زگیل تناسلی در مردان بر روی آلت، کشاله ران و مقعد

زگیل تناسلی در مردان یکی از بیماری های جنسی آقایان است که بر اثر رابطه جنسی منتقل می شود. عموما سوال اکثریت این است که”زگیل تناسلی مردان بر اثر چی به وجود میاد” در این مقاله سعی شده است در رابطه با این بیماری مقاربتی بیشتر توضیح داده شود.

انواع خاصی از ویروس های  HPV منجر به بروز این بیماری مقاربتی می شوند. زگیل های تناسلی از طریق تماس پوستی مستقیم در طول رابطه ی جنسی منتقل می شوند. اما ویروس دیگری باعث ایجاد زگیل روی دست و پاها می شود. لمس کردن بدن خود یا فرد دیگر با دست یا پایی که زگیل دارد، باعث انتقال زگیل نمی شود.

زگیل های تناسلی از طریق موارد زیر منتقل می شوند:

 • رابطه ی جنسی داخلی اعم از رابطه ی واژینال یا مقعدی
 • تماس جنسی (تماس مستقیم پوست بدون انزال)
 • رابطه ی جنسی دهانی با فرد مبتلا به HPV یا زگیل های تناسلی.
 • رابطه ی جنسی دهانی با فرد مبتلا به HPV یا زگیل های دهان، لب ها یا زبان.
زگیل تناسلی پرخطر چیست؟

ظاهر شدن زگیل های تناسلی بعد از ابتلا به عفونت

برخی از افراد ظرف مدت چند هفته بعد از ابتلا به عفونت، دچار زگیل های تناسلی می شوند. گرچه، اغلب اوقات نمایان شدن زگیل ها چند ماه یا چند سال طول می کشد. به همین دلیل، شناخت علت دقیق این بیماری بسیار سخت است. همچنین ممکن است شما این ویروس را در بدن خود داشته باشید، ولی اثری از زگیل های تناسلی نباشد. حتی ممکن است در مقعد یا جای دیگری از بدن خود زگیل داشته باشید و از این مسئله آگاه نباشید. اگر هیچ علائمی ندارید، ممکن است ناخواسته دیگران را به این ویروس آلوده کنید.

زگیل تناسلی مردانه خطرناک تر است یا در زنان؟

بیشتر اطلاعات مربوط به ویروس اچ پی وی ( ویروس پاپیلومای انسانی ) مربوط به بانوان است، چرا که داشتن این ویروس می تواند ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را بالا ببرد. زگیل تناسلی مردان که این روزها تبدیل به یک مسئله حاد در میان جوامع محسوب می شود، نشان دهنده مشکل یا بیماری در فرد می باشد. این ویروس در آقایان نیز همچون بانوان، منجر به بروز مشکلات سلامتی می شود. بنابراین هم آقایان و هم بانوان باید از راه های کاهش ریسک بروز عفونت ویروس اچ پی وی (HPV) اطلاع داشته باشند.

ابتلا به این ویروس ریسک بروز سرطان تناسلی را تا حدی بالا می برد. با این حال باید بگوییم که این سرطان ها آنچنان رایج نیستند. علاوه بر این، ویروس اچ پی وی می تواند مشکل زگیل های تناسلی را در آقایان و هم در بانوان به وجود آورد. آمار و ارقام نشان می دهد بیش از نیمی از آقایانی که در ایالات متحده آمریکا زندگی جنسی فعالی دارند، در زندگی خود به ویروس اچ پی وی مبتلا می شوند. معمولا این ویروس در آقایان با گذر زمان بدون نیاز به دخالت پزشکی از بین می رود و منجر به بروز مشکلات مختلف سلامتی نخواهد شد.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در زنان

عکس زگیل تناسلی مردان

خطرات زگیل تناسلی در مردان

در رابطه با عوارض زگیل تناسلی در مردان باید گفت که، ویروس اچ پی وی حدود 30 نوع مختلف دارد که برخی از آن ها با سرطان های تناسلی ارتباط دارند و می توانند منجر به بروز سرطان مقعد یا آلت تناسلی در آقایان شوند. هر دو نوع سرطان ذکر شده بسیار نادر هستند. همچنین در افرادی که سیستم ایمنی خوبی در بدن دارند، ریسک بروز آن ها کمتر خواهد بود. طبق تحقیقی که در سال 2006 انجام شد، اتحادیه سرطان آمریکا اعلام کرد حدود 1530 مرد در ایالات متحده آمریکا با سرطان آلت تناسلی دست و پنجه نرم می کردند. همچنین حدود 1910 آقا مشکل سرطان مقعد داشتند.

دیگر انواع ویروس اچ پی وی به ندرت می توانند عامل بروز سرطان در آقایان شوند، اما معمولا منجر به شکل گیری زگیل های تناسلی بر روی پوست آن ها خواهند شد. حدود یک درصد از آقایانی که زندگی جنسی فعالی در آمریکا دارند، زگیل های تناسلی را بر روی پوست خود مشاهده خواهند کرد.

علائم زگیل تناسلی در مردان

خطرات ویروس اچ پی وی در آقایان

آن دسته از انواع ویروس اچ پی وی که ریسک بالایی دارند و منجر به بروز سرطان در بدن می شوند؛ معمولا هیچ علائم خاصی را در آقایان و بانوان از خود نشان نمی دهند. زگیل های تناسلی معمولا اولین علامت هستند. ویروس  HPV عامل بیماری زگیل تناسلی می باشد که علائم آن ممکن است هفته ها، ماهها و یا حتی سالها پس از تماس با این ویروس، آشکار شوند. علائم زگیل های تناسلی شامل موارد زیر می باشد:

 • توده های برجسته، صاف یا زبر بر روی نواحی تناسلی و یا اطراف آن
 • برجستگی هایی که رنگ مشابهی با پوست اطراف خود دارند، یا مقداری تیره تر و یا خاکستری رنگ هستند.
 • برجستگی های پراکنده یا خوشه ای با بافتی شبیه به گل کلم
 • زگیل هایی که بر روی آلت تناسلی، مقعد، کیسه بیضه، کشاله ران و یا قسمت فوقانی ران ظاهر می شوند.
 • زگیل هایی که از طریق رابطه ی جنسی دهانی، در دهان یا گلو ظاهر می شوند.
 • زگیل هایی که گاهی اوقات با درد، خارش، سوزش و یا خونریزی همراه هستند.

آزمایش های تشخیصی برای ویروس اچ پی وی در آقایان

جهت تشخیص زگیل تناسلی در مردان، پزشک معالج ابتدا از ناحیه تناسلی آقایان معاینه به عمل می آورد تا در صورت وجود هرگونه زگیل، تشخیص اولیه اتفاق بیوفتد. برخی از پزشکان برای مشاهده زگیل های ریزی که قابل رویت نیستند از محلول سرکه استفاده می کنند. اما این آزمایش کاملا بدون خطا نیست. گاهی اوقات پوست افراد به شکل اشتباه به عنوان زگیل در نظر گرفته می شود.

هیچ تست عادی و رایجی برای تشخیص ویروس های اچ پی وی پر خطر در آقایان که منجر به بروز سرطان می شوند وجود ندارد. در آزمایش مقعدی (anal Pap test)، پزشکان سلول هایی را از ناحیه مقعد افراد جمع آوری کرده و آن ها را برای مشاهده هرگونه مشکل در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می دهند.

درمان زگیل تناسلی در مردان

هنوز هیچ درمانی برای عفونت اچ پی وی (از نوع بدون علائم) وجود ندارد. به جای آن، تمرکز پزشکان بر روی مشکلات و عوارضی است که توسط ویروس اچ پی وی ایجاد می شوند. پس از ظاهر شدن زگیل های تناسلی، روش های متعدد درمانی را می توان مورد استفاده قرار داد. بیماران می توانند از کرم های تجویزی در خانه استفاده کنند و آن ها را بر روی نواحی مورد نظر قرار دهند. همچنین پزشکان میتوانند با استفاده از عمل جراحی و یا منجمد کردن ( کرایوتراپی)، زگیل ها را در مطب از بین ببرند.

برخی از پزشکان درمان خیلی زود زگیل های تناسلی را پیشنهاد نمی کنند، چرا که زگیل ها ممکن است به مرور زمان و بدون نیاز به هیچ دخالتی از بین بروند. همچنین ظاهر شدن تمامی زگیل ها بر روی پوست نیز به یک باره اتفاق نمی افتد و زگیل ها به مرور زمان بر روی پوست افراد پدیدار می شوند. بنابراین فردی که خیلی زود زگیل های تناسلی خود را درمان می کند، ممکن است به جلسات درمانی بیشتر نیاز پیدا کند.

واکسن ویروس اچ پی وی

واکسن ویروس اچ پی وی گارداسیل در سال 2006 برای استفاده در بانوان مورد تایید قرار گرفت، اما هنوز برای آقایان مورد تایید سازمان های معتبر جهانی نیست. برای تشخیص اثر بخش بودن واکسن در آقایان، تحقیقات و پژوهش کارشناسان کماکان ادامه دارد. متخصصان سلامت عمومی بر این باورند که در نهایت پسران و آقایان نیز واکسینه خواهند شد.

چگونه ویروس اچ پی وی را در یک رابطه مدیریت کنیم؟

اگر شریک جنسی طولانی مدت یک مرد به ویروس اچ پی وی مبتلا باشد، احتمال اینکه ویروس مذکور به او منتقل شده باشد بسیار بالا است. ویروس اچ پی وی عموما در بدن آقایان زودتر و ساده تر از بدن بانوان خارج می شود. از بین رفتن ویروس در بانوان عموما دو سال یا بیشتر به طول می انجامد. انواع خاصی از ویروس اچ پی وی که به بروز سرطان دهانه رحم مرتبط هستند معمولا مشکلات سلامتی برای آقایانی که با زن های مبتلا به اچ پی وی هستند ایجاد نمی کنند. اگر یک شریک جنسی به ویروس اچ پی وی مبتلا باشد، این بدان معنا نیست که وی اخیرا با فرد دیگری رابطه جنسی داشته است. این ویروس می تواند بدون هیچگونه علائم و نشانه خاصی برای مدت ها در بدن افراد باقی بماند.

پرهیز و مراقبت تنها راه برای جلوگیری از انتقال ویروس اچ پی وی بین افراد به شمار می رود. همچنین در صورت داشتن رابطه جنسی تنها با یک نفر که به HPV مبتلا نباشد، ریسک انتقال این ویروس کاهش خواهد یافت. همچنین برای کاهش ریسک انتقال ویروس اچ پی وی، آقایان می توانند تعداد شریکان جنسی خود را کاهش دهند و تنها با افرادی رابطه خود را دنبال کنند که در گذشته شریکان جنسی محدودی داشته اند.

کاندوم ها نیز تا حدی توانایی محافظت در برابر انتقال ویروس اچ پی وی را دارند. اما کاندوم ها نیز در این زمینه 100 درصد موثر نیستند، چرا که ویروس HPV با برخورد پوست به پوست منتقل می شود. این ویروس می تواند از نواحی که توسط کاندوم پوشیده نمی شوند بین دو شریک جنسی منتقل گردد. در یک تحقیق که اخیرا بر روی بانوانی که به تازگی زندگی جنسی خود را شروع کرده بودند مشخص شد: ریسک بروز عفونت اچ پی وی در کسانی که برای رابطه خود از کاندوم استفاده می کردند 70 درصد کمتر از کسانی که در کمتر از 5 درصد از روابط خود کاندوم استفاده می کردند بود.

آیا ممکن است بیش از یک بار به زگیل های تناسلی مبتلا شوم؟

بله، هیچ درمانی برای HPV، ویروسی که عامل تشکیل زگیل های تناسلی است، وجود ندارد. در نتیجه شما ممکن است بارها و بارها به این زگیل ها دچار شوید.

برای زگیل تناسلی مردان به چه دکتری مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید، به کلینیک بهداشت جنسی و یا دکتر متخصص اورولوژی مراجعه نمایید. این پزشکان مشکلات دستگاه تناسلی و ادرار را درمان می کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و درمان زگیل تناسلی

2.4/5 - (18 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام بنده یه برآمدگی گوشتی بالای آلتم ایجاد شده آیا زگیل هست؟
 • تصویر کاربر امیرعلی دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام من الت تناسلیم چندتا حالت جوش وی برآمدگی کوچک داره که خیلی کم ویکیش حتی ترکوندمش ی خورده چرک خیلی کم سفید داشت آیا زگیل یا جوش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   اين جوش است انتي بيرتبك بخوريد كپسول سيفكسيم هر ١٢ساعت
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  دکتر من خارج از کشور هستم و یه هفت ماهی میشه با این زگیل تناسبی که ایجاد شده به مشگل خوردم به نظرتون سریع ترین روش دفع ک میتونم انجام بدم چی هستش؟!؟
  مننون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   بهترین درمان زگیل تناسلی بر اساس منابع معتبر جهانی پزشکی کرایو درمانی است لیزر زدن وسوزاندن ‌تیغ زدن باعث پخش آنها میشود وبا کرایو درمانی زگیل ۸۰ در صد برای همیشه از بدن می‌رود جهت کرایو با شماره های ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ هر روز از ساعت 10 صبح الی ۱۲ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر محمود یکشنبه ۲۲ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر.
  من بیش از یکسال پیش رابطه داشتم و دو تا سه ماه پیش متوجه یه زائده‌ی خیلی کوچک و بدون درد و ترشح روی سر آلتم شدم. اطرافش چنتا لکه ی خیلی ریز دیگه هم هست که برجستگی ندارن. بتازگی سمت دیگه هم یه برجستگی کوچک بوجود اومده که شبیه همون قبلیه و‌ چنتا برجستگی کوچک هم کنارش هست. میخواستم ببینم ایا اینها میتونن زگیل باشن و نیاز به درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
  2. تصویر کاربر محمود سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   ممنون از پاسخگوییتون جناب دکتر. من شهرستان هستم و رفت وآمد به تهران برام سخته
   چقدر احتمال داره که خود به خود ازبین بره؟
   درمان خانگی و سرکه ارزش امتحان کردن داره؟
   هرینه تقریبی کرایو چقدر میشه؟
   و سوال اصلی اینکه، بعد از کرایو هم ناقل میمونم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   بعد از کزایو‌خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر آ سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  میخاستم عکس بفرستم مطمئن بشم که آیا زگیل تناسلی هسنش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   اغلب حساسیت است با شامپو بچه بشورید پماد کالامین دی هر ۱۲ ساعت بمالید
 • تصویر کاربر رسام سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام من دو نقطه سفید در بالا ی آلتم دارم ایازگیل هستند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر زارع شنبه ۱۴ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیداقایی دچارضایعه پوستی شده است تا الان سه تا دکتر بردیم پوست واورولژی گفتن زگیل نیست ولی آزمایش خون hpvبراش نوشتن داخل دهان وزیر بغل و آلت تناسلی واطرافش زده داره زیادتر هم میشه یه راهکارمیدیندایا متاهل است باید از همسر جداشود یا درمان داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر علي یکشنبه ۸ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  حدودا يكسال است يك زايده منگوله شكل رو كشاله ران من ايحاد شده. عنايت بفرماييد توضيح داده شود كه آيا زگيل تناسلي است و راه درمان چيست.
  بنده شصت ساله هستم. عكس را بيوست اين درخواست ميكنم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   اینها زگیل نیستند
 • تصویر کاربر mohmmad شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من دور خط خطنه ام ضایعه هایی هست که از بچگی بوده نه سوزش و خارش و درد داره بعد زیر کلاهک بالایی آلتم دونه های ریزی هست ممکنه بخاطر خود ارضایی باشه؟ بعد من جوش بدنم زیاد میزنه ینی تو سن بلوغم ممکنه بخاطر همون باشه؟ و من تابحال رابطه جنسی نداشته ام.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  میخواستم ببینم زگیل تناسلی در ران مردان، و از نوع زگیل گل کلم خطرناک است یا نه؟ بعد ان اگه واقعا خطرناک است یه روشی جلو ما بزاریذ تا درمانش کنیم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر