3 روش پیشگیری از زگیل تناسلی و انتقال آن

تماس جنسی با فرد آلوده به ویروس، می‌تواند شما را به زگیل تناسلی مبتلا کند. تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا HPV و استفاده از کاندوم به کاهش شانس ابتلا یا انتقال زگیل تناسلی کمک می‌کند. در این مقاله درباره ی پیشگیری از زگیل تناسلی مطالب مفیدی آورده شده است.

جلوگیری از زگیل تناسلی

در رابطه با راه های جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی باید گفت که اولین کار این است که در مورد تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا همان گارداسیل با پزشک خود صحبت کنید. اکثر واکسن ها شما را از انواع ویروس های پاپیلومای انسانی محافظت می‌کنند که بیشترین موارد زگیل تناسلی را ایجاد می‌کنند. این بهترین راه برای پیشگیری از مشکلات مرتبط با ویروس پاپیلومای انسانی ، از جمله زگیل تناسلی است. زگیل تناسلی از تماس پوستی جنسی با فرد آلوده ( رابطه واژینال، مقعدی یا دهانی) منتقل می‌شود.

بنابراین، تنها راه مطمئن برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی و دیگر بیماری ‌های مقاربتی این است که با دهان یا آلت جنسی فرد تماس نداشته باشید. اما اکثر افراد در مقطعی از زندگی خود رابطه جنسی برقرار می‌کنند؛ پس داشتن رابطه جنسی ایمن در پیشگیری از زگیل تناسلی بسیار مهم است. استفاده از ابزارهای محافظتی مانند کاندوم یا محافظ های دهانی در هنگام رابطه جنسی به کاهش ریسک ابتلا به بیماری های مقاربتی کمک زیادی می‌کند. همچنین اگر مشاهده کردید که فرد روی آلت جنسی یا مقعد خود زگیل دارد، از برقراری رابطه جنسی با او خودداری کنید؛ چون زگیل از این راه به سرعت منتقل می‌شود.

اما به خاطر داشته باشید که حتی بدون وجود زگیلِ قابل مشاهده هم ویروس قابل انتقال است. پس حتماً باید از کاندوم و محافظ های دهانی استفاده کنید حتی اگر همه چیز به ظاهر خوب به نظر برسد. با اینکه هیچ آزمایشی برای زگیل تناسلی وجود ندارد، می‌توانید به طور منظم آزمایشات بیماری های مقاربتی را انجام دهید تا از سلامت خود اطمینان حاصل کنید.

واکسن گارداسیل

پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی

 اگر مشاهده کردید که به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید، وحشت نکنید. راههای زیادی است که می‌توانید از انتقال آن به شریک جنسی خود جلوگیری کنید. برای پیشگیری از زگیل تناسلی، موارد زیر را می توان انجام داد:

 • از شریک جنسی خود بخواهید که در مورد واکسن گارداسیل با پزشک صحبت کند. بسیاری از واکسن های اچ پی وی می‌توانند در مقابل برخی از انواع ویروس محافظت ‌کنند که بیشترین موارد زگیل تناسلی را ایجاد می‌کنند.
 • همیشه از کاندوم و محافظ دهانی برای رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی استفاده کنید.
 • سیگار را ترک کنید. اگر سیگار می‌کشید ممکن است شانس ابتلا به زگیل تناسلی در شما بالاتر رود.

ایا زگیل تناسلی با کاندوم منتقل می شود؟

وقتی زگیل قابل مشاهده دارید، حتی با استفاده از کاندوم هم نباید رابطه جنسی داشته باشید. ممکن است زگیل ها در جاهایی باشند که کاندوم نتواند پوشش دهد در نتیجه به راحتی زگیل تناسلی منتقل می شود.

مقاله ی مرتبط: انتقال زگیل تناسلی

چگونه با شریک جنسی خود در مورد زگیل تناسلی صحبت کنیم؟

صحبت با فرد دیگر در مورد بیماری مقاربتی می‌تواند دشوار باشد اما زگیل تناسلی مشکل شایعی است و به مشکلات جسمی جدی منجر نمی‌شود. بنابراین برای صحبت در مورد آن دچار شرمساری یا استرس نشوید. نحوه صحبت در مورد بیماری مقاربتی با شریک جنسی می‌تواند برای هر کسی متفاوت باشد. اما نکات اساسی زیر می‌توانند کمک کننده باشند:

1) با آرامش صحبت کنید. بسیاری از مردم به زگیل تناسلی مبتلا هستند و بسیاری از آنها رابطه جنسی دارند. برای بسیاری از زوج‌ها، داشتن زگیل تناسلی موضوع مهمی نیست. بنابراین با آرامش و رویکردی مثبت گفتگو را شروع کنید. داشتن زگیل تناسلی تنها یک مشکل جسمی ساده است و به شخصیت شما ارتباطی ندارد.

انتقال زگیل تناسلی

2) گفتگو را دو طرفه انجام دهید. به خاطر داشته باشید که بیماریهای مقاربتی بسیار شایع هستند. پس کسی چه می‌داند، شاید شریک جنسی شما هم زگیل تناسلی داشته باشد. بنابراین، ابتدا از او بپرسید که آیا تا به حال آزمایش بیماری مقاربتی انجام داده است یا خیر.

3) اطلاعات کافی داشته باشید. در مورد بیماری های مقاربتی اطلاعات اشتباه زیادی وجود دارد. پس تمامی حقایق را در این زمینه مطالعه کنید تا بتوانید به شریک خود اطلاعات درست بدهید. به شریک خود بگویید که روش های مختلفی برای جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی در هنگام رابطه جنسی وجود دارد. همچنین می‌توانید به او یادآوری کنید که زگیل تناسلی خطرناک نیست و منجر به سرطان یا مشکلات جسمی دیگر نمی‌شود.

4) امنیت در درجه اول اهمیت قرار دارد. اگر ترس دارید که شریکتان ممکن است از ناراحتی و شکی که به شما پیدا می کند، به شما آسیب بزند؛ گفتن موضوع به او را با کمترین درجه ی حساسیت بازگو کنید.

بهترین زمان برای صحبت در مورد زگیل تناسلی با شریک جنسی چیست؟

شاید نیازی نباشد که در اولین روز آشنایی و ازدواج به او بگویید، اما باید قبل از رابطه جنسی موضوع را با او در میان بگذارید. شما با این کار به او نشان می‌دهید که صادق هستید و این می‌تواند نشانه خوبی برای رابطه شما باشد. نگرانی در مورد نحوه واکنش شریک جنسی نرمال است. اما هیچ راه گریزی نیست. برخی ممکن است دچار هراس شوند. در این صورت، سعی کنید که او را آرام کنید و در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی با او صحبت کنید.

شاید بهتر باشد که کمی به او زمان و فضا بدهید تا موضوع را هضم کند. بسیاری از مردم می‌دانند که زگیل تناسلی شایع است و موضوع مهمی نیست. همچنین در هنگام صحبت با شریک خود از متهم کردن یکدیگر خودداری کنید. اگر هنگامی که در رابطه هستید، یکی از شما به زگیل تناسلی مبتلا شوید، این لزوماً به معنای خیانت طرف مقابل نیست، یا اینکه شما از شریک خود گرفته‌اید.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در دختران باکره

پس از ابتلا به ویروس، ممکن است هفته ها، ماه ها و حتی بیشتر طول بکشد تا زگیل‌ها ظاهر شوند. بنابراین تشخیص اینکه کجا و چه زمانی فرد متبلا شده است دشوار است. مهم‌ ترین نکته این است که هردو طرف آزمایش بدهند. اگر مشخص شد که تنها یکی از شما مبتلا شده است، در مورد شیوه پیشگیری از انتقال آن به طرف دیگر صحبت کنید. به شرکای جنسی قبلی خود هم اطلاع دهید تا آنها هم آزمایش دهند.

دکتر حسین کرمی متخصص زگیل تناسلی و بیماری های مقاربتی

3.2/5 - (12 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  با سلام، ۲۳ سالمه مَرد ،رابطه جنسی نداشتم،نگوتیگازون مصرف میکردم ولی یک ماهه قطع کردم،برام واکسن اثر داره؟چند بار و به چه نوبت کدام نوعش تزریق کنم؟سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   بله میشه واکسن زد . بستگی داره که چند ظرفیتی پیدا بشه ولی هرچه پیدا کردید بزنید . دو دوز مناسبه
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام من امروز با خانمی رابطه برقرار کردم حدود ۱۰ دقیقه بعد رابطه دیدم خیلی زیگیل داره پرسیدم چیه گفت زگیل .الان چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   اقدامی نمیشه انجام داد . باید معاینه سریالی شوید از نظر وجود ضایعه
 • تصویر کاربر حبیب پنجشنبه ۳۱ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بنده یکسال قبل رابطه مقعدی محافظت نشده داشتم، از اون موقع به بعد اکثر مواقع بعد رابطه بک احساس مور مور شدن دور ختنه گاه ایجاد و چند تا دونه ریز هم رنگ پوست میزنه بعد تبدیل به رخم ریز شده،هیچ سوزش وخارش هم نداره بعد 2 هفته خوب میشه ولی عود میکنه همیشه هم تو همون نقطه
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام داکسی سایکلین ۱۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت به مدت ۲ هفته بخورید ببینید چطور میشه
 • تصویر کاربر Mmd شنبه ۲۲ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، مدتی هست زائده ای زیر بیضه هام در اومده و نمیدونم زیگیل هست یا نه بعضی موقع ها یه مقدار کمی خارش داره . راه درمانش چیه اقای دکتر و اینکه آیا ممکنه با رابطه جنسی فرد مقابل هم بگیرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام در عکس زگیل نمیبینم با پماد کالامین دی چرب کنید در صورت عدم بهبودی از نظر قارچ بررسی بشه
  2. تصویر کاربر Mmd شنبه ۲۲ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   امکان داره تو رابطه جنسی منتقل بشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   خیر بعیده
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۱۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام شب بخیر اقای دکتر چندبار ازتون سوال کردم و ب خوبی جواب دادید واقعا زندگیم داغون شده سر مهماندارم و باعث شده چنذ وقت نرم پرواز به مرز دیوانگی رسیدم قبلا بهتون گفتم که پاپ اسمیر دادم و‌نرمال بود هر سال میدم تایپم ۵۴و ۷۰ بود ‌گفتن لو ریسکه دیوانه شدم اقای دکتر سرطان دهان نگیرم یا معقدم دچار مشکل نشه من کولونسکوپی بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام شما رابطه جنسی مشکوک داشته اید ؟ رابطه مقعدی داشته اید ؟
  2. تصویر کاربر سارا جمعه ۱۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   اقای دکتر من سه سال پیش رابطه داشتم اما دیگه رابط ای نداشتم تمام زندگیم بهم ریخته از وقتی تست اچ پی وی مثبت شده اقای دکتر واقعا به کمکتون نیاز دارم ممکنه که به سرطان معقد و گلو هر چی که هست داشته باشم وای اقای دکتر این از کجا پیدا شده 🙏🏽🥲🥲🥲🙏🏽
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   از نظر وجود ضایعه مقعدی در صورت سابقه رابطه مقعدی معاینه شوید خطر سرطان رحم با تایپ های highrisk وجود دارد پاپ اسمیر را مجدد تکرار کنید قبلا اقدامات لازم را به شما توضیح داده ام
  4. تصویر کاربر سارا جمعه ۱۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   مرسی اقای دکتر از توضیح دادنتون اگر واقعا می پرسم برای اینکه زندگیم مختل شده داغون شدم پاپ رو پارسال و امسال دادم و همین یکماه پیش دادم و نرمال بود فقط لازمه کلونسکوپی هم برای معقد شما برای خانم ها معاینه انجلم می دید ؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   خیر مقعد در حیطه کاری من نیست اگر ضایعه مشکوک در ناحیه تناسلی دارید عکس بفرستید ببینم ا
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام همسرم زگیل داشت و لیزر کرد منم در ظاهر هیچ علایمی ندارم آزمایش دادم ولی از نوع پرخطر نبود کم خطره برا همسرم دو ماه بعد چندتا زگیل ریز دوباره درآمد حالا ما چطوری باید مبارزه کنیم تا ویروس رو از بدنمون دفع کنیم و دکتر زنان به من هیچ قرصی چیزی هم نداد ولی همسرم پاورفیت مصرف می‌کنه اگه امکانش باشه راهنمایی کنین ممنون میشم من که هیچ علایم ظاهری ندارم میتونم باردار بشم ؟ چطوری میتونیم غیرحضوری وقت بگیریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام تست پاپ اسمیر انجام دهید قبل از بارداری بارداری تناقضی ندارد بهترین راه درمان زگیل کرایو است
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ایا زگیل از دهان به الت تناسلی مردانه راه پیدا میکند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام احتمالش کم ولی امکان پذیر است
 • تصویر کاربر مه دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام من امروز با ی اقای رابطه داشتم ک کامل نبود ینی داخل نکرد حس کردم چنتا جوش شبیه به زگیل رو الت تناسلیش هست با ژل بهداشتی و اینا هم شستشو دادم خدمو ولی از همون موقع خارش دارم انتقال زگیلچند درصد احتمال داره و اینکه قرصی چیزی نیست ک مصزف کنم برای پیشگیری؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام قرصی برای پیشگیری وجود ندارد احتمال انتقال زگیل طی رابطه جنسی وجود دارد بهتر است توسط متخصص زنان معاینه شوید نگران نباشید
 • تصویر کاربر ستاره پنجشنبه ۱۹ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۲۶سالم بعد زایمان از همسرم اولم HPVگرفتم بعداز مدت ها رفتم ازرحمم نمونه برداشتن گفتن رحمم درگیر ویروس هستش ولی هیچ اثری از تبخال رو بدنم یاواژن ندارم واکسن هم زدم دارو تقویتی مصرف میکنم آیا باز هم منتقل میشه به طرف مقابل یانه خیلی نگرانم اگه میشه جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام حتما پاپ اسمیر انجام دهید و زیر نظر متخصص زنان به صورت سریالی بررسی شوید
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۹ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  انتهای زبانم چندتا برآمدگی بوجود آمده.دکتر رفتم گفته چیزی نیست.ولی با کسیکه رابطه داشتم.دوهفته بعد از رابطه زگیل گرفته بود.میخوام بدونم مبتلا شدم.و اون برامدگیها زگیل هستن یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام عکس بفرستید
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر