علائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس

تبخال تناسلی ممکن است باعث درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی شما شود. اما ممکن است علائم یا نشانه های تبخال تناسلی وجود نداشته باشد. اگر آلوده شده باشید، حتی اگر هیچ زخم قابل مشاهده نداشته باشید، می تواند مسری باشد.


تبخال تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. تماس جنسی راه اصلی است که ویروس گسترش می یابد. پس از ابتلا به عفونت، ویروس در بدن شما خاموش می شود و می تواند چندین بار در سال دوباره فعال شود.

تبخال تناسلی چه علائمی دارد؟

اولین علامت تبخال (هرپس) معمولا بروز التهاب های دردناک یا خارش دار در پوست میباشد، که به عنوان زخم یا تاول نمایان میشوند. اگر متوجه هرگونه تاول یا جوش در ناحیه ی تناسلی خود شدید، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.

به علاوه شما می توانید برای تشخیص این بیماری عکس های تبخال تناسلی را به صورت رایگان در قسمت مشاوره پزشکی برای دکتر حسین کرمی بفرستید و نظر ایشان را دریافت نمایید.

آیا علائم تبخال در همه ی افراد یکسان است؟

همه ی افراد از یک نوع علائم تبخال تناسلی رنج نمیبرند، ممکن است بعضی افرادی که مبتلا به این عفونت ویروسی میشوند هیچ وقت دچار علائم نشوند، هر چند میتوانند دیگر افراد را به این عفونت آلوده کنند. ویروس در هنگامی که فعال شده باشد میل بیشتری به منتقل شدن دارد، یعنی زمانی که زخم به وجود آمده است. در شروع و قبل از اتمام بروز آن، به معنی قبل از از بین رفتن زخم، زمانی است که ویروس مسری ترین حالت را دارد.

از آنجایی که تبخال تناسلی در بخش های خصوص انسان ها به وجود می آید، مردم گمان میکنند که فعالیت ویروس در مردان و زنان متفاوت است. هرچند علائم تبخال تناسلی در مردان و زنان بسیار شبیه هم میباشند. تفاوت مهم و اصلی در این است که ویروس در خانم های باردار میتواند عوارض جانبی مهمی برجای بگذارد، زیرا عفونت میتواند به جنین منتقل شود. به علاوه ی این، ویروسی که در مرد و زن وجود دارد تفاوتی نمیکند و عفونت از یک ویروس مشابه در طی رابطه ی جنسی منتقل میشود.

عفونت اولیه و اولین حمله

بیشتری افرادی که دچار حمله ی اولیه به دنبال تماس مستقیم میشوند، بعد از گذشت 1-2 هفته از تماس دچار علائم خواهند شد (رابطه ی جنسی با شخصی که به عفونت مبتلاست). در طی این مدت که به آن دوره ی کمون میگویند، ویروس درون سلول ها تکثیر میشود تا زمانی که سبب بروز بیماری شود. هر چند خیلی از افراد اولین بروز بیماری را متوجه نمیشوند، زیرا میتواند بسیار حفیف باشد (علائم میتوانند به دلیل کوچک بودن در اندازه ی یک نقطه یا مشابه یک موی رشد نکرده بودن مشف نشوند). بروز معمولا یک الگوی خاصی را طی میکند که با خارش و احساس قلقلک شروع میشود. بعد از آن زخم نمایان میشود و به زخم باز مبدل میگردد. همنطور که بروز بیماری پیشرفت میکند، زخم ها بهبود می یابند بدون این که جای آن ها (اسکار) به جا بماند.

همچنین بعضی بیماران دچار تب، سردرد و احساس سوزش در هنگام ادرار کردن میشوند. اولین بروز ممکن است برای هفته ها ادامه پیدا کند و بهوبدی آن مدت زمان زیادی طول بکشد. به دنبال قسمت نخست، ویروس تا زمانی که چیزی سبب حمله ی مجدد آن شود خاموش خواهد شد.

بروز های بعدی که بعد از بروز اول رخ میدهند تمایل دارند که جدیت کمتری داشته باشند. بیماران معمولا می آموزند که چگونه علائم اولیه ی تبخال تناسلی را تشخیص دهند، که به آن ها اجازه میدهد درمان های ضد ویروسی مانند آسیکلوویر را شروع کنند و از بدتر شدن علائم جلوگیری کنند.

تبخال تناسلی اولیه، علامت ها

در هنگام اولین حمله، اولین علائم تبخال تناسلی شامل موارد زیر میشود:

 • تب و علائم شبیه آنفولانزا
 • تهوع و احساس بیماری
 • درد عضلات
 • ادرار کردن دردناک
 • قلقلک، سوزش یا خارش ناحیه ای که در آن زخم ایجاد شده است

پس از ابتلا به سوزش و خارش، یک یا چند خوشه از زخم های کوچک ایجاد میشود (گاهی دردناک هستند) که با مایع کدری پر شده اند. زخم ها میتوانند در نواحی مختلفتی به وجود بیایند.

 • در مردان تبخال تناسلی میتواند درون یا روی آلت تناسلی، کیسه ی بیضه، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.
 • در خانم ها تبخال تناسلی میتواند روی لب های مهبل، درون واژن، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.

از طریق فعالیت های جنسی مختلف (مانند سکس دهانی) ممکن است تبخال تناسلی روی دهان، زبان، لب ها و دیگر اندام های بدن به وجود بیاید. هر چند این نوع انتقال ویروس بسیار نادر بوده و فقط زمانی انجام میشود که ویروس در حالت بسیار فعال باشد. مانند زمانی که زخم ها وجود دارند یا در حال ایجاد شدن هستند.

در خانم ها این ویروس بیشتر سبب علائمی مانند درد هنگام ادرار کردن و ترشحات غیرطبیعی واژن میشود. زخم های درون واژن میتوانند تا سه هفته باقی بمانند، قبل از اینکه خود به خود بهبود یابند. التهاب گردن رحم یکی از علائم معمولا شایع تبخال تناسلی در خانم ها است.

علائم تبخال تناسلی برگشتی

بعد از بروز اول، علائم شدت کمتری داشته و روزهای کمتری ادامه پیدا میکنند، بعضی اوقات 5-10 روز (وابسته به این که چه زمانی مصرف دارو های ضد ویروس شروع شوند). درمان اولیه در بهترین حالت 24 ساعت بعد از بروز اولین علائم شروع میشود و میتواند علائم را بعد از چند روز کوتاه از بین ببرد.

ندرتا تبخال راجعه باعث تب و علائم مانند آنفولانزا میشود. قابل توجه ترین علامت تبخال تناسلی مزمن احساس خارش و قلقلکی است که 12 تا 24 ساعت قبل از ایجاد زخم تجربه میشود. این بهترین زمان برای شروع درمان است.

چند بار ممکن است بروز تبخال را تجربه کنید؟

تکرر بروز تبخال های تناسلی بستگی به سیستم ایمنی بدن شما دارد. چرا بعضی از افراد فقط یک بروز در طی سال دارند درحالی که بعضی از دیگر افراد بیشتر از 6 بروز در سال را تجربه میکنند مشخص نیست. با این حال یک سیستم ایمنی سالم تمایل دارد که ویروس را در حالت خاموش نگه دارد. شما باید از مصرف الکل و استرس دوری کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. در بعضی افراد، آفتاب سوختگی به عنوان یکی از علت های بروز تبخال شناخته شده است. شما باید به دنبال این موضوع باشید که چه پیش زمینه هایی باعث بروز تبخال در شما میشود، تا بتوانید از بروز تبخال تناسلی در آینده جلوگیری کنید. تعداد بروز و علائمی که تبخال ایجاد میکند وابسته به نوع ویروسی است که شما به آن مبتلا شده اید. بیمارانی که به ویروس هرپس 1 (HSV1) مبتلا هستند بیشتر بروز نواحی بالاتر از کمر را سبب میشود، و حملات کمتر و علائمی با شدت کمتر از هرپس 2 (HSV2) دارد، ویروسی که معمولا تبخال تناسلی را ایجاد میکند.

درمان

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما داروها می توانند علائم را کاهش دهند و خطر ابتلا به دیگران را کاهش دهند. همچنین کاندوم می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت تبخال تناسلی کمک کند.

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد. درمان با داروهای ضد ویروسی تجویزى ممکن است:

 • کمک کنند زخم زودتر از معمول ناپدید شوند.
 • شدت و مدت علائم در شیوع های مکرر را کم کنند.
 • امکان عود را کم کنند.
 • احتمال انتقال ویروس تبخال به دیگری را کم کنند.

داروهای ضد ویروسی برای تبخال تناسلی عبارتند از:

پزشک شما ممکن است توصیه کند که دارو را فقط زمانی که علائم پدید مى آیند مصرف کنید حتی اگر نشانه ای از شیوع آن وجود نداشته باشد. این داروها معمولا به خوبی تحمل می شوند و عوارض جانبی اندک دارند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

علائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس
4.5 (90%) 2 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرs.n شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من سکس نداشتم طی ۴سال اخیر ولی دستم ۲ تا زیگیل زده بود .امکان داره در اثر برخورد دست با آلتم زیگیل تناسلی گرفته باشم.
  چند تا حالت زیگیل یا تبخال مانند روی آلتم قسمت کلاهک به وجود آمده‌.چه کار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   ارتباطی با زگیل تناسلی ندارد
 • تصویر کاربرعاطفه شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید من 19ساله هستم و تقریبا یکروزی هست در مجرای ادرارم یک گوشت اصافه میبینم و خیلی باعث نگرانی من شده هیچ دردی ندارد
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بیایید ببینم احتمالا بالا زگیل است
  2. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
  3. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرپارسا جمعه ۱۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر من از شما سوال کردم که آیا اینها (به پیوست عکس) اینها زگیل تناسلی هستن ک شما فرمودید: " اگه رابطه آلوده داشته اید بله اگر نداشته اید نه . "
  آیا ممکن است اینها اصلا زگیل نباشن چون من فقط یکبار رابطه مشکوک داشتم
  یا مثلا به خاطر عدم رعایت بهداشت باشه
  اقای دکتر آیا واقعا بیمار خیلی خطرناک و کشنده ای و چگونه باید فهیمد کهHPV مبتلا شدم
  اقای دکتر ضمنا برای درمان باید چیکار کنم
  ممنوم
  دعای هیرم بدرقه راهت
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   خطرناك نيست اگر سكداريد ازمايش بدهيد
 • تصویر کاربرمصطفی جمعه ۱۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید امروز به مطب دکتر متخصص ارولوژی مراجعه کردم و 8 عدد جوش بسیار ریز را مشاهده کردند روی پوست آلت تناسلی و گفتند این پماد رو بزنم یا لیزر خواستم ببینم واقعا استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   نه بياييد سريعا كرايو كنم كه قطعي ترين درمان است
  2. تصویر کاربرمصطفیدوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنونم از پيگيري .مجدد به دكتر عفوني مراجعه كردم گفت شك دارم زيگيل باشه و آزمايش نمونه برداري hpv برام نوشت . نظر شما چي هست ؟ آيا فقط دارم خودم رو الاف ميكنم!؟
  3. تصویر کاربرمصطفیدوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنونم از پيگيري .مجدد به دكتر عفوني مراجعه كردم گفت شك دارم زيگيل باشه و آزمايش نمونه برداري hpv برام نوشت . نظر شما چي هست ؟ آيا فقط دارم خودم رو الاف ميكنم!؟
  4. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بياييد در خدمتم براي كرايو٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربراحسان یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  روی آلتم دونه زده مشکوکم به زگیل ایا درست حدس زدم.مطنعنم که الان نزدیک چهار ماهه نزدیکی نداشتم .
  قبلشم فقط همسرم بوده
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بله رگیل واضحند بیایید سریعا کرایو کنم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربرمنا یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند وقته که زگیل تناسلی دارم و تازه کرایو تراپی انجام دادم و ازمایش پام اسمیر دارم...سوالم این عیت که ایا نامزدم هم میتونه از من بگیره؟هیچ علائمی نداره نه زگیل زده نه عفونت و غیره
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بعد تزدرمان تمکانش کم است
 • تصویر کاربرفرشیدغیبی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 26 سالمه وچند ماهه که ازدواج کردم اما بیشتر از یکساله که دور التم 8عدد زگیل ریز مانند گوشت اضافه در اومده اصلا از همچین بیماری خبر نداشتم.امروز توی برنامه تلویزیونی فهمیدم.لطفا بگید راه درمان وجود داره.هزینه چقدره.ممنون از وقتی که میگذارید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بياييد كرايو كنم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 35 روز پیش یه رابطه جنسی دهانی داشتم سوالم این هست سه چهار روزی میشه یه جوش نسبتن بزرگ و دو تا کوچیک و یک لکه قرمز در ناحیه تناسلی بالای الت زده من پوست چربی دارم صورت و بدنم جوش زیاد میزنه در اون ناحیه هم زیاد زده ولی از اونجایی که رابطه داشتم میترسم واقعا میترسم و بسیار ادم تلقین کاری هستم اگر میشه راهنماییم کنید نمیدونم زیگیل یا جوشه و ایا ویروس hpv از طریق بزاق و لمس کردن ناحیه معقد انتقال میشه
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام نگران نباش فعلا بثورات ندارد
 • تصویر کاربرجعفر دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  شماره یا آدرس یک دکتر خوب در شیراز یا بوشهر رو ميخواستم،واسه درمان و سوزاندن زگیل
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   من شرمنده بهترین درمان کرایو است سوزاندن ولیزر باعث پخش میشود
 • تصویر کاربرسودابه یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام افای دکتر وقتتون بخیر ..من. شش ماه بعد رابطه .ازمایش پاپ اسمیر وتایپینگ. اچ پی وی دادم وگفتن که این ویروس رو ندارم ..ولی خودم خیلی نگرانم امکان داره تا اون زمان تو ازمایش خودشو نشون نداده باشه . وپنهان باشه .یا ازمایشگاه معتبر نباشه
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر نداشته اید بیخودی نگران نباش
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر