علائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس

تبخال تناسلی ممکن است باعث درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی شما شود. اما ممکن است علائم یا نشانه های تبخال تناسلی وجود نداشته باشد. اگر آلوده شده باشید، حتی اگر هیچ زخم قابل مشاهده نداشته باشید، می تواند مسری باشد.

تبخال تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. تماس جنسی راه اصلی است که ویروس گسترش می یابد. پس از ابتلا به عفونت، ویروس در بدن شما خاموش می شود و می تواند چندین بار در سال دوباره فعال شود.

تبخال تناسلی چه علائمی دارد؟

اولین علامت تبخال (هرپس) معمولا بروز التهاب های دردناک یا خارش دار در پوست میباشد، که به عنوان زخم یا تاول نمایان میشوند. اگر متوجه هرگونه تاول یا جوش در ناحیه ی تناسلی خود شدید، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.

به علاوه شما می توانید برای تشخیص این بیماری عکس های تبخال تناسلی را به صورت رایگان در قسمت مشاوره پزشکی برای دکتر حسین کرمی بفرستید و نظر ایشان را دریافت نمایید.

آیا علائم تبخال در همه ی افراد یکسان است؟

همه ی افراد از یک نوع علائم تبخال تناسلی رنج نمیبرند، ممکن است بعضی افرادی که مبتلا به این عفونت ویروسی میشوند هیچ وقت دچار علائم نشوند، هر چند میتوانند دیگر افراد را به این عفونت آلوده کنند. ویروس در هنگامی که فعال شده باشد میل بیشتری به منتقل شدن دارد، یعنی زمانی که زخم به وجود آمده است. در شروع و قبل از اتمام بروز آن، به معنی قبل از از بین رفتن زخم، زمانی است که ویروس مسری ترین حالت را دارد.

از آنجایی که تبخال تناسلی در بخش های خصوص انسان ها به وجود می آید، مردم گمان میکنند که فعالیت ویروس در مردان و زنان متفاوت است. هرچند علائم تبخال تناسلی در مردان و زنان بسیار شبیه هم میباشند. تفاوت مهم و اصلی در این است که ویروس در خانم های باردار میتواند عوارض جانبی مهمی برجای بگذارد، زیرا عفونت میتواند به جنین منتقل شود. به علاوه ی این، ویروسی که در مرد و زن وجود دارد تفاوتی نمیکند و عفونت از یک ویروس مشابه در طی رابطه ی جنسی منتقل میشود.

عفونت اولیه و اولین حمله

بیشتری افرادی که دچار حمله ی اولیه به دنبال تماس مستقیم میشوند، بعد از گذشت 1-2 هفته از تماس دچار علائم خواهند شد (رابطه ی جنسی با شخصی که به عفونت مبتلاست). در طی این مدت که به آن دوره ی کمون میگویند، ویروس درون سلول ها تکثیر میشود تا زمانی که سبب بروز بیماری شود. هر چند خیلی از افراد اولین بروز بیماری را متوجه نمیشوند، زیرا میتواند بسیار حفیف باشد (علائم میتوانند به دلیل کوچک بودن در اندازه ی یک نقطه یا مشابه یک موی رشد نکرده بودن مشف نشوند). بروز معمولا یک الگوی خاصی را طی میکند که با خارش و احساس قلقلک شروع میشود. بعد از آن زخم نمایان میشود و به زخم باز مبدل میگردد. همنطور که بروز بیماری پیشرفت میکند، زخم ها بهبود می یابند بدون این که جای آن ها (اسکار) به جا بماند.

همچنین بعضی بیماران دچار تب، سردرد و احساس سوزش در هنگام ادرار کردن میشوند. اولین بروز ممکن است برای هفته ها ادامه پیدا کند و بهوبدی آن مدت زمان زیادی طول بکشد. به دنبال قسمت نخست، ویروس تا زمانی که چیزی سبب حمله ی مجدد آن شود خاموش خواهد شد.

بروز های بعدی که بعد از بروز اول رخ میدهند تمایل دارند که جدیت کمتری داشته باشند. بیماران معمولا می آموزند که چگونه علائم اولیه ی تبخال تناسلی را تشخیص دهند، که به آن ها اجازه میدهد درمان های ضد ویروسی مانند آسیکلوویر را شروع کنند و از بدتر شدن علائم جلوگیری کنند.

تبخال تناسلی اولیه، علامت ها

در هنگام اولین حمله، اولین علائم تبخال تناسلی شامل موارد زیر میشود:

 • تب و علائم شبیه آنفولانزا
 • تهوع و احساس بیماری
 • درد عضلات
 • ادرار کردن دردناک
 • قلقلک، سوزش یا خارش ناحیه ای که در آن زخم ایجاد شده است

پس از ابتلا به سوزش و خارش، یک یا چند خوشه از زخم های کوچک ایجاد میشود (گاهی دردناک هستند) که با مایع کدری پر شده اند. زخم ها میتوانند در نواحی مختلفتی به وجود بیایند.

 • در مردان تبخال تناسلی میتواند درون یا روی آلت تناسلی، کیسه ی بیضه، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.
 • در خانم ها تبخال تناسلی میتواند روی لب های مهبل، درون واژن، کشاله ی ران و ران، باسن و اطراف مقعد به وجود بیاید.

از طریق فعالیت های جنسی مختلف (مانند سکس دهانی) ممکن است تبخال تناسلی روی دهان، زبان، لب ها و دیگر اندام های بدن به وجود بیاید. هر چند این نوع انتقال ویروس بسیار نادر بوده و فقط زمانی انجام میشود که ویروس در حالت بسیار فعال باشد. مانند زمانی که زخم ها وجود دارند یا در حال ایجاد شدن هستند.

در خانم ها این ویروس بیشتر سبب علائمی مانند درد هنگام ادرار کردن و ترشحات غیرطبیعی واژن میشود. زخم های درون واژن میتوانند تا سه هفته باقی بمانند، قبل از اینکه خود به خود بهبود یابند. التهاب گردن رحم یکی از علائم معمولا شایع تبخال تناسلی در خانم ها است.

علائم تبخال تناسلی برگشتی

بعد از بروز اول، علائم شدت کمتری داشته و روزهای کمتری ادامه پیدا میکنند، بعضی اوقات 5-10 روز (وابسته به این که چه زمانی مصرف دارو های ضد ویروس شروع شوند). درمان اولیه در بهترین حالت 24 ساعت بعد از بروز اولین علائم شروع میشود و میتواند علائم را بعد از چند روز کوتاه از بین ببرد.

ندرتا تبخال راجعه باعث تب و علائم مانند آنفولانزا میشود. قابل توجه ترین علامت تبخال تناسلی مزمن احساس خارش و قلقلکی است که 12 تا 24 ساعت قبل از ایجاد زخم تجربه میشود. این بهترین زمان برای شروع درمان است.

چند بار ممکن است بروز تبخال را تجربه کنید؟

تکرر بروز تبخال های تناسلی بستگی به سیستم ایمنی بدن شما دارد. چرا بعضی از افراد فقط یک بروز در طی سال دارند درحالی که بعضی از دیگر افراد بیشتر از 6 بروز در سال را تجربه میکنند مشخص نیست. با این حال یک سیستم ایمنی سالم تمایل دارد که ویروس را در حالت خاموش نگه دارد. شما باید از مصرف الکل و استرس دوری کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. در بعضی افراد، آفتاب سوختگی به عنوان یکی از علت های بروز تبخال شناخته شده است. شما باید به دنبال این موضوع باشید که چه پیش زمینه هایی باعث بروز تبخال در شما میشود، تا بتوانید از بروز تبخال تناسلی در آینده جلوگیری کنید. تعداد بروز و علائمی که تبخال ایجاد میکند وابسته به نوع ویروسی است که شما به آن مبتلا شده اید. بیمارانی که به ویروس هرپس 1 (HSV1) مبتلا هستند بیشتر بروز نواحی بالاتر از کمر را سبب میشود، و حملات کمتر و علائمی با شدت کمتر از هرپس 2 (HSV2) دارد، ویروسی که معمولا تبخال تناسلی را ایجاد میکند.

درمان 

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما داروها می توانند علائم را کاهش دهند و خطر ابتلا به دیگران را کاهش دهند. همچنین کاندوم می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت تبخال تناسلی کمک کند.

هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد. درمان با داروهای ضد ویروسی تجویزى ممکن است:

 • کمک کنند زخم زودتر از معمول ناپدید شوند.
 • شدت و مدت علائم در شیوع های مکرر را کم کنند.
 • امکان عود را کم کنند.
 • احتمال انتقال ویروس تبخال به دیگری را کم کنند.

داروهای ضد ویروسی برای تبخال تناسلی عبارتند از:

پزشک شما ممکن است توصیه کند که دارو را فقط زمانی که علائم پدید مى آیند مصرف کنید حتی اگر نشانه ای از شیوع آن وجود نداشته باشد. این داروها معمولا به خوبی تحمل می شوند و عوارض جانبی اندک دارند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی ،مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

علائم و درمان تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس
4 (80%) 1 رای

شماره تماس مطب :۲۲۶۴۲۷۴۴ / ۲۲۶۴۷۴۰۴

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 35 روز پیش یه رابطه جنسی دهانی داشتم سوالم این هست سه چهار روزی میشه یه جوش نسبتن بزرگ و دو تا کوچیک و یک لکه قرمز در ناحیه تناسلی بالای الت زده من پوست چربی دارم صورت و بدنم جوش زیاد میزنه در اون ناحیه هم زیاد زده ولی از اونجایی که رابطه داشتم میترسم واقعا میترسم و بسیار ادم تلقین کاری هستم اگر میشه راهنماییم کنید نمیدونم زیگیل یا جوشه و ایا ویروس hpv از طریق بزاق و لمس کردن ناحیه معقد انتقال میشه
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام نگران نباش فعلا بثورات ندارد
 • تصویر کاربرجعفر دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  شماره یا آدرس یک دکتر خوب در شیراز یا بوشهر رو ميخواستم،واسه درمان و سوزاندن زگیل
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   من شرمنده بهترین درمان کرایو است سوزاندن ولیزر باعث پخش میشود
 • تصویر کاربرسودابه یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام افای دکتر وقتتون بخیر ..من. شش ماه بعد رابطه .ازمایش پاپ اسمیر وتایپینگ. اچ پی وی دادم وگفتن که این ویروس رو ندارم ..ولی خودم خیلی نگرانم امکان داره تا اون زمان تو ازمایش خودشو نشون نداده باشه . وپنهان باشه .یا ازمایشگاه معتبر نباشه
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   اگر نداشته اید بیخودی نگران نباش
 • تصویر کاربرمریم چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشین.من زگیل تناسلی دارم در مقعدم الان تهده درمان هستم هر 20 روزی فریض میکنم آیا این درمان رو ادامه بدم کلا از بین میره زگیلم؟ممنونم میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش)
   بله درمانتان دوست است
 • تصویر کاربرقاسم چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دور آلتم ختنه گاه دونه های ریز تقریبا سیاه چند وقتی هست در اومده و کشاره رونم و بالای آلتم چندتا زگیل بود ک کندم الان 3تا دیگه در اومده چکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش)
   بايد كرايو كنيد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربرمهدی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من تا الان هیچ رابطه ای نداشتم، ولی روی آلتم یه چیز زگیل مانند زده که عکسشو فرستادم، اصلا خارش و درد نداره ولی مثل خال گوشتیه میخواستم بدونم آیا زگیله و راه درمانش چیه؟
  خیلی ازتون ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش)
   نه سالمید
 • تصویر کاربرGh پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام

  از دیروز زیر آلت تناسلی ( بیضه ها ) قرمز و خشک شده و بسیار خارش دارد .
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  عکس پیوست میباشد .
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش)
   شبيه حساسيت است
 • تصویر کاربرسروین جمعه ۱۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  چندین سال هست که این دو ضایعه را در کشاله ی رانم نزدیک واژن دارم.که زیاد نشده است و همین دو تا مانده است.چند تا دکتر رفتم گفتن احتمالش کم است که زگیل باشد‌.قبلا ارتباط جنسی داشتم.خواستم بدانم آیا اینها زگیل هستند؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   بياييد كرايو كنم زگيل هستند٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس
 • تصویر کاربرعباس جمعه ۱۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقت بخیر
  مدتی است چند بر آمدگی و یا لکه خیلی کوچک در اطراف خود آلت مشاهده میکنم و یک زگیل چند سانتیمتر بالاتر از آلت
  به نظر شما آن چند بر آمدگی و لکه زگیل هستند؟
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   عكسش وا بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربررضا سه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  معمولا جقدر طول ميكشد ويروس در بدن از بين بره؟ايا وقتي فريز مكنيم بازهم انتقال ميشه بيدا كرد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   تا دو سال كمتر ميشود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر