زگیل تناسلی عامل اصلی سرطان گلو

آیا زگیل تناسلی عامل اصلی سرطان گلو است؟ بر اساس مطالعاتی که در کشور آمریکا صورت گرفت ثابت شد که ویروس HPV بیشترین عامل تأثیرگذار در بیماری سرطان گلو و حنجره است. در این میان استعمال دخانیات و مصرف الکل نیز چندان بی‌تأثیر نیست. در این مقاله در مورد hpv دهانی، سرطان گلو و ارتباط آن با زگیل های دهانی صحبت می شود. همچنین راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری نیز ذکر شده است.

سرطان گلوی HPV مثبت چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV یک عفونت منتقل شونده از راه جنسی است. با اینکه این ویروس نواحی تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد اما می تواند در نواحی دیگری هم وجود داشته باشد. به گفته کلینیک Cleveland در آمریکا، 40 نوع از ویروس HPV وجود دارند که نواحی تناسلی، گلو و دهان را تحت تاثیر قرار می دهند. یکی از انواع HPV دهانی به نام HPV- 16 می تواند سبب ایجاد سرطان گلو شود. سرطان به وجود آمده گاهی سرطان گلوی HPV مثبت نامیده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با علائم سرطان گلوی HPV مثبت و چگونگی محافظت از خود در برابر آن، مطالب زیر را دنبال کنید.

hpv دهانی چگونه سرایت می‌کند؟

ویروس HPV از طریق سکس دهانی از فرد آلوده انتقال می‌یابد. هرچند ویروس HPV از راه دهان انتقال می‌یابد اما ممکن است در برخی مواقع از راه‌های دیگر نیز به فردی دیگر سرایت یابد. همچنین سکس دهانی زیاد با افراد متعدد خطر سرایت ویروس HPV را افزایش می‌دهد. البته این بدین معنا نیست اگر شما مبتلا به ویروس HPV شده‌اید، به دلیل آن است که شریک جنسی شما با افراد متعددی بوده است. بسیاری از افراد مبتلا به سرطان گلو ممکن است سکس دهانی نداشته باشند.

انتقال ویروس HPV

علائم hpv دهانی سرطانی

علائم اچ پی وی در گلو به چه شکل است؟ علائم سرطانی اچ پی وی در گلو شبیه به نوع خوش خیم آن است. با این حال، یک مطالعه در سال 2014 یافت کرد که سرطان گلوی HPV مثبت سبب ایجاد تورم بیشتری در ناحیه گردن می شود. در همان مطالعه نتیجه گرفته شد که گلو درد در سرطان گلوی HPV منفی شیوع بیشتری دارد اما با این حال می تواند یک علامت از سرطان گلوی HPV مثبت نیز باشد. دیگر علائم احتمالی سرطان گلوی HPV مثبت شامل موارد زیر می شوند:

 • تورم غدد لنفی
 • درد گوش
 • تورم زبان
 • درد در هنگام بلع
 • تغییرات غیر عادی صدا
 • بی حسی درون دهان
 • وجود توده های کوچک در درون دهان و اطراف گردن
 • سرفه خونی
 • قسمت های سفید یا قرمز بر روی لوزه ها
 • کاهش وزن بی دلیل

تشخیص HPV دهانی در مراحل اولیه می تواند دشوار باشد. علت آن نیز نبود علائم قابل توجه است. علاوه بر آن، تمامی موارد HPV دهانی به ایجاد مشکلات سلامتی منجر نمی شوند. در واقع، تخمین زده شده است که بسیاری از افراد مبتلا، هیچ گونه علائمی ندارند و این عفونت ظرف دو سال به صورت خود به خودی رفع می شود.

عکس زگیل دهانی

چه کسی ممکن است مبتلا به زگیل گلو شود؟

آیا رابطه دهانی و سرطان گلو ارتباطی با یکدیگر دارند؟ ویروس HPV تناسلی ممکن است هر فردی را که سکس دهانی داشته باشد تهدید کند. بر اساس آمار ارائه‌ شده کشور آمریکا، حدود 10 درصد مردان و 6/3 درصد از زنان در دهان خود ویروس HPV دارند. ویروس HPV ممکن است در بعضی افراد در طول یک سال از بین برود اما برخی مدت‌ها ادامه یابد. آزمایشی مخصوصی برای تشخیص زود هنگام ابتلا به HPV دهانی یا سرطان گلوی HPV مثبت وجود ندارد. احتمال دارد پزشک در حین یک معاینه متداول متوجه علائم سرطان گلو یا HPV دهانی شود. در برخی موارد، علائم سرطان گلو در یک ملاقات دندانپزشکی تشخیص داده می شوند. معمولا، سرطان پس از ابتلای فرد به علائم تشخیص داده می شود.

اگر فرد در معرض خطر ابتلا به سرطان باشد حتی در صورتی که هیچ گونه علائمی نداشته باشد، احتمال دارد پزشک انجام یک آزمایش غربالگری سرطان دهان را به او توصیه کند. این آزمایش شامل یک معاینه فیزیکی از داخل دهان و استفاده از یک دوربین کوچک برای مشاهده پشت حلق و تار های صوتی او می شود.

مطلب مرتبط: کدام نوع از ویروس اچ پی وی (HPV) خطرناک تر است؟

مطلب مرتبطزگیل تناسلى در دهان (علائم و درمان)

درمان زگیل حنجره سرطانی

تشخیص سرطان گلو

درمان سرطان گلوی HPV مثبت بسیار شبیه به درمان دیگر انواع سرطان گلو می باشد. روش های درمانی برای هر دو نوع مثبت و منفی HPV سرطان گلو مشابه هستند. هدف این روش های درمانی از بین بردن سلول های سرطانی موجود در ناحیه گلو می باشد؛ تا انتشار پیدا نکرده و سبب ایجاد عوارض بیشتر نشوند. این روش های درمانی می توانند به همراه یک مورد یا بیشتر از موارد زیر استفاده شوند:

 • شیمی درمانی
 • پرتو درمانی
 • جراحی رباتیک، که در آن از آندوسکوپی و دو ابزار کنترل شده رباتی استفاده می شود.
 • برداشت جراحی سلول های سرطانی

روش های انتقال زگیل تناسلی در گلو

1- خانواده و دوستان

به‌طورکلی ویروس HPV از راه نوشیدن از لیوان فرد آلوده یا بوسیدن انتقال نمی‌یابد. البته در مورد بوسیدن هنوز دلایل کاملی وجود ندارد.

2- شریک جنسی مبتلابه ویروس HPV

درصورتی‌که فردی با فرد مبتلابه ویروس HPV رابطه جنسی و سکس دهانی داشته باشد در معرض ابتلا به ویروس HPV دهانی است. البته اگر یک یا هردو شما مبتلابه این ویروس هستید، این بدان معنا نیست که با شخص دیگری ارتباط جنسی برقرار کنید.

3- شریک جنسی تازه

بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان گلو پس از درمان دیگر علائمی از ویروس HPV را ندارند درحالی‌که در برخی افراد ممکن است برخلاف این باشد.

سرطان حنجره

تخمین زده شده که 1 درصد افراد بالغ به عفونت های ناشی از HPV-16 مبتلا می شوند. علاوه بر این، در حدود دو سوم تمامی سرطان های گلو شامل انواعی از HPV-16 هستند. به همین دلیل است که ابتلا به HPV دهانی یک عامل خطر قوی برای ابتلا به سرطان حنجره محسوب می شود. با این وجود، اغلب افراد مبتلا به HPV-16 به سرطان گلو مبتلا نمی شوند. همچنین، یک مطالعه در سال 2017 دریافت که مصرف سیگار می تواند یک عامل خطر مهم به شمار آید.

در حالی که مصرف سیگار الزاما سبب ایجاد سرطان گلوی HPV مثبت نمی شود اما سیگاری بودن و داشتن عفونت فعال HPV می تواند خطر کلی ابتلا به سلول های سرطانی را افزایش دهد. همچنین، مصرف سیگار خطر سرطان گلوی HPV منفی را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این، طبق تحقیقی در سطح ملی که اخیرا صورت گرفته است شیوع عفونت HPV دهانی، HPV دهانی پر خطر و  16 HPV دهانی در مردان نسبت به زنان به ترتیب سه، پنج و 6 برابر بیشتر است.

وجود HPV در تومور به چه معنا است؟

بیماران مبتلابه سرطان گلو که در تومور خود HPV دارند به‌ طور متوسط بیشتر از افرادی که این‌گونه نیستند زندگی خواهند کرد. به‌طور میانگین اما افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند و یا درگذشته مصرف می‌کرده‌اند طول عمر کوتاه‌تری دارند. ازاین‌رو ترک استعمال دخانیات به مصرف‌کنندگان آن توصیه می‌شود.

تأثیر واکسن HPV

استفاده از واکسن HPV قبل از انجام عمل جنسی، بهترین گزینه برای پیشگیری از ابتلا به HPV است. البته افرادی که قبلاً رابطه جنسی داشته‌اند نیز می‌توانند از این واکسن استفاده کنند تا از خطر ابتلا به HPV در روابط بعدی خود مصون بمانند. لازم به ذکر که واکسن فقط جنبه پیشگیری دارد و نه درمان. خطر ابتلا شریک جنسی به این بیماری در صورت مبتلا بودن طرف مقابل، بسیار زیاد است؛ اما خطر سرطان گلو در میان چنین افرادی بسیار نادر است.

پیشگیری از سرطان گلو

افراد می توانند با انجام چند اقدام احتیاطی خطر ابتلا به سرطان گلوی مرتبط یا غیر مرتبط با HPV را کاهش دهند. باید به یاد داشت، HPV اغلب علائمی ایجاد نمی کند؛ بنابراین حتی در صورتی که فرد مقابل مبتلا به HPV به نظر نمی رسد محافظت از خود ضروری می باشد. برای کاهش خطر ابتلا می توانید از نکات زیر پیروی کنید:

1- از وسایل محافظتی از جمله کاندوم ها و پوشش های دهانی در حین سکس دهانی استفاده کنید.

2- از مصرف سیگار و نوشیدن بیش از حد الکل خودداری کنید زیرا این موارد در صورت داشتن ابتلا به HPV می توانند سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان گلوی HPV مثبت شوند.

مصرف سیگار و سرطان گلو

3- در حین پاکسازی متداول دندان ها از دندانپزشک خود بخواهید دهانتان را از نظر وجود هر گونه مورد غیرعادی از جمله مناطقی که تغییر رنگ داده اند بررسی کند. همچنین، مخصوصا در صورت داشتن سکس دهانی به صورت متداول دهان خود را به صورت روتین از نظر وجود هر مورد غیرعادی بررسی کنید. در حالی که این مورد نمی تواند از به وجود آمدن سرطان های مرتبط با HPV جلوگیری کند اما می تواند به تشخیص زود هنگام آن ها کمک کند. در صورتی که سن فرد 26 یا کمتر باشد باید با پزشک خود در ارتباط با دریافت واکسن HPV مشورت کند. البته این در صورتی است که قبلا این واکسن را دریافت نکرده باشد.

میزان زنده ماندن افراد مبتلا به سرطان گلو چقدر است؟

سرطان گلوی HPV مثبت معمولا به خوبی به درمان پاسخ داده و میزان زنده ماندن بدون ابتلا به بیماری در افرادی که مبتلا به آن تشخیص داده شده اند 85 تا 90 درصد است. این به این معنی است که اغلب این افراد 5 سال پس از تشخیص، زنده مانده و ابتلایی به سرطان نخواهند داشت. در حدود 7 درصد افراد 14 تا 69 ساله در امریکا به یک عفونت مرتبط با HPV در گلوی خود ابتلا دارند که می تواند به یک سرطان گلو منجر شود. محافظت از خود در برابر عفونت های HPV موردی کلیدی برای پیشگیری از بیماری هایی از جمله سرطان است.

حسین کرمی دکتر زگیل تناسلی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

3.1/5 - (9 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هانیه پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام من دوروز قبل رابطه دهانی داشتم روی الت اقاسه تادونه بکشل جوش یاابله بودالان ازامشب سرفه میکنم و درگلوم هم حس میکنم یچیزی برامده هست ایاامکان داره ک زگیل تناسلی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر ارش دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام ایا زگیل خود به خود خوب می‌شود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   خیر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ستاره دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  اپراتور لیزر هستم ایا بخاری که از لیزر در حین کار بلند میشه ممکنه حاوی ویروس زگیل تناسلی یا حتی سلول سرطانی زنده باشه ؟ برای اپراتور خطرناکه ؟
  اگه جواب مثبته راه حل پیشگیری چی ؟
  ممنون میشم راهنمای ایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   باه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   ایتفاده از ماسک N95
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام میخواستم بدونم، این ها آیا نشانه ای از سرطان گلو یا وجود HPV در دهان هست ؟؟؟
  بزرگ شدن لوزه ها بدون درد که ثابت هستند و خوب نمی شوند، بزرگ شدن غدد بزاقی بدون درد که ثابت هستند و خوب نمی شوند، بخشی از بافت لثه؛ شبیه سنگفرش برآمده شده باشد و بدون درد و خون ریزی که ثابت هستند و خوب نمی شوند و ایجاد بثورات دهانی شبیه حباب که بدون درد و سوزش و خون ریزی ولی ثابت نیستند.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۸ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر من ۴ روز پیش رابطه جنسی دهانی داشتم متاسفانه پارترنم رگیل تناسلی داشت الان دو روزه روی زبونم و ته گلوم تعداد زیادی ضایعه هست امکانش هست ک زگیل دهانی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   من در معاینه عکس زگیل نمیبینم
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۸ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام من چند وقتی که زگیل تناسلی زدم ولی روی اندام تناسلی همسرم چیزی نیست و قبل فهمیدن رابطه دهانی داشتم و امروز گلو درد میکنه و سرم یه جوری میشه لطفا راهنمایی می‌کنید که آیا زگیل هست یا نه و روی بدن همسرم هم عکس فرستادم که اون زگیل یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   من در معاینه عکس زگیل نمیبینم
 • تصویر کاربر سوسن شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتز،شوهر من ۱۵سال هس زگیل تناسلی داره
  خودمم چکاب کردم تا دوسال پیش مبتلا نشده بودم
  الان چن هفته ای هس درناحیه گلو انتهای زبانم زائده های گوشتی دراومده
  رابطه اورال هم دارم
  زگیل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   اینها زگیل نیستند
 • تصویر کاربر مژده شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه عکس براتون میفرستم از گلوی مادرم .چند سال مشکل گبو درد وگوش درد داره .همه جور آزمایش و حتی سونوی گبو انجام داد ولی دکترا گفتن چیزی نیست .امروز این دانه ها رو ته حلقش دیده ما خیلی نگرانیم ،اینا زگیل هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   اینها زگیل نیستند
 • تصویر کاربر مژگان دوشنبه ۲ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر خواهش مي كنم به من جواب بدين خيلي نگرانم من با همسرم رابطه جنسي دهاني دارم ٣سال هست كه ازدواج كردم ما رابطه مون سالمه وتنها خودمون شريك جنسي هم هستيم متاسفانه دوروز پيش يكم احساس گلودرد كردم وفرداش خوب شد ديروز متوجه شدم يك ضايعه تقريبا بي رنگ انتهاي گلوم هست خيلي نگرانم كه نكنه زگيل دهاني باشه بايد چي كار كنم ضمنا كانادا زندگي مي كنم واينجا امكان مراجعه سريع به پزشكم رو ندارم خواهش ميكنم راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   اینها زگیل نیستند
 • تصویر کاربر تینا دوشنبه ۲ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  درصورت ریختن آب منی کسی که hpv دارد دربدن فرد سالم بدون برخورد به زگیل ،فردمبتلا می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 4 ماه پیش)
   خیر
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر