تبخال تناسلی از چه راهی منتقل میشود؟

هرپس (تبخال) تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) است که می تواند باعث ایجاد تاول و زخم ‌های باز (ضایعات پوستی) در ناحیه تناسلی شود. اما این بیماری می تواند بدون علامت باشد. یعنی ممکن است فرد هیچ گونه علائمی را نشان ندهد.

تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس وجود دارد:

 HSV I (نوع 1)

 HSV II (نوع 2)

HSV نوع 1 معمولا باعث هرپس دهانی یا تبخال دهان می شود. در اوایل کودکی، این ویروس می تواند به عنوان عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ظاهر شود. تبخال تناسلی در بیشتر موارد توسط HSV  نوع 2 ایجاد می شود. اگرچه این امکان نیز وجود دارد کهHSV نوع 1 باعث تبخال تناسلی وHSV  نوع 2 باعث تبخال دهان شود. پزشکان نمی توانند فقط با معاینه فیزیکی تفاوت بین این دو نوع ویروس را تشخیص دهند.

اما بین این دو ویروس تفاوت هایی وجود دارد. برای مثال، تبخال تناسلی ناشی از  HSV نوع 2، احتمال عود بسیار بیشتری دارد. این تشخیص می تواند به در نظر گرفتن یک برنامه درمانی موثر کمک کند.

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

ابتلا به تبخال تناسلی چگونه است؟

ابتلا به تبخال تناسلی می تواند از طریق رابطه جنسی (واژینال، مقعدی یا دهانی) با فردی که به این بیماری مبتلا است، اتفاق بیفتد. تبخال تناسلی یک بیماری به شدت مسری است و فرد آلوده بدون علامت هم ناقل بیماری است و می تواند آن را منتقل کند.

ویروس هرپس در کدام قسمت بدن زندگی می کند؟

ویروس های هرپس سیمپلکس نهفته هستند. یعنی می توانند بدون ایجاد هیچ گونه علائمی در بدن زندگی کنند. بعد از بروز عفونت اولیه، ویروس وارد رشته های عصبی می شود و به گانگلیون (گره عصبی) های اعصاب حسی (محل اتصال اعصاب قسمت های مختلف بدن) منتشر می شود. گانگلیون های ناحیه تناسلی، در مجاورت نخاع در قسمت تحتانی کمر قرار دارند. درمورد تبخال دهانی نیز گانگلیون ها در پشت استخوان گونه قرار گرفته اند.

تبخال تناسلی چقدر شایع است؟

بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، در ایالات متحده تقریبا 40 تا 50 میلیون نفر از افراد بزرگسال به تبخال تناسلی مبتلا هستند. ابتلا به عفونت HSV نوع 2 در زنان و همچنین افرادی که بیش از پنج شریک جنسی داشته اند، شایع تر است. ضمن اینکه بیشتر مبتلایان به HSV  نوع 2، از این امر مطلع نیستند. زیرا این عارضه گاهی اوقات علائمی ایجاد نمی کند.

راه های انتقال تبخال تناسلی

تبخال تناسلی از طریق تماس جنسی منتقل می شود. این یک عفونتی نیست که از طریق ظروف مشترک، حوله و صابون مشترک منتقل شود – گرچه این موضوع یکی از شایعترین سوالات در مطب های ما است.

ممکن است هرپس یا تبخال با یک تماس ساده ی پوست با پوست (آلت تناسلی با آلت تناسلی) منتقل شود، یا حتی در تماس با ترشحات جنسی آلوده نیز این اتفاق می افتد. این موضوع بر خطر انتقال در دخول جنسی دلالت دارد، دخول واژنی، مقعدی یا دهانی همانند تماس مستقیم بدون دخول خطر انتقال را دارند. بعد از قرارگیری در معرض ویروس، 2 تا 20 روز دوره ی نهفتگی (کمون) وجود دارد که بعد از آن ظهور ضایعات اولیه ی هرپس اتفاق می افتد. متاسفانه نزدیک به نصف یا 50 درصد افراد آلوده شده دچار علائمی نمی شوند و بنابراین از ابتلای خودشان به هرپس بی اطلاع می مانند.

تبخال تناسلی

بیشترین احتمال و خطر انتقال و ابتلا به تبخال تناسلی زمانی است که شما یا شریک جنسی شما از ظهور علائم رنج می برید. احساس می شود که افزایش خطر 12 تا 24 ساعت قبل از ظهور ضایعات پوستی ویروس اتفاق می افتد (زمانی که ویروس در مرحله ی تکثیر در سلول های عصبی می باشد).

مطلب مرتبط: تفاوت هرپس نوع ۱ و ۲ (دهانی و تناسلی)

مطلب مرتبطعلائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس

مطلب مرتبطخطرات هرپس تناسلی و دهانی برای نوزاد در بارداری و زایمان

علائم تبخال تناسلی

اگرچه برخی از افراد مبتلا به تبخال تناسلی، هیچ گونه علائمی را تجربه نمی کنند، اما سایر افراد ممکن است چند هفته بعد از ابتلا به این بیماری، دچار برخی علائم شوند. در بیشتر مبتلایان، تعدادی تاول یا زخم (ضایعات) ایجاد می شوند که می توانند سوزش و یا درد داشته باشند. این ضایعات ممکن است روی باسن، مقعد، ران ها، روی فرج یا واژن (در زنان) و روی آلت تناسلی یا کیسه بیضه (در مردان) ظاهر شوند. قبل از بروز ضایعات، بیماران اغلب یک پرودروم (علائم اولیه) را توصیف می ‌کنند که مشخصه آن احساس گزگز یا سوزش هنگام دفع ادرار (در ناحیه‌ ای که ضایعات در آن ایجاد می ‌شوند) همراه با احساس خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی است. علائم زیر نیز ممکن است ایجاد شوند:

 • تاول روی دهان یا لب ها
 • تب، سردرد یا درد مفاصل
 • مشکل در دفع ادرار

علائم تبخال تناسلی اغلب از بین می رود و به صورت ناگهانی و مکرر باز می گردد. در بیشتر افراد، اولین وقوع بیماری، بدترین آن است و می تواند دو تا سه هفته طول بکشد. اما بروز مجدد بیماری اغلب خفیف تر است و مدت طولانی طول نمی کشد. با این حال، برخی افراد به طور مرتب ویروس را منتشر می کنند. موارد زیر می توانند احتمال بروز بیماری را افزایش دهند:

 • عفونت های ویروسی یا باکتریایی
 • دوره های قاعدگی
 • استرس

عود مجدد تبخال تناسلی، در سال اول بعد از عفونت اولیه شایع تر است اما با گذشت زمان تعداد دفعات عود بیماری کاهش می یابد. در بسیاری از موارد، استفاده از داروهای ضد تبخال می تواند به بیماران کمک کند. زمانی که فرد دچار پرودروم شده و به عود مجدد بیماری مشکوک می شود، می تواند مصرف داروهای ضد تبخال را شروع کند که علائم بیماری را کاهش داده و دوره آن را کوتاه تر می کند.

بسیاری از افرادی که دچار عود مجدد تبخال تناسلی می شوند، میتوانند به دلیل “علائم اولیه” شروع این اتفاق را احساس کنند. علائم اولیه ممکن است شامل حس های غیر عادی مانند خارش یک ناحیه، سوزش، قلقلک یا بی حسی باشد، و این ها در محلی اتفاق می افتند که ضایعات پوستی می خواهد بروز کند. خطر بالا در این نقطه ایجاد می شود و تا زمانی که ضایعات پوستی از بین بروند وجود دارد (زمانی که زخم سطحی رو بگیرد). خطر انتقال با ازبین رفتن ضایعات پوستی کاسته می شود، گرچه بی خطر به حساب نمی آید.

 علل انزال دردناک

در گذشته بر این باور بودند که اگر ضایعات پوستی وجود نداشته باشند، خطری برای انتقال وجود ندارد. مطالعاتی که روی افراد مبتلا به عفونت هرپس تناسلی انجام شد، نشان داد که در حقیقت ممکن است این افراد ویروس را طریق پوست و اعصاب ترشح کنند، و حتی این اتفاق با عدم وجود ضایعات پوستی رخ می دهد. میزان این ترشح بدون علامت تا حد زیادی در افراد مختلف و مطالعات مختلف متفاوت است.

احساس می شود که از هر ده روز نزدیک یک روز این ترشح ویروس اتفاق می افتد، به طور مشخص پی بردن به این که کدام روز این اتفاق می افتد غیرممکن است (بدون روش های تحقیقاتی). به طور کلی این یه موضوع اذیت کننده برای بیماران مبتلا به هرپس و شریک زندگی او می باشد.

تبخال تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورت بروز تاول در ناحیه تناسلی، پزشک می تواند برای تشخیص ابتلا به تبخال تناسلی، آزمایشاتی را تجویز کند. همچنین پزشک ممکن است از مایع درون تاول ها نمونه برداری کند و یا یک آزمایش خون تجویز کند.

آیا تبخال تناسلی قابل درمان است؟

متاسفانه هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. اما پزشک می تواند داروهای مختلفی را برای کاهش علائم و بهبودی سریع تر بیمار تجویز کند. این داروها زمانی بهترین تاثیر را دارند که بلافاصله بعد از بروز بیماری استفاده شوند. برای کاهش درد در زمان وقوع بیماری، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • حدود 20 دقیقه در یک وان آب گرم بنشینید.
 • ناحیه تناسلی خود را تمیز و خشک نگه دارید و از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.
 • می توانید از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید، اما از مصرف آسپرین اجتناب کنید.

اگر در مورد تبخال تناسلی نگرانی دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند برای درمان این بیماری به شما کمک کند.

حسین کرمی دکتر متخصص زگیل تناسلی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

3.2/5 - (9 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی سه شنبه ۹ خرداد ۲( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی آقای دکترحدود8ماهه زگیل گرفتم واکسن زدم لیزرکردم وقهوه گانودرما استفاده کردم بااسیدمیسوزونم دوباره میزنه راه حلی داره ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ خرداد ۲( 4 روز پیش)
   سلام از اخرین ضایعات عکس بفرستید . عود زگیل در بعضی افراد زیاد است
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۵ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من نزدیک به هشت ماه است که به تبخال تناسلی مبتلا شدم
  الان پنج ماهه که اصلا رابطه ندلشتم بخاطر ترس از ابتلای طرف مقابل ... شنیدم که زگیل تناسلی ویروسش بعد از دوسال از بین میره
  میخواستم ببینم ویروس تبخال هم ایا همینطوره ؟
  و اینکه الان من با اینکه علائم رو ندارم ایا با کسی رابطه برقرار کنم منتقل میشه به ایشون؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ خرداد ۲( 1 هفته پیش)
   سلام تبخال تناسلی یا ویروس هرپس ماهیت نهان شونده داره و ممکنه دائم عود کند .
 • تصویر کاربر لیلی چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر..میخواستم ببینم اگه شخصی از بستگان نزدیکم که تبخال تناسلی داره و بدن یا قسمت زخم بدنشو بخارونه و بعد همون لحظه بچمو که ۴سالشه بغل کنه یا ببوسه و یا به دست و پای بچم که لباس نیست دست بزنه آیا تبخال تناسلی به بچم منتقل میشه؟و اینکه بعد ابتلا چند روز بعد علائم نشون میده؟ و اینکه فقط و فقط از راه جنسی تبخال تناسلی و زگیل تناسلی منتقل میشه ؟آقای دکتر توروخدا لطفا همه سوالاتم رو واضح جواب بدین..من دارم از استرس برای بچم میمیرم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   سلام ضایعات ایشان باید رویت بشه تا جواب قطعی بشه داد . مهم ترین عامل انتقال رابطه جنسی در نوع تناسلی است و تمامی روش های دیگر میزان انتقال بسیار پایین است
 • تصویر کاربر لیلی چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  آقای دکتر یعنی فقط راه انتقالش از راه جنسی است؟؟یعنی به هیچ روشی دیگه ای انتقال پیدا نمیکنه؟؟بعد هم اینکه اگه بدنش و یا جای زخمش رو بخارونه و بعد بچمو بغل کنه یا به دست و پای بچم که لباس نیست رو دست بزنه با دست آلوده بازم باعث انتقال این ویروس تبخال تناسلی نمیشه؟؟تبخال که روی لب و اطراف دهان(تبخال غیر تناسلی)میزندآیا ممکن است به طریقی باعث ایجاد تبخال تناسلی شود یا خیر؟؟با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   بله اگر ضایعات اطراف دهان داشته باشه که تازه باشن ممکنه منتقل بشه
 • تصویر کاربر لیلی چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر..من یکی از بستگان نزدیکم تبخال تناسلی گرفته و من بچه ۴ساله دارم..میخواستم بدونم اگه این شخص بچمو بغل کنه یا صورت و سرش رو ببوسه یا بهش غذا بده امکان انتقال این ویروس تبخال تناسلی به بچم هست؟؟انتقال ویروس تبخال تناسلی از راه جنسی هست؟؟چند روز بعد از مبتلا شدن علائم ظاهر میشه؟با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   خیر از این راه ها منتقل نمیشه راه انتقال جنسی هست
 • تصویر کاربر R یکشنبه ۲۰ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۶ ماهی هست که تبخال تناسلی زدم واز اون موقع چند بار عود کرده الان ۴ ماهه مداوم قرص اسیکلوویر روزی ۳ عدد مصرف میکنم تو این مدت نزدم ولی یک هفته قطعش کردم مجددا عود کرده
  خواستم بدونم راهی هست که برا همیشه خلاص بشم ازش و اینکه اسیکوویر عوارض زیاده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر الی جمعه ۱۸ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام
  من حدود دوهفته پیش دچار تبخال تناسلی شدم و دکتر رفتم و دارو مصرف کردم و در حین بهبود تبخال ها پریود شدم و هم پریود و هم تبخالا بهبود پیدا کردن
  اما الان خارش شدیدی رو حس میکنم در همون نواحی و دهانه واژن که تبخال زده بودم چکار باید بکنم؟ دلیل خارش چیه؟ ضایعه خاصی هم نمیبینم و اینکه در قسمت پایین باسنم احساس درد شدید عضلانی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام دارو چی مصرف کردین ؟ چند روز ؟
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۱ بهمن ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  چند وقتی هست ضاعده هایی روی الت تناسلی اومده خیلی کوچیک .رابطه هم نداشتم .میخواستم بدونم زگیل ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ بهمن ۱( 4 ماه پیش)
   زگیل نیست
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۰ بهمن ۱( 4 ماه پیش)
   آقای دکتر اسم این ضایع ها چیه روی الت بوجود میاد .و با روش طب سنتی میشه از بین برد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ بهمن ۱( 4 ماه پیش)
   برامدگی پوستی هست بهترین روش درمان کرایو
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ارین یکشنبه ۲ بهمن ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید جناب دکتر من یک‌ لک روی آلتم به وجود آمده خواستم ببینم زگیل است یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ بهمن ۱( 4 ماه پیش)
   سلام رابطه جنسی مشکوک داشته اید ؟
  2. تصویر کاربر ارین شنبه ۱ بهمن ۱( 4 ماه پیش)
   آخرین بار دهانی بوده فقط
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ بهمن ۱( 4 ماه پیش)
   فعلا شواهدی از زگیل نیست اگر بهبود پیدا نکرد یا برجسته شد مجدد عکس بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۲۵ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من چند سال هست این زائده رو دارم و نمیدونم زگیل هست یا خیر و اینکه هیچ پیشرفتی نداشته از وقتی ک دیدم به همین اندازه و همین شکل‌ مونده
  و یه سوال داشتم من چند وقت پیش سکس دهانی داشتم یعنی من انجام دهنده بودم برای خانمم احتمال انتقال از طریق بزاق دهان هم هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ دی ۱( 4 ماه پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ قبلا رابطه جنسی مشکوک داشته اید ؟ مشابه این ضایعه را جای دیگری دارید ؟
  2. تصویر کاربر سید یکشنبه ۲۵ دی ۱( 4 ماه پیش)
   رابطه مشکوک والا چندین سال پیش داشتم رابطه همجنس و البته بدون هیچ گونه دخولی

   و اینکه فقط یدونه از این زائده رو دارم و در قسمت های دیگه از بدنم نیست

   قبلاً روی دستم چندتا زائده در قسمت نوک انگشتام بود که با تیغ برشون داشتم و دیگه در نیومدن ولی الان یکی از اونهارو قبلا با تیغ بر نداشتم هنوز هست و خیلی کوچیکه که الان عکسشو واستون میفرستم
  3. تصویر کاربر سید یکشنبه ۲۵ دی ۱( 4 ماه پیش)
   بنده ۲۱ سالمه و تقریباً از ۱۸ سالگی متوجه این ضایعه روی کیسه بیضه ام شدم و نمیدونم از کی وجود داشته
   و همون حالت هم باقی مونده ن بزرگ شده و ن کوچیکتر
   اینم بگم یبار تو بچگی با ماشین اصلاح مو های زائد رو میزدم باعث برگیدگی پوست بیضه ام شد ولی نمیدونم همین قسمت بود یا خیر
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ دی ۱( 4 ماه پیش)
   ضایعه مشکوک به زگیل است و نیاز به کرایو دارد جهت انجام کرایو مشخصات و تلفن تماس بزارید در لیست میزاریم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر