7 علت درد مردان پس از نزدیکی

اکثر اوقات، رابطه ی جنسی به افراد احساس خوبی می دهد، اما درد پس از نزدیکی، می تواند آزار دهنده باشد. درد پس از نزدیکی باعث اضطراب برخی از مردان می شود و ممکن است لذت و هیجان رابطه ی جنسی را کاهش دهد.

شایع ترین علت درد پس از نزدیکی پروستاتیت است. غده پروستات، مایعی تولید می کند که بخش زیادی از منی را تشکیل می دهد و برای قدرت باروری مردان ضروری است. پروستاتیت زمانی رخ می دهد که بافت پروستات ملتهب شود. علائم شایع پروستاتیت، درد مزمن مکرر در نواحی زیر می باشد:

◀️ آلت تناسلی

◀️ پایین کمر

◀️ پایین شکم و لگن

◀️ پرینه – فضای بین مقعد و اندام تناسلی

 

علت درد بعد از نزدیکی

پروستاتیت حاد، معمولاً ناشی از ورود باکتری از مجرای ادراری به پروستات می باشد. دلایل عفونت پروستات کمتر شناخته شده هستند. از آنجا که عفونت های مجرای ادراری (UTI) و عفونت های مقاربتی (STI) می توانند باکتری را به پروستات انتقال دهند، بسته به سن و سابقه ی جنسی فرد، عوامل خطر مهمی محسوب می شوند. معمولاً برای درمان این بیماری با توجه به نوع باکتری وارد شده به بدن، آنتی بیوتیک تجویز می شود. داروهای ضد التهابی و مسکن نیز می توانند مؤثر باشند.

پزشک ممکن است برای تشخیص مشکلاتی مانند آبسه، انجام تصویر برداری را توصیه کند. حتی پس از درمان نیز ممکن است احساس ناراحتی به مدت چند هفته یا چند ماه ادامه داشته باشد. پزشک ممکن است ورزش هایی را توصیه کند که می توانند به توانبخشی یا تسکین لگن کمک کنند.

علت درد ناحیه تناسلی مردان بعد از رابطه

در اینجا به 6 مورد دیگر اشاره می شود:

بیماری پیرونی یا انحنای آلت تناسلی: تشکیل بافت اسکار فیبروز روی آلت تناسلی، می تواند موجب نعوظ های کج و دردناک شود. این شرایط ممکن است باعث اختلال نعوظ، اضطراب، استرس و گاهی اوقات کوتاهی آلت تناسلی شود. پیرونی یک بیماری شایع و غیر سرطانی است که می تواند با داروی مسکن مانند NSAID ها، تزریق هایی برای شکستن بافت اسکار و یا حتی جراحی در صورت تجربه ی اختلال نعوظ، درمان شود.

شکستگی آلت تناسلی: تونیکا آلبوژینا، غشای لاستیکی بافت زیر پوست آلت تناسلی است، که امکان افزایش طول و عرض آلت را در حین نعوظ فراهم می کند. گاهی اوقات این بافت می تواند پاره شود که باید فوراً تحت مراقبت های پزشکی ویژه و احتمالاً جراحی قرار بگیرد. مراقبت سریع می تواند از مشکلات دائمی ادراری و جنسی جلوگیری کند.

پوست ختنه گاه بیش از حد تنگ: اگر مردی ختنه نشده باشد، سر آلت تناسلی او با بافتی به نام پوست ختنه گاه پوشانده شده است. به طور معمول، پوست ختنه گاه در حین نزدیکی عقب کشیده می شود. در بیماری پوست ختنه گاه بیش از حد تنگ، که به آن فیموز می گویند، پوست ختنه گاه به دلیل تنگ بودن عقب کشیده نمی شود و باعث بروز درد می شود. به مرور زمان، اصطکاک ناشی از این حرکت می تواند موجب پارگی، التهاب یا عفونت پوست ختنه گاه شود. درمان این شرایط، شامل استفاده از کرم های استروئیدی می شود و در صورت تداوم درد، ممکن است نیاز به ختنه کردن باشد.

بیماری پوست ختنه گاه

بیضه نزول نکرده: این مورد یکی از غیر معمول ترین علل درد پس از نزدیکی می باشد. در دوران جنینی، بیضه ها درون شکم قرار دارند. در طول چند هفته قبل از تولد یا بلافاصله بعد از آن، بیضه ها معمولاً از ناحیه ی شکمی وارد کیسه بیضه می شوند. اگر این اتفاق نیفتد و بیضه ها درون شکم باقی بمانند، به آن بیضه نزول نکرده می گویند. این شرایط موجب درد فشارنده در حین رابطه ی جنسی می شود، مخصوصاً اگر بیضه در کشاله ران یا پایین شکم قرار گرفته باشد. رایج ترین درمان جراحی است که شامل برداشتن بیضه ها می شود.

فتق کشاله ران: این شرایط زمانی اتفاق می افتد که بخشی از بافت بدن، از ناحیه ی ضعیف پایین شکم و ران، بیرون زده باشد. معمول ترین نشانه این بیماری، وجود یک برجستگی یا توده در ناحیه ضعیف بدن می باشد که موجب درد در حین رابطه ی جنسی می شود.

بافت اسکار ناشی از درمان های قبلی: اگر فردی قبلاً در نزدیک شکم، لگن و یا پرینه خود جراحی انجام داده باشد و بافت اسکار در آن ناحیه شکل گرفته باشد، ممکن است درد یا ناراحتی در طول رابطه ی جنسی را تجربه کند. عفونت های پیشین، ضربه یا آسیب های دیگر، باعث به جا گذاشتن بافت اسکار می شوند. بافت اسکار سطحی، معمولاً با جراحی قابل درمان است، اما اسکارهای جزئی را می توان با پمادهای موضعی درمان کرد. درمان درد مزمن لگن و بافت اسکار در ناحیه عصب معمولاً دشوار است و شامل توانبخشی فیزیکی لگن و کنترل درد می شود. اگر فقط یک بار درد پس از رابطه جنسی را تجربه کنید، ممکن است فقط یک پیچ خوردگی عضلانی جزئی باشد که خود به خود رفع می شود. اما اگر به طور مرتب متوجه این درد می شوید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

علت درد پهلو بعد از نزديكي

کرمپ به معنی گرفتگی و انقباض ناگهانی و غیر قابل کنترل در عضلات یک ناحیه از بدن می باشد. علت های احتمالی زیادی برای گرفتگی عضلات بعد از رابطه ی جنسی در زنان و مردان وجود دارد.

فشار وارد شده به عضلات

مانند انجام تمرینات ورزشی، فشار وارد شده به عضلات لگن و شکم در زمان رابطه ی جنسی می تواند منجر به گرفتگی عضلات این ناحیه شود. سفت شدن ماهیچه ها، کم آبی بدن یا کار کردن ماهیچه ها در یک موقعیت بد می تواند از علل این امر باشد. این گرفتگی ها معمولاً پس از چند ثانیه یا چند دقیقه از بین می روند.

ارگاسم

ارگاسم شامل انقباض غیر ارادی ماهیچه های لگن و کف لگن می شود. این امر می تواند یکی دیگر از علت های ایجاد کرمپ بعد از رابطه ی جنسی باشد. اگر ماهیچه های لگن و کف لگن به شدت منقبض شوند، گرفتگی موقت عضلات بعد از رابطه ی جنسی اتفاق می افتد.

ارگاسم

مشکلات روده

مشکلات مربوط به دستگاه گوارش می توانند سبب گرفتگی شکم شوند. یبوست و گاز معده دو علل شایع شکم درد پس از رابطه ی جنسی می باشند. سایر مشکلات دستگاه گوارشی مثل سندرم روده ی تحریک پذیر نیز از دیگر علل گرفتگی عضلات بعد از رابطه ی جنسی است.

مشکلات ادراری

مشکلات مربوط به مثانه یا دستگاه ادراری می تواند از علت های دیگر درد بعد از رابطه ی جنسی باشد. مثانه ی زنان درست در جلوی رحم قرار دارد و رابطه ی جنسی می تواند سبب تحریک آن شود. این مشکل بیشتر در افراد مبتلا به عفونت ادراری یا سیستیت بینابینی مشاهده می شود. سیستیت بینابینی نوعی بیماری سیستم ادراری است که باعث درد و فشار در ناحیه ی لگن و مجاری ادراری می شود.

عفونت های مقاربتی

برخی از عفونت های مقاربتی (STIs) به خصوص کلادمیا و سوزاک می توانند باعث گرفتگی شکم در زمان رابطه جنسی و پس از آن شوند. بسیاری از بیماری های مقاربتی هیچ علائمی ندارند. بنابراین، بهتر است به طور مرتب آزمایش دهید. از دیگر علائم بیماری های مقاربتی می توان به ترشح آلت تناسلی مردانه، ترشحات غیر معمول واژن و درد در هنگام ادرار اشاره کرد.

ضربه ی روحی

گاهی اوقات، آسیب های گذشته یا یک مشکل عاطفی در رابطه ی جنسی می تواند خود را به صورت ناراحتی یا درد فیزیکی در زمان سکس یا بعد از آن بروز دهد. حتی استرس های روزمره و اضطراب بیش از حد نیز می تواند باعث تنش یا گرفتگی های عضلانی شوند.

علت درد پهلو بعد از نزديكي در مردان

علت درد پهلو بعد از نزديكي در مردان

گرفتگی عضلات بعد از رابطه ی جنسی در مردان به ندرت اتفاق می افتد. از جمله علل خاص این پروستاتیت است. پروستات غده ای کوچک (به اندازه ی گردو) است که در قسمت پایین لگن مردان قرار دارد. این غده مایعاتی را ترشح می کند که از اسپرم ها محافظت می کنند. در حین انزال، این ترشحات به مایع منی اضافه می شود و تقریباً یک سوم مایع منی را تشکیل می دهد. اگر پروستات به صورت ناگهانی یا تدریجی ملتهب و بزرگ شود، می تواند باعث درد و گرفتگی لگن در زمان رابطه ی جنسی و بعد از آن شود.


حسین کرمی دکتر زگیل تناسلی در تهران

3.6/5 - (10 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080
× نوبت فوری