علت سوزش دستگاه تناسلی مردان هنگام ادرار

بدن ما از راه‌ های بسیاری مانند تب و لرز یا درد و ضعف در عضلات، وجود مشکل و یا نقص در سلامتی را خبر می‌ دهد. هر فردی در طول روز بین 4 تا 7 بار، نیاز به دفع ادرار دارد تا از طریق آن، باکتری ‌های موجود در مسیر ادراری را دفع کند. این عمل باید به ‌راحتی و بدون هر گونه درد و ناراحتی انجام شود، اما گاهی اوقات دفع ادرار با سوزش و درد همراه است که بسیار شایع بوده و می‌تواند یکی از علائم مهم برای اثبات عدم عملکرد صحیح، و وجود مشکل در مجاری ادراری باشد.

سوزش ادرار در زنان و در مردان مسن، نسبت به مردان جوان رایج ‌تر است. از آنجا که عوامل متعددی منجر به درد و سوزش ادرار می‌شود، بنابراین شناخت عامل ایجادکننده، می‌تواند به درمان صحیح و اصولی این عارضه کمک کند.

سوزش ادرار

سوزش یا ادرار دردناک (دیسوریا) چیست؟

احساس درد یا سوزش در هنگام ادرار که به ‌عنوان دیسوریا (dysuria) شناخته می‌ شود، به ناراحتی فرد در هنگام ادرار کردن گفته می‌شود. این وضعیت می ‌تواند ناشی از دلایل مختلف باشد و اگرچه به ‌راحتی قابل درمان بوده و نگران‌کننده نیست اما برخی مواقع می‌تواند نشانه ‌ای بر بیماری‌ های جدی‌تر مانند سرطان مثانه، بیماری ‌های مراقبتی و … باشد. درد هنگام ادرار کردن معمولاً در مجرای ادراری، لوله ای که ادرار را از مثانه خارج می‌کند یا در ناحیه اطراف دستگاه تناسلی احساس می ‌شود. این درد ممکن است مانند احساس سوزش و یا خارش باشد و در شروع ادرار، هنگام ادرار کردن و یا بعد از آن رخ دهد.

افرادی که در ابتدای ادرار احساس درد می‌کنند، اغلب دچار عفونت مجاری ادراری هستند و ناراحتی بعد از دفع ادرار، اغلب می‎تواند نشان‌دهنده مشکلات مثانه یا پروستات باشد. هم مردان و هم زنان ممکن است ادرار دردآور را در هر سنی تجربه کنند. در زنان به دلیل کوتاه بودن میزراه (مجرای ادرار)، باکتری‌ ها راحت ‌تر می ‌توانند وارد مثانه شده و باعث عفونت دستگاه ادراری (UTIs) شوند. برای تشخیص دقیق علت ادرار دردناک، پزشک ممکن است برای آگاهی از مقدار گلبول ‌های سفید خون، گلبول ‌های قرمز، پروتئین، گلوکز و مواد شیمیایی خارجی در ادرار، آزمایش ادرار یا غربالگری بیماری ‌های مقاربتی را تجویز کند. مثلاً وجود گلبول ‌های سفید خون در ادرار، نشان دهندۀ عفونت دستگاه ادراری است.

علت سوزش دستگاه تناسلی مردان

دلایل زیادی برای احساس درد یا سوزش دستگاه تناسلی مردان، که معمولاً در پیشابراه (مجرای لوله‌ای آلت تناسلی که ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل می‌کند) احساس می‌ شود، وجود دارد. مردانی که دچار درد یا سوزش در ادرار کردن می‌شوند باید به لحاظ تاریخچه کامل مورد بررسی قرار گیرند.

دلایل بسیاری می ‌تواند منجر به ادرار دردآور و یا سوزش دستگاه تناسلی مردان هنگام ادرار شود که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • عفونت ‌های مقاربتی

بیماری‌ های مقاربتی معمولاً بر روی دستگاه ادراری تأثیر می‌گذارد، بنابراین در صورت ابتلاء به عفونت‌ های مقاربتی (STIs) مانند کلامیدیا، سوزاک و تبخال تناسلی، ممکن است هنگام ادرار کردن دچار درد و سوزش شوید. کسانی که از نظر جنسی فعال هستند، مهم است که از نظر (STIs) غربالگری شوند، به‌ویژه به این دلیل که همیشه با علامت همراه نیست.

 • پروستاتیت

افراد مبتلاء به پروستات ممکن است ادرار دردناک را به دلیل پروستاتیت تجربه کنند. این بیماری التهاب غدۀ پروستات (غدۀ کوچکی که بین مثانه و آلت تناسلی قرار دارد)  است که باعث سوزش و ناراحتی در دستگاه تناسلی مردان می‌شود. در ایجاد پروستاتیت، عفونت دخالت ندارد بلکه بیشتر اوقات علت آن، تحریک عصب ‌های اطراف پروستات است.

متخصص درمان نعوظ
 • التهاب مثانه

دلیل دیگر ادرار دردآور، سیسیت یا التهاب مخاط مثانه است. سیسیت بینابینی (IC) نیز به عنوان سندروم مثانه دردناک شناخته می ‌شود و باعث تحریک مثانه بدون عفونت زمینه ‌ای به مدت 6 هفته یا بیشتر می ‌شود. این معمول‌ ترین نوع سیست است. علایم IC شامل درد و حساسیت در ناحیه مثانه و لگن، درد هنگام نزدیکی، درد در کیسه بیضه و تکرر ادرار است. در برخی موارد، پرتو درمانی می ‌تواند باعث درد مثانه و ادرار شود. این حالت به عنوان سیست تابشی شناخته می‌شود.

 • اورتریت

اورتریت (Urethritis) نشان می ‌دهد که مجرای پیشابراه (مجرای ادرار)، به خاطر باکتری‌ یا ویروس، ملتهب شده ‌است. اورتریت اغلب باعث درد و سوزش دستگاه تناسلی مردان هنگام ادرار، نعوظ دردناک و همچنین باعث افزایش نیاز به ادرار می‌شود. برای درمان اورتریت، پزشک ابتدا علت را بررسی کرده و در صورتی‌ که ناشی از وجود باکتری باشد، آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.

 • اپیدیدیمیت

 ادرار دردناک، همچنین می‌تواند ناشی از اپیدیدیمیت (epididymitis) و یا التهاب اپیدیدیم باشد که بر اثر آن مجرای اپیدیدیم متورم شده و ممکن است موجب تکرر ادرار و یا فوریت در ادرار ‌شود.

 • بیماری سنگ

هنگامی که سنگ کلیه از کلیه پایین می‌آید یا در مثانه ایجاد می‌ شود، می ‌تواند خود را در مجاری ادراری، جایی که ادرار وارد مثانه می‌شود قرار داده و در نتیجه باعث التهاب و دیسوره شود. کم آبی نسبی که روی حالت ‌های مختلف متابولیک (مانند هیپراگزالوری، هیپواوریسمی و هیپرکلسیوری) قرار می‌گیرد، شایع ‌ترین عامل ایجاد درد های ناشی از تشکیل سنگ است.

 • دارو ها

برخی دارو ها مانند دارو های شیمی درمانی و یا پرتو درمانی نیز می توانند باعث عوارض جانبی از جمله درد در دستگاه تناسلی مردان، افزایش دفعات ادرار و خون در ادرار ‌شوند. به‌ طور خاص، دارو هایی که برای درمان سرطان مثانه استفاده می ‌شوند، می‌ توانند مثانه و مجرای ادرار را تحریک و ملتهب کنند.

 • سرطان مثانه

این نوع سرطان، زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌ های غیرطبیعی در مثانه رشد می‌کنند. اگر بیماری تشخیص داده نشده و درمان نشود، این سلول‌ ها می‌ توانند به‌ طور قابل‌ توجهی به بافت و یا ارگان‌ها آسیب بزنند و به قسمت‌های دیگر بدن سرایت کنند. علائم این سرطان شامل تکرر ادرار، ادرار دردناک، خون در ادرار، درد لگن و درد کمر است. علائم ادرار دردآور، اغلب در مراحل بعدی سرطان مثانه ظاهر می‌ شوند.

راه‌های جلوگیری و درمان سوزش ادرار مردان

برای پیشگیری از ابتلاء به درد و سوزش در هنگام ادرار، باید مایعات به میزان زیاد مصرف شود. ادرار کردن قبل از خواب و بعد از رابطه جنسی، نگه نداشتن ادرار برای مدت زمان بیش از حد، خودداری از خوردن غذا های تند و شیرین، الکل و نوشیدنی‌ های کافئین دار، حذف محرک‌ های مثانه از رژیم غذایی، رعایت بهداشت مناسب، می‌تواند شانس ابتلاء به عفونت ادرای را کاهش دهد. درمان احساس درد و سوزش دستگاه تناسلی مردان هنگام ادرار، بستگی به علت آن دارد که ممکن است ناشی از عوامل مختلفی مانند عفونت یا التهاب، عوامل غذایی، مشکل در مثانه و یا پروستات باشد.

بر اساس آزمایش‌های انجام شده و کشت ادرار، اگر باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک اولیه وجود داشته باشد، پرشک ممکن است، داروی مصرفی شما را تغییر دهد تا درد شما به سرعت کاهش یافته و به زندگی عادی خود برگردید. سوزش دستگاه تناسلی و ادرار دردناک یک بیماری شایع است که هم زنان و هم مردان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و در صورت ادامه، تحمل آن برای فرد دشوار می‌شود. اگرچه بروز این شرایط، خود یک بیماری نیست اما نشانه‌‌ای بر وجود مشکل در بدن فرد است. بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند که هر گونه احساس ناراحتی در دفع ادرار و سوزش در دستگاه تناسلی جدی گرفته شود.


دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

3/5 - (12 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی یکشنبه ۷ خرداد ۲( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام من یک ماه میشه که چند عدد جوش مانند که می گویند زیگیل هست دور آلت تناسلی ختینه گاه هست باید چکار کنم؟؟؟و دوسه روز میشه که نوک آلت موقع ادرار سوزش دارد. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ خرداد ۲( 6 روز پیش)
   سلام عکس از ضایعه بفرستید عکس اشتباه اپلود شده
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۱ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  چند قطره ادرار پس از حالت شق شدن بدون خروج منی[بدون خودارضایی] خارج بشه نشانه چیه؟
  ( هیچ وقت درد و سوزش ندارم. مایعات کم مصرف میکنم. گرم مزاج هستم {بیش از حد معمول}. بسیار احساساتی و عاطفی هستم . زیاد دستشویی میرم روزی ۵ بار. مشکل عصبی دارم. وقتی هوا سرد باشد زیاد ادرار دارم.)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   مایع پیش از منی است و در همه انسانها وجود داره و طبیعی است روزی ۵ بار مشکلی نیس
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 33سالم هسته موقعی خارج شدن منی خیلی سوزش دارم همون لحظه سوزش هسته جدیدا موقع ادرار سوزش داره انجام میشه گفتم اگه مشکل هسته به دکتر مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام ازمایش ادرار و کشت ادرار انجام دهید سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری و مثانه نیز انجام دهید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر ، موقع ادرار احساس درد و خوارش در الت تناسلی دارم ، و اول صبح هم وقتی الت تناسلی رو فشار میدی یع مایع سفید رنگی خارج میشود .
  لطفا راهنمایی میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام چند سالتون هست ؟ اخیرا رابطه جنسی داشته اید ؟ ازمایش ادرار و کشت ادرار در نظر گرفته شود
 • تصویر کاربر ناشناس سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  پسر١٢ساله ام حدود چندروزه كه موقع ادرار كردن سوزش نوك دستگاه تناسلي دارد واين سوزش صبحها بيشتر اتفاق ميفتد ولي فقط بعضي وقتها اين سوزش هنگلم دفع ادرار هست وتكرر ادرار ندارد علت چيست وايا بايد ازمايش ادرار داده شود ؟
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 332 مشاهده پرسش
  هنگام دفع ادرار لوله الت تناسلی درد و خارش شدید میگیرد و بعداز دفع خوب میشود کافعیین مصرف دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 11 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۴ خرداد ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر مشکل من اینه که مدتی هست داخل لوله ادرار ورم کرده سوز میزنه.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ خرداد ۱( 11 ماه پیش)
   به متخصص زنان جهت معاینه مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۸ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ۴۱ سالمه من سوزش سرنوک آلت را یکبار سال گذشته احساس کردم و بعد از مدتی خوب شد و امسال دوباره احساس کردم و دعین حال ترشح تیره زرد نزگ نیز میومد البته داکتر مراجعه کردم سفتراسکون طرزیق کرد مدت سه روز دوز تمام شد اما حالا نیز سوزش بعداز ادرار دارم لطف نمده رهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   اغلب حساسیت است با شامپو بچه بشورید پماد کالامین دی هر ۱۲ ساعت بمالید
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۷ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  در ادرار کوچک در الت تناسلی من خیلی سوزش دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   آزمایش آنالیز و کشت ادراری انجام بدید
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  ببخشید اولین باره اینجور شدم سر الت تناسلی سوزش دارم وادرارم نماید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   باید معاینه بشید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   ممکنه تنگی مجرا داشته باشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر