آنها با هم

بواسیر یا هموروئید بیماری ای است که در اغلب موارد مردم آن را با زگیل مقعدی اشتباه می گیرند. در این مقاله درباره ی این موضوع صحبت شده است.


تفاوت بین زگیل مقعدی و هموروئید

زگیل مقعدی یکی از رایج ترین بیماری هایی است که با هموروئید اشتباه گرفته می شود. با اینکه ممکن است این دو بیماری شبیه به هم باشند اما عوامل و روش درمان در آن ها کاملا متفاوت است. عامل بروز زگیل های مقعدی ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است.

این ویروس بسیار واگیردار بوده و اغلب از طریق رابطه جنسی آلوده یا تماس پوست به مخاط منتقل می شود. فیشر مقعدی یک پارگی کوچک در بافت نازک، مرطوب و پوشاننده مقعد (بافت مخاطی) است. وجه تمایز اصلی این دو بیماری بروز درد می باشد.

زگیل مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی (کوندیلوما آکومیناتا) یک بیماری است که نواحی داخلی و اطراف مقعد را به خود مبتلا می کند. امکان دارد، این زگیل ها پوست ناحیه تناسلی را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

زگیل های مقعدی با اینکه معمولا به صورت زوائد و لکه های کوچکی پدیدار می شوند اما می توانند نسبتا بزرگ شده و تمام ناحیه مقعد را بپوشانند. این زوائد معمولا قهوه ای یا به رنگ پوست هستند. زگیل های مقعدی معمولا سبب بروز درد یا ناراحتی نشده و ممکن است افراد مبتلا از وجود آن ها آگاهی نداشته باشند.

برخی بیماران علائمی همچون خارش، خونریزی، ترشحات مخاطی و یا احساس وجود یک توده یا برآمدگی در ناحیه مقعد را خواهند داشت. زگیل های تناسلی در اثر ویروس HPV بروز داده و می توانند از طریق تماس مستقیم منتقل شوند.

به طور کلی، هرگونه تماس با ناحیه مقعد (تماس دست یا ترشحات شریک جنسی) می تواند منجر به ابتلا به عفونت HPV شود. ویروس HPV منجر به بروز هموروئید نمی شود.

زگیل مقعدی

فیشر مقعدی چیست؟

فیشر مقعدی یک پارگی یا ترک کوچک در بافت پوشاننده مقعد است. این پارگی می تواند در هنگام عبور مدفوع های سفت و بزرگ، زور زدن برای زایمان یا ابتلا به اسهال اتفاق افتد. فیشر مقعدی معمولا یک مشکل خفیف است که ظرف 6 هفته از بین می رود. درمان های خانگی می توانند به تسکین درد و تسریع التیام کمک کنند.

عوامل فیشر مقعد

فیشر مقعد می تواند در اثر شرایطی به وجود آید که بافت مقعد تحت فشار زیاد قرار می گیرد. به همین دلیل، فیشر می تواند عوامل مختلفی داشته باشد که نمونه های زیر از جمله آن ها هستند:

 • یبوست به همراه مدفوع های بزرگ یا سفت
 • اسهال مداوم یا مزمن
 • بیماری های التهابی روده همچون بیماری کرون
 • زایمان
 • عفونت هایی همچون سیفلیس، هرپس، ویروس ایدز یا توبرکلوزیس
 • سرطان

هموروئید یا بواسیر چیست؟

بواسیر یک بیماری بسیار دردناک است که علائم آن شامل خارش و درد مقعد، وجود خون در مدفوع و بروز برآمدگی در نزدیکی مقعد می شوند. از آنجایی که افزایش فشار درون ورید های مقعد سبب ایجاد بواسیر می شود، بروز این بیماری در طول بارداری و پس از زایمان رایج است.

افراد مبتلا به هموروئید ممکن است پس از دفع، مقداری خون روشن در دستمال یا توالت مشاهده کنند. از دیگر علائم رایج این بیماری احساس فشار، درد، برآمدگی، سوزش و خارش در ناحیه مقعد می باشد. ابتلا به هموروئید رایج بوده و معمولا چندان جدی نیست.

اغلب اوقات می توان این بیماری را به کمک درمان های خانگی مداوا کرده و نیازی به ملاقات پزشک نیست. با این حال، برخی علائم بواسیر مخصوصا خونریزی مقعدی می توانند به وسیله بیماری های جدی دیگری همچون سرطان نیز ایجاد شوند.

بواسیر

بررسی ها، آزمایش ها و غربالگری ابتلا به زگیل مقعدی

هر دو بیماری هموروئید و زگیل مقعدی می توانند به صورت برآمدگی یا توده هایی در اطراف ناحیه مقعد باشند. با این حال، در صورت شناسایی و معاینه مناسب می توان این دو را از یکدیگر تمایز داد.

امکان دارد پزشک در حین معاینه جهت تشخیص زگیل های مقعدی درباره وجود یا عدم وجود عوامل خطری همچون سابقه سکس مقعدی، ابتلا به ویروس ایدز یا ضعف سیستم ایمنی از بیمار سوال پرسد. ضعف سیستم ایمنی معمولا در افراد زیر دیده می شود:

حتما بخوانید
 • بیمارانی که پیوند عضو انجام داده و دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند.
 • افراد مبتلا به بیماری التهاب روده
 • مبتلایان به آرتریت روماتوئید

معاینه فیزیکی زگیل های مقعدی باید در درجه اول بر روی معاینه مقعد و بررسی ناحیه پرینه متمرکز باشد. ناحیه پرینه به کف لگن و نواحی اطراف واژن یا آلت تناسلی مردانه گفته می شود.

همچنین، برای اطمینان از عدم حضور توده های دیگر معاینه دیجیتال مقعدی نیز باید انجام شود. آنوسکوپی فرایندی است که معمولا برای مشاهده زگیل های اضافی در درون کانال مقعد انجام می شود.

در فرایند آنوسکوپی یک ابزار کوچک (به اندازه یک انگشت) به مقعد وارد شده تا به کمک آن بتوان ناحیه درونی مقعد را مشاهده کرد. همچنین، پزشکان می توانند با استفاده از ابزار دیگری به نام اسپکولوم به معاینه درون واژن نیز بپردازند.

مراقبت و درمان بواسیر

هموروئید یا همان بواسیر معمولا در خانه و با استفاده از رژیم غذایی پر فیبر، ورزش کافی و مصرف داروهای بدون نسخه به بهترین صورت درمان می شود. درمان های خانگی اغلب موارد هموروئید را به خوبی درمان کرده و جراحی به ندرت نیاز خواهد بود.

به طور معمول با انجام و حفظ برخی تغییرات در سبک زندگی پس از درمان می توان از بازگشت این بیماری پیشگیری کرد. در صورت بروز موارد زیر باید به دنبال درمان پزشکی بود:

 • خونریزی از مقعد برای اولین بار
 • خونریزی شدید از مقعد
 • ابتلا به خونریزی مقعدی و عدم موفقیت درمان های خانگی
 • ابتلا به دیگر علائم هموروئید همچون درد، فشار، خارش به همراه عدم پاسخگویی به درمان های خانگی
 • ابتلا به علائم هموروئید به همراه دیگر علائمی همچون تب، کاهش وزن، درد شکمی یا تغییر در عادات دفع

راه های درمان بواسیر

درمان زگیل مقعدی

با اینکه درمان زگیل مقعدی همواره جراحی است اما این فرایند به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام می شود. این زگیل ها به صورت خود به خود از بین نرفته و پزشک باید آن ها را توسط نیتروژن مایع منجمد کند.

زگیل ها در صورت برداشته نشدن می توانند بزرگ تر شده و از نظر تعداد بیشتر شوند. همچنین عدم درمان زگیل های مقعدی خطر ابتلا به سرطان مقعد در ناحیه مبتلا را افزایش می دهد. زگیل های داخلی مقعد ممکن است به دارو های موضعی پاسخگو نبوده و برای رفع آن ها به جراحی نیاز باشد.

از آنجایی که ویروس ایجاد کننده زگیل های مقعدی می تواند برای مدت های طولانی به صورت نهفته در سلول های پوستی باقی بماند، امکان بازگشت این زگیل ها وجود دارد. مراقبت پس از درمان و نظارت پزشکی می توانند اغلب در کاهش احتمال بازگشت زگیل ها موثر هستند.

زگیل های مقعدی در صورت بازگشت، در کلینیک جراحی درمان می شوند. در صورتی که زگیل های متعددی در زمان کوتاهی گسترش یابند، بیمار به جراحی مجدد نیاز خواهد داشت.

گزینه های درمانی زگیل های مقعدی شامل موارد زیر می شوند:

1- دارو های موضعی

در صورتی که زگیل ها بسیار کوچک بوده و بر روی پوست اطراف مقعد قرار داشته باشند به کار گیری این پماد ها بهترین گزینه درمانی به شمار می رود.

2- دارو های موضعی سوزاننده زگیل ها (تری کلرو استیک اسید، پودوفیلین)

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با کرایوتراپی روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

کرایوتراپی زگیل مقعدی

3- کرایوتراپی یا استفاده از نیتروژن مایع

4- جراحی

هنگامی که زگیل ها بسیار بزرگ بوده یا در داخل مقعد قرار دارند، درمان جراحی برای بیمار در نظر گرفته می شود. در این فرایند بسته به تعداد و موقعیت دقیق زگیل ها از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی استفاده می شود.

در صورت زیاد بودن تعداد زگیل ها امکان دارد جراح فرایند جراحی را در چند مرحله انجام دهد. قبل از انجام جراحی یک معاینه داخلی از ناحیه مقعد انجام شده تا هر گونه ضایعه داخل مقعد شناسایی و درمان شود.

دکتر حسین کرمی متخصص درمان زگیل تناسلی در مزدان و زنان

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام. اقای دکتر دردهای شدید مقعدی دارم و ادرارم نیز پس خروج دچار پیچش شده و سپس چند شاخه میشود.قریب ده سال است که کلیه داروهای پروستات رو مصرف کردم و هیچ نتیجه ای نگرفتم .با توجه به اینکه حجم پروستات من ۲۹ میباشد میتوانم برای جراحی تراشیدن پروستات مزاحمتون بشم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 4 روز پیش)
   جهت معاینه مراجعه کنید شماره های ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۲۲۶۴۷۴۰۴ ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ بین ساعات ۱۰تلی۱۲ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام ،بنده به دکتر پوست مراجعه کردم و تشخیص دادند که زگیل مقعدی دارم ،حدود ۵ تا ،که دو تا در دهانه مقعد به سمت داخله .اگه بخوام نوبت بگیرم در همون جلسه زگیل برداشته میشه؟چون میخوام از شهرستان بیام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 4 روز پیش)
   بهترین درمان زگیل تناسلی بر اساس منابع معتبر جهانی پزشکی کرایو درمانی است لیزر زدن وسوزاندن ‌تیغ زدن باعث پخش آنها میشود وبا کرایو درمانی زگیل ۸۰ در صد برای همیشه از بدن می‌رود جهت کرایو با شماره های ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ هر روز از ساعت 10 صبح الی ۱۲ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  ببخشید من این عکس رو فرستادم قبلا براتون و گفتید ک زگیل نیست ، ولی من حس میکنم شما زگیل رو توی عکس ندیدید چون کوچیک بود ، الان نظرتون راجب اینی ک دورش خط کشیدم چی هست ؟ آیا زگیل هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 6 روز پیش)
   احتمالش کمه که زگیل باشه میتونید برای اطمینان تست HPV PCR بدید
 • تصویر کاربر ناهید جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  انتقال زگیل رو دست به اندام تناسلی امکان پدیر است ؟ اگر دست با اندام تناسلی شریک جنسی برخورد داشته باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربر Hasti یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  من این عکسی رو چند روز پیش فرستادم گفتید زگیل ندارم و سوالی دیگری داشتم که این دونه سفید و مشکی زگیل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   در حد کیفیت عکس زگیل نمیبینم ، تشخیص دقیق با معاینه از نزدیک هست
 • تصویر کاربر عسل سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر اقای دکتر من دخترم پنج سالشه سه سال پیش بیمارستان بستری شد بعداز یه مدت دوتا زگیل کنار معقدش دیدم الان اطراف معقدش پرشده از زگیل های ریز ممکنع زگیل تناسلی و معقدی باشن یا زگیل معمولی هستن و راه درمانش چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   بهتر است کرایو شود
 • تصویر کاربر Hasti شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام . درقسمت بیرونی مقعدم چیزی نیست وقتی زور میزنم چیزهایی هست که نرم هستن تقریبا و مثل بالشتک و اینکه رابطه مقعدی دارم و اکثر اوقات هم یبوست دارم و گاهی بعد از دفع مدفوع خون میومد ولی الان کمتر خون میاد . تشخیص شما چس هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   احتمالا بواسیر هست به متخصص گوارش مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  ممکنه بفرمایید تو این عکس زگیله یا بواسیر؟ احساس میکنم قبلا کوچیکتر بود ولی یکی ۲ هفته‌ای هستد بزرگتر شده. گاهی هم خونریزی داره. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   به نظر زگیل است و بهتر است کرایو کنید
 • تصویر کاربر ر شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  چندوقتیه برای لیزر بیکینی اقدام کردم..ولی کنار مقعدم سوخته..رفتم دکتر بعد از معاینه گفتن زگیل هس..ولی خودم برامدگی،چیزی ندیدم..خارش هم دارم.الان باید چیکارکنم؟گفتن کرایو کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   تو این عکس من زگیل نمیبینم
 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  میشه به این سوالمم جواب بدید؟ ممکنه دختری رابطه دهانی داشته باشه ولی بدون هیچ تماسی در ناحیه تناسلی و مقعدی ، در این ناحیه ها زگیل در بیاد؟ در حالی که در دهان هیچ زگیلی در نیامده. تاکید میکنم هیچ تماسی با این ناحیه ها اتفاق نیافتاده. فقط دهان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   قاعدتا خیر
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر