7 علت درد مردان پس از نزدیکی

اکثر اوقات، رابطه ی جنسی به افراد احساس خوبی می دهد، اما درد پس از نزدیکی، می تواند آزار دهنده باشد. درد پس از نزدیکی باعث اضطراب برخی از مردان می شود و ممکن است لذت و هیجان رابطه ی جنسی را کاهش دهد.

شایع ترین علت درد پس از نزدیکی

شایع ترین علت درد پس از نزدیکی پروستاتیت است. غده پروستات، مایعی تولید می کند که بخش زیادی از منی را تشکیل می دهد و برای قدرت باروری مردان ضروری است. پروستاتیت زمانی رخ می دهد که بافت پروستات ملتهب شود. علائم شایع پروستاتیت، درد مزمن مکرر در نواحی زیر می باشد:

◀️ آلت تناسلی

◀️ پایین کمر

◀️ پایین شکم و لگن

◀️ پرینه – فضای بین مقعد و اندام تناسلی

 

علت درد بعد از نزدیکی

پروستاتیت حاد، معمولاً ناشی از ورود باکتری از مجرای ادراری به پروستات می باشد. دلایل عفونت پروستات کمتر شناخته شده هستند. از آنجا که عفونت های مجرای ادراری (UTI) و عفونت های مقاربتی (STI) می توانند باکتری را به پروستات انتقال دهند، بسته به سن و سابقه ی جنسی فرد، عوامل خطر مهمی محسوب می شوند. معمولاً برای درمان این بیماری با توجه به نوع باکتری وارد شده به بدن، آنتی بیوتیک تجویز می شود. داروهای ضد التهابی و مسکن نیز می توانند مؤثر باشند.

پزشک ممکن است برای تشخیص مشکلاتی مانند آبسه، انجام تصویر برداری را توصیه کند. حتی پس از درمان نیز ممکن است احساس ناراحتی به مدت چند هفته یا چند ماه ادامه داشته باشد. پزشک ممکن است ورزش هایی را توصیه کند که می توانند به توانبخشی یا تسکین لگن کمک کنند.

علت درد ناحیه تناسلی مردان بعد از رابطه

در اینجا به 6 مورد دیگر اشاره می شود:

بیماری پیرونی یا انحنای آلت تناسلی: تشکیل بافت اسکار فیبروز روی آلت تناسلی، می تواند موجب نعوظ های کج و دردناک شود. این شرایط ممکن است باعث اختلال نعوظ، اضطراب، استرس و گاهی اوقات کوتاهی آلت تناسلی شود. پیرونی یک بیماری شایع و غیر سرطانی است که می تواند با داروی مسکن مانند NSAID ها، تزریق هایی برای شکستن بافت اسکار و یا حتی جراحی در صورت تجربه ی اختلال نعوظ، درمان شود.

شکستگی آلت تناسلی: تونیکا آلبوژینا، غشای لاستیکی بافت زیر پوست آلت تناسلی است، که امکان افزایش طول و عرض آلت را در حین نعوظ فراهم می کند. گاهی اوقات این بافت می تواند پاره شود که باید فوراً تحت مراقبت های پزشکی ویژه و احتمالاً جراحی قرار بگیرد. مراقبت سریع می تواند از مشکلات دائمی ادراری و جنسی جلوگیری کند.

پوست ختنه گاه بیش از حد تنگ: اگر مردی ختنه نشده باشد، سر آلت تناسلی او با بافتی به نام پوست ختنه گاه پوشانده شده است. به طور معمول، پوست ختنه گاه در حین نزدیکی عقب کشیده می شود. در بیماری پوست ختنه گاه بیش از حد تنگ، که به آن فیموز می گویند، پوست ختنه گاه به دلیل تنگ بودن عقب کشیده نمی شود و باعث بروز درد می شود. به مرور زمان، اصطکاک ناشی از این حرکت می تواند موجب پارگی، التهاب یا عفونت پوست ختنه گاه شود. درمان این شرایط، شامل استفاده از کرم های استروئیدی می شود و در صورت تداوم درد، ممکن است نیاز به ختنه کردن باشد.

بیماری پوست ختنه گاه

بیضه نزول نکرده: این مورد یکی از غیر معمول ترین علل درد پس از نزدیکی می باشد. در دوران جنینی، بیضه ها درون شکم قرار دارند. در طول چند هفته قبل از تولد یا بلافاصله بعد از آن، بیضه ها معمولاً از ناحیه ی شکمی وارد کیسه بیضه می شوند. اگر این اتفاق نیفتد و بیضه ها درون شکم باقی بمانند، به آن بیضه نزول نکرده می گویند. این شرایط موجب درد فشارنده در حین رابطه ی جنسی می شود، مخصوصاً اگر بیضه در کشاله ران یا پایین شکم قرار گرفته باشد. رایج ترین درمان جراحی است که شامل برداشتن بیضه ها می شود.

فتق کشاله ران: این شرایط زمانی اتفاق می افتد که بخشی از بافت بدن، از ناحیه ی ضعیف پایین شکم و ران، بیرون زده باشد. معمول ترین نشانه این بیماری، وجود یک برجستگی یا توده در ناحیه ضعیف بدن می باشد که موجب درد در حین رابطه ی جنسی می شود.

بافت اسکار ناشی از درمان های قبلی: اگر فردی قبلاً در نزدیک شکم، لگن و یا پرینه خود جراحی انجام داده باشد و بافت اسکار در آن ناحیه شکل گرفته باشد، ممکن است درد یا ناراحتی در طول رابطه ی جنسی را تجربه کند. عفونت های پیشین، ضربه یا آسیب های دیگر، باعث به جا گذاشتن بافت اسکار می شوند. بافت اسکار سطحی، معمولاً با جراحی قابل درمان است، اما اسکارهای جزئی را می توان با پمادهای موضعی درمان کرد. درمان درد مزمن لگن و بافت اسکار در ناحیه عصب معمولاً دشوار است و شامل توانبخشی فیزیکی لگن و کنترل درد می شود. اگر فقط یک بار درد پس از رابطه جنسی را تجربه کنید، ممکن است فقط یک پیچ خوردگی عضلانی جزئی باشد که خود به خود رفع می شود. اما اگر به طور مرتب متوجه این درد می شوید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.


حسین کرمی دکتر زگیل تناسلی در تهران

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
× نوبت فوری
پرسش از دکتر