تبخال تناسلی از چه راهی منتقل میشود؟

هرپس (تبخال) تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) است که می تواند باعث ایجاد تاول و زخم ‌های باز (ضایعات پوستی) در ناحیه تناسلی شود. اما این بیماری می تواند بدون علامت باشد. یعنی ممکن است فرد هیچ گونه علائمی را نشان ندهد. اگر قبلاً یک نوع ویروس هرپس سیمپلکس را داشتید، هنوز هم ممکن است به نوع دیگری از آن گرفتار شوید، اگرچه ممکن است علائمی را متوجه نشوید. آیا انتقال تبخال تناسلی از طریق لباس  امکان پذیر است؟ شما نمی توانید تبخال تناسلی را از بغل کردن ، استفاده از حمام یا حوله مشترک، از لباس، استخر، صندلی توالت یا استفاده مشترک از فنجان، بشقاب یا کارد و چنگال دریافت کنید.

همه چیز درباره تبخال تناسلی

تبخال تناسلی تا چند روز واگیر دارد

تبخال تناسلی تا چند روز واگیر دارد؟ بیماری تبخال تناسلی از وقتی که خود را با علائمی مانند سوزن سوز شدن نشان میدهد تا زمانی که شما زخم تبخال را دارید واگیر دارد. 

انواع مختلف هرپس

تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس وجود دارد:

 HSV I (نوع 1)

 HSV II (نوع 2)

HSV نوع 1 معمولا باعث هرپس دهانی یا تبخال دهان می شود. در اوایل کودکی، این ویروس می تواند به عنوان عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ظاهر شود. تبخال تناسلی در بیشتر موارد توسط HSV  نوع 2 ایجاد می شود. اگرچه این امکان نیز وجود دارد کهHSV نوع 1 باعث تبخال تناسلی وHSV  نوع 2 باعث تبخال دهان شود. پزشکان نمی توانند فقط با معاینه فیزیکی تفاوت بین این دو نوع ویروس را تشخیص دهند. اما بین این دو ویروس تفاوت هایی وجود دارد. برای مثال، تبخال تناسلی ناشی از  HSV نوع 2، احتمال عود بسیار بیشتری دارد. این تشخیص می تواند به در نظر گرفتن یک برنامه درمانی موثر کمک کند.

انتقال تبخال از طریق لباس

ابتلا به تبخال تناسلی چگونه است؟

ابتلا به تبخال تناسلی می تواند از طریق رابطه جنسی (واژینال، مقعدی یا دهانی) با فردی که به این بیماری مبتلا است، اتفاق بیفتد. تبخال تناسلی یک بیماری به شدت مسری است و فرد آلوده بدون علامت هم ناقل بیماری است و می تواند آن را منتقل کند.

ویروس هرپس در کدام قسمت بدن زندگی می کند؟

ویروس های هرپس سیمپلکس نهفته هستند. یعنی می توانند بدون ایجاد هیچ گونه علائمی در بدن زندگی کنند. بعد از بروز عفونت اولیه، ویروس وارد رشته های عصبی می شود و به گانگلیون (گره عصبی) های اعصاب حسی (محل اتصال اعصاب قسمت های مختلف بدن) منتشر می شود. گانگلیون های ناحیه تناسلی، در مجاورت نخاع در قسمت تحتانی کمر قرار دارند. درمورد تبخال دهانی نیز گانگلیون ها در پشت استخوان گونه قرار گرفته اند.

 علل انزال دردناک

تبخال تناسلی چقدر شایع است؟

بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، در ایالات متحده تقریبا 40 تا 50 میلیون نفر از افراد بزرگسال به تبخال تناسلی مبتلا هستند. ابتلا به عفونت HSV نوع 2 در زنان و همچنین افرادی که بیش از پنج شریک جنسی داشته اند، شایع تر است. ضمن اینکه بیشتر مبتلایان به HSV  نوع 2، از این امر مطلع نیستند. زیرا این عارضه گاهی اوقات علائمی ایجاد نمی کند.

راه های انتقال تبخال تناسلی

تبخال تناسلی از طریق تماس جنسی منتقل می شود. این یک عفونتی نیست که از طریق ظروف مشترک، حوله و صابون مشترک منتقل شود – گرچه این موضوع یکی از شایعترین سوالات در مطب های ما است.

ممکن است هرپس یا تبخال با یک تماس ساده ی پوست با پوست (آلت تناسلی با آلت تناسلی) منتقل شود، یا حتی در تماس با ترشحات جنسی آلوده نیز این اتفاق می افتد. این موضوع بر خطر انتقال در دخول جنسی دلالت دارد، دخول واژنی، مقعدی یا دهانی همانند تماس مستقیم بدون دخول خطر انتقال را دارند. بعد از قرارگیری در معرض ویروس، 2 تا 20 روز دوره ی نهفتگی (کمون) وجود دارد که بعد از آن ظهور ضایعات اولیه ی هرپس اتفاق می افتد. متاسفانه نزدیک به نصف یا 50 درصد افراد آلوده شده دچار علائمی نمی شوند و بنابراین از ابتلای خودشان به هرپس بی اطلاع می مانند.

چه زمان تبخال تناسلی منتقل می شود؟

بیشترین احتمال و خطر انتقال و ابتلا به تبخال تناسلی زمانی است که شما یا شریک جنسی شما از ظهور علائم رنج می برید. احساس می شود که افزایش خطر 12 تا 24 ساعت قبل از ظهور ضایعات پوستی ویروس اتفاق می افتد (زمانی که ویروس در مرحله ی تکثیر در سلول های عصبی می باشد).

علائم تبخال تناسلی

اگرچه برخی از افراد مبتلا به تبخال تناسلی، هیچ گونه علائمی را تجربه نمی کنند، اما سایر افراد ممکن است چند هفته بعد از ابتلا به این بیماری، دچار برخی علائم شوند. در بیشتر مبتلایان، تعدادی تاول یا زخم (ضایعات) ایجاد می شوند که می توانند سوزش و یا درد داشته باشند. این ضایعات ممکن است روی باسن، مقعد، ران ها، روی فرج یا واژن (در زنان) و روی آلت تناسلی یا کیسه بیضه (در مردان) ظاهر شوند عکس تبخال تناسلی مردان را ببینید. قبل از بروز ضایعات، بیماران اغلب یک پرودروم (علائم اولیه) را توصیف می ‌کنند که مشخصه آن احساس گزگز یا سوزش هنگام دفع ادرار (در ناحیه‌ ای که ضایعات در آن ایجاد می ‌شوند) همراه با احساس خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی است. علائم زیر نیز ممکن است ایجاد شوند:

بازگشت علائم تبخال تناسلی

علائم تبخال تناسلی اغلب از بین می رود و به صورت ناگهانی و مکرر باز می گردد. در بیشتر افراد، اولین وقوع بیماری، بدترین آن است و می تواند دو تا سه هفته طول بکشد. اما بروز مجدد بیماری اغلب خفیف تر است و مدت طولانی طول نمی کشد. با این حال، برخی افراد به طور مرتب ویروس را منتشر می کنند. موارد زیر می توانند احتمال بروز بیماری را افزایش دهند:

عود مجدد تبخال تناسلی، در سال اول بعد از عفونت اولیه شایع تر است اما با گذشت زمان تعداد دفعات عود بیماری کاهش می یابد. در بسیاری از موارد، استفاده از داروهای ضد تبخال می تواند به بیماران کمک کند. زمانی که فرد دچار پرودروم شده و به عود مجدد بیماری مشکوک می شود، می تواند مصرف داروهای ضد تبخال را شروع کند که علائم بیماری را کاهش داده و دوره آن را کوتاه تر می کند.

تبخال تناسلی

علائم عود مجدد تبخال تناسلی

بسیاری از افرادی که دچار عود مجدد تبخال تناسلی می شوند، میتوانند به دلیل “علائم اولیه” شروع این اتفاق را احساس کنند. علائم اولیه ممکن است شامل حس های غیر عادی مانند: خارش یک ناحیه، سوزش، قلقلک یا بی حسی باشد، و این ها در محلی اتفاق می افتند که ضایعات پوستی می خواهد بروز کند. خطر بالا در این نقطه ایجاد می شود و تا زمانی که ضایعات پوستی از بین بروند وجود دارد (زمانی که زخم سطحی رو بگیرد). خطر انتقال با ازبین رفتن ضایعات پوستی کاسته می شود، گرچه بی خطر به حساب نمی آید.

در گذشته بر این باور بودند که اگر ضایعات پوستی وجود نداشته باشند، خطری برای انتقال وجود ندارد. مطالعاتی که روی افراد مبتلا به عفونت هرپس تناسلی انجام شد، نشان داد که در حقیقت ممکن است این افراد ویروس را طریق پوست و اعصاب ترشح کنند، و حتی این اتفاق با عدم وجود ضایعات پوستی رخ می دهد. میزان این ترشح بدون علامت تا حد زیادی در افراد مختلف و مطالعات مختلف متفاوت است.

احساس می شود که از هر ده روز نزدیک یک روز این ترشح ویروس اتفاق می افتد، به طور مشخص پی بردن به این که کدام روز این اتفاق می افتد غیرممکن است (بدون روش های تحقیقاتی). به طور کلی این یه موضوع اذیت کننده برای بیماران مبتلا به هرپس و شریک زندگی او می باشد.

تبخال تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورت بروز تاول در ناحیه تناسلی، پزشک می تواند برای تشخیص ابتلا به تبخال تناسلی، آزمایشاتی را تجویز کند. همچنین پزشک ممکن است از مایع درون تاول ها نمونه برداری کند و یا یک آزمایش خون تجویز کند.

انتقال ویروس تبخال تناسلی از طریق لباس

آیا تبخال تناسلی قابل درمان است؟

متاسفانه هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. اما پزشک می تواند داروهای مختلفی را برای کاهش علائم و بهبودی سریع تر بیمار تجویز کند. این داروها زمانی بهترین تاثیر را دارند که بلافاصله بعد از بروز بیماری استفاده شوند. برای کاهش درد در زمان وقوع بیماری، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

اگر در مورد تبخال تناسلی نگرانی دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند برای درمان این بیماری به شما کمک کند.

پروفسور حسین کرمی فوق تخصص زگیل تناسلی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

3.5/5 - (13 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر