زگیل تناسلی عامل اصلی سرطان گلو

بر اساس مطالعاتی که در کشور آمریکا صورت گرفت ثابت شد که ویروس HPV بیشترین عامل تأثیرگذار در بیماری سرطان گلو و حنجره است. در این میان استعمال دخانیات و مصرف الکل نیز چندان بی‌تأثیر نیست. در این مقاله در مورد hpv دهانی، سرطان گلو و ارتباط آن با زگیل های دهانی صحبت می شود. همچنین راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری نیز ذکر شده است.

سرطان گلوی HPV مثبت چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV یک عفونت منتقل شونده از راه جنسی است. با اینکه این ویروس نواحی تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد اما می تواند در نواحی دیگری هم وجود داشته باشد. به گفته کلینیک Cleveland در آمریکا، 40 نوع از ویروس HPV وجود دارند که نواحی تناسلی، گلو و دهان را تحت تاثیر قرار می دهند. یکی از انواع HPV دهانی به نام HPV- 16 می تواند سبب ایجاد سرطان گلو شود. سرطان به وجود آمده گاهی سرطان گلوی HPV مثبت نامیده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با علائم سرطان گلوی HPV مثبت و چگونگی محافظت از خود در برابر آن، مطالب زیر را دنبال کنید.

hpv دهانی چگونه سرایت می‌کند؟

ویروس HPV از طریق سکس دهانی از فرد آلوده انتقال می‌یابد. هرچند ویروس HPV از راه دهان انتقال می‌یابد اما ممکن است در برخی مواقع از راه‌های دیگر نیز به فردی دیگر سرایت یابد. همچنین سکس دهانی زیاد با افراد متعدد خطر سرایت ویروس HPV را افزایش می‌دهد. البته این بدین معنا نیست اگر شما مبتلا به ویروس HPV شده‌اید، به دلیل آن است که شریک جنسی شما با افراد متعددی بوده است. بسیاری از افراد مبتلا به سرطان گلو ممکن است سکس دهانی نداشته باشند.

انتقال ویروس HPV

علائم hpv دهانی سرطانی

علائم سرطانی اچ پی وی در گلو شبیه به نوع خوش خیم آن است. با این حال، یک مطالعه در سال 2014 یافت کرد که سرطان گلوی HPV مثبت سبب ایجاد تورم بیشتری در ناحیه گردن می شود. در همان مطالعه نتیجه گرفته شد که گلو درد در سرطان گلوی HPV منفی شیوع بیشتری دارد اما با این حال می تواند یک علامت از سرطان گلوی HPV مثبت نیز باشد. دیگر علائم احتمالی سرطان گلوی HPV مثبت شامل موارد زیر می شوند:

✅ تورم غدد لنفی

✅ درد گوش

✅ تورم زبان

✅ درد در هنگام بلع

✅ تغییرات غیر عادی صدا

✅ بی حسی درون دهان

✅ وجود توده های کوچک در درون دهان و اطراف گردن

✅ سرفه خونی

✅ قسمت های سفید یا قرمز بر روی لوزه ها

✅ کاهش وزن بی دلیل

تشخیص HPV دهانی در مراحل اولیه می تواند دشوار باشد. علت آن نیز نبود علائم قابل توجه است. علاوه بر آن، تمامی موارد HPV دهانی به ایجاد مشکلات سلامتی منجر نمی شوند. در واقع، تخمین زده شده است که بسیاری از افراد مبتلا، هیچ گونه علائمی ندارند و این عفونت ظرف دو سال به صورت خود به خودی رفع می شود.

عکس زگیل تناسلی در دهان

چه کسی ممکن است مبتلا به زگیل گلو شود؟

ویروس HPV تناسلی ممکن است هر فردی را که سکس دهانی داشته باشد تهدید کند. بر اساس آمار ارائه‌شده کشور آمریکا، حدود 10 درصد مردان و 6/3 درصد از زنان دردهان خود ویروس HPV دارند. ویروس HPV ممکن است در بعضی افراد در طول یک سال از بین برود اما برخی مدت‌ها ادامه یابد. آزمایشی مخصوصی برای تشخیص زود هنگام ابتلا به HPV دهانی یا سرطان گلوی HPV مثبت وجود ندارد. احتمال دارد پزشک در حین یک معاینه متداول متوجه علائم سرطان گلو یا HPV دهانی شود. در برخی موارد، علائم سرطان گلو در یک ملاقات دندانپزشکی تشخیص داده می شوند. معمولا، سرطان پس از ابتلای فرد به علائم تشخیص داده می شود.

اگر فرد در معرض خطر ابتلا به سرطان باشد حتی در صورتی که هیچ گونه علائمی نداشته باشد، احتمال دارد پزشک انجام یک آزمایش غربالگری سرطان دهان را به او توصیه کند. این آزمایش شامل یک معاینه فیزیکی از داخل دهان و استفاده از یک دوربین کوچک برای مشاهده پشت حلق و تار های صوتی او می شود.

مطلب مرتبط: کدام نوع از ویروس اچ پی وی (HPV) خطرناک تر است؟

مطلب مرتبطزگیل تناسلى در دهان (علائم و درمان)

درمان زگیل حنجره سرطانی

تشخیص سرطان گلو

درمان سرطان گلوی HPV مثبت بسیار شبیه به درمان دیگر انواع سرطان گلو می باشد. روش های درمانی برای هر دو نوع مثبت و منفی HPV سرطان گلو مشابه هستند. هدف این روش های درمانی از بین بردن سلول های سرطانی موجود در ناحیه گلو می باشد؛ تا انتشار پیدا نکرده و سبب ایجاد عوارض بیشتر نشوند. این روش های درمانی می توانند به همراه یک مورد یا بیشتر از موارد زیر استفاده شوند:

 • شیمی درمانی
 • پرتو درمانی
 • جراحی رباتیک، که در آن از آندوسکوپی و دو ابزار کنترل شده رباتی استفاده می شود.
 • برداشت جراحی سلول های سرطانی

روش های انتقال زگیل تناسلی در گلو

1- خانواده و دوستان

به‌طورکلی ویروس HPV از راه نوشیدن از لیوان فرد آلوده یا بوسیدن انتقال نمی‌یابد. البته در مورد بوسیدن هنوز دلایل کاملی وجود ندارد.

2- شریک جنسی مبتلابه ویروس HPV

درصورتی‌که فردی با فرد مبتلابه ویروس HPV رابطه جنسی و سکس دهانی داشته باشد در معرض ابتلا به ویروس HPV دهانی است. البته اگر یک یا هردو شما مبتلابه این ویروس هستید، این بدان معنا نیست که با شخص دیگری ارتباط جنسی برقرار کنید.

3- شریک جنسی تازه

بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان گلو پس از درمان دیگر علائمی از ویروس HPV را ندارند درحالی‌که در برخی افراد ممکن است برخلاف این باشد.

سرطان حنجره

تخمین زده شده که 1 درصد افراد بالغ به عفونت های ناشی از HPV-16 مبتلا می شوند. علاوه بر این، در حدود دو سوم تمامی سرطان های گلو شامل انواعی از HPV-16 هستند. به همین دلیل است که ابتلا به HPV دهانی یک عامل خطر قوی برای ابتلا به سرطان حنجره محسوب می شود. با این وجود، اغلب افراد مبتلا به HPV-16 به سرطان گلو مبتلا نمی شوند. همچنین، یک مطالعه در سال 2017 دریافت که مصرف سیگار می تواند یک عامل خطر مهم به شمار آید. در حالی که مصرف سیگار الزاما سبب ایجاد سرطان گلوی HPV مثبت نمی شود اما سیگاری بودن و داشتن عفونت فعال HPV می تواند خطر کلی ابتلا به سلول های سرطانی را افزایش دهد. همچنین، مصرف سیگار خطر سرطان گلوی HPV منفی را نیز افزایش می دهد.

علاوه بر این، طبق تحقیقی در سطح ملی که اخیرا صورت گرفته است شیوع عفونت HPV دهانی، HPV دهانی پر خطر و  16 HPV دهانی در مردان نسبت به زنان به ترتیب سه، پنج و 6 برابر بیشتر است.

وجود HPV در تومور به چه معنا است؟

بیماران مبتلابه سرطان گلو که در تومور خود HPV دارند به‌ طور متوسط بیشتر از افرادی که این‌گونه نیستند زندگی خواهند کرد. به‌طور میانگین اما افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند و یا درگذشته مصرف می‌کرده‌اند طول عمر کوتاه‌تری دارند. ازاین‌رو ترک استعمال دخانیات به مصرف‌کنندگان آن توصیه می‌شود.

تأثیر واکسن HPV

استفاده از واکسن HPV قبل از انجام عمل جنسی، بهترین گزینه برای پیشگیری از ابتلا به HPV است. البته افرادی که قبلاً رابطه جنسی داشته‌اند نیز می‌توانند از این واکسن استفاده کنند تا از خطر ابتلا به HPV در روابط بعدی خود مصون بمانند. لازم به ذکر که واکسن فقط جنبه پیشگیری دارد و نه درمان. خطر ابتلا شریک جنسی به این بیماری در صورت مبتلا بودن طرف مقابل، بسیار زیاد است؛ اما خطر سرطان گلو در میان چنین افرادی بسیار نادر است.

پیشگیری از سرطان گلو

افراد می توانند با انجام چند اقدام احتیاطی خطر ابتلا به سرطان گلوی مرتبط یا غیر مرتبط با HPV را کاهش دهند. باید به یاد داشت، HPV اغلب علائمی ایجاد نمی کند؛ بنابراین حتی در صورتی که فرد مقابل مبتلا به HPV به نظر نمی رسد محافظت از خود ضروری می باشد. برای کاهش خطر ابتلا می توانید از نکات زیر پیروی کنید:

1- از وسایل محافظتی از جمله کاندوم ها و پوشش های دهانی در حین سکس دهانی استفاده کنید.

2- از مصرف سیگار و نوشیدن بیش از حد الکل خودداری کنید زیرا این موارد در صورت داشتن ابتلا به HPV می توانند سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان گلوی HPV مثبت شوند.

مصرف سیگار و سرطان گلو

3- در حین پاکسازی متداول دندان ها از دندانپزشک خود بخواهید دهانتان را از نظر وجود هر گونه مورد غیرعادی از جمله مناطقی که تغییر رنگ داده اند بررسی کند. همچنین، مخصوصا در صورت داشتن سکس دهانی به صورت متداول دهان خود را به صورت روتین از نظر وجود هر مورد غیرعادی بررسی کنید. در حالی که این مورد نمی تواند از به وجود آمدن سرطان های مرتبط با HPV جلوگیری کند اما می تواند به تشخیص زود هنگام آن ها کمک کند. در صورتی که سن فرد 26 یا کمتر باشد باید با پزشک خود در ارتباط با دریافت واکسن HPV مشورت کند. البته این در صورتی است که قبلا این واکسن را دریافت نکرده باشد.

میزان زنده ماندن افراد مبتلا به سرطان گلو چقدر است؟

سرطان گلوی HPV مثبت معمولا به خوبی به درمان پاسخ داده و میزان زنده ماندن بدون ابتلا به بیماری در افرادی که مبتلا به آن تشخیص داده شده اند 85 تا 90 درصد است. این به این معنی است که اغلب این افراد 5 سال پس از تشخیص، زنده مانده و ابتلایی به سرطان نخواهند داشت. در حدود 7 درصد افراد 14 تا 69 ساله در امریکا به یک عفونت مرتبط با HPV در گلوی خود ابتلا دارند که می تواند به یک سرطان گلو منجر شود. محافظت از خود در برابر عفونت های HPV موردی کلیدی برای پیشگیری از بیماری هایی از جمله سرطان است.

حسین کرمی دکتر زگیل تناسلی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر خانم شنبه ۲۴ مهر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من یه مدته متوجه یه دانه در ته حلقم شدم نمیدونم چی هستش هیچ گونه رابطه ای هم نداشتم ممکنه زگیل باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 5 روز پیش)
   زگیل نیست نگران نباشید
 • تصویر کاربر امین شنبه ۲۴ مهر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر چند تا جوش قسمت انتهای زبانم هست نمی دونم از قبل بوده یا نه ولی الان کاملا حسش میکنم ایا امکانش هست یه hpv دهانی گرفته باشم عکس زبانم را برایتان میفرستم لطفا ببینید،ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 5 روز پیش)
   خیر زگیل نیست ،برجستگی های طبیعی زبان هست
 • تصویر کاربر صنم شنبه ۲۴ مهر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یک ضایعه خیلی ریز که با لمس دست فقط احساس می‌شد و به راحتی دیده نمیشد تو ناحیه تناسلی داشتم و از سر کنجکاوی فشارش دادم فقط اندازه سر سوزن ازش چرک سفید زد بیرون خیلی خیلی کم بود چرکش بعد از اون روز که فشارش دادم بزرگتر شد و خیلی دردناک میترسم نکنه زگیل باشه توروخدا عکسش رو میفرستم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 5 روز پیش)
   اين جوش است انتي بيرتبك بخوريد كپسول سيفكسيم هر ١٢ساعت
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۴ مهر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  پسر ۲۸ ساله هستم.۱ سال و نیمه که روی آلتم زائده های مشکوک به زگیل تناسلی دارم.
  این زائده ها رو در انتها و زیر زبانم پایین لوزه ها مشاهده کردم.به راحتی دیده نمیشن چون زیر لوزه ها و زیر زبان هستن.آیا زگیل هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 5 روز پیش)
   اینا زگیل نیست نگران نباشید
 • تصویر کاربر .... دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر دونه های ته گلو زگیل هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   خیر التهاب ته گلو هست
 • تصویر کاربر سحر دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چندتا زائده تو آلت تناسلی داشتم به تشخیص ۳تا پزشک و نمونه برداری زگیل بود ولی آزمایش اچ پی وی منفی بود و پاپ اسمیرمم mild بود کریو کردم حالا چند روزه انگار چیزی به گلوم چسبیده البته دیده نمیشه لوزمم خیلی کم انگار ملتهب. زگیل زده گلوم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   خیر نگران نباشید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   فقط پاپ اسمیر سالانه انجام بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ۴ تا عکس ارسال کردم واقعیتش از بچگی من یادمه این مدلی بود بیضه هام و الت تناسلی ولی چند وقتیه میترسم زگیل باشن ایا چیز خطرناکی هست این چیز های جوش مانند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   اين جوش است انتي بيرتبك بخوريد كپسول سيفكسيم هر ١٢ساعت
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  وقتتون بخیر....۲۵سال دارم.وحدود۴روزپیش بااحساس بی حسی روی لب وچیزی درگلو وبعدازان دانه های سفیددرانتهای دهان یعنی روی زبان کوچک وتورم درلوزهها ونیزتورم درلنفهای گردن بعلاوه مشکل دربلع ومتاسفانه یک دانه سفیدروی پلک پایین چشم که خیلی اذیت شدم وباغرغره کردن سرکه سیب دردهان دانه هاانگارکم شده وکلا تغییرکردن آیازگیل دهانی هستند ممنون میشم اگربرای درمان راهنمایی بفرمایید.وبه چه پزشک متخصصی رجوع کنم درضمن دراین مدت کوتاه ۳کیلووزن کم کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   متخصص گوش و حلق و بینی
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من سه روز هست که متوجه برجستگی های گوشتی ته زبانم شدم حدودا دو ماه پیش هم گلوم عفونت کرد و لوزهام متورم شد که با دارو خوب شدم میخوام بدونم زیگیله یا نه عکس زبونمو براتون میذارم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   برجستگی های طبیعی زبان هست و زگیل نیست
 • تصویر کاربر سحر جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  دکتر یه هفته پیش گلودرد شدید موقع آب خوردن بدتر میشد ته گلوم دون دون رگای خونی تو دهنم میبینم دوروز چرک خشک کن خوردم دردش خوب شد آبریزش شدید داشتم صدامم عوض شده بود الان میترسم علائم سرطان گلو یا زیگیل دهانی چیزی باشه بالا لوزم دوتا پولیپ کوچولوم میبینم اینم بگم الژری دارم ولی واسه اولین باره همچین چیزی تو گلوم میبینم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   اینا علایم زگیل نیست
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر