درمان زگیل تناسلی با سیر

درمان زگیل تناسلی با سیر  یک درمان طبیعی است که دارای خواص ضد ویروسی است و ممکن است از مسری بودن آن بکاهد. برای کسانی که به دنبال درمان های طبیعی زگیل تناسلی هستند استفاده از سیر توصیه میشود. این را در نظر داشته باشید که زگیل تناسلی ممکن است دارای عواقب تهدید کننده باشد، بنابراین قبل از شروع هر درمان جدید با پزشک مشورت کنید. در این مقاله نکات مهم درباره استفاده از این ماده ی طبیعی در درمان این بیماری آورده شده است

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV، پاتوژن اصلی زگیل های رایج در دست، پا و ارگانهای تناسلی زنان و مردان است. HPV می تواند از طریق تماس جنسی منتقل شود و برخی از انواع آن در زنان با سرطان گردن رحم مرتبط است. هیچ درمان قطعی شناخته شده ای برای HPV وجود ندارد.

عفونتهای HPV

این ویروس یکی از 50 نوع ویروسی است که منجر به ایجاد زگیل در پوست انسان می شود، اما طبق راهنمای حرفه ای بیماری ها شایع ترین و خطرناک ترین است. بر طبق موسسه ملی سرطان عفونت دستگاه تناسلی HPV شایع ترین بیماری جنسی منتقل شده است که به عنوان علت مهم سرطان دهانه رحم هم شناخته شده و هر ساله جان بیش از 4،000 زن آمریکایی را می گیرد. زگیل دست، پاها و اندام های تناسلی علاوه بر داشتن ظاهر نامناسب موجب خارش و سوزش می شود. داروهای ضد ویروسی، واکسیناسیون و جراحی گزینه های درمان رایج عفونت های HPV هستند، گرچه برخی افراد داروهای طبیعی مانند سیر را ترجیح می دهند.

انتقال زگیل تناسلی در دختران باکره

سیر با خواص ضد ویروسی

سیر برای هزاران سال به عنوان مواد غذایی و دارویی مصرف شده و توسط پزشک یونان باستان Hippocrates به عنوان درمان موثر و تصفیه کننده خون شناخته شده است. اخیرا کشف شده است که خواص ضد میکروبی قوی سیر به علت allicin موجود در ترکیب آن است که می تواند انواع مختلف پاتوژن ها، از جمله ویروس ها را از بین ببرد.

allicin می تواند طیف گسترده ای از ویروس ها از جمله HPV را از بین ببرد و بر خلاف بسیاری از داروهای ضد ویروسی و آنتی بیوتیک ها، کلنی های مفید باکتری های درون روده ها را نابود نمی کند. ترکیبات دیگر سیر باعث تحریک عملکردها در کبد و روده بزرگ می شود که باعث سم زدایی عمومی در بدن شده و برای تمام عفونت ها مفید است.

درمان زگیل تناسلی با سیر

برای بهترین نتیجه سیر خام خرد شده و یا روغن سیر تازه می تواند به طور مستقیم به زگیل های دست، پا یا اندام های تناسلی اعمال شود. سیر تازه می تواند باعث سوزش و حساسیت موقت پوست شود، اما به سلول های اپیتلیال آسیب نمی رساند. با توجه به گیاهان دارویی پزشکی، توصیه های رایج شامل استفاده از سیر سه بار در روز حداقل یک هفته یا تا زمانی که زگیل تناسلی شروع به چروک شدن و خشک شدن می کند.

حبه ها یا کپسول های سیر را می توان به صورت خوراکی مصرف کرد، که به allicin امکان می دهد تا وارد جریان خون شود و به عنوان ضد ویروس سیستمیک عمل کند. کپسول سیر بی بو معمولا برای کسانی که به بوی سیر حساس هستند، در دسترس است. برای استفاده از سیر و اعمال ان به بدن خود نکات زیر را در نظر بگیرید:

1- پوست خود را امتحان کنید

امتحان سیر روی پوست

درمان زگیل تناسلی با سیر یکی از راه های شایع درمان زگیل تناسلی می باشد. استفاده از سیر تازه بهترین نتیجه را به ارمغان می آورد؛ اما با این حال می توان از عصاره سیر نیز استفاده کرد. سیر را به قسمت کوچکی از پوست خود مالیده تا پوست خود را از جهت حساسیت به سیر بررسی کنید. برخی افراد می توانند در اثر مالیدن سیر تازه به پوست خود به راش پوستی دچار شوند. راش خطرناک نیست اما می تواند محرک و آزار دهنده باشد.

در صورتی که فرد به راش دچار شود؛ باز هم می تواند از این درمان استفاده کن؛ اما احتمال دارد که ابتلا به راش تداوم یابد. در صورت داشتن حساسیت می توان سیر له شده را به مدت یک ساعت در هر بار بر روی پوست قرار داد. البته لازم به ذکر است در چنین مواردی احتمال دارد درمان زگیل ها بیشتر طول بکشد.

مطالعه ای که در آن زگیل های کودکان به وسیله سیر درمان شده بودند نمایان ساخت که 100 درصد زگیل ها به وسیله سیر درمان شده و هیچ گونه عوارض جانبی قابل توجهی به جز شکایت از بوی بد و یک مورد تحریک پوستی خفیف گزارش نشده است. مطالعه دیگری از چربی یا لپیید گرفته شده از سیر برای درمان زگیل و میخچه استفاده شد. محققان 42 بیمار را با سنین مختلف مطالعه کرده و میزان بهبودی 100 درصدی در درمان زگیل ها یافتند.

باور بر این است که عامل اصلی ضد ویروس موجود در سیر که به آلیسین هم شناخته می شود ماده ای شیمیایی است که بر روی زگیل ها اثر می گذارد. با این حال، تحقیقات کمی برای اثبات این ادعا انجام شده است.

2- ناحیه مورد نظر را آماده کنید

قبل از اعمال سیر، ناحیه ای را که زگیل ها در آن قرار دارند به خوبی پاکسازی و خشک کنید. باید دست ها و سپس آن ناحیه را با آب شست. سپس آن ناحیه را با یک حوله نخی خشک کنید. هر گونه لباس یا پارچه ای را که با زگیل ها در تماس بوده در آب گرم به همراه صابون بشویید. می توان جهت اطمینان از کشته شدن هر گونه ویروس ایجاد کننده زگیل، حوله ها را با استفاده از سفید کننده شست.

استفاده از سیر برای زگیل

3- سیر را اعمال کنید

یک برش از سیر را برداشته و به وسیله قسمت صاف یک کارد له کنید. همچنین می توان یک برش از سیر را به دو نیم تقسیم کرد. باید آن ناحیه را با سیر له شده مالیده و یا لبه های سیر را جهت بیرون آمدن عصاره آن ببرید.

4- آن ناحیه را بپوشانید

سیر له شده را به طور مستقیم بر روی زگیل قرار دهید. سپس سیر و زگیل را به وسیله یک بانداژ یا در صورت تمایل یک تیکه چسب نواری بپوشانید. از قرار دادن سیر بر روی پوست سالم اجتناب کنید.

همچنین مطمئن شوید که هیچ برش یا زخمی در آن ناحیه ندارید. زیرا سیر می تواند سبب ایجاد سوزش شده و ویروس زگیل نیز ممکن است به آن ناحیه منتشر شود.

5- این درمان را تکرار کنید

این روش درمانی به صورت یک شبه تاثیر خود را بر جای نمی گذارد. باید این فرایند به صورت روزانه تکرار شود. زخم را مجددا شسته و خشک کنید. سیر های بریده یا له شده تازه را بر روی زگیل ها قرار دهید. سیر تازه را بر روی زگیل قرار داده و همواره در یک بانداژ تازه بپوشانید.

همچنین، می توان برای پوشاندن زخم از چسب نواری استفاده کرد. این کار با اینکه به خشک ماندن زخم کمک می کند اما می تواند سبب تحریک شدن دیگر نواحی پوست شود.

درمان به وسیله سیر را به صورت روزانه و حداقل به مدت 3 تا 4 هفته تکرار کنید. اغلب افراد پس از گذشت 6 تا 7 روز متوجه کوچک شدن زگیل ها می شوند. ممکن است ناحیه مورد نظر پس از برداشتن بانداژ و شستشو چروک به نظر آید. همچنین این ناحیه ظاهری سفید تر از قبل پیدا می کند.

در صورت مشاهده نشدن هیچ گونه پیشرفتی، باید با پزشک صحبت کرده تا از وجود احتمالی عاملی دیگر مطلع شوید.

استفاده از سیر برای زگیل

6- پوست اضافی را بتراشید

می توان برای کمک به تراشیدن پوست یک زگیل از سوهان استفاده کرد. ناحیه مبتلا به زگیل را بالای سینک نگه داشته، نم دار کرده و با استفاده از قسمت سفت تر سوهان بالا و اطراف زگیل را بتراشید. سپس با سمت صاف تر سوهان این کار را تکرار کنید. بعد از آن، ناحیه را شسته و دوباره بر روی آن سیر له شده اعمال کنید.

تراشیدن زگیل نباید به اندازه ای باشد که منجر به خونریزی شود. همچنین توجه داشته باشید که سوهان را به هیچ کدام از قسمت های سالم پوست تماس ندهید. در صورتی که با یک زگیل در کف پای خود مواجه هستید، پای خود را بر روی وان حمام یا یک تشت پلاستیکی کوچک قرار دهید. تمامی پوست های آلوده را شسته و بتراشید. تمامی سطح سینک یا تشت را بشویید. این کار جهت جلوگیری از ابتلای مجدد است.

مطلب مرتبط: بهترین پماد برای درمان زگیل تناسلی

مطلب مرتبط: کرایوتراپی بهترین راه درمان زگیل تناسلی

سایر درمان های طبیعی و خانگی

علاوه بر سیر، سایر داروهای گیاهی با خواص ضد ویروسی وجود دارند که برای مبارزه با عفونت HPV مورد استفاده قرار می گیرند.

شایع ترین گیاهان عبارتند از:
سرخارگل (echinacea)، ریشه goldenseal، برگ chaparral، عصاره برگ زیتون، روغن برگ thuja، روغن درخت چای و گَوَن (astragalus)

مطلب مرتبط: ۷ روش موثر در درمان خانگی زگیل تناسلی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری 

درمان زگیل تناسلی با سیر
4.7 (93.33%) 3 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسحر یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین دکتر میخواستم بپرسم من دو دفعه کرایو انجام دادم ولی ذیل های داخلی هنوز هستن باید چیکار کنم و یه سوال دیگه من الان شروع کردم به گیاه خواری چون شنیدم خوبه نظر شما تاثیری داره؟و اینکه قرصahcc محصول کشور آمریکاست شنیدم ویروس رو از بدن دفع میکنه درسته؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
   اینها همه دروغند ودرمان شما کرایو وسالی یکبار تست پاپ اسمیر است
 • تصویر کاربرترانه دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.22 سالمه و درکنار واژنم یه مدت 1 ماهه جوشهای ریز زده نمیدونم زگیله یا نه.اگه ویروس اچ پی وی باشه خوب میشه این ویروس؟داخل واژنمم خیلی سیخ میزنه و گهگاهی میخاره.درحالی که دخولی هم صورت نگرفته ک بخواد داخل واژنم زگیل ایجاد شه.واقعا نمیدونم چیه اینا.کلافه شدم.راهنمایی کنین لطفا.استرس منو کشت😢
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربرندا دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید چن تا خال گوشتی در اطراف شرمگاهی پیدا شدن سوزش و خارش و درد ندارن ایا اینها زگیل تناسلی ن؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
   عکس
 • تصویر کاربرارمین یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایایا کف حمام عامل انتقال می شود
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربرمینا دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید همسرم زگیل تناسلی گرفته چند تا دونه هست ایا با سیر ازبین میره و مشکلی دیگه نداره لطفا راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربرعلی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  امکان داره که زگیل تناسلی با سیر رفع بشه؟ من دکتر رفتم اسید سالیسیلیک تجویز کردن که بعد از اتمام دوره مصرف زگیل ها بزرگتر شدند
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربرجواد جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من چند تا زگیل روی آلتم دارم.میخوام ببینم چه پمادی بزنم اینها گم بشن.ممنون از شما.
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربرهاشمی چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان. ممنونم بابت وقتی که میزارین.
  من 5 الی 6 تا زایده گوشتی خیلی خیلی کوچک زیر آلتم هست. که گاهی حس خارش هم دارند.
  نمیدونم که زگیل هست یا نه. ممنون میشم عکس هارو ببینید و جوابمو بدین. از استرس دارم نابود میشم. تشکررر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   اینها را باید کرایو کنید ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ فیلم من در اینستاگرامم را امروز به ادرس drkarami ببینید
 • تصویر کاربرمح چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  آقاي دكتر اگر زگيل هاي رو آلت بعد از اينكه با كرايوتراپي از بين رفتن و تا چند ماه ديگه درنيومدن يعني ويروس از بدن خارج شده ؟
  در كل ويروس hpv تا اخر عمر در بدن ميمونه ؟
  خيلي ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   نه بسته به عود کردن ان است اگر عود نکرد رفته فیلم من در اینستاگرامم را امروز به ادرس drkarami ببینید
 • تصویر کاربربهنام شنبه ۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، در سن زیر ۲۵ سال ، امکان داره سیستم ایمنی بدن بتواند این ویروس را از بین ببرد ؟ ؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
  2. تصویر کاربربهنامسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   ممنون، دکتر به من گفتن باید واکسن بزنم، و الان دز اول رو زدم، چیکار کنم الان؟ بزنم دز دوم و‌سوم رو هم؟
  3. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر