راه های انتقال زگیل تناسلی( 8 روش)

سوالاتی که برای بسیاری از هموطنان پیش می آید این است که علاوه بر ارتباط جنسی آیا زگیل تناسلی با دست و راه های دیگر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود یا خیر؟ در ابتدا دکتر حسین کرمی نظر خود را درباره ی راه های انتقال زگیل تناسلی بیان میکنند. در ادامه نیز نتیجه ی آزمایشی که بر روی افراد انجام شده است بیان میشود.

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

نظر دکتر حسین کرمی در ارتباط با راه های انتقال زگیل تناسلی

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق سکس ممکن است؟

زگیل تناسلی جزو بیماری های std می باشد؛ یعنی بیماری که از طریق سکس منتقل میشود. شرط انتقال زگیل تناسلی این است که پوست به مخاط برخورد بکند که ممکن است در سکس دهانی، مقعدی و واژینال اتفاق بیوفتد؛ چون در همه ی این شرایط پوست در تماس با مخاط قرار میگیرد این بیماری از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.

آیا زگیل تناسلی با تیغ منتقل می شود؟

اصولا میشود گفت از تیغ آلوده یعنی کسی تیغ آلوده داشته باشد و بر روی منطقه ی زگیل زده باشد و بعد آن را فرد سالم استفاده کند؛ در اینصورت بیماری منتقل میشود. یا اگر فردی که زگیل تناسلی دارد از همان تیغی که در ناحیه ی تناسلی استفاده کرده است؛ بیاید و صورت و زیر بغل را هم اصلاح کند؛ از این طریق هم زگیل تناسلی منتقل میشود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون چگونه است؟

اپیلاسیون اگر باعث خونریزی شود و مواد و وسایلی که برای اپیلاسیون استفاده میشود چند بار مصرف باشد؛ مثلا ناحیه ی پوست یک فردی که زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی در حال بثورات دارد را اپیلاسیون کرده و با همان مواد و وسایل، فرد سالم را اپیلاسیون انجام دهند بله این میتواند راه انتقال زگیل تناسلی شود و به همین دلیل بهتر است برای مراجعه به مراکز زیبایی، لوازم یک بار مصرف استفاده شود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق لباس زیر امکان پذیر است؟

جواب این سوال منفی است اصلا امکان انتقال صفر است. اگر فردی از لباس زیر فرد دیگری استفاده کند، ممکن است این مورد باعث انتقال ویروسی غیر از زگیل تناسلی شود ولی زگیل تناسلی به این طریق منتقل نمیشود. استفاده از لباس زیر هم باعث انتقال زگیل تناسلی نمیشود.

آیا استخر رفتن باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

در استخر رفتن در جاهای عمومی ممکن است ویروس از طریق پا و کف پا منتقل شود؛ ولی اینها ویروس های زگیل تناسلی نیست؛ اینها یک نوع دیگر از زگیل هستند و ممکن است هم منتقل شود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی امکانپذیر است؟

خیلی ها فکر میکنند از طریق دستشویی رفتن این بیماری منتقل میشود مثلا میگویند دستشویی بین راهی استفاده کردیم و از دستشویی مشترک استفاده کردیم؛ آیا باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟ باید این را بگویم احتمال این اتفاق صفر است.

بنابراین انتقال از طریق استخر و حمام رفتن صفر است؛ مثلا خانمی به بنده مراجعه میکند و میگوید آقای دکتر من نمیتوانم فرزندم را به حمام ببرم؛ اما نمی دانند که از طریق حمام این بیماری منتقل نمی شود. نمیشود فردی که دچار زگیل تناسلی شده است خود را از خانواده جدا کند؛ این افراد مثل هر فرد دیگری می توانند زندگی کنند.

آیا از طریق لیف حمام به زگیل تناسلی مبتلا می شویم؟

بهتر است که هر فرد در زمینه ی بهداشتی از لوازم شخصی خودش استفاده کند تا بیماری های قارچی و عفونی دیگری را نگیرد ولی در مورد زگیل تناسلی می توان گفت که با این اتفاق هم منتقل نمیشود. ولی توصیه میکنم از وسایل شخصی خود استفاده کنید.

در انتها توصیه ی بنده این است که پیشگیری بهتر از درمان است و از تماس های جنسی آلوده و پر خطر اجتناب کنید تا باعث انتقال زگیل تناسلی نشوید.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست زدن وجود دارد؟

این ویروس که پوست و نواحی تناسلی را آلوده می کند؛ عامل بروز انواعی از سرطان ها در مردان و زنان می باشد. از جمله این سرطان ها می توان به سرطان دهانه رحم، تومور های واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو اشاره کرد. از آنجایی که انواع HPV موجود بر روی دست افراد با انواع یافت شده در نواحی تناسلی شریکان جنسی آن ها یکسان است، برخی محققان احتمال می دهند که تماس جنسی دستی – تناسلی می تواند سبب انتشار عفونت شود.

بعضی از محققان معتقدند که صرفا به دلیل اینکه ماده ژنتیک (DNA) ویروس HPV بر روی دست افراد یافت شده به این معنی نیست که اجزای ویروس زنده بوده و یا تعداد آن ها برای ایجاد آلودگی کافی می باشند. ممکن است این DNA یافت شده بر دست فرد ناشی از لمس ناحیه تناسلی خود یا رابطه جنسی باشد که به تازگی داشته است. این گفته ها دقیقا مواردی هستند که محققان یافت کرده اند.

قرص والاسیکلوویر

محققان دریافتند احتمال ابتلا در افرادی بیشتر بوده که شریک جنسی آن ها ویروس HPV را در دستان یا نواحی تناسلی خود داشته است. با این وجود، تحقیقات نشان دادند که می توان خطر را عمدتا به عفونت HPV تناسلی نسبت داد. هنگامی که محققان این نتایج را در نظر گرفتند خطر ابتلا به وسیله دست ها از بین رفت. اغلب افراد بالغ و فعال از نظر جنسی در بازه ای از زندگی خود به ویروس HPV ابتلا می یابند. امکان دارد فرد در این مدت از ابتلای خود نیز اطلاعی نداشته باشد.

مدت زنده ماندن ویروس زگیل تناسلی

عامل به وجود آورنده ی زگیل های تناسلی، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این ویروس، بسیار شایع بوده و تقریباً تمام افراد به طور مداوم در معرض آن قرار می گیرند. HPV تقریباً 100 نوع دارد که برخی از آنها زگیل تناسلی را ایجاد می کنند. برخی از انواع این ویروس ها از طریق تماس جنسی منتقل می شوند. با این حال، بیشتر گونه های HPV می توانند از طریق تماس غیر مستقیم (با وسایل شخصی فرد آلوده به ویروس) انتقال یابند. زگیل تناسلی در صورت عدم درمان، می تواند زیاد شود. همچنین، ویروس یه وجود آورنده ی آن می تواند از بیمار به فرد دیگری سرایت کند.

اگرچه در بزرگسالی، سیستم ایمنی بدن در برابر این ویروس بسیار مقاوم خواهد شد و یا آن را از بین می برد، اما کودکان و نوجوانان به علت اینکه سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس قرار می گیرند. با گذشت زمان، افراد در برابر بیشتر انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند، ایمن خواهند شد. ایمن شدن بدن به این معنی است که کمتر تحت تأثیر ویروس قرار می گیرند و یا ویروس نمی تواند در بدن آنها به خوبی رشد کند.

اما مدت زمان زیادی طول می کشد تا بدن به این ایمنی دست پیدا کند. بنابراین، زگیل تناسلی در نوجوانان بسیار گسترش یافته است، زیرا بدن آنها هنوز وقت کافی برای ایمن شدن را نداشته است. زگیل تناسلی در افراد مختلف به شیوه های مختلفی بروز پیدا می کند. بسیاری از زگیل ها خود به خود از بین می روند و با شروع درمان، معمولاً بعد از چند هفته ناپدید خواهند شد، اما اگر ویروس ایجاد کننده ی آن روی پوست بماند، ممکن است دوباره زگیل ها برگردند.

طبق آمار مرکز درمان و پیشگیری از بیماری ها، 90% از عفونت های HPV (در زنان و مردان) طی دو سال خود به خود از بین می روند. این درصد، شامل انواع پرخطر و کم خطر HPV می باشد. حتی اگر ویروس HPV منجر به زگیل تناسلی شود و تا این اندازه پیشرفت کند، باز هم بدن می تواند به مرور زمان این ویروس را از بین ببرد.

طبق نظر یکی از متخصصین اورولوژی «ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که منجر به زگیل تناسلی می شود، تنها بعد از مدت دو تا سه ساعت خارج از بدن انسان از بین می رود، اما این ویروس در محیط های گرم و مرطوب می تواند بیشتر از یک روز زنده بماند. در حالی که زگیل تناسلی اغلب از طریق تماس جنسی منتقل می شود، اما شما می توانید از طریق مکان های عمومی آلوده مثل استخر، سونا، باشگاه و … به این ویروس مبتلا شوید.»

زگیل تناسلی بعد از چند وقت نمایان میشود؟

به طور معمول، شما در عرض یک تا چهار ماه پس از آلوده شدن به HPV، دچار زگیل می شوید. این ویروس را می توان برای مدت طولانی تری توسط سیستم ایمنی کنترل کرد.

3.5/5 - (60 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر N یکشنبه ۱۲ آذر ۲( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده 19 سالمه و تاحالا رابطه جنسی نداشتم خواهرم همین طور ولی تازگی متوجه شدیم که خواهرم دچار زگیل تناسلی شده و ما قبلا از ژیلت یکسان استفاده میکردیم و من خیلی ترسیدم یه سری برآمدگی موش مانند در اومده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ آذر ۲( 4 روز پیش)
   از ژیلت مشترک استفاده نکنید باید نمونه برداری شود
 • تصویر کاربر پرنیا سه شنبه ۷ آذر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر من چند ماهی هس ی چیزی شبیه جوش که سفت هم هست نزدیکی واژنم زده آیا زگیل تناسلیه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ آذر ۲( 1 هفته پیش)
   خیر زگیل نیست
 • تصویر کاربر ملیکا پنجشنبه ۲ آذر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  اقای دکتر بعد واکسن زدن و زدن پماد زگیل از بین می
  ره؟من دکتر رفتم ۲زگیل بسیار کوچک نقطه ای دارم بعد چن مدت از بین میره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ آذر ۲( 1 هفته پیش)
   کرایو انجام بدین
 • تصویر کاربر M چهارشنبه ۱ آذر ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آیا پوشیدن لباس زیر فردی که مبتلا به HPVهست به طوراتفاقی، خطر انتقال به فردسالم روداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ آذر ۲( 2 هفته پیش)
   بله خطر انتقال وجود دارد
 • تصویر کاربر Gazal شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ایا احتمالش هست از طریق بوسیدن عمیق زگیل منتقل بشه یا اینکه کسی که به این بیماری مبتلا هست اگر دستش به ناحیه تناسلی کسی که این بیماری رو نداره برخورد کنه امکان انتقال هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   بله امکان انتقال وجود دارد
 • تصویر کاربر ناهید شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام در ناحیه قفسه سینه چنتا لکه قهوه ای روشن بود. برای مشکل پلی کیستیک به دکتر زنان مراجعه کرده بودم که لکه ها رو نشون ایشون دادم. یک کرم دست ساز معرفی کردن که با استفاده کردن اونا رفع شد ولی با این وجود ازمایش انحام دادم بیوپسی که نوشته بود ولگاریس وارت و کویلوسیت یافت شده
  خیلی استرس گرفتم. رابطه جنسی هم نداشتم تاکنون. تصویر آزمایش رو پیوست میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   عکس جوابو نفرستادین
  2. تصویر کاربر ناهید شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   ارسال شد
  3. تصویر کاربر ناهید شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   ارسال شد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   دوست عزیز اون قسمتی که جوابه رو نمیفرستین
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر N جمعه ۲۶ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام ،من زخم دهانه رحم دارم و hpv ام مثبت شده ،یک دوز واکسن گارداسیل زوم ،ایا امکان بارداری هست ؟ اگرهست حدوا چه زمانی میشه اقدام کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   سه دوز واکسن رو تزریق کنید ۱ ماه بعد آخرین دوز واکسن بارداری بی خطر است
 • تصویر کاربر عالیه جمعه ۲۶ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام . من متاهل هستم و به جز همسرم با کسی رابطه نداشتم . اما تست hpv من مثبت شده . چند ماه پیش از یک استخر شخصی داخل منزل استفاده کردم که مواد ضد عفونی داخل اب نریخته بودن . همزمان با من شخصی که hpv داره هم داخل اب بود . ممکنه من از ایشون گرفته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ آبان ۲( 2 هفته پیش)
   بله احتمالش هست
 • تصویر کاربر ح یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام من پسری ام که با همجنس رابطه داشتم و مبتلا به زگیل مقعدی شدم که الان حدود ۷ماه که اثری از. زگیل نیست.چند روز پیش رابطه داشتم در نقش فاعل بودم .میخواستم بدونم که فرد مفعول با توجه به اینکه من قبلاً در مقعد زگیل داشتم و در ناحیه تناسلی زگیل نداشتم ممکنه مبتلا بشه از طریق من ؟من در ناحیه تناسلی زگیل نداشتم خودم .ممکنه اون فرد به زگیل مقعدی مبتلا بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   بله امکان انتقال هست
 • تصویر کاربر ح شنبه ۲۰ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام من پسری ام که با همجنس رابطه داشتم و مبتلا به زگیل مقعدی شدم که الان حدود ۷ماه که اثری از. گیل نیست.چند روز پیش رابطه داشتم در نقش فاعل بودم .میخواستم بدونم که فرد مفعول با توجه به اینکه من قبلاً در مقعد زگیل داشتم و در ناحیه تناسلی زگیل نداشتم ممکنه مبتلا بشه از طریق من؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ آبان ۲( 3 هفته پیش)
   بله امکان انتقال هست
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر