دانه های قرمز جوش مانند روی پوست دستگاه تناسلی همراه با خارش

دانه های قرمز جوش مانند در ناحیه تناسلی نوعی عارضه پوستی است که به دلیل برخی اختلالات در قسمت‌های مختلف آلت تناسلی مردانه و زنانه به وجود می‌آید. این جوش‌ها به‌طور طبیعی قرمزرنگ و قلمبه‌ بوده و همراه با درد، سوزش و خارش است. در صورت وجود جوش های ملتهب قرمز در ناحیه تناسلی باید برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرد.

علل وجود دانه های جوش مانند ناحیه تناسلی

دلایل متعدد و بسیاری از قبیل عفونت‌ها، بیماری‌های مقاربتی، حساسیت و اختلالات خود ایمنی در مورد این دانه ها و جوش‌ها در ناحیه تناسلی موجود است. عمده‌ترین دلیل جوش های ملتهب قرمز در ناحیه تناسلی مربوط به عفونت‌ها است که برخی از آن‌ها در ادامه ذکرشده است:

جاک ایچ

نوعی عفونت قارچی پوست در ناحیه کشاله‌ها است که جوش‌های آن قرمزرنگ، خشک و همراه با خارش و حتی ممکن است به‌صورت تاول باشد.

جاک ایچ

دایپر راش

نوعی عفونت قارچی پوست است که در کودکان به دلیل گرما و رطوبت پوشک به وجود می‌آید. این جوش‌ها قرمزرنگ، خشک و ممکن است به‌صورت تاول باشد.

دایپر راش

عفونت قارچی واژینال

نوعی عفونت قارچی بوده و در ناحیه تناسلی زنان به وجود می‌آید و به دلیل مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها است. این جوش‌ها قرمزرنگ بوده و همراه با خارش، ورم و ترشحات سفید واژینال است.

قارچ واژن

مالاسکوم کانتاجیوسوم

نوعی عفونت ویروسی بوده و به‌صورت جوش‌های تکی و سفت است. این جوش‌ها ممکن است به‌صورت متورم و همراه با خارش باشد.

بالانیتیس

نوعی عفونت که به دلیل عدم رعایت بهداشت و بر روی سر آلت تناسلی یا حشفه به وجود می‌آید. این جوش‌ها همراه با خارش، قرمزی و ترشح است.

بالانتیس

عفونت‌های انگلی یکی دیگر از عوامل جوش در ناحیه تناسلی هستند:

شپش ناحیه تناسلی

شپش، حشرات بسیار کوچکی هستند که با تخم‌گذاری در ناحیه تناسلی افزایش می‌یابند. این حشرات از طریق رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند. این عامل به‌طور عمده در افراد نوجوان مشاهده می‌شود و موجب خارش و سوزش در این ناحیه می‌شود.

شپش ناحیه تناسلی

شپش بدن

شپش بدن با شپش ناحیه تناسلی متفاوت بوده و همچنین بزرگ‌تر هستند. معمولاً این نوع شپش‌ها در داخل لباس و روی پوست هستند و از خون تغذیه می‌کنند. شپش بدن موجب جوش‌های همراه با خارش بر روی پوست می‌شوند.

شپش بدن

گال

جوش‌های پوستی خارش‌داری هستند که عامل آن کرم‌های بسیار ریزی هستند. این کرم‌های کوچک از طریق سوراخ کردن پوست باعث خارش شدید به در هنگام شب می‌شوند.

گال

حساسیت و اختلالات خود ایمنی نیز از عوامل جوش در ناحیه تناسلی هستند که عبارت‌اند از:

التهاب پوستی

نوعی جوش است که به دلیل اتصال آلرژی به پوست یا محرکی مانند برخی مواد شیمیایی به وجود می‌آید. لاتکس که به‌طور عمده در کاندوم به کار می‌رود، به‌عنوان نوعی آلرژی می‌تواند باعث جوش در ناحیه تناسلی شود.

آلرژی به لاتکس

پسوریازیس‌

نوعی اختلال پوستی است که دلیل و علت آن تاکنون مشخص نشده است اما برخی پزشکان آن را نوعی اختلال خود ایمنی می‌دانند. این عامل می‌تواند موجب جوش‌های صورتی‌رنگ فلس مانند و همراه با خارش در هرجای بدن شود. پسوریازیس‌ در مردان باعث سوزش در ناحیه تناسلی می‌شود.

پسوریاسیس

لیچن پلانوس

موجب جوش‌های پوستی خارش‌دار می‌شود. پزشکان در مورد علت اصلی آن مطمئن نیستند اما حساسیت و اختلالات خود ایمنی را از دلایل آن می‌دانند. این عامل موجب سوزش در ناحیه تناسلی می‌شود.

آرتریت‌

سندرم ریتر یا آرتریت‌ نوعی التهاب است که در واکنش به عفونت‌های باکتریایی مانند کلامیدیا، سالمونلا و شیگلا به وجود می‌آید. کلامیدیا باعث ترشح ناحیه تناسلی می‌شود.

آرتریت‌

بیماری‌های مقاربتی از دلایل احتمالی جوش در ناحیه تناسلی است و در افرادی دیده می‌شود مقاربت جنسی ناسالم دارند.

 • هرپس تناسلی یا تبخال تناسلی : ویروسی است که موجب جوش‌های دردناک و سوزناک در ناحیه تناسلی می‌شود.

تبخال تناسلی

زگیل تناسلی

عامل آن ویروس انسانی پاپیلوما است. جوش‌های آن کوچک و گوشتی رنگ بوده و همراه با خارش هستند.

زگیل تناسلی 1

سیفیلیس‌

نوعی بیماری باکتریایی است که در اثر ارتباط جنسی منتقل می‌شود. این عامل می‌تواند موجب ایجاد جوش‌های بدون خارش در قسمت‌های مختلف بدن شود.

سیفلیس

روش تشخیص جوش های تناسلی

اولین مرحله پیش از شروع درمان، تشخیص توسط پزشک است. فرآیند تشخیص نیز شامل یک یا همه مراحل ذیل است:

 • بررسی فیزیکی: در بررسی فیزیکی زخم، جوش و یا زگیل و هرگونه آسیب مانند قرمزی و ترشح به‌وسیله پزشک بررسی می‌شود. پزشک همچنین دیگر قسمت‌های پوست به‌عنوان‌مثال بافت انگشتان را که احتمال سرایت آلودگی به آن وجود داشته باشد را بررسی می‌کند.
 • پاک‌سازی: در این قسمت پزشک ترشحات واژینال در زنان و ترشحات موجود در ناحیه تناسلی مردان را پاک‌سازی می‌کند.
 • بیوپسی: پزشک برای تشخیص ممکن است بیوپسی یا تکه‌برداری از محل آسیب را برای فرد تجویز کند. تشخیص پسوریازیس‌ و بیماری‌های قارچی از طریق بیوپسی و تکه‌برداری امکان‌پذیر است.
 • آزمایش خون: هرپس و سیفیلیس‌ ازجمله بیماری‌هایی هستند که از طریق آزمایش خون تشخیص داده می‌شوند.

مطلب مرتبط: آیا زگیل تناسلی نشانه ایدز است؟

درمان جوش های ناحیه تناسلی

نحوه درمان با توجه به نوع عامل مشخص می‌گردد. خارش جوش های تناسلی بدون توجه به نوع عامل و از طریق مصرف داروهایی مانند کرم هیدروکورتیزون قابل برطرف شدن است. پزشک نیز برای تخفیف علائم داروهای دیگری تجویز می‌کند. برخی عارضه‌های پوستی نیازی به درمان ندارد و به‌مرورزمان از طریق تمیز نگه‌داشتن محل آسیب بهبود می‌یابد.

# عفونت‌های قارچی واژینال نیز به کمک مصرف داروهای ضد قارچی بهبود می‌یابد.

# درمان سفلیس از طریق مصرف آنتی‌بیوتیک‌های انجام می‌شود.

# زگیل تناسلی تجویز دارو توسط پزشک، برداشتن زگیل از طریق فریز کردن و عمل جراحی امکان‌پذیر است.

# هرپس تناسلی اما غیرقابل‌درمان بوده و مصرف دارو فقط به کنترل بیماری کمک می‌کند.

# درمان شپش از طریق شستشو محل عفونت در مدت‌زمان مشخصی قابل‌اجرا است. برای پیشگیری از ابتلا مجدد نیز شستشو لباس و رختخواب با آب گرم توصیه می‌شود.

# گال به کمک کرم و لوسیون های تجویزشده توسط پزشک درمان می‌شود.

# در مورد حساسیت نیز باید از اتصال آلرژی به پوست جلوگیری کرد.

# برای اختلالات خود ایمنی درمانی وجود ندارد اما مصرف بعضی داروها به کنترل بیماری، علائم آن و اختلالات پوستی ناشی از آن مؤثر است.

پیشگیری

پیشگیری از به وجود آمدن جوش در ناحیه تناسلی به‌خصوص پیشگیری از ابتلا مجدد بستگی به عامل این جوش‌ها دارد. برای پیشگیری از جوش‌هایی که عامل آن بیماری‌های مقاربتی بود، شما می‌توانید:

 • استفاده از کاندوم در زمان مقاربت
 • مقاربت با فرد مطمئن
 • مصرف دارو برای کنترل هرپس

در مورد جوش‌های ناشی از حساسیت نیز شما می‌توانید:

 • استفاده از داروهای آنتی‌هیستامین در موارد حاد
 • عدم استفاده از برخی موادی که ایجاد حساسیت می‌کنند

علاوه بر موارد مذکور، سبک زندگی و رژیم غذایی سالم باعث افزایش سیستم ایمنی می‌شود و بدن را برای مبارزه جوش‌های عفونی توانمند می‌سازد. در صورت هرگونه نگرانی نیز توصیه می‌شود آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

نتیجه

جوش‌های تناسلی در موارد بسیاری بهبودیافته و سرانجام اثری از آن باقی نمی‌ماند. با مراقبت و رعایت بهداشت انگل و عفونت‌های مقاربتی بهبود می‌یابند.

مواردی مانند هرپس تناسلی و اختلالات خود ایمنی نیز از طریق مصرف دارو قابل‌کنترل هستند. سفلیس اگر به‌موقع تشخیص داده شود به‌راحتی و به کمک پنی‌سیلین قابل‌درمان است اما در صورتی که دیر تشخیص داده شود، آنتی‌بیوتیک‌های دیگر نیز تجویز می‌گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

دانه های قرمز جوش مانند روی پوست دستگاه تناسلی همراه با خارش
4.4 (88%) 5 رای

شماره تماس مطب :۲۲۶۴۲۷۴۴ / ۲۲۶۴۷۴۰۴

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرm چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  1. بهترین راه درمان و از بین بردن زگیلها2 آیا در اینده ای نزدیک امکان تولید دارویی برای از بین بردن این ویروس وجود داره3. در اقایون و خانمهایی که علاعم پنهانه و بصورت زگیل مشخص نیست ایا میشه با ازمایش وجود این ویروس رو فهمید4. ایا رابطه جنسی ایمن بعد از وجود این ویروس وجود داره؟5. احتمال انتقال ویروس به فرزندان هم هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 8 ماه پیش)
   باید زگیل واضح باشد تا ازمایش دهید
 • تصویر کاربربی یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من از سرکه سیب استفاده کردم روزی ۲الی ۳بار سرکه سیب میزدم بهش و حدود یک هفته شد این زگیله افتاد تعدادشم خیلی زیاد نبود دوتا کنار هم بود سوال من اینه آیا دوباره این زگیل برمیگرده؟و یه راهی هم پیشنهاد بدید الان که زگیل افتاده چی روش بزنم که جای زخمش خوب بشه و دوباره یه وقت زگیل برنگرده؟لطفا در این مورد راهنمایی کنین.
  ممنون از سایت خوبتون که باعث شد درمان خانگی جواب بده و از دوستان میخوام که از سرکه سیب استفاده کنن
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   نیاز به کار خاصی نیست
 • تصویر کاربرفرانک یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر محترم من یه خال سیاه رنگ در دهانه بیرونی آلتم دارم نمی دونم از اول بوده یا نه رابطه خاصی هم نداشتم الان حدود یه ساله که متوجه خال شدم ولی نه بزرگ شده نه تعدادش زیاد شده . ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   عکس؟
 • تصویر کاربرهستی یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  من در ناحیه تناسلیم شبیه خال دارم که قبلا نبوده و جدیدا ظاهر شده .شبیه زگیله ولی به رنگ قهوه ای تیره است ایا من مبتلا به زگیل تناسلی هستم؟و اگه زگیل نیست پس چ بیماریه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   عکس؟
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب . آقای دکتر من 6 ماه قبل ، پیش شما کرایو کردم ، الان فقط جای یکی از زگیل ها حالت گوشت اضافه زده آیا میتوان برطرف کرد؟ سوال بعدی اینکه اگر بعد از کرایو با خانمی که hpv دارد سکس کنیم دوباره زگیل رشد میکند ؟ و سوال آخر اینکه بعد از کرایو احتیاجی به واکسن hpv هست یا خیر؟
  سن : 33 ، با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   واکسن فایده ندارد بیایید کرایو
 • تصویر کاربرفافا یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير آقاى دكتر خداقوت
  منو همسرم زگيل داشتيم و در حال درمانيم داريم بهبود پيدا ميكنيم تا كى نميتونيم ارتباط داشته باشيم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   الان میتوانید
 • تصویر کاربرنرگس یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر میخواستم من ۶ ماه پیش زگیل تناسلی داشتم و الان اثری از زگیل ها نیست میخواستم بدونم چه ازمایشی باید انجام بدم که بدونم ویروس از بدنم از بین رفته یا خیر و اینکه تشخیص نوع چند بودنشه
  و یک سوال دیگه بعد از ۶ ماه من وضعیت عادی دارم نه ترشح از واژن و نه تاخییری در عادت ماهانه و یا نامنظم بودن میخواستم بدون ایا داخل واژن هم درگیر میشود
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   نیاز به کار خاصی نیست
 • تصویر کاربرSomaye یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر عزيزخيلي ممنون ازپاسختون ،ميخواستم بدونم اگر نامزدم كه زگيل تناسلي داره دست الودشو كه خيس بوده (يعني دستش با اب خيس بوده)و به زگيل زده به ناحيه تناسلي من بزنه من گرفتم ؟ و اگر گرفته باشم ازمايشو چند وقت بعد بدم براي تشخيص؟و سوالم ديگم اينه كه با توجه اينكه ٢٧ سالمه و ورابطه نداشتم تا حالا اگر واكسن بزنم كاملا جلوگيري مي كنه از زدن زگيل بعد از ازدواج يا چون نامزدم داره من احتمالش زياده بگيرم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   اینطوری منتقل نمیشود
 • تصویر کاربرsadegh یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 17 سالم و به برامدگی گوشتی(ژله ای مانند) کناره آلتم هست و از وقتی که یادم میاد اینو با خودم داشتم میخواستم بدونم که آیا زیگیله یا خیر اگه هست باید چی کار کنم ممنون میشم حواب بدید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آیا برآمدگی سفید رنگ و تقریبا سفت که شبیه جوش میباشد و با فشار ماده سفیدی ازش بیرون میآید زگیل است؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   عکس؟
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر