۸ اقدام لازم برای مراقبت از پوست پس از انجام کرایو تراپی

یکی از راه های درمان زگیل تناسلی استفاده از کرایو تراپی می باشد. در این مقاله اقدامات لازم بعد از انجام این عمل آورده شده است. کرایو تراپی فرایندی است که جهت از بین بردن بافت ها از سرمای شدید (نیتروژن مایع) استفاده می کند. این روش اغلب برای درمان ضایعات پوستی از جمله زائده ها و نواحی استفاده می کند که با پوست دیگر نواحی تفاوت دارند. 

کرایوسرجری یا کرایو تراپی چیست؟

کرایوسرجری یا به اختصار کرایو فرایندی پزشکی است که شامل اعمال یک ماده سرد، معمولا نیتروژن مایع، بر روی پوست جهت انجماد و تخریب ضایعات پوستی خوش خیم یا بد خیم می باشد. در بسیاری از موارد، کرایو به صورت سرپایی انجام شده و ممکن است بیمار به چند جلسه درمانی در طول چند هفته تا چند ماه نیاز داشته باشد. دوره بهبودی معمولا پیچیده نیست اما ممکن است پس از انجام کرایو ابتلا به عفونت، جای زخم، تغییرات رنگدانه ای و بی حسی رخ دهد. مراقبت مناسب از زخم جهت به حداقل رساندن این خطرات ضروری می باشد.

مراقبت های لازم بعد از انجام کرایو چیست؟

در ادامه مراقبت های  لازم بعد از انجام کرایو قدم به قدم آورده شده است.

✅ قدم اول

در صورتی که پزشک دستورالعمل دیگری به فرد توصیه نکرده باشد، فرد باید ناحیه زخم را به مدت 24 ساعت پس از جراحی در معرض هوای آزاد قرار دهد.

✅ قدم دوم

فرد باید به محض اجازه پزشک، زخم خود را با آب گرم و صابون آنتی باکتریال پاک سازی کند. ناحیه درمان شده باید از روز پس از فرایند به صورت روزانه به وسیله آب و صابون فاقد رایحه شسته شود. آن ناحیه باید بدون پوشش رها شود. در صورت وجود ترشحات می توان آن ناحیه را با یک بانداژ پوشاند. در صورتی که قسمت درمان شده دچار دلمه شود می توان تا هنگامی که از بین برود بر روی آن وازلین اعمال کرد.  همچنین او می تواند با خیس کردن یک گاز استریل به وسیله هیدروژن پراکسید و مالیدن آن به آرامی بر روی زخم، پوست و دلمه های ناشی از زخم را بردارد.

✅ قدم سوم

فرد باید پس از پاک سازی زخم فورا بانداژ خود را عوض کرده و تا هنگام التیام زخم آن را پوشیده نگه دارد. در برخی موارد، ممکن است فرد در چند روز تا چند هفته اول پس از عمل کرایو ،نیاز به استفاده از یک بانداژ هیدرواکتیو داشته باشد. این بانداژ حاوی موادی است که سرعت بهبود زخم را بیشتر کرده و از عفونت جلوگیری می کند.

بانداژ زگیل تناسلی

✅ قدم چهارم

بیمار باید با پاک سازی تاول ها و زخم های باز شده به صورت دو بار در هفته و به وسیله صابون آنتی باکتریال از ابتلا به عفونت جلوگیری کند. همچنین پیشنهاد می شود که قبل از اعمال یک بانداژ تازه، مقدار کمی ژل پترولیوم به محل اضافه شود.

✅ قدم پنجم

بیمار باید دارو های تجویز شده توسط پزشک، مانند مسکن ها و آنتی بیوتیک ها را مصرف کند. فرد می تواند جهت تسکین درد های خفیف از استامینوفن بدون نسخه هر سه تا چهار ساعت استفاده کند.

✅ قدم ششم

فرد باید در ملاقات های برنامه ریزی شده با پزشک شرکت کرده و در صورت ابتلا به تاول، تورم، خونریزی، قرمزی یا ترشح در نزدیکی ناحیه زخم قبل از ملاقات بعدی با پزشک تماس گیرد. در صورتی که بیمار به تب یا دردی شدید مبتلا شود باید فورا با پزشک خود تماس گیرد. در صورت خونریزی شدید فرد باید فورا به دنبال مراقبت های اورژانسی پزشکی باشد.

✅ قدم هفتم

در صورت بروز هر گونه خونریزی، باید با استفاده از یک گاز تمیز به مدت 15 دقیقه بر روی آن ناحیه محکم فشار داده شود. در صورت متوقف نشدن خونریزی، این مرحله باید تکرار شود. در صورتی که پس از تکرار این مرحله خونریزی متوقف نشود باید با مطب پزشک تماس گرفته شود.

✅ قدم هشتم

 تا زمانی که ناحیه درمان شده بهبود نیافته است نباید از صابون های رایحه دار، آرایش یا لوسیون ها استفاده شود. این بهبود حداقل 10 روز پس از فرایند به طول می انجامد. احتمال دارد تعدادی از مو های ناحیه درمان شده ریزش کرده و این ریزش به صورت دائمی باشد. ریزش موها به عمقی از پوست بستگی دارد که سرما به آن نفوذ کرده است.

هنگامی که ناحیه درمان شده بهبود یافت، جهت محافظت از آن در برابر تشکیل جای زخم باید مقدار زیادی ضد آفتاب با عدد SPF حداقل 30 اعمال کرد. SPF واحد میزان عامل محافظت کننده در برابر آفتاب می باشد. ممکن است تا حداکثر یک سال پس از انجام فرایند تغییر رنگی در ناحیه درمان شده به وجود آید. این تغییر رنگ می تواند شامل قرمز شدن، صورتی شدن و تیره تر یا روشن تر شدن پوست شود. امکان دارد برخی افراد این تغییر رنگ را حتی برای مدتی بیشتر و یا به صورت دائم داشته باشند.

در صورت داشتن موارد زیر باید با پزشک یا پرستار خود تماس گرفته شود:

– دمای بدنی 38 درجه یا بالا تر

– لرز

– داشتن هر کدام از علائم زیر در ناحیه درمان شده یا اطراف آن:

 • قرمزی یا تورمی که وسعت آن به نواحی درمان نشده پوست نیز کشیده شود
 • افزایش درد یا ناراحتی در ناحیه درمان شده
 • گرم یا سفت بودن پوست ناحیه درمان شده
 • افزایش ترشحات زرد یا سبز از ناحیه درمان شده
 • بوی بد
 • خونریزی که پس از اعمال فشار بر روی آن متوقف نمی شود

– داشتن هر گونه سوال یا نگرانی

– هر گونه مشکلی که غیر منتظره باشد

مطلب مرتبط: کرایوتراپی بهترین راه درمان زگیل تناسلی

مواد دارویی مورد نیاز برای بیمار پس از انجام کرایو چیست؟

تمامی موارد مورد نیاز بعد از انجام عمل کرایو به منظور جلوگیری از عفونت های ممکن، عبارت است از:

– صابون آنتی باکتریال

– بانداژهای گاز استریل

– چسب بانداژ

– هیدروژن پراکسید

– ژل پترولیوم

– استامینوفن بدون نسخه

این موضوع را هم در نظر داشته باشیم که زخم های کوچک معمولا ظرف مدت 2 تا 3 هفته التیام می یابند در حالی که زخم های بزرگتر ممکن است نیاز به یک ماه یا بیشتر زمان جهت بهبودی داشته باشند.

آیا پس از کرایو تراپی ناحیه ی درمان قرمز می شود؟

ناحیه درمان شده به سرعت پس از کرایو تراپی قرمز می شود. همچنین احتمال دارد این ناحیه دچار تاول یا تورم نیز بشود. در صورت بروز این موارد نباید تاول را پاره کرد. ممکن است در آن ناحیه ترشحاتی شفاف دیده شوند. این ترشحات عادی هستند. ناحیه درمان شده ظرف مدت 7 تا 10 روز التیام می یابد. این درمان معمولا جای زخمی بر جای نمی گذارد.

کرایو تراپی برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟

ضایعاتی که در بدن بوجود می آید و می توانند با کرایو تراپی درمان شوند موارد زیر را شامل شوند:

خوش خیم (غیر سرطانی): پیش سرطانی مانند کراتوزیس آکنه: این موارد نواحی فلس مانندی بر روی پوست هستند که در آینده می توانند به سرطان تبدیل شوند.

سرطان سطح پوست: این مورد سرطانی است که در سطح پوست به وجود می آید.

کرایو تراپی همچنین بر روی محافظت از نواحی اطراف ضایعات و کاهش حداکثری ایجاد جای زخم تمرکز دارد.

جهت آماده شدن برای کرایو تراپی نیاز به انجام هیچ کاری نیست اما ممکن است فرد مجبور باشد تا آرایش، لوسیون یا پودری را که قبل از فرایند به پوست خود زده است پاک کند. پس از آن پزشک نیتروژن مایع را به محلی که باید درمان شود اسپری می کند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

۸ اقدام لازم برای مراقبت از پوست پس از انجام کرایو تراپی
4.2 (83.33%) 6 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرHosi شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  سه ماه پیش زحمت کشیدید و کرایو کردی زگیل من رو. اطرافش قرمز مایل به قهوه ای شده که بعد سه ماه هیچ تغییری نکرده.
  چکار باید بکنم تا این بد رنگی از بین بره
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۲۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   با سلام، جهت معاینه مجدد مراجعه کنید

 • تصویر کاربررویا شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من شوهرم کرایوانجام داد والان پوستشون داره میفته ودرحال بهبودی میخواستم بپرسم تاکی نبایدنزدیکی داشته باشیم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۳ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   با سلام،تا ترمیم پوست کامل بشه

 • تصویر کاربربی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده تعداد بسیار جزیی زگیل تناسلی داشتم که بعد از کرایو از بین رفتن.منتهی فکر میکنم دکتر بنده با اینکه متخصص پوست و مو بودن نیتروژن رو به اطراف زگیل هم زدن.دستگاهشون جوری بود که نیتروژن رو پخش میکرد(یه مدل توی اینترنت دیدم که با یه مدل دستگاه دقیقا روی زگیل نگه میداشتن و فریز میشد اما دستگاه دکتر بنده این مدلی نبود!حالا جای زگیل ها با اینکه از بین رفته مقداری روشن تر شده نسبت به سایر جاهای دیگه.آیا کرم یا دارویی هست که پوست رو ترمیم کنه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۲۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   با سلام، جهت معاینه تشریف بیارید

 • تصویر کاربرحسین دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر, من چند هفته ایست گه لکه و چند برآمدگی لکه مانند در ناخیه تناسلی دارم و زیاد توجه بنده رو جلب نکرد تا اینکه احساس کردم لکه ها بزرگ شدن. عکس لکه تناسلی در پیوست میفرستم. ضمنا به دکتر مراجعه کردم در شهرستان هستم. دو عدد آمپول متابتازون و یک عدد کرم متابتازون تجویز کردن. نظر حضرت عالی چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   با سلام لطفا تصویر را دوباره ارسال کنید 

 • تصویر کاربرمحسن شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ۲روز پیش پیش شما فریز زگیل تناسلی انجام دادم الان تاول زده و ورم کروا کرده آیا باید با صابون خاصی یا مواد خواص شستشو بدم ک باعث جلوگیری از عفونت بشه؟ راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربرس شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من براي برداشتن چند خال در اطراف مقعد به دكتر پوست مراجعه كردم ايشون تشخيص خال دادند و با شيو و كوتر برداشتند و نمونه را به پاتولولژي داديم اما بعد فهميديم زگيل بوده است، حال چه بايد كرد؟ خطر دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربرریحانه دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .من سه چهار روزه ملوسکوم ها رو فریز کردم برای اولین بار ولی خیلی خارش دارن ایا قرص ضد خارشی میتونید معرفی کنید؟و سوال بعدی اینکه از وقتی الان چند روزه(البته قبل از فریز) واژنم عفونت کرده و بوی بد بی سابقه ای رو میده ایا ممکنه با ملوسکوم در ارتباط باشه؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   دکتر زنان باید نظر دهد
 • تصویر کاربرمهرناز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عمل کرایو در خانمها باید بعداز تست پاپ اسمیر انجام بشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   فرقی نمیکند
 • تصویر کاربرساناز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .
  من حدود چند ماه قبل با نامزدم رابطه داشتم ولی نه به صورت کامل چون بنده باکره هستم . به خاطر تحریکی که با دستشون انجام شد بعدش سوزش و قرمزی داشتم . دو روز بعد زایده هایی در اومد که دکتر تشخیص قارچ دادن و با دارو بهتر شد . الان چند روز دچار خارش شدم و دکتر دیگه ایی تشخیص زگیل تناسلی دادن .
  کرایو هم برای بنده انجام دادن !من هم با هیچکس رابطه نداشتم !
  امکان تشخیص اشتباه هست ؟! راستی من قارچ واژن هم زیاد میگیرم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   از انجا ازمایش دهید
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پسرم ۴ ساله زگیل روی انگشت ۴باردکتر پوست فریز کرده دوباره برگشته والان تعدادشون هم زیاد شده ۴ زگیل دردودست چه کار کنم زگیل بزرگ از بین بره وتعدادشون زیاد نشه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   بهترین درمان کرایو است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر