زگیل تناسلی در مردان بر روی آلت، کشاله ران و مقعد

زگیل تناسلی در مردان یکی از بیماری های جنسی آقایان است که بر اثر رابطه جنسی منتقل می شود. عموما سوال اکثریت این است که”زگیل تناسلی مردان بر اثر چی به وجود میاد” در این مقاله سعی شده است در رابطه با این بیماری مقاربتی بیشتر توضیح داده شود.


زگیل تناسلی مردانه خطرناک تر است یا در زنان؟

بیشتر اطلاعات مربوط به ویروس اچ پی وی ( ویروس پاپیلومای انسانی ) مربوط به بانوان است، چرا که داشتن این ویروس می تواند ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را بالا ببرد. زگیل تناسلی مردان که این روزها تبدیل به یک مسئله حاد در میان جوامع محسوب می شود، نشان دهنده مشکل یا بیماری در فرد می باشد. این ویروس در آقایان نیز همچون بانوان، منجر به بروز مشکلات سلامتی می شود. بنابراین هم آقایان و هم بانوان باید از راه های کاهش ریسک بروز عفونت ویروس اچ پی وی (HPV) اطلاع داشته باشند.

ابتلا به این ویروس ریسک بروز سرطان تناسلی را تا حدی بالا می برد. با این حال باید بگوییم که این سرطان ها آنچنان رایج نیستند. علاوه بر این، ویروس اچ پی وی می تواند مشکل زگیل های تناسلی را در آقایان و هم در بانوان به وجود آورد. آمار و ارقام نشان می دهد بیش از نیمی از آقایانی که در ایالات متحده آمریکا زندگی جنسی فعالی دارند، در زندگی خود به ویروس اچ پی وی مبتلا می شوند. معمولا این ویروس در آقایان با گذر زمان بدون نیاز به دخالت پزشکی از بین می رود و منجر به بروز مشکلات مختلف سلامتی نخواهد شد.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در زنان

عکس زگیل تناسلی مردان

خطرات زگیل تناسلی در مردان

در رابطه با عوارض زگیل تناسلی در مردان باید گفت که، ویروس اچ پی وی حدود 30 نوع مختلف دارد که برخی از آن ها با سرطان های تناسلی ارتباط دارند و می توانند منجر به بروز سرطان مقعد یا آلت تناسلی در آقایان شوند. هر دو نوع سرطان ذکر شده بسیار نادر هستند. همچنین در افرادی که سیستم ایمنی خوبی در بدن دارند، ریسک بروز آن ها کمتر خواهد بود. طبق تحقیقی که در سال 2006 انجام شد، اتحادیه سرطان آمریکا اعلام کرد حدود 1530 مرد در ایالات متحده آمریکا با سرطان آلت تناسلی دست و پنجه نرم می کردند. همچنین حدود 1910 آقا مشکل سرطان مقعد داشتند.

دیگر انواع ویروس اچ پی وی به ندرت می توانند عامل بروز سرطان در آقایان شوند، اما معمولا منجر به شکل گیری زگیل های تناسلی بر روی پوست آن ها خواهند شد. حدود یک درصد از آقایانی که زندگی جنسی فعالی در آمریکا دارند، زگیل های تناسلی را بر روی پوست خود مشاهده خواهند کرد.

علائم زگیل تناسلی در مردان

خطرات ویروس اچ پی وی در آقایان

آن دسته از انواع ویروس اچ پی وی که ریسک بالایی دارند و منجر به بروز سرطان در بدن می شوند؛ معمولا هیچ علائم خاصی را در آقایان و بانوان از خود نشان نمی دهند. زگیل های تناسلی معمولا اولین علامت هستند. ویروس  HPV عامل بیماری زگیل تناسلی می باشد که علائم آن ممکن است هفته ها، ماهها و یا حتی سالها پس از تماس با این ویروس، آشکار شوند. علائم زگیل های تناسلی شامل موارد زیر می باشد:

 • توده های برجسته، صاف یا زبر بر روی نواحی تناسلی و یا اطراف آن
 • برجستگی هایی که رنگ مشابهی با پوست اطراف خود دارند، یا مقداری تیره تر و یا خاکستری رنگ هستند.
 • برجستگی های پراکنده یا خوشه ای با بافتی شبیه به گل کلم
 • زگیل هایی که بر روی آلت تناسلی، مقعد، کیسه بیضه، کشاله ران و یا قسمت فوقانی ران ظاهر می شوند.
 • زگیل هایی که از طریق رابطه ی جنسی دهانی، در دهان یا گلو ظاهر می شوند.
 • زگیل هایی که گاهی اوقات با درد، خارش، سوزش و یا خونریزی همراه هستند.

آزمایش های تشخیصی برای ویروس اچ پی وی در آقایان

جهت تشخیص زگیل تناسلی در مردان، پزشک معالج ابتدا از ناحیه تناسلی آقایان معاینه به عمل می آورد تا در صورت وجود هرگونه زگیل، تشخیص اولیه اتفاق بیوفتد. برخی از پزشکان برای مشاهده زگیل های ریزی که قابل رویت نیستند از محلول سرکه استفاده می کنند. اما این آزمایش کاملا بدون خطا نیست. گاهی اوقات پوست افراد به شکل اشتباه به عنوان زگیل در نظر گرفته می شود.

هیچ تست عادی و رایجی برای تشخیص ویروس های اچ پی وی پر خطر در آقایان که منجر به بروز سرطان می شوند وجود ندارد. در آزمایش مقعدی (anal Pap test)، پزشکان سلول هایی را از ناحیه مقعد افراد جمع آوری کرده و آن ها را برای مشاهده هرگونه مشکل در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می دهند.

درمان زگیل تناسلی در مردان

هنوز هیچ درمانی برای عفونت اچ پی وی (از نوع بدون علائم) وجود ندارد. به جای آن، تمرکز پزشکان بر روی مشکلات و عوارضی است که توسط ویروس اچ پی وی ایجاد می شوند. پس از ظاهر شدن زگیل های تناسلی، روش های متعدد درمانی را می توان مورد استفاده قرار داد. بیماران می توانند از کرم های تجویزی در خانه استفاده کنند و آن ها را بر روی نواحی مورد نظر قرار دهند. همچنین پزشکان میتوانند با استفاده از عمل جراحی و یا منجمد کردن ( کرایوتراپی)، زگیل ها را در مطب از بین ببرند.

 

برخی از پزشکان درمان خیلی زود زگیل های تناسلی را پیشنهاد نمی کنند، چرا که زگیل ها ممکن است به مرور زمان و بدون نیاز به هیچ دخالتی از بین بروند. همچنین ظاهر شدن تمامی زگیل ها بر روی پوست نیز به یک باره اتفاق نمی افتد و زگیل ها به مرور زمان بر روی پوست افراد پدیدار می شوند. بنابراین فردی که خیلی زود زگیل های تناسلی خود را درمان می کند، ممکن است به جلسات درمانی بیشتر نیاز پیدا کند.

واکسن ویروس اچ پی وی

واکسن ویروس اچ پی وی گارداسیل در سال 2006 برای استفاده در بانوان مورد تایید قرار گرفت، اما هنوز برای آقایان مورد تایید سازمان های معتبر جهانی نیست. برای تشخیص اثر بخش بودن واکسن در آقایان، تحقیقات و پژوهش کارشناسان کماکان ادامه دارد. متخصصان سلامت عمومی بر این باورند که در نهایت پسران و آقایان نیز واکسینه خواهند شد.

چگونه ویروس اچ پی وی را در یک رابطه مدیریت کنیم؟

اگر شریک جنسی طولانی مدت یک مرد به ویروس اچ پی وی مبتلا باشد، احتمال اینکه ویروس مذکور به او منتقل شده باشد بسیار بالا است. ویروس اچ پی وی عموما در بدن آقایان زودتر و ساده تر از بدن بانوان خارج می شود. از بین رفتن ویروس در بانوان عموما دو سال یا بیشتر به طول می انجامد. انواع خاصی از ویروس اچ پی وی که به بروز سرطان دهانه رحم مرتبط هستند معمولا مشکلات سلامتی برای آقایانی که با زن های مبتلا به اچ پی وی هستند ایجاد نمی کنند. اگر یک شریک جنسی به ویروس اچ پی وی مبتلا باشد، این بدان معنا نیست که وی اخیرا با فرد دیگری رابطه جنسی داشته است. این ویروس می تواند بدون هیچگونه علائم و نشانه خاصی برای مدت ها در بدن افراد باقی بماند.

پرهیز و مراقبت تنها راه برای جلوگیری از انتقال ویروس اچ پی وی بین افراد به شمار می رود. همچنین در صورت داشتن رابطه جنسی تنها با یک نفر که به HPV مبتلا نباشد، ریسک انتقال این ویروس کاهش خواهد یافت. همچنین برای کاهش ریسک انتقال ویروس اچ پی وی، آقایان می توانند تعداد شریکان جنسی خود را کاهش دهند و تنها با افرادی رابطه خود را دنبال کنند که در گذشته شریکان جنسی محدودی داشته اند.

 

کاندوم ها نیز تا حدی توانایی محافظت در برابر انتقال ویروس اچ پی وی را دارند. اما کاندوم ها نیز در این زمینه 100 درصد موثر نیستند، چرا که ویروس HPV با برخورد پوست به پوست منتقل می شود. این ویروس می تواند از نواحی که توسط کاندوم پوشیده نمی شوند بین دو شریک جنسی منتقل گردد. در یک تحقیق که اخیرا بر روی بانوانی که به تازگی زندگی جنسی خود را شروع کرده بودند مشخص شد: ریسک بروز عفونت اچ پی وی در کسانی که برای رابطه خود از کاندوم استفاده می کردند 70 درصد کمتر از کسانی که در کمتر از 5 درصد از روابط خود کاندوم استفاده می کردند بود.

برای زگیل تناسلی مردان به چه دکتری مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید، به کلینیک بهداشت جنسی و یا دکتر متخصص اورولوژی مراجعه نمایید. این پزشکان مشکلات دستگاه تناسلی و ادرار را درمان می کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و درمان زگیل تناسلی

2.5/5 - (14 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسین دوشنبه ۲ خرداد ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام. وقتتون بخیر. ببخشید بنده چند تا عکس براتون میفرستم. اگر امکانش هست بفرمایید که این ها مشکل دارند یا خیر. ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 3 روز پیش)
   من در معاینه عکس زگیل نمیبینم
 • تصویر کاربر سام دوشنبه ۲ خرداد ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  زگیل تناسلی داشتم که با اسید سالیسیلیک از بین رفت نیاز باز ادامه بدم ؟
  رنگ تیره ای که ایجاد شد چجوری از بین ببرم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 3 روز پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر من این عکسی که براتون ارسال کردم ایا زیگیل تناسلی هست ممنون میشم پاسخ بدید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 3 روز پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید از نزدیک ببینم در صورت صلاح دید ، کرایو کنم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام روی آلتم ی مدتی هست ی گوشت اضافی اومده فقط هم ی دونه س شبیه زگیل
  آیا زگیل، اگه زگیل باشه برای درمانی باید چیکار کنیم
  امکان داره انتقال پیدا کنه
  ازدواج کردم
  سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 3 روز پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر Bbcj یکشنبه ۱ خرداد ۱( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر ، به نظر شما این ها زگیل هستند؟ به مدت ۲ سال هست که متوجه این ها شدم. به دکتر پوست نشان دادم و گفتند زگیل نیست، اما باز هم نگران این موضوع هستم.
  در اندازه انها تغییری ایجاد نشده و خارش و سوزش هم ندارن.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱ خرداد ۱( 4 روز پیش)
   این زگیل نیست
 • تصویر کاربر رحمت چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  من زگیل دارم یه دونه س اذیت میکنه رادرمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)
   بهترین درمان زگیل تناسلی بر اساس منابع معتبر جهانی پزشکی کرایو درمانی است لیزر زدن وسوزاندن ‌تیغ زدن باعث پخش آنها میشود وبا کرایو درمانی زگیل ۸۰ در صد برای همیشه از بدن می‌رود جهت کرایو با شماره های ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ هر روز از ساعت 10 صبح الی ۱۲ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر صالح چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام من یک سمت کشاله رانم حدود 4 تا گوشت اضافه منگوله ایی کوچک درومده حدود 3 ساله من 21 سالمه کمی بعضی موقع ها خارش داره می خواستم بدونم آیا زگیل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر وزیری چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام
  ایا آزمایش خون می تواند به تشخیص داشتن این بیماری کمک کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)
   تست hpv pcr
 • تصویر کاربر نیما جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  باسلام
  چندماهیه روالت تناسلیم زگیل دراومده بین الت تناسلی وبیضم خارش شدیددارم بایدچکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش)
   اغلب حساسیت است با شامپو بچه بشورید پماد کالامین دی هر ۱۲ ساعت بمالید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  باعرضسلام وخسته نباشید.
  مدتیه که احسا خرش زیر بیضهام دارم وامروز متوجه شدم که لکه هایه سفید رنگ بر رویه کلاهک التم شکل گرفته واحساس خارش دارد ب همراه سوزش .خوشحال میشم اگه بتونین کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر