زگیل تناسلی عامل اصلی سرطان گلو

بر اساس مطالعاتی که در کشور آمریکا صورت گرفت ثابت شد که ویروس HPV بیشترین عامل تأثیرگذار در بیماری سرطان گلو و حنجره است. در این میان استعمال دخانیات و مصرف الکل نیز چندان بی‌تأثیر نیست. در این مقاله در مورد hpv دهانی، سرطان گلو و ارتباط آن با زگیل های دهانی صحبت می شود. همچنین راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری نیز ذکر شده است.

سرطان گلوی HPV مثبت چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV یک عفونت منتقل شونده از راه جنسی است. با اینکه این ویروس نواحی تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد اما می تواند در نواحی دیگری هم وجود داشته باشد. به گفته کلینیک Cleveland در آمریکا، 40 نوع از ویروس HPV وجود دارند که نواحی تناسلی، گلو و دهان را تحت تاثیر قرار می دهند. یکی از انواع HPV دهانی به نام HPV- 16 می تواند سبب ایجاد سرطان گلو شود. سرطان به وجود آمده گاهی سرطان گلوی HPV مثبت نامیده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با علائم سرطان گلوی HPV مثبت و چگونگی محافظت از خود در برابر آن، مطالب زیر را دنبال کنید.

hpv دهانی چگونه سرایت می‌کند؟

ویروس HPV از طریق سکس دهانی از فرد آلوده انتقال می‌یابد. هرچند ویروس HPV از راه دهان انتقال می‌یابد اما ممکن است در برخی مواقع از راه‌های دیگر نیز به فردی دیگر سرایت یابد. همچنین سکس دهانی زیاد با افراد متعدد خطر سرایت ویروس HPV را افزایش می‌دهد. البته این بدین معنا نیست اگر شما مبتلا به ویروس HPV شده‌اید، به دلیل آن است که شریک جنسی شما با افراد متعددی بوده است. بسیاری از افراد مبتلا به سرطان گلو ممکن است سکس دهانی نداشته باشند.

انتقال ویروس HPV

علائم hpv دهانی سرطانی

علائم سرطانی اچ پی وی در گلو شبیه به نوع خوش خیم آن است. با این حال، یک مطالعه در سال 2014 یافت کرد که سرطان گلوی HPV مثبت سبب ایجاد تورم بیشتری در ناحیه گردن می شود. در همان مطالعه نتیجه گرفته شد که گلو درد در سرطان گلوی HPV منفی شیوع بیشتری دارد اما با این حال می تواند یک علامت از سرطان گلوی HPV مثبت نیز باشد. دیگر علائم احتمالی سرطان گلوی HPV مثبت شامل موارد زیر می شوند:

✅ تورم غدد لنفی

✅ درد گوش

✅ تورم زبان

✅ درد در هنگام بلع

✅ تغییرات غیر عادی صدا

✅ بی حسی درون دهان

✅ وجود توده های کوچک در درون دهان و اطراف گردن

✅ سرفه خونی

✅ قسمت های سفید یا قرمز بر روی لوزه ها

✅ کاهش وزن بی دلیل

تشخیص HPV دهانی در مراحل اولیه می تواند دشوار باشد. علت آن نیز نبود علائم قابل توجه است. علاوه بر آن، تمامی موارد HPV دهانی به ایجاد مشکلات سلامتی منجر نمی شوند. در واقع، تخمین زده شده است که بسیاری از افراد مبتلا، هیچ گونه علائمی ندارند و این عفونت ظرف دو سال به صورت خود به خودی رفع می شود.

عکس زگیل تناسلی در دهان

چه کسی ممکن است مبتلا به زگیل گلو شود؟

ویروس HPV تناسلی ممکن است هر فردی را که سکس دهانی داشته باشد تهدید کند. بر اساس آمار ارائه‌شده کشور آمریکا، حدود 10 درصد مردان و 6/3 درصد از زنان دردهان خود ویروس HPV دارند. ویروس HPV ممکن است در بعضی افراد در طول یک سال از بین برود اما برخی مدت‌ها ادامه یابد. آزمایشی مخصوصی برای تشخیص زود هنگام ابتلا به HPV دهانی یا سرطان گلوی HPV مثبت وجود ندارد. احتمال دارد پزشک در حین یک معاینه متداول متوجه علائم سرطان گلو یا HPV دهانی شود. در برخی موارد، علائم سرطان گلو در یک ملاقات دندانپزشکی تشخیص داده می شوند. معمولا، سرطان پس از ابتلای فرد به علائم تشخیص داده می شود.

اگر فرد در معرض خطر ابتلا به سرطان باشد حتی در صورتی که هیچ گونه علائمی نداشته باشد، احتمال دارد پزشک انجام یک آزمایش غربالگری سرطان دهان را به او توصیه کند. این آزمایش شامل یک معاینه فیزیکی از داخل دهان و استفاده از یک دوربین کوچک برای مشاهده پشت حلق و تار های صوتی او می شود.

مطلب مرتبط: کدام نوع از ویروس اچ پی وی (HPV) خطرناک تر است؟

مطلب مرتبطزگیل تناسلى در دهان (علائم و درمان)

درمان زگیل حنجره سرطانی

تشخیص سرطان گلو

درمان سرطان گلوی HPV مثبت بسیار شبیه به درمان دیگر انواع سرطان گلو می باشد. روش های درمانی برای هر دو نوع مثبت و منفی HPV سرطان گلو مشابه هستند. هدف این روش های درمانی از بین بردن سلول های سرطانی موجود در ناحیه گلو می باشد؛ تا انتشار پیدا نکرده و سبب ایجاد عوارض بیشتر نشوند. این روش های درمانی می توانند به همراه یک مورد یا بیشتر از موارد زیر استفاده شوند:

 • شیمی درمانی
 • پرتو درمانی
 • جراحی رباتیک، که در آن از آندوسکوپی و دو ابزار کنترل شده رباتی استفاده می شود.
 • برداشت جراحی سلول های سرطانی

روش های انتقال زگیل تناسلی در گلو

1- خانواده و دوستان

به‌طورکلی ویروس HPV از راه نوشیدن از لیوان فرد آلوده یا بوسیدن انتقال نمی‌یابد. البته در مورد بوسیدن هنوز دلایل کاملی وجود ندارد.

2- شریک جنسی مبتلابه ویروس HPV

درصورتی‌که فردی با فرد مبتلابه ویروس HPV رابطه جنسی و سکس دهانی داشته باشد در معرض ابتلا به ویروس HPV دهانی است. البته اگر یک یا هردو شما مبتلابه این ویروس هستید، این بدان معنا نیست که با شخص دیگری ارتباط جنسی برقرار کنید.

3- شریک جنسی تازه

بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان گلو پس از درمان دیگر علائمی از ویروس HPV را ندارند درحالی‌که در برخی افراد ممکن است برخلاف این باشد.

سرطان حنجره

تخمین زده شده که 1 درصد افراد بالغ به عفونت های ناشی از HPV-16 مبتلا می شوند. علاوه بر این، در حدود دو سوم تمامی سرطان های گلو شامل انواعی از HPV-16 هستند. به همین دلیل است که ابتلا به HPV دهانی یک عامل خطر قوی برای ابتلا به سرطان حنجره محسوب می شود. با این وجود، اغلب افراد مبتلا به HPV-16 به سرطان گلو مبتلا نمی شوند. همچنین، یک مطالعه در سال 2017 دریافت که مصرف سیگار می تواند یک عامل خطر مهم به شمار آید. در حالی که مصرف سیگار الزاما سبب ایجاد سرطان گلوی HPV مثبت نمی شود اما سیگاری بودن و داشتن عفونت فعال HPV می تواند خطر کلی ابتلا به سلول های سرطانی را افزایش دهد. همچنین، مصرف سیگار خطر سرطان گلوی HPV منفی را نیز افزایش می دهد.

علاوه بر این، طبق تحقیقی در سطح ملی که اخیرا صورت گرفته است شیوع عفونت HPV دهانی، HPV دهانی پر خطر و  16 HPV دهانی در مردان نسبت به زنان به ترتیب سه، پنج و 6 برابر بیشتر است.

وجود HPV در تومور به چه معنا است؟

بیماران مبتلابه سرطان گلو که در تومور خود HPV دارند به‌ طور متوسط بیشتر از افرادی که این‌گونه نیستند زندگی خواهند کرد. به‌طور میانگین اما افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند و یا درگذشته مصرف می‌کرده‌اند طول عمر کوتاه‌تری دارند. ازاین‌رو ترک استعمال دخانیات به مصرف‌کنندگان آن توصیه می‌شود.

تأثیر واکسن HPV

استفاده از واکسن HPV قبل از انجام عمل جنسی، بهترین گزینه برای پیشگیری از ابتلا به HPV است. البته افرادی که قبلاً رابطه جنسی داشته‌اند نیز می‌توانند از این واکسن استفاده کنند تا از خطر ابتلا به HPV در روابط بعدی خود مصون بمانند. لازم به ذکر که واکسن فقط جنبه پیشگیری دارد و نه درمان. خطر ابتلا شریک جنسی به این بیماری در صورت مبتلا بودن طرف مقابل، بسیار زیاد است؛ اما خطر سرطان گلو در میان چنین افرادی بسیار نادر است.

پیشگیری از سرطان گلو

افراد می توانند با انجام چند اقدام احتیاطی خطر ابتلا به سرطان گلوی مرتبط یا غیر مرتبط با HPV را کاهش دهند. باید به یاد داشت، HPV اغلب علائمی ایجاد نمی کند؛ بنابراین حتی در صورتی که فرد مقابل مبتلا به HPV به نظر نمی رسد محافظت از خود ضروری می باشد. برای کاهش خطر ابتلا می توانید از نکات زیر پیروی کنید:

1- از وسایل محافظتی از جمله کاندوم ها و پوشش های دهانی در حین سکس دهانی استفاده کنید.

2- از مصرف سیگار و نوشیدن بیش از حد الکل خودداری کنید زیرا این موارد در صورت داشتن ابتلا به HPV می توانند سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان گلوی HPV مثبت شوند.

مصرف سیگار و سرطان گلو

3- در حین پاکسازی متداول دندان ها از دندانپزشک خود بخواهید دهانتان را از نظر وجود هر گونه مورد غیرعادی از جمله مناطقی که تغییر رنگ داده اند بررسی کند. همچنین، مخصوصا در صورت داشتن سکس دهانی به صورت متداول دهان خود را به صورت روتین از نظر وجود هر مورد غیرعادی بررسی کنید. در حالی که این مورد نمی تواند از به وجود آمدن سرطان های مرتبط با HPV جلوگیری کند اما می تواند به تشخیص زود هنگام آن ها کمک کند. در صورتی که سن فرد 26 یا کمتر باشد باید با پزشک خود در ارتباط با دریافت واکسن HPV مشورت کند. البته این در صورتی است که قبلا این واکسن را دریافت نکرده باشد.

میزان زنده ماندن افراد مبتلا به سرطان گلو چقدر است؟

سرطان گلوی HPV مثبت معمولا به خوبی به درمان پاسخ داده و میزان زنده ماندن بدون ابتلا به بیماری در افرادی که مبتلا به آن تشخیص داده شده اند 85 تا 90 درصد است. این به این معنی است که اغلب این افراد 5 سال پس از تشخیص، زنده مانده و ابتلایی به سرطان نخواهند داشت. در حدود 7 درصد افراد 14 تا 69 ساله در امریکا به یک عفونت مرتبط با HPV در گلوی خود ابتلا دارند که می تواند به یک سرطان گلو منجر شود. محافظت از خود در برابر عفونت های HPV موردی کلیدی برای پیشگیری از بیماری هایی از جمله سرطان است.

حسین کرمی دکتر زگیل تناسلی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پرهام پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نیشید من چند وقتی درگیر بیماری زگیل هستم یدوتع روی پیشونی صورتم هست چند وقتتی وهدونه هایی زرد ته گلوم هست میخواستم بدونم اینا زگیلن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 5 روز پیش)
   عکسش رو بفرستید
 • تصویر کاربر سجاد سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر . من 25 سالمه مدتی است حدود 4 روز که در دو طرف زبان در انتهای زبانم دو الی 4 جوش مثل زگیل مانند ولی ضخیم نیست و همسطح خود زبانم هست ظاهر شده و ضایعه سمت راست کمی درد دارد و کمی هم سوزش گلو دارم .میشه راهنمایی کنید .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   عکسش رو بفرستید
 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۱۲ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  1.من نمیدونم خانمم زگیل در رحم یا واژن داشته باشه ولی ما قبلا داشتیم ک درمان کردیم
  الان یه مطلب خوندم تو اینترنت میگه احتمال داره حلق نوزاد مبتلا بشه.
  خیلی نگرانم بچم تازه دنیا اومده نکنه مبتلا بشه ایا
  2.من خیلی سرفه میکنم گاهی هم گلوم حالت جوریه تیر میکشه گاهی ریه م درد میکنه ته گلوم؛ته حلقم رو نگاه کردم زایده هایی هست
  ایا اینها زگیل هستند؟
  اگر هستند چکار کنم
  آزمایشی تستی چیزی نیاز هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   خیر زگیل نیست
 • تصویر کاربر کاویانی شنبه ۲۲ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. من دو هفته پیش با یه آقایی رابطه داشتم. روی بیضه یه چیزی مثل جوش دیدم گفتم بعدش رفت دکتر. گفت که دکتر گفتن زگیل نیست جوشه (اطمینان ندارم راست گفته باشه) الان گلوی من اینجوری شده ممکنه عفونت معمولی باشه یا حتما از اون هست؟😥😥
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   به نظر زگیل نیست برای اطمینان با متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  بنده ده روز پیش برای معاینه پیش دکتر اورولوژی رفتم ایشون یک سانت پایین تر از کلاهک آلت یک زگیل خیلی ریز تشخیص داده و اونجارو فریز کردن بعد از چند روز اون زگیل خشک شدو آویزان شدو بنده زمان که میخواستم اونو بکنم یه ریشه ی به قطر تارمو و به رنگ سفید و به طول ۳ سانت در انتهای این زگیل بود که همه آنرا کامل کشیدم بیرون ،خواستم بدونم اون چیز واقع زگیل بوده ؟و اون ریشه خطرناک نیست؟ البته من عکس اون زگیل و ریشه ش رو براتون پیوست میکنم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   ممکن است زگیل نبوده باشه. خطرناک نیست
 • تصویر کاربر پوریا شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشین ببخشید مزاحم شدم چندوقتیه سر التم برجستگی های که تو عکس میفرستم ایجاد شده نه خارش و سوزش و درد داره رابطه جنسیم نداشتم ممنون میشم راهنماییم کنیم اگه هم مشکلی هست نوبت برام فیکس کنید ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   پماد تریامسینولون هر ۸ ساعت
 • تصویر کاربر نیما چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر من حدود چندماهی هست این لکه های سیاه روی التم میبینم ولی هیچ گونه درد وسوزشی نداره ممنونم میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   برجسته هست؟
  2. تصویر کاربر نیما شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   نه برجستگی زیادی نداره
  3. تصویر کاربر نیما شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   واین که الان مدت زیادی که دارمشون نه کم میشه نه زیاد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   اگر برجسته نیست احتمالا رگیل نباشه ، ترجیحا با متخصص پوست مشورت شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر آرش شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین
  دکتر جان ۱ ماه پیش ضایعات پوستی روی آلت تناسلیم بوجود اومد هنوز بعد از ۱ ماه از بین نرفته و همون جوری مونده نگران شدم میخواستم بدوم جوش هست یا زیگیل تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   ظاهرش به زگیل شباهت ندارد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   از قرص آسیکلویر ۴۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت با مایعات فراوان برای ۷ تا ۱۰ روز استفاده کنید
  3. تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   ممنونم دکتر جان
   به من گفتن مولوسکوم هست میخواستم بدونم از چه طریقی مولوسکوم گرفتم روی بدنه ی آلت تناسلیم زده
  4. تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   و اینکه با درمانی که شما فرمودین (قرص) درمان میشه مولوسکوم یا باید برای فریز کردن بیام خدمدتون
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   شک دارم مولوسکوم باشه ، ابتدا درمانی که گفتم را انجام بدین ، اگر بهتر نشد کرایو شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۸ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  چند ماهی(4/5 ماه) است که یه نقطه کوچک مثل خال یا پوسته اضافه روی الات تناسلی بنده ایجاد شده . خواستم ببینم زگیل است یا خیر ؟؟؟ عکس به پیوست ارسال شد .
  ممنونم
  1. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   این هم چند عکس دیگر .
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   عکس هایی زیر را هم مشاهده کنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید از نزدیک ببینم در صورت صلاح دید ، کرایو کنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر hanna پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر..من سه روزه که پشت یکی از لوزه هام یک زائده میبینم با بافت خود گلو مطابقه..خیلی نگرانم واقعا..ممنون میشم کمکم کنید دکتر..ایا HPV هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   به نظر hpv نیست ، با متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر