از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟

شما مثل همیشه در زیر دوش مشغول شست و شوی بدن خود هستید که ناگهان یک برآمدگی در ناحیه تناسلی خود احساس می کنید. اولین واکنشی که دارید ترس است. دومین واکنش شما مراجعه به پزشک است. اگر در این شرایط قرار بگیرید مهمترین چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که نترسید!  سوالی که در این زمینه مطرح می شود این است که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟ برآمدگی های یافت شده در نواحی واژینال، علل احتمالی مختلفی مانند مو های فرو رفته در زیر پوست، عفونت غدد چربی، غدد بارتولین، تبخال های تناسلی، زگیل های تناسلی یا مولوسکوم کنتاژیوزوم دارند.

فرقی نمی کند که علت یا نوع  برآمدگی چه چیزی است، باید بدانید که هیچ یک از این موارد، اورژانسی نیستند و دلیلی برای ترسیدن ندارند. در ادامه مطلب ما می خواهیم این موضوع را بررسی کنیم که انواع مختلف این برجستگی ها، علت، نحوه درمان و در صورت امکان پیشگیری از آنها را بررسی کنیم

تفاوت جوش و زگیل

موهای زیر پوستی علل شایع برآمدگی های ناحیه واژن هستند. زمانی که یک فولیکول مو مسدود می شود، از آن به عنوان یک موی زیر پوستی یاد می شود. این شرایط، همچنین احتمال عفونت در پایه ی ساقه ی مو را بر اثر باکتری های استاف یا استرپتوکوک افزایش می دهد. مو های زیر پوستی و کیست های آنها می توانند خود به خود اتفاق بیفتند، اما تراشیدن مو می تواند احتمال بروز این نوع برآمدگی و عفونت را افزایش دهد.

علائم

درمان

حمام و کیسه آب گرم معمولاً درد را تسکین می بخشند و باعث می شوند فولیکول مو تخلیه شود. همچنین پزشک می تواند در تخلیه فولیکول مو به شما کمک کند. اگر عفونت جدی باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

پیشگیری

 • از تراشیدن مو خودداری کنید.
 • رعایت بهداشت واژن

عفونت غده چربی

عفونت غده چربی، عفونت کیست چربی نیز نامیده می شود. این غده ها، غده هایی طبیعی هستند که در سراسر بدن یافت می شوند و ماده روغنی و مومی مانندی برای پوست تولید می کنند. مسدود شدن این غده ها، موجب تجمع چربی و تشکیل برآمدگی های سفتی می شود که گاهی اوقات به رنگ سفید هستند. صدمه به پوست نیز گاهی اوقات ممکن است موجب عفونت کردن یا مسدود شدن غدد چربی شود.

علائم

درمان

عفونت غده چربی را می توان با حمام یا کیسه آب گرم درمان کرد. اگر غده به صورت خیلی جدی عفونت کرده و بزرگ شده باشد، باید در مطب پزشک تخلیه شود و ممکن است برای درمان نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشد.

پیشگیری

کار زیادی نمی توان برای پیشگیری از این برجستگی انجام داد اما رعایت بهداشت می تواند مفید باشد. برخی از افراد فکر می کنند چاقی ممکن است یکی از عوامل تشکیل این کیست های چربی باشد. اما تحقیقات اندکی در این زمینه صورت گرفته است.

کیست های غده بارتولین

غدد بارتولین، در واکنش به تماس جنسی مواد روان کننده ای را در واژن تولید می کنند. این غدد در دو طرف مجرای واژینال قرار گرفته اند. زمانی که این غدد مسدود شوند، ممکن است ملتهب و بزرگ شوند و گاهی اوقات ممکن است عفونت کنند. متأسفانه، بازگشت این غدد بسیار شایع است و از هر 10 زن، 1 نفر دچار کیست غده بارتولین می شود. برخی از زنان دارای کیست های غده بارتولین مزمن هستند. این کیست ها همیشه وجود دارند ولی قرمز نمی شوند یا دردی ندارند.

علائم

علائم کیست های غده بارتولین

درمان

4 روش درمانی برای کیست های غده بارتولین وجود دارد. یکی از آن ها را می توان در خانه انجام داد، گرچه  نسبت به روش های دیگر اثربخشی کمتری دارد.

قراردادن واژن در آب گرم:

شما در خانه می توانید نشستن در آب گرم را امتحان کنید، گرچه، این روش تنها در صورتی باید انجام شود که کیست هنوز بسیار کوچک است و عفونت نکرده باشد. برای این کار، پایین تنه خود را حداقل 3 تا 4 بار در روز در آب گرم قرار دهید. این کار هم ناراحتی ناشی از کیست را تسکین می بخشد و هم به بازکردن کیست و تخلیه شدن آن کمک می کند. با این که این روش می تواند موفقیت آمیز باشد، اما احتمال مسدود شدن و عفونت دوباره این غده وجود دارد.

تخلیه و کاتتر:

در مطب پزشک، پس  از بی حس کردن ناحیه، یک بریدگی کوچک در غده ایجاد می شود. این کار باعث تخلیه کیست می شود. سپس، یک کاتتر کوچک وارد پوست می شود و به مدت 6 هفته در زیر پوست باقی می ماند. هدف از این کار، ایجاد یک مجرای جدید برای تخلیه شدن غده است. پس از تخلیه شدن این ناحیه، شما می توانید 2 تا 3 روز بعد نشستن در آب گرم را دوباره شروع کنید. تخلیه کردن به تنهایی برای درمان غده کافی نیست. بریدگی صورت گرفته در غده، خود به خود بسته می شود و فقط برای مدت چند روز تسکین ایجاد می کند. اغلب، کیست غده باروتلین دوباره عود می کند. این روش چیزی شبیه به سوراخ کردن گوش می باشد.

زمانی که گوش ها سوراخ می شوند، گوشواره های خود را به مدت 6 هفته نباید خارح کنید، زیرا در صورتی که گوشواره های خود را درآورید، سوراخ بسته خواهد شد. این روش نیز شبیه به سوراخ کردن گوش است، بدون قرار دادن کاتتر، بریدگی دوباره بسته خواهد شد و غده هیچ جایی برای تخلیه ندارد.

عمل جراحی کیست:

این روش تحت بیهوشی و در اتاق عمل انجام می شود. عمل جراحی کیست مویی، غده را باز می کند و با بخیه جذبی لایه داخلی غده را به پوست لابیای داخلی می دوزد. هدف از انجام این روش، ایجاد یک مجرای جدید برای تخلیه کیست بارتولین می باشد.

برداشتن غده:

این روش آخرین گزینه است. برای انجام این نوع درمان، غده بارتولین با روش جراحی خارج می شود. برداشتن غده تنها در صورتی انجام می شود که دیگر روش ها و تکنیک ها قبلاً با شکست مواجه شده باشند.

پیشگیری

علل رایج کیست های غده بارتولین، گنوره آ یا سوزاک می باشد. بنابراین روابط جنسی ایمن برای جلوگیری از عفونت های مقاربتی، می تواند به پیشگیری از این کیست ها کمک  کنند. علاوه بر این، رعایت بهداشت نیز می تواند مؤثر باشد.

تبخال تناسلی

تبخالهای تناسلی ناشی از ویروس هرپس هستند که یک عفونت مقاربتی بسیار شایع می باشد و در آمریکا از هر 6 نفر، یک نفر را درگیر می کند. دو نوع ویروس هرپس وجود دارد: هرپس سیمپلکس نوع 1 و هرپس سیمپلکس نوع 2. هر دو آنها عامل تبخال های تناسلی در ناحیه واژن هستند. این ویروس بدون خطر می باشد و تنها موجب زخم های تاول مانند در ناحیه تناسلی می شود.

علائم

 • یک یا چند برجستگی تاول مانند کوچک
 • زخم هایی که ممکن است حساس به لمس باشند.

درمان

هیچ درمانی برای هرپس وجود ندارد. گرچه با دارو های ضد ویروسی ممکن است قابل کنترل باشد. اغلب اوقات، افراد درست قبل از ظاهر شدن این تبخال ها، در آن ناحیه احساس مورمور شدن می کنند.

پیشگیری

بهترین راه این است که تنها با یک شریک جنسی رابطه طولانی مدت برقرار کنید که آزمایش او برای هرپس نوع 1 و 2 منفی شده باشد و یا از کاندوم های لاتکسی استفاده کنید. از آنجا که تبخال ها ممکن است در ناحیه ای نباشند که با کاندوم پوشیده شوند، حتی با پوشیدن کاندوم نیز امکان انتقال ویروس وجود دارد.

زگیل های تناسلی

شکل زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی، نوع دیگری از برجستگی ها هستند که در اثر یک ویروس ایجاد می شوند. ویروس هایی که موجب بروز زگیل های تناسلی می شوند، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند. سالانه 360،000 نفر درگیر زگیل های تناسلی می شوند. زگیل تناسلی، مانند تمام عفونت های مقاربتی دیگر از طریق فعالیت جنسی منتقل می شود.

علائم

درمان

زگیل های تناسلی به چند روش در مطب پزشک درمان می شوند. این زگیل ها با یخ زدن، برش تحت بیحسی موضعی، درمان با لیزر، اسید موضعی یا با جریان الکتریکی قابل درمان هستند.

مولوسکوم کنتاژیوزوم

مولوسکوم کنتاژیوزوم نام ویروس دیگری ست که موجب ایجاد برجستگی در ناحیه واژن می شود. مولوسکوم یک عفونت مقاربتی نیست، بلکه یک ویروس است. برجستگی های ناشی از مولوسکوم در هرجایی از بدن می توانند یافت شوند و در بین کودکان سرایت پیدا می کند و از خانواده ویروس آبله می باشد. در مواردی که مولوسکوم در ناحیه واژن رخ می دهد، به احتمال زیاد بر اثر تماس جنسی می باشد. با استفاده از حوله های مشترک یا توالت های کثیف، امکان انتقال این بیماری وجود دارد. مولوسکوم فقط می تواند روی سطح پوست زنده بماند بنابراین با از بین رفتن برجستگی ها، ویروس نیز از بین می رود.

علائم

 • برجستگی های شفاف ریز بدون درد
 • این برجستگی ها به صورت دسته ای ظاهر می شوند.
مولوسکوم کنتاژیوزوم

درمان

برجستگی های مولوسکوم به سادگی در مطب پزشک، با ابزار مخصوص تراشیده می شوند. این روش، مقداری ناراحتی جزئی ایجاد می کند. از روش های قدیمی تر می توان به استفاده از اسید اشاره کرد. گرچه این روش دیگر امتحان نمی شود، زیرا مؤثر نیست. با درمان شدن برجستگی ها به طور کامل، ویروس نیز از بین می رود.

پیشگیری

این بیماری مانند تمام عفونت های مقاربتی دیگر با محدود کردن تعداد شرکای جنسی و استفاده از کاندوم قابل پیشگیری است.

نتیجه گیری

برجستگی های ناحیه واژن، دلایل مختلفی می توانند داشته باشند و خوشبختانه، معمولاً خطرناک نیستند. در موارد بسیار نادر، ممکن است سرطان پوست در ناحیه واژن رخ دهد. بنابراین، اگر روی واژن خود، یک خال غیرطبیعی مشاهده کردید، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا احتمال سرطان را رد کند. علل برجستگی های ناحیه واژن شامل موی برعکس، عفونت غدد چربی، غدد بارتولین، تبخال های تناسلی، زگیل های تناسلی و مولوسکوم کنتاژیوزوم می باشند. برخی از این روش ها مانند تبخال های تناسلی،  HPV و مولوسکوم از طریق روابط جنسی ایمن قابل پیشگیری هستند.


دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

3.5/5 - (4 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۳ آذر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید دیروز من متوجه دوتا برامدگی در محل رویش مو و بالای الت تناسلی شدم و فکر کردم جوش هستن اندازه نوک سوزن چرک سفید مانند جوش در اومد بعدش خون اومد عکسشو براتون ارسال کردم اون زخم مانندها رو من کردم یعنی ترکوندمشون
  اقای دکتر ایا این ها زگیلنن ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۰( 2 ماه پیش)
   بهترین درمان زگیل تناسلی بر اساس منابع معتبر جهانی پزشکی کرایو درمانی است لیزر زدن وسوزاندن ‌تیغ زدن باعث پخش آنها میشود وبا کرایو درمانی زگیل ۸۰ در صد برای همیشه از بدن می‌رود جهت کرایو با شماره های ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ هر روز از ساعت 10 صبح الی ۱۲ تماس بگیرید
  2. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲ آذر ۰( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر شرمنده ایا این عکسا مشکوک به زگیل هستن ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ آذر ۰( 2 ماه پیش)
   خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۲ آذر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن تقریبا۶ماه هست که دانه هایی سفیدرنگ روی واژنم زده که نمیدونم تبخال هست یازگیل وبعضی اوقات سایزشون بزرگ وکوچیک میشند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۰( 2 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر یاسر سه شنبه ۲ آذر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  زگیل تناسلی خفیف دارم،راه درمانش چیه؟
  مصرف قارچ گانودرما و سیر به همراه ویتامینها چقدر واس خارج کردن ویروس تاثیر دارد؟
  قطره زگیل چقدر تاثیر دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۰( 2 ماه پیش)
   گانودرما در درمان زگیل تناسلی هیچ جایگاه علمی در دنیا ندارد این فقط در ایران توسط یک سری افراد غیر پزشک فروخته میشود واساسا دروغ است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۰( 2 ماه پیش)
   بهترین درمان زگیل تناسلی بر اساس منابع معتبر جهانی پزشکی کرایو درمانی است لیزر زدن وسوزاندن ‌تیغ زدن باعث پخش آنها میشود وبا کرایو درمانی زگیل ۸۰ در صد برای همیشه از بدن می‌رود جهت کرایو با شماره های ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ هر روز از ساعت 10 صبح الی ۱۲ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زی جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من پارسال دهانه رحمم زخم شد و دکتر رفتم گفت تبخال تناسلی هست ه ماهی یکی دوبار. فعال میشه اذیتم میکنه داروهایی ک داد بهم ویلاستار ۱۰۰۰ وقرص تقویت سیستم ایمنی بدن .. چند رور پیش برای رفتن به لیرز موهای ضائد روی شکمم شیو کردم بعد جوشای ریز زد کلی الان مونده میخواستم بدونم امکانش هست ک اینم تبخال باشه؟یا اینا فقط جوش؟لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   اغلب حساسیت است با شامپو بچه بشورید پماد کالامین دی هر ۱۲ ساعت بمالید
 • تصویر کاربر Sh پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر, ببخشید من الان یه هفته اس ناحیه تناسلیم نمیدونم جوش یا زگیل یا تبخال چیه, ریخته بیرون, من دارم هر 6 ساعت سفالکسین و پماد تتراسایکلین استفاده میکنم البته یه قسمتیش رفته ولی کنار مقعد ریخته بیرون به نظرتون ادامه بدم ؟ جوش یا زگیل؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام خانم هستم داخل واژن زیگیل تناسلی دارم باید برای درمان چکارکنم چه دارویی بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   روش جراحی برای زگیل داخل واژن توصیه میشه
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید در کشاله های رانم جوشهای ریز قرمز رنگ زده آیا زگیل هست ودرمان دارد در ناحیه تناسلی نیست فقط کشاله ران هست خیلی میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   اغلب حساسیت است با شامپو بچه بشورید پماد کالامین دی هر ۱۲ ساعت بمالید
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید حدود یکسالی هست یه گوشت اضافه نزدیک مقعد دیدم بعد تا الان فکر میکردم چیز مهمی نیس که خوندم دیدم زگیل مقعدی چجوری بعد مشکوکم بهش اصلا هیچ درد و سوزشی نداره کاملا شبیه گوشت اندازشم تغییر نکرده من مجردم ۱۹ سالمه امکانش هست زگیل باشه؟؟ این زگیل ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   احتمال دارد زگیل باشد باید معاینه کنم اگر نیاز بود کرایو کنم
 • تصویر کاربر شیدا پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من رابطه جنسی نداشتم ولی بعد از یه مسافرت ۳ روزه که امدم وحدود ۱ ماه پیش دیدم برجستگی هایی در کشاله رونم به وجود آمده که در یک قسمت ۱۰ تا هست وکنار مقدم حدود ۵.۶ تا دانه مثل ریشه هست خیلی کم خارش داره ولی درد نداره میترسم به خانمم بگم وفکر کنه من خیانت کردم چون میگن فقط از طریق رابطه جنسی انتقال داده میشه ومن بدن خانمم روکه نگاه کردم مشکلی نداشتن تمام موارد گوگل هم خوندم وهیچ کدوم رو انجام ندادم از چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر ناهید پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر من زگیل تناسلی دارم یک مدت علاوه بر زگیل سوزش ادرار و درد زیر شکم و درد لگنی داشتم به دکتر مراجعه کردم و برام سیستوسکوپی انجام دادن گفتند تنگی مجرا داشتی برات باز کردیم ولی هنوز من همان مشکل دارم آیا ممکنه مسیر مثانه ام درگیر زگیل شده باشد و اینها عوارض زگیل باشد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   اگر درگیری مجرا داشته باشید ممکنه این علایم رو داشته باشید
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر