معاینات و آزمایش های تشخیص زگیل تناسلی

تشخیص زگیل تناسلی قابل مشاهده برای یک پزشک با استفاده از دانستنی ها و سابقه ی پزشکی و معاینه ی فیزیکی کار دشواری نخواهد بود اما درصورتی که این زگیل ها قابل مشاهده نباشند تشخیص زگیل دشوار خواهد شد. همچنین باید دانست همه ی نوع های ویروس HPV  زگیل های قابل رویت را ایجاد نمی کنند.


برای درمان به چه دکتری باید مراجعه شود؟

اگر شما نمی توانید زگیل های تناسلی را با چشم مسلح ببینید و یا علائمی از آن ندارید. پزشک ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسد:

✅ آیا فکر می کنید که در معرض ابتلا به HPV یا دیگر عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs) هستید؟

✅ چگونه به این موضوع پی بردید ؟

✅ آیا توسط شریک جنسی خود مطلع شدید؟

✅ چه علائمی دارید؟ چنانچه ترشح از واژن یا آلت تناسلی دارید ، ذکر بو و رنگ آن الزامی است.

✅ آیا برای جلوگیری از انتقال بیماری ها از راه جنسی ( STIs) از کاندوم استفاده کردید؟

✅ کدام یک از رفتارهای جنسی از جمله رفتارهای پر خطر مانند داشتن چندین شریک جنسی شامل حال شما یا همسرتان می شود ؟

✅ آیا شما سابقه ی ابتلا به STIs (عفونت های منتقله از راه جنسی) را دارید؟ چگونه آن را درمان کردید؟

✅ آیا تا به حال نتیجه ی تست پاپ اسمیرتان غیرطبیعی (مثبت) شده است ؟ ( در زنان )

مطلب مرتبط: آیا جوش واژن نشانه یک بیماری خطرناک است؟

تشخیص زگیل تناسلی در مردان چگونه انجام می شود؟

زگیل تناسلی اغلب برای افرادی است که پارتنرهای متفاوتی (شریک های جنسی مختلف) دارند و روابط جنسی آلوده و کنترل نشده با این شریک های جنسی دارند.

این آقایان می گویند که ما از کاندوم استفاده می کنیم ولی چرا به زگیل تناسلی مبتلا می شویم. این به خاطر این است که کاندوم فقط آلت تناسلی رو مورد حفاظت قرار میدهد و ترشح به قسمت هایی بالایی آلت از جمله عانه و جایی که پوست رشد میکند داریم و باعث آلوده شدن می شود.

 از آنجا به پایین میریزد و در نتیجه تماس جنسی آلوده با و بدون کاندوم یکی از راه های شایع سرایت زگیل تناسلی مخصوصا به آقایان می باشد.

پس وقتی که مردی به ما مراجعه می کند شرط اول آن این است که روابط جنسی آلوده وجود داشته باشد و دوما ممکن است یک تیغ آلوده فردی استفاده کنه که این ها میتواند راه های انتقال زگیل تناسلی از فردی به فرد دیگر باشد.

این افراد وقتی معاینه می شوند خال های گوشتی برجسته دارند و این ضایعه ها اغلب متعدد هستند و کم پیش می آید که یک دانه باشند و اگر یک پزشکی که تجربه ی زیادی دارد این زگیل هارو مورد معاینه قرار دهد، می تواند خیلی راحت تشخیص دهد و مواردی که مشکوک هستیم می توانیم به آزمایشگاه فرستاده و تیکه برداری انجام شود. بنده تاکید میکنم حتما تیکه بردای شود.

کسی که زگیل تناسلی واضخ ندارد ما نمیتوانیم ازش تست آزمایشگاهی بگیریم. این موارد رو خواهشا انجام ندهید و به کسی هم توصیه نکنید؛ چون باعث نگرانی خانواده ها می شود. پس اگر خال های گوشتی برجسته رو ملاحظه کردید به پزشک مراجعه می کنید و پزشک شما را معاینه می کند.

در خیلی از مواقع در معاینه مشخص می شود که این ضایعه ها زگیل هستند یا نه. اغلب خال ها و برجستگی های گوشتی که به جاهای ختنه گاه نربوط است، این ها زگیل نیستند و خیلی ها به اشتباه تصور میکنند که این ها زگیل هستند پس حتما به پزشک مراجعه کنید و در صورت شک داشتن پزشک به وجود زگیل، افراد به آزمایگاه فرستاده می شوند و در آنجا از زگیل ها نمونه برداری می شود.

زمانی که زگیل های تناسلی تشخیص داده  شد تاکید می کنم که بهترین درمان این زگیل های تناسلی کرایوتراپی است و تیغ زدن و لیزر باعث پخش شدن این موضوع می شود و مسئله ی مهم دیگر استفاده نکردن از تیغ های آلوده ی دیگران است.

 

شایعترین وسیله ای که باعث انتقال زگیل تناسلی می شود تیغ است. وسایلی مثل حوله، شامپو و حتی کیسه کشیدن این زگیل هارو منتقل نمی کند.

نمونه برداری از زگیل تناسلی چگونه است؟

امروزه متاسفانه آزمایش های زیادی رو میبینیم که با نتیجه مثبت بودن hpv مریض هارو نگران میکند و مریض در خیلی از مواقع که اصلا علامتی نداره به آزمایشگاه جوع می کند و آزمایش می دهد و این آزمایش چندین عدد زگیل پر خطر گزارش می کند؛ در حالی که این نتیجه آزمایش اصلا وجود خارجی در معاینه ی زگیل ندارد و لذا این سوال مطرح می شود که پس برای تشخیص قطعی زگیل تناسلی چه کار باید کرد؟

تشخیص زگیل تناسلی با دو مرحله انجام می شود: مرحله ی اول نگاه و دیدن است. هر خال گوشتی برجسته در ناحیه تناسلی که ممکن رنگ قهوه ای داشته باشد و یا به رنگ های سیاه، قهوه ای روشن و یا حتی رنگ پوست باشد؛ این خال ها زگیل تناسلی است. این مرحله ی اول و بهترین روش تشخیص زگیل تناسلی است.

دومین مرحله تشخیص در شرایطی است که ممکن است فرد ناقل باشد ولی در ظاهر چیزی دیده نمی شود؛ تشخیص این مورد بسیار سخت است. اینجاست که آزمایشگاه ها ممکن است دچار اشتباه شوند و یک سوآپ روی پوست میکشند و گزارش می کنند که به نوع پر خطر مبتلا شدند که این نتایج غلط است.

قطعی ترین روش تشخیص زگیل تناسلی آزمایشگاهی این است که در آنجا با یک دستگاه نمونه گیری، قسمتی از زگیل بریده شود و بردارند و به عبارتی تیکه برداری شود و توسط ابزار آزمایشگاهی نگاه و ارزیابی شود. این روش روش تشخیص قطعی زگیل است.

عکس معاینه پزشک برای تشخیص زگیل تناسلی در یک زن

آزمایش زگیل تناسلی

همانطور که در بالا گفته شد، قطعی ترین روش تشخیص زگیل تناسلی از روش آزمایشگاهی برداشتن خال گوشتی است و لذا آزمایشهایی که از طریق نمونه برداری از ادرار، خون و به طور کلی آزمایش هایی که روی پوست سالم (از طریق سوآپ) انجام می شود اینها از نظر علمی اعتبار ندارند و غلط هستند.

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با انتقال زگیل تناسلی می توانید روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

انتقال زگیل تناسلی

تشخیص زگیل تناسلی با اسید استیک

پزشک اسید استیک ملایم را به ناحیه ی تناسلی می زند تا همه ی زگیل ها سفید شوند. سپس با یک ابزار بزرگ نمایی به نام کولپوسکوپ آنها را مشاهده می کند. اگر زگیل ها قابل رویت باشند، معمولاً برای تشخیص زگیل تناسلی نیاز به انجام تست ها و آزمایش های بیش تر نیست. در مردان تا زمانی که ضایعات گوشتی پدیدار نشده باشد هیچگونه آزمایش تشخیصی برای زگیل تناسلی و ابتلا به HPV وجود ندارد.

زگیل تناسلی در مردان

 

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی در آقایان

تشخیص زگیل تناسلی در زنان

علائم این ابتلا وجود خال های گوشتی برجسته است که در اغلب موارد خودش رو نشون می دهد و ممکن است در لب، زبان، مقعد و یا در ناحیه ی تناسلی باشد.

در ناحیه ی تناسلی می تواند اغلب پوست اطراف واژن رو درگیر کند یا ممکن است بین لابیا ها باشد. یعنی ناحیه ای که مجاری قرار گرفته و زگیل ها به صورت پرز ها و خال های گوشتی و یا پاپیلومیاهایی هستند که متعدد است و خودش رو واضح نشان می دهد.

تشخیص قطعی زگیل تناسلی در زنان بر میگردد به مراجعه به پزشک حاذق و معاینه کامل توسط پزشک. وقتی فرد کاملا معاینه شد در مواردی که فرد مشکوک است می توان از نمونه بردای آزمایشگاهی (بیوپسی)استفاده کرد. باز هم تاکید میکنم هر آزمایشی که بدون تیکه برداری انجام شود جوابش غلط است و گول این افراد رو نخورید.

بهترین درمان در مقعد، زبان و دهان، کرایوتراپی است. استفاده از مواد شیمیایی باعث سوزاندن آن ناحیه ی حساس در زنان می شود.

کسانی که به کرایوتراپی دسترسی ندارند توصیه من استفاده از سرکه ی سیب است. سرکه سیب رو به پنبه آغشته کنید و به ناحیه ی تناسلی بمالید و نشورید. هر 8 ساعت این کار رو تکرار کنید، در بعضی موارد اینها از بین میرود.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی در زنان

 

صحبت با پزشک درباره تشخیص زگیل تناسلی

اگر خانمی زگیل تناسلی ظاهری ندارد چه کند؟

این افراد باید تست پاپ اسمیر بدهند اگر 3 سال تستشون منفی بود نباید دنبال زگیل تناسلی بگردند. وقتی تست پاپ اسمیر می دهند 2 اتفاق می افتد: اگر منفی باشد سال به سال این تست رو تکرار کنید. اما اگر مثبت باشد باید نمونه برداری شود تا نوع hpv  مشخص شود و تکلیف بیمار مشخص می شود.

– تست پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر، غربالگری سلول های غیر طبیعی گردن رحم است. نتایج این تست می توانند عفونت های ناشی از HPV را حتی اگر زگیل ها قابل رویت نباشند را نشان دهند.

در طی آزمایش pap پزشک از دستگاهی به نام اسپکولوم برای باز نگه داشتن واژن استفاده خواهد کرد. سپس از یک وسیله با دسته ی بلند برای جمع آوری نمونه کوچک از سلول های گردن رحم (مسیر بین واژن و رحم) استفاده می کند. سلول ها با میکروسکوپ برای موارد غیر نرمال مورد بررسی قرار می گیرند.

در زنان داشتن آزمایشات منظم لگنی و pap اهمیت دارد، زیرا به تشخیص تغییرات واژن و گردن رحم ناشی از زگیل تناسلی یا نشانه های اولیه سرطان دهانه رحم کمک می کند. (عارضه احتمالی عفونت HPV ژنیتال).

زنان بالای 30 سال ممکن است نیاز به یک آزمایش غربالگری برای عفونت های ناشی از HPV همراه با تست پاپ اسمیر داشته باشند. در تست HPV ، اطلاعات ژنتیکی (DNA) ویروس بررسی می شود. زنان کم تر از 30 سال معمولاً فقط در صورتی این تست را انجام می دهند که تست پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته باشند.

– تست HPV

تست HPV مي تواند انواعي ازHPV  را كه به طور شايع در سرطان دهانه رحم يافت مي شوند مشخص نمايد. تنها چند نوع از HPV ژنیتال با سرطان گردن رحم مرتبط است. نمونه ای از سلول های رحم که در طی آزمایش پاپ اسمیر گرفته شده است، می تواند برای این سرطان که توسط گونه های HPV ایجاد می شود، مورد آزمایش قرار گیرد.

این تست در زنان با سن 30 سال و بالاتر انجام می شود و برای زنان جوان مفید نیست، زیرا سیستم ایمنی بدن آنها می تواند انواع سرطان با عامل HPV ژنیتال را حتی بدون درمان بکشد.

دهانه رحم و زگیل تناسلی

بعضی از کارشناسان بر این باورند که افرادی که مقاربت جنسی مقعدی را تجربه می کنند، خصوصاً کسانی که مبتلا به ویروس HIV هستند، باید از لحاظ سرطان ناحیه ی مقعد نیز غربالگری شوند. در رابطه با اینکه چه زمانی و چگونه این تست را انجام دهید با پزشک خود مشورت کنید.

مطلب مرتبط: بهترین روش درمان زگیل تناسلی کدام است؟

چنانچه پزشک بافت غیرطبیعی را مشاهده کرد اما نتوانست تشخیص قطعی بدهد، ممکن است نیاز به انجام بیوپسی و بررسی آن توسط آزمایشگاه باشد. تست تعیین نوع HPV ایجاد کننده ی زگیل ارزش تشخیصی نداشته و جزء تست های روتین تشخیصی و درمانی محسوب نمی شود.

مطالب بیشتر در رابطه با راه های پیشگیری از زگیل تناسلی در مقاله ی زیر آورده شده است که با کلیک کردن می توانید از آن ها استفاده کنید.

پیشگیری از زگیل تناسلی

شایع ترین علل ابتلای خانم ها به زگیل تناسلی

1- سکس های آلوده بدون کاندوم: مرد وقتی آلوده است بدون کاندوم رابطه ی جنسی رو شروع می کند فرد دچار انتقال می شود و شرط عمده ی انتقال زگیل دخول است؛ یعنی پوست به مخاط واژن باید برخورد کند تا ترشحات باعث شود انتقال زگیل تناسلی انجام شود.

2- تیغ های آلوده دیگران و یا اپیلاسیون های آلوده: من توصیه میکنم به خانم ها که موارد بهداشتی را هنگام اپیلاسیون و زدودن موهای ناحیه ی تناسلی رعایت کنند و دقت کنند که تیغ ها بکبار مصرف باشد و قبلا توسط دیگران استفاده نشده باشد.

3- اورال سکس: وقتی که فرد آلوده است و سکس دهانی انجام میشود؛ همان شرط برخورد پوست به مخاط برقرار می شود و باعث می شود که خانم ها به زگیل تناسلی مبتلا شوند.

حسین کرمی دکتر زگیل تناسلی در تهران

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهتا جمعه ۳ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خوب هستین
  من با توجه به زائده هایی که در قسمت تناسلیم مشاهده کردم به دکتر زنان مراجعه کردم و برام تست پاپ اسمیر و hpv نوشتن
  جواب تست hpv منفی بود
  اما دکتر گفت که زائده ها زگیل هستند و برام محلول پدوفیلین زد
  میخوام بدونم وقتی که جواب تست منفی هست چطور امکانش هست که زگیل باشند?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   تست امکان خطا دارد
 • تصویر کاربر ثمین چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  آقای دکتر سال من در رابطه با نحوه انتقال زگیل تناسلی هست، اگر تماس مستقیم پوست با پوست وجود نداشته باشه اما ترشحات جنسی از شرت و لباس رد بشن و به ناحیه تناسلی طرف مقابل برسه، امکان ابتلا به ویروس هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله امکان انتقال هست
 • تصویر کاربر زینب شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  آیا شما زگیل گلو را با کرایو درمان میکنید ؟
  اگه نمیکنید یک آدرس به من میدید من خانمم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   باید توسط دکتر گوش و حلق و بینی معاینه شوید ، اون منطقه در حیطه کاری ارولوژی نیست
 • تصویر کاربر مهری پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر . این ضایعات رو من نزدیک لب های کوچیک واژنم مشاهده کردم آیا اینا زگیل هستن؟
  یه زمانی هم برای معاینه لگن رفتم دکتر زنان و این ضایعات بود اما من از دکتر چیزی نپرسیدم اون خانوم دکتر هم چیزی نگفتن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل است . پاپ اسمیر و hpv dba test انجام شود
  2. تصویر کاربر مهری پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر من پرده هایمنم سالمه . یعنی تا حالا رابطه دخولی نداشتم و فقط با یک آقا در دوران نامزدی رابطه بدون دخول داشتم که ایشون هم رابطه های متعدد و مشکوک قبلا نداشته . حالا به فرض اینکه اینا زگیل باشند آیا امکانش هست که بدون رابطه دخولی ویروس به دهانه رحم برسه ؟ با این شرایط من نمیتونم فعلا تست پاپ اسمیر انجام بدم .
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   پس با این شرایط به متخصص زنان حضوری مراجعه کنید، بهتر است از این ها نمونه جهت بررسی hpv ارسال بشه. مشکوک است. نمیشه قطعی گفت hpv هست یا خیر.
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Mahla دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  اقای دکتر ۲ ماه پیش دوتا جوش مانند اندازه سر سوزن بالای ناحیه تناسلیم زد که فکر کردم جوشه ترکوندمشون تقریبا ۱۰ روز بعد متوجه شدم دوباره در اومدن ولی دگ ترسیدم کاریشون نکردم الان یکم بزرگ شدن تعدادشونم فکر کنم به ۵ تا رسید
  در ضمن من رابطه من دختر باکره هستم و هیچ رابطه نداشتم ولی خواهرم زیگیل تناسلی داشت با دارو درمانی خوب شد امکان داره مال من زیگیل باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
 • تصویر کاربر اناهید شنبه ۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.پارتنر من یک ماه پیش زگیل تناسلی داشته که با روش انجماد از بین میبره و من بعد از یک ماه رابطه داشتم ولی چون حساس شدم چک کردم خودم هیچ برامدگی رنگ پوستی ندارم ولی اطراف مقعد یک خال مشکی رنگ دارم امکان داره این زگیل باشه و راهش چیه بفهمم و درمان کنم
  1. تصویر کاربر اناهید چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   ممنون میشم پاسخ بدید جناب دکتر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل است ، تست hpv dna داده شود و بررسی شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر خورشید شنبه ۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر باشه. من به تازگی نامزد کردم و در رابطه ی سوم متوجه شدم نامزدم یک سری ضایفات داره روی آلتش و ابنکه رابطه جنسی هم قبلا داشته. من دوز اول واکسن گارداسیل رو زدم ولی خیلی نگرانم.
  خواستم بدونم آیا این ها زگیل هستن؟ و آیا ممکنه من مبتلا بشم اقای دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   اینها به نظر زگیل نیستند
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر بزرگتر و بیشتر شد میشه یکی را برداشت و جهت پاتولوژی ارسال کرد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۱ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام دکتر مجردم 29 سالمه حدود 1 هفته 10 روزه یک سری زایده میبینم خواستم بدونم زگیل یا نه؟خطرناک هست؟رابطه جنسی داشتم ولی منظم نیوده و ماهی یا چند هفته یا چند ماه یک بار بوده با کاندم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   ظاهرش به زگیل شباهت ندارد
 • تصویر کاربر پاییز جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید میخواستم بدونم زگیل هست یا اسکین تگ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر پاییز جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید چی شد امکان پاسخ به سوال ما وجود نداره؟
  2. تصویر کاربر پاییز یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   لطفا جواب بدید آقای دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   بهتر است تست hpv از نمونه بافت داده شه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احمدی جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام
  تازگی متوجه دو یا سه برجستگی همرنگ پوست و گل کلمی در ناحیه ختنه گاه شدم. رابطه جنسی محافظت نشده هم داشتم. دکتر اول تشخیص زگیل دادند و گفتند کرایوتراپی کنم. دکتر دوم شک داشتند که شاید ضایعه پوستی بدلیل ختنه باشد و نمونه برداری را تجویز کردند. با توجه به تصاویر پیوست نظر شما چیه؟
  و اینکه اگه با مالیدن استیک اسید زگیل سفید رنگ میشه و از سایر نواحی پوست رنگش متمایز میشه، چرا بجای نمونه برداری از همون اول با اسید تشخیص داده نمیشه.
  1. تصویر کاربر احمدی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام
   آقای دکتر لطفا پاسخ بنده را هم بدید.
   لطفا عکسها را هم ببینید.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   نمونه برداری و تست hpv انجام شود
  3. تصویر کاربر احمدی پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر خود فرایند نمونه برداری باعث پخش زگیل نمیشه.؟ چون محل زخم میشه.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   خیر مشکلی ایجاد نمیکنه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر