زگیل و اسکین تگ بیضه و تفاوت های میان آن

شاید خیلی از مردان متوجه تفاوت زگیل و اسکین تگ بیضه نشوند و این دو را با هم اشتباه بگیرند. در این مقاله به تفاوت این دو پرداخته شده است.


زگیل و اسکین تگ بیضه

زگیل بر روی پوست رشد می کند و زگیل بیضه در واقع روی کیسه بیضه تشکیل می ‌شود نه خود بیضه. احتمال بسیار زیادی وجود دارد که شما زگیل را با دیگر ضایعات پوستی اشتباه بگیرید؛ ولی بهتر است با تفاوت زگیل و اسکین تگ بیضه آشنا شوید. به عنوان مثال جوش ها و کیست هایی که روی کیسه بیضه تشکیل می ‌شوند با زگیل اشتباه گرفته می ‌شود. برای اطمینان می ‌توان از آن عکس گرفت و آن را با عکس های مربوط به زگیل تناسلی مقایسه نمود. در این مقاله به سوالاتی از قبیل: آیا زگیل و اسکین تگ بیضه عملا وجود دارد یا نه؟ شکل زگیل و اسکین تگ بیضه چگونه است؟و سوال مهم اینکه آیا زگیل و اسکین تگ بیضه موجب سرطان میشوند؟و… پاسخ داده می شود.

آیا زگیل می ‌تواند بر روی بیضه تشکیل شود؟

اگرچه این امر ممکن است اتفاق افتد اما بسیار نادر است و در واقع از هر 100 نفر، یک نفر ممکن است به آن مبتلا گردد. زگیل تناسلی در مردان بیشتر بر روی آلت تناسلی و در نواحی مقعد به وجود می آیند و بر روی کیسه بیضه به ندرت اتفاق می افتند. ویروس عامل بسیار مسری بوده و از طریق هرگونه شکاف پوستی در نواحی تناسلی وارد بدن می ‌شود. زگیل های روی کیسه بیضه نیز در صورت هرگونه شکاف و زخم می ‌توانند به وجود بیایند.

زگیل بر روی بیضه

زگیل های موجود بر روی کیسه بیضه چه شکلی هستند؟

در عکس ها و تصاویر موجود زگیل ها معمولاً به صورت زائده پوستی صاف بر روی کیسه بیضه تشکیل شده اند. زگیل های روی کیسه بیضه بیشتر به صورت خوشه و گل کلم هستند. زگیل ها چنانچه آلوده نباشند و در مراحل پایانی درمان قرار نداشته باشند، به رنگ پوست هستند. به طور کلی تمام گونه های زگیل درد ندارند اما ممکن است همراه با خارش باشند. درد نیز یکی از علائم آلوده بودن زگیل است. اگرچه دست زدن به زگیل ها هرگز توصیه نمی ‌شود اما برای تشخیص آن‌ ها می ‌توان از لمس کردن آن‌ ها استفاده کرد. زگیل ها به حالت گوشتی، صاف و گاهی برآمده هستند که این موضوع از طریق لمس کردن به طور کامل مشهود است.

آیا زگیل های روی کیسه بیضه موجب بروز سرطان میشوند؟

زگیل های روی کیسه بیضه باعث بروز سرطان بیضه یا دیگر انواع سرطان نمی ‌شوند و مانند جوش ساده به صورت خود به خود و بدون نیاز به درمان بهبود می یابند. سلول های سرطانی در داخل بیضه رشد می‌ کنند و باعث قلمبگی می ‌شوند که در ابتدا هیچ گونه دردی ندارد. به مرور زمان این قلمبگی بزرگ می ‌شود و با خود احساس درد به همراه دارد.

آیا زگیل ها می ‌تواند به دیگر قسمت های بدن منتشر شود؟

تمام گونه های زگیل مسری هستند و می ‌توانند به قسمت های دیگر مانند سر آلت تناسلی و مجرای ادرار سرایت کنند. یکی از عوامل اصلی سرایت به دیگر قسمت ها، دست زدن به آن‌ ها است. ویروس عامل زگیل تناسلی با ویروس عامل زگیل کف پا متفاوت است اما دست زدن به آن‌ ها به خصوص با دست زخمی می ‌تواند موجب سرایت ویروس به داخل بدن و بروز زگیل شود. مقاربت جنسی با فرد آلوده به این ویروس یکی از علل اصلی بروز زگیل تناسلی است. در واقع تماس پوستی برای انتقال ویروس حتی بدون انجام عمل جنسی کفایت می ‌کند.

ویروس عامل زگیل در بدن حدود 40 درصد از افراد زیر 40 سال وجود دارد. این ویروس می ‌تواند برای مدت ها بدون بروز هیچ گونه علائمی در بدن باقی بماند و در این دوره به افراد دیگر سرایت کند. این ویروس حتی از طریق درمان نیز از بدن خارج نمی ‌شود. به همین دلیل احتمال بروز مجدد زگیل پس از درمان بسیار وجود دارد.

زگیل تناسلی روی بدن

درمان زگیل های روی بیضه

زگیل های روی بیضه به راحتی و از طریق مالیدن روغن کرچک در منزل قابل درمان هستند. علاوه بر این پماد ها و کرم های دارای سالسیلیک اسید برای رهایی از شر زگیل ها مؤثر هستند. چنانچه در مورد زگیل های روی کیسه بیضه مطمئن نیستید، بهترین راه مراجعه و انجام بررسی فیزیکی توسط پزشک است.

اسکین تگ های روی کیسه بیضه

اسکین تگ ها همچون زگیل می ‌توانند بر روی کیسه بیضه تشکیل شوند اما معمولاً آن‌ ها در نواحی باسن و کشاله ران به وجود می آیند. به طور کلی اسکین تگ ها برآمدگی هایی هستند که از طریق ساقه نازکی به سطح پوست چسبیده اند. اسکین تگ های روی کیسه بیضه، هیچ گونه ضرری ندارند و به مرور زمان از پوست جدا می ‌شوند. در برخی موارد نیز ممکن است اسکین تگ ها رشد کنند و باعث بروز ناراحتی گردند.

روش از بین بردن اسکین تگ های روی کیسه بیضه

بهترین روش برای از بین بردن اسکین تگ های روی بیضه استفاده از روغن درخت چای است. همچنین می ‌توان از طریق بستن اسکین تگ با استفاده از تگ بند TagBand و نخ ، آن‌ ها را از بین برد. روش فریز کردن و استفاده از محصولات موضعی می ‌تواند مؤثر باشد اما به دلیل استفاده آن‌ها در ناحیه بیضه ممکن است باعث بروز ناراحتی گردد. برخی افراد ممکن است برای جزئی ترین مسائل مانند جوش های پوستی نیز به پزشک مراجعه کنند که بسیار کار درستی است، چرا که این کار در بیشتر مواقع باعث تشخیص به موقع مسائل جدی تری مانند سرطان می ‌شود.

حسین کرمی دکتر متخصص زگیل تناسلی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

2/5 - (4 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطیما سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید چندماهه یه جوش هایی روی ناحیه تناسلی دارم ن جوش عفونتی هست ن جوش سرسیاه یا مویی نیست ممکنه زگیل تناسلی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر رزا شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حدودا شش ماهی هست که یک سری زائده روی واژن مشاهده کردم گاهی خارش زیادی دارم فکر میکنم عفونت هم داشته باشم، این زائدها صورتی رنگ و بلند چیست و آیا قابل درمان است؟ آیا برای از بین بردن خارش راه حلی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید از نزدیک ببینم در صورت صلاح دید ، کرایو کنم
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر در این ناحیه تناسلی یه چیز زگیل تناسلی هستش ولی درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر مهرداد دوشنبه ۱۱ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام
  تا الان در مردان موردی بوده که یکبار زگیل زده و خود بخود از بین رفته باشه و هیچوقت دیگه عود نکرده باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
  2. تصویر کاربر مهرداد شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   در چند درصد مردان بدن میتونه ویروس از بین به ببره و معمولا ظرف چه مدتی
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   بستگی به قدرت سیستم ایمنی بدن داره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بیمار شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام من ۱۸ ساله تا حالا هم رابطه جنسی نداشتم اما تازگی یک ضایعه متورم قرمز روی کیسه بیضه ام به وجود آمده میخواستم بپرسم آیا این زگیل است ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر اسی شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مدتی میشه روی تنه آلتم برامدگی های ریز دارم که با دست معلومه طوری که دست میزارم زیر دستم سفتن آیا ممکنه زگیل تناسلی باشن.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر F شنبه ۲۵ دی ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید این عکس زگیل تناسلی هستن یا اسکین تگ
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ دی ۰( 6 ماه پیش)
   مشکوک است بهتر است از نزدیک معاینه کنم و در صورت تشخیص قطعی زگیل کرایو کنم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۱ دی ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۷ سالمه یک نعو جوش دور کلهک آلت تناسلیم دارم بدون درد هستن من ۳ سال پیش رابطه داشتم الان وسواسی گرفتم میرضم کرده از هر جام که میخواد جوش در بیاد فکر میکنم زیگیل تناسلی گرفتم انقد فکر میکنم بهش که اوضاع روانیم قاطی میکنه میشه راهنمایی کنید آقای دکتر؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ دی ۰( 7 ماه پیش)
   اين جوش است انتي بيرتبك بخوريد كپسول سيفكسيم هر ١٢ساعت
 • تصویر کاربر همراه شنبه ۱۸ دی ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام من چند وقتی دوتا از برجستگی ها رو ناحیه تناسلی میبینم آیا زگیل یا خال گوشتی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ دی ۰( 7 ماه پیش)
   این زگیل نیست درمان نمیخواهد
 • تصویر کاربر محتبی چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر روی بیضه ام چندتا خال قرمز رنگ کوچیک در آمده فشار که میدی ناپدید میشه بعد چند ثانیه باز دیده میشه یعنی زگیل تناسلی هستش میشه راهنمای کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 7 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر