8 اقدام لازم برای مراقبت از پوست پس از انجام کرایو تراپی

یکی از راه های درمان زگیل تناسلی استفاده از کرایو تراپی می باشد. در این مقاله اقدامات لازم بعد از انجام این عمل آورده شده است. کرایو تراپی فرایندی است که جهت از بین بردن بافت ها از سرمای شدید (نیتروژن مایع) استفاده می کند. این روش اغلب برای درمان ضایعات پوستی از جمله زائده ها و نواحی استفاده می کند که با پوست دیگر نواحی تفاوت دارند.


کرایوسرجری یا کرایو تراپی چیست؟

کرایوسرجری یا به اختصار کرایو تراپی فرایندی پزشکی است که شامل اعمال یک ماده سرد، معمولا نیتروژن مایع، بر روی پوست جهت انجماد و تخریب ضایعات پوستی خوش خیم یا بد خیم می باشد.

در بسیاری از موارد، کرایو به صورت سرپایی انجام شده و ممکن است بیمار به چند جلسه درمانی در طول چند هفته تا چند ماه نیاز داشته باشد. دوره بهبودی معمولا پیچیده نیست اما ممکن است پس از انجام کرایو ابتلا به عفونت، جای زخم، تغییرات رنگدانه ای و بی حسی رخ دهد. مراقبت مناسب از زخم جهت به حداقل رساندن این خطرات ضروری می باشد.

مراقبت های لازم بعد از انجام کرایو چیست؟

در ادامه اقدامات لازم بعد از انجام کرایو قدم به قدم آورده شده است.

1- شستشوی زخم بعد از کرایو

فرد باید به محض اجازه پزشک، زخم خود را با آب گرم و صابون آنتی باکتریال پاک سازی کند. ناحیه درمان شده باید از روز پس از فرایند به صورت روزانه به وسیله آب و صابون فاقد رایحه شسته شود. آن ناحیه باید بدون پوشش رها شود.

در صورت وجود ترشحات می توان آن ناحیه را با یک بانداژ پوشاند. در صورتی که قسمت درمان شده دچار دلمه شود می توان تا هنگامی که از بین برود بر روی آن وازلین اعمال کرد.  همچنین او می تواند با خیس کردن یک گاز استریل به وسیله هیدروژن پراکسید و مالیدن آن به آرامی بر روی زخم، پوست و دلمه های ناشی از زخم را بردارد.

2- پانسمان زخم

فرد باید پس از پاک سازی زخم فورا بانداژ خود را عوض کرده و تا هنگام التیام زخم آن را پوشیده نگه دارد. در برخی موارد، ممکن است فرد در چند روز تا چند هفته اول پس از عمل کرایو ،نیاز به استفاده از یک بانداژ هیدرواکتیو داشته باشد. این بانداژ حاوی موادی است که سرعت بهبود زخم را بیشتر کرده و از عفونت جلوگیری می کند.

بانداژ زگیل تناسلی

3- جلوگیری از ایجاد عفونت

بیمار باید با پاک سازی تاول ها و زخم های باز شده به صورت دو بار در هفته و به وسیله صابون آنتی باکتریال از ابتلا به عفونت جلوگیری کند. همچنین پیشنهاد می شود که قبل از اعمال یک بانداژ تازه، مقدار کمی ژل پترولیوم به محل اضافه شود.

4- مصرف داروهای تجویز شده

بیمار باید دارو های تجویز شده توسط پزشک، مانند مسکن ها و آنتی بیوتیک ها را مصرف کند. فرد می تواند جهت تسکین درد های خفیف از استامینوفن بدون نسخه هر سه تا چهار ساعت استفاده کند.

5- مراجعه به پزشک برای بررسی زخم ها

فرد باید در ملاقات های برنامه ریزی شده با پزشک شرکت کرده و در صورت ابتلا به تاول، تورم، خونریزی، قرمزی یا ترشح در نزدیکی ناحیه زخم قبل از ملاقات بعدی با پزشک تماس گیرد. در صورتی که بیمار به تب یا دردی شدید مبتلا شود باید فورا با پزشک خود تماس گیرد. در صورت خونریزی شدید فرد باید فورا به دنبال مراقبت های اورژانسی پزشکی باشد.

6- جلوگیری از خونریزی

در صورت بروز هر گونه خونریزی، باید با استفاده از یک گاز تمیز به مدت 15 دقیقه بر روی آن ناحیه محکم فشار داده شود. در صورت متوقف نشدن خونریزی، این مرحله باید تکرار شود. در صورتی که پس از تکرار این مرحله خونریزی متوقف نشود باید با مطب پزشک تماس گرفته شود.

7- استفاده نکردن از صابون های رایحه دار در محل

 تا زمانی که ناحیه درمان شده بهبود نیافته است نباید از صابون های رایحه دار، آرایش یا لوسیون ها استفاده شود. این بهبود حداقل 10 روز پس از فرایند به طول می انجامد. احتمال دارد تعدادی از مو های ناحیه درمان شده ریزش کرده و این ریزش به صورت دائمی باشد. ریزش موها به عمقی از پوست بستگی دارد که سرما به آن نفوذ کرده است.

هنگامی که ناحیه درمان شده بهبود یافت، جهت محافظت از آن در برابر تشکیل جای زخم باید مقدار زیادی ضد آفتاب با عدد SPF حداقل 30 اعمال کرد. SPF واحد میزان عامل محافظت کننده در برابر آفتاب می باشد.

ممکن است تا حداکثر یک سال پس از انجام فرایند تغییر رنگی در ناحیه درمان شده به وجود آید. این تغییر رنگ می تواند شامل قرمز شدن، صورتی شدن و تیره تر یا روشن تر شدن پوست شود. امکان دارد برخی افراد این تغییر رنگ را حتی برای مدتی بیشتر و یا به صورت دائم داشته باشند.

8- مراقبت هنگام بروز علائم

در صورت داشتن موارد زیر باید با پزشک یا پرستار خود تماس گرفته شود:

 • دمای بدنی 38 درجه یا بالا تر
 • لرز

داشتن هر کدام از علائم زیر در ناحیه درمان شده یا اطراف آن:

 • قرمزی یا تورمی که وسعت آن به نواحی درمان نشده پوست نیز کشیده شود
 • افزایش درد یا ناراحتی در ناحیه درمان شده
 • گرم یا سفت بودن پوست ناحیه درمان شده
 • افزایش ترشحات زرد یا سبز از ناحیه درمان شده
 • بوی بد
 • خونریزی که پس از اعمال فشار بر روی آن متوقف نمی شود.

مطلب مرتبط: کرایوتراپی بهترین راه درمان زگیل تناسلی

کرایو تراپی زگیل تناسلی

تاول بعد از کرایوتراپی

مکانیزم عمل کرایوتراپی در درمان زگیل تناسلی استفاده از نیتروژن مایع است که وقتی به صورت اسپری به دمای -200 درجه میرسد؛ روی زگیل پاشیده میشه و زگیل ها را مچاله میکند و باعث از بین رفتن زگیل با مکانیزم فریز یا انجماد یا یخ زدن می شود.

اینکار باعث می شود خونرسانی به ناحیه ی آلوده، از بین رود و در نتیجه ویروسی که در داخل این زگیل ها و خال های گوشتی است  از سیستم حیات بدن خارج میشود و در نتیجه منجر به نکروز می شود. یعنی به نسج مرده (بافت مرده) تبدیل می شود و بعد از تبدیل شدن به نسج مرده طبیعتا تاول نمیزنه ولی شروع میکنه به چروکیده شدن و افتادن.

تاول بعد از کرایوتراپی فقط در موارد وجود زگیل های منتشر کننده است که اندازه های خیلی بزرگ دارند چون اینها وقتی مورد کرایوتراپی قرار میگیرند ممکن است تبدیل به تاول های کوچکی بشه که اینها خود به خود با پماد های ضد التهاب مانند زینک اکسید و یا کورتون موضعی و یا استفاده از آنتی بیوتیک ها جلوی عفونت زخم ها گرفته می شود.

ورم بعد از کرایوتراپی

بعد از کریو ورم وجود ندارد؛ فقط قسمتی که روی آن اسپری زده شده است سیاه می شود و می افتد و به طبع مقداری زخم ایجاد می شود. توصیه ی ما این است که برای جلوگیری از عفونی شدن زخم به مدت 4 الی 5 روزتا بهبودی کامل زخم، از قرص سیپرفلوکساسین 500 هر 12 ساعت استفاده شود.

به بیماران (آقایان) توصیه می شود اگر این زگیل ها بر روی آلت تناسلی است؛ به مدت یک هفته از انجام فعالیت های جنسی اجتناب کنند که زخم ها زودتر بهبود پیدا کنند.

توصیه بعدی ما به کسانی که کرایو انجام میدهند این است که به راحتی می توانند به کار و فعالیت روزانه ی خودشون بپردازند و این افراد نیازی به پیشگیری آنچنانی ندارند. از جمله اینکه میتونن دوش بعد از کرایو بگیرند و برای آنها منعی نداره.

زگیل هایی که در ناحیه ی کشاله ی ران و ناحیه مقعد هستنند مستعد عفونی شدن هستند؛ لذا ما توصیه میکنیم حتما پماد زینک اکسید بمالند و آنتی بیوتیک تهیه کنند و حتما از سرم های نرمال سالین و شستشو دهنده ی زخم استفاده کرده و شستشوی منظم انجام شود.

علائم زگیل تناسلی در زنان

رابطه ی جنسی بعد از کرایو

اگر کرایو در ناحیه ی تناسلی انجام نشود منعی برای شروع روابط جنسی نیست ئ افراد میتوانند بلافاصله بعد از کرایو روابط جنسی خودشون رو ادامه دهند.

اگر زگیل تناسلی روی آلت مرد قرار گرفته باشد چون در حالت نعوظ باعث کنده شدن این زخم می شود ما توصیه میکنیم که فعالیت های جنسی رو تا بهبودی زخم که عموما یک هفته طول میکشد به تاخیر بیندازند و بعد از اینکه زخم ها کاملا ترمیم پیدا کردند فرد میتواند فعالیت های جنسی خودش را از سر بگیرد.

در بعضی مواقعی که زگیل در ناحیه تناسلی هست و تعداد آن زیاد نیست، توصیه ای داریم که در صورت انجام روابط جنسی حتما از محافظ و یا کاندوم استفاده کنند چون استفاده از کاندوم باعث می شود که ساییدگی زخم اتفاق نیوفتد و در روند بهبودی تاخییری ایجاد نشود.

آیا زگیل های روی دست هم کرایو می شوند؟

سوال رایج مردم این است که اگر این زگیل ها روی دست، لب، دهان، حلق و یا جاهای دیگه باشه تکلیف چی میشه؟

به این زگیل ها زگیل های تناسلی نمیگویند؛ ولی خب عامل آن ها ویروس HPV است. برای استفاده از راه های درمان چون در داخل خال های گوشتی پر از ویروس است، دانشمندان معتقد اند که مکانیزم حرارت دادن باعث بخار شدن این ویروس ها میشه و باعث نشر بیشتر این ویروس ها و ورود آن از طریق تنفس به بدن می شود.

لذا توصیه میکنند از راه درمان کرایو تراپی استفاده کنند. این قانون در مورد زگیل های معمولی بدن هم مصداق داره. یعنی اگر روی دست، ران و یا جاهای دیگه زگیل مشاهده شود بهترین و سالمترین روش درمان کرایوتراپی است.

بنابراین زگیل در هرجا باشه روش درمان سالم و بدون خطر آن کرایوتراپی یا سرمادرمانی است.

زنان مبتلا به HPV

پماد بعد از کرایوتراپی

در بعد از کرایو تراپی از یک سری پماد ها استفاده می شود که این زخم ها سریعا خوب شود. یکسری پماد ها هست که در راس آن زینک اکسید می باشد و توصیه می شود افراد هر 8 ساعت و یا هر 12 ساعت روی زخم و دور زخم بمالند که با خاصیت ضد التهابی که دارد به بهبودی سریع زخم کمک میکند.

یک سری پماد های ترمیم کننده هم وجود دارد که از جمله پرودرما، ریپیل یا پماد های ترمیم کننده،( که حاوی زینک اکسید و یک سری داروهای ترمیم کننده زخم هستند) روند از بین رفتن زگیل رو تسریع میکند.

مواد دارویی مورد نیاز برای بیمار پس از انجام کرایو چیست؟

تمامی موارد مورد نیاز بعد از انجام عمل کرایو به منظور جلوگیری از عفونت های ممکن، عبارت است از:

 • صابون آنتی باکتریال
 • بانداژهای گاز استریل
 • چسب بانداژ
 • هیدروژن پراکسید
 • ژل پترولیوم
 • استامینوفن بدون نسخه

این موضوع را هم در نظر داشته باشیم که زخم های کوچک معمولا ظرف مدت 2 تا 3 هفته التیام می یابند در حالی که زخم های بزرگتر ممکن است نیاز به یک ماه یا بیشتر زمان جهت بهبودی داشته باشند.

فریز کردن زگیل

آیا پس از کرایوتراپی ناحیه ی درمان قرمز می شود؟

ناحیه درمان شده به سرعت پس از کرایو تراپی قرمز می شود. همچنین احتمال دارد این ناحیه دچار تاول یا تورم نیز بشود. در صورت بروز این موارد نباید تاول را پاره کرد. ممکن است در آن ناحیه ترشحاتی شفاف دیده شوند. این ترشحات عادی هستند. ناحیه درمان شده ظرف مدت 7 تا 10 روز التیام می یابد. این درمان معمولا جای زخمی بر جای نمی گذارد.

کرایوتراپی برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟

ضایعاتی که در بدن بوجود می آید و می توانند با کرایو تراپی درمان شوند موارد زیر را شامل شوند:

خوش خیم (غیر سرطانی): پیش سرطانی مانند کراتوزیس آکنه: این موارد نواحی فلس مانندی بر روی پوست هستند که در آینده می توانند به سرطان تبدیل شوند.

سرطان سطح پوست: این مورد سرطانی است که در سطح پوست به وجود می آید.

کرایو تراپی همچنین بر روی محافظت از نواحی اطراف ضایعات و کاهش حداکثری ایجاد جای زخم تمرکز دارد.

جهت آماده شدن برای کرایو تراپی نیاز به انجام هیچ کاری نیست اما ممکن است فرد مجبور باشد تا آرایش، لوسیون یا پودری را که قبل از فرایند به پوست خود زده است پاک کند. پس از آن پزشک نیتروژن مایع را به محلی که باید درمان شود اسپری می کند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهرداد جمعه ۱۳ فروردین ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام دکتر. hpv دارم چندباری کرایو کردم، حدود یک ماه پیش چرک از آلتم خارج میشد و بیضه‌ام هم ورم کرد که دکتر اورولوژ معاینه کرد رفتم تست std پنل دادم منفی شد ولی بعد از اون خوب شدم. مبتلا به یبوست شدید هستم، دکتر مسهل و شیاف داده وقتی شیاف آنتی همورویید رو میذارم مقعدم سوزن سوزن میشه و ازش ترشح خارج میشه و وقتی نمیذارم اوکیم. ممکنه اچ پی وی به داخل مقعدم نفوذ کرده باشه؟ هموسکشوال هستم و رابطه مقعدی داشتم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 5 روز پیش)
   امکانش هست باید توسط دکتر گوارش یا جراح عمومی داخل مقعد دیده شود
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام چند برامدگی روی آلتم داشتم، به دکتر مراجعه کردم گفتن احتمال داره زگیل باشه کرایو کرد ولی چون استرس داشتم روز بعد از کرایو رفتم ازمایش hpv دادم که جوابش منفی بود سوالم اینه الان احتمال داره جواب آزمایش اشتباه باشه.این نکته رو بگم روی بدن من اسکین تگ هستش متوجه دو سه تا جدید روی گردنم شدم و همچنین یکی امروز زیر بیضم که بسیار ریز هستن. احتمال داره جواب آزمایش نمونه برداری hpv اشتباه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   ازمایش خطا زیاد داره
  2. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   الان راهکارش چیه با آزمایشم نمیشه فهمید زگیل بودن یا خیر خود دکترم گفت مشکوکن صد در صد مطمئن نبودن
   از کجا مطمئن بشم زگیل بودن یا نه
   روی گردنم جدید چندتا اسکین تگ زده با زیر بغلم احتمال داره اینا بهم مربوط باشه یا خیر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   از ضایعات جدیدتون عکس بفرستید ببینم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Armin جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام . من یک هفته پیش به اورولوژیست مراجعه کردم و دو تا لکه که رو کلاهک الت وحود داشت رو معاینه کردن و گفتن که چیزی نیست و درمان نیاز نداره ولی بعدش ک خودم حساس شدم دو سه تا کوچک تر هم نزدیک اون ها بوجود اومدن و من خیلییی نگرانم. اگه میشه زودتر راهنمایی ام کنید؟ چیز نگران کننده ای هستش یعنی؟ عکس رو براتون پیوست کردم و اون دو لکه بزرگتر از خیلی وقت پیش وجود داشت ولی کوچک تر ها اگه معلوم باشن حس میکنم جدیدا ایجاد شدن. ممنون میشم زودتر حواب بدید 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 هفته پیش)
   نه مشکلی نیست ،پماد کلوتریمازول هر ۸ ساعت بمالید
  2. تصویر کاربر Armin پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 2 هفته پیش)
   خیلی ممنون دکتر جان. علتش چی میتونه باشه؟ و این پماد میتونه جلوی زیاد شذنشو بگیره؟ نگران بونوئید بودم حقیقتا که خذا رو شکر لطف کردید‌
  3. تصویر کاربر Armin پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 2 هفته پیش)
   خیلی ممنون دکتر. یعنی مشکلش از چی میتوخ باشه و پماد میتونه جلوی رشدشونو بگیره؟من نگران بونوئید بودم ک خدا رو شکر گفتید مشکلی نیست 🙏🙏
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 هفته پیش)
   به نظر شاید عفونت خفیف قارچی باشه ، در کل نگران کننده نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر نگین شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چندماهه هروز خارش شدید روی پوست واژنم دارم و خوب نمیشه تریماسیون آن آن استفاده کردم دکتر بهم ضد زگیل ادیب داد بازم جوشها و خارش هست و اصلا خواب ندارم آیا اینا زگیله؟و درمانش چجوریه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   زگیل نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   از پماد کالامین و موپیروسین هر ۸ ساعت استفاده کنید
  3. تصویر کاربر نگین شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   پس چیه چندماهه درگیرم کرده؟خوبم نمیشه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   به نظر حساسیت و اگزما باشه ، اینها را استفاده کنید احتمالا بهتر میشه ، اگر نشد با متخصص پوست مشورت شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سمن شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  من حدود سه سال پیش واکسن گاردسیل رو زدم منتها یه ضایعه خیل کوچیک همرنگ روی کناره واژنم زده بود که خودم مشکوک به گیر کردن مو توی پوست بودم چون سابقه داشتم اما دکتر زنان با یه گوش پاک کن گفتن ورش میدارن و برام ازمایش hpv گرفتن ،الان جای زخم شده و بزرگتر از قبل و سیاه شده پوستم ، خیلی میترسم سیاهیش نره و همینطور پوستم ملتهبه ، توروخدا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر سمن جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   واقعا ضایعه روی واژنم انداره خیلی کوچیک بود اما با کاری که دکتر کرد هم احساس میکنم بیشتر اون مقدار از پوستم ورم کرده و سیاه شده و البته روی پوستشم کمی کنده شده و ملتهبه، نگرانم و الان نمیدونم چیکار کنم
  2. تصویر کاربر سمن جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   باور کنید ضایعه اندازه همون دایره قرمز بوده اما الان پوستم اندازه اونیکی دایره ملتهب و سیاه شده ،درست میشه ایا
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   از پماد زینک استفاده کنید / منتظر جواب hpv باشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سامان سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدود سه چهارتا گوشت اضافه ریز رو التم دیدم چند روز پیش رفتم دکتر پوست گفت مشکلی نداره بعد از دو هفته که موهامو با ژیلت زدم تبدیل به هشت عدد گوشت اضافه شد رفتم یه دکتر دیگه گفت که زگیله و برام کرایو با اسپری انجام داد میخوام بدونم جز پماد زینک اکساید و جنتکس که دکتر برام نوشته چیز دیگری لازمه؟و اینکه ایا این زگیل ها از بین میره یا نه؟وزگیل تناسلی میتونه به بقیه اعظای بدن هم سرایت پیدا کنه.پیشاپیش از پاسخ شما ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام عکس آن را بفرستید ببینم تا بتوانم نظر بدهم
  2. تصویر کاربر سامان سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   عکس را میفرستم نمیاد ایا زگیل میتونه از طریق تماس دستها به الت تناسلی وقتی که دستها به صورت یا اعضای دیگر بدن برخورد کنه در دیگر اعضا زگیل شروع به رشد کند؟یا فقط در الت تناسلی وجود دارد؟
  3. تصویر کاربر سامان سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر عکس میگیرم نمیاد.ایا زگیل تناسلی در تماس با دست امکان دارد دست و دیگر اعضا بدن نیز الوده شود به زگیل؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله امکان انتقال به این صورت هم می باشد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر گلی یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام من ۱ دی کرایو مقعد انجام دادم.خیلی ریز و سیاه رنگ بودن طوریکه انگار فقط لک بود بعد متوحه شدم زگیل هستش.الان دیگه انجام ندادم همون ۱ بار بود ولی خوب نشدم حالا چیکار کنم نمیخام دیگه کرایو انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر هنوز زگیل وجود دارد باید کرایو شود
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  آقای دکتر موفق نشدم پیش شما وقت بگیرم،توبعضی سایتا خوندم بهترین روش برای زگیل تناسلی کرایو هست،ولی دکترهایی هم گفتن فقط لیزر خوبه دیگه برنمیگرده،،،الان عمل کرایو رو انجام دادم ولی برای بعدش فقط ی تتراساکلین داده،یعنی کفایت میکنه،وچقدر سوال دیگه دارم امیدوارم بتونم موفق بشم بتونم حضوری بیلم مطبتون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهترین درمان کرایو است ، لیزر چندان مفید نیست
 • تصویر کاربر Lili سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر من حدود دوماه كه زگيل مقعدي گرفتم و خيلي نزديك مقعدم بود دكتر واسم ليزر كردن هفته اول خيلي خوب بودم و مشكلي نداشتم ولي هفته بعد كه پريود شدم درداي داخل مقعدم شروع شد و يك آبسه از مقعدم زده بيرون به دكترم گفتم گفتن با محلول شستشو بدم الان يه هفته اس كه بدتر شدم در حدي درد و تورم دارم كه حتي استخوان لگنم درد ميكنه خواهش ميكنم شما بهم بگين بايد چيكار كنم دارم از درد ميميرم موقع دفع خيلي بدتر ميشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   باید معاینه شود ، حتما به پزشک مراجعه کنید اگر ابسه باشد باید سریعا تخلیه شود
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من از شهریورماه دچار زگیل تناسلی زنان شدم ومن دخترهستم کرایوتراپی کردم ولی بازم برگشت تا ۱۰روز پیش بازم رفتم کرایو کردم از اون روز تا حالا ناحیه تناسلی واز داخل واژن واطراف میسوزه وخارش شدید داره وقرمز شده ممکنه که دوباره زگیل باشه چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   برای سوزش و خارش از پماد زینک و کالامین استفاده کنید
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر