۸ اقدام لازم برای مراقبت از پوست پس از انجام کرایو تراپی

یکی از راه های درمان زگیل تناسلی استفاده از کرایو تراپی می باشد. در این مقاله اقدامات لازم بعد از انجام این عمل آورده شده است. کرایو تراپی فرایندی است که جهت از بین بردن بافت ها از سرمای شدید (نیتروژن مایع) استفاده می کند. این روش اغلب برای درمان ضایعات پوستی از جمله زائده ها و نواحی استفاده می کند که با پوست دیگر نواحی تفاوت دارند. 

کرایوسرجری یا کرایو تراپی چیست؟

کرایوسرجری یا به اختصار کرایو فرایندی پزشکی است که شامل اعمال یک ماده سرد، معمولا نیتروژن مایع، بر روی پوست جهت انجماد و تخریب ضایعات پوستی خوش خیم یا بد خیم می باشد. در بسیاری از موارد، کرایو به صورت سرپایی انجام شده و ممکن است بیمار به چند جلسه درمانی در طول چند هفته تا چند ماه نیاز داشته باشد. دوره بهبودی معمولا پیچیده نیست اما ممکن است پس از انجام کرایو ابتلا به عفونت، جای زخم، تغییرات رنگدانه ای و بی حسی رخ دهد. مراقبت مناسب از زخم جهت به حداقل رساندن این خطرات ضروری می باشد.

مراقبت های لازم بعد از انجام کرایو چیست؟

در ادامه مراقبت های  لازم بعد از انجام کرایو قدم به قدم آورده شده است.

✅ قدم اول

در صورتی که پزشک دستورالعمل دیگری به فرد توصیه نکرده باشد، فرد باید ناحیه زخم را به مدت 24 ساعت پس از جراحی در معرض هوای آزاد قرار دهد.

✅ قدم دوم

فرد باید به محض اجازه پزشک، زخم خود را با آب گرم و صابون آنتی باکتریال پاک سازی کند. ناحیه درمان شده باید از روز پس از فرایند به صورت روزانه به وسیله آب و صابون فاقد رایحه شسته شود. آن ناحیه باید بدون پوشش رها شود. در صورت وجود ترشحات می توان آن ناحیه را با یک بانداژ پوشاند. در صورتی که قسمت درمان شده دچار دلمه شود می توان تا هنگامی که از بین برود بر روی آن وازلین اعمال کرد.  همچنین او می تواند با خیس کردن یک گاز استریل به وسیله هیدروژن پراکسید و مالیدن آن به آرامی بر روی زخم، پوست و دلمه های ناشی از زخم را بردارد.

✅ قدم سوم

فرد باید پس از پاک سازی زخم فورا بانداژ خود را عوض کرده و تا هنگام التیام زخم آن را پوشیده نگه دارد. در برخی موارد، ممکن است فرد در چند روز تا چند هفته اول پس از عمل کرایو ،نیاز به استفاده از یک بانداژ هیدرواکتیو داشته باشد. این بانداژ حاوی موادی است که سرعت بهبود زخم را بیشتر کرده و از عفونت جلوگیری می کند.

بانداژ زگیل تناسلی

✅ قدم چهارم

بیمار باید با پاک سازی تاول ها و زخم های باز شده به صورت دو بار در هفته و به وسیله صابون آنتی باکتریال از ابتلا به عفونت جلوگیری کند. همچنین پیشنهاد می شود که قبل از اعمال یک بانداژ تازه، مقدار کمی ژل پترولیوم به محل اضافه شود.

✅ قدم پنجم

بیمار باید دارو های تجویز شده توسط پزشک، مانند مسکن ها و آنتی بیوتیک ها را مصرف کند. فرد می تواند جهت تسکین درد های خفیف از استامینوفن بدون نسخه هر سه تا چهار ساعت استفاده کند.

✅ قدم ششم

فرد باید در ملاقات های برنامه ریزی شده با پزشک شرکت کرده و در صورت ابتلا به تاول، تورم، خونریزی، قرمزی یا ترشح در نزدیکی ناحیه زخم قبل از ملاقات بعدی با پزشک تماس گیرد. در صورتی که بیمار به تب یا دردی شدید مبتلا شود باید فورا با پزشک خود تماس گیرد. در صورت خونریزی شدید فرد باید فورا به دنبال مراقبت های اورژانسی پزشکی باشد.

✅ قدم هفتم

در صورت بروز هر گونه خونریزی، باید با استفاده از یک گاز تمیز به مدت 15 دقیقه بر روی آن ناحیه محکم فشار داده شود. در صورت متوقف نشدن خونریزی، این مرحله باید تکرار شود. در صورتی که پس از تکرار این مرحله خونریزی متوقف نشود باید با مطب پزشک تماس گرفته شود.

✅ قدم هشتم

 تا زمانی که ناحیه درمان شده بهبود نیافته است نباید از صابون های رایحه دار، آرایش یا لوسیون ها استفاده شود. این بهبود حداقل 10 روز پس از فرایند به طول می انجامد. احتمال دارد تعدادی از مو های ناحیه درمان شده ریزش کرده و این ریزش به صورت دائمی باشد. ریزش موها به عمقی از پوست بستگی دارد که سرما به آن نفوذ کرده است.

هنگامی که ناحیه درمان شده بهبود یافت، جهت محافظت از آن در برابر تشکیل جای زخم باید مقدار زیادی ضد آفتاب با عدد SPF حداقل 30 اعمال کرد. SPF واحد میزان عامل محافظت کننده در برابر آفتاب می باشد. ممکن است تا حداکثر یک سال پس از انجام فرایند تغییر رنگی در ناحیه درمان شده به وجود آید. این تغییر رنگ می تواند شامل قرمز شدن، صورتی شدن و تیره تر یا روشن تر شدن پوست شود. امکان دارد برخی افراد این تغییر رنگ را حتی برای مدتی بیشتر و یا به صورت دائم داشته باشند.

در صورت داشتن موارد زیر باید با پزشک یا پرستار خود تماس گرفته شود:

– دمای بدنی 38 درجه یا بالا تر

– لرز

– داشتن هر کدام از علائم زیر در ناحیه درمان شده یا اطراف آن:

 • قرمزی یا تورمی که وسعت آن به نواحی درمان نشده پوست نیز کشیده شود
 • افزایش درد یا ناراحتی در ناحیه درمان شده
 • گرم یا سفت بودن پوست ناحیه درمان شده
 • افزایش ترشحات زرد یا سبز از ناحیه درمان شده
 • بوی بد
 • خونریزی که پس از اعمال فشار بر روی آن متوقف نمی شود

– داشتن هر گونه سوال یا نگرانی

– هر گونه مشکلی که غیر منتظره باشد

مطلب مرتبط: کرایوتراپی بهترین راه درمان زگیل تناسلی

مواد دارویی مورد نیاز برای بیمار پس از انجام کرایو چیست؟

تمامی موارد مورد نیاز بعد از انجام عمل کرایو به منظور جلوگیری از عفونت های ممکن، عبارت است از:

– صابون آنتی باکتریال

– بانداژهای گاز استریل

– چسب بانداژ

– هیدروژن پراکسید

– ژل پترولیوم

– استامینوفن بدون نسخه

این موضوع را هم در نظر داشته باشیم که زخم های کوچک معمولا ظرف مدت 2 تا 3 هفته التیام می یابند در حالی که زخم های بزرگتر ممکن است نیاز به یک ماه یا بیشتر زمان جهت بهبودی داشته باشند.

آیا پس از کرایو تراپی ناحیه ی درمان قرمز می شود؟

ناحیه درمان شده به سرعت پس از کرایو تراپی قرمز می شود. همچنین احتمال دارد این ناحیه دچار تاول یا تورم نیز بشود. در صورت بروز این موارد نباید تاول را پاره کرد. ممکن است در آن ناحیه ترشحاتی شفاف دیده شوند. این ترشحات عادی هستند. ناحیه درمان شده ظرف مدت 7 تا 10 روز التیام می یابد. این درمان معمولا جای زخمی بر جای نمی گذارد.

کرایو تراپی برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟

ضایعاتی که در بدن بوجود می آید و می توانند با کرایو تراپی درمان شوند موارد زیر را شامل شوند:

خوش خیم (غیر سرطانی): پیش سرطانی مانند کراتوزیس آکنه: این موارد نواحی فلس مانندی بر روی پوست هستند که در آینده می توانند به سرطان تبدیل شوند.

سرطان سطح پوست: این مورد سرطانی است که در سطح پوست به وجود می آید.

کرایو تراپی همچنین بر روی محافظت از نواحی اطراف ضایعات و کاهش حداکثری ایجاد جای زخم تمرکز دارد.

جهت آماده شدن برای کرایو تراپی نیاز به انجام هیچ کاری نیست اما ممکن است فرد مجبور باشد تا آرایش، لوسیون یا پودری را که قبل از فرایند به پوست خود زده است پاک کند. پس از آن پزشک نیتروژن مایع را به محلی که باید درمان شود اسپری می کند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

۸ اقدام لازم برای مراقبت از پوست پس از انجام کرایو تراپی
3.3 (66.67%) 3 رای

شماره تماس مطب :۲۲۶۴۲۷۴۴ / ۲۲۶۴۷۴۰۴

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمد پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید.
  چندی پیش براتون عکسی از زائده های روی آلت خودم فرستادم که شما فرمودین از دیدتون زگیل نیست.( تصویر 1 ) اما الان به تازگی توی یه سایت خارجی زبان، یه تصویری دیدم که شبیه زائده های بنده ست.( تصویر 2 به همراه لینک ) برای بنده، این زائده ها سه چهار تاست و همینقدر کوچیکه و یک جا متمرکز نیست و هرکدوم یه جایی هستن .آیا این ها زگیل تناسلی اند؟ با کرایو قابل درمانه؟ درضمن بنده حدود شش سال پیش یکبار سکس بدون دخول داشتم.
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)
   اینها زگیل نیستند
 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید. حدود شش سال پیش رابطه جنسی داشتم و حدود یکی دو سالی هست متوجه این زائده ها روی سرآلت تناسلی م شدم. آیا زگیل تناسلی هست؟ با کرایو قابل درمان هست با توجه به ابعاد کوچکشون؟ و همچنین اینکه بعد از کرایو، این مساله برای ازدواج بنده مشکل زا خواهد بود؟ ( مشکلاتی نظیر سرطان رحم در فرد مقابل )
  پیشاپیش بسیار سپاسگزارم از وقتی که میگذارید.
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)
   از نظر من زگيل نيست
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۲۵ آبان ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. لطف کنیدبفرمایید بعد از عمل فریز کردن درپاشنه پا با فاصله زمانی یک روز کف پا به سمت مج رگه های خونی قرمز وتاول مشاهده می شوددررابطه با مراقبت های بعدی ارائه طریق فرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۲۵ آبان ۹۷( 4 هفته پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربررویا دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۳ سالی میشه خارش شدید دارم والان چند روزیه در یک سمت ناحیه واژن احساس زبری میکنم وکنار مقعدم زگیل دارم نمیدونم چی هستن کمکم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۷ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   بیایید کرایو کنم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربرماهان چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید. من چند روز‌ پیش زگیل تناسلیم را کرایو کردم اما دکترم انتی بیوتیکی تجویز نکرد آیا بدون انتی بیوتیک بدن امکان ضعیف کردن ویروس‌ را داره تا عود نکند؟ و سوال دیگم اینکه ایا انتی‌بیوتیک آزیترومایسین ۵۰۰ برای درمان زگیل تناسلی پس از‌کرایو مناسب هست؟ ممنون اقای دکتر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   نیازی نیست
 • تصویر کاربرغزل چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر
  ميخواستم بپرسم ازونجايى كه افراد مبتلا به hpv ممكنه هيچ نشونه وعلائمى نداشته باشند ،آيا ممكنه اين ويروس از طريق به استخر رفتن ويا بوسيدن لب ها هم انتقال پيدا بكنه به افراد سالم يا نه فقط از رابطه يا تماس دهان و آلت تناسلى منتقل ميشه به افراد؟!
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   فقط تماس جنسی
 • تصویر کاربرمهناز چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر.من مدت ٦ ماه هست كه داخل دهنم و كنار زبان كوچكم زائده اي شبيه به جوش ايجاد شده كه حس بدي در بلعيدن بهم دست ميده.چون همسرم داراي زگيل تناسلي هستند ميترسم كه به دهان من منتقل شده باشه.ولي اصلا نميدونم به چه پزشكي بابت معاينه مراجعه كنم.ميشه لطفا راهنماييم كنيد؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   عکس
 • تصویر کاربرشيما چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید!
  من دختر خانمی هستم 19 ساله که 1سال پیش اتفاق ناخواسته ای واسم افتاد از ناحیه مقعد دچار بیماری زگيل مقعد شدم
  مورد درمان پزشکی قرار گرفتم و با روش محلول اسید برطرف شدن
  آزمایش ویروس HPV و HIV انجام دادم هر دو منفی بود
  الان بعد از 6ماه حساس شدم و حس میکنم در ناحیه واژن برآمدگی هايي دارم مانند دونه ای که تقریباً هم سطح با پوستم هست
  هیچ علایمی مثل خارش یا سوزش یا درد ندارم
  شک کردم که آیا زگيل واژن است یا خیر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   عکس؟
 • تصویر کاربرسپیده چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین.من همسرم دچار زگیل تناسلی شده که با هم رابطه هم داشتیم و نمیدونم الان من هم دچار شدم یا خیر .میشه بهترین دکتر اصفهان رو معرفی کنید بهم واسه درمان جفتمون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   پلپ اسمیر بدهید
 • تصویر کاربررحیمی یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باکره هستم اما تماس پوستی تو نامزدی داشتیم. یک بار متوجه چند برجستگی شدم شبیه جوش بود یا چیز دیگه واقعا یادم نمیاد. بعدها ازش پرسیدمگفت اسکوریت سابوره بوده و قسم که خوب شده و دکتر گفته زگیل تناسلی و تبخال تناسلی نبوده.من نگرانم که اولا من نگرفته باشم دوما یه سال و دو ماه گذشته ممکنه گرفته باشم و ظاهر نشده باشه ازمایش خون و معاینه توسط دکتر زنان هم دال بر سلامتم بوده شکر خدا ولی اروم نمیگیرم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   شما مشکلی ندارید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر