زگیل تناسلی در مردان ،از تشخیص تا درمان

بحث زگیل تناسلی در مردان بحثی است که کمتر در جایی بیان میشود در صورتی که آقایان هم در خطر ابتلا به این بیماری هستند. عموما سوال اکثریت این است که”زگیل تناسلی مردان بر اثر چی به وجود میاد” در این مقاله سعی شده است در این رابطه بیشتر صحبت شود.


زگیل تناسلی در مردان خطرناک تر است یا در زنان؟

بیشتر اطلاعات مربوط به ویروس اچ پی وی ( ویروس پاپیلومای انسانی ) مربوط به بانوان است، چرا که داشتن این ویروس می تواند ریسک ابتدا به سرطان دهانه رحم را بالا ببرد.

زگیل تناسلی مردان که این روزها تبدیل به یک مسئله حاد در میان جوامع محسوب می شود، نشان دهنده مشکل یا بیماری در فرد می باشد. این ویروس در آقایان نیز همچون بانوان، منجر به بروز مشکلات سلامتی می شود. بنابراین هم آقایان و هم بانوان باید از راه های کاهش ریسک بروز عفونت ویروس اچ پی وی (HPV) اطلاع داشته باشند.

ابتلا به این ویروس ریسک بروز سرطان تناسلی را تا حدی بالا می برد. با این حال باید بگوییم که این سرطان ها آنچنان رایج نیستند. علاوه بر این، ویروس اچ پی وی می تواند مشکل زگیل های تناسلی را در آقایان و هم در بانوان به وجود آورد.

آمار و ارقام نشان می دهد بیش از نیمی از آقایانی که در ایالات متحده آمریکا زندگی جنسی فعالی دارند، در زندگی خود به ویروس اچ پی وی مبتلا می شوند. معمولا این ویروس در آقایان با گذر زمان بدون نیاز به دخالت پزشکی از بین می رود و منجر به بروز مشکلات مختلف سلامتی نخواهد شد.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در زنان

عکس زگیل تناسلی مردان

خطرات ویروس اچ پی وی در آقایان

ویروس اچ پی وی حدود 30 نوع مختلف دارد که برخی از آن ها با سرطان های تناسلی ارتباط دارند و می توانند منجر به بروز سرطان مقعد یا آلت تناسلی در آقایان شوند. هر دو نوع سرطان ذکر شده بسیار نادر هستند.

همچنین در افرادی که سیستم ایمنی خوبی در بدن دارند، ریسک بروز آن ها کمتر خواهد بود. طبق تحقیقی که در سال 2006 انجام شد، اتحادیه سرطان آمریکا اعلام کرد حدود 1530 مرد در ایالات متحده آمریکا با سرطان آلت تناسلی دست و پنجه نرم می کردند. همچنین حدود 1910 آقا مشکل سرطان مقعد داشتند.

دیگر انواع ویروس اچ پی وی به ندرت می توانند عامل بروز سرطان در آقایان شوند، اما معمولا منجر به شکل گیری زگیل های تناسلی بر روی پوست آن ها خواهند شد. حدود یک درصد از آقایانی که زندگی جنسی فعالی در آمریکا دارند، زگیل های تناسلی را بر روی پوست خود مشاهده خواهند کرد.

خطرات ویروس اچ پی وی در آقایان

علائم زگیل تناسلی در مردان

آن دسته از انواع ویروس اچ پی وی که ریسک بالایی دارند و منجر به بروز سرطان در بدن می شوند؛ معمولا هیچ علائم خاصی را در آقایان و بانوان از خود نشان نمی دهند.

زگیل های تناسلی معمولا اولین علامت هستند. اما این زگیل ها لزوما نشانه بروز سرطان در بدن افراد نیستند.

آزمایش های تشخیصی برای ویروس اچ پی وی در آقایان

جهت تشخیص زگیل تناسلی در مردان، پزشک معالج ابتدا از ناحیه تناسلی آقایان معاینه به عمل می آورد تا در صورت وجود هرگونه زگیل، تشخیص اولیه اتفاق بیوفتد.

برخی از پزشکان برای مشاهده زگیل های ریزی که قابل رویت نیستند از محلول سرکه استفاده می کنند. اما این آزمایش کاملا بدون خطا نیست. گاهی اوقات پوست افراد به شکل اشتباه به عنوان زگیل در نظر گرفته می شود.

هیچ تست عادی و رایجی برای تشخیص ویروس های اچ پی وی پر خطر در آقایان که منجر به بروز سرطان می شوند وجود ندارد. در آزمایش مقعدی (anal Pap test)، پزشکان سلول هایی را از ناحیه مقعد افراد جمع آوری کرده و آن ها را برای مشاهده هرگونه مشکل در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می دهند.

درمان زگیل تناسلی در مردان

هنوز هیچ درمانی برای عفونت اچ پی وی (از نوع بدون علائم) وجود ندارد. به جای آن، تمرکز پزشکان بر روی مشکلات و عوارضی است که توسط ویروس اچ پی وی ایجاد می شوند.

پس از ظاهر شدن زگیل های تناسلی، روش های متعدد درمانی را می توان مورد استفاده قرار داد. بیماران می توانند از کرم های تجویزی در خانه استفاده کنند و آن ها را بر روی نواحی مورد نظر قرار دهند. همچنین پزشکان میتوانند با استفاده از عمل جراحی و یا منجمد کردن ( کرایوتراپی)، زگیل ها را در مطب از بین ببرند.

برای دانستن اطلاعات بیشتر در رابطه با کرایوتراپی به مقاله ی زیر مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی

درمان دارویی زگیل تناسلی

برخی از پزشکان درمان خیلی زود زگیل های تناسلی را پیشنهاد نمی کنند، چرا که زگیل ها ممکن است به مرور زمان و بدون نیاز به هیچ دخالتی از بین بروند.

همچنین ظاهر شدن تمامی زگیل ها بر روی پوست نیز به یک باره اتفاق نمی افتد و زگیل ها به مرور زمان بر روی پوست افراد پدیدار می شوند. بنابراین فردی که خیلی زود زگیل های تناسلی خود را درمان می کند، ممکن است به جلسات درمانی بیشتر نیاز پیدا کند.

سرطان مقعد را می توان به کمک شیمی درمانی، اشعه درمانی و عمل جراحی کنترل کرد. روش دقیق درمان به میزان پیشرفت و سطح سرطان در بیمار بستگی دارد. همچنین اندازه تومور و میزان پخش شدن سرطان در بدن، از جمله عوامل تاثیرگذار در انتخاب روش درمان هستند.

مطلب مرتبط: زگیل مقعدی

درمان زگیل تناسلی در آقایان

واکسن های ویروس اچ پی وی برای آقایان؟

واکسن ویروس اچ پی وی گارداسیل در سال 2006 برای استفاده در بانوان مورد تایید قرار گرفت، اما هنوز برای آقایان مورد تایید سازمان های معتبر جهانی نیست.

برای تشخیص اثر بخش بودن واکسن در آقایان، تحقیقات و پژوهش کارشناسان کماکان ادامه دارد. متخصصان سلامت عمومی بر این باورند که در نهایت پسران و آقایان نیز واکسینه خواهند شد.

چگونه ویروس اچ پی وی را در یک رابطه مدیریت کنیم؟

اگر شریک جنسی طولانی مدت یک مرد به ویروس اچ پی وی مبتلا باشد، احتمال اینکه ویروس مذکور به او منتقل شده باشد بسیار بالا است. ویروس اچ پی وی عموما در بدن آقایان زودتر و ساده تر از بدن بانوان خارج می شود. از بین رفتن ویروس در بانوان عموما دو سال یا بیشتر به طول می انجامد.

انواع خاصی از ویروس اچ پی وی که به بروز سرطان دهانه رحم مرتبط هستند معمولا مشکلات سلامتی برای آقایانی که با زن های مبتلا به اچ پی وی هستند ایجاد نمی کنند.

اگر یک شریک جنسی به ویروس اچ پی وی مبتلا باشد، این بدان معنا نیست که وی اخیرا با فرد دیگری رابطه جنسی داشته است. این ویروس می تواند بدون هیچگونه علائم و نشانه خاصی برای مدت ها در بدن افراد باقی بماند.

بیماری های مقاربتی

چگونه از انتقال ویروس HPV جلوگیری می شود؟

پرهیز و مراقبت تنها راه برای جلوگیری از انتقال ویروس اچ پی وی بین افراد به شمار می رود. همچنین در صورت داشتن رابطه جنسی تنها با یک نفر که به HPV مبتلا نباشد، ریسک انتقال این ویروس کاهش خواهد یافت.

همچنین برای کاهش ریسک انتقال ویروس اچ پی وی، آقایان می توانند تعداد شریکان جنسی خود را کاهش دهند و تنها با افرادی رابطه خود را دنبال کنند که در گذشته شریکان جنسی محدودی داشته اند.

کاندوم ها نیز تا حدی توانایی محافظت در برابر انتقال ویروس اچ پی وی را دارند. اما کاندوم ها نیز در این زمینه 100 درصد موثر نیستند، چرا که ویروس HPV با برخورد پوست به پوست منتقل می شود. این ویروس می تواند از نواحی که توسط کاندوم پوشیده نمی شوند بین دو شریک جنسی منتقل گردد.

در یک تحقیق که اخیرا بر روی بانوانی که به تازگی زندگی جنسی خود را شروع کرده بودند مشخص شد: ریسک بروز عفونت اچ پی وی در کسانی که برای رابطه خود از کاندوم استفاده می کردند 70 درصد کمتر از کسانی که در کمتر از 5 درصد از روابط خود کاندوم استفاده می کردند بود.

برای زگیل تناسلی مردان به چه دکتری مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید، به کلینیک بهداشت جنسی و یا دکتر متخصص اورولوژی مراجعه نمایید. این پزشکان مشکلات دستگاه تناسلی و ادرار را درمان می کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و درمان زگیل تناسلی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر H چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ببخشید من تازه متوجه شدم که چند تا ضایعه خیلی ریز تقریبا سیاه رنگ روی پوست التم هست
  خواستم ببینم ایا زگیل تناسلی یا خیر
  و باید چکار کرد
  لطفا پاسخ بدین عکسشونم براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹( 3 روز پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
 • تصویر کاربر ش.ل یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  به مدت تقريبا ٢ سالى در بدنه آلت تناسلى متوجه اين مشكل شدم نميدونم چى هست هيچ درد و مشكلى هم نداره... این اسکین تگ هستش یا زگیل؟نگران هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   زگیل نیست. چیز مهمی نیست
 • تصویر کاربر پویا دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام‌و خسته نباشید
  آقای دکتر قسمت‌انتهای آلتم یه جوش سر سفید زدم که سوزش داشت و روز بعد اطرافش بیشتر شد آیا زگیل تناسلی هستش برای درمان باید مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   از قرص آسیکلویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت با مایعات فراوان برای ۷ تا ۱۰ روز استفاده کنید
  2. تصویر کاربر پویا یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   ممنون آقای دکتر،پس نیازی به مراجعه حضوری ندارم؟با قرص آسیکلویر مشکلم حل میشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   اگر بهتر نشد با متخصص پوست مشورت کنید ولی قاعدتا بهتر میشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر هانی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،
  آقای دکتر گوشتهای اضافی کوچیک دقیقا زیر شکم تقاطع آلت تناسای و زیر ناف و یک خال مانند که مثل گوشت اضافه هستش، نمیدونم چیه به رنگ قهوه ای
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   مشکوک به زگیل است
 • تصویر کاربر محمدبهرامی سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آیا این زگیل هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   مشکوک می باشد. اگر بهبود نیافت میتوان کرایو کرد
 • تصویر کاربر فرشید چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دور کلاهک ب طور کامل ی چیزایی مثل جوش خیلی ریز هست تقریبا ی ساله میخاستم بدونم زیگیل هستش یا خیر با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام عکس آن را بفرستید ببینم تا بتوانم نظر بدهم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من یکسری زائده پوستی روی آلت تناسلی خودم داشتم و به پزشک مراجعه کردم و اینها خیلی کوچک بودم دکتر گفتند که زگیل هستند ولی با چشم و سختی دیده میشدن و‌ کرایو کردن خانومم رفتند تست پاپ اسمیر دادند و‌منفی‌ بودو تست hpv تست ایشون از نوع ۱۶ بود و رفتن آزمایش کولپوسکوپی میخواستم بدونم اون درمان قطعی دارد یا ندارد ؟ و‌دوباره یک‌سری زایده دگه روی پوستم اومده از دیروز اینها زگیل هستن ؟
  و آیا در این شرایط مشه رابطه داشت؟
  متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   میتوانید رابطه داسته باشید . بهتر است قبل از رابطه ضایعات کرایو شوند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر آرش شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ی چندوقتی هس ی دونه رو قسمت پوست تخم در اومده و الان داره بالای اون و انتهای آلتم یکی دیگه در میاد بلید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)
   غدد چربی است ، مشکلی نیست ، از نظر زیبایی اگه مشکله میشه برداشت
 • تصویر کاربر مهرشاد شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان. سه تا زائده روی پوست اطراف مقعدم ظاهرشده خیلی نگرانم میخواستم ببینم زگیل تناسلی هست یا خیر. بیصبرانه منتظرم پاسخ بدین خیلی نگرانم. البته اینم بگم با تیغ شیو میکنم. ولی رابطه پرخطر داشتم. خیلی ممنونم از اینکه غیرحضوری خدمات میدین اونم رایگان. دعاتون میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام مشکوک است ، برای بررسی بیشتر و بهتر تست پاپ اسمیر انجام شود
  2. تصویر کاربر مهرشاد جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)
   دکتر جایی رو میشناسید که این تست رو برای مقعد مردان‌انجام بدن؟ من سرچ کردم همش زنان بود. بدون این تست امکانش نیست تشخیص بدین؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)
   فک کردم خانم هستید. میتونین از اینها توسط متخصص پوست نمونه برداری شود و جهت بررسی پاتولوژی ارسال شود ببینیم زگیل است یا نه. میتوان کرایو هم انجام داد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ميرحسينى جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دكتر اين ها دو سه هفته ايت كه بوجود اومده ؟ چيه؟ نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)
   ممکن است چربی زیر پوستیه باشد که اهمیتی نداره. در عکس درست دیده نمیشود. اگر عفونت باشد با کپسول سفالکسین ۵۰۰ هر ۶ ساعت بهتر میشه
درحال دریافت اطلاعات
× دریافت نوبت زگیل
پرسش از دکتر