آیا زگیل تناسلی با آزمایش خون یا ادرار مشخص میشود؟

معمولا برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان از معاینه استفاده می شود اما اگر زگیل ها قابل مشاهده نباشند می توان برای تشخیص دقیق تر از تست زگیل تناسلی استفاده کرد. 

7 روش برای داشتن اسپرم سالم

آزمایش زگیل تناسلی مردان

برخلاف ویروس ایدز که به راحتی خود را در آزمایش خون نشان می دهد، ویروس زگیل تناسلی از طریق سلول های بافت بدن منتقل شده و خود را در خون نشان نمی دهد بنابراین چیزی با عنوان آزمایش خون زگیل تناسلی وجود ندارد.

پس تست زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه انجام می شود؟

بهترین آزمایش زگیل تناسلی مردان در واقع معاینه توسط پزشک است چرا که او با این بیماری و نشانه های آن به خوبی آشنا است و می تواند نقاطی که با چشم قابل مشاهده نیستند (مانند: داخل مجرای ادرار یا داخل مقعد) را نیز بررسی کرده و از انتشار زگیل ها به سایر نقاط بدن و یا شریک جنسی شما پیشگیری کند. زگیل های تناسلی خود را به شکل خال های گوشتی برجسته نشان می دهند و بسیاری آنها را با زگیل معمولی اشتباه می گیرند. این ضایعه ها اغلب متعدد است و کم پیش می آید که یک دانه باشند. اگر پزشک متخصص زگیل تناسلی،  این زگیل هارو مورد معاینه قرار دهد، می تواند خیلی راحت مواردی که مشکوک به سرطان هستند را شناسایی کرده و با نمونه برداری، آنها را برای آزمایشگاه ارسال کنند.

 اغلب خال ها و برجستگی های گوشتی که به جاهای ختنه گاه مربوط است، زگیل نیستند و خیلی ها به اشتباه تصور میکنند که این ها زگیل تناسلی هستند پس برای تشخیص دقیق، حتما به پزشک مراجعه کنید. زمانی که زگیل های تناسلی تشخیص داده شد تاکید می کنم بهترین درمان، کرایوتراپی زگیل تناسلی است و تیغ زدن و لیزر باعث پخش شدن این موضوع می شود.

شایعترین وسیله ای که باعث انتقال زگیل تناسلی می شود تیغ است. وسایلی مثل حوله، شامپو و حتی کیسه کشیدن این زگیل هارو منتقل نمی کنند.

نمونه برداری از زگیل تناسلی چگونه است؟

تشخیص زگیل تناسلی با دو مرحله انجام می شود: مرحله ی اول نگاه و دیدن است. هر خال گوشتی برجسته در ناحیه تناسلی که ممکن رنگ قهوه ای داشته باشد و یا به رنگ های سیاه، قهوه ای روشن و یا حتی رنگ پوست باشد؛ این خال ها زگیل تناسلی است. این مرحله، اولین و بهترین روش تشخیص زگیل تناسلی است.

دومین مرحله تشخیص در شرایطی است که ممکن است فرد ناقل باشد ولی در ظاهر چیزی دیده نمی شود؛ تشخیص این مورد بسیار سخت است. اینجاست که آزمایشگاه ها ممکن است دچار اشتباه شوند و یک سوآپ روی پوست میکشند و گزارش می کنند که به نوع پر خطر مبتلا شدند که این نتایج غلط است. قطعی ترین روش تشخیص زگیل تناسلی آزمایشگاهی این است که در آنجا با یک دستگاه نمونه گیری، قسمتی از زگیل نمونه برداری شود و توسط ابزار آزمایشگاهی ارزیابی شود. این روش، تست قطعی زگیل تناسلی است.

عکس معاینه پزشک برای تشخیص زگیل تناسلی در یک زن

همانطور که در بالا گفته شد، قطعی ترین روش تشخیص زگیل تناسلی از روش آزمایشگاهی برداشتن خال گوشتی است و لذا آزمایش هایی که از طریق نمونه برداری از ادرار، خون و به طور کلی آزمایش هایی که روی پوست سالم (از طریق سوآپ) انجام می شود اینها از نظر علمی اعتبار ندارند و غلط هستند.

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با انتقال زگیل تناسلی می توانید روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک با انجام یک معاینه ی جسمی و مشاهده ی زائده های روی پوست، می تواند زگیل تناسلی را تشخیص دهد. در برخی موارد پزشک ممکن است آزمایشاتی برای بررسی وجود سایر عفونت های مقاربتی تجویز کند.

تشخیص زگیل تناسلی با اسید استیک

پزشک اسید استیک ملایم را به ناحیه ی تناسلی می زند تا همه ی زگیل ها سفید شوند. سپس با یک ابزار بزرگ نمایی به نام کولپوسکوپ آنها را مشاهده می کند. اگر زگیل ها قابل رویت باشند، معمولاً برای تشخیص زگیل تناسلی نیاز به انجام تست ها و آزمایش های بیش تر نیست. در مردان تا زمانی که ضایعات گوشتی پدیدار نشده باشد هیچگونه آزمایش تشخیصی برای زگیل تناسلی و ابتلا به HPV وجود ندارد.

زگیل تناسلی در مردان

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی در آقایان

آزمایش زگیل تناسلی در زنان چگونه است؟

زگیل تناسلی زنان در ناحیه ی تناسلی می تواند اغلب پوست اطراف واژن را درگیر کند یا ممکن است بین لابیاها باشد (ناحیه ای که مجاری ادراری قرار گرفته و زگیل ها به صورت پرز ها و خال های گوشتی و یا پاپیلومیاهایی خود را نشان می دهند).

تشخیص قطعی زگیل تناسلی در زنان بر میگردد به مراجعه به پزشک حاذق و معاینه کامل توسط پزشک. وقتی فردی کاملا معاینه شد در مواردی که فرد مشکوک است می توان از نمونه بردای آزمایشگاهی (بیوپسی)استفاده کرد. باز هم تاکید میکنم هر آزمایشی که بدون نمونه برداری انجام شود جوابش غلط است و گول این افراد رو نخورید. چرا که چیزی با عنوان تشخیص hpv با آزمایش خون وجود ندارد. در تست پاپ اسمیر، وجود یا عدم وجود زگیل های تناسلی نیز بررسی می شود. اگر تا 3 سال تست شما منفی بود، دیگر به دنبال زگیل نباشید! اگر جواب تست پاپ اسمیر شما مثبت باشد باید نمونه برداری انجام شود تا نوع hpv  از نظر سرطانی بودن یا خوش خیم بودن بررسی شود.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی در زنان

صحبت با پزشک درباره تشخیص زگیل تناسلی

– تست پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر، غربالگری سلول های غیر طبیعی گردن رحم است. نتایج این تست می توانند عفونت های ناشی از HPV را حتی اگر زگیل ها قابل رویت نباشند را نشان دهند. در طی آزمایش pap پزشک از دستگاهی به نام اسپکولوم برای باز نگه داشتن واژن استفاده خواهد کرد. سپس از یک وسیله با دسته ی بلند برای جمع آوری نمونه کوچک از سلول های گردن رحم (مسیر بین واژن و رحم) استفاده می کند. سلول ها با میکروسکوپ برای موارد غیر نرمال مورد بررسی قرار می گیرند.

در زنان داشتن آزمایشات منظم لگنی و pap اهمیت دارد، زیرا به تشخیص تغییرات واژن و گردن رحم ناشی از زگیل تناسلی یا نشانه های اولیه سرطان دهانه رحم کمک می کند. (عارضه احتمالی عفونت HPV ژنیتال). زنان بالای 30 سال ممکن است نیاز به یک آزمایش غربالگری برای عفونت های ناشی از HPV همراه با تست پاپ اسمیر داشته باشند. در تست HPV ، اطلاعات ژنتیکی (DNA) ویروس بررسی می شود. زنان کم تر از 30 سال معمولاً فقط در صورتی این تست را انجام می دهند که تست پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته باشند.

– تست HPV

تست HPV مي تواند انواعي ازHPV  را كه به طور شايع در سرطان دهانه رحم يافت مي شوند مشخص نمايد. تنها چند نوع از HPV ژنیتال با سرطان گردن رحم مرتبط است. نمونه ای از سلول های رحم که در طی آزمایش پاپ اسمیر گرفته شده است، می تواند برای این سرطان که توسط گونه های HPV ایجاد می شود، مورد آزمایش قرار گیرد.

این تست در زنان با سن 30 سال و بالاتر انجام می شود و برای زنان جوان مفید نیست، زیرا سیستم ایمنی بدن آنها می تواند انواع سرطان با عامل HPV ژنیتال را حتی بدون درمان بکشد.

دهانه رحم و زگیل تناسلی

بعضی از کارشناسان بر این باورند که افرادی که مقاربت جنسی مقعدی را تجربه می کنند، خصوصاً کسانی که مبتلا به ویروس HIV هستند، باید از لحاظ سرطان ناحیه ی مقعد نیز غربالگری شوند. در رابطه با اینکه چه زمانی و چگونه این تست را انجام دهید با پزشک خود مشورت کنید.

مطلب مرتبط: بهترین روش درمان زگیل تناسلی کدام است؟

چنانچه پزشک بافت غیرطبیعی را مشاهده کرد اما نتوانست تشخیص قطعی بدهد، ممکن است نیاز به انجام بیوپسی و بررسی آن توسط آزمایشگاه باشد. تست تعیین نوع HPV ایجاد کننده ی زگیل ارزش تشخیصی نداشته و جزء تست های روتین تشخیصی و درمانی محسوب نمی شود.

مطالب بیشتر در رابطه با راه های پیشگیری از زگیل تناسلی در مقاله ی زیر آورده شده است که با کلیک کردن می توانید از آن ها استفاده کنید.

پیشگیری از زگیل تناسلی

فراموش نکنید که شایع ترین علل انتقال زگیل تناسلی عبارتند از:

1- سکس های آلوده بدون کاندوم: مرد وقتی آلوده است بدون کاندوم رابطه ی جنسی رو شروع می کند فرد دچار انتقال می شود و شرط عمده ی انتقال زگیل دخول است؛ یعنی پوست به مخاط واژن باید برخورد کند تا ترشحات باعث شود انتقال زگیل تناسلی انجام شود.

2- تیغ های آلوده دیگران و یا اپیلاسیون های آلوده: من توصیه میکنم به خانم ها که موارد بهداشتی را هنگام اپیلاسیون و زدودن موهای ناحیه ی تناسلی رعایت کنند و دقت کنند که تیغ ها بکبار مصرف باشد و قبلا توسط دیگران استفاده نشده باشد.

3- اورال سکس: وقتی که فرد آلوده است و سکس دهانی انجام میشود؛ همان شرط برخورد پوست به مخاط برقرار می شود و باعث می شود که خانم ها به زگیل تناسلی مبتلا شوند.

3.3/5 - (13 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ش.اریا جمعه ۱۸ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 409 مشاهده پرسش
  سلام،وقت بخیر
  همسرم چند ماه پیش زگیلی روی التش زد که بعد از شیو کردن تعدادش زیاد شد و بعد از مراجعه به پزشک گفتن hpv هست و برای رفع زگیل ها فریز کردن رو پیشنهاد کردن .
  من به متخصص زنان مراجعه کردم و بعد از انجام ازمایش مشخص شد که من هم مبتلا شدم و تیپ ۵۲ هست .اما هیچ علائمی نداره
  الان به شدت نگران هستم که ایا میتونه باعث سرطان بشه ؟ باید چیکار کنم؟
  لطفا راهنمایی کنید
  متشکرم از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   ببهترين درمان كرايو است فيلم من را لبينيد در سايتم لياييد درست ميكنم ليزر باعث پخش زگيل ميشود
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 278 مشاهده پرسش
  سلام
  من متاسفانه امکان مراجعه حضوری به مطب خیلی برام سخته.
  من 2تا زایده گوشتی چند هفته بعد از استفاده از تیغ که زخمی شد و خون اومد کنار آلتم ایجاد شده. چون عاملش تیغ بود فکر نمیکردم که چیز مهم یا خطرناکی باشه .ولی الان شک کردم زگیل تناسلی هست. امکان هست من هزینه کامل و حتی اگه لازم باشه هزینه بیشتری واریز کنم راهنمایی کنین چکار بکنم؟
  ممنون میشم اگه میشه شماره تماس یا ایمیلی بدین همراه با شماره کارت که من هم از شرمندگیتون دربیام.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   اینها زگیلند بیایید سریعا کرایو کنم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   دکتر هزینش چقدر میشه 2تا ... بعدش میتونم بلافاصله راه برم و رانندگی کنم؟ یا باید همراه بیارم با خودم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   بياييد كمك ميكنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  یه زگیل مقعدی کوچک دارم میخوام نزدیکی داشته باشم هنوز جواب آزمایشم مشخص نشده ببینم پر خطریا کم خطر؛ ایا برا طرف مقابلم مشکلی ایجاد میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   بهتر است درمان کنید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر رویا یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام من پسر بچه 9 ساله ای دارم ک از تقریبا 5 سالگی یک برآمدگی ریزی مثل, زگیل در روی بیضه دارد. اینم بگم ک نه با کسی, رابطه داشته و نه طبیعی ب دنیا اومده سوالم اینه ک این چیه و من باید چیکار کنم.
  با شکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   بياييد ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عزیز من حدود ۴ . ۵ سال پیش بر روی بیضه خودم زیگیل هایی دیدم . به دکتر رفتم و با روشی درمان شد الان دیگه زیگیل ندارم . اول اینکه بنده hvp دارم . دوم بنده درمان شدم ؟ با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   بياييد ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر ت-م دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  سلام... وقت بخیر... من و همسرم مبتلا به زگیل تناسلی و تحت درمان هستیم... همسرم به راطه دهانی خیلی علاقه داره و از طرفی به خاطر سلامتی من از لذتش،ميگذره...اما من دلم نميخاد اذيت شه... ميگه من مطالعه کردم و خوندم که باعث سرطان حنجره. گلو و دهان ميشه.. ضمنا ازمايش داديم نوع كم خطريم.... ميشه رهنماييم كنيد...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   میتوانید ادامه دهید
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام، من ی پسر27ساله مجردم، پارسال متوجه چن تا زیگیل اطراف آلتم شدم ی بار اونارو لیزر کردم ولی باز بالا اومدن ولی ی خورده کمتر و کوچکتر، الان باید چیکار کنم دکتر؟ ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   باید بیایید ببینم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر بهداد شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  من از سركه سيب استفاده كردم معجزه ميكنه طَي ١هفته ولي سوزش شديد داره كه تحمل كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   براي زگيلهاي كوچك خوب است
 • تصویر کاربر افشار شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  سلام م۶سال پیش زگیل صورتی روی انتهای تناسلیم در اومده سال به سال بزرگتر میشه نگرانم باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   بهترين درمان كرايو است در خدمتم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  خانمم درقسمت داخلی واژن زگیل دارن رفتن پیش متخصص پوست لیز کردن اما متا سفانه بیشتر شدن چکار کنیم یه متخصص خوب کرمان معرفی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   بايد توسط متخصص زنان ويزيت شوند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر