از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟

شما مثل همیشه در زیر دوش مشغول شست و شوی بدن خود هستید که ناگهان یک برآمدگی در ناحیه تناسلی خود احساس می کنید. اولین واکنشی که دارید ترس است. دومین واکنش شما مراجعه به پزشک است. اگر در این شرایط قرار بگیرید مهمترین چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که نترسید!  سوالی که در این زمینه مطرح می شود این است که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟ فرق زگیل تناسلی با جوش چیست؟ برآمدگی های یافت شده در نواحی واژینال، علل احتمالی مختلفی مانند مو های فرو رفته در زیر پوست، عفونت غدد چربی، غدد بارتولین، تبخال های تناسلی، زگیل های تناسلی یا مولوسکوم کنتاژیوزوم دارند.

فرقی نمی کند که علت یا نوع  برآمدگی چه چیزی است، باید بدانید که هیچ یک از این موارد، اورژانسی نیستند و دلیلی برای ترسیدن ندارند. در ادامه مطلب ما می خواهیم انواع مختلف این برجستگی ها، علت، نحوه درمان و در صورت امکان پیشگیری از آنها را بررسی کنیم

تفاوت جوش و زگیل

موهای زیر پوستی علل شایع برآمدگی های ناحیه واژن هستند. زمانی که یک فولیکول مو مسدود می شود، از آن به عنوان یک موی زیر پوستی یاد می شود. این شرایط، همچنین احتمال عفونت در پایه ی ساقه ی مو را بر اثر باکتری های استاف یا استرپتوکوک افزایش می دهد. مو های زیر پوستی و کیست های آنها می توانند خود به خود اتفاق بیفتند، اما تراشیدن مو می تواند احتمال بروز این نوع برآمدگی و عفونت را افزایش دهد.

علائم

درمان

حمام و کیسه آب گرم معمولاً درد را تسکین می بخشند و باعث می شوند فولیکول مو تخلیه شود. همچنین پزشک می تواند در تخلیه فولیکول مو به شما کمک کند. اگر عفونت جدی باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

پیشگیری

 • از تراشیدن مو خودداری کنید.
 • رعایت بهداشت واژن

عفونت غده چربی

عفونت غده چربی، عفونت کیست چربی نیز نامیده می شود. این غده ها، غده هایی طبیعی هستند که در سراسر بدن یافت می شوند و ماده روغنی و مومی مانندی برای پوست تولید می کنند. مسدود شدن این غده ها، موجب تجمع چربی و تشکیل برآمدگی های سفتی می شود که گاهی اوقات به رنگ سفید هستند. صدمه به پوست نیز گاهی اوقات ممکن است موجب عفونت کردن یا مسدود شدن غدد چربی شود.

علائم

درمان

عفونت غده چربی را می توان با حمام یا کیسه آب گرم درمان کرد. اگر غده به صورت خیلی جدی عفونت کرده و بزرگ شده باشد، باید در مطب پزشک تخلیه شود و ممکن است برای درمان نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشد.

پیشگیری

کار زیادی نمی توان برای پیشگیری از این برجستگی انجام داد اما رعایت بهداشت می تواند مفید باشد. برخی از افراد فکر می کنند چاقی ممکن است یکی از عوامل تشکیل این کیست های چربی باشد. اما تحقیقات اندکی در این زمینه صورت گرفته است.

کیست های غده بارتولین

غدد بارتولین، در واکنش به تماس جنسی مواد روان کننده ای را در واژن تولید می کنند. این غدد در دو طرف مجرای واژینال قرار گرفته اند. زمانی که این غدد مسدود شوند، ممکن است ملتهب و بزرگ شوند و گاهی اوقات ممکن است عفونت کنند. متأسفانه، بازگشت این غدد بسیار شایع است و از هر 10 زن، 1 نفر دچار کیست غده بارتولین می شود. برخی از زنان دارای کیست های غده بارتولین مزمن هستند. این کیست ها همیشه وجود دارند ولی قرمز نمی شوند یا دردی ندارند.

علائم

علائم کیست های غده بارتولین

درمان

4 روش درمانی برای کیست های غده بارتولین وجود دارد. یکی از آن ها را می توان در خانه انجام داد، گرچه  نسبت به روش های دیگر اثربخشی کمتری دارد.

قراردادن واژن در آب گرم:

شما در خانه می توانید نشستن در آب گرم را امتحان کنید، گرچه، این روش تنها در صورتی باید انجام شود که کیست هنوز بسیار کوچک است و عفونت نکرده باشد. برای این کار، پایین تنه خود را حداقل 3 تا 4 بار در روز در آب گرم قرار دهید. این کار هم ناراحتی ناشی از کیست را تسکین می بخشد و هم به بازکردن کیست و تخلیه شدن آن کمک می کند. با این که این روش می تواند موفقیت آمیز باشد، اما احتمال مسدود شدن و عفونت دوباره این غده وجود دارد.

تخلیه و کاتتر:

در مطب پزشک، پس  از بی حس کردن ناحیه، یک بریدگی کوچک در غده ایجاد می شود. این کار باعث تخلیه کیست می شود. سپس، یک کاتتر کوچک وارد پوست می شود و به مدت 6 هفته در زیر پوست باقی می ماند. هدف از این کار، ایجاد یک مجرای جدید برای تخلیه شدن غده است. پس از تخلیه شدن این ناحیه، شما می توانید 2 تا 3 روز بعد نشستن در آب گرم را دوباره شروع کنید. تخلیه کردن به تنهایی برای درمان غده کافی نیست. بریدگی صورت گرفته در غده، خود به خود بسته می شود و فقط برای مدت چند روز تسکین ایجاد می کند. اغلب، کیست غده باروتلین دوباره عود می کند. این روش چیزی شبیه به سوراخ کردن گوش می باشد.

زمانی که گوش ها سوراخ می شوند، گوشواره های خود را به مدت 6 هفته نباید خارح کنید، زیرا در صورتی که گوشواره های خود را درآورید، سوراخ بسته خواهد شد. این روش نیز شبیه به سوراخ کردن گوش است، بدون قرار دادن کاتتر، بریدگی دوباره بسته خواهد شد و غده هیچ جایی برای تخلیه ندارد.

عمل جراحی کیست:

این روش تحت بیهوشی و در اتاق عمل انجام می شود. عمل جراحی کیست مویی، غده را باز می کند و با بخیه جذبی لایه داخلی غده را به پوست لابیای داخلی می دوزد. هدف از انجام این روش، ایجاد یک مجرای جدید برای تخلیه کیست بارتولین می باشد.

برداشتن غده:

این روش آخرین گزینه است. برای انجام این نوع درمان، غده بارتولین با روش جراحی خارج می شود. برداشتن غده تنها در صورتی انجام می شود که دیگر روش ها و تکنیک ها قبلاً با شکست مواجه شده باشند.

پیشگیری

علل رایج کیست های غده بارتولین، گنوره آ یا سوزاک می باشد. بنابراین روابط جنسی ایمن برای جلوگیری از عفونت های مقاربتی، می تواند به پیشگیری از این کیست ها کمک  کنند. علاوه بر این، رعایت بهداشت نیز می تواند مؤثر باشد.

تبخال تناسلی

تبخالهای تناسلی ناشی از ویروس هرپس هستند که یک عفونت مقاربتی بسیار شایع می باشد و در آمریکا از هر 6 نفر، یک نفر را درگیر می کند. دو نوع ویروس هرپس وجود دارد: هرپس سیمپلکس نوع 1 و هرپس سیمپلکس نوع 2. هر دو آنها عامل تبخال های تناسلی در ناحیه واژن هستند. این ویروس بدون خطر می باشد و تنها موجب زخم های تاول مانند در ناحیه تناسلی می شود.

علائم

 • یک یا چند برجستگی تاول مانند کوچک
 • زخم هایی که ممکن است حساس به لمس باشند.

درمان

هیچ درمانی برای هرپس وجود ندارد. گرچه با دارو های ضد ویروسی ممکن است قابل کنترل باشد. اغلب اوقات، افراد درست قبل از ظاهر شدن این تبخال ها، در آن ناحیه احساس مورمور شدن می کنند.

پیشگیری

بهترین راه این است که تنها با یک شریک جنسی رابطه طولانی مدت برقرار کنید که آزمایش او برای هرپس نوع 1 و 2 منفی شده باشد و یا از کاندوم های لاتکسی استفاده کنید. از آنجا که تبخال ها ممکن است در ناحیه ای نباشند که با کاندوم پوشیده شوند، حتی با پوشیدن کاندوم نیز امکان انتقال ویروس وجود دارد.

زگیل های تناسلی

شکل زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی، نوع دیگری از برجستگی ها هستند که در اثر یک ویروس ایجاد می شوند. ویروس هایی که موجب بروز زگیل های تناسلی می شوند، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند. سالانه 360،000 نفر درگیر زگیل های تناسلی می شوند. زگیل تناسلی، مانند تمام عفونت های مقاربتی دیگر از طریق فعالیت جنسی منتقل می شود.

علائم

درمان

زگیل های تناسلی به چند روش در مطب پزشک درمان می شوند. این زگیل ها با یخ زدن، برش تحت بیحسی موضعی، درمان با لیزر، اسید موضعی یا با جریان الکتریکی قابل درمان هستند.

مولوسکوم کنتاژیوزوم

مولوسکوم کنتاژیوزوم نام ویروس دیگری ست که موجب ایجاد برجستگی در ناحیه واژن می شود. مولوسکوم یک عفونت مقاربتی نیست، بلکه یک ویروس است. برجستگی های ناشی از مولوسکوم در هرجایی از بدن می توانند یافت شوند و در بین کودکان سرایت پیدا می کند و از خانواده ویروس آبله می باشد. در مواردی که مولوسکوم در ناحیه واژن رخ می دهد، به احتمال زیاد بر اثر تماس جنسی می باشد. با استفاده از حوله های مشترک یا توالت های کثیف، امکان انتقال این بیماری وجود دارد. مولوسکوم فقط می تواند روی سطح پوست زنده بماند بنابراین با از بین رفتن برجستگی ها، ویروس نیز از بین می رود.

علائم

 • برجستگی های شفاف ریز بدون درد
 • این برجستگی ها به صورت دسته ای ظاهر می شوند.
مولوسکوم کنتاژیوزوم

درمان

برجستگی های مولوسکوم به سادگی در مطب پزشک، با ابزار مخصوص تراشیده می شوند. این روش، مقداری ناراحتی جزئی ایجاد می کند. از روش های قدیمی تر می توان به استفاده از اسید اشاره کرد. گرچه این روش دیگر امتحان نمی شود، زیرا مؤثر نیست. با درمان شدن برجستگی ها به طور کامل، ویروس نیز از بین می رود.

پیشگیری

این بیماری مانند تمام عفونت های مقاربتی دیگر با محدود کردن تعداد شرکای جنسی و استفاده از کاندوم قابل پیشگیری است.

نتیجه گیری

برجستگی های ناحیه واژن، دلایل مختلفی می توانند داشته باشند و خوشبختانه، معمولاً خطرناک نیستند. در موارد بسیار نادر، ممکن است سرطان پوست در ناحیه واژن رخ دهد. بنابراین، اگر روی واژن خود، یک خال غیرطبیعی مشاهده کردید، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا احتمال سرطان را رد کند. علل برجستگی های ناحیه واژن شامل موی برعکس، عفونت غدد چربی، غدد بارتولین، تبخال های تناسلی، زگیل های تناسلی و مولوسکوم کنتاژیوزوم می باشند. برخی از این روش ها مانند تبخال های تناسلی،  HPV و مولوسکوم از طریق روابط جنسی ایمن قابل پیشگیری هستند.

3.6/5 - (9 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر س.س پنجشنبه ۲۱ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  من چندروزه نزدیک دهانه رحمم جوشها ی قرمز زخم مانند که سوزش دارن و تعدادی سفیدرنگ ریز نزدیک هم هستندو دارن بیشتر میشنو به دهانه مقعدم هم سرایت کردن این ها نشانه چیست ؟ و چه ازمایشی باید بدم و با چی درمان کنک
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   پماد كالأمين وتريامسينولون را هر ٨ساعت بماليد
 • تصویر کاربر P. پنجشنبه ۲۱ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.چند ماهی هست که برجستگی های ریز اطراف آلت تناسلی دیده میشه.میشه بگین‌ زگیلن یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید از نزدیک ببینم در صورت صلاح دید ، کرایو کنم
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲۳ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مرکز لیزری که من میرم سری لیزرشونو ضدعفونی میکنن و دولایه سلفون میپیچن به نظرتون بازهم ممکنه احتمال انتقال زگیل باشه؟! اگر هست که دیگه لیزر رفتنو رها کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
  2. تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۲۱ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   نه منظورم اینکه بااین شرایط یعنی دو لایه سلفون پیچ کردن سری لیزر وقبلش ضدعفونی کردنش احتمال انتقال هست یا خیر؟!
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۲۱ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من درحین اولین جلسه لیزر دچار سوزش درقسمت نزدیک به مقعد بودم وبعدش درحد یه نقطه دچار سوختگی شدم. الان دوهفته از لیزر میگذره. وقتی درست خودم بررسی کردم ودیدم. نزدیک به مقعد زیر دستم حالت یک جوش بود که زیرش سفت بود مثل یه تکه کوچیک چربی زیر دستم می لغزید روش کمی صورتی رنگه و مثل جوش های صورته وفقط یک کمی برجسته است.به نظر شما ممکنه زگیل باشه؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   اغلب حساسیت است با شامپو بچه بشورید پماد کالامین دی هر ۱۲ ساعت بمالید
 • تصویر کاربر sanaz چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  باسلام.من مدت ۶روز هست ک ادرار همراه با سوزش وحشتناک دارم.اما بعد ۶روز قسمت پایین نااحیه تناسلی جوش مانند زده.میخاستم بدونم ممکنه زگیل باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  آیا با خوردن منی مرد زیگیل تناسلی منتقل می‌شود یا خیر؟ و چه مدت طول می‌کشد تا زیگیل روی پوست نمایان شود؟وآیا حتما باید قسمتی از پوست که زیگیل دارد درتماس باشد برای انتقال یا اگر جایی فاقد زیگیل باشد هم باعث انتقال میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   نگران نباشید شما سالی یک بار تست پاپ اسمیر دهید وعکس زگیل‌ها را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  آیا با خوردن منی مرد زیگیل تناسلی منتقل می‌شود یا خیر؟ و چه مدت طول می‌کشد تا زیگیل روی پوست نمایان شود؟وآیا حتما باید قسمتی از پوست که زیگیل دارد درتماس باشد برای انتقال یا اگر جایی فاقد زیگیل باشد هم باعث انتقال میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   نگران نباشید شما سالی یک بار تست پاپ اسمیر دهید وعکس زگیل‌ها را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر Mit چهارشنبه ۱۳ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  يك جوش كه ملتهب و قرمز همراه با سوزشو خارش در انتهاى ناحيه تناسلى ممكنه زگيل باشه ازمايش پاپ اسمير ميتونه نشون بده تشخيص به چه صورت هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر M چهارشنبه ۱۳ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد در قسمت تحتانى واژن جوش همراه با سوزش و خارش دارم هنگام پريودى اين اتفاق افتاده اين سومين باره ميزنه و خوب ميشه درمان كامل نداره و اينكه تشخيص اينكه زگيل هست يا نه ازمايش پاپ اسمير نشون ميده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   اين جوش است انتي بيرتبك بخوريد كپسول سيفكسيم هر ١٢ساعت
 • تصویر کاربر M چهارشنبه ۱۳ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام دکتر پسرم ۱۹ سالمه رابطه جنسی نداشتم نزدیک یهک سال و نیمه زیر کلاهک آلتم یه برآمدگی به وجود اومد میخواستم بپرسم که زگیله یا اگه نیست چیه میشه از بین بردش یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید از نزدیک ببینم در صورت صلاح دید ، کرایو کنم
  2. تصویر کاربر M چهارشنبه ۱۳ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   دکتر من رابطه نداشتم بهداشت هم خیلی رعایت کردیم یکسال پیش هم براتون عکس فرستادم فرمودین زگیل نیست میشه بگین از کجا امکان داره این زگیل درآمده باشه؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   باید از نزدیک معاینه بشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر