چرا بعضی از زگیل ها قهوه ای هستند؟ بهترین درمان زگیل قهوه ای

زگیل تناسلی رایج ترین عفونت مقاربتی (STI) بوده و میلیون ها نفر در سراسر جهان با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. تقریباً 15% از جمعیت آمریکا به ویروس HPV مبتلا هستند. زگیل قهوه ای می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد. خطر ابتلا به این ویروس در افرادی که دارای چندین شریک جنسی هستند و یا اولین رابطه جنسی خود را در سنین بسیار پایین انجام داده اند، بیشتر می باشد. بیش از 50% زنان به فاصله دو سال پس از شروع فعالیت جنسی به HPV مبتلا می شوند. در واقع، بر اساس آمارهای فعلی 75 تا 80 درصد مردان و زنانی که از نظر جنسی فعال هستند، در دوره ای از زندگی خود تحت تأثیر HPV قرار می گیرند.

زگیل تناسلی بیماری است که بعضی از سوی ها آن خطرناک هستند، کدام نوع اچ پی وی خطرناک است؟ برای اطلاعات بیشتر از مقاله ی مرتبط بازدید کنید.

عکس زگیل قهوه ای

علائم و نشانه های زگیل قهوه ای

زگیل تناسلی در اشکال مختلفی ظاهر می شوند. در برخی موارد، این زگیل ها می توانند صاف یا مسطح بوده و در موارد دیگر، برآمده و به شکل گل کلم باشند. همچنین، رنگ زگیل ها ممکن است در طیف های صورتی، قرمز، سفید و خاکستری یا قهوه ای قرار بگیرند. بیشتر زگیل های تناسلی ریز هستند؛ اما ممکن است چندین زگیل کنار هم ایجاد شده و یک پلاک (ناحیه ای بزرگ تر دارای زائده های پوستی) تشکیل دهند.

زگیل تناسلی معمولاً نواحی لابیا، واژن، آلت تناسلی، کیسه بیضه، مقعد، اطراف مقعد و مجرای ادرار بیمار را درگیر می کند. اغلب زگیل های تناسلی معمولاً علائم خاصی ایجاد نمی کنند؛ اما زگیل های داخل واژن می توانند خونریزی کرده و منجر به درد در حین رابطه جنسی شوند.

دستورالعمل های پیشگیری از ابتلا به زگیل با رنگ تیره

بهترین روش های پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی، داشتن تعداد شرکای جنسی اندک و پرهیز از فعالیت های جنسی می باشد. متأسفانه استفاده از کاندوم خطر ابتلا به HPV را به طور کامل از بین نمی برد و فرد آلوده ای که علائمی ندارد، می تواند منجر به گسترش ویروس شود. جالب است بدانید که، علاوه بر انتقال زگیل با رابطه جنسی یکی دیگر از راه های انتقال ویروس، انتقال hpv از طریق قاشق است. بهترین روش های پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی، داشتن تعداد شرکای جنسی اندک و پرهیز از فعالیت های جنسی می باشد. متأسفانه استفاده از کاندوم خطر ابتلا به HPV را به طور کامل از بین نمی برد و فرد آلوده ای که علائمی ندارد، می تواند منجر به گسترش ویروس شود.

جلوگیری از انتقال زگیل با واکسن

واکسن گارداسیل-9 یکی از واکسن های پیشگیری از گونه های خطرناک HPV است که مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفته است. این ویروس از بدن شما در برابر 9 سوی HPV اعم از سویه های 16 و 18 (که عامل اصلی سرطان های اندام تناسلی است) و همچنین سویه های کم خطری که منجر به زگیل تناسلی می شوند، محافظت می کند. واکسیناسیون واکسن گارداسیل در آمریکا برای زنان مردان 9 تا 45 ساله انجام می شود. به توصیه FDA، بهترین سن برای واکسیناسیون سنین 11 تا 12 سالگی است. 

واکسیناسین برای تمامی افراد تا سنین 26 سال توصیه می گردد. برخی از بزرگسالان 27 تا 45 ساله ای که واکسینه نشده اند نیز می توانند در برخی موارد واکسینه شوند. با توجه به سن و شرایط سلامت، ممکن است به 2 تا 3 دوز واکسن نیاز داشته باشید. بیشترین تأثیر واکسن زمانی است که فرد قبل از هر گونه فعالیت جنسی آن را دریافت کند. اما پس از شروع فعالیت جنسی نیز می توان واکسینه شد. دریافت واکسن گارداسیل در سنین 11 تا 12 سالگی می تواند از 90% سرطان های دهانه رحم و همچنین سرطان های گلو، حلق، مقعد، فرج، آلت تناسلی و واژن پیشگیری کند. اگر به اطلاعات بیشتری در این باره نیاز دارید پرسش و پاسخ درباره واکسن گارداسیل را ببینید تا به تمامی سوال های ذهن خود پاسخ دهید.

کاندوم برای جلوگیری از انتقال زگیل

بهترین درمان های خانگی زگیل قهوه ای

هدف از درمان زگیل تناسلی، از بین بردن زگیل های قابل مشاهده و کاهش خطر انتشار ویروس می باشد. درمان های مختلفی برای زگیل تناسلی توصیه می شود که هیچ یک از آنها به طور کامل و تضمینی مؤثر نیستند. با این وجود، در 60 تا 90% موارد، می توانید از شر زگیل ها خلاص شوید.

بهترین درمان زگیل قهوه ی توسط پزشک

اغلب روش های درمانی ذکر شده، به صورت ترکیبی به کار گرفته می شوند و ممکن است برای از بین بردن کامل زگیل ها به چند دارو نیاز داشته باشید. عوارض جانبی رایج همه درمان ها شامل تحریک و قرمزی پوست می باشند. برخی از افرد نیز در محل زگیل ها اسکار یا زخم را تجربه می کنند. پزشک همچنین ممکن است برای بررسی وجود سایر بیماری های مقاربتی مثل سوزاک، سیفلیس، HIV، هپاتیت و کلامیدیا آزمایشاتی تجویز کند.

پروفسور حسین کرمی فوق تخصص زگیل تناسلی در تهران

منبع: skinsight