راه های انتقال زگیل تناسلی( 8 روش)

سوالاتی که برای بسیاری از هموطنان پیش می آید این است که علاوه بر ارتباط جنسی آیا زگیل تناسلی با دست و راه های دیگر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود یا خیر؟ در ابتدا دکتر حسین کرمی نظر خود را درباره ی راه های انتقال زگیل تناسلی بیان میکنند. در ادامه نیز نتیجه ی آزمایشی که بر روی افراد انجام شده است بیان میشود.

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟
نظر دکتر حسین کرمی در ارتباط با انتقال زگیل تناسلی 

 انتقال زگیل تناسلی از طریق سکس 

زگیل تناسلی جزو بیماری های std می باشد؛ یعنی بیماری که از طریق سکس منتقل میشود. شرط انتقال زگیل تناسلی این است که پوست به مخاط برخورد بکند که ممکن است در سکس دهانی، مقعدی و واژینال اتفاق بیوفتد؛ چون در همه ی این شرایط پوست در تماس با مخاط قرار میگیرد این بیماری از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.

آیا زگیل تناسلی با تیغ منتقل می شود؟

اصولا میشود گفت از تیغ آلوده یعنی کسی تیغ آلوده داشته باشد و بر روی منطقه ی زگیل زده باشد و بعد آن را فرد سالم استفاده کند؛ در اینصورت بیماری منتقل میشود. یا اگر فردی که زگیل تناسلی دارد از همان تیغی که در ناحیه ی تناسلی استفاده کرده است؛ بیاید و صورت و زیر بغل را هم اصلاح کند؛ از این طریق هم زگیل تناسلی منتقل میشود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون

اپیلاسیون اگر باعث خونریزی شود و مواد و وسایلی که برای اپیلاسیون استفاده میشود چند بار مصرف باشد؛ مثلا ناحیه ی پوست یک فردی که زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی در حال بثورات دارد را اپیلاسیون کرده و با همان مواد و وسایل، فرد سالم را اپیلاسیون انجام دهند بله این میتواند راه انتقال زگیل تناسلی شود و به همین دلیل بهتر است برای مراجعه به مراکز زیبایی، لوازم یک بار مصرف استفاده شود.

زگیل تناسلی در زنان چه علائمی دارد+عکس

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق لباس زیر امکان پذیر است؟

جواب این سوال منفی است اصلا امکان انتقال صفر است. اگر فردی از لباس زیر فرد دیگری استفاده کند، ممکن است این مورد باعث انتقال ویروسی غیر از زگیل تناسلی شود ولی زگیل تناسلی به این طریق منتقل نمیشود. استفاده از لباس زیر هم باعث انتقال زگیل تناسلی نمیشود.

آیا استخر رفتن باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

در استخر رفتن در جاهای عمومی ممکن است ویروس از طریق پا و کف پا منتقل شود؛ ولی اینها ویروس های زگیل تناسلی نیست؛ اینها یک نوع دیگر از زگیل هستند و ممکن است هم منتقل شود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی

خیلی ها فکر میکنند از طریق دستشویی رفتن این بیماری منتقل میشود مثلا میگویند دستشویی بین راهی استفاده کردیم و از دستشویی مشترک استفاده کردیم؛ آیا باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟ باید این را بگویم احتمال این اتفاق صفر است.

بنابراین انتقال از طریق استخر و حمام رفتن صفر است؛ مثلا خانمی به بنده مراجعه میکند و میگوید آقای دکتر من نمیتوانم فرزندم را به حمام ببرم؛ اما نمی دانند که از طریق حمام این بیماری منتقل نمی شود. نمیشود فردی که دچار زگیل تناسلی شده است خود را از خانواده جدا کند؛ این افراد مثل هر فرد دیگری می توانند زندگی کنند.

لیف حمام و زگیل تناسلی

بهتر است که هر فرد در زمینه ی بهداشتی از لوازم شخصی خودش استفاده کند تا بیماری های قارچی و عفونی دیگری را نگیرد ولی در مورد زگیل تناسلی می توان گفت که با این اتفاق هم منتقل نمیشود. ولی توصیه میکنم از وسایل شخصی خود استفاده کنید.

در انتها توصیه ی بنده این است که پیشگیری بهتر از درمان است و از تماس های جنسی آلوده و پر خطر اجتناب کنید تا باعث انتقال زگیل تناسلی نشوید.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست زدن وجود دارد؟

این ویروس که پوست و نواحی تناسلی را آلوده می کند؛ عامل بروز انواعی از سرطان ها در مردان و زنان می باشد. از جمله این سرطان ها می توان به سرطان دهانه رحم، تومور های واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو اشاره کرد. از آنجایی که انواع HPV موجود بر روی دست افراد با انواع یافت شده در نواحی تناسلی شریکان جنسی آن ها یکسان است، برخی محققان احتمال می دهند که تماس جنسی دستی – تناسلی می تواند سبب انتشار عفونت شود.

بعضی از محققان معتقدند که صرفا به دلیل اینکه ماده ژنتیک (DNA) ویروس HPV بر روی دست افراد یافت شده به این معنی نیست که اجزای ویروس زنده بوده و یا تعداد آن ها برای ایجاد آلودگی کافی می باشند. ممکن است این DNA یافت شده بر دست فرد ناشی از لمس ناحیه تناسلی خود یا رابطه جنسی باشد که به تازگی داشته است. این گفته ها دقیقا مواردی هستند که محققان یافت کرده اند.

قرص والاسیکلوویر

محققان دریافتند احتمال ابتلا در افرادی بیشتر بوده که شریک جنسی آن ها ویروس HPV را در دستان یا نواحی تناسلی خود داشته است. با این وجود، تحقیقات نشان دادند که می توان خطر را عمدتا به عفونت HPV تناسلی نسبت داد. هنگامی که محققان این نتایج را در نظر گرفتند خطر ابتلا به وسیله دست ها از بین رفت.

اغلب افراد بالغ و فعال از نظر جنسی در بازه ای از زندگی خود به ویروس HPV ابتلا می یابند. امکان دارد فرد در این مدت از ابتلای خود نیز اطلاعی نداشته باشد.

مدت زنده ماندن ویروس زگیل تناسلی

عامل به وجود آورنده ی زگیل های تناسلی، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این ویروس، بسیار شایع بوده و تقریباً تمام افراد به طور مداوم در معرض آن قرار می گیرند. HPV تقریباً 100 نوع دارد که برخی از آنها زگیل تناسلی را ایجاد می کنند. برخی از انواع این ویروس ها از طریق تماس جنسی منتقل می شوند. با این حال، بیشتر گونه های HPV می توانند از طریق تماس غیر مستقیم (با وسایل شخصی فرد آلوده به ویروس) انتقال یابند. زگیل تناسلی در صورت عدم درمان، می تواند زیاد شود. همچنین، ویروس یه وجود آورنده ی آن می تواند از بیمار به فرد دیگری سرایت کند. اگرچه در بزرگسالی، سیستم ایمنی بدن در برابر این ویروس بسیار مقاوم خواهد شد و یا آن را از بین می برد، اما کودکان و نوجوانان به علت اینکه سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس قرار می گیرند.

با گذشت زمان، افراد در برابر بیشتر انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند، ایمن خواهند شد. ایمن شدن بدن به این معنی است که کمتر تحت تأثیر ویروس قرار می گیرند و یا ویروس نمی تواند در بدن آنها به خوبی رشد کند. اما مدت زمان زیادی طول می کشد تا بدن به این ایمنی دست پیدا کند. بنابراین، زگیل تناسلی در نوجوانان بسیار گسترش یافته است، زیرا بدن آنها هنوز وقت کافی برای ایمن شدن را نداشته است.

زگیل تناسلی در افراد مختلف به شیوه های مختلفی بروز پیدا می کند. بسیاری از زگیل ها خود به خود از بین می روند و با شروع درمان، معمولاً بعد از چند هفته ناپدید خواهند شد، اما اگر ویروس ایجاد کننده ی آن روی پوست بماند، ممکن است دوباره زگیل ها برگردند.

طبق آمار مرکز درمان و پیشگیری از بیماری ها، 90% از عفونت های HPV (در زنان و مردان) طی دو سال خود به خود از بین می روند. این درصد، شامل انواع پرخطر و کم خطر HPV می باشد. حتی اگر ویروس HPV منجر به زگیل تناسلی شود و تا این اندازه پیشرفت کند، باز هم بدن می تواند به مرور زمان این ویروس را از بین ببرد.

طبق نظر یکی از متخصصین اورولوژی «ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که منجر به زگیل تناسلی می شود، تنها بعد از مدت دو تا سه ساعت خارج از بدن انسان از بین می رود، اما این ویروس در محیط های گرم و مرطوب می تواند بیشتر از یک روز زنده بماند. در حالی که زگیل تناسلی اغلب از طریق تماس جنسی منتقل می شود، اما شما می توانید از طریق مکان های عمومی آلوده مثل استخر، سونا، باشگاه و … به این ویروس مبتلا شوید.»

حسین کرمی دکتر متخصص زگیل تناسلی در تهران

 

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریسا شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ویروس زگیل تناسلی خارج از بدن چقدر زنده میمونه ؟ مثلا روی لباس و...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش)
   کمتر از ۴۸ ساعت
 • تصویر کاربر پریسا شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یک سوال ویروس زگیل که توی صورت میزنه چجوری منتقل میشه ؟؟ از طریق موچین که ابرو برمیدارن در آرایشگاه یا براش و مسواک ابرو که لیفت میکنن ابرو در آرایشگاه امکان انتقال داره ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش)
   سلام زگیل به هیچ وجه از این طریقها منتقل نمیشود نگران نباش
 • تصویر کاربر پریسا شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یک سوال مهم ببخشید ویروس زگیل تناسلی و تبخال تناسلی از طریق پرو شلوار در مغازه منتقل میشه ؟؟ یا خیر ، من وسواس گرفتم اقای دکتر میخام برم شلوار لی بخرم میترسم با شوهرمم بحثم شده سر این موضوع میگه الکی میترسی وسواسه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش)
   سلام زگیل به هیچ وجه از این طریقها منتقل نمیشود نگران نباش
 • تصویر کاربر مبینا شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مادرم از طریق ازمایشش فهمید و ویروسش مثبت شد .باز اینکه دکتر بهش گفته درمان میشه و جای نگرانی نیست باز هر روز گریه میکنه خیلی استرس داره اقا دکتر میشه شما لطف کنید راهنمایی کنید عکس ازایش هاشم براتون میفرستم ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش)
   باید هر ۶ ماه پاپ اسمیر انجام بدن
 • تصویر کاربر گلی شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۳ هفته پیش رفتیم دیدن نوزادکه از طریق زایمان طبیعی متولد شده و مادر اچ پی وی نوع ۶ داره و این بچه حین تولد روی سرش زخم هایی داره که متخصص عفونی احتمال اچ پی وی دادن.ما این نوزاد رو بغل کردیم بوسیدیم احتمال انتقال به ما هست؟و گلوم درد داره احتمال انتقال این بیماری از طریق بوسه هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش)
   سلام زگیل به هیچ وجه از این طریقها منتقل نمیشود نگران نباش
 • تصویر کاربر پری شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من در اینترنت دیدم عکس هایی که زگیل اطراف چشم و ابرو هم میزنه انتقال زگیل صورت چجوری هست ؟؟ یا از طریق لوازم آرایشگاه مثل موچین و ابرو درست کردن منتقل میشه ؟؟ یا باید تماس مستقیم با خود زگیل باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش)
   سلام زگیل به هیچ وجه از این طریقها منتقل نمیشود نگران نباش
 • تصویر کاربر پری شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر زگیل معمولی که روی صورت میزنه چطوری منتقل میشه به دیگران ؟؟ از طریق موچین که در آرایشگاه زنانه ابرو برمیدارن منتقل میشه ؟ از وسایل و اینجور چیزا ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش)
   سلام زگیل به هیچ وجه از این طریقها منتقل نمیشود نگران نباش
 • تصویر کاربر ... شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  خانوم ۲۵ ساله هستم مبتلا به hpv66 آیا بعد نابودی و ریشه کن شدن این hpv از بدن زدن واکسن تاثیر دارد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش)
   بله میتونید واکسن بزنید
 • تصویر کاربر ... شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  آقادکتر من یک دختر ۳ ماهه دارم و به hpv ۶۶ مبتلا هستم یک بار موقع گرفتن بادگلو دخترم لبم با لبش تماس پیداکرد و لبمم تر بود امکانش هست گرفته باشه؟ خیلی نگرانشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش)
   با این راه ها منتقل نمیشه
 • تصویر کاربر همتا شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام‌اقای دکتر خسته نباشید.اقای دکتر من و نامزدم با زیگیل تناسلی دچار شدیم‌میخواستم‌بدونم با بوسه و لب بعد از درمان بازم امکان انتقال زیگیل هست؟چه ازمایشی باید بدیم تا متوجه بشیم به ویروس مبتلا هستیم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش)
   خیر با این راه ها منتقل نمیشه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 روز پیش)
   تست HPV PCR
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر