کاربرد و نحوه استفاده از پماد آسیکلوویر (پماد تبخال تناسلی)چیست؟

پماد آسیکلوویر برای درمان تبخال ها (ناشی از هرپس) مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو می تواند التیام این تبخال ها را تسریع کند و علائم (از جمله مور مور، درد، سوزش و خارش) را کاهش دهد. آسیکلوویر به طبقه ای از دارو ها تعلق دارد که به ضد ویروس ها شناخته می شوند. طرز کار این دارو متوقف کردن رشد ویروس ها است. در این مقاله راه ها و روش های استفاده از این پماد آورده شده است.

پماد آسیکلوویر برای چیست؟

آسیکلوویر خود ویروس هرپس را درمان نمی کند و از سرایت ویروس به شخصی دیگر و بروز دوباره ی آن در آینده جلوگیری نمی کند. این پماد فقط علائم را کاهش می دهد. همچنین برای نتیجه گیری بهتر برای این دارو باید نکاتی را رعایت کرد که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

چگونه از پماد آسیکلوویر استفاده کنیم؟

بروشور اطلاعات بیمار را که می توانید از داروسازتان تهیه کنید، مطالعه کنید. اگر هرگونه سوالی دارید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

آسیکلوویر را در مواجهه با اولین نشانه ی بیماری (مانند مور مور، سوزش، قرمزی) استفاده کنید. دست های خود را با آب و صابون قبل و بعد از استفاده از این دارو بشویید. نواحی آسیب دیده را قبل از بکار بردن دارو تمیز و خشک کنید. دارو را در محل آسیب دیده استعمال کنید و به آرامی بمالید. دارو را معمولا پنج بار در روز (هر 3 تا 4 ساعت) به مدت چهار روز برای تبخال ها یا مواردی که پزشکتان دستور داده است استفاده کنید. به مقدار لازم پماد استفاده کنید تا تمام نواحی آسیب دیده (تبخال ها و مناطقی که سوزش، مور مور یا قرمزی دارند) را پوشش دهد.

این دارو را باید به گونه ای مصرف کنید که پزشک توصیه کرده است. تمامی اطلاعاتی را که به شما داده می شوند باید بخوانید. همچنین از موارد زیر پیروی کنید:

 • حتی در صورت بهبودی علائم، دارو را به گونه ای مصرف کنید که به شما توصیه شده است.
 • پماد آسیکلوویر را به صورت خوراکی مصرف نکنید و فقط بر روی پوستتان اعمال کنید. این پماد نباید با دهان، بینی و چشم ها تماس داشته باشد زیرا می تواند سبب سوختگی شود.
 • قبل و بعد از استفاده دست های خود را بشویید.
 • قبل از استفاده نواحی مد نظر را تمیز کنید. همچنین، از خشک شدن آن نواحی اطمینان حاصل کنید.
 • یک لایه نازک از پماد را بر روی پوست مورد نظر قرار داده و به آرامی مالش دهید.
 • برای قرار دادن پماد بر روی پوست از یک دستکش کشی استفاده کنید. این کار به جلوگیری از انتشار عفونت کمک می کند.

مطلب مرتبط: بهترین پماد برای درمان زگیل تناسلی

⛔ این دارو را فقط بر روی پوست اعمال کنید و بر روی چشم ها، بینی، داخل دهان یا درون واژن استفاده نکنید. اگر دارو به هر کدام از نواحی گفته شده رسید با مقدار زیادی آب آن ناحیه را بشویید.

تبخال تناسلی

چه میزان باید از پماد آسیکلوویر مصرف کنیم؟

مقدار مصرف دارو بستگی به وضعیت پزشکی، نوع بیماری و پاسخ به درمان دارد. این دارو را در دفعات بیشتر و یا مدت طولانی تر از میزانی که تجویز شده مصرف نکنید.

این دارو را به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین استفاده را از آن ببرید. این دارو هنگامی به بهترین عملکرد خود می رسد که مقدار داروی جذب شده توسط پوست در مقداری معین باقی بماند.

بنابراین این دارو را در فواصل زمانی مساوی مصرف کنید. جهت یادآوری بهتر، این دارو را در زمانی مشخص در هر روز استفاده کنید. برای جلوگیری از شسته شدن دارو پس از استعمال آن دوش نگیرید و به شنا و حمام نروید.

نکات لازم در هنگام مصرف پماد

استفاده خود از پماد آسیکلوویر را با تمامی افرادی که در مراقبت از سلامتی شما نقش دارند در میان بگذارید. از جمله این افراد می توان به پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندانپزشکان اشاره کرد. همچنین قبل از استفاده نکان زیر را در نظر بگیرید.

1- قبل از استفاده از داروها و محصولات دیگر بر روی پوستتان با پزشک خود مشورت کنید.

2- این دارو درمانی برای عفونت های هرپس نمی باشد. در صورت ابتلا با پزشک خود مشورت کنید.

3- در صورت ابتلا به هرپس تناسلی، پماد آسیکلوویر از انتشار آن جلوگیری نمی کند. هنگام داشتن درد یا دیگر علائم هرپس تناسلی باید از برقراری هر گونه ارتباط جنسی اجتناب شود. هرپس تناسلی در هنگامی که فرد هیچ گونه علائمی ندارد نیز می تواند انتقال یابد. بدون استفاده از کاندوم های لاتکس یا پلی اورتان هیچ گونه ارتباط جنسی نباید برقرار کرد. همچنین، باید با پزشک مشورت شود.

4- در صورت بارداری یا تمایل به باردار شدن، پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید. باید در ارتباط با مزایا و خطرات استفاده از پماد آسیکلوویر در هنگام حاملگی با پزشک خود صحبت کنید.

5- در صورت شیردهی به نوزاد، پزشک خود را از این موضوع مطلع سازید. باید در ارتباط با هر گونه خطری که کودک را تهدید می کند با پزشک صحبت کنید.

درمان هرپس تناسلی

⛔ حتما برای استفاده از دستکش استفاده کنید.

اگر این دارو را بر روی زگیل های هرپس تناسلی استفاده می کنید جهت اجتناب از انتشار عفونت از پوشش های مخصوص انگشت یا دستکش های لاستیکی استفاده کنید. از محصولات پوستی دیگر (مانند داروها، لوازم آرایشی بهداشتی، کرم ضد آفتاب یا مرطوب کننده های لب) استفاده نکنید مگر اینکه پزشکتان به شما توصیه کرده باشد.

همچنین، آن ناحیه را با پلاستیک یا باندهای ضد آب نپوشانید مگر اینکه پزشکتان به شما توصیه کرده باشد. تبخال ها (ناشی از هرپس) می توانند به آسانی منتشر شوند. پماد آسیکلوویر از انتشار هرپس جلوگیری نمی کند. هنگام بروز تبخال، تا زمانی که تبخال ها به صورت کامل التیام نیافته اند از تماس فیزیکی نزدیک (مانند بوسیدن) با دیگران خودداری کنید.

همچنین از لمس کردن تبخال ها اجتناب کنید و در صورت لمس کردن آن ها دستانتان را بشویید. اگر از آسیکلوویر جهت درمان هرپس تناسلی استفاده می کنید؛ این نکته مهم است که از اصول تماس جنسی ایمن برای کاهش خطر مبتلا کردن شریکتان به هرپس پیروی کنید؛ حتی اگر هیچ گونه علائمی وجود نداشته باشد. همواره از یک کاندوم از جنس لاتکس یا پلی اورتان استفاده کنید. هنگامی که علائم را دارید یا مبتلا به تبخال شده اید، با شریکتان تماس جنسی نداشته باشید. اگر پس از خاتمه یافتن درمان، وضعیت شما ادامه یافته یا بدتر شد پزشکتان را از این موضوع مطلع سازید.

عوارض جانبی استفاده از پماد آسیکلوویر

تمامی داروها می توانند سبب ایجاد عوارض جانبی شوند. با این حال، افراد بسیاری عوارض جانبی نداشته و یا تنها عوارض جانبی خفیفی را تجربه می کنند. در صورتی که هر کدام از عوارض جانبی زیر و یا عارضه جانبی آزار دهنده و پایداری را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید. این عوارص عبارتند ار:

 • تحریک پوستی
 • سوزش
 • گز گز
 • خشکی پوست
 • خارش

این موارد تمامی عوارضی جانبی را که می توانند بروز دهند شامل نمی شوند. در صورتی که سوالی در ارتباط با عوارض جانبی دارید با پزشک خود تماس بگیرید. جهت دریافت توصیه پزشکی درباره عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

پماد درمان هرپس تناسلی

در ضمن در نظر داشته باشید با اینکه این مورد می تواند نادر باشد، اما برخی افراد می توانند با مصرف یک دارو عوارض جانبی بسیار بد و گاهی اوقات کشنده ای را داشته باشند. در صورت داشتن هر کدام از علائم یا نشانه های زیر که می توانند با یک عارضه جانبی بسیار بد در ارتباط باشند فورا با پزشک خود تماس گرفته و یا امداد پزشکی دریافت کنید. نشانه های واکنش های حساسیتی مانند:

 • راش
 •  کهیر
 •  خارش
 •  قرمزی
 •  تورم
 •  تاول
 •  ریزش پوست با یا بدون تب
 •  خس خس سینه
 •  احساس تنگی در قفسه سینه یا گلو
 •  سختی در تنفس، بلع یا صحبت کردن
 •  تورم دهان، صورت، زبان، لب ها یا گلو
 • تحریک بسیار شدید در ناحیه ای که پماد آسیکلوویر استفاده شده است.

استفاده از پماد برای افراد خاص

1- در بارداری

هیچ گونه مطالعه کافی و کنترل شده اى از مصرف کرم آسیکلوویر در زنان باردار وجود ندارد. کرم آسیکلوویر تنها زمانى باید در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد که مزایاى استفاده از آن بیشتر از خطرات بالقوه تهدید کننده براى جنین باشد. 

2- در دوران شیردهى

این که مصرف موضعى آسیکلوویر باعث وارد شدن این دارو به شیر مادر مى شود، هنوز مشخص نیست. با این حال، مصرف این کرم به صورت موضعى در این دوران بهتر است به حداقل برسد. با این وجود در یک آزمایش میزان غلظت آسیکلوویر در شیر دو مادر پس از مصرف خوراکی زوویراکس ZOVIRAX بررسى شد و که نشان مى داد دامنه آن بین  ٠.۶ تا ۴.١ برابر سطح پلاسمایی مربوطه است.

این میزان از غلظت به طور بالقوه، شیرخوار را در معرض آسیکلوویر تا دوز ٠.٣ میلی گرم در کیلوگرم در روز قرار می دهد.  مادران شیردهى که ضایعات تبخال فعال در نزدیکی یا روی پستان دارند، باید از شیردهى خودداری کنند. 

3- مورد مصرف در اطفال

در ١١٣ بیمار ١٢ تا ١٧ ساله مبتلا به تبخال مزمن، یک آزمایش بدون کنترل با کرم زوویراکس ZOVIRAX پنج درصد انجام شد. در این آزمایش، درمانی با استفاده از همان مقدار دوز مصرفی در بزرگسالان انجام شد و داوطلبان برای عوارض جانبی مورد بررسى قرارگرفتند.

مشخصه هاى ایمنی مشابه به مشخصه هاى مشاهده شده در بزرگسالان بود. در مورد ایمنی و اثر بخشی در اطفال کمتر از ١٢ سال اطلاعاتى ثبت نشده است.

4- مورد مصرف در سالمندان

در مورد مصرف کرم آسیکلوویر در افراد ۶۵ سال و بالاتر به تعداد کافى مطالعات بالینی وجود ندارد. از این رو نمى توان تفاوت هاى آن را به نسبت افراد جوان تر مورد مقایسه قرار داد. برخى از آزمایش هاى تجربه اى بالینی، تفاوتى در پاسخ درمان بین سالمندان و بیماران جوان گزارش نداده اند. جذب سیستمیک آسیکلوویر پس از تجویز موضعی حداقل است.

تبخال تناسلی و حاملگی

پماد آسیکلوویر برای زگیل تناسلی

بیشتر موارد HPV به هیچ درمانی نیاز ندارد. این ویروس در بسیاری از افراد به خودی خود از بین می رود. با این حال گزینه های درمانی فقط برای درمان علائم HPV وجود دارد.زگیل های تناسلی ناشی از HPV ممکن است گاها بدون دارو از بین بروند.  در برخى از موارد از داروها برای کم کردن اثرات زگیل استفاده می شود.

این داروها شامل انواع زیر هستند:

 • کرم پدوفیلین/ پودوفیلوکس موضعى (کاندلوکس) (Condylox)
 • کرم ایمیکوئیمود موضعی (آلدارا ، زیکلارا) (Aldara, Zyclara)
 • کرم سینکاتکینز موضعی (ورژن) (Veregen)

همچنین پزشک شما ممکن است تری کلرواستیک اسید، اسید بیکلرواستریک، یا کرایوتراپی را براى درمان زگیل هاى نواحى تناسلى تجویز کند. گاهى اوقات پزشک زگیل را برطرف می کند، اگرچه با این کار ویروس درمان نمى شود و فقط زگیل از بین می رود!

اگر پزشک دریابد که مبتلا به HPV پرخطر هستید، او ممکن است شما را تحت نظر داشته باشد تا از بروز سرطان جلوگیرى کند و یا در صورت بروز سرطان آن را به موقع شناسایى کند و تحت درمان قرار دهد.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی با کرایو

پماد آسیکلوویر برای تبخال تناسلی

در حال حاضر درمانی برای تبخال وجود ندارد. اما درمان هایی وجود دارند که می تواند علائم را کاهش دهند و احتمال انتقال ویروس به شریک جنسی را کمتر کند. براى این منظور، داروهای ضد ویروسی براى پاک سازی علائم یا کاهش شیوع ویروس تجویز می شود.

برخی از آنتی ویروس هایی که ممکن است تجویز شوند عبارتند از:

 • آسیکلوویر (زووراکس) (Zovirax)
 • فامسیکلوویر (فامویر) (Famvir)
 • والاسیکلوویر (والتراکس) (Valtrex)

آیا میتوان از پماد افراد دیگر استفاده کرد؟

خیر. دارو های خود را به دیگران نداده و از داروهای دیگران استفاده نکنید. لیستی از تمامی دارو های مصرفی تان از جمله تجویزی، محصولات طبیعی، ویتامین ها و دارو های بدون نسخه با خود به همراه داشته باشید. این لیست را به پزشک خود نشان دهید. قبل از استفاده از یک داروی جدید از جمله تجویزی، محصولات طبیعی، ویتامین ها و دارو های بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید.

برخی داروها می توانند بروشورهای اطلاعاتی دیگری نیز داشته باشند. این بروشورها را با داروساز خود بررسی کنید. در صورتی که هر گونه سوالی در ارتباط با پماد آسیکلوویر دارید، لطفا با پزشک، پرستار، داروساز یا افراد متخصص سلامتی خود مشورت کنید.

در صورتی که تصور می کنید مقداری بیش از حد مجاز دارو (اور دوز) مصرف کرده اید با بیمارستان تماس گرفته و یا فورا به دنبال مراقبت پزشکی باشید. آماده باشید تا زمان، مقدار و نوع داروی مصرف شده خود را برای افراد مربوطه توضیح دهید.

مطلب مرتبطخطرات هرپس تناسلی و دهانی برای نوزاد در بارداری و زایمان

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب آقای دکتر کرمی
  3 روز پیش متوجه جوش یا تاول هایی در قسمت ابتدای آلت تناسلی شدم.
  اگه امکان داره آمپول یا قرصی که برای درمانش باید مصرف کنم، دستور بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام، عکس بفرستید
 • تصویر کاربر تارا جمعه ۱۳ دی ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشيد راهي براي از بين بردن ويروس هرپس در بدن وجود ندارد؟ با وجود اين ويروس بارداري براي فرزند خطر دارد؟
  1. تصویر کاربر تارا پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 10 ماه پیش)
   جواب نميديد؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام، اگر زگیل تناسلی باشه خطرناک هست

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر صادق شنبه ۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.خدمت جناب عالی
  به مدت چهار روز هست که انتهای الت تناسلی ام
  به صورت قرمز و چند دانه ریز چرکی مثل جوش
  وجود داشت البته بادرد درهمان ناحیه و روی
  ران پا هم وحالا دوروز هست که از پماد
  آلوویر 5درصد استفاده میکنم
  دونه ها رفع شد ولی درد همچنان باقیه
  آ یا این پماد رو همچنان استفاده کنم
  ودوم این که این بیماری خطر ناکیه .یا نه
  ممنون از شما که برام وقت گزاشتید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام،اگر هرپس باشد با همان دارو بهتر میشود،ولی خاصیت عود کننده دارد

 • تصویر کاربر فرا شنبه ۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر حدود چندوقتی هست که همسرم روی حلقه ی دور التش یک برامدگی براق بوجود امده همچنین زیر الت نیز دون دون های بسیار ریز تیره رنگ دیدم ایشان خودشون دکتر رفته و بهش گفتن عفونت قارچی هست ولی من اصلا ارامش فکری ندارم امکانش هست با توجه به این عکس ها نظرتون رو اعلام کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام،لطفا جهت معاینه تشریف بیاورد

 • تصویر کاربر ناشناس سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دکتر من حدود دو هفته خارش کم در ناحیه تناسلی داشتم ولی یه روز دیگه حتی آب هم به خودم نمی تونستم بزنم از بس سوزش داشتم و دکتر بهم گفت تبخال تناسلی هستش و دارو آلوویر و قرص دادش میخواستم بدونم با توجه به عکس واقعا تبخال هستش روش درمانش چیه آیا با این شرایط امکان بارداری دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   عكس نيامده
 • تصویر کاربر الهام جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دو سال پیش کل ناحیه تناسلیم و کشاله رانم پر از برآمدگی های سفت و کوچیک دردناک شد که دکتر تشخیص hpc داد اما من آزمایش دادم جواب منفی بود نداشتم این ویروسو بعد ۲ سال دوباره یک دونه زد برای اینکه زیاد نشه رفتم دکتر زنان میگه مطمئنن زhpc نیس زیگیل نیست اما من نمیتوم تشخیص بدم ممکنه منو راهنمایی کنین؟؟؟ چی هست که شبیه این بیماریه؟؟ دارم دیوان میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر الی شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۳ روزه دارم از این پماد استفاده میکنم ولی سوزشم شدید تر شده طوری که حتی نمیتونم بشینم و حتی اب به بدنم بزنم و قسمتی از ناحیه ی بدنم رو سوزونده الان باید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر بهنام جمعه ۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چندروز پيش متوجه شدم روي الت تناسليم دونه دونه هاي خيلي خيلي خيلي ريزي ديدم و به دكتر مراجعه كردم وقرص اسيكلووير٤٠٠وپمادش رو برام تجويز كرد وگفت چيزمهمي نيس وخوب ميشه. ميخواستم ببينم حالاكه دارم ميخورم قرصارو واقعا خوب ميشم يانه؟بعد الان بعدمصرف دوروز از قرص حس ميكنم دونه يكم بزرگترشده. آيا بايد بامصرقرص همينجوري بشه؟؟؟؟؟درضمن پماد رو به جايي ك دونه زده زدم و يكم از پماد ب بيضه ام ماليده شد هنگامي كه خوابيدم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر بهنام شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام دكتر
   از سر آلتم عكس گرفتم وهم از زيرش
   وپماد
   اسيكلووير٥درصد
   وقرص٤٠٠روبهم داده ٢٠عدد كه هر٨ساعت در روز بخورم
  3. تصویر کاربر بهنام دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   جسارتا دكتر عكسو واستون فرستادم اين اخريه
   وقتي يكم بزرگ ميشه وميخاد شق بشه مشخص ميشه اين دونه ها سر آلتم
   از روزي ك پماد زدم فكرميكنم بيشترشده دونه ها
   قرصارو هم٢٠تادونه بود كه خوردم وتموم شدن
   لطفا راهنماييم كنيد من تازه عقد كردم وهنوز رابطه ندارم ميخام ببينم زيگيل هست؟درمان داره؟چيكاربايد بكنم كه خوب بشه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
   این تبخال نیست بهتر است از اینها تست hpv بدهید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر نیلو سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام....خسته نباشید.
  روی لامیا یک زائده گوشتی خیلی ریز در اومده و خیلی دردناک هست...با پماد آسیکلوویر ناژو از بین میره یا فقط درد و سوزشش برطرف میشه؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر بهار دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر،من زگیل تناسلی زده بودم رفتم دکتر و لیزرشون کنم و بعد از لیزر واکسن گاردسیل هم زدم اما بعد از ۱۵روز ۳تا ریز پراکنده باز دیدم که فک کنم موقعه لیزر دکتر ندیده بودنشون که لیزر کنن رفتم یه دکتر دیگه بهم پماد آسیکلوویر دادن،گفتن چون ریزن ممکنه با این برن،حالا میخواستم بدونم آیا اگه با این نرفت راه درمان با سرکه سیب که میگن معجزه میکنه درسته؟و اینکه چطور این ویروس از بدن میره کلا که دیگه هیچوقت نزنم؟! با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   با سلام،فقط کرایو بهترین درمان است

درحال دریافت اطلاعات
× دریافت نوبت زگیل
پرسش از دکتر