انتقال زگیل تناسلی با دست زدن، دستشویی و لباس

سوالاتی که برای بسیاری از هموطنان پیش می آید این است که علاوه بر ارتباط جنسی آیا زگیل تناسلی با دست و راه های دیگر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود یا خیر؟ در ابتدا دکتر حسین کرمی نظر خود را درباره ی راه های انتقال زگیل تناسلی بیان میکنند. در ادامه نیز نتیجه ی آزمایشی که بر روی افراد انجام شده است بیان میشود.


نظر دکتر حسین کرمی در ارتباط با انتقال زگیل تناسلی 

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی جزو بیماری های std می باشد؛ یعنی بیماری که از طریق سکس منتقل میشود. شرط انتقال زگیل تناسلی این است که پوست به مخاط برخورد بکند که ممکن است در سکس دهانی، مقعدی و واژینال اتفاق بیوفتد؛ چون در همه ی این شرایط پوست در تماس با مخاط قرار میگیرد این بیماری از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.

اصولا میشود گفت از تیغ آلوده یعنی کسی تیغ آلوده داشته باشد و بر روی منطقه ی زگیل زده باشد و بعد آن را فرد سالم استفاده کند؛ در اینصورت بیماری منتقل میشود. یا اگر فردی که زگیل تناسلی دارد از همان تیغی که در ناحیه ی تناسلی استفاده کرده است؛ بیاید و صورت و زیر بغل را هم اصلاح کند؛ از این طریق هم زگیل تناسلی منتقل میشود.

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون

اپیلاسیون اگر باعث خونریزی شود و مواد و وسایلی که برای اپیلاسیون استفاده میشود چند بار مصرف باشد؛ مثلا ناحیه ی پوست یک فردی که زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی در حال بثورات دارد را اپیلاسیون کرده و با همان مواد و وسایل، فرد سالم را اپیلاسیون انجام دهند بله این میتواند باعث انتقال زگیل تناسلی شود و به همین دلیل بهتر است برای مراجعه به مراکز زیبایی، لوازم یک بار مصرف استفاده شود.

آیا زگیل تناسلی از طریق لباس زیر منتقل میشود؟

جواب این سوال منفی است اصلا امکان انتقال صفر است. اگر فردی از لباس زیر فرد دیگری استفاده کند، ممکن است این مورد باعث انتقال ویروسی غیر از زگیل تناسلی شود ولی زگیل تناسلی به این طریق منتقل نمیشود. استفاده از لباس زیر هم باعث انتقال زگیل تناسلی نمیشود.

آیا استخر رفتن باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

در استخر رفتن در جاهای عمومی ممکن است ویروس از طریق پا و کف پا منتقل شود؛ ولی اینها ویروس های زگیل تناسلی نیست؛ اینها یک نوع دیگر از زگیل هستند و ممکن است هم منتقل شود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی

خیلی ها فکر میکنند از طریق دستشویی رفتن این بیماری منتقل میشود مثلا میگویند دستشویی بین راهی استفاده کردیم و از دستشویی مشترک استفاده کردیم؛ آیا باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟ باید این را بگویم احتمال این اتفاق صفر است.

بنابراین انتقال از طریق استخر و حمام رفتن صفر است؛ مثلا خانمی به بنده مراجعه میکند و میگوید آقای دکتر من نمیتوانم فرزندم را به حمام ببرم؛ اما نمی دانند که از طریق حمام این بیماری منتقل نمی شود. نمیشود فردی که دچار زگیل تناسلی شده است خود را از خانواده جدا کند؛ این افراد مثل هر فرد دیگری می توانند زندگی کنند.

لیف حمام و زگیل تناسلی

بهتر است که هر فرد در زمینه ی بهداشتی از لوازم شخصی خودش استفاده کند تا بیماری های قارچی و عفونی دیگری را نگیرد ولی در مورد زگیل تناسلی می توان گفت که با این اتفاق هم منتقل نمیشود. ولی توصیه میکنم از وسایل شخصی خود استفاده کنید.

در انتها توصیه ی بنده این است که پیشگیری بهتر از درمان است و از تماس های جنسی آلوده و پر خطر اجتناب کنید تا باعث انتقال زگیل تناسلی نشوید.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست زدن وجود دارد؟

این ویروس که پوست و نواحی تناسلی را آلوده می کند؛ عامل بروز انواعی از سرطان ها در مردان و زنان می باشد. از جمله این سرطان ها می توان به سرطان دهانه رحم، تومور های واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو اشاره کرد. از آنجایی که انواع HPV موجود بر روی دست افراد با انواع یافت شده در نواحی تناسلی شریکان جنسی آن ها یکسان است، برخی محققان احتمال می دهند که تماس جنسی دستی – تناسلی می تواند سبب انتشار عفونت شود.

بعضی از محققان معتقدند که صرفا به دلیل اینکه ماده ژنتیک (DNA) ویروس HPV بر روی دست افراد یافت شده به این معنی نیست که اجزای ویروس زنده بوده و یا تعداد آن ها برای ایجاد آلودگی کافی می باشند. ممکن است این DNA یافت شده بر دست فرد ناشی از لمس ناحیه تناسلی خود یا رابطه جنسی باشد که به تازگی داشته است. این گفته ها دقیقا مواردی هستند که محققان یافت کرده اند.

قرص والاسیکلوویر

محققان دریافتند احتمال ابتلا در افرادی بیشتر بوده که شریک جنسی آن ها ویروس HPV را در دستان یا نواحی تناسلی خود داشته است. با این وجود، تحقیقات نشان دادند که می توان خطر را عمدتا به عفونت HPV تناسلی نسبت داد. هنگامی که محققان این نتایج را در نظر گرفتند خطر ابتلا به وسیله دست ها از بین رفت.

اغلب افراد بالغ و فعال از نظر جنسی در بازه ای از زندگی خود به ویروس HPV ابتلا می یابند. امکان دارد فرد در این مدت از ابتلای خود نیز اطلاعی نداشته باشد.

حسین کرمی دکتر متخصص زگیل تناسلی در تهران

 

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محیاقاسمی پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید چندروزه دوتا زائده روی آلت تناسلی همسرم زیرکلاهک دیدیم عکس میفرستم براتون لطفا ببینید زگیل یا تبخال تناسلی نیس و اینکه تو عکس ۳تاس من عکس دیردز گرفتم الان۳تا شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 4 روز پیش)
   به نظر زگیل نیست. اگر به مرور برطرف نشدن میشه برای اطمینان تست hpv انجام داد
 • تصویر کاربر محیاقاسمی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دو روزه روی آلت تناسلی همسرم نزدیک کلاهک دوتا زائده دیدم عکس میفرستم لطفا ببینید زگیل یا تبخال تناسلی نیس اگر مشکوک به دکتر مراجعه کنیم برای ازمایش و درمان اگرم که جوش یا چیز بی خطری هس خاطرجمع شیم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 3 روز پیش)
   به نظر چیز مهمی نیست ، فرصت دهید احتمال زیاد برطرف میشه
 • تصویر کاربر نوشین شنبه ۲۲ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من امروز در دهانه واژنم برجستگی های زگیل مانند مشاهده کردم اما الان شرایط لیزر و کرایو ندارم برای این ناحیه از چه پمادی میتونم استفاده کنم که رشد نکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   به نظر زگیل است ، حتما کرایو کنید بهترین کار کرایو است. پاپ اسمیر انجام شود
 • تصویر کاربر ArtA جمعه ۱۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام‌ آقاي دکتر یک سوال داشتم
  من از بیمارستان هستم که زیکیل داشتم و کرایو کردم
  می خواستم بدونم اگه دو هم جنس الت تناسلی هم رو تو دست هم قرار بدن و بعد به الت خودشون بخوره و البته یکی از اون ها سال ها قبل واکسن hpv زده باشه و مشکلی هم‌ نداشته آیا ممکنه به شکلی جدید ویروسی رو منتقل کنه به من و ناقل باشه، ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   اگر زگیل داشته باشه در حال حاضر با تماس احتمال انتقال هست
 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من ۱ساله ب ویروس hpvمبتلا هستم
  ولی زگیل نداشتم تاحاالا

  الان میخوام بدونم رابطه دهانی من برای شریک جنسی من خطر داره؟
  من نوع ۱۶ رو دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 3 هفته پیش)
   احتمال انتقال هست
 • تصویر کاربر ناشناس شنبه ۸ خرداد ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید پسری هستم ۱۹ ساله تا ها رابطه جنسی نداشتم الان یه چن وقتیه یه برآمدگی زیر کلاهک تناسلیم به وجود اومده نگران شدم میخواستم بپرسم چیه
  1. تصویر کاربر ناشناس شنبه ۸ خرداد ۰( 3 هفته پیش)
   دکتر اگه میشه پاسخ بدین لطفا اینم یک عکس دیگه ازش
  2. تصویر کاربر ناشناس شنبه ۸ خرداد ۰( 3 هفته پیش)
   دکتر پاسخ بدین لطفا
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ خرداد ۰( 3 هفته پیش)
   چیز مهمی نیست زگیل نیست نیاز به اقدامی نداره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۸ خرداد ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام، پیرو سوال قبلی با کد rqQJ114189
  پس از یک ماه استعمال پماد های تریامسینولون و کلوتریمازول، بیش از 90% عارضه کلاهک آلت بهبود یافته و مچ دست 60% بهبود داشته
  آیا مصرف را ادامه دهم یا تجویز دیگری دارین؟
  1. تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 3 هفته پیش)
   لازم به توضیح است که برجستگی و حجم عارضه روی کلاهک آلت و هم مچ دست از بین رفته و الان به صورت صاف به حالت لکه کمرنگ تر از قبل باقی مانده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ خرداد ۰( 3 هفته پیش)
   ادامه بدین
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر گ دوشنبه ۳ خرداد ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر، من ۲۵ ساله هستم، از ۲ روز پیش یک جوش در نزدیکی ناحیه تناسلی روی پوست زدم که حالت چرکی داره و درد داره، پماد تتراسایکلین زدم اما جوش بزرگتر هم شد و تورم داره، میخوام بدونم فقط جوش معمولی هست یا چیز دیگری است؟ احتمال زگیل تناسلی یا سوزاک وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ خرداد ۰( 4 هفته پیش)
   به متخصص عفونی مراجعه کنید حتما ، نیاز به بررسی بیشتر داره ،
 • تصویر کاربر الی شنبه ۱ خرداد ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی.
  من یه خانم ۴۰ ساله هستم با غیر همسرم رابطه ای نداشتم .الان یه ضایعه رو تناسلم هست و یدونه کنار مقعدم.من رابطه مقعدی نداشتم تا به حال.همسرم مرد بدبین و خسیسیه.میترسم دکتر برم .تو رو خدا کمکم کنید.اگر خدایی نکرده زگیل هستن چه جوری تو خونه درمان کنم😔.ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ خرداد ۰( 4 هفته پیش)
   مشکوک به زگیل است باید از نزدیک معاینه انجام شود در صورت تایید کرایو انجام شود. همچنین تست پاپ اسمیر انجام شود
 • تصویر کاربر فرهاد چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. ببخشید اگر کسی هیچ گونه ضایعه روی آلت تناسلی نداشته باشه و دخول نداشته باشه باز هم ممکنه اگر مبتلا به زگیل باشه به بقیه منتقل کنه. از تماس پوست آلت با پوست بدن افراد ممکنه منتقل بشه؟؟ من چندتا زگیل خیلی ریز رو قفسه سینه دارم البته یدونه هم رو گردن دارم ممکنه زگیل تناسلی باشه. و اینکه راه آزمایشگاهی هست از روی تست این زگیل ها نوعشو تشخیص بدن؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   از طریق تماس پوست الوده به مخاط منتقل میشه
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر