۸ اقدام لازم برای مراقبت از پوست پس از انجام کرایو تراپی

یکی از راه های درمان زگیل تناسلی استفاده از کرایو تراپی می باشد. در این مقاله اقدامات لازم بعد از انجام این عمل آورده شده است. کرایو تراپی فرایندی است که جهت از بین بردن بافت ها از سرمای شدید (نیتروژن مایع) استفاده می کند. این روش اغلب برای درمان ضایعات پوستی از جمله زائده ها و نواحی استفاده می کند که با پوست دیگر نواحی تفاوت دارند. 

کرایوسرجری یا کرایو تراپی چیست؟

کرایوسرجری یا به اختصار کرایو فرایندی پزشکی است که شامل اعمال یک ماده سرد، معمولا نیتروژن مایع، بر روی پوست جهت انجماد و تخریب ضایعات پوستی خوش خیم یا بد خیم می باشد. در بسیاری از موارد، کرایو به صورت سرپایی انجام شده و ممکن است بیمار به چند جلسه درمانی در طول چند هفته تا چند ماه نیاز داشته باشد. دوره بهبودی معمولا پیچیده نیست اما ممکن است پس از انجام کرایو ابتلا به عفونت، جای زخم، تغییرات رنگدانه ای و بی حسی رخ دهد. مراقبت مناسب از زخم جهت به حداقل رساندن این خطرات ضروری می باشد.

مراقبت های لازم بعد از انجام کرایو چیست؟

در ادامه مراقبت های  لازم بعد از انجام کرایو قدم به قدم آورده شده است.

✅ قدم اول

در صورتی که پزشک دستورالعمل دیگری به فرد توصیه نکرده باشد، فرد باید ناحیه زخم را به مدت 24 ساعت پس از جراحی در معرض هوای آزاد قرار دهد.

✅ قدم دوم

فرد باید به محض اجازه پزشک، زخم خود را با آب گرم و صابون آنتی باکتریال پاک سازی کند. ناحیه درمان شده باید از روز پس از فرایند به صورت روزانه به وسیله آب و صابون فاقد رایحه شسته شود. آن ناحیه باید بدون پوشش رها شود. در صورت وجود ترشحات می توان آن ناحیه را با یک بانداژ پوشاند. در صورتی که قسمت درمان شده دچار دلمه شود می توان تا هنگامی که از بین برود بر روی آن وازلین اعمال کرد.  همچنین او می تواند با خیس کردن یک گاز استریل به وسیله هیدروژن پراکسید و مالیدن آن به آرامی بر روی زخم، پوست و دلمه های ناشی از زخم را بردارد.

✅ قدم سوم

فرد باید پس از پاک سازی زخم فورا بانداژ خود را عوض کرده و تا هنگام التیام زخم آن را پوشیده نگه دارد. در برخی موارد، ممکن است فرد در چند روز تا چند هفته اول پس از عمل کرایو ،نیاز به استفاده از یک بانداژ هیدرواکتیو داشته باشد. این بانداژ حاوی موادی است که سرعت بهبود زخم را بیشتر کرده و از عفونت جلوگیری می کند.

بانداژ زگیل تناسلی

✅ قدم چهارم

بیمار باید با پاک سازی تاول ها و زخم های باز شده به صورت دو بار در هفته و به وسیله صابون آنتی باکتریال از ابتلا به عفونت جلوگیری کند. همچنین پیشنهاد می شود که قبل از اعمال یک بانداژ تازه، مقدار کمی ژل پترولیوم به محل اضافه شود.

✅ قدم پنجم

بیمار باید دارو های تجویز شده توسط پزشک، مانند مسکن ها و آنتی بیوتیک ها را مصرف کند. فرد می تواند جهت تسکین درد های خفیف از استامینوفن بدون نسخه هر سه تا چهار ساعت استفاده کند.

✅ قدم ششم

فرد باید در ملاقات های برنامه ریزی شده با پزشک شرکت کرده و در صورت ابتلا به تاول، تورم، خونریزی، قرمزی یا ترشح در نزدیکی ناحیه زخم قبل از ملاقات بعدی با پزشک تماس گیرد. در صورتی که بیمار به تب یا دردی شدید مبتلا شود باید فورا با پزشک خود تماس گیرد. در صورت خونریزی شدید فرد باید فورا به دنبال مراقبت های اورژانسی پزشکی باشد.

✅ قدم هفتم

در صورت بروز هر گونه خونریزی، باید با استفاده از یک گاز تمیز به مدت 15 دقیقه بر روی آن ناحیه محکم فشار داده شود. در صورت متوقف نشدن خونریزی، این مرحله باید تکرار شود. در صورتی که پس از تکرار این مرحله خونریزی متوقف نشود باید با مطب پزشک تماس گرفته شود.

✅ قدم هشتم

 تا زمانی که ناحیه درمان شده بهبود نیافته است نباید از صابون های رایحه دار، آرایش یا لوسیون ها استفاده شود. این بهبود حداقل 10 روز پس از فرایند به طول می انجامد. احتمال دارد تعدادی از مو های ناحیه درمان شده ریزش کرده و این ریزش به صورت دائمی باشد. ریزش موها به عمقی از پوست بستگی دارد که سرما به آن نفوذ کرده است.

هنگامی که ناحیه درمان شده بهبود یافت، جهت محافظت از آن در برابر تشکیل جای زخم باید مقدار زیادی ضد آفتاب با عدد SPF حداقل 30 اعمال کرد. SPF واحد میزان عامل محافظت کننده در برابر آفتاب می باشد. ممکن است تا حداکثر یک سال پس از انجام فرایند تغییر رنگی در ناحیه درمان شده به وجود آید. این تغییر رنگ می تواند شامل قرمز شدن، صورتی شدن و تیره تر یا روشن تر شدن پوست شود. امکان دارد برخی افراد این تغییر رنگ را حتی برای مدتی بیشتر و یا به صورت دائم داشته باشند.

در صورت داشتن موارد زیر باید با پزشک یا پرستار خود تماس گرفته شود:

– دمای بدنی 38 درجه یا بالا تر

– لرز

– داشتن هر کدام از علائم زیر در ناحیه درمان شده یا اطراف آن:

 • قرمزی یا تورمی که وسعت آن به نواحی درمان نشده پوست نیز کشیده شود
 • افزایش درد یا ناراحتی در ناحیه درمان شده
 • گرم یا سفت بودن پوست ناحیه درمان شده
 • افزایش ترشحات زرد یا سبز از ناحیه درمان شده
 • بوی بد
 • خونریزی که پس از اعمال فشار بر روی آن متوقف نمی شود

– داشتن هر گونه سوال یا نگرانی

– هر گونه مشکلی که غیر منتظره باشد

مطلب مرتبط: کرایوتراپی بهترین راه درمان زگیل تناسلی

مواد دارویی مورد نیاز برای بیمار پس از انجام کرایو چیست؟

تمامی موارد مورد نیاز بعد از انجام عمل کرایو به منظور جلوگیری از عفونت های ممکن، عبارت است از:

– صابون آنتی باکتریال

– بانداژهای گاز استریل

– چسب بانداژ

– هیدروژن پراکسید

– ژل پترولیوم

– استامینوفن بدون نسخه

این موضوع را هم در نظر داشته باشیم که زخم های کوچک معمولا ظرف مدت 2 تا 3 هفته التیام می یابند در حالی که زخم های بزرگتر ممکن است نیاز به یک ماه یا بیشتر زمان جهت بهبودی داشته باشند.

آیا پس از کرایو تراپی ناحیه ی درمان قرمز می شود؟

ناحیه درمان شده به سرعت پس از کرایو تراپی قرمز می شود. همچنین احتمال دارد این ناحیه دچار تاول یا تورم نیز بشود. در صورت بروز این موارد نباید تاول را پاره کرد. ممکن است در آن ناحیه ترشحاتی شفاف دیده شوند. این ترشحات عادی هستند. ناحیه درمان شده ظرف مدت 7 تا 10 روز التیام می یابد. این درمان معمولا جای زخمی بر جای نمی گذارد.

کرایو تراپی برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟

ضایعاتی که در بدن بوجود می آید و می توانند با کرایو تراپی درمان شوند موارد زیر را شامل شوند:

خوش خیم (غیر سرطانی): پیش سرطانی مانند کراتوزیس آکنه: این موارد نواحی فلس مانندی بر روی پوست هستند که در آینده می توانند به سرطان تبدیل شوند.

سرطان سطح پوست: این مورد سرطانی است که در سطح پوست به وجود می آید.

کرایو تراپی همچنین بر روی محافظت از نواحی اطراف ضایعات و کاهش حداکثری ایجاد جای زخم تمرکز دارد.

جهت آماده شدن برای کرایو تراپی نیاز به انجام هیچ کاری نیست اما ممکن است فرد مجبور باشد تا آرایش، لوسیون یا پودری را که قبل از فرایند به پوست خود زده است پاک کند. پس از آن پزشک نیتروژن مایع را به محلی که باید درمان شود اسپری می کند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

۸ اقدام لازم برای مراقبت از پوست پس از انجام کرایو تراپی
3.8 (75%) 4 رای

شماره تماس مطب :۲۲۶۴۲۷۴۴ / ۲۲۶۴۷۴۰۴

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمیلاد جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دارای زگیل تناسلی هستم . حدودا ۷ یا ۸ عدد . دو بار با فاصله زمانی زیاد کرایو کردم . و یک عدد هم در بین پاهام در اومد . به دکتر مراجعه کردم و قرص پاور فیت واکسن گارداسیل تجویز کردن . با نامزدم ارتباط تماسی بدون دخول داشتم . آیا ممکن ایشون هم‌مبتلا شده باشند (نشانه های ظاهری ندارند ولی پریود ایشون زیاد شده ) ؟ آیا ممکن هست من بتونم بصورت کلی از شر زگیل ها خلاص بشم یا تا آخر عمر با قی می مونه ؟ ازدواج میتونم بکنم یا نه ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   شما اگر دارید کرایو کنید قبل تز ازدواج به خانم واکسن بزنید کافی است
 • تصویر کاربرفرناز جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین .۳ روز پیش زیگیل هایی رو که با خارش پخش شده بودن رو کرایو کردم .فقط یکیشون تاول زده .و الان خارش دارم .میخواستم بدونم عکس رو ببینین و بهم بگین که آیا دارن خوب میشن ؟من پماد زینک اکسید میزنم .و اینکه چند روز طول میکشه که بریزن .بعد ریختن زیگیل ها چی کار کنم و اینکه اون تاول چرا بزرگه .ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   در حال خوب شدن هستند
  2. تصویر کاربرفرنازدوشنبه ۲۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   ممنون آقای دکتر .فقط الان درست ی‌ هفته از فیز کردنشون میگذره و خیلیهاشون ریختن .این دو تا عکس رو بی زحمت ببینید .چرا روی اینها تاثیری نکرده .
  3. تصویر کاربرفرنازدوشنبه ۲۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   ممنون آقای دکتر .فقط الان درست ی‌ هفته از فیز کردنشون میگذره و خیلیهاشون ریختن .این دو تا عکس رو بی زحمت ببینید .چرا روی اینها تاثیری نکرده .
  4. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   عالی است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرسامان پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز و دوست داشتنی.حقیر1سالی میشه که زگیل تناسلی دارم که اوایلش مطمئن نبودم که با مراجعه به پزشک متوجه شدم و بهم محلول پودفلین تجویز کرد.در مراحل اول محلول زگیل رو از بین برد ولی بعدش مجدد رشد میکرد.الانم تعدادش به8زگیل رسیده که2تا بزرگتر و6تا ریز وزیرپوستی میباشد.بدلیل شرایط کاری امکان اومدن به تهران برام غیرممکنه میشه راهنماییم کنید با توجه به عکس های ارسالی که ایا این محلول رو ادامه بدم یا نه.خیلی خیلی متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرمحبوبه چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من امروز رفتم دکتر فکرمیکردم میخچه کف پام هست دکتر تشخیص زگیل دادن و فریز کردن ازساعا ۱۱ صبح تا الان که ۱۱ شب هست درد دارم و نمبتونم پاموزمین بذارم اصلا هم اطراف ناحیه مربوطه تاول یا ورمی نکرده.نگرانم یه کم ...عکس مربوط به الان هست یعنی بعد ازچندین ساعت از عمل فریز انجام دادن...خیلی نگرانم که باز بخواد ادامه داربشه یا لیزر چون میگن خیییلی درد داره..لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   نگران مباش درست عمل کردید
 • تصویر کاربرسجاد شنبه ۶ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر عرض سلام و خسته نباشید. من دو هفته پیش خدمت شما عمل کرایو رو انجام دادم هفته قبل هم خدمت رسیدم و از وضعیت کار رضایت داشتین. تو این هفته که پوسته تاولها ریخت یکی از زخمها هو عمیق شده و هم همیشه حالت مرطوب داره. خیلی کم ترشحات چسبناک زرد هم داره. ولی بو یا درد نداره. اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۶ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   اینها نشان از خوب شدن دارد صبر کنید
 • تصویر کاربرکرایو شنبه ۶ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . من دوشنبه گذشته جلسه سوم کرایو زگیل تناسلی خودم رو انجام دادم . در ۲ بار قبل هیچ گونه عوارضی مشاهده نشد . اما بعد از بار سوم ، اطراف زگیل ها شدیدن به حالت ۱ هاله و به فرم یک سکه سیاه شد و امروز بعد از گذشت ۳ روز از جلسه سوم ، پوست اون مناطق که کرایو انجام دادم برداشته شد و زخم شده . ایا این طبیعیه ؟ چیکار باید انجام بدم با توجه به محل بد زگیل ها بر روی ختنه گاه . ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۶ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   بله طبیعی است
 • تصویر کاربرسما شنبه ۶ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر. چن وقت پیش کشاله رانم جوش زد چن تا دکتر که رفتم تشخیص های متفاوت دادن و درنهایت دکتر پوست گفت زیگل تناسلیه و کرایو کردن.براتون عکس‌میفرستم لطفا بگین تشخیصشون درست بوده؟؟ اینا زگیل هستن ؟؟؟؟؟بنده مجردم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۲۹ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
  2. تصویر کاربرسمایکشنبه ۳۰ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
   خیلی ممنون اقای دکتر‌ . به نظر شما مت واکسن تزریق بکنم ؟؟
  3. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
  4. تصویر کاربرسماسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر جای مطمنی هست شما معرفی کنین که بتونم واکسن بخرم ؟؟ امکان داره واکسن تقلبی بدن ؟؟
  5. تصویر کاربرسماسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر جای مطمنی هست که شما معرفی کنین بتونم واکسن بخرم؟ امکان داره واکسن تقلبی بفروشن ؟
  6. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۶ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربرسما شنبه ۲۹ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر. چن وقت پیش کشاله رانم جوش زد چن تا دکتر که رفتم تشخیص های متفاوت دادن و درنهایت دکتر پوست گفت زیگل تناسلیه و کرایو کردن.براتون عکس‌میفرستم لطفا بگین تشخیصشون درست بوده؟؟ اینا زگیل هستن ؟؟؟؟؟بنده مجردم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۲۹ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربرعبدالله دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام

  کرایوتراپی زگیل تناسلی را با بیهوشی اگر بخواهیم انجام میدید؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
  2. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرمصطفی جمعه ۷ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا بعد از فریز کردن میشه حمام رفت؟
  آلان ۴۸ ساعت از عمل فریز گذشته
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۷ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   بله مشکلی ندارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر