انواع تست و آزمایش زگیل تناسلی [خون و نمونه برداری]

معمولا برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان از معاینه استفاده می شود اما اگر زگیل ها قابل مشاهده نباشند می توان برای تشخیص دقیق تر از تست زگیل تناسلی استفاده کرد. 

معمولا در روز معاینه، پزشک ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسد:

✅ آیا فکر می کنید که در معرض ابتلا به HPV یا دیگر عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs) هستید؟

✅ چگونه به این موضوع پی بردید ؟

✅ آیا توسط شریک جنسی خود مطلع شدید؟

✅ چه علائمی دارید؟ چنانچه ترشح از واژن یا آلت تناسلی دارید ، ذکر بو و رنگ آن الزامی است.

✅ آیا برای جلوگیری از انتقال بیماری ها از راه جنسی ( STIs) از کاندوم استفاده کردید؟

✅ کدام یک از رفتارهای جنسی از جمله رفتارهای پر خطر مانند داشتن چندین شریک جنسی شامل حال شما یا همسرتان می شود ؟

✅ آیا شما سابقه ی ابتلا به STIs (عفونت های منتقله از راه جنسی) را دارید؟ چگونه آن را درمان کردید؟

✅ آیا تا به حال نتیجه ی تست پاپ اسمیرتان غیرطبیعی (مثبت) شده است ؟ ( در زنان )

مطلب مرتبط: آیا جوش واژن نشانه یک بیماری خطرناک است؟

آزمایش زگیل تناسلی در مردان

برخلاف ویروس ایدز که به راحتی خود را در آزمایش خون نشان می دهد، ویروس زگیل تناسلی از طریق سلول های بافت بدن منتقل شده و خود را در خون نشان نمی دهد بنابراین چیزی با عنوان آزمایش خون زگیل تناسلی وجود ندارد.

پس تست زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه انجام می شود؟

بهترین آزمایش زگیل تناسلی مردان در واقع معاینه توسط پزشک است چرا که او با این بیماری و نشانه های آن به خوبی آشنا است و می تواند نقاطی که با چشم قابل مشاهده نیستند (مانند: داخل مجرای ادرار یا داخل مقعد) را نیز بررسی کرده و از انتشار زگیل ها به سایر نقاط بدن و یا شریک جنسی شما پیشگیری کند.

زگیل های تناسلی خود را به شکل خال های گوشتی برجسته نشان می دهند و بسیاری آنها را با زگیل معمولی اشتباه می گیرند. این ضایعه ها اغلب متعدد است و کم پیش می آید که یک دانه باشند. اگر پزشک متخصص زگیل تناسلی،  این زگیل هارو مورد معاینه قرار دهد، می تواند خیلی راحت مواردی که مشکوک به سرطان هستند را شناسایی کرده و با نمونه برداری، آنها را برای آزمایشگاه ارسال کنند.

 اغلب خال ها و برجستگی های گوشتی که به جاهای ختنه گاه مربوط است، زگیل نیستند و خیلی ها به اشتباه تصور میکنند که این ها زگیل تناسلی هستند پس برای تشخیص دقیق، حتما به پزشک مراجعه کنید.

زمانی که زگیل های تناسلی تشخیص داده شد تاکید می کنم بهترین درمان، کرایوتراپی زگیل تناسلی است و تیغ زدن و لیزر باعث پخش شدن این موضوع می شود.

شایعترین وسیله ای که باعث انتقال زگیل تناسلی می شود تیغ است. وسایلی مثل حوله، شامپو و حتی کیسه کشیدن این زگیل هارو منتقل نمی کنند.

نمونه برداری از زگیل تناسلی چگونه است؟

تشخیص زگیل تناسلی با دو مرحله انجام می شود: مرحله ی اول نگاه و دیدن است. هر خال گوشتی برجسته در ناحیه تناسلی که ممکن رنگ قهوه ای داشته باشد و یا به رنگ های سیاه، قهوه ای روشن و یا حتی رنگ پوست باشد؛ این خال ها زگیل تناسلی است. این مرحله، اولین و بهترین روش تشخیص زگیل تناسلی است.

دومین مرحله تشخیص در شرایطی است که ممکن است فرد ناقل باشد ولی در ظاهر چیزی دیده نمی شود؛ تشخیص این مورد بسیار سخت است. اینجاست که آزمایشگاه ها ممکن است دچار اشتباه شوند و یک سوآپ روی پوست میکشند و گزارش می کنند که به نوع پر خطر مبتلا شدند که این نتایج غلط است.

قطعی ترین روش تشخیص زگیل تناسلی آزمایشگاهی این است که در آنجا با یک دستگاه نمونه گیری، قسمتی از زگیل نمونه برداری شود و توسط ابزار آزمایشگاهی ارزیابی شود. این روش، تست قطعی زگیل تناسلی است.

عکس معاینه پزشک برای تشخیص زگیل تناسلی در یک زن

همانطور که در بالا گفته شد، قطعی ترین روش تشخیص زگیل تناسلی از روش آزمایشگاهی برداشتن خال گوشتی است و لذا آزمایش هایی که از طریق نمونه برداری از ادرار، خون و به طور کلی آزمایش هایی که روی پوست سالم (از طریق سوآپ) انجام می شود اینها از نظر علمی اعتبار ندارند و غلط هستند.

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با انتقال زگیل تناسلی می توانید روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

انتقال زگیل تناسلی

تشخیص زگیل تناسلی با اسید استیک

پزشک اسید استیک ملایم را به ناحیه ی تناسلی می زند تا همه ی زگیل ها سفید شوند. سپس با یک ابزار بزرگ نمایی به نام کولپوسکوپ آنها را مشاهده می کند. اگر زگیل ها قابل رویت باشند، معمولاً برای تشخیص زگیل تناسلی نیاز به انجام تست ها و آزمایش های بیش تر نیست. در مردان تا زمانی که ضایعات گوشتی پدیدار نشده باشد هیچگونه آزمایش تشخیصی برای زگیل تناسلی و ابتلا به HPV وجود ندارد.

زگیل تناسلی در مردان

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی در آقایان

آزمایش زگیل تناسلی در زنان چگونه است؟

زگیل تناسلی زنان در ناحیه ی تناسلی می تواند اغلب پوست اطراف واژن را درگیر کند یا ممکن است بین لابیاها باشد (ناحیه ای که مجاری ادراری قرار گرفته و زگیل ها به صورت پرز ها و خال های گوشتی و یا پاپیلومیاهایی خود را نشان می دهند).

تشخیص قطعی زگیل تناسلی در زنان بر میگردد به مراجعه به پزشک حاذق و معاینه کامل توسط پزشک. وقتی فردی کاملا معاینه شد در مواردی که فرد مشکوک است می توان از نمونه بردای آزمایشگاهی (بیوپسی)استفاده کرد. باز هم تاکید میکنم هر آزمایشی که بدون نمونه برداری انجام شود جوابش غلط است و گول این افراد رو نخورید. چرا که چیزی با عنوان تشخیص hpv با آزمایش خون وجود ندارد.

در تست پاپ اسمیر، وجود یا عدم وجود زگیل های تناسلی نیز بررسی می شود. اگر تا 3 سال تست شما منفی بود، دیگر به دنبال زگیل نباشید! اگر جواب تست پاپ اسمیر شما مثبت باشد باید نمونه برداری انجام شود تا نوع hpv  از نظر سرطانی بودن یا خوش خیم بودن بررسی شود.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی در زنان

صحبت با پزشک درباره تشخیص زگیل تناسلی

– تست پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر، غربالگری سلول های غیر طبیعی گردن رحم است. نتایج این تست می توانند عفونت های ناشی از HPV را حتی اگر زگیل ها قابل رویت نباشند را نشان دهند.

در طی آزمایش pap پزشک از دستگاهی به نام اسپکولوم برای باز نگه داشتن واژن استفاده خواهد کرد. سپس از یک وسیله با دسته ی بلند برای جمع آوری نمونه کوچک از سلول های گردن رحم (مسیر بین واژن و رحم) استفاده می کند. سلول ها با میکروسکوپ برای موارد غیر نرمال مورد بررسی قرار می گیرند.

در زنان داشتن آزمایشات منظم لگنی و pap اهمیت دارد، زیرا به تشخیص تغییرات واژن و گردن رحم ناشی از زگیل تناسلی یا نشانه های اولیه سرطان دهانه رحم کمک می کند. (عارضه احتمالی عفونت HPV ژنیتال).

زنان بالای 30 سال ممکن است نیاز به یک آزمایش غربالگری برای عفونت های ناشی از HPV همراه با تست پاپ اسمیر داشته باشند. در تست HPV ، اطلاعات ژنتیکی (DNA) ویروس بررسی می شود. زنان کم تر از 30 سال معمولاً فقط در صورتی این تست را انجام می دهند که تست پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته باشند.

– تست HPV

تست HPV مي تواند انواعي ازHPV  را كه به طور شايع در سرطان دهانه رحم يافت مي شوند مشخص نمايد. تنها چند نوع از HPV ژنیتال با سرطان گردن رحم مرتبط است. نمونه ای از سلول های رحم که در طی آزمایش پاپ اسمیر گرفته شده است، می تواند برای این سرطان که توسط گونه های HPV ایجاد می شود، مورد آزمایش قرار گیرد.

این تست در زنان با سن 30 سال و بالاتر انجام می شود و برای زنان جوان مفید نیست، زیرا سیستم ایمنی بدن آنها می تواند انواع سرطان با عامل HPV ژنیتال را حتی بدون درمان بکشد.

دهانه رحم و زگیل تناسلی

بعضی از کارشناسان بر این باورند که افرادی که مقاربت جنسی مقعدی را تجربه می کنند، خصوصاً کسانی که مبتلا به ویروس HIV هستند، باید از لحاظ سرطان ناحیه ی مقعد نیز غربالگری شوند. در رابطه با اینکه چه زمانی و چگونه این تست را انجام دهید با پزشک خود مشورت کنید.

مطلب مرتبط: بهترین روش درمان زگیل تناسلی کدام است؟

چنانچه پزشک بافت غیرطبیعی را مشاهده کرد اما نتوانست تشخیص قطعی بدهد، ممکن است نیاز به انجام بیوپسی و بررسی آن توسط آزمایشگاه باشد. تست تعیین نوع HPV ایجاد کننده ی زگیل ارزش تشخیصی نداشته و جزء تست های روتین تشخیصی و درمانی محسوب نمی شود.

مطالب بیشتر در رابطه با راه های پیشگیری از زگیل تناسلی در مقاله ی زیر آورده شده است که با کلیک کردن می توانید از آن ها استفاده کنید.

پیشگیری از زگیل تناسلی

فراموش نکنید که شایع ترین علل انتقال زگیل تناسلی عبارتند از:

1- سکس های آلوده بدون کاندوم: مرد وقتی آلوده است بدون کاندوم رابطه ی جنسی رو شروع می کند فرد دچار انتقال می شود و شرط عمده ی انتقال زگیل دخول است؛ یعنی پوست به مخاط واژن باید برخورد کند تا ترشحات باعث شود انتقال زگیل تناسلی انجام شود.

2- تیغ های آلوده دیگران و یا اپیلاسیون های آلوده: من توصیه میکنم به خانم ها که موارد بهداشتی را هنگام اپیلاسیون و زدودن موهای ناحیه ی تناسلی رعایت کنند و دقت کنند که تیغ ها بکبار مصرف باشد و قبلا توسط دیگران استفاده نشده باشد.

3- اورال سکس: وقتی که فرد آلوده است و سکس دهانی انجام میشود؛ همان شرط برخورد پوست به مخاط برقرار می شود و باعث می شود که خانم ها به زگیل تناسلی مبتلا شوند.

حسین کرمی دکتر زگیل تناسلی در تهران

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادری پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  ببخشید من پارتنرم زگیل تناسلی داشتن و با مراجعه به پزشک چند ماهی هست خوب شدن حدود یکماه پیش دوباره روی زبونشون بود و چند تا دون دون منم روی زبونم دون‌دونه ولی رفتم دکتر تست پاپ اسمیر دادم و ازمایشم هیچ موردی نداشت و هیچ پیروسی تو بدنم نبود میخاستم بدونم زگیل تناسلی دهانی هم با همون تست پاپ اسمیر مشخص شده یا جدا باید برم تست بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 5 روز پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
  2. تصویر کاربر نادری پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 5 روز پیش)
   خب من تست دادم ولي جواب تستم منفي بود دكتر گفت هيچ ويروسي نيست ولي ميخوام بدون اگر زيگيل تو دهن باشه هم با همون پاپ اسمير مشخص ميشه يا ازمايش جداگانه داره
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 5 روز پیش)
   بله معمولا مشخص میشه ولی هر تستی خطا هم داره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر mm پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  یک هفته پیش رابطه اورال داشتم با پارتنرم ، قبل اون هم فقط تماس پوستی بوده دخول نداشتم
  دیروز پارتنرم رفتن پیش دکتر پوست گفته که قسمت بالای التشون زگیل زده ، یعنی منم الان مبتلا هستم ؟ یسری لک قهوه ای اطراف مقعدم هست یعنی زگیل ؟ چیکار باید کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 5 روز پیش)
   در عکس ضایعه ای مشکوک به زگیل دیده نمیشه
 • تصویر کاربر اهو پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  اگر فقط یک بار از طریق دهان الت مرد وارد شده باشد و روی گردن اون آقا چند تا زگیل بود آیا مشکوک به ویروس اچ پی وی هست ؟
  و ایا ازمابش خون مشخص میکند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 5 روز پیش)
   بله،تست HPV PCR انجام بدید
 • تصویر کاربر گوهری جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشین خدمت سرور و استاد گرامی
  اگر براوت مقدور بنده چندتا عکس میفرستم امکانش باشه اعلام بفرماین زگیل تناسلی هستش یا نگرانی بنده بی مورده؟
  با تشکر از جناب عالی
  1. تصویر کاربر گوهری دوشنبه ۲۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   دوتا عکس واضحتر گذاشتم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید از نزدیک ببینم در صورت صلاح دید ، کرایو کنم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر هولو چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر من باکره هستم ولی اورال انجام دادم چندباری
  دانه هایی در بالای واژنم زده
  ایا ممکن است زکیل باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   اگر رابطه جنسی واژینال نداشتین نیست
  2. تصویر کاربر هولو سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   تصویر را دیدید؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   دیدم به زگیل شباهت ندارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  عکس میفرستم خدمتتون
  اینها زگیل هستند یا خیر
  چه نوع هستند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   خیر مشکلی نیست نیاز به اقدامی نیست
 • تصویر کاربر آرو دوشنبه ۳ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام
  میخواستم بدونم این‌ها زگیل تناسلی هستند یا خیر؟
  پیش ی دکتر رفتم گفتن ک مشکوکه ک زگیل باشه ولی کرایو کردن برام اما بعد کرایو حس میکنم زیاد شدن و نقاط ریز ریز روی سر آلتم هم بعد ۲ هفته ایجاد شدن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر مرضیه چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام‌ آقای دکتر من ۳۲ ساله هستم ۷ساله ازدواج کردم خودم رابطه پرخطر نداشتم شوهرمو نمیدونم،جدیدا با مراجعه برای چکاپ دکتر زنان تشخیص زگیل دادن و برای پاپ اسمیر و hpv typing از واژن نمونه برداری کردن( من زائده های زگیل مانند اطراف واژن دارم ازآنها نمونه برداری نشد) الان جواب آزمایش من اومده هم پاپ اسمیر نرمال بود هم hpv منفی، به نظرتون اینکه ازنمونه ها برنداشتن امکان‌اشتباه وجود داره؟من دوباره باید اززائده ها نمونه برداری کنم و آزمایش hpv بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   ازمایش گاهی ممکنه خطا داشته باشه ، برای اطمینان مجدد تکرار شود
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  با سلام.چند لکه خون خیلی کوچک روی شرت دیدم. وقتی نوک الت را باز کزدم دیدم داخل آن ملتهب هست و خیلی کم خونی. حدود ۵ سال پیش بدون هیچ دردی چندین روز ترشح سفید غلیظ نوک الت بود که تمام شد. دکتر بهم تاوانکس و فنازومکس داده که بعد ۷ روز هنوز کمی سوزش هست و حس میکنم التهاب کمتر شده ولی روی شرت بعلت مصرف منازومکس لکه های نارنجی هست. نوبت سونوگرافی دارم. آیا باکتری سوزاک در این چند سال در بدن من مونده و الان اینجور نمایان سده؟ زندگیم زهر شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   از تزشحات مجرا نمونه برای کشت فرستاده شه. آمپول سفتریاکسون ۲۵۰ میلیگرم عضلانی / داکسی سیکلین ۱۰۰ هر ۱۲ ساعت یک هفته
  2. تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   جناب دکتر، با مصرف انتی بیوتیک دیگه ترشح خونی ندارم. سونوگرافی لازم نیست؟
  3. تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   جناب دکتر من ۵ ماه پیش هم بعلت درد بیضه سونو کردم که در هر دو طرف واریکوسل داشتم. الان علاوه بر مسکل اعلام شده درد بیضه چپ هم دارم که تقریبا ثابت ادامه داره. قبلنا بعد چند روز این درد از بین میرفت . مشکل بنده چی هست ؟!؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   برای بررسی واریکوسل ازمایش اسپرم انجام شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر پریماه چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید. دکتر توی آزمایش hpvمن مشخص شد که تیپ 44 و 52 رو دارم ولی آزمایش پاپ اسمیرم نرمال بود. الان باید چیکار کنم. حتما باید کولپوسکوپی انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   تحت نظر متخصص زنان باشید. معمولا پاپ اسمیر که نرماله نیاز به کولپوسکوپی نیست. سالانه پاپ ایمیر تکرار شود
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر