علائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس

تبخال تناسلی ممکن است باعث درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی شما شود. اما ممکن است علائم یا نشانه های تبخال تناسلی وجود نداشته باشد. اگر آلوده شده باشید، حتی اگر هیچ زخم قابل مشاهده نداشته باشید، می تواند مسری باشد.

تبخال تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. تماس جنسی راه اصلی است که ویروس گسترش می یابد. پس از ابتلا به عفونت، ویروس در بدن شما خاموش می شود و می تواند چندین بار در سال دوباره فعال شود.

تبخال تناسلی چه علائمی دارد؟

اولین علامت تبخال (هرپس) معمولا بروز التهاب های دردناک یا خارش دار در پوست میباشد، که به عنوان زخم یا تاول نمایان میشوند. اگر متوجه هرگونه تاول یا جوش در ناحیه ی تناسلی خود شدید، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.

به علاوه شما می توانید برای تشخیص این بیماری عکس های تبخال تناسلی را به صورت رایگان در قسمت مشاوره پزشکی برای دکتر حسین کرمی بفرستید و نظر ایشان را دریافت نمایید.

آیا علائم تبخال در همه ی افراد یکسان است؟

همه ی افراد از یک نوع علائم تبخال تناسلی رنج نمیبرند، ممکن است بعضی افرادی که مبتلا به این عفونت ویروسی میشوند هیچ وقت دچار علائم نشوند، هر چند میتوانند دیگر افراد را به این عفونت آلوده کنند. ویروس در هنگامی که فعال شده باشد میل بیشتری به منتقل شدن دارد، یعنی زمانی که زخم به وجود آمده است. در شروع و قبل از اتمام بروز آن، به معنی قبل از از بین رفتن زخم، زمانی است که ویروس مسری ترین حالت را دارد.

از آنجایی که تبخال تناسلی در بخش های خصوص انسان ها به وجود می آید، مردم گمان میکنند که فعالیت ویروس در مردان و زنان متفاوت است. هرچند علائم تبخال تناسلی در مردان و زنان بسیار شبیه هم میباشند. تفاوت مهم و اصلی در این است که ویروس در خانم های باردار میتواند عوارض جانبی مهمی برجای بگذارد، زیرا عفونت میتواند به جنین منتقل شود. به علاوه ی این، ویروسی که در مرد و زن وجود دارد تفاوتی نمیکند و عفونت از یک ویروس مشابه در طی رابطه ی جنسی منتقل میشود.

عفونت اولیه و اولین حمله

بیشتری افرادی که دچار حمله ی اولیه به دنبال تماس مستقیم میشوند، بعد از گذشت 1-2 هفته از تماس دچار علائم خواهند شد (رابطه ی جنسی با شخصی که به عفونت مبتلاست). در طی این مدت که به آن دوره ی کمون میگویند، ویروس درون سلول ها تکثیر میشود تا زمانی که سبب بروز بیماری شود. هر چند خیلی از افراد اولین بروز بیماری را متوجه نمیشوند، زیرا میتواند بسیار حفیف باشد (علائم میتوانند به دلیل کوچک بودن در اندازه ی یک نقطه یا مشابه یک موی رشد نکرده بودن مشف نشوند). بروز معمولا یک الگوی خاصی را طی میکند که با خارش و احساس قلقلک شروع میشود. بعد از آن زخم نمایان میشود و به زخم باز مبدل میگردد. همنطور که بروز بیماری پیشرفت میکند، زخم ها بهبود می یابند بدون این که جای آن ها (اسکار) به جا بماند.

همچنین بعضی بیماران دچار تب، سردرد و احساس سوزش در هنگام ادرار کردن میشوند. اولین بروز ممکن است برای هفته ها ادامه پیدا کند و بهوبدی آن مدت زمان زیادی طول بکشد. به دنبال قسمت نخست، ویروس تا زمانی که چیزی سبب حمله ی مجدد آن شود خاموش خواهد شد.

بروز های بعدی که بعد از بروز اول رخ میدهند تمایل دارند که جدیت کمتری داشته باشند. بیماران معمولا می آموزند که چگونه علائم اولیه ی تبخال تناسلی را تشخیص دهند، که به آن ها اجازه میدهد درمان های ضد ویروسی مانند آسیکلوویر را شروع کنند و از بدتر شدن علائم جلوگیری کنند.

تبخال تناسلی اولیه، علامت ها

در هنگام اولین حمله، اولین علائم تبخال تناسلی شامل موارد زیر میشود:

 • تب و علائم شبیه آنفولانزا
 • تهوع و احساس بیماری
 • درد عضلات
 • ادرار کردن دردناک
 • قلقلک، سوزش یا خارش ناحیه ای که در آن زخم ایجاد شده است

پس از ابتلا به سوزش و خارش، یک یا چند خوشه از زخم های کوچک ایجاد میشود (گاهی دردناک هستند) که با مایع کدری پر شده اند. زخم ها میتوانند در نواحی مختلفتی به وجود بیایند.

 • در مردان تبخال تناسلی میتواند درون یا روی آلت تناسلی، کیسه ی بیضه، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.
 • در خانم ها تبخال تناسلی میتواند روی لب های مهبل، درون واژن، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.

از طریق فعالیت های جنسی مختلف (مانند سکس دهانی) ممکن است تبخال تناسلی روی دهان، زبان، لب ها و دیگر اندام های بدن به وجود بیاید. هر چند این نوع انتقال ویروس بسیار نادر بوده و فقط زمانی انجام میشود که ویروس در حالت بسیار فعال باشد. مانند زمانی که زخم ها وجود دارند یا در حال ایجاد شدن هستند.

در خانم ها این ویروس بیشتر سبب علائمی مانند درد هنگام ادرار کردن و ترشحات غیرطبیعی واژن میشود. زخم های درون واژن میتوانند تا سه هفته باقی بمانند، قبل از اینکه خود به خود بهبود یابند. التهاب گردن رحم یکی از علائم معمولا شایع تبخال تناسلی در خانم ها است.

علائم تبخال تناسلی برگشتی

بعد از بروز اول، علائم شدت کمتری داشته و روزهای کمتری ادامه پیدا میکنند، بعضی اوقات 5-10 روز (وابسته به این که چه زمانی مصرف دارو های ضد ویروس شروع شوند). درمان اولیه در بهترین حالت 24 ساعت بعد از بروز اولین علائم شروع میشود و میتواند علائم را بعد از چند روز کوتاه از بین ببرد.

ندرتا تبخال راجعه باعث تب و علائم مانند آنفولانزا میشود. قابل توجه ترین علامت تبخال تناسلی مزمن احساس خارش و قلقلکی است که 12 تا 24 ساعت قبل از ایجاد زخم تجربه میشود. این بهترین زمان برای شروع درمان است.

چند بار ممکن است بروز تبخال را تجربه کنید؟

تکرر بروز تبخال های تناسلی بستگی به سیستم ایمنی بدن شما دارد. چرا بعضی از افراد فقط یک بروز در طی سال دارند درحالی که بعضی از دیگر افراد بیشتر از 6 بروز در سال را تجربه میکنند مشخص نیست. با این حال یک سیستم ایمنی سالم تمایل دارد که ویروس را در حالت خاموش نگه دارد. شما باید از مصرف الکل و استرس دوری کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. در بعضی افراد، آفتاب سوختگی به عنوان یکی از علت های بروز تبخال شناخته شده است. شما باید به دنبال این موضوع باشید که چه پیش زمینه هایی باعث بروز تبخال در شما میشود، تا بتوانید از بروز تبخال تناسلی در آینده جلوگیری کنید. تعداد بروز و علائمی که تبخال ایجاد میکند وابسته به نوع ویروسی است که شما به آن مبتلا شده اید. بیمارانی که به ویروس هرپس 1 (HSV1) مبتلا هستند بیشتر بروز نواحی بالاتر از کمر را سبب میشود، و حملات کمتر و علائمی با شدت کمتر از هرپس 2 (HSV2) دارد، ویروسی که معمولا تبخال تناسلی را ایجاد میکند.

درمان 

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما داروها می توانند علائم را کاهش دهند و خطر ابتلا به دیگران را کاهش دهند. همچنین کاندوم می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت تبخال تناسلی کمک کند.

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد. درمان با داروهای ضد ویروسی تجویزى ممکن است:

 • کمک کنند زخم زودتر از معمول ناپدید شوند.
 • شدت و مدت علائم در شیوع های مکرر را کم کنند.
 • امکان عود را کم کنند.
 • احتمال انتقال ویروس تبخال به دیگری را کم کنند.

داروهای ضد ویروسی برای تبخال تناسلی عبارتند از:

پزشک شما ممکن است توصیه کند که دارو را فقط زمانی که علائم پدید مى آیند مصرف کنید حتی اگر نشانه ای از شیوع آن وجود نداشته باشد. این داروها معمولا به خوبی تحمل می شوند و عوارض جانبی اندک دارند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

علائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس
4.5 (90%) 2 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپرستو سه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام .
  همسرم دچار زیگیل تناسلی شده حدود ۱۶ عدد .میخواستم ببینم برای درمانش باید چه کاری انجام داد
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   بايد بياييد كرايو كنم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ فردا وپس فردا
 • تصویر کاربرمینا سه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  من مدتیه لبه ی مقعدم ینی انتهای واژن حالت ورم یا یه عارضه ی خیلی خفیف اندازه نصف نخود ورم کرده و سوزش و خارش و خونریزی ندارم یبوست هم ندارم.رابطه ی جنسی هم نداشتم.آیا جای نگرانی داره؟امکان داره شقاق یا زگیل مقعدی باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   از مظر من تگر والطه نداشتيد مهم نبست
 • تصویر کاربرمریم سه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،من امروز زیگیل کرایو کردم و خانمم 28سالمه، اما جای یکیشون مثل تبخال شده و ساعت ب ساعت بزرگتر میشه،این طبیعیه،دفعه قبل با اسید سوزوندن.انقداذیت نشدم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   طليعي است بايد بعد از هفته بيافتد
 • تصویر کاربرم یکشنبه ۱۳ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حدودا یک ماه پیش روی قاعده آلت و زیر ناف دانه های بسیار ریز با سطح صاف و درخشنده در تعداد محدود پدیدار شد که با فشار دادن زیاد توده خیلی ریز وسفت چربی مانند و شفاف از آن خارج میشود سوال من از شما این هست که احتمال زگیل تناسلی چقدر هست تصاویرش رو برای شما فرستادم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۳ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربرArezu یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  رابطه ي دهاني داشتم و كاملا با زبانم اون رو حس مي كردم. بعد از اون داخل ناحيه تناسلي من هم مبتلا شدم . يك سالي هست كه به اين مشكل دچار هستم. ازمايش دادم تايپ كم خطر ٦ رو دارم. ازمايش از بزاق دهان هم دادم منفي بود. سوالم اينه، ايا من كه اولين بار با دهان رابطه داشتم ١٠٠٪؜ زايعه داهاني خواهم گرفت؟ راهي هست براي متوجه شدنش كه ايا زگيل دهاني دارم يا خير؟ ازمايشي يا چيزي؟ و اينكه كسي كه مبتلا باشه چقدر احتمال سرطان داره و بايد چكار كنه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   نه فقط اگر برجينه بود بياييد ببنم
  2. تصویر کاربرArezuیکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   متوجه نشدم برجينه چي هست؟ دكتر من استراليا هستم، همونطور كه گفتم اول رابطه دهاني زگيل پارتنرم رو حس كردم و بعد ها زگيل تناسلي زدم، بعد از اولين بار كه رابطه دهاني داشتم زگيل پارتنر رو حس كردم بازم رابطه دهاني داشتم البته زگيل رو درمان كرده بوديم بعد اولين بار. ميشه جواب سوال هاي قبلي رو كامل بهم بدين؟
  3. تصویر کاربرArezuیکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   متوجه نشدم برجينه چي هست؟ دكتر من استراليا هستم، همونطور كه گفتم اول رابطه دهاني زگيل پارتنرم رو حس كردم و بعد ها زگيل تناسلي زدم، بعد از اولين بار كه رابطه دهاني داشتم زگيل پارتنر رو حس كردم بازم رابطه دهاني داشتم البته زگيل رو درمان كرده بوديم بعد اولين بار. ميشه جواب سوال هاي قبلي رو كامل بهم بدين؟
  4. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزيزم منظور من برجسته بود اشتباه تايپ شد اگر visible چيزي نيست پس فعلا درمان نميخواهد
  5. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   سانس سرطان معلوم وقطعي نيست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربرمحبوبه یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  1سال پیش یک زائده بالای ناحیه تناسلیم دیدم و دکتر پوست گفتن زگیل تناسلیه،رابطه جنسی سطحی داشتم وشریک جنسیم گفتن تگ پوستی دارن نه زگیل
  پزشکم کرایو کردن وهنوزمیگن یکی جدید هست وازابتدامخالف آزمایش خون و نمونه برداری جهت تعیین نوع ویروس بودن و‌بعد از ۲ سال مراجعه ام انجام بدم
  خودم آزمایش دادم وCRP ازاول منفی بود،و تا الان ۳ بار انجام دادم
  گارداسیل زدم
  با وجود آزمایش منفی ممکنه تشخیص اشتباه بوده ؟
  ممنون آقای دکتر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   اگر الان ندارید فعلا درمان نمیخواهد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر