کاربرد و نحوه استفاده از پماد آسیکلوویر (پماد تبخال تناسلی)چیست؟

پماد آسیکلوویر برای درمان تبخال ها (ناشی از هرپس) مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو می تواند التیام این تبخال ها را تسریع کند و علائم (از جمله مور مور، درد، سوزش و خارش) را کاهش دهد. آسیکلوویر به طبقه ای از دارو ها تعلق دارد که به ضد ویروس ها شناخته می شوند. طرز کار این دارو متوقف کردن رشد ویروس ها است. در این مقاله راه ها و روش های استفاده از این پماد آورده شده است.

پماد آسیکلوویر برای چیست؟

آسیکلوویر خود ویروس هرپس را درمان نمی کند و از سرایت ویروس به شخصی دیگر و بروز دوباره ی آن در آینده جلوگیری نمی کند. این پماد فقط علائم را کاهش می دهد. همچنین برای نتیجه گیری بهتر برای این دارو باید نکاتی را رعایت کرد که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

چگونه از پماد آسیکلوویر استفاده کنیم؟

بروشور اطلاعات بیمار را که می توانید از داروسازتان تهیه کنید، مطالعه کنید. اگر هرگونه سوالی دارید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

آسیکلوویر را در مواجهه با اولین نشانه ی بیماری (مانند مور مور، سوزش، قرمزی) استفاده کنید. دست های خود را با آب و صابون قبل و بعد از استفاده از این دارو بشویید. نواحی آسیب دیده را قبل از بکار بردن دارو تمیز و خشک کنید. دارو را در محل آسیب دیده استعمال کنید و به آرامی بمالید. دارو را معمولا پنج بار در روز (هر 3 تا 4 ساعت) به مدت چهار روز برای تبخال ها یا مواردی که پزشکتان دستور داده است استفاده کنید. به مقدار لازم پماد استفاده کنید تا تمام نواحی آسیب دیده (تبخال ها و مناطقی که سوزش، مور مور یا قرمزی دارند) را پوشش دهد.

این دارو را باید به گونه ای مصرف کنید که پزشک توصیه کرده است. تمامی اطلاعاتی را که به شما داده می شوند باید بخوانید. همچنین از موارد زیر پیروی کنید:

 • حتی در صورت بهبودی علائم، دارو را به گونه ای مصرف کنید که به شما توصیه شده است.
 • پماد آسیکلوویر را به صورت خوراکی مصرف نکنید و فقط بر روی پوستتان اعمال کنید. این پماد نباید با دهان، بینی و چشم ها تماس داشته باشد زیرا می تواند سبب سوختگی شود.
 • قبل و بعد از استفاده دست های خود را بشویید.
 • قبل از استفاده نواحی مد نظر را تمیز کنید. همچنین، از خشک شدن آن نواحی اطمینان حاصل کنید.
 • یک لایه نازک از پماد را بر روی پوست مورد نظر قرار داده و به آرامی مالش دهید.
 • برای قرار دادن پماد بر روی پوست از یک دستکش کشی استفاده کنید. این کار به جلوگیری از انتشار عفونت کمک می کند.

مطلب مرتبط: بهترین پماد برای درمان زگیل تناسلی

⛔ این دارو را فقط بر روی پوست اعمال کنید و بر روی چشم ها، بینی، داخل دهان یا درون واژن استفاده نکنید. اگر دارو به هر کدام از نواحی گفته شده رسید با مقدار زیادی آب آن ناحیه را بشویید.

تبخال تناسلی

چه میزان باید از پماد آسیکلوویر مصرف کنیم؟

مقدار مصرف دارو بستگی به وضعیت پزشکی، نوع بیماری و پاسخ به درمان دارد. این دارو را در دفعات بیشتر و یا مدت طولانی تر از میزانی که تجویز شده مصرف نکنید. این دارو را به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین استفاده را از آن ببرید. این دارو هنگامی به بهترین عملکرد خود می رسد که مقدار داروی جذب شده توسط پوست در مقداری معین باقی بماند. بنابراین این دارو را در فواصل زمانی مساوی مصرف کنید. جهت یادآوری بهتر، این دارو را در زمانی مشخص در هر روز استفاده کنید. برای جلوگیری از شسته شدن دارو پس از استعمال آن دوش نگیرید و به شنا و حمام نروید.

نکات لازم در هنگام مصرف پماد

استفاده خود از پماد آسیکلوویر را با تمامی افرادی که در مراقبت از سلامتی شما نقش دارند در میان بگذارید. از جمله این افراد می توان به پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندانپزشکان اشاره کرد. همچنین قبل از استفاده نکان زیر را در نظر بگیرید.

1- قبل از استفاده از داروها و محصولات دیگر بر روی پوستتان با پزشک خود مشورت کنید.

2- این دارو درمانی برای عفونت های هرپس نمی باشد. در صورت ابتلا با پزشک خود مشورت کنید.

3- در صورت ابتلا به هرپس تناسلی، پماد آسیکلوویر از انتشار آن جلوگیری نمی کند. هنگام داشتن درد یا دیگر علائم هرپس تناسلی باید از برقراری هر گونه ارتباط جنسی اجتناب شود. هرپس تناسلی در هنگامی که فرد هیچ گونه علائمی ندارد نیز می تواند انتقال یابد. بدون استفاده از کاندوم های لاتکس یا پلی اورتان هیچ گونه ارتباط جنسی نباید برقرار کرد. همچنین، باید با پزشک مشورت شود.

4- در صورت بارداری یا تمایل به باردار شدن، پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید. باید در ارتباط با مزایا و خطرات استفاده از پماد آسیکلوویر در هنگام حاملگی با پزشک خود صحبت کنید.

5- در صورت شیردهی به نوزاد، پزشک خود را از این موضوع مطلع سازید. باید در ارتباط با هر گونه خطری که کودک را تهدید می کند با پزشک صحبت کنید.

درمان هرپس تناسلی

⛔ حتما برای استفاده از دستکش استفاده کنید.

اگر این دارو را بر روی زگیل های هرپس تناسلی استفاده می کنید جهت اجتناب از انتشار عفونت از پوشش های مخصوص انگشت یا دستکش های لاستیکی استفاده کنید. از محصولات پوستی دیگر (مانند داروها، لوازم آرایشی بهداشتی، کرم ضد آفتاب یا مرطوب کننده های لب) استفاده نکنید مگر اینکه پزشکتان به شما توصیه کرده باشد.

همچنین، آن ناحیه را با پلاستیک یا باندهای ضد آب نپوشانید مگر اینکه پزشکتان به شما توصیه کرده باشد. تبخال ها (ناشی از هرپس) می توانند به آسانی منتشر شوند. پماد آسیکلوویر از انتشار هرپس جلوگیری نمی کند. هنگام بروز تبخال، تا زمانی که تبخال ها به صورت کامل التیام نیافته اند از تماس فیزیکی نزدیک (مانند بوسیدن) با دیگران خودداری کنید.

همچنین از لمس کردن تبخال ها اجتناب کنید و در صورت لمس کردن آن ها دستانتان را بشویید. اگر از آسیکلوویر جهت درمان هرپس تناسلی استفاده می کنید؛ این نکته مهم است که از اصول تماس جنسی ایمن برای کاهش خطر مبتلا کردن شریکتان به هرپس پیروی کنید؛ حتی اگر هیچ گونه علائمی وجود نداشته باشد. همواره از یک کاندوم از جنس لاتکس یا پلی اورتان استفاده کنید. هنگامی که علائم را دارید یا مبتلا به تبخال شده اید، با شریکتان تماس جنسی نداشته باشید. اگر پس از خاتمه یافتن درمان، وضعیت شما ادامه یافته یا بدتر شد پزشکتان را از این موضوع مطلع سازید.

عوارض جانبی استفاده از پماد آسیکلوویر

تمامی داروها می توانند سبب ایجاد عوارض جانبی شوند. با این حال، افراد بسیاری عوارض جانبی نداشته و یا تنها عوارض جانبی خفیفی را تجربه می کنند. در صورتی که هر کدام از عوارض جانبی زیر و یا عارضه جانبی آزار دهنده و پایداری را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید. این عوارص عبارتند ار:

 • تحریک پوستی
 • سوزش
 • گز گز
 • خشکی پوست
 • خارش

این موارد تمامی عوارضی جانبی را که می توانند بروز دهند شامل نمی شوند. در صورتی که سوالی در ارتباط با عوارض جانبی دارید با پزشک خود تماس بگیرید. جهت دریافت توصیه پزشکی درباره عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

پماد درمان هرپس تناسلی

در ضمن در نظر داشته باشید با اینکه این مورد می تواند نادر باشد، اما برخی افراد می توانند با مصرف یک دارو عوارض جانبی بسیار بد و گاهی اوقات کشنده ای را داشته باشند. در صورت داشتن هر کدام از علائم یا نشانه های زیر که می توانند با یک عارضه جانبی بسیار بد در ارتباط باشند فورا با پزشک خود تماس گرفته و یا امداد پزشکی دریافت کنید. نشانه های واکنش های حساسیتی مانند:

 • راش
 •  کهیر
 •  خارش
 •  قرمزی
 •  تورم
 •  تاول
 •  ریزش پوست با یا بدون تب
 •  خس خس سینه
 •  احساس تنگی در قفسه سینه یا گلو
 •  سختی در تنفس، بلع یا صحبت کردن
 •  تورم دهان، صورت، زبان، لب ها یا گلو
 • تحریک بسیار شدید در ناحیه ای که پماد آسیکلوویر استفاده شده است.

آیا میتوان از پماد افراد دیگر استفاده کرد؟

خیر. دارو های خود را به دیگران نداده و از داروهای دیگران استفاده نکنید. لیستی از تمامی دارو های مصرفی تان از جمله تجویزی، محصولات طبیعی، ویتامین ها و دارو های بدون نسخه با خود به همراه داشته باشید. این لیست را به پزشک خود نشان دهید. قبل از استفاده از یک داروی جدید از جمله تجویزی، محصولات طبیعی، ویتامین ها و دارو های بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید.

برخی داروها می توانند بروشورهای اطلاعاتی دیگری نیز داشته باشند. این بروشورها را با داروساز خود بررسی کنید. در صورتی که هر گونه سوالی در ارتباط با پماد آسیکلوویر دارید، لطفا با پزشک، پرستار، داروساز یا افراد متخصص سلامتی خود مشورت کنید.

در صورتی که تصور می کنید مقداری بیش از حد مجاز دارو (اور دوز) مصرف کرده اید با بیمارستان تماس گرفته و یا فورا به دنبال مراقبت پزشکی باشید. آماده باشید تا زمان، مقدار و نوع داروی مصرف شده خود را برای افراد مربوطه توضیح دهید.

مطلب مرتبطخطرات هرپس تناسلی و دهانی برای نوزاد در بارداری و زایمان

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

کاربرد و نحوه استفاده از پماد آسیکلوویر (پماد تبخال تناسلی)چیست؟
4.5 (90%) 6 رای

شماره تماس مطب :۲۲۶۴۲۷۴۴ / ۲۲۶۴۷۴۰۴

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررضا جمعه ۱۸ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من به تآزگی متوجه شدمHPV دارم،قبل کسی رو فقط بوسیدم امکان دآره که آونم مبتلا شده بآشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۸ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   احتمالش كم ايت لياييد كرايو كنم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربربهنام جمعه ۱۸ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من زگیل تناسلی دارم پزشکی یه داروبهم داد اسم محلولشمpodophyllumهستش. متاسفانه دکتر گفت5دقیقه بمونه بعدبشورمش منم بعضی وقتا فراموش می کردم وحتی تا15-20دقیقه باقی میموندش تااینکه اطراف التم وگوشه ای ازبیضه هام دردوسوزش وحشت ناکی بوجوداومدشکل وحتی رنگشم تغییرکردبهم گفتش عفونته و یه کرم به نام تریامسینولون استوناید 0/1درصد هستش!خواستم بدونم این کرم کافیه؟یا اصلا داروهای درستی داده؟اگرم نیاز باشه حضوری بیام خدمتتون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۸ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   سريعترين روش درمان كرايو است ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربرارش یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  وقت بخیر
  3 ماهی هست که کنار التم یکی دوتا خال گوشی ریز بدون درد و سوزشو همچنین یکی دو سال هست که قسمق پایین التم جوش های سفید زیر پوستی مشاهده کردم
  میخواسم ببینم بنطر شما نیازی هست که به دکتر مراجعه کنم؟به چه دکتری؟
  در ضمن یک سالی هست که ازدواج کردم
  ممنون میشم کمکم کنید
  باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   بیایید در خدمتم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربرسارا یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر خسته نباشيد ممنون از پيج خوبتون دكتر من ٢٠ سالم هستش و همسرم ب رابطه دهاني خيلي علاقه داره خانوم هستم اگه باهم اين رابطه رو داشته باشيم ايا تبديل ب ويروس اچ پي وي يا اينكه سرطان دهان و اينا ميشه چكار بايد كرد
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   نه. راحت باشید
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام . کارمندم اردیبهشت سال قبل چند لکه سیاه کوچک و ریزروی بیضه و قسمت پایین آن شدم چون زیاد خال دارم مشکوک نشدم اما بعد از چند ماه دوباره ۲ لکه خیلی کوچک روی آلت خودم دیدم بعد از ۲ ماه برج۹یا ۱۰ دیدم در دهانم احساس قرمزی می کنم ما شهرستان هستیم برای آزمایش خال جنسی. آیا طرف قرارداد با بیمه آتیه سازان هستید با خیر ؟ راستی جوشهای مکرر روی متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   بياييد اول بلينم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربرنام شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دلیل خارش پایین الت تناسلی که هیچ کدوم از مطالب بالا اعم از رطوبت و زگیل نیست چیه؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 8 ماه پیش)
   تحريك به علت تعريق است زود زود بشوريد
 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز بعد از یک رابطه محافظت نشده در سال ونیم گذشته وطی چهل تست خوار و شکر تست اچ ای وی منفی شد در انتهای زبانم چند جوش شبیه پاپیلای جامی در آمده و کناره زبان نیز همان تصویری که در این صفحه گذاشتین ظاهر شده توضیح فرمائید زگیل می تواند باعث رشد پاپیلا شود .
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش)
   ازمايش hpv بدهيد
 • تصویر کاربرماریا یکشنبه ۱۳ اسفند ۹۶( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر نامزد من مبتلا به زگیل تناسلیه و در خارج از ایران زندگی میکنه میگه دکترای اونجا گفتن اچ پی وی نیست،من 1سال نامزد کردم ولی 1ماه پیش خودم متوجه این موضوع شدم و اون اظهار بی اطلاعی کرد،با وجود اینکه رابطه داشتیم خیلی نگران شدم و این موضوع توی 1ماه گذشته خیلی روی جریان نامزدیمون اثر گذاشته،چند بار تصمیم گرفتم طلاق بگیرم،و خیلی میترسم مبتلا شده باشم،یک هفته است که خارش شدید در کل بدنم دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۳ اسفند ۹۶( 10 ماه پیش)
   اگر تماس داشته ايد با دخول طلاق مشكلت را حل نميكند
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  اگر زگیل تناسلی زخمی شود و خون ان بر روی دست بریزد بعد دست مالیده شود به لب و مخاط دهان ایا الوده میشود
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش)
   بله
  2. تصویر کاربرعلیجمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش)
   اقای دکتر حالا چیکار کنم
  3. تصویر کاربرعلیجمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش)
   اقای دکتر اینجوری ابروم میره
  4. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش)
   نگران نباش با زمان مشخص ميشود صد در صد نيست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرgelare دوشنبه ۹ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  همسرم زگیل تناسلی داره در حال حاظر ۲ ماه هست کرایو میکنه ولی باز هم میزنه حتی بدون رابطه جنسی تعدادش کمه ولی باز میزنه از لحاظ روانی خیلی تاثیر بد گذاشته کار دیگه ای میشه کرد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۹ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش)
   بايد كرايو خوب ودقيق انجام شود فيلم من وا در سايتم ببينيد تماس٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر