کاربرد و نحوه استفاده از پماد آسیکلوویر (پماد تبخال تناسلی)چیست؟

پماد آسیکلوویر برای درمان تبخال ها (ناشی از هرپس) مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو می تواند التیام این تبخال ها را تسریع کند و علائم (از جمله مور مور، درد، سوزش و خارش) را کاهش دهد. آسیکلوویر به طبقه ای از دارو ها تعلق دارد که به ضد ویروس ها شناخته می شوند. طرز کار این دارو متوقف کردن رشد ویروس ها است. در این مقاله راه ها و روش های استفاده از این پماد آورده شده است.

پماد آسیکلوویر برای چیست؟

آسیکلوویر خود ویروس هرپس را درمان نمی کند و از سرایت ویروس به شخصی دیگر و بروز دوباره ی آن در آینده جلوگیری نمی کند. این پماد فقط علائم را کاهش می دهد. همچنین برای نتیجه گیری بهتر برای این دارو باید نکاتی را رعایت کرد که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

چگونه از پماد آسیکلوویر استفاده کنیم؟

بروشور اطلاعات بیمار را که می توانید از داروسازتان تهیه کنید، مطالعه کنید. اگر هرگونه سوالی دارید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

آسیکلوویر را در مواجهه با اولین نشانه ی بیماری (مانند مور مور، سوزش، قرمزی) استفاده کنید. دست های خود را با آب و صابون قبل و بعد از استفاده از این دارو بشویید. نواحی آسیب دیده را قبل از بکار بردن دارو تمیز و خشک کنید. دارو را در محل آسیب دیده استعمال کنید و به آرامی بمالید. دارو را معمولا پنج بار در روز (هر 3 تا 4 ساعت) به مدت چهار روز برای تبخال ها یا مواردی که پزشکتان دستور داده است استفاده کنید. به مقدار لازم پماد استفاده کنید تا تمام نواحی آسیب دیده (تبخال ها و مناطقی که سوزش، مور مور یا قرمزی دارند) را پوشش دهد.

این دارو را باید به گونه ای مصرف کنید که پزشک توصیه کرده است. تمامی اطلاعاتی را که به شما داده می شوند باید بخوانید. همچنین از موارد زیر پیروی کنید:

 • حتی در صورت بهبودی علائم، دارو را به گونه ای مصرف کنید که به شما توصیه شده است.
 • پماد آسیکلوویر را به صورت خوراکی مصرف نکنید و فقط بر روی پوستتان اعمال کنید. این پماد نباید با دهان، بینی و چشم ها تماس داشته باشد زیرا می تواند سبب سوختگی شود.
 • قبل و بعد از استفاده دست های خود را بشویید.
 • قبل از استفاده نواحی مد نظر را تمیز کنید. همچنین، از خشک شدن آن نواحی اطمینان حاصل کنید.
 • یک لایه نازک از پماد را بر روی پوست مورد نظر قرار داده و به آرامی مالش دهید.
 • برای قرار دادن پماد بر روی پوست از یک دستکش کشی استفاده کنید. این کار به جلوگیری از انتشار عفونت کمک می کند.

مطلب مرتبط: بهترین پماد برای درمان زگیل تناسلی

⛔ این دارو را فقط بر روی پوست اعمال کنید و بر روی چشم ها، بینی، داخل دهان یا درون واژن استفاده نکنید. اگر دارو به هر کدام از نواحی گفته شده رسید با مقدار زیادی آب آن ناحیه را بشویید.

تبخال تناسلی

چه میزان باید از پماد آسیکلوویر مصرف کنیم؟

مقدار مصرف دارو بستگی به وضعیت پزشکی، نوع بیماری و پاسخ به درمان دارد. این دارو را در دفعات بیشتر و یا مدت طولانی تر از میزانی که تجویز شده مصرف نکنید.

این دارو را به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین استفاده را از آن ببرید. این دارو هنگامی به بهترین عملکرد خود می رسد که مقدار داروی جذب شده توسط پوست در مقداری معین باقی بماند.

بنابراین این دارو را در فواصل زمانی مساوی مصرف کنید. جهت یادآوری بهتر، این دارو را در زمانی مشخص در هر روز استفاده کنید. برای جلوگیری از شسته شدن دارو پس از استعمال آن دوش نگیرید و به شنا و حمام نروید.

نکات لازم در هنگام مصرف پماد

استفاده خود از پماد آسیکلوویر را با تمامی افرادی که در مراقبت از سلامتی شما نقش دارند در میان بگذارید. از جمله این افراد می توان به پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندانپزشکان اشاره کرد. همچنین قبل از استفاده نکان زیر را در نظر بگیرید.

1- قبل از استفاده از داروها و محصولات دیگر بر روی پوستتان با پزشک خود مشورت کنید.

2- این دارو درمانی برای عفونت های هرپس نمی باشد. در صورت ابتلا با پزشک خود مشورت کنید.

3- در صورت ابتلا به هرپس تناسلی، پماد آسیکلوویر از انتشار آن جلوگیری نمی کند. هنگام داشتن درد یا دیگر علائم هرپس تناسلی باید از برقراری هر گونه ارتباط جنسی اجتناب شود. هرپس تناسلی در هنگامی که فرد هیچ گونه علائمی ندارد نیز می تواند انتقال یابد. بدون استفاده از کاندوم های لاتکس یا پلی اورتان هیچ گونه ارتباط جنسی نباید برقرار کرد. همچنین، باید با پزشک مشورت شود.

4- در صورت بارداری یا تمایل به باردار شدن، پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید. باید در ارتباط با مزایا و خطرات استفاده از پماد آسیکلوویر در هنگام حاملگی با پزشک خود صحبت کنید.

5- در صورت شیردهی به نوزاد، پزشک خود را از این موضوع مطلع سازید. باید در ارتباط با هر گونه خطری که کودک را تهدید می کند با پزشک صحبت کنید.

درمان هرپس تناسلی

⛔ حتما برای استفاده از دستکش استفاده کنید.

اگر این دارو را بر روی زگیل های هرپس تناسلی استفاده می کنید جهت اجتناب از انتشار عفونت از پوشش های مخصوص انگشت یا دستکش های لاستیکی استفاده کنید. از محصولات پوستی دیگر (مانند داروها، لوازم آرایشی بهداشتی، کرم ضد آفتاب یا مرطوب کننده های لب) استفاده نکنید مگر اینکه پزشکتان به شما توصیه کرده باشد.

همچنین، آن ناحیه را با پلاستیک یا باندهای ضد آب نپوشانید مگر اینکه پزشکتان به شما توصیه کرده باشد. تبخال ها (ناشی از هرپس) می توانند به آسانی منتشر شوند. پماد آسیکلوویر از انتشار هرپس جلوگیری نمی کند. هنگام بروز تبخال، تا زمانی که تبخال ها به صورت کامل التیام نیافته اند از تماس فیزیکی نزدیک (مانند بوسیدن) با دیگران خودداری کنید.

همچنین از لمس کردن تبخال ها اجتناب کنید و در صورت لمس کردن آن ها دستانتان را بشویید. اگر از آسیکلوویر جهت درمان هرپس تناسلی استفاده می کنید؛ این نکته مهم است که از اصول تماس جنسی ایمن برای کاهش خطر مبتلا کردن شریکتان به هرپس پیروی کنید؛ حتی اگر هیچ گونه علائمی وجود نداشته باشد. همواره از یک کاندوم از جنس لاتکس یا پلی اورتان استفاده کنید. هنگامی که علائم را دارید یا مبتلا به تبخال شده اید، با شریکتان تماس جنسی نداشته باشید. اگر پس از خاتمه یافتن درمان، وضعیت شما ادامه یافته یا بدتر شد پزشکتان را از این موضوع مطلع سازید.

عوارض جانبی استفاده از پماد آسیکلوویر

تمامی داروها می توانند سبب ایجاد عوارض جانبی شوند. با این حال، افراد بسیاری عوارض جانبی نداشته و یا تنها عوارض جانبی خفیفی را تجربه می کنند. در صورتی که هر کدام از عوارض جانبی زیر و یا عارضه جانبی آزار دهنده و پایداری را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید. این عوارص عبارتند ار:

 • تحریک پوستی
 • سوزش
 • گز گز
 • خشکی پوست
 • خارش

این موارد تمامی عوارضی جانبی را که می توانند بروز دهند شامل نمی شوند. در صورتی که سوالی در ارتباط با عوارض جانبی دارید با پزشک خود تماس بگیرید. جهت دریافت توصیه پزشکی درباره عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

پماد درمان هرپس تناسلی

در ضمن در نظر داشته باشید با اینکه این مورد می تواند نادر باشد، اما برخی افراد می توانند با مصرف یک دارو عوارض جانبی بسیار بد و گاهی اوقات کشنده ای را داشته باشند. در صورت داشتن هر کدام از علائم یا نشانه های زیر که می توانند با یک عارضه جانبی بسیار بد در ارتباط باشند فورا با پزشک خود تماس گرفته و یا امداد پزشکی دریافت کنید. نشانه های واکنش های حساسیتی مانند:

 • راش
 •  کهیر
 •  خارش
 •  قرمزی
 •  تورم
 •  تاول
 •  ریزش پوست با یا بدون تب
 •  خس خس سینه
 •  احساس تنگی در قفسه سینه یا گلو
 •  سختی در تنفس، بلع یا صحبت کردن
 •  تورم دهان، صورت، زبان، لب ها یا گلو
 • تحریک بسیار شدید در ناحیه ای که پماد آسیکلوویر استفاده شده است.

استفاده از پماد برای افراد خاص

1- در بارداری

هیچ گونه مطالعه کافی و کنترل شده اى از مصرف کرم آسیکلوویر در زنان باردار وجود ندارد. کرم آسیکلوویر تنها زمانى باید در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد که مزایاى استفاده از آن بیشتر از خطرات بالقوه تهدید کننده براى جنین باشد. 

2- در دوران شیردهى

این که مصرف موضعى آسیکلوویر باعث وارد شدن این دارو به شیر مادر مى شود، هنوز مشخص نیست. با این حال، مصرف این کرم به صورت موضعى در این دوران بهتر است به حداقل برسد. با این وجود در یک آزمایش میزان غلظت آسیکلوویر در شیر دو مادر پس از مصرف خوراکی زوویراکس ZOVIRAX بررسى شد و که نشان مى داد دامنه آن بین  ٠.۶ تا ۴.١ برابر سطح پلاسمایی مربوطه است.

این میزان از غلظت به طور بالقوه، شیرخوار را در معرض آسیکلوویر تا دوز ٠.٣ میلی گرم در کیلوگرم در روز قرار می دهد.  مادران شیردهى که ضایعات تبخال فعال در نزدیکی یا روی پستان دارند، باید از شیردهى خودداری کنند. 

3- مورد مصرف در اطفال

در ١١٣ بیمار ١٢ تا ١٧ ساله مبتلا به تبخال مزمن، یک آزمایش بدون کنترل با کرم زوویراکس ZOVIRAX پنج درصد انجام شد. در این آزمایش، درمانی با استفاده از همان مقدار دوز مصرفی در بزرگسالان انجام شد و داوطلبان برای عوارض جانبی مورد بررسى قرارگرفتند.

مشخصه هاى ایمنی مشابه به مشخصه هاى مشاهده شده در بزرگسالان بود. در مورد ایمنی و اثر بخشی در اطفال کمتر از ١٢ سال اطلاعاتى ثبت نشده است.

4- مورد مصرف در سالمندان

در مورد مصرف کرم آسیکلوویر در افراد ۶۵ سال و بالاتر به تعداد کافى مطالعات بالینی وجود ندارد. از این رو نمى توان تفاوت هاى آن را به نسبت افراد جوان تر مورد مقایسه قرار داد. برخى از آزمایش هاى تجربه اى بالینی، تفاوتى در پاسخ درمان بین سالمندان و بیماران جوان گزارش نداده اند. جذب سیستمیک آسیکلوویر پس از تجویز موضعی حداقل است.

تبخال تناسلی و حاملگی

پماد آسیکلوویر برای زگیل تناسلی

بیشتر موارد HPV به هیچ درمانی نیاز ندارد. این ویروس در بسیاری از افراد به خودی خود از بین می رود. با این حال گزینه های درمانی فقط برای درمان علائم HPV وجود دارد.زگیل های تناسلی ناشی از HPV ممکن است گاها بدون دارو از بین بروند.  در برخى از موارد از داروها برای کم کردن اثرات زگیل استفاده می شود.

این داروها شامل انواع زیر هستند:

 • کرم پدوفیلین/ پودوفیلوکس موضعى (کاندلوکس) (Condylox)
 • کرم ایمیکوئیمود موضعی (آلدارا ، زیکلارا) (Aldara, Zyclara)
 • کرم سینکاتکینز موضعی (ورژن) (Veregen)

همچنین پزشک شما ممکن است تری کلرواستیک اسید، اسید بیکلرواستریک، یا کرایوتراپی را براى درمان زگیل هاى نواحى تناسلى تجویز کند. گاهى اوقات پزشک زگیل را برطرف می کند، اگرچه با این کار ویروس درمان نمى شود و فقط زگیل از بین می رود!

اگر پزشک دریابد که مبتلا به HPV پرخطر هستید، او ممکن است شما را تحت نظر داشته باشد تا از بروز سرطان جلوگیرى کند و یا در صورت بروز سرطان آن را به موقع شناسایى کند و تحت درمان قرار دهد.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی با کرایو

پماد آسیکلوویر برای تبخال تناسلی

در حال حاضر درمانی برای تبخال وجود ندارد. اما درمان هایی وجود دارند که می تواند علائم را کاهش دهند و احتمال انتقال ویروس به شریک جنسی را کمتر کند. براى این منظور، داروهای ضد ویروسی براى پاک سازی علائم یا کاهش شیوع ویروس تجویز می شود.

برخی از آنتی ویروس هایی که ممکن است تجویز شوند عبارتند از:

 • آسیکلوویر (زووراکس) (Zovirax)
 • فامسیکلوویر (فامویر) (Famvir)
 • والاسیکلوویر (والتراکس) (Valtrex)

آیا میتوان از پماد افراد دیگر استفاده کرد؟

خیر. دارو های خود را به دیگران نداده و از داروهای دیگران استفاده نکنید. لیستی از تمامی دارو های مصرفی تان از جمله تجویزی، محصولات طبیعی، ویتامین ها و دارو های بدون نسخه با خود به همراه داشته باشید. این لیست را به پزشک خود نشان دهید. قبل از استفاده از یک داروی جدید از جمله تجویزی، محصولات طبیعی، ویتامین ها و دارو های بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید.

برخی داروها می توانند بروشورهای اطلاعاتی دیگری نیز داشته باشند. این بروشورها را با داروساز خود بررسی کنید. در صورتی که هر گونه سوالی در ارتباط با پماد آسیکلوویر دارید، لطفا با پزشک، پرستار، داروساز یا افراد متخصص سلامتی خود مشورت کنید.

در صورتی که تصور می کنید مقداری بیش از حد مجاز دارو (اور دوز) مصرف کرده اید با بیمارستان تماس گرفته و یا فورا به دنبال مراقبت پزشکی باشید. آماده باشید تا زمان، مقدار و نوع داروی مصرف شده خود را برای افراد مربوطه توضیح دهید.

مطلب مرتبطخطرات هرپس تناسلی و دهانی برای نوزاد در بارداری و زایمان

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نازنین چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر محترم آقای دکتر یه دوماهی هست یه زائده گوشتی درآلت تناسلی خودم و همسرم زده شده و من الان خونریزی غیرمعمول که تاحالا نداشتم وسط ماه که هنوز عادت ماهانه من نشده شدم میشه راهنماییم کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر Shahrokh یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بدونم از بین رفتنی هست به طور قطعی؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   با کرایو بله
 • تصویر کاربر مژی سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من در هفته ی ششم بارداری هستم و امروز دوتا ترک‌در ناحیه بیرونی واژنم مشاهده کردم ایا این ترک ها ممکنه به تبخال تناسلی تبدیل بشه به شدت سوزش دارم در این ناحیه البته شش ماه پیش یکبار تبخال زدم که قرص اسیکلوویر خوردم و خوب شدم و تا الان دیگه مبتلا نشدم خواهش میکنم جواب بدید خیلی نگران شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر ريحان دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دکتر خانم 22ساله هستم زگيل مقعدي داشتم ک با دارو و دکتر ماما رفتم رفع شد حدودا يه ماه ک رفع شده اما الان نزديک واژن از بيروني يه زگيل زدم آزمايش انجام دادم نوع 16/18نبوده .فريز کنم ؟خوب ميشه کامل يا باز بايد پيگيري کنم ؟نزديکي ک مبخوام انجام لدم تا وقتي ک زگيل هستش بايد کاندوم استفاده کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   بهتر است با کرایو درمان کنید
 • تصویر کاربر رها دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دکتر من حدودا دو ماه پيش زگيل مقعدي داشتم اما با يه نوع اسيد دست ساز رفع شد الان يه قسمت ديک در اومده دوباره به نظر شما کدوم راه درمان بهتره فريز کردن يا ليزر ؟شما فريز براي خانوما هم انجام ميديد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   بهترین درمان کرایو است
 • تصویر کاربر ali یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر جان
  اول انتهاي التم روي پوست ته الت زده وبد چند ماه كنارش زد وي بد چند ماه روي الت زده و هر بار با فريز انجام ميدم مي خواستم ببينم اين نشانه بدي هست كه هي ميزنه وبد هر بار يه دونه يا دوتا زيگيل كوچك ميزنه و واكسن گارداسيل زدم ٣دورشم حدود ٣١ سال دارم
  دكتر ميگن امكان سرطان هست يعني چون من اين ويروس تو بدنم هست امكان سرطان هست و تا اخر عمر تو بدن مي مونه و زنم حتما سرطان دهانه رحم ميگره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   نه ولی تحت مظر باشید بهتر است
  2. تصویر کاربر ali یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   مرسي دكتر از راهنمايتون
   امكان خوب شدن هست دكتر و ازدواج مي تونم بكنم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام برای تبخال لب خوبه از این آسیکلوویر استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   بله خوب است
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام یک هفته اس متوجه شدم تبخال تناسلی گرفتم تاحالا نمیزدم خیلی دردو سوزش شدید داره الان قرص وپماد اسیکلوییر مصرف میکنم .نگرانم که چون میگن عودومیکنهدماه های آینده چی پیش میاد ایا کرایو درجلوگیری ازرعود تبخال تاثیر داره؟ واینکه من مجردم برای ازدواج بچه دارشدنم مشکل دار میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   پماد ایتفاده کنید
 • تصویر کاربر حمیدرضا پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  متاسفانه از سال ٨٧ خودم و همسرم به تبخال تناسلی مبتلا شدیم.جدیدأ برای خودم دفعاتش بیشتر شده توی فاصله ٢٠ روز ٣ بار و با شدت زیاد عود کرده.لطفا بفرمایید چه دارویی و به چه میزان استفاده کنم.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   تنها راه درمان کرایو است
 • تصویر کاربر الیاس پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام برای زگیل تناسلی بغیر از جراحی چه پماد یا دارویی استفاده کنم درمان بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   بهترین درمان کرایو است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
× دریافت نوبت زگیل
پرسش از دکتر