تبخال تناسلی از چه راهی منتقل میشود؟

هرپس (تبخال) تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) است که می تواند باعث ایجاد تاول و زخم ‌های باز (ضایعات پوستی) در ناحیه تناسلی شود. اما این بیماری می تواند بدون علامت باشد. یعنی ممکن است فرد هیچ گونه علائمی را نشان ندهد.

تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس وجود دارد:

 HSV I (نوع 1)

 HSV II (نوع 2)

HSV نوع 1 معمولا باعث هرپس دهانی یا تبخال دهان می شود. در اوایل کودکی، این ویروس می تواند به عنوان عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ظاهر شود. تبخال تناسلی در بیشتر موارد توسط HSV  نوع 2 ایجاد می شود. اگرچه این امکان نیز وجود دارد کهHSV نوع 1 باعث تبخال تناسلی وHSV  نوع 2 باعث تبخال دهان شود. پزشکان نمی توانند فقط با معاینه فیزیکی تفاوت بین این دو نوع ویروس را تشخیص دهند.

اما بین این دو ویروس تفاوت هایی وجود دارد. برای مثال، تبخال تناسلی ناشی از  HSV نوع 2، احتمال عود بسیار بیشتری دارد. این تشخیص می تواند به در نظر گرفتن یک برنامه درمانی موثر کمک کند.

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

ابتلا به تبخال تناسلی چگونه است؟

ابتلا به تبخال تناسلی می تواند از طریق رابطه جنسی (واژینال، مقعدی یا دهانی) با فردی که به این بیماری مبتلا است، اتفاق بیفتد. تبخال تناسلی یک بیماری به شدت مسری است و فرد آلوده بدون علامت هم ناقل بیماری است و می تواند آن را منتقل کند.

ویروس هرپس در کدام قسمت بدن زندگی می کند؟

ویروس های هرپس سیمپلکس نهفته هستند. یعنی می توانند بدون ایجاد هیچ گونه علائمی در بدن زندگی کنند. بعد از بروز عفونت اولیه، ویروس وارد رشته های عصبی می شود و به گانگلیون (گره عصبی) های اعصاب حسی (محل اتصال اعصاب قسمت های مختلف بدن) منتشر می شود. گانگلیون های ناحیه تناسلی، در مجاورت نخاع در قسمت تحتانی کمر قرار دارند. درمورد تبخال دهانی نیز گانگلیون ها در پشت استخوان گونه قرار گرفته اند.

تبخال تناسلی چقدر شایع است؟

بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، در ایالات متحده تقریبا 40 تا 50 میلیون نفر از افراد بزرگسال به تبخال تناسلی مبتلا هستند. ابتلا به عفونت HSV نوع 2 در زنان و همچنین افرادی که بیش از پنج شریک جنسی داشته اند، شایع تر است. ضمن اینکه بیشتر مبتلایان به HSV  نوع 2، از این امر مطلع نیستند. زیرا این عارضه گاهی اوقات علائمی ایجاد نمی کند.

تبخال تناسلی چگونه منتقل می شود؟

تبخال تناسلی از طریق تماس جنسی منتقل می شود. این یک عفونتی نیست که از طریق ظروف مشترک، حوله و صابون مشترک منتقل شود – گرچه این موضوع یکی از شایعترین سوالات در مطب های ما است.

ممکن است هرپس یا تبخال با یک تماس ساده ی پوست با پوست (آلت تناسلی با آلت تناسلی) منتقل شود، یا حتی در تماس با ترشحات جنسی آلوده نیز این اتفاق می افتد. این موضوع بر خطر انتقال در دخول جنسی دلالت دارد، دخول واژنی، مقعدی یا دهانی همانند تماس مستقیم بدون دخول خطر انتقال را دارند. بعد از قرارگیری در معرض ویروس، 2 تا 20 روز دوره ی نهفتگی (کمون) وجود دارد که بعد از آن ظهور ضایعات اولیه ی هرپس اتفاق می افتد. متاسفانه نزدیک به نصف یا 50 درصد افراد آلوده شده دچار علائمی نمی شوند و بنابراین از ابتلای خودشان به هرپس بی اطلاع می مانند.

تبخال تناسلی

بیشترین احتمال و خطر انتقال و ابتلا به تبخال تناسلی زمانی است که شما یا شریک جنسی شما از ظهور علائم رنج می برید. احساس می شود که افزایش خطر 12 تا 24 ساعت قبل از ظهور ضایعات پوستی ویروس اتفاق می افتد (زمانی که ویروس در مرحله ی تکثیر در سلول های عصبی می باشد).

مطلب مرتبط: تفاوت هرپس نوع ۱ و ۲ (دهانی و تناسلی)

مطلب مرتبطعلائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس

مطلب مرتبطخطرات هرپس تناسلی و دهانی برای نوزاد در بارداری و زایمان

علائم تبخال تناسلی

اگرچه برخی از افراد مبتلا به تبخال تناسلی، هیچ گونه علائمی را تجربه نمی کنند، اما سایر افراد ممکن است چند هفته بعد از ابتلا به این بیماری، دچار برخی علائم شوند. در بیشتر مبتلایان، تعدادی تاول یا زخم (ضایعات) ایجاد می شوند که می توانند سوزش و یا درد داشته باشند. این ضایعات ممکن است روی باسن، مقعد، ران ها، روی فرج یا واژن (در زنان) و روی آلت تناسلی یا کیسه بیضه (در مردان) ظاهر شوند. قبل از بروز ضایعات، بیماران اغلب یک پرودروم (علائم اولیه) را توصیف می ‌کنند که مشخصه آن احساس گزگز یا سوزش هنگام دفع ادرار (در ناحیه‌ ای که ضایعات در آن ایجاد می ‌شوند) همراه با احساس خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی است. علائم زیر نیز ممکن است ایجاد شوند:

 • تاول روی دهان یا لب ها
 • تب، سردرد یا درد مفاصل
 • مشکل در دفع ادرار

علائم تبخال تناسلی اغلب از بین می رود و به صورت ناگهانی و مکرر باز می گردد. در بیشتر افراد، اولین وقوع بیماری، بدترین آن است و می تواند دو تا سه هفته طول بکشد. اما بروز مجدد بیماری اغلب خفیف تر است و مدت طولانی طول نمی کشد. با این حال، برخی افراد به طور مرتب ویروس را منتشر می کنند. موارد زیر می توانند احتمال بروز بیماری را افزایش دهند:

 • عفونت های ویروسی یا باکتریایی
 • دوره های قاعدگی
 • استرس

عود مجدد تبخال تناسلی، در سال اول بعد از عفونت اولیه شایع تر است اما با گذشت زمان تعداد دفعات عود بیماری کاهش می یابد. در بسیاری از موارد، استفاده از داروهای ضد تبخال می تواند به بیماران کمک کند. زمانی که فرد دچار پرودروم شده و به عود مجدد بیماری مشکوک می شود، می تواند مصرف داروهای ضد تبخال را شروع کند که علائم بیماری را کاهش داده و دوره آن را کوتاه تر می کند.

بسیاری از افرادی که دچار عود مجدد تبخال تناسلی می شوند، میتوانند به دلیل “علائم اولیه” شروع این اتفاق را احساس کنند. علائم اولیه ممکن است شامل حس های غیر عادی مانند خارش یک ناحیه، سوزش، قلقلک یا بی حسی باشد، و این ها در محلی اتفاق می افتند که ضایعات پوستی می خواهد بروز کند. خطر بالا در این نقطه ایجاد می شود و تا زمانی که ضایعات پوستی از بین بروند وجود دارد (زمانی که زخم سطحی رو بگیرد). خطر انتقال با ازبین رفتن ضایعات پوستی کاسته می شود، گرچه بی خطر به حساب نمی آید.

 علل انزال دردناک

در گذشته بر این باور بودند که اگر ضایعات پوستی وجود نداشته باشند، خطری برای انتقال وجود ندارد. مطالعاتی که روی افراد مبتلا به عفونت هرپس تناسلی انجام شد، نشان داد که در حقیقت ممکن است این افراد ویروس را طریق پوست و اعصاب ترشح کنند، و حتی این اتفاق با عدم وجود ضایعات پوستی رخ می دهد. میزان این ترشح بدون علامت تا حد زیادی در افراد مختلف و مطالعات مختلف متفاوت است.

احساس می شود که از هر ده روز نزدیک یک روز این ترشح ویروس اتفاق می افتد، به طور مشخص پی بردن به این که کدام روز این اتفاق می افتد غیرممکن است (بدون روش های تحقیقاتی). به طور کلی این یه موضوع اذیت کننده برای بیماران مبتلا به هرپس و شریک زندگی او می باشد.

تبخال تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورت بروز تاول در ناحیه تناسلی، پزشک می تواند برای تشخیص ابتلا به تبخال تناسلی، آزمایشاتی را تجویز کند. همچنین پزشک ممکن است از مایع درون تاول ها نمونه برداری کند و یا یک آزمایش خون تجویز کند.

آیا تبخال تناسلی قابل درمان است؟

متاسفانه هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. اما پزشک می تواند داروهای مختلفی را برای کاهش علائم و بهبودی سریع تر بیمار تجویز کند. این داروها زمانی بهترین تاثیر را دارند که بلافاصله بعد از بروز بیماری استفاده شوند. برای کاهش درد در زمان وقوع بیماری، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • حدود 20 دقیقه در یک وان آب گرم بنشینید.
 • ناحیه تناسلی خود را تمیز و خشک نگه دارید و از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.
 • می توانید از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید، اما از مصرف آسپرین اجتناب کنید.

اگر در مورد تبخال تناسلی نگرانی دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند برای درمان این بیماری به شما کمک کند.

حسین کرمی دکتر متخصص زگیل تناسلی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

3/5 - (2 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام با انگشتهای دستم واژن را میمالیدم زیر بقلم الان جوشهای است که میسوزه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   اغلب حساسیت است با شامپو بچه بشورید پماد کالامین دی هر ۱۲ ساعت بمالید
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام من از طریق رابطه دهانی با همسرم که تبخال دهانی داشت مبتلا به تبخال تناسلی شدم ولی تو کل زندگیم تاحالا تبخال دهانی هم نزده بودم امکان داره بعد از این دوره اولیه دیگه تبخال نزنم و ویروس از بدنم کاملا خارج بشه؟اخه ویروسی که مبتلام کرده تبخال دهانی بوده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۴ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من سال 98از همسرم زگيل تناسلي گرفتم همون موقع تست hpvدادم منفي بود ولي من زگيل داشتم و 8 بار كرايو انجام دادم الان بعد سه سال دوباره تست hpv pcr دادم بازم منفي حالا سوالم اينكه اگه همسرم باكسي رابطه جنسي نداشته باشه و تست hpv pcr هردومون منفي احتمال داره من زگيل بزنم يعني هنوز ويروس تو بدنم هست يا از بين رفته ؟من واكسن گارداسيل هم زدم تست پاپ اسميرم دادم گفتن جوابش عاليه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ خرداد ۱( 3 ماه پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
 • تصویر کاربر ماه یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  دختری۲۳ساله و مجرد هستم، تشخیص مبتلا شدن به زگیل را داشتم، لیزر کردم و واکسن دریافت کردم الان بعد از دو ماه در حالیکه زگیل ندارم میتونم از ژیلت برای رفع مو های زائد اون ناحیه استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 5 ماه پیش)
   بهترین درمان زگیل تناسلی بر اساس منابع معتبر جهانی پزشکی کرایو درمانی است لیزر زدن وسوزاندن ‌تیغ زدن باعث پخش آنها میشود وبا کرایو درمانی زگیل ۸۰ در صد برای همیشه از بدن می‌رود جهت کرایو با شماره های ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ هر روز از ساعت 10 صبح الی ۱۲ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسرم زگیل تناسلی داشتند پیش شما اومدند و براشون کرایو انحام دادید من هم تست انجام دادم و منفی بود آیا امکانش هست من هم دچار این ویروس شده باشم ولی فعلا نهفته باشه و بعد مدتی خورشو نشون بده
  و سوال بعدی این بیماری فقط از راه جنسی و مخاط من اعتمادمو نسبت به همسرم از دست دادم و از این موضوع خیلی رنج میبرم و از لحاظ روحی حال مساعدی ندارم 😞
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 5 ماه پیش)
   نگران نباشید شما سالی یک بار تست پاپ اسمیر دهید وعکس زگیل‌ها را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر ... یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام.ممکن‌هست‌این‌برآمدگی‌ها‌روی‌دستم‌hpvباشه‌و‌از‌ژیلت‌آلوده‌اومده‌باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 5 ماه پیش)
   من در معاینه عکس زگیل نمیبینم
 • تصویر کاربر Zhra یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام
  من حدود دوهفته پیش دچار تبخال تناسلی شدم و دکتر رفتم و دارو مصرف کردم و در حین بهبود تبخال ها پریود شدم و هم پریود و هم تبخالا بهبود پیدا کردن اما الان خارش شدیدی رو حس میکنم در همون نواحی که تبخال زده بودم چکار باید بکنم؟ دلیل خارش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 5 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر رامش پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  دکتر درد شدید کلیه داریم به قدری که یک لحظه نمیتونم تحمل کنم و هر چی میخورم بالا میارم خواهش میکنم راهنماییم کنید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 6 ماه پیش)
   سی تی اسکن شکم و لگن انجام بدید
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۸ اسفند ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشيد من یدونه زگیل تناسلی در کشاله ران نزدیک واژن دارم که برام محلول پودوفیلین دکتر تجویز کرد طی چندین بار مصرف الان این شکلی شده سفید و التهاب دار و دردناک شده این زردی هم برا پودوفیلینه میشه بگید داره درمان میشه که سفید شده یا داره بدتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ اسفند ۰( 6 ماه پیش)
   پماد زینک اکساید هر ۸ ساعت
 • تصویر کاربر پوریا چهارشنبه ۱۸ اسفند ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما مدتی هستش که در قسمت دور الت ناحیه ختنه گاه یک حالت برجستی دندانه دار فلس فرم پیدا کردم شبیه پاپول البته نمیدونم پاپول هست یانه. درد خاصی ندارم اما خیلی هم طبیعی و بدون درد نیست میخواستم بدونم پمادی یا راهکاری هستش ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ اسفند ۰( 6 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر