زگیل پوستی چیست و چگونه درمان می شود؟

منظور از زگیل پوستی چیست؟ زگیل پوستی، زائده پوستی اغلب برجسته قهوه ای رنگی است که به علت ویروس HPV یا ویروس پایپومای انسانی ایجاد می شود. بیش از 140 نوع ویروس HPV وجود دارد که بعضی از آنها تحت عنوان زگیل تناسلی و فقط از طریق تماس جنسی آلوده در ناحیه تناسلی مردان و زنان ایجاد می شوند و برخی نیز ارتباطی به تماس جنسی نداشته و از طریق آلوده شدن نواحی آسیب دیده پوست (که اغلب به علت خارش و یا زخم و از طریق تماس های معمولی منتقل و باعث زگیل یا برجستگی های گوشتی در بدن و گردن و دست و پا می گردند) ایجاد می شوند.

این زگیل ها اصلاً ارتباطی با تماس جنسی ندارند و خیلی آلوده کننده نمی باشند و 80 درصد در 2 سال، بدون درمان و خودبخود ممکن است از بین بروند.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به زگیل پوستی هستند؟

ارتباط معکوسی بین بروز زگیل و تکثیر آن و شرایط سیستم ایمنی بدن وجود دارد به این معنی که هر چه سیستم ایمنی به هر علتی پایین بیاید، شانس بروز زگیل های پوستی بیشتر می شود. به عنوان مثال زگیل پوستی در اطفال به علت عدم رشد کامل سیستم ایمنی، شایعتر از بزرگسالان می باشد.

ابتلا به زگیل پوستی

علائم زگیل پوستی چگونه است؟

همچنانکه ذکر شد بیش از 140 نوع HPV وجود دارد که می توانند باعث زگیل شوند و لذا شکل زگیل ها بسته به نوع ویروس متفاوت است. شکل های شایع زگیل پوستی به صورت برجستگی های قهوه ای رنگ گوشتی – صورتی و سطحی زبر و خشن و یا زگیل های آبکی ناف دار و یا پاپولهای مرواریدی و خالهای زیر پوستی خود را نشان می دهند.

آیا زگیل های پوستی خطرناک هستند؟

جواب منفی است. بر اساس مطالعات ثابت شده این زگیل ها در 80 درصد موارد خودبخود از بین می روند و هیچ ارتباطی با سرطان پوست و زگیل پوستی ساده وجود ندارد.

درمان زگیل پوستی چیست؟

از قدیم الایام بشر در معرض زگیل های پوستی قرار داشته و لذا به فکر درمان آن نیز بوده است. استفاده از سرکه سیب و مالیدن آن روی زگیل، گذاشتن سیر در روی زگیل، بستن با نخ و بریدن و کندن زگیل ها به صورت درمان های سنتی و قدیمی، برای درمان زگیل از دیرباز استفاده می شود. با پیشرفت در علم بشر و بروز تکنولوژی، امروزه روش هایی از قبیل کرایودرمانی، لیزر، کوتر و پلاسما فرز به عنوان روش های نوین در درمان زگیل معرفی شده اند.

از نظر مکانیسم درمانی، تکنیک های فوق بر اساس سرما درمانی و گرما درمانی تقسیم می شوند. گرما درمانی شامل کوتر یا سوزاندن زگیل و استفاده از لیزر است که با مکانیسم تبخیر زگیل، باعث از بین رفتن زگیل می شوند ولی به خاطر اینکه درون زگیل پر از ویروس HPV می باشد، گرما باعث پخش آن ها در اطراف و هوا شده و لذا اگر بدون ساکشن قوی لیزر و کوتر انجام شود، خطر آلوده شدن اطراف زگیل و حتی مخاطهای بدن از قبیل بینی، حنجره و ریه ها به زگیل وجود دارد.

و لذا بر اساس مطالعات انجام شده و توصیه اکید مراکز علمی جهان، درمان ارجح زگیل پوستی و تناسلی، مکانیسم انجماد یا فریز و یا کرایو درمانی می باشد. در این روش دستگاه اسپری مایع نیتروژن به گاز تبدیل و با ایجاد سرمای منهای 200 درجه، باعث از بین رفتن زگیل و ویروس می شود بدون آنکه آلودگی ایجاد بکند. امروزه مراکز علمی کرایو درمانی را به عنوان خط اول درمان معرفی کرده اند که بهترین وسیله حذف انواع زگیل است.

سوالات متداول

چه مناطقی از بدن به صورت شایع درگیر زگیل می شوند؟

زگیل های پوستی در همه جای بدن می توانند ایجاد شوند. دستها، گردن، زیر بغل، پاها، دهان، کشاله ران، ناحیه های تناسلی، مقعد، واژن خانم ها از مناطق شایع بروز و ظهور زگیل ها می باشند.

آیا زگیل های پوستی غیرتناسلی از طریق تماس جنسی منتقل می شوند؟

جواب منفی است. زگیل های غیرتناسلی که در دست و پا و گردن و کشاله ران و شکم و زیر بغل و گردن هستند، به هیچ وجه باعث انتقال زگیل به طرف مقابل نمی شوند.

فرق زگیل پوستی با زگیل تناسلی چیست؟

از نظر ماهیت، منشاء همه زگیل ها ویروس HPV می باشد. فرق عمده زگیل پوستی با زگیل تناسلی، روش های انتقال آنها است. زگیل های تناسلی فقط از طریق روابط جنسی آلوده منتقل می شوند و بر اساس مطالعات ثابت شده، نوع های پرخطر آن مثل نوع 16 و 18 می توانند در خانم ها مقدمه ایجاد سرطان گردن رحم باشند. زگیل های پوستی هیچ ارتباطی با سابقه تماس های جنسی آلوده ندارند و خطری از نظر ایجاد سرطان نیز ندارند.


دکتر حسین کرمی متخصص درمان زگیل تناسلی

3.6/5 - (13 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شادی شنبه ۱۸ شهریور ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من زیر بغلم زگیل دارم اگ دستم زخم باشه و ب این زگیل دست بزنم ایا دستم زگیل میگیره یا اگ قسمت تناسلیم زخم باشه ب زگیل زیر بغل دست بزنم و بعد ناحیه تناسلی لمس بشه دچار زگیل تناسلی میشم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر شادی شنبه ۱۸ شهریور ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من زیر بغلم زگیل دارم اگ دستم زخم باشه و ب این زگیل دست بزنم ایا دستم زگیل میگیره یا اگ قسمت تناسلیم زخم باشه ب زگیل زیر بغل دست بزنم و بعد ناحیه تناسلی لمس بشه دچار زگیل تناسلی میشم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   سلام خیر
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر