3 روش پیشگیری از زگیل تناسلی و انتقال آن

تماس جنسی با فرد آلوده به ویروس، می‌تواند شما را به زگیل تناسلی مبتلا کند. تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا HPV و استفاده از کاندوم به کاهش شانس ابتلا یا انتقال زگیل تناسلی کمک می‌کند. در این مقاله درباره ی پیشگیری از زگیل تناسلی مطالب مفیدی آورده شده است.

زگیل تناسلی در زنان چه علائمی دارد+عکس

جلوگیری از زگیل تناسلی

اولین کار این است که در مورد تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا همان گارداسیل با پزشک خود صحبت کنید. اکثر واکسن ها شما را از انواع ویروس های پاپیلومای انسانی محافظت می‌کنند که بیشترین موارد زگیل تناسلی را ایجاد می‌کنند. این بهترین راه برای پیشگیری از مشکلات مرتبط با ویروس پاپیلومای انسانی ، از جمله زگیل تناسلی است.

زگیل تناسلی از تماس پوستی جنسی با فرد آلوده ( رابطه واژینال، مقعدی یا دهانی) منتقل می‌شود. بنابراین، تنها راه مطمئن برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی و دیگر بیماری ‌های مقاربتی این است که با دهان یا آلت جنسی فرد تماس نداشته باشید.

اما اکثر افراد در مقطعی از زندگی خود رابطه جنسی برقرار می‌کنند؛ پس داشتن رابطه جنسی ایمن در پیشگیری از زگیل تناسلی بسیار مهم است. استفاده از ابزارهای محافظتی مانند کاندوم یا محافظ های دهانی در هنگام رابطه جنسی به کاهش ریسک ابتلا به بیماری های مقاربتی کمک زیادی می‌کند.

همچنین اگر مشاهده کردید که فرد روی آلت جنسی یا مقعد خود زگیل دارد، از برقراری رابطه جنسی با او خودداری کنید؛ چون زگیل از این راه به سرعت منتقل می‌شود. اما به خاطر داشته باشید که حتی بدون وجود زگیلِ قابل مشاهده هم ویروس قابل انتقال است. پس حتماً باید از کاندوم و محافظ های دهانی استفاده کنید حتی اگر همه چیز به ظاهر خوب به نظر برسد.

با اینکه هیچ آزمایشی برای زگیل تناسلی وجود ندارد، می‌توانید به طور منظم آزمایشات بیماری های مقاربتی را انجام دهید تا از سلامت خود اطمینان حاصل کنید.

واکسن گارداسیل

پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی

اگر مشاهده کردید که به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید، وحشت نکنید. راههای زیادی است که می‌توانید از انتقال آن به شریک جنسی خود جلوگیری کنید.

1-از شریک جنسی خود بخواهید که در مورد واکسن گارداسیل با پزشک صحبت کند. بسیاری از واکسن های اچ پی وی می‌توانند در مقابل برخی از انواع ویروس محافظت ‌کنند که بیشترین موارد زگیل تناسلی را ایجاد می‌کنند.

2-همیشه از کاندوم و محافظ دهانی برای رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی استفاده کنید.

3-سیگار را ترک کنید. اگر سیگار می‌کشید ممکن است شانس ابتلا به زگیل تناسلی در شما بالاتر رود.

ایا زگیل تناسلی با کاندوم منتقل می شود؟

وقتی زگیل قابل مشاهده دارید، حتی با استفاده از کاندوم هم نباید رابطه جنسی داشته باشید. ممکن است زگیل ها در جاهایی باشند که کاندوم نتواند پوشش دهد در نتیجه به راحتی زگیل تناسلی منتقل می شود.

مقاله ی مرتبط: انتقال زگیل تناسلی

چگونه با شریک جنسی خود در مورد زگیل تناسلی صحبت کنیم؟

صحبت با فرد دیگر در مورد بیماری مقاربتی می‌تواند دشوار باشد اما زگیل تناسلی مشکل شایعی است و به مشکلات جسمی جدی منجر نمی‌شود. بنابراین برای صحبت در مورد آن دچار شرمساری یا استرس نشوید.

نحوه صحبت در مورد بیماری مقاربتی با شریک جنسی می‌تواند برای هر کسی متفاوت باشد. اما نکات اساسی زیر می‌توانند کمک کننده باشند:

1- با آرامش صحبت کنید. بسیاری از مردم به زگیل تناسلی مبتلا هستند و بسیاری از آنها رابطه جنسی دارند. برای بسیاری از زوج‌ها، داشتن زگیل تناسلی موضوع مهمی نیست. بنابراین با آرامش و رویکردی مثبت گفتگو را شروع کنید.

داشتن زگیل تناسلی تنها یک مشکل جسمی ساده است و به شخصیت شما ارتباطی ندارد.

انتقال زگیل تناسلی

2- گفتگو را دو طرفه انجام دهید. به خاطر داشته باشید که بیماریهای مقاربتی بسیار شایع هستند. پس کسی چه می‌داند، شاید شریک جنسی شما هم زگیل تناسلی داشته باشد. بنابراین، ابتدا از او بپرسید که آیا تا به حال آزمایش بیماری مقاربتی انجام داده است یا خیر.

3- اطلاعات کافی داشته باشید. در مورد بیماری های مقاربتی اطلاعات اشتباه زیادی وجود دارد. پس تمامی حقایق را در این زمینه مطالعه کنید تا بتوانید به شریک خود اطلاعات درست بدهید.

به شریک خود بگویید که روش های مختلفی برای جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی در هنگام رابطه جنسی وجود دارد. همچنین می‌توانید به او یادآوری کنید که زگیل تناسلی خطرناک نیست و منجر به سرطان یا مشکلات جسمی دیگر نمی‌شود.

4- امنیت در درجه اول اهمیت قرار دارد. اگر ترس دارید که شریکتان ممکن است از ناراحتی و شکی که به شما پیدا می کند، به شما آسیب بزند؛ گفتن موضوع به او را با کمترین درجه ی حساسیت بازگو کنید.

بهترین زمان برای صحبت در مورد زگیل تناسلی با شریک جنسی چیست؟

شاید نیازی نباشد که در اولین روز آشنایی و ازدواج به او بگویید، اما باید قبل از رابطه جنسی موضوع را با او در میان بگذارید. شما با این کار به او نشان می‌دهید که صادق هستید و این می‌تواند نشانه خوبی برای رابطه شما باشد.

نگرانی در مورد نحوه واکنش شریک جنسی نرمال است. اما هیچ راه گریزی نیست. برخی ممکن است دچار هراس شوند. در این صورت، سعی کنید که او را آرام کنید و در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی با او صحبت کنید.

شاید بهتر باشد که کمی به او زمان و فضا بدهید تا موضوع را هضم کند. بسیاری از مردم می‌دانند که زگیل تناسلی شایع است و موضوع مهمی نیست.

همچنین در هنگام صحبت با شریک خود از متهم کردن یکدیگر خودداری کنید. اگر هنگامی که در رابطه هستید، یکی از شما به زگیل تناسلی مبتلا شوید، این لزوماً به معنای خیانت طرف مقابل نیست، یا اینکه شما از شریک خود گرفته‌اید.

 

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در دختران باکره

پس از ابتلا به ویروس، ممکن است هفته ها، ماه ها و حتی بیشتر طول بکشد تا زگیل‌ها ظاهر شوند. بنابراین تشخیص اینکه کجا و چه زمانی فرد متبلا شده است دشوار است.

مهم‌ترین نکته این است که هردو طرف آزمایش بدهند. اگر مشخص شد که تنها یکی از شما مبتلا شده است، در مورد شیوه پیشگیری از انتقال آن به طرف دیگر صحبت کنید. به شرکای جنسی قبلی خود هم اطلاع دهید تا آنها هم آزمایش دهند.

دکتر حسین کرمی متخصص زگیل تناسلی و بیماری های مقاربتی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نسیم شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام شوهرم چندتا زگیل درکشالی ران داره آیا این زگیل هم واگیردارهست؟ چکارکنم تا ما هم زگیل نگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  چندروز پیش من با افرادی استخر بودم ک متوجه شدم یکی از اونها زگیل داشتن از اون روز خارش دارم احساس میکنم چیکارکنم برای جلوگیری یا درمانش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش)
   سلام زگیل به هیچ وجه از این طریقها منتقل نمیشود نگران نباش
 • تصویر کاربر شیرین یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  ایا کسی که به hpvمبتلاهست و شریک جنسی او سالم است در صورتی که فقط سکس دهانی داشته باشد به شریکش منتقل می‌شود یعنی ویروس از طریق دهان فرد آلوده به آلت تناسلی فرد سالم منتقل میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 3 هفته پیش)
   بله احتمال انتقالش هست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 3 هفته پیش)
   وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ...پ دوشنبه ۸ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  من با مردی رابطه برقرار کردم که زیگیل رو آلت و اطرافش داشت من بعد رابطه دیدم گفت از بچگی داشتم من الان باید چکار کنم مبتلا نشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 4 هفته پیش)
   تست پاپ اسمیر سالانه انجام بدید
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  جدیدا احساس میکنم حد فاصل بین واژن و مقعدم
  یه سری جوش مانند زده
  ولی نه خارش داره نه درد
  میخواستم لطف کنید ببینید زگیل تناسلی هست یا خیر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   خیر زگیل نیست
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  دکتر من چند وقت چند ضایع پوستی روی التم دیدم احساس میکنم زگیل هستند و شهرستانی هستم خواستم ببینم اگه میشه عکش بفرسم ببینم اینا زگیل هستن یا نه
  که اگه زگیل بودن برای پیگیری مراجعه کنم خدمتتون چون واقعا راهم دوره و اینجا هم دکتر خوبی نداریم ممنون میشم راهنمایی کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   زگیل نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   نگران نباشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ببخشید که مزاحمتون شدم.
  دو روزی میشه که داخل لبه های واژنم زخمی شده خارش و سوزش داره ولی نمیدونم زگیله یا بخاطر عفونته چجوری جلوی خارش و سوزش رو بگیرم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   عکسش رو بفرستید
 • تصویر کاربر سان یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر اخیرن چند دونه ریز حالت جوش جلوی واژنم دراومده که خیلی نگرانم ک زگیل باشه و چندتا ک سوال پرسیدم گفتن زگیل هست نه من و نه شوهرم هر دو هیچگونه رابط نامشروع نداشتیم نمیدونم علت اینا چیه و قابل درمان هست مشکلی خواصی نیست ؟با پماد رفع میشه! البته براتون عکس فرستادم واتساپ شما هنوز سین نکردین
  میشع لطف کنید بهم کمک کنید خیلی نگران کنندس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   عکسش رو بفرستید
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با تشکر از جواب دهی شما .آقای دکتر لطفا دارویی برای بهبود سریع تر مولوسکوم تجویز کنید و اینکه من وقتی یکی یا چند تاش خوب میشه دوباره ایجاد میشه چیکار کنم برای اصلاح از چی استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   بهترین درمانش کرایو هست و درمان قطعی نداره
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من فریزکردم کلا زگیلم ازبین رفت ولی الان بغل اونا چندتا دیگ باز دراومده چیکارکنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر