درمان تبخال در دوران شیردهی و وجود تبخال روی سینه

در بعضی از کشور ها، زنان مبتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی، یا HIV نباید به فرزند خود شیر دهند. اما در مورد سایر عفونت های مقاربتی مانند هرپس، چه می توان گفت؟ پاسخ کمی پیچیده تر از یک بله یا خیر ساده است. بیایید نگاهی دقیق تر به این بیماری بیندازیم و اینکه آیا ابتلا به این عفونت، می تواند مانعی برای شیر دادن مادر به نوزاد باشد یا خیر، و شیر دهی هنگام ابتلا به هرپس، چه خطراتی به همراه دارد؟

هرپس نوعی عفونت مقاربتی است که از نظر پزشکی با نام ویروس هرپس سیمپلکس یا HSV شناخته می شود. دو نوع از این ویروس وجود دارد:

  • ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1)
  •  ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2)

در حالی که هر دو نوع این ویروس می تواند باعث ایجاد تبخال دستگاه تناسلی یا دهانی / لب شود، HSV-2 معمولاً باعث ایجاد تبخال تناسلی، و HSV-1 معمولاً باعث ایجاد تبخال در دهان می گردد- که اغلب به عنوان «زخم های سرد» یا «تاول های تب» شناخته می شوند.

علائم هرپس

دلیل ابتلا به هرپس سینه

در حالی که ویروس هرپس معمولاً دهان / لب ها و اندام تناسلی را آلوده می کند، اما می تواند هر قسمت از پوست – از جمله پستان را نیز آلوده نماید، اگرچه این مورد غیر معمول است. هرپس از طریق تماس با شخص دیگری که مبتلا به این عفونت باشد، منتشر می شود. به عنوان مثال، هرپس تناسلی از طریق تماس تناسلی-تناسلی یا تماس دهانی-تناسلی با فرد دیگری که به این عفونت مبتلا ست، منتقل می گردد.

در مورد هرپس پستان، پوست این ناحیه باید با پوست آلوده فرد مبتلا به هرپس، تماس داشته باشد. توجه به این نکته مهم است که فرد، حتی اگر هیچ علامت یا تاول قابل مشاهده ای نداشته باشد – می تواند این ویروس را به شخص دیگری منتقل نماید. به این معنی که حتی بدون وجود زخم هرپسی واضح، ویروس می تواند در پوست وجود داشته باشد.

هرپس پستان چگونه است و چه حسی دارد؟

به نظر می رسد هرپس بر روی پستان، مانند برجستگی های کوچک پر از مایع، روی پایه ای قرمز و حساس ظاهر شود. برخی از افراد علائم شبه آنفولانزا را به همراه تظاهرات هرپسی، به ویژه اولین مورد، تجربه می کنند. علائم دیگری در آینده ممکن است ظاهر شوند، اما تقریباً همیشه مدت زمان کمتری طول می کشد و دردناک نیست.

در افراد مبتلا به ایدز، ابتلا به هرپس به دلیل اختلال در سیستم ایمنی بدن، ممکن است شدیدتر و طولانی تر شود. برای تشخیص این وضعیت، بهتر است که به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا هرپس پستان می تواند شبیه عفونت قارچی یا باکتریایی، یا مجاری متورم شیر، به نظر برسد.

بی خطر بودن شیردهی در ابتلا به هرپس

در صورت وجود تبخال روی سینه چه باید کرد؟ اگر خانمی در جایی از بدن به غیر از پستان، مانند دهان یا اندام تناسلی، دچار تبخال شود، شیردادن برایش بی خطر است، زیرا ارگانیسم های ویروسی یا ضایعات آلوده، نمی توانند از بدن زن به شیر او منتقل گردند.

از طرف دیگر، اگر خانمی به زخم هرپسی در ناحیه پستان، مبتلا باشد، نباید شیر بدهد. با این حال، او می تواند شیر خود را بدوشد، به شرطی که قسمت هایی از شیر دوش (پمپ)، که با شیر تماس دارند، با زخم های هرپسی ناحیه پستان، در تماس نباشند. در صورت بروز این مسئله، باید شیر را دور بریزد.

خطرات شیردهی از سینه مبتلا به زخم هرپسی

نوزادی که از پستان دارای زخم های هرپسی تغذیه می کند، در معرض خطر ابتلا به عفونت سیستم عصبی قرار دارد. اگر زنی مشکوک به هرپس پستان باشد، یا این بیماری برایش تشخیص داده شود، بسیار مهم است که شیردهی از پستان آسیب دیده را متوقف کند.

درمان تبخال در دوران شیردهی

اگرچه هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد، اما درمان های ضد ویروسی (داروها و کرم های موضعی) برای رفع علائم و جلوگیری از شیوع HSV متمرکز هستند. آسیکلوویر خوراکی یا IV (زوویراکس) و والاسیکلوویر (والترکس) در دوران شیردهی قابل استفاده هستند.


دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080
× نوبت فوری