زگیل تناسلی عامل اصلی سرطان گلو

بر اساس مطالعاتی که در کشور آمریکا صورت گرفت ثابت شد که ویروس HPV بیشترین عامل تأثیرگذار در بیماری سرطان گلو و حنجره است. در این میان استعمال دخانیات و مصرف الکل نیز چندان بی‌تأثیر نیست. در این مقاله در مورد سرطان گلو و ارتباط آن با زگیل های دهانی صحبت می شود. همچنین راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری نیز ذکر شده است.

سرطان گلوی HPV مثبت چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV یک عفونت منتقل شونده از راه جنسی است. با اینکه این ویروس نواحی تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد اما می تواند در نواحی دیگری هم وجود داشته باشد. به گفته کلینیک Cleveland در آمریکا، 40 نوع از ویروس HPV وجود دارند که نواحی تناسلی، گلو و دهان را تحت تاثیر قرار می دهند. یکی از انواع HPV دهانی به نام HPV- 16 می تواند سبب ایجاد سرطان گلو شود. سرطان به وجود آمده گاهی سرطان گلوی HPV مثبت نامیده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با علائم سرطان گلوی HPV مثبت و چگونگی محافظت از خود در برابر آن، مطالب زیر را دنبال کنید.

ویروس HPV از طریق دهان چگونه سرایت می‌کند؟

ویروس HPV از طریق سکس دهانی از فرد آلوده انتقال می‌یابد. هرچند ویروس HPV از راه دهان انتقال می‌یابد اما ممکن است در برخی مواقع از راه‌های دیگر نیز به فردی دیگر سرایت یابد. همچنین سکس دهانی زیاد با افراد متعدد خطر سرایت ویروس HPV را افزایش می‌دهد. البته این بدین معنا نیست اگر شما مبتلا به ویروس HPV شده‌اید، به دلیل آن است که شریک جنسی شما با افراد متعددی بوده است. بسیاری از افراد مبتلا به سرطان گلو ممکن است سکس دهانی نداشته باشند.

انتقال ویروس HPV

علائم سرطان گلوی HPV مثبت چیست؟

علائم سرطان گلوی HPV مثبت شبیه به علائم نوع منفی آن هستند. با این حال، یک مطالعه در سال 2014 یافت کرد که سرطان گلوی HPV مثبت سبب ایجاد تورم بیشتری در ناحیه گردن می شود. در همان مطالعه نتیجه گرفته شد که گلو درد در سرطان گلوی HPV منفی شیوع بیشتری دارد اما با این حال می تواند یک علامت از سرطان گلوی HPV مثبت نیز باشد. دیگر علائم احتمالی سرطان گلوی HPV مثبت شامل موارد زیر می شوند:

✅ تورم غدد لنفی

✅ درد گوش

✅ تورم زبان

✅ درد در هنگام بلع

✅ تغییرات غیر عادی صدا

✅ بی حسی درون دهان

✅ وجود توده های کوچک در درون دهان و اطراف گردن

✅ سرفه خونی

✅ قسمت های سفید یا قرمز بر روی لوزه ها

✅ کاهش وزن بی دلیل

تشخیص HPV دهانی در مراحل اولیه می تواند دشوار باشد. علت آن نیز نبود علائم قابل توجه است. علاوه بر آن، تمامی موارد HPV دهانی به ایجاد مشکلات سلامتی منجر نمی شوند. در واقع، تخمین زده شده است که بسیاری از افراد مبتلا، هیچ گونه علائمی ندارند و این عفونت ظرف دو سال به صورت خود به خودی رفع می شود.

چه کسی ممکن است مبتلا به ویروس HPV داخل دهان باشد؟

ویروس HPV تناسلی ممکن است هر فردی را که سکس دهانی داشته باشد تهدید کند. بر اساس آمار ارائه‌شده کشور آمریکا، حدود 10 درصد مردان و 6/3 درصد از زنان دردهان خود ویروس HPV دارند. ویروس HPV ممکن است در بعضی افراد در طول یک سال از بین برود اما برخی مدت‌ها ادامه یابد.

تشخیص سرطان گلو

این سرطان چگونه تشخیص داده می شود؟

آزمایشی مخصوصی برای تشخیص زود هنگام ابتلا به HPV دهانی یا سرطان گلوی HPV مثبت وجود ندارد. احتمال دارد پزشک در حین یک معاینه متداول متوجه علائم سرطان گلو یا HPV دهانی شود. در برخی موارد، علائم سرطان گلو در یک ملاقات دندانپزشکی تشخیص داده می شوند. معمولا، سرطان پس از ابتلای فرد به علائم تشخیص داده می شود.

اگر فرد در معرض خطر ابتلا به سرطان باشد حتی در صورتی که هیچ گونه علائمی نداشته باشد، احتمال دارد پزشک انجام یک آزمایش غربالگری سرطان دهان را به او توصیه کند. این آزمایش شامل یک معاینه فیزیکی از داخل دهان و استفاده از یک دوربین کوچک برای مشاهده پشت حلق و تار های صوتی او می شود.

مطلب مرتبط: کدام نوع از ویروس اچ پی وی (HPV) خطرناک تر است؟

مطلب مرتبطزگیل تناسلى در دهان (علائم و درمان)

راه های درمان سرطان گلو

درمان سرطان گلوی HPV مثبت بسیار شبیه به درمان دیگر انواع سرطان گلو می باشد. روش های درمانی برای هر دو نوع مثبت و منفی HPV سرطان گلو مشابه هستند. هدف این روش های درمانی از بین بردن سلول های سرطانی موجود در ناحیه گلو می باشد؛ تا انتشار پیدا نکرده و سبب ایجاد عوارض بیشتر نشوند. این روش های درمانی می توانند به همراه یک مورد یا بیشتر از موارد زیر استفاده شوند:

 • شیمی درمانی
 • پرتو درمانی
 • جراحی رباتیک، که در آن از آندوسکوپی و دو ابزار کنترل شده رباتی استفاده می شود.
 • برداشت جراحی سلول های سرطانی

آیا فرد مبتلا به ویروس HPV می‌تواند بیماری را به دیگران سرایت دهد؟

1- خانواده و دوستان

به‌طورکلی ویروس HPV از راه نوشیدن از لیوان فرد آلوده یا بوسیدن انتقال نمی‌یابد. البته در مورد بوسیدن هنوز دلایل کاملی وجود ندارد.

2- شریک جنسی مبتلابه ویروس HPV

درصورتی‌که فردی با فرد مبتلابه ویروس HPV رابطه جنسی و سکس دهانی داشته باشد در معرض ابتلا به ویروس HPV دهانی است. البته اگر یک یا هردو شما مبتلابه این ویروس هستید، این بدان معنا نیست که با شخص دیگری ارتباط جنسی برقرار کنید.

3- شریک جنسی تازه

بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان گلو پس از درمان دیگر علائمی از ویروس HPV را ندارند درحالی‌که در برخی افراد ممکن است برخلاف این باشد.

سرطان حنجره

چه افرادی بیشتر در معرض خطر می باشند؟

تخمین زده شده که 1 درصد افراد بالغ به عفونت های ناشی از HPV-16 مبتلا می شوند. علاوه بر این، در حدود دو سوم تمامی سرطان های گلو شامل انواعی از HPV-16 هستند. به همین دلیل است که ابتلا به HPV دهانی یک عامل خطر قوی برای ابتلا به سرطان حنجره محسوب می شود. با این وجود، اغلب افراد مبتلا به HPV-16 به سرطان گلو مبتلا نمی شوند. همچنین، یک مطالعه در سال 2017 دریافت که مصرف سیگار می تواند یک عامل خطر مهم به شمار آید.

در حالی که مصرف سیگار الزاما سبب ایجاد سرطان گلوی HPV مثبت نمی شود اما سیگاری بودن و داشتن عفونت فعال HPV می تواند خطر کلی ابتلا به سلول های سرطانی را افزایش دهد. همچنین، مصرف سیگار خطر سرطان گلوی HPV منفی را نیز افزایش می دهد.

علاوه بر این، طبق تحقیقی در سطح ملی که اخیرا صورت گرفته است شیوع عفونت HPV دهانی، HPV دهانی پر خطر و  16 HPV دهانی در مردان نسبت به زنان به ترتیب سه، پنج و 6 برابر بیشتر است.

وجود HPV در تومور به چه معنا است؟

بیماران مبتلابه سرطان گلو که در تومور خود HPV دارند به‌ طور متوسط بیشتر از افرادی که این‌گونه نیستند زندگی خواهند کرد. به‌طور میانگین اما افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند و یا درگذشته مصرف می‌کرده‌اند طول عمر کوتاه‌تری دارند. ازاین‌رو ترک استعمال دخانیات به مصرف‌کنندگان آن توصیه می‌شود.

تأثیر واکسن HPV

استفاده از واکسن HPV قبل از انجام عمل جنسی، بهترین گزینه برای پیشگیری از ابتلا به HPV است. البته افرادی که قبلاً رابطه جنسی داشته‌اند نیز می‌توانند از این واکسن استفاده کنند تا از خطر ابتلا به HPV در روابط بعدی خود مصون بمانند. لازم به ذکر که واکسن فقط جنبه پیشگیری دارد و نه درمان.

آیا شریک جنسی هم در معرض خطر سرطان گلو است؟

خطر ابتلا شریک جنسی به این بیماری در صورت مبتلا بودن طرف مقابل، بسیار زیاد است؛ اما خطر سرطان گلو در میان چنین افرادی بسیار نادر است.

راه های پیشگیری از ابتلا به سرطان گلو چیست؟

افراد می توانند با انجام چند اقدام احتیاطی خطر ابتلا به سرطان گلوی مرتبط یا غیر مرتبط با HPV را کاهش دهند. باید به یاد داشت، HPV اغلب علائمی ایجاد نمی کند؛ بنابراین حتی در صورتی که فرد مقابل مبتلا به HPV به نظر نمی رسد محافظت از خود ضروری می باشد. برای کاهش خطر ابتلا می توانید از نکات زیر پیروی کنید:

1- از وسایل محافظتی از جمله کاندوم ها و پوشش های دهانی در حین سکس دهانی استفاده کنید.

2- از مصرف سیگار و نوشیدن بیش از حد الکل خودداری کنید زیرا این موارد در صورت داشتن ابتلا به HPV می توانند سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان گلوی HPV مثبت شوند.

مصرف سیگار و سرطان گلو

3- در حین پاکسازی متداول دندان ها از دندانپزشک خود بخواهید دهانتان را از نظر وجود هر گونه مورد غیرعادی از جمله مناطقی که تغییر رنگ داده اند بررسی کند. همچنین، مخصوصا در صورت داشتن سکس دهانی به صورت متداول دهان خود را به صورت روتین از نظر وجود هر مورد غیرعادی بررسی کنید. در حالی که این مورد نمی تواند از به وجود آمدن سرطان های مرتبط با HPV جلوگیری کند اما می تواند به تشخیص زود هنگام آن ها کمک کند. در صورتی که سن فرد 26 یا کمتر باشد باید با پزشک خود در ارتباط با دریافت واکسن HPV مشورت کند. البته این در صورتی است که قبلا این واکسن را دریافت نکرده باشد.

میزان زنده ماندن افراد مبتلا به سرطان گلو چقدر است؟

سرطان گلوی HPV مثبت معمولا به خوبی به درمان پاسخ داده و میزان زنده ماندن بدون ابتلا به بیماری در افرادی که مبتلا به آن تشخیص داده شده اند 85 تا 90 درصد است. این به این معنی است که اغلب این افراد 5 سال پس از تشخیص، زنده مانده و ابتلایی به سرطان نخواهند داشت. در حدود 7 درصد افراد 14 تا 69 ساله در امریکا به یک عفونت مرتبط با HPV در گلوی خود ابتلا دارند که می تواند به یک سرطان گلو منجر شود. محافظت از خود در برابر عفونت های HPV موردی کلیدی برای پیشگیری از بیماری هایی از جمله سرطان است.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

زگیل تناسلی عامل اصلی سرطان گلو
2.9 (57.5%) 8 رای

شماره تماس مطب :۲۲۶۴۲۷۴۴ / ۲۲۶۴۷۴۰۴

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرستاره یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر توروخدا جواب بدین😞من طرفم زیگیل داشت و الان مطمعنم ک ته حلقم پشت زیون کوچیکه زیگیل زده چجوری درمان کنم ی جورایی میشه درمان خونگی یا همون خود درمانی کرد؟؟؟ من مجردم و نمیتونم به خانوادم بگم...:)
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرمجید یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت شما میخواستم بدونم آیا واکسن گارداسیل بعد از کرایوو درمانی تاثیر دارد یا نه؟؟؟
  چون دکتر معالجم گفته شما این واکسن تو سه دوره باید بزنین در صورتی که این واکسن توی استان خراسان رضوی موجود نیست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   نه اصلا فایده ندارد
 • تصویر کاربرRamram چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. بنده کرایو کردم و از بین رفت زیگیل هام الان دارم ازدواج میکنم میخوام ببینم با توجه به اینکه این ویروس در بدن من هست الان که کرایو کردم ممکن هست بازم به خانومم منتقل بشه یا نه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   بهتر است خانم واکسن برنند
 • تصویر کاربرR یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر.
  ببخشید من یک سوال داشتم از حضورتون میخواستم ببینم این عکسی که براتون ارسال میکنم زگیل هست؟ اگر نیست نظرتون چیه؟
  ممنون🙏
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
  2. تصویر کاربرRسه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   ممنون آقای دکتر از پاسختون،البته اینی که در عکس هست انگار یکی از پرزهای زبان هست که متورم شده است،میخواستم ببینم شما نظری ندارید درخصوصش؟
   و البته اولش خیلی ریزتر بود الان کمی برجسته شده و اندازه چیزی هست که در عکس ملاحظه میفرمایید.
   اگر نظری دارید بفرمایید
   ممنون اقای دکتر
  3. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   زگیلتیست
  4. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرامیر جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر آیابرای ازدواج لزومی داره این ضایع پوستی را بردارم مشکلی برای همسر آینده بوجود نمیاد من تاحالارابطه جنسی نداشتم ( ضایع پوستی زیرکلاهک آلتم هست) این چیه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۶ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   نه نیازی نیست
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه مرد 29 ساله هستم یک سال و نیم ازدواج کردم اوایل ازدواجمون تا سه چهار ماه پیشگیری میکردیم بدون هیچ مصرف قرصی الان یک سال دو ماهی میشه اقدام برای بچدار شدن کردیم رفتیم دکتر کمالی کرج تشخیص داد تحرک اسپرمم کمه یه مقدار قرص تقویتی داد بهم ولی هیچ نتیجه ای نگرفتم راستی چند سال پیش واریکوسل دو سمتم داشتم ک عول لیزر انجام دادم واریکوسلم خوب شد خواهشم از شما اینه ک راهنمایم کنید آیا قرصی چیزی هست ک تحرک اسپرمم خوب بشه ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۶ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   باید تا دو سال صبر کنید
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر.خانمم ب دکتر مراجعه نموده گفته شوهرت عفونت داره چه آزمایشهایی با انجام بدم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۶ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   کشت از ترشحات مجرا
 • تصویر کاربرک. دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۵ ماه قبل اچ‌پی وی گرفتم.
  ۲.ایاواکسن تسریع میکنه خوب شدن من رو؟
  ۳.اگر دوره ی اول واکسن رو بزنم ،میتونم قبل از دوره ی دوم‌ سکس داشته باشم با وجود پروتکشن کاندوم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۷ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)
   بعد از ابتلا واکسن فایده ندارد
 • تصویر کاربرمهدی چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من و همسرم در مشهد هستیم راسش من از همدم قبلی م این بیماری تبخال تناسلی گرفتم و بعد چهار سال به همسرم دادم واقعا زندگی مون در خطر هست الان سه ماه هست خوب نشدن بالای پانصد قرص و نزدیک ده دکتر بردیم البته خانمم خیلی بدن ناز نازی بقول معروف دارند چون یکی یدونه هستند واقعا نمیدونم جناب دکتر چه کار کنم من تا تهران هم میام پول هم می تونم کارت بکارت کنم البته کارمندم اما هرچی دستور بدید واقعا نمیدونم چه کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   تبخال حالت عود کننده دارد کاری نمیتوان کرد
 • تصویر کاربرمعصومه یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من بایه آقایی صیغه کردم بعدازنزدیک ۳بار رابطه،دفعه ی چهارم که رابطه ی دهانی بود متوجه ی زگیل تناسلی شریک جنسی ام شدم که دورتادور بالای آلتش کامل زگیل های ریزوپیوسته گرفته بود.والان من خیلی نگرانم ازاینکه زگیل بگیرم یابیماری ایدز.خواهش میکنم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 11 ماه پیش)
   باید عکسش را بلینم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر