پیشگیری از زگیل تناسلی و راه های انتقال آن

تماس جنسی با فرد آلوده به ویروس، می‌تواند شما را به زگیل تناسلی مبتلا کند. تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا HPV و استفاده از کاندوم به کاهش شانس ابتلا یا انتقال زگیل تناسلی کمک می‌کند. در این مقاله درباره ی پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی مطالب مفیدی آورده شده است.


جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

اولین کار این است که در مورد تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا همان گارداسیل با پزشک خود صحبت کنید. اکثر واکسن ها شما را از انواع ویروس های پاپیلومای انسانی محافظت می‌کنند که بیشترین موارد زگیل تناسلی را ایجاد می‌کنند. این بهترین راه برای پیشگیری از مشکلات مرتبط با ویروس پاپیلومای انسانی ، از جمله زگیل تناسلی است.

زگیل تناسلی از تماس پوستی جنسی با فرد آلوده ( رابطه واژینال، مقعدی یا دهانی) منتقل می‌شود. بنابراین، تنها راه مطمئن برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی و دیگر بیماری ‌های مقاربتی این است که با دهان یا آلت جنسی فرد تماس نداشته باشید.

اما اکثر افراد در مقطعی از زندگی خود رابطه جنسی برقرار می‌کنند؛ پس داشتن رابطه جنسی ایمن بسیار مهم است. استفاده از ابزارهای محافظتی مانند کاندوم یا محافظ های دهانی در هنگام رابطه جنسی به کاهش ریسک ابتلا به بیماری های مقاربتی کمک زیادی می‌کند.

همچنین اگر مشاهده کردید که فرد روی آلت جنسی یا مقعد خود زگیل دارد، از برقراری رابطه جنسی با او خودداری کنید؛ چون زگیل از این راه به سرعت منتقل می‌شود. اما به خاطر داشته باشید که حتی بدون وجود زگیلِ قابل مشاهده هم ویروس قابل انتقال است. پس حتماً باید از کاندوم و محافظ های دهانی استفاده کنید حتی اگر همه چیز به ظاهر خوب به نظر برسد.

با اینکه هیچ آزمایشی برای زگیل تناسلی وجود ندارد، می‌توانید به طور منظم آزمایشات بیماری های مقاربتی را انجام دهید تا از سلامت خود اطمینان حاصل کنید.

واکسن گارداسیل

پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی

اگر مشاهده کردید که به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید، وحشت نکنید. راههای زیادی است که می‌توانید از انتقال آن به شریک جنسی خود جلوگیری کنید.

 • از شریک جنسی خود بخواهید که در مورد واکسن گارداسیل با پزشک صحبت کند. بسیاری از واکسن های اچ پی وی می‌توانند در مقابل برخی از انواع ویروس محافظت ‌کنند که بیشترین موارد زگیل تناسلی را ایجاد می‌کنند.
 • همیشه از کاندوم و محافظ دهانی برای رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی استفاده کنید.
 • وقتی زگیل قابل مشاهده دارید، حتی با استفاده از کاندوم هم نباید رابطه جنسی داشته باشید. ممکن است زگیل ها در جاهایی باشند که کاندوم نتواند پوشش دهد.
 • سیگار را ترک کنید. اگر سیگار می‌کشید ممکن است شانس ابتلا به زگیل تناسلی در شما بالاتر رود.
 • همیشه قبل از رابطه جنسی، به شریک جنسی خود در مورد زگیل تناسلی اطلاع دهید تا بتوانید با همکاری یکدیگر، از انتقال زگیل جلوگیری کنید.

مقاله ی مرتبط: انتقال زگیل تناسلی

چگونه با شریک جنسی خود در مورد زگیل تناسلی صحبت کنیم؟

صحبت با فرد دیگر در مورد بیماری مقاربتی می‌تواند دشوار باشد اما زگیل تناسلی مشکل شایعی است و به مشکلات جسمی جدی منجر نمی‌شود. بنابراین برای صحبت در مورد آن دچار شرمساری یا استرس نشوید.

نحوه صحبت در مورد بیماری مقاربتی با شریک جنسی می‌تواند برای هر کسی متفاوت باشد. اما نکات اساسی زیر می‌توانند کمک کننده باشند:

1- با آرامش صحبت کنید. بسیاری از مردم به زگیل تناسلی مبتلا هستند و بسیاری از آنها رابطه جنسی دارند. برای بسیاری از زوج‌ها، داشتن زگیل تناسلی موضوع مهمی نیست. بنابراین با آرامش و رویکردی مثبت گفتگو را شروع کنید.

داشتن زگیل تناسلی تنها یک مشکل جسمی ساده است و به شخصیت شما ارتباطی ندارد.

انتقال زگیل تناسلی

2- گفتگو را دو طرفه انجام دهید. به خاطر داشته باشید که بیماریهای مقاربتی بسیار شایع هستند. پس کسی چه می‌داند، شاید شریک جنسی شما هم زگیل تناسلی داشته باشد. بنابراین، ابتدا از او بپرسید که آیا تا به حال آزمایش بیماری مقاربتی انجام داده است یا خیر.

3- اطلاعات کافی داشته باشید. در مورد بیماری های مقاربتی اطلاعات اشتباه زیادی وجود دارد. پس تمامی حقایق را در این زمینه مطالعه کنید تا بتوانید به شریک خود اطلاعات درست بدهید.

به شریک خود بگویید که روش های مختلفی برای جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی در هنگام رابطه جنسی وجود دارد. همچنین می‌توانید به او یادآوری کنید که زگیل تناسلی خطرناک نیست و منجر به سرطان یا مشکلات جسمی دیگر نمی‌شود.

4- امنیت در درجه اول اهمیت قرار دارد. اگر ترس دارید که شریکتان ممکن است از ناراحتی و شکی که به شما پیدا می کند، به شما آسیب بزند؛ گفتن موضوع به او را با کمترین درجه ی حساسیت بازگو کنید.

بهترین زمان برای صحبت در مورد زگیل تناسلی با شریک جنسی چیست؟

شاید نیازی نباشد که در اولین روز آشنایی و ازدواج به او بگویید، اما باید قبل از رابطه جنسی موضوع را با او در میان بگذارید. شما با این کار به او نشان می‌دهید که صادق هستید و این می‌تواند نشانه خوبی برای رابطه شما باشد.

نگرانی در مورد نحوه واکنش شریک جنسی نرمال است. اما هیچ راه گریزی نیست. برخی ممکن است دچار هراس شوند. در این صورت، سعی کنید که او را آرام کنید و در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی با او صحبت کنید.

شاید بهتر باشد که کمی به او زمان و فضا بدهید تا موضوع را هضم کند. بسیاری از مردم می‌دانند که زگیل تناسلی شایع است و موضوع مهمی نیست.

همچنین در هنگام صحبت با شریک خود از متهم کردن یکدیگر خودداری کنید. اگر هنگامی که در رابطه هستید، یکی از شما به زگیل تناسلی مبتلا شوید، این لزوماً به معنای خیانت طرف مقابل نیست، یا اینکه شما از شریک خود گرفته‌اید.

زگیل تناسلی در زنان

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در دختران باکره

پس از ابتلا به ویروس، ممکن است هفته ها، ماه ها و حتی بیشتر طول بکشد تا زگیل‌ها ظاهر شوند. بنابراین تشخیص اینکه کجا و چه زمانی فرد متبلا شده است دشوار است.

مهم‌ترین نکته این است که هردو طرف آزمایش بدهند. اگر مشخص شد که تنها یکی از شما مبتلا شده است، در مورد شیوه پیشگیری از انتقال آن به طرف دیگر صحبت کنید. به شرکای جنسی قبلی خود هم اطلاع دهید تا آنها هم آزمایش دهند.

دکتر حسین کرمی متخصص زگیل تناسلی و بیماری های مقاربتی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  ایا اگرکسی زیگل داشته ولی فریز کرده و الان رفع شده بازم احتمال انتقال به همسرش از طریق رابطه هست یا نه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 هفته پیش)
   بله احتمالش هست چون ویروس در خون میمونه
 • تصویر کاربر مهسا سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید شبتون بخیر دکتر من مدتیه متوجه یه چندتا برآمدگی در ناحیه تناسلی ام شدم دکتر هم رفتم داروی ترکیبی دادن گفتن شاید زگیل نباشه دارو رو مصرف کن بعد دوباره بیا اما خیلی استرس دارم براتون عکس هم فرستادم خواهش میکنم جوابمو بدین که از نظر شما زگیل هست یا نه
  هیچ گونه درد و خارشی هم ندارن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل است تست پاپ اسمیر و hpv dna اتجام شود
 • تصویر کاربر توکلی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  یه هفته هیت روز آلت این جوش هارو زده
  البته بعد رابط جنسی
  خاستم بدون باید چیکار کنم
  واینکه حموم رفتم و با صابون هم شستم مرتبدرد و خارش هم نداره
  فقط روی جوش ها ک رفته کمی سوزش داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   از قرص آسیکلویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت با مایعات فراوان برای ۷ تا ۱۰ روز استفاده کنید
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام من زگیل تناسلی اطراف مقعد و بالای آلت تناسلی دارم چند بار کرایو انجام دادم باز برمیگردن، با نامزدم رابطه داشتم بدون کاندوم، چکار کنیم الان که اون مبتلا نشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   اگر زگیل دارین احتمالا ایشون هم میگیرن ولی در اقایون خطرناک نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  چند روز پیش تو سرویس در حین نظافت متوجه یک سری دانه ریز دور مقعد شدم . جسارتا چنتا عکس براتون فرستادم . فعلا در ناحیه الت چیزی نمیبینم .ایا زگیل تناسلی هست ؟ اگر زگیل هست بعد از رفع مشکل باز هم عود میکنه؟ الان باید چیکار کنم ؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   یه نظر زگیل است و باید کرایو شود
 • تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام، خسته نباشید
  آقای دکتر متاسفانه من به زگیل مقعدی مبتلا شدم
  تقریبا ۱۰ روز هست از محلول اسید سالسیلیک استفاده میکنم
  احساس میکنم با وجود این هرروز بیشتر میشن
  یک تکه برجسته داشتم که اون کاملا رفته
  بقیه احساس میکنم هرروز دارن بیشتر میشن و از داخل مقعدم هم یکی بیرون زده
  خیلی استرس دارم
  چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
 • تصویر کاربر دانيال شنبه ۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشيد
  دوسالي هست كه روي تنه ي الت تناسليم سه عدد زگيل تناسلي دارم و انگار كه دو عدد خيلي ريز تر هم داره اضافه ميشه،چيكار بايد انجام بدم و چه درماني واسش خوبه كه از شرش خلاص شم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
 • تصویر کاربر آرمین شنبه ۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر چند وقتی هست روی التم چندتا دونه سفید مشاهده میشه
  عکس هم میفرستم لطفا راه نمایی کنید
  1. تصویر کاربر آرمین پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام جناب دکتر چند وقتی هست روی التم چندتا دونه سفید مشاهده میشه
   عکس هم میفرستم لطفا راه نمایی کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   پماد موپیروسین هر ۸ ساعت. کپسول سفالکسین هر ۶ ساعت . تخلیه ی ترشحات داخل ضایعات پوستی
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  در مورد زگیل تناسلی و تبخال
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   احتمال تبخال تناسلی مطرح است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   از قرص آسیکلویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت با مایعات فراوان برای ۷ تا ۱۰ روز استفاده کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر روحی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  یه دونه رو دستگا تناسلیم در اومده خیلی ترسیدم خواسم عکسشو بفرستم یه راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل است ، بهتر است معاینه شوید
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر