زگیل و اسکین تگ بیضه و تفاوت های میان آن

شاید خیلی از مردان متوجه تفاوت زگیل و اسکین تگ بیضه نشوند و این دو را با هم اشتباه بگیرند. در این مقاله به تفاوت این دو پرداخته شده است.

عکس زگیل تناسلی

زگیل و اسکین تگ بیضه

زگیل بر روی پوست رشد می کند و زگیل بیضه در واقع روی کیسه بیضه تشکیل می ‌شود نه خود بیضه. احتمال بسیار زیادی وجود دارد که شما زگیل را با دیگر ضایعات پوستی اشتباه بگیرید؛ ولی بهتر است با تفاوت زگیل و اسکین تگ بیضه آشنا شوید. به عنوان مثال جوش ها و کیست هایی که روی کیسه بیضه تشکیل می ‌شوند با زگیل اشتباه گرفته می ‌شود. برای اطمینان می ‌توان از آن عکس گرفت و آن را با عکس های مربوط به زگیل تناسلی مقایسه نمود. در این مقاله به سوالاتی از قبیل: آیا زگیل و اسکین تگ بیضه عملا وجود دارد یا نه؟ شکل زگیل و اسکین تگ بیضه چگونه است؟و سوال مهم اینکه آیا زگیل و اسکین تگ بیضه موجب سرطان میشوند؟و… پاسخ داده می شود.

آیا زگیل می ‌تواند بر روی بیضه تشکیل شود؟

اگرچه این امر ممکن است اتفاق افتد اما بسیار نادر است و در واقع از هر 100 نفر، یک نفر ممکن است به آن مبتلا گردد. زگیل تناسلی در مردان بیشتر بر روی آلت تناسلی و در نواحی مقعد به وجود می آیند و بر روی کیسه بیضه به ندرت اتفاق می افتند. ویروس عامل بسیار مسری بوده و از طریق هرگونه شکاف پوستی در نواحی تناسلی وارد بدن می ‌شود. زگیل های روی کیسه بیضه نیز در صورت هرگونه شکاف و زخم می ‌توانند به وجود بیایند.

زگیل بر روی بیضه

زگیل های موجود بر روی کیسه بیضه چه شکلی هستند؟

در عکس ها و تصاویر موجود زگیل ها معمولاً به صورت زائده پوستی صاف بر روی کیسه بیضه تشکیل شده اند. زگیل های روی کیسه بیضه بیشتر به صورت خوشه و گل کلم هستند. زگیل ها چنانچه آلوده نباشند و در مراحل پایانی درمان قرار نداشته باشند، به رنگ پوست هستند. به طور کلی تمام گونه های زگیل درد ندارند اما ممکن است همراه با خارش باشند. درد نیز یکی از علائم آلوده بودن زگیل است. اگرچه دست زدن به زگیل ها هرگز توصیه نمی ‌شود اما برای تشخیص آن‌ ها می ‌توان از لمس کردن آن‌ ها استفاده کرد. زگیل ها به حالت گوشتی، صاف و گاهی برآمده هستند که این موضوع از طریق لمس کردن به طور کامل مشهود است.

آیا زگیل های روی کیسه بیضه موجب بروز سرطان میشوند؟

زگیل های روی کیسه بیضه باعث بروز سرطان بیضه یا دیگر انواع سرطان نمی ‌شوند و مانند جوش ساده به صورت خود به خود و بدون نیاز به درمان بهبود می یابند. سلول های سرطانی در داخل بیضه رشد می‌ کنند و باعث قلمبگی می ‌شوند که در ابتدا هیچ گونه دردی ندارد. به مرور زمان این قلمبگی بزرگ می ‌شود و با خود احساس درد به همراه دارد.

آیا زگیل ها می ‌تواند به دیگر قسمت های بدن منتشر شود؟

تمام گونه های زگیل مسری هستند و می ‌توانند به قسمت های دیگر مانند سر آلت تناسلی و مجرای ادرار سرایت کنند. یکی از عوامل اصلی سرایت به دیگر قسمت ها، دست زدن به آن‌ ها است. ویروس عامل زگیل تناسلی با ویروس عامل زگیل کف پا متفاوت است اما دست زدن به آن‌ ها به خصوص با دست زخمی می ‌تواند موجب سرایت ویروس به داخل بدن و بروز زگیل شود. مقاربت جنسی با فرد آلوده به این ویروس یکی از علل اصلی بروز زگیل تناسلی است. در واقع تماس پوستی برای انتقال ویروس حتی بدون انجام عمل جنسی کفایت می ‌کند.

ویروس عامل زگیل در بدن حدود 40 درصد از افراد زیر 40 سال وجود دارد. این ویروس می ‌تواند برای مدت ها بدون بروز هیچ گونه علائمی در بدن باقی بماند و در این دوره به افراد دیگر سرایت کند. این ویروس حتی از طریق درمان نیز از بدن خارج نمی ‌شود. به همین دلیل احتمال بروز مجدد زگیل پس از درمان بسیار وجود دارد.

زگیل تناسلی روی بدن

درمان زگیل های روی بیضه

زگیل های روی بیضه به راحتی و از طریق مالیدن روغن کرچک در منزل قابل درمان هستند. علاوه بر این پماد ها و کرم های دارای سالسیلیک اسید برای رهایی از شر زگیل ها مؤثر هستند. چنانچه در مورد زگیل های روی کیسه بیضه مطمئن نیستید، بهترین راه مراجعه و انجام بررسی فیزیکی توسط پزشک است.

اسکین تگ های روی کیسه بیضه

اسکین تگ ها همچون زگیل می ‌توانند بر روی کیسه بیضه تشکیل شوند اما معمولاً آن‌ ها در نواحی باسن و کشاله ران به وجود می آیند. به طور کلی اسکین تگ ها برآمدگی هایی هستند که از طریق ساقه نازکی به سطح پوست چسبیده اند. اسکین تگ های روی کیسه بیضه، هیچ گونه ضرری ندارند و به مرور زمان از پوست جدا می ‌شوند. در برخی موارد نیز ممکن است اسکین تگ ها رشد کنند و باعث بروز ناراحتی گردند.

روش از بین بردن اسکین تگ های روی کیسه بیضه

بهترین روش برای از بین بردن اسکین تگ های روی بیضه استفاده از روغن درخت چای است. همچنین می ‌توان از طریق بستن اسکین تگ با استفاده از تگ بند TagBand و نخ ، آن‌ ها را از بین برد. روش فریز کردن و استفاده از محصولات موضعی می ‌تواند مؤثر باشد اما به دلیل استفاده آن‌ها در ناحیه بیضه ممکن است باعث بروز ناراحتی گردد. برخی افراد ممکن است برای جزئی ترین مسائل مانند جوش های پوستی نیز به پزشک مراجعه کنند که بسیار کار درستی است، چرا که این کار در بیشتر مواقع باعث تشخیص به موقع مسائل جدی تری مانند سرطان می ‌شود.

پروفسور حسین کرمی فوق تخصص زگیل تناسلی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

2.9/5 - (14 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲ خرداد ۳( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من حدود یک ماه پیش که با تیغ موهای زاعد رو زدم چندروز بعدش زائده ای زیر آلتم دیدم توجهی نکردم ولی نرفت و کنارش هم یکی دوتا در اومد و جاهایی که مو رشد میکنه هم ریز لکه هایی هست میخواستم بدونم زیگیله یا نه رابطه هم یکبار داشتم از اخرین بار هم ۱ سال گذشته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ خرداد ۳( 4 روز پیش)
   زگیله باید کرایو بشه
 • تصویر کاربر سنم چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده خانوم هستم و زگیل تناسلی دارم میخواستم بدونم اگه آقایی دست به ناحیه تناسلی من بزنه به مدت طولانی البته از روی شلوار و لباس زیر بعد با همون دست به کاندوم دست بزنه و کاندوم استفاده کنه ممکنه بهش ویروس منتقل بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۳( 2 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۹ اردیبهشت ۳( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام این برگشتگی خیلی کوچک بروی پرده بیضه بوده. خیلی وقته هست اما خواستم ببینم آیا اصلا زگیله یا گوشت اضافس ممنون ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ اردیبهشت ۳( 4 هفته پیش)
   با عرض سلام و احترام باید از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربر زری سه شنبه ۱۵ اسفند ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من بعد رابطه دهانه واژنم شبیه جوش یا تاول زده یکمم هم سفت هس و خارش خیلی کمی دارم دلیلش چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ اسفند ۲( 2 ماه پیش)
   با سلام و احترام لطفا عکس ضایعات رو در سایت با رعایت قوانین ارسال عکس از جمله سایز عکس و فرمت آن ارسال کنید
 • تصویر کاربر امیرحسینن سه شنبه ۱۵ اسفند ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام من اخرین رابطم ۱۴ماه گذشته..اخیرا یه زائده روی جایی که محل ختنه هست دیدم که دکتر رفتم گفتن زگیله و محلول دادن که خیلی زخم شده..ولی خودم فکر میکنم از اول بود و چون خیلی بش ور رفتم بزرگ شد و الان با اینکه محلول میزنم خیلی از بین نرفته..سوال من اینه:
  ۱)این قسمتی که عکسشو واستون دادم ایا زگیل هست؟۲)روی خط وسطی که از مقعد شروع میشه و به کیسه‌بیضه ختم میشه چندتا ضایعه میبینم نمیدونم استین تگ یا زگیل و فکر میکنم از قبل بوده وحساس شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ اسفند ۲( 2 ماه پیش)
   زگیل نیست
  2. تصویر کاربر امیرحسینن دوشنبه ۷ اسفند ۲( 2 ماه پیش)
   دکتر یعنی اون محلول رو کنار بذارم دیگه؟
   نیاز به معاینه بیشتر نیست؟
   ممنون که جواب میدید خسته نباشید
  3. تصویر کاربر امیرحسینن دوشنبه ۷ اسفند ۲( 2 ماه پیش)
   دکتر ینی اون محلول رو دیگه استفاده نکنم؟ نیاز به معاینه بیشتر نیست؟
   لطف میکنید که جواب میدید ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ اسفند ۲( 2 ماه پیش)
   خیر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر متین پنجشنبه ۱۹ بهمن ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  باسلام. من چند ماهی هست که روی کلاهک آلت تناسلیم گوشت های زائد و کوچکی برآمده شده که درد هم ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   یافته نرماله
 • تصویر کاربر نفس یکشنبه ۱۵ بهمن ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من یکساله تبخال تناسلی دارم دکتر هم گفته درمانی نداره جز اینکه سیستم ایمنی بدنموببرم بالا نهایت پمادآسیکلوویر استفاده کنم من چکار کنم خوب بشم واقعا اذیت کنندست و اینکه میگن خیلی خطرناکه تبدیل به زگیل وسرطان میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   همونی که بهتون گفته شده رو ادامه بدین
 • تصویر کاربر ع-الف یکشنبه ۱۵ بهمن ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر دو ضایعه ی بسیار بسیار کوچک که برای پیدا کردنش هم حتی باید فلش بزنم تا پیداشون کنم
  روی کیسه ی بیضه بنده هست و به تازگی متوجه شدم
  چون آدم حساسی هستم خواستم ازتون بپرسم آیا این دو اسکین تگ هستن یا زگیل؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   با عرض سلام و احترام باید از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربر مهدیار یکشنبه ۸ بهمن ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر این ضایعه چند وقتی ایجاد شده بر روی پوست آلتم آیا زگیل هست ؟۱سال پیش رابطه داشتم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   بله زگیل تناسلی میباشد
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۸ بهمن ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام دکتر تقریبا دوماهه که گلوم حالت ملتهب داره فقط دوروز درد داشت سپس بعداز یک ماه دانه هایی کنار انتهایی زبان ایجاد شدبا عکس هایی که فرستادم ممکنه به زگیل تناسلی مبتلا باشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   خیر زگیل تناسلی نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر