قرص والاسیکلوویر

قرص والاسیکلوویر یک داروی ضد ویروس است که برای درمان عفونت های ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس همچون هرپس تناسلی، تبخال و شینگلز به کار می رود. این دارو علائم بیماری را به سرعت کاهش داده و می توند برای سرکوب بلند مدت طغیان های بیماری به کار گرفته شود.

قرص والاسیکلوویر باید ظرف 5 روز اول شروع علائم، مصرف شده و بهترین نتایج در صورت مصرف در 2 تا 3 روز اول بروز علائم، به دست می آیند. علائم معمولا پس از روز سوم مصرف والاسیکلوویر شروع به بهبود کرده، اما رفع کامل آن ها می تواند تا 3 هفته طول بکشد. طغیان های آینده هرپس، معمولا مدتی کوتاه تر و شدتی کمتر دارند. مصرف والاسیکلوویر در هنگام بروز علائم می تواند مدت حضور علائم را 1 تا 2 روز کاهش دهد.

قرص والاسیکلوویر

آیا پس از مصرف قر ص والاسیکلوویر نیز امکان انتشار بیماری وجود دارد؟

والاسیکلوویر تعداد، شدت و مدت طغیان علائم هرپس را کاهش می دهد. با توجه به این که هرپس در هنگام حضور علائم، بیشترین توانایی انتشار را دارد، مصرف والاسیکلوویر خطر انتقال ویروس به دیگران را کمتر می کند. البته، ویروس هرپس حتی در صورت عدم حضور علائم نیز می تواند منتقل شود. بنابراین، مصرف قرص  والاسیکلوویر خطر انتقال ویروس را از بین نمی برد.

توصیه می شود که در هنگام حضور ضایعات جنسی و دهانی به ترتیب از برقراری رابطه جنسی و بوسیدن خودداری شود. افرادی که بازگشت مکرر هرپس تناسلی یا تبخال را تجربه کرده اند ممکن است جهت کاهش خطر بروز طغیان های بیماری، داروی والاسیکلوویر را به مدت 6 تا 12 ماه مصرف کنند. در این دوره درمان تکثیر ویروسی نیز کاهش یافته و احتمال انتشار آن به دیگران کمتر می شود.

محتویات دارویی والاسیکلوویر

در این دارو، والاسیکلوویر عنصر فعال و موادی همچون میکرو کریستالین سلولز، کروسپوویدون، پوویدون، منیزیم استارات و آنیدروس کلوئیدی سیلیس از جمله عناصر غیر فعال هستند. مصرف کنندگان باید در نظر داشته باشند که نام های تجاری مختلف این دارو ممکن است عناصر غیر فعال متفاوتی داشته باشند.

طریقه مصرف

والاسیکلوویر همواره باید به روش تجویز شده مصرف گردد. افراد باید درمان خود را در سریع ترین زمان ممکن شروع کرده و قرص های والاسیکلوویر را بدون جویدن، به صورت کامل به همراه یک لیوان پر از آب مصرف کنند. این دارو باید روزانه در یک زمان مشخص استفاده و دوره درمان آن کامل شود. همچنین، در صورت فراموشی وعده مصرف باید به محض یادآوری دارو را مصرف کرد.

اگر تنها چند ساعت به وعده مصرف بعدی باقی مانده است، می توان از وعده فراموش شده صرف نظر کرده و طبق روال همیشگی ادامه داد. هرگز نباید جهت جبران یک وعده از دست رفته، مقدار وعده بعدی را دو برابر کرد. در صورت عدم اطمینان با پزشک خود تماس بگیرید.

مقدار مصرف قرص والاسیکلوویر

طریقه مصرف والاسیکلوویر 1000، 500 و 2000 چگونه است؟ مقدار مصرف قرص والاسیکلوویر به نوع بیماری فرد بستگی دارد. در درمان هرپس تناسلی، مقدار مصرف معمول والاسیکلوویر 500 میلی گرم به صورت دو بار در روز، به مدت 5 روز است. مقدار مصرف والاسیکلوویر در درمان تبخال، دو وعده 2000 میلی گرمی با 12 ساعت فاصله است. مقدار مصرف مناسب برای شینگلز سه وعده روزانه 1000 میلی گرمی به مدت 7 روز است.

عوارض جانبی والاسیکلوویر

عوارض جانبی رایج این دارو شامل موارد زیر هستند:

عوارض جانبی نادر این دارو به شرح زیر هستند:

عوارض والاسیکلوویر

در صورت تجربه هر کدام از عوارض جانبی شدید یا علائم واکنش حساسیتی، باید فورا به دنبال مراقبت پزشکی بود. تداوم عوارض جانبی بیانگر ضرورت مراجعه به پزشک است.

موارد منع مصرف

در صورت حساسیت به والاسیکلوویر یا آسیکلوویر باید از مصرف این دارو خودداری شود. در صورت بارداری، شیر دهی، ابتلا به بیماری مخصوصا انواع کلیوی یا کبدی یا مصرف دیگر دارو ها باید به پزشک خود اطلاع داد. همچنین داشتن سن بالای 65 سال یا سیستم ایمنی ضعیف نیز باید به اطلاع پزشک برسد.

تداخلات دارویی

بیماران باید تمامی دارو های مایل به مصرف یا مصرفی خود را از جمله انواع تجویزی، غیر تجویزی، گیاهان دارویی، ویتامین ها یا دارو های تفریحی را با پزشک در میان بگذارند.

چگونه باید با عوارض جانبی قرص والاسیکلوویر مقابله کرد؟

مصرف مقادیر زیاد آب به پیشگیری از بروز عوارض جانبی، مخصوصا درد معده کمک می کند. در صورت ابتلا به سردرد می توان از دارو های مسکنی همچون پاراستامول استفاده کرد.

ارتباط والاسیکلوویر با شیردهی و بارداری

تاکنون اثرات نامطلوبی از والاسیکلوویر بر بارداری بیان نشده است اما به دلیل کمبود شواهد بالینی این دارو معمولا در دوران بارداری توصیه نمی شود. در صورت بارداری، قصد بارداری یا عدم اطلاع از باردار بودن یا نبودن خود باید با پزشک خود مشورت کرد. داروی آسیکلوویر می تواند به شیر مادر وارد شود. با این که چنین پدیده ای برای شیرخوار مضر به شمار نمی آید اما مصرف آن به زنان شیر ده توصیه نمی شود. در صورت شیر دهی باید این موضوع را به اطلاع پزشک رساند.

گزینه های درمانی

هرپس همواره نیازمند درمان نبوده و در اغلب موارد می تواند بدون نیاز به تجویز پزشک در خانه کنترل شود. افراد مبتلا می توانند اقداماتی را جهت کمک به التیام بدن خود انجام دهند:

پماد های ضد ویروس موضعی به صورت بدون نسخه، در داروخانه ها به فروش می رسند. این دارو ها می توانند برای هرپس دهانی مفید بوده اما برای درمان هرپس تناسلی توصیه نمی شوند. پماد های ضد ویروس موضعی را نباید به نواحی داخل دهان، واژن یا مقعد اعمال کرد. استفاده از پماد های بی حس کننده موضعی مخصوصا در صورت دردناک بودن نشستن یا ادرار کردن می تواند مفید باشد. دارو های مسکن ساده همچون پاراستامول و ایبوپروفن نیز می توانند برای رهایش درد به کار روند. بیماران باید ناحیه درمان را با استفاده از آب یا آب نمک تمیز نگه داشته و از مصرف صابون ها خودداری کنند.

خطرات هرپس تناسلی و دهانی برای نوزاد در بارداری و زایمان

اعمال کیسه یخ به صورت پیچیده در یک حوله می تواند به کاهش درد ناحیه مبتلا کمک کند. در صورت دردناک بودن دفع ادرار، می توان ریختن آب گرم بر ناحیه تناسلی یا دفع ادرار در زیر دوش را امتحان کرد. قبل و بعد از مصرف پماد های موضعی یا لمس ناحیه مبتلا، باید دست های خود را شست و شو داد. این کار از انتشار ویروس به وسیله دست ها پیشگیری می کند. افراد بهتر است که در حین طغیان هرپس تناسلی، از پوشیدن لباس های تنگ یا دارای الیاف مصنوعی خودداری کرده و در عوض از لباس های دارای الیاف طبیعی همچون پنبه استفاده کنند. بیماران باید با تا زمان رفع کامل علائم هرپس تناسلی، از برقراری رابطه جنسی خودداری کنند. همچنین در هنگام حضور علائم هرپس دهانی بوسیدن و اشتراک گذاری لیوان ها و اقداماتی از این قبیل باید ترک شوند. در هنگام شک بر ابتلای خود به هرپس، باید فورا آزمایش داد. در صورت داشتن سابقه هرپس تناسلی باید به شرکای جنسی خود اطلاع داد زیرا این عفونت حتی در صورت عدم حضور علائم نیز قابل انتقال است. استفاده از کاندوم می تواند خطر انتقال هرپس تناسلی را کاهش دهد.

پرسش و پاسخ

آیا والاسیکلوویر می تواند سبب بروز برفک شود؟

والاسیکلوویر سبب بروز برفک نمی شود. علائم برفک واژن معمولا شامل خارش، ناراحتی، قرمزی و ترشحات سفید یا کرم رنگ می شوند. در صورت تجربه علائم برفک در هنگام استفاده از والاسیکلوویر، باید از پزشک خود درمان جداگانه ای درخواست کرد.


دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

3.2/5 - (15 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پویا دوشنبه ۸ خرداد ۲( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب. من دو سال درگیر زگیل تناسلی هستم . من تصمیم دارم ازدواج کنم اما نمی تونم چون ویروس از بدنم خارج نمیشه! چه کاری باید انجام بدم؟ لطفا راهنمایی کنید.‌ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ خرداد ۲( 5 روز پیش)
   سلام اگر ضایعه واضح دارید عکس بفرستید
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  داروی زگیل دهانی چیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   سلام دارو ندارد . باید کرایو بشه
 • تصویر کاربر ابراهیم سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمدت۱۰ماهه که آسیکلوویر۴۰۰میخورم ولی هیچ روندبهبودی حس نمیکنم؟چه بایدکنم؟داروروعوض کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام عکس ضایعه را بفرستید
 • تصویر کاربر رعنا یکشنبه ۲۰ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دكتر من روي زبانم زگيل دارم اما روم نميشه برم دكتر بايد چه دارويي مصرف كنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید ببینم با دارو درست نمیشه
 • تصویر کاربر پریسا شنبه ۷ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  ببخشید من در ماه یک یا دوبار به هرپس تناسلی مبتلا میشم میشه لطفا بگید برا عود مجدد نحوه ی مصرف واسیکلوویر به چه صورت هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   روزانه
 • تصویر کاربر محبت دوشنبه ۸ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام
  من مدتهاست شریک جنسی ندارم ولی تقریبا هر دوماه به تبخال تناسلی مبتلا میشم
  لطفا یه درمان باز دارنده برام تجویز کنید
  حتی خوردن روزانه قرص
  چون با این اوصاف میترسم رابطه ای رو شروع کنم،
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   اینها تب خال تناسلی است ودرمانش کپسول اسیکلو ویر در زمان زدن تاول باید یک هفته هر ۸ساعت بخورید وپمادش را نیز بمالید تب خال عود کننده است ودرمان قطعی ندارد
 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .دکتر من تب خال تناسلی دارم هم لب هم تناسلی .هر دفعه ک عود میکنه دکتر جای تب خال بزرگتر میشه.دفعه اول ی تاول کوچک بود الان کل کلاهک الت تناسلی تاول میبنده.قرص والاسیکوویر ۵۰۰ میخورم دو روزه مایع کرم رنگی بیرون میاد.چیکار کنم دکتر ک زخم زودتر خوب بشه و دیگ پیشرفت نکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   بلی
 • تصویر کاربر Zodiyak چهارشنبه ۱۸ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  درود.من دو ساله درگیر زگیل تناسلی هستم .البته خیلی کوچک و تک تک.اینسری دکتر قرص والاسیکلوویر ۱۰۰۰ برام تجویز کرد.آیا تاثیری در بروز مجدد زگیل داره ؟و بحث مهم اینکه در تمام اینترنت گفته شده ظرف یک یا دو سال توسط سیستم ایمنی سرکوب میشه .ممنون میشم راهنمایی جامع بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
 • تصویر کاربر m. پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام برای تبخال لب دخترم از داروخانه والاسیکلوویر 1000گرفتم. چندساعت یکبار مصرف کنه؟و چند روز طول میکشه تا خوب بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   هر ۸ ساعت تا ۳ روز
 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۲ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام ، من hsv2 دارم و تقریبا ۶ماهه که هرماه قبل یا بعده پریود عود میکنه، پزشک مراجعه کردم یه بسته والاسیکلوویر ۵۰۰ داد که همون ماه اول تموم شد ،و بعده اتمام قرص باز هم درد و خارش داره شروع اما نمیدونم بصورت مداوم این قرص رو استفاده کنم باز هم؟ یعنی هر روز ادامه بدم تا یکی دو ماه مشکلی پیش نمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   اینها تب خال تناسلی است ودرمانش کپسول اسیکلو ویر در زمان زدن تاول باید یک هفته هر ۸ساعت بخورید وپمادش را نیز بمالید تب خال عود کننده است ودرمان قطعی ندارد
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر