علت سوزش دستگاه تناسلی مردان هنگام ادرار

بدن ما از راه‌ های بسیاری مانند تب و لرز یا درد و ضعف در عضلات، وجود مشکل و یا نقص در سلامتی را خبر می‌ دهد. هر فردی در طول روز بین 4 تا 7 بار، نیاز به دفع ادرار دارد تا از طریق آن، باکتری ‌های موجود در مسیر ادراری را دفع کند. این عمل باید به ‌راحتی و بدون هر گونه درد و ناراحتی انجام شود، اما گاهی اوقات دفع ادرار با سوزش و درد همراه است که بسیار شایع بوده و می‌تواند یکی از علائم مهم برای اثبات عدم عملکرد صحیح، و وجود مشکل در مجاری ادراری باشد.

سوزش ادرار در زنان و در مردان مسن، نسبت به مردان جوان رایج ‌تر است. از آنجا که عوامل متعددی منجر به درد و سوزش ادرار می‌شود، بنابراین شناخت عامل ایجادکننده، می‌تواند به درمان صحیح و اصولی این عارضه کمک کند.

سوزش ادرار

سوزش یا ادرار دردناک (دیسوریا) چیست؟

احساس درد یا سوزش در هنگام ادرار که به ‌عنوان دیسوریا (dysuria) شناخته می‌ شود، به ناراحتی فرد در هنگام ادرار کردن گفته می‌شود. این وضعیت می ‌تواند ناشی از دلایل مختلف باشد و اگرچه به ‌راحتی قابل درمان بوده و نگران‌کننده نیست اما برخی مواقع می‌تواند نشانه ‌ای بر بیماری‌ های جدی‌تر مانند سرطان مثانه، بیماری ‌های مراقبتی و … باشد. درد هنگام ادرار کردن معمولاً در مجرای ادراری، لوله ای که ادرار را از مثانه خارج می‌کند یا در ناحیه اطراف دستگاه تناسلی احساس می ‌شود. این درد ممکن است مانند احساس سوزش و یا خارش باشد و در شروع ادرار، هنگام ادرار کردن و یا بعد از آن رخ دهد.

افرادی که در ابتدای ادرار احساس درد می‌کنند، اغلب دچار عفونت مجاری ادراری هستند و ناراحتی بعد از دفع ادرار، اغلب می‎تواند نشان‌دهنده مشکلات مثانه یا پروستات باشد. هم مردان و هم زنان ممکن است ادرار دردآور را در هر سنی تجربه کنند. در زنان به دلیل کوتاه بودن میزراه (مجرای ادرار)، باکتری‌ ها راحت ‌تر می ‌توانند وارد مثانه شده و باعث عفونت دستگاه ادراری (UTIs) شوند. برای تشخیص دقیق علت ادرار دردناک، پزشک ممکن است برای آگاهی از مقدار گلبول ‌های سفید خون، گلبول ‌های قرمز، پروتئین، گلوکز و مواد شیمیایی خارجی در ادرار، آزمایش ادرار یا غربالگری بیماری ‌های مقاربتی را تجویز کند. مثلاً وجود گلبول ‌های سفید خون در ادرار، نشان دهندۀ عفونت دستگاه ادراری است.

علت سوزش دستگاه تناسلی مردان

دلایل زیادی برای احساس درد یا سوزش دستگاه تناسلی مردان، که معمولاً در پیشابراه (مجرای لوله‌ای آلت تناسلی که ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل می‌کند) احساس می‌ شود، وجود دارد. مردانی که دچار درد یا سوزش در ادرار کردن می‌شوند باید به لحاظ تاریخچه کامل مورد بررسی قرار گیرند.

دلایل بسیاری می ‌تواند منجر به ادرار دردآور و یا سوزش دستگاه تناسلی مردان هنگام ادرار شود که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • عفونت ‌های مقاربتی

بیماری‌ های مقاربتی معمولاً بر روی دستگاه ادراری تأثیر می‌گذارد، بنابراین در صورت ابتلاء به عفونت‌ های مقاربتی (STIs) مانند کلامیدیا، سوزاک و تبخال تناسلی، ممکن است هنگام ادرار کردن دچار درد و سوزش شوید. کسانی که از نظر جنسی فعال هستند، مهم است که از نظر (STIs) غربالگری شوند، به‌ویژه به این دلیل که همیشه با علامت همراه نیست.

 • پروستاتیت

افراد مبتلاء به پروستات ممکن است ادرار دردناک را به دلیل پروستاتیت تجربه کنند. این بیماری التهاب غدۀ پروستات (غدۀ کوچکی که بین مثانه و آلت تناسلی قرار دارد)  است که باعث سوزش و ناراحتی در دستگاه تناسلی مردان می‌شود. در ایجاد پروستاتیت، عفونت دخالت ندارد بلکه بیشتر اوقات علت آن، تحریک عصب ‌های اطراف پروستات است.

متخصص درمان نعوظ
 • التهاب مثانه

دلیل دیگر ادرار دردآور، سیسیت یا التهاب مخاط مثانه است. سیسیت بینابینی (IC) نیز به عنوان سندروم مثانه دردناک شناخته می ‌شود و باعث تحریک مثانه بدون عفونت زمینه ‌ای به مدت 6 هفته یا بیشتر می ‌شود. این معمول‌ ترین نوع سیست است. علایم IC شامل درد و حساسیت در ناحیه مثانه و لگن، درد هنگام نزدیکی، درد در کیسه بیضه و تکرر ادرار است. در برخی موارد، پرتو درمانی می ‌تواند باعث درد مثانه و ادرار شود. این حالت به عنوان سیست تابشی شناخته می‌شود.

 • اورتریت

اورتریت (Urethritis) نشان می ‌دهد که مجرای پیشابراه (مجرای ادرار)، به خاطر باکتری‌ یا ویروس، ملتهب شده ‌است. اورتریت اغلب باعث درد و سوزش دستگاه تناسلی مردان هنگام ادرار، نعوظ دردناک و همچنین باعث افزایش نیاز به ادرار می‌شود. برای درمان اورتریت، پزشک ابتدا علت را بررسی کرده و در صورتی‌ که ناشی از وجود باکتری باشد، آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.

 • اپیدیدیمیت

 ادرار دردناک، همچنین می‌تواند ناشی از اپیدیدیمیت (epididymitis) و یا التهاب اپیدیدیم باشد که بر اثر آن مجرای اپیدیدیم متورم شده و ممکن است موجب تکرر ادرار و یا فوریت در ادرار ‌شود.

 • بیماری سنگ

هنگامی که سنگ کلیه از کلیه پایین می‌آید یا در مثانه ایجاد می‌ شود، می ‌تواند خود را در مجاری ادراری، جایی که ادرار وارد مثانه می‌شود قرار داده و در نتیجه باعث التهاب و دیسوره شود. کم آبی نسبی که روی حالت ‌های مختلف متابولیک (مانند هیپراگزالوری، هیپواوریسمی و هیپرکلسیوری) قرار می‌گیرد، شایع ‌ترین عامل ایجاد درد های ناشی از تشکیل سنگ است.

 • دارو ها

برخی دارو ها مانند دارو های شیمی درمانی و یا پرتو درمانی نیز می توانند باعث عوارض جانبی از جمله درد در دستگاه تناسلی مردان، افزایش دفعات ادرار و خون در ادرار ‌شوند. به‌ طور خاص، دارو هایی که برای درمان سرطان مثانه استفاده می ‌شوند، می‌ توانند مثانه و مجرای ادرار را تحریک و ملتهب کنند.

 • سرطان مثانه

این نوع سرطان، زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌ های غیرطبیعی در مثانه رشد می‌کنند. اگر بیماری تشخیص داده نشده و درمان نشود، این سلول‌ ها می‌ توانند به‌ طور قابل‌ توجهی به بافت و یا ارگان‌ها آسیب بزنند و به قسمت‌های دیگر بدن سرایت کنند. علائم این سرطان شامل تکرر ادرار، ادرار دردناک، خون در ادرار، درد لگن و درد کمر است. علائم ادرار دردآور، اغلب در مراحل بعدی سرطان مثانه ظاهر می‌ شوند.

راه‌های جلوگیری و درمان سوزش ادرار مردان

برای پیشگیری از ابتلاء به درد و سوزش در هنگام ادرار، باید مایعات به میزان زیاد مصرف شود. ادرار کردن قبل از خواب و بعد از رابطه جنسی، نگه نداشتن ادرار برای مدت زمان بیش از حد، خودداری از خوردن غذا های تند و شیرین، الکل و نوشیدنی‌ های کافئین دار، حذف محرک‌ های مثانه از رژیم غذایی، رعایت بهداشت مناسب، می‌تواند شانس ابتلاء به عفونت ادرای را کاهش دهد. درمان احساس درد و سوزش دستگاه تناسلی مردان هنگام ادرار، بستگی به علت آن دارد که ممکن است ناشی از عوامل مختلفی مانند عفونت یا التهاب، عوامل غذایی، مشکل در مثانه و یا پروستات باشد.

بر اساس آزمایش‌های انجام شده و کشت ادرار، اگر باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک اولیه وجود داشته باشد، پرشک ممکن است، داروی مصرفی شما را تغییر دهد تا درد شما به سرعت کاهش یافته و به زندگی عادی خود برگردید. سوزش دستگاه تناسلی و ادرار دردناک یک بیماری شایع است که هم زنان و هم مردان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و در صورت ادامه، تحمل آن برای فرد دشوار می‌شود. اگرچه بروز این شرایط، خود یک بیماری نیست اما نشانه‌‌ای بر وجود مشکل در بدن فرد است. بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند که هر گونه احساس ناراحتی در دفع ادرار و سوزش در دستگاه تناسلی جدی گرفته شود.


پروفسور حسین کرمی فوق تخصص زگیل تناسلی در تهران

3.1/5 - (14 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۷ اسفند ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام روزبخیر دکترجان ، امروز صبح از خواب بیدار شدم و رفتم سرویس موقع دفع ادرار ، اول کمی سوزش در مجاری ادرار احساس کردم و بعد مقداری خون مشاهده کردم، و با فشار دادن کمی به سر نوک الت دوباره کمی خون و سوزش، شما چی دستور می دهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ اسفند ۲( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری و آنالیز و کشت ادراری انجام بشه
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۲ بهمن ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان.بعد از یه سکس.سر آلت موقع ادرار یه سوزش یه لحظه موقع خروج ادرار دارم.نزدیک ده روز.چندروز نبود.ولی الان دوسه روزه دوباره هست.میکروبی شده؟چه قرصی مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   آزمایش کشت ادرار انجام بدین
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۷ آذر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دو روزی میشه که هنگام ادرار نوک الت میسوزه و بعد و یا قبل ادرار هیچ سوزش یا دردی توی هیچ قسمت از بدنم ندارم فقط موقع ادرار میسوزه و بعد از اتمام ادرار کاملا سوزش از بین میره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ آذر ۲( 5 ماه پیش)
   ازمایش کشت ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر ساسان یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  چند روزی هستش سوزش‌ ادرار دارم آلت تناسلی درد مياد همراه با درد بیضه سوزش مقعد هم گاهی دارم‌ دکتر میگه ورم پروستات ولی دارو افاقه نمیکنه قرص پروستاتیت داده با کپسول پروستا نظر شما چیه دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام لطفا با ذکر مجدد نام و مشکلتون به شماره زیر در واتس اپ بفرستید 09394620321
 • تصویر کاربر ساسان یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  چند روزی هستش سوزش‌ ادرار دارم آلت تناسلی درد مياد همراه با درد بیضه سوزش مقعد هم گاهی دارم‌ دکتر میگه ورم پروستات ولی دارو افاقه نمیکنه قرص پروستاتیت داده با کپسول پروستا نظر شما چیه دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام لطفا با ذکر مجدد نام و مشکلتون به شماره زیر در واتس اپ بفرستید 09394620321
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر

  ببخشید هر چند وقت یه بار داخل التم یه تیر و سوزش دارد برای یک دو ثانیه و بعد خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   چقدر اذیتتون میکنه؟
  2. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   برای یکی دو ثانیه هر ده روز یه بار داخل التم یه تیر و سوزش میکشه و سرالتم هم یکم سوزش میگیره ...اما موقع ادرار و نزدیکی سوزش و خون و ترشح ندارم ...۴۱ ساله هستم
  3. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   تقریبا دو سه ماه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   نیاز به اقدامی نداره نگران نباشید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۶ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام علیکم ما بعد ادرار کمی آلت تناسلیون درد می گیرد البته در سال یکی دومرتبه اتفاق می افتد بعد خودش خوب می شد الان هم همان قضیه اتفاق افتاده ممنون می شوم راهنمائیم کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   با عرض سلام و احترام باید از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۳۰ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 15روز پیش یه احساس سوزش در سرآلت و همزمان مقعد داشتم که 8روز بعدش هم از کلیه سمت راستم سنگ دفع کردم سنگ سه دهم بود و خیلی بزرگ نبود. . اما چیزی که منو کلافه کرده همین احساس داغی و سوزش همزمان آلت ومقعد هستش. دوتا دکتر اورولوژ رفتم اولی گفت چیزی نیست و دومی هم پروترال4دهم داد شبی یه دونه. دو روزه دارم مصرف میکنم اما این سوزش کلافم کرده.ازمایش ادرار و خون هم نرمال بود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   مصرف مایعات فراوان داشته باشید خود بخود بهبود پیدا خواهید کرو
 • تصویر کاربر AM دوشنبه ۶ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته‌ نباشید
  من سه روزه که نوک آلتم سوزش احساس میکنم و این سوزش هنگام ادرار نیست و بعد از ادار اینجوری میشم میخواستم بدون این مشکلی هست و راه درمانش چیه خیلی ممنونم اگه پاسخ بدین تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   سلام ترشحی از الت دارید ؟ بعد از رابطه جنسی اینجوری شدید ؟ یک ازمایش ادرار و کشت ادرار دهید
  2. تصویر کاربر AM دوشنبه ۶ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   نه ترشحی ندارم رابطه هم نداشتم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   فقط ازمایش ادرار و کشت ادرار از نظر بررسی عفونت ادراری
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام. حدود ۲۰ روزه که بعد از ادرار درد و ناراحتی در الت و پایین شکم دارم. دو سال پیش اوره پلاسما داشتم که درمان شد. سونو و کشت ادرار به پیوست می‌باشد. آزمایش std پنل هم دادم که همه منفی شد،موقع خواب دردی ندارم اما وقتی بیدار میشم بعد مدتی ناراحتی شروع میشه، در کل درد ثابت نیست و کم و زیاد میشه.ممنون میشم راهنمایی کنید. ۳۹ سالمه مجرد
  1. تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 9 ماه پیش)
   ی دکتر رفتم که گفتم پروستات مزمن هست و دارو ندادن، توصیه های دارویی و غیر دارویی شما چیه؟ ممنون
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 9 ماه پیش)
   سلام فشار ادرار باریک نشده و قطره قطره نشده ؟
  3. تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 9 ماه پیش)
   قطره قطره نشده . فشار هم چیز خاصی احساس نمیکنم.الان دردی ندارم اما تا یکی دو ساعت پیش درد خفیف بود. بعضی وقتا حس میکنم پایین شکم بالای الت آتیش گرفته.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 9 ماه پیش)
   بعیده مشکل پروستات باشه چون علایم ادراری میده . منشا درد احتمالا سیستم ادراری نیست مگر گهگاه سنگ دفع کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر