انواع تست و آزمایش زگیل تناسلی [خون و نمونه برداری]

معمولا برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان از معاینه استفاده می شود اما اگر زگیل ها قابل مشاهده نباشند می توان برای تشخیص دقیق تر از تست زگیل تناسلی استفاده کرد. 

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) شایع است که باعث ایجاد زائده های نرم و برجسته ای روی ناحیه تناسلی مانند واژن، آلت تناسلی، مقعد و بیضه می شود.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی معمولاً بدون درد است؛ اما برخی از افراد ممکن است علائمی مثل خارش را در ناحیه آسیب دیده تجربه کنند. این زائده ها ممکن است ناهموار یا مسطح بوده و به صورت تکی یا چندتایی ظاهر شوند.

علائم زگیل تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تفاوت در جریان ادرار یا وجود خون در ادرار (برای مردان)
  • زخم در ناحیه واژن (برای زنان)
  • وجود خون در مدفوع
7 روش برای داشتن اسپرم سالم

علت ایجاد زگیل تناسلی چیست؟

عامل ایجاد زگیل تناسلی «ویروس پاپیلومای انسانی» یا «HPV» می باشد. HPV از طریق تماس مستقیم پوست پا پوست طی رابطه ی جنسی واژینال، مقعدی و دهانی منتقل می شود. حدود 40 نوع (سویه) از ویروس پاپیلومای انسانی باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. سایر سویه های HPV با سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد در ارتباط هستند. خوشبختانه سویه هایی که باعث زگیل تناسلی می شوند، به ندرت منجر به سرطان خواهند شد.

احتمال انتقال زگیل تناسلی توسط رابطه ی جنسی با فرد آلوده حدود 66% است. به عبارت دیگر، از هر 3 نفری که با فرد مبتلا به زگیل تناسلی رابطه ی جنسی دارند، 2 نفر به این بیماری مبتلا می شوند. زگیل های تناسلی معمولاً در عرض 3 ماه بعد از آلوده شدن فرد به ویروس HPV نمایان می شوند. نکته ی مهمی که باید بدانید این است که اگر مبتلا به HPV هستید و هیچ علائم خاصی را تجربه نمی کنید، باز هم می توانید آن را به دیگران منتقل کنید.

در روز معاینه چه سوالاتی از شما پرسیده می شود؟

معمولا در روز معاینه، پزشک ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسد:

آیا فکر می کنید که در معرض ابتلا به HPV یا دیگر عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs) هستید؟

چگونه به این موضوع پی بردید ؟

آیا توسط شریک جنسی خود مطلع شدید؟

چه علائمی دارید؟ چنانچه ترشح از واژن یا آلت تناسلی دارید ، ذکر بو و رنگ آن الزامی است.

آیا برای جلوگیری از انتقال بیماری ها از راه جنسی ( STIs) از کاندوم استفاده کردید؟

کدام یک از رفتارهای جنسی از جمله رفتارهای پر خطر مانند داشتن چندین شریک جنسی شامل حال شما یا همسرتان می شود ؟

آیا شما سابقه ی ابتلا به STIs (عفونت های منتقله از راه جنسی) را دارید؟ چگونه آن را درمان کردید؟

آیا تا به حال نتیجه ی تست پاپ اسمیرتان غیرطبیعی (مثبت) شده است ؟ ( در زنان )

مطلب مرتبط: آیا جوش واژن نشانه یک بیماری خطرناک است؟

تفاوت اورولوژیست با متخصص زنان

آزمایش زگیل تناسلی مردان

برخلاف ویروس ایدز که به راحتی خود را در آزمایش خون نشان می دهد، ویروس زگیل تناسلی از طریق سلول های بافت بدن منتقل شده و خود را در خون نشان نمی دهد بنابراین چیزی با عنوان آزمایش خون زگیل تناسلی وجود ندارد.

پس تست زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه انجام می شود؟

بهترین آزمایش زگیل تناسلی مردان در واقع معاینه توسط پزشک است چرا که او با این بیماری و نشانه های آن به خوبی آشنا است و می تواند نقاطی که با چشم قابل مشاهده نیستند (مانند: داخل مجرای ادرار یا داخل مقعد) را نیز بررسی کرده و از انتشار زگیل ها به سایر نقاط بدن و یا شریک جنسی شما پیشگیری کند. زگیل های تناسلی خود را به شکل خال های گوشتی برجسته نشان می دهند و بسیاری آنها را با زگیل معمولی اشتباه می گیرند. این ضایعه ها اغلب متعدد است و کم پیش می آید که یک دانه باشند. اگر پزشک متخصص زگیل تناسلی،  این زگیل هارو مورد معاینه قرار دهد، می تواند خیلی راحت مواردی که مشکوک به سرطان هستند را شناسایی کرده و با نمونه برداری، آنها را برای آزمایشگاه ارسال کنند.

 اغلب خال ها و برجستگی های گوشتی که به جاهای ختنه گاه مربوط است، زگیل نیستند و خیلی ها به اشتباه تصور میکنند که این ها زگیل تناسلی هستند پس برای تشخیص دقیق، حتما به پزشک مراجعه کنید. زمانی که زگیل های تناسلی تشخیص داده شد تاکید می کنم بهترین درمان، کرایوتراپی زگیل تناسلی است و تیغ زدن و لیزر باعث پخش شدن این موضوع می شود.

شایعترین وسیله ای که باعث انتقال زگیل تناسلی می شود تیغ است. وسایلی مثل حوله، شامپو و حتی کیسه کشیدن این زگیل هارو منتقل نمی کنند.

نمونه برداری از زگیل تناسلی چگونه است؟

تشخیص زگیل تناسلی با دو مرحله انجام می شود: مرحله ی اول نگاه و دیدن است. هر خال گوشتی برجسته در ناحیه تناسلی که ممکن رنگ قهوه ای داشته باشد و یا به رنگ های سیاه، قهوه ای روشن و یا حتی رنگ پوست باشد؛ این خال ها زگیل تناسلی است. این مرحله، اولین و بهترین روش تشخیص زگیل تناسلی است.

دومین مرحله تشخیص در شرایطی است که ممکن است فرد ناقل باشد ولی در ظاهر چیزی دیده نمی شود؛ تشخیص این مورد بسیار سخت است. اینجاست که آزمایشگاه ها ممکن است دچار اشتباه شوند و یک سوآپ روی پوست میکشند و گزارش می کنند که به نوع پر خطر مبتلا شدند که این نتایج غلط است. قطعی ترین روش تشخیص زگیل تناسلی آزمایشگاهی این است که در آنجا با یک دستگاه نمونه گیری، قسمتی از زگیل نمونه برداری شود و توسط ابزار آزمایشگاهی ارزیابی شود. این روش، تست قطعی زگیل تناسلی است.

عکس معاینه پزشک برای تشخیص زگیل تناسلی در یک زن

همانطور که در بالا گفته شد، قطعی ترین روش تشخیص زگیل تناسلی از روش آزمایشگاهی برداشتن خال گوشتی است و لذا آزمایش هایی که از طریق نمونه برداری از ادرار، خون و به طور کلی آزمایش هایی که روی پوست سالم (از طریق سوآپ) انجام می شود اینها از نظر علمی اعتبار ندارند و غلط هستند.

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با انتقال زگیل تناسلی می توانید روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک با انجام یک معاینه ی جسمی و مشاهده ی زائده های روی پوست، می تواند زگیل تناسلی را تشخیص دهد. در برخی موارد پزشک ممکن است آزمایشاتی برای بررسی وجود سایر عفونت های مقاربتی تجویز کند.

تشخیص زگیل تناسلی با اسید استیک

پزشک اسید استیک ملایم را به ناحیه ی تناسلی می زند تا همه ی زگیل ها سفید شوند. سپس با یک ابزار بزرگ نمایی به نام کولپوسکوپ آنها را مشاهده می کند. اگر زگیل ها قابل رویت باشند، معمولاً برای تشخیص زگیل تناسلی نیاز به انجام تست ها و آزمایش های بیش تر نیست. در مردان تا زمانی که ضایعات گوشتی پدیدار نشده باشد هیچگونه آزمایش تشخیصی برای زگیل تناسلی و ابتلا به HPV وجود ندارد.

زگیل تناسلی در مردان

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی در آقایان

آزمایش زگیل تناسلی در زنان چگونه است؟

زگیل تناسلی زنان در ناحیه ی تناسلی می تواند اغلب پوست اطراف واژن را درگیر کند یا ممکن است بین لابیاها باشد (ناحیه ای که مجاری ادراری قرار گرفته و زگیل ها به صورت پرز ها و خال های گوشتی و یا پاپیلومیاهایی خود را نشان می دهند).

تشخیص قطعی زگیل تناسلی در زنان بر میگردد به مراجعه به پزشک حاذق و معاینه کامل توسط پزشک. وقتی فردی کاملا معاینه شد در مواردی که فرد مشکوک است می توان از نمونه بردای آزمایشگاهی (بیوپسی)استفاده کرد. باز هم تاکید میکنم هر آزمایشی که بدون نمونه برداری انجام شود جوابش غلط است و گول این افراد رو نخورید. چرا که چیزی با عنوان تشخیص hpv با آزمایش خون وجود ندارد. در تست پاپ اسمیر، وجود یا عدم وجود زگیل های تناسلی نیز بررسی می شود. اگر تا 3 سال تست شما منفی بود، دیگر به دنبال زگیل نباشید! اگر جواب تست پاپ اسمیر شما مثبت باشد باید نمونه برداری انجام شود تا نوع hpv  از نظر سرطانی بودن یا خوش خیم بودن بررسی شود.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی در زنان

صحبت با پزشک درباره تشخیص زگیل تناسلی

– تست پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر، غربالگری سلول های غیر طبیعی گردن رحم است. نتایج این تست می توانند عفونت های ناشی از HPV را حتی اگر زگیل ها قابل رویت نباشند را نشان دهند. در طی آزمایش pap پزشک از دستگاهی به نام اسپکولوم برای باز نگه داشتن واژن استفاده خواهد کرد. سپس از یک وسیله با دسته ی بلند برای جمع آوری نمونه کوچک از سلول های گردن رحم (مسیر بین واژن و رحم) استفاده می کند. سلول ها با میکروسکوپ برای موارد غیر نرمال مورد بررسی قرار می گیرند.

در زنان داشتن آزمایشات منظم لگنی و pap اهمیت دارد، زیرا به تشخیص تغییرات واژن و گردن رحم ناشی از زگیل تناسلی یا نشانه های اولیه سرطان دهانه رحم کمک می کند. (عارضه احتمالی عفونت HPV ژنیتال). زنان بالای 30 سال ممکن است نیاز به یک آزمایش غربالگری برای عفونت های ناشی از HPV همراه با تست پاپ اسمیر داشته باشند. در تست HPV ، اطلاعات ژنتیکی (DNA) ویروس بررسی می شود. زنان کم تر از 30 سال معمولاً فقط در صورتی این تست را انجام می دهند که تست پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته باشند.

– تست HPV

تست HPV مي تواند انواعي ازHPV  را كه به طور شايع در سرطان دهانه رحم يافت مي شوند مشخص نمايد. تنها چند نوع از HPV ژنیتال با سرطان گردن رحم مرتبط است. نمونه ای از سلول های رحم که در طی آزمایش پاپ اسمیر گرفته شده است، می تواند برای این سرطان که توسط گونه های HPV ایجاد می شود، مورد آزمایش قرار گیرد.

این تست در زنان با سن 30 سال و بالاتر انجام می شود و برای زنان جوان مفید نیست، زیرا سیستم ایمنی بدن آنها می تواند انواع سرطان با عامل HPV ژنیتال را حتی بدون درمان بکشد.

دهانه رحم و زگیل تناسلی

بعضی از کارشناسان بر این باورند که افرادی که مقاربت جنسی مقعدی را تجربه می کنند، خصوصاً کسانی که مبتلا به ویروس HIV هستند، باید از لحاظ سرطان ناحیه ی مقعد نیز غربالگری شوند. در رابطه با اینکه چه زمانی و چگونه این تست را انجام دهید با پزشک خود مشورت کنید.

مطلب مرتبط: بهترین روش درمان زگیل تناسلی کدام است؟

چنانچه پزشک بافت غیرطبیعی را مشاهده کرد اما نتوانست تشخیص قطعی بدهد، ممکن است نیاز به انجام بیوپسی و بررسی آن توسط آزمایشگاه باشد. تست تعیین نوع HPV ایجاد کننده ی زگیل ارزش تشخیصی نداشته و جزء تست های روتین تشخیصی و درمانی محسوب نمی شود.

مطالب بیشتر در رابطه با راه های پیشگیری از زگیل تناسلی در مقاله ی زیر آورده شده است که با کلیک کردن می توانید از آن ها استفاده کنید.

پیشگیری از زگیل تناسلی

فراموش نکنید که شایع ترین علل انتقال زگیل تناسلی عبارتند از:

1- سکس های آلوده بدون کاندوم: مرد وقتی آلوده است بدون کاندوم رابطه ی جنسی رو شروع می کند فرد دچار انتقال می شود و شرط عمده ی انتقال زگیل دخول است؛ یعنی پوست به مخاط واژن باید برخورد کند تا ترشحات باعث شود انتقال زگیل تناسلی انجام شود.

2- تیغ های آلوده دیگران و یا اپیلاسیون های آلوده: من توصیه میکنم به خانم ها که موارد بهداشتی را هنگام اپیلاسیون و زدودن موهای ناحیه ی تناسلی رعایت کنند و دقت کنند که تیغ ها بکبار مصرف باشد و قبلا توسط دیگران استفاده نشده باشد.

3- اورال سکس: وقتی که فرد آلوده است و سکس دهانی انجام میشود؛ همان شرط برخورد پوست به مخاط برقرار می شود و باعث می شود که خانم ها به زگیل تناسلی مبتلا شوند.

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

زگیل تناسلی ممکن است خود به خود از بین برود. با این وجود، اگر زگیل تناسلی شما دردناک و خارش دار بوده و ظاهر ناخوشایند آن برایتان آزار دهنده است، می توانید از روش های درمانی استفاده کنید. روش های درمانی برای زگیل تناسلی تنها برای از بین بردن زائده هاست و HPV همچنان در بدن شما خواهد ماند. سیستم ایمنی بدن شما در اغلب موارد این ویروس را از بین می برد.

گزینه های درمانی زگیل تناسلی عبارتند از:

  • درمان های شیمیایی موضعی (مخصوصاً برای زگیل تناسلی)
  • کرایوتراپی (انجماد) یا سوزاندن زگیل ها با نیتروژن مایع
  • لیزر تراپی
  • کرم های تقویت کننده سیستم ایمنی برای مبارزه با ویروس HPV
  • عمل جراحی

روش های درمانی سایر زگیل ها (مثل زگیل های دست و پا) برای درمان زگیل تناسلی مناسب نیست. برای درمان زگیل تناسلی حتماً به پزشک مراجعه کنید.

آیا ترشحات مردان نرمال است؟

چگونه می توان از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

واکسن HPV از بدن شما در برابر بسیاری از سویه های HPV که منجر به زگیل تناسلی و سرطان می شوند، محافظت می کند. با این وجود، همانطور که گفتیم این واکسن قادر به پیشگیری از ابتلا به تمام سویه های HPV نمی باشد. تمام زنان 25 تا 74 ساله ای که از نظر جنسی فعال هستند، باید هر 5 سال یک بار آزمایش غربالگری دهانه رحم را انجام دهند. تست غربالگری دهانه رحم که در سال های اخیر جایگزین تست پاپ اسمیر شده است، می تواند به تشخیص HPV کمک کند.

رابطه ی جنسی محافظت شده خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش می دهد. بنابراین در روابط جنسی خود از کاندوم استفاده کنید. با این حال، کاندوم کل نواحی آلت تناسلی را نمی پوشاند و باز هم احتمال ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد. اما استفاده از کاندوم بهترین راه برای پیشگیری از سایر عفونت های مقاربتی و داشتن یک رابطه ی جنسی ایمن می باشد.

ایا در ازمایش پاپ اسمیر زگیل تناسلی مشخص میشود ؟

پاپ تست یا آزمایش پاپ اسمیر یک آزمایش تشخیصی برای سرطان دهانه ی رحم (محل اتصال بین واژن و رحم) می باشد. تست پاپ اسمیر همچنین برای بررسی عفونت ویروسی اچ پی وی (HPV‌) تشخیص داده نشده، کاربرد دارد. باید خاطر نشان کرد که تست پاپ اسمیر یک آزمایش اختصاصی ویروس HPV نیست؛ اما در برخی موارد نتیجه ی آن احتمال وجود این ویروس را نشان می دهد. در طی تست پاپ اسمیر، پزشک نمونه ای از سلول های دهانه ی رحم شما را بر می دارد. برخی افراد ممکن است طی این فرآیند کمی احساس ناراحتی داشته باشند. این آزمایش حساس بوده و فرد باید با یک همراه به پزشک مراجعه کند.

در مرحله ی بعد سلول ها به آزمایشگاه فرستاده می شوند. در آزمایشگاه نمونه برای وجود سلول های غیر متعارف (آبنرمال) -که می توانند تحت HPV ایجاد شده باشند- بررسی می شود. برای ارائه ی گزارش نتیجه ی تست پاپ اسمیر، سیستم های متعددی وجود دارد. در سیستم یو اچ اس (UHS) از روشی به نام سیستم بسزدا (Bethesda System) استفاده می شود. وجود عفونت HPV در سلول های دهانه ی رحم، می تواند باعث ایجاد تغییراتی در عملکرد عادی سلولی شده و منجر به شکل گیری سلول های پیش سرطانی شود. به این فرآیند دیسپلازی گفته می شود. تست پاپ اسمیر قادر به تشخیص این سلول های غیر عادی است. از آنجایی که دیسپلازی هیچ نشانه یا علائمی به همراه ندارد، انجام تست پاپ اسمیر در سنین بالای بیست و یک سالگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در مواردی که نتیجه ی تست پاپ اسمیر فرد مشکوک می باشد، معمولاً به منظور انجام بررسی های بیشتر برای مشکلات دهانه ی رحم، تست پاپ اسمیر تکرار شده یا آزمایش کولپوسکوپی انجام می شود. در آزمایش کولپوسکوپی که با کمک یک ذره بین ویژه انجام می شود، پزشک قادر است ناحیه ی دهانه ی رحم را با جزئیات بالا مشاهده کند. همچنین، کولپوسکوپی به پزشک اجازه می دهد تا برای انجام بررسی های دقیق تر از نواحی مشکوک دهانه ی رحم شما، نمونه های سلولی بردارد. به این عمل نمونه برداری یا بیوپسی گفته می شود. نمونه برداری ممکن است باعث بروز گرفتگی و درد خفیف شود. کولپوسکوپی یک عمل حساسی بوده و برای انجام آن بهتر است با یک همراه به پزشک مراجعه کنید.

7 روش برای داشتن اسپرم سالم
3.3/5 - (13 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر