از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟

شما مثل همیشه در زیر دوش مشغول شست و شوی بدن خود هستید که ناگهان یک برآمدگی در ناحیه تناسلی خود احساس می کنید. اولین واکنشی که دارید ترس است. دومین واکنش شما مراجعه به پزشک است. اگر در این شرایط قرار بگیرید مهمترین چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که نترسید!  سوالی که در این زمینه مطرح می شود این است که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟ برآمدگی های یافت شده در نواحی واژینال، علل احتمالی مختلفی مانند مو های فرو رفته در زیر پوست، عفونت غدد چربی، غدد بارتولین، تبخال های تناسلی، زگیل های تناسلی یا مولوسکوم کنتاژیوزوم دارند.

فرقی نمی کند که علت یا نوع  برآمدگی چه چیزی است، باید بدانید که هیچ یک از این موارد، اورژانسی نیستند و دلیلی برای ترسیدن ندارند. در ادامه مطلب ما می خواهیم این موضوع را بررسی کنیم که انواع مختلف این برجستگی ها، علت، نحوه درمان و در صورت امکان پیشگیری از آنها را بررسی کنیم

تفاوت جوش و زگیل

موهای زیر پوستی علل شایع برآمدگی های ناحیه واژن هستند. زمانی که یک فولیکول مو مسدود می شود، از آن به عنوان یک موی زیر پوستی یاد می شود. این شرایط، همچنین احتمال عفونت در پایه ی ساقه ی مو را بر اثر باکتری های استاف یا استرپتوکوک افزایش می دهد. مو های زیر پوستی و کیست های آنها می توانند خود به خود اتفاق بیفتند، اما تراشیدن مو می تواند احتمال بروز این نوع برآمدگی و عفونت را افزایش دهد.

علائم

درمان

حمام و کیسه آب گرم معمولاً درد را تسکین می بخشند و باعث می شوند فولیکول مو تخلیه شود. همچنین پزشک می تواند در تخلیه فولیکول مو به شما کمک کند. اگر عفونت جدی باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

پیشگیری

 • از تراشیدن مو خودداری کنید.
 • رعایت بهداشت واژن

عفونت غده چربی

عفونت غده چربی، عفونت کیست چربی نیز نامیده می شود. این غده ها، غده هایی طبیعی هستند که در سراسر بدن یافت می شوند و ماده روغنی و مومی مانندی برای پوست تولید می کنند. مسدود شدن این غده ها، موجب تجمع چربی و تشکیل برآمدگی های سفتی می شود که گاهی اوقات به رنگ سفید هستند. صدمه به پوست نیز گاهی اوقات ممکن است موجب عفونت کردن یا مسدود شدن غدد چربی شود.

علائم

درمان

عفونت غده چربی را می توان با حمام یا کیسه آب گرم درمان کرد. اگر غده به صورت خیلی جدی عفونت کرده و بزرگ شده باشد، باید در مطب پزشک تخلیه شود و ممکن است برای درمان نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشد.

پیشگیری

کار زیادی نمی توان برای پیشگیری از این برجستگی انجام داد اما رعایت بهداشت می تواند مفید باشد. برخی از افراد فکر می کنند چاقی ممکن است یکی از عوامل تشکیل این کیست های چربی باشد. اما تحقیقات اندکی در این زمینه صورت گرفته است.

کیست های غده بارتولین

غدد بارتولین، در واکنش به تماس جنسی مواد روان کننده ای را در واژن تولید می کنند. این غدد در دو طرف مجرای واژینال قرار گرفته اند. زمانی که این غدد مسدود شوند، ممکن است ملتهب و بزرگ شوند و گاهی اوقات ممکن است عفونت کنند. متأسفانه، بازگشت این غدد بسیار شایع است و از هر 10 زن، 1 نفر دچار کیست غده بارتولین می شود. برخی از زنان دارای کیست های غده بارتولین مزمن هستند. این کیست ها همیشه وجود دارند ولی قرمز نمی شوند یا دردی ندارند.

علائم

علائم کیست های غده بارتولین

درمان

4 روش درمانی برای کیست های غده بارتولین وجود دارد. یکی از آن ها را می توان در خانه انجام داد، گرچه  نسبت به روش های دیگر اثربخشی کمتری دارد.

قراردادن واژن در آب گرم:

شما در خانه می توانید نشستن در آب گرم را امتحان کنید، گرچه، این روش تنها در صورتی باید انجام شود که کیست هنوز بسیار کوچک است و عفونت نکرده باشد. برای این کار، پایین تنه خود را حداقل 3 تا 4 بار در روز در آب گرم قرار دهید. این کار هم ناراحتی ناشی از کیست را تسکین می بخشد و هم به بازکردن کیست و تخلیه شدن آن کمک می کند. با این که این روش می تواند موفقیت آمیز باشد، اما احتمال مسدود شدن و عفونت دوباره این غده وجود دارد.

تخلیه و کاتتر:

در مطب پزشک، پس  از بی حس کردن ناحیه، یک بریدگی کوچک در غده ایجاد می شود. این کار باعث تخلیه کیست می شود. سپس، یک کاتتر کوچک وارد پوست می شود و به مدت 6 هفته در زیر پوست باقی می ماند. هدف از این کار، ایجاد یک مجرای جدید برای تخلیه شدن غده است. پس از تخلیه شدن این ناحیه، شما می توانید 2 تا 3 روز بعد نشستن در آب گرم را دوباره شروع کنید. تخلیه کردن به تنهایی برای درمان غده کافی نیست. بریدگی صورت گرفته در غده، خود به خود بسته می شود و فقط برای مدت چند روز تسکین ایجاد می کند. اغلب، کیست غده باروتلین دوباره عود می کند. این روش چیزی شبیه به سوراخ کردن گوش می باشد.

زمانی که گوش ها سوراخ می شوند، گوشواره های خود را به مدت 6 هفته نباید خارح کنید، زیرا در صورتی که گوشواره های خود را درآورید، سوراخ بسته خواهد شد. این روش نیز شبیه به سوراخ کردن گوش است، بدون قرار دادن کاتتر، بریدگی دوباره بسته خواهد شد و غده هیچ جایی برای تخلیه ندارد.

عمل جراحی کیست:

این روش تحت بیهوشی و در اتاق عمل انجام می شود. عمل جراحی کیست مویی، غده را باز می کند و با بخیه جذبی لایه داخلی غده را به پوست لابیای داخلی می دوزد. هدف از انجام این روش، ایجاد یک مجرای جدید برای تخلیه کیست بارتولین می باشد.

برداشتن غده:

این روش آخرین گزینه است. برای انجام این نوع درمان، غده بارتولین با روش جراحی خارج می شود. برداشتن غده تنها در صورتی انجام می شود که دیگر روش ها و تکنیک ها قبلاً با شکست مواجه شده باشند.

پیشگیری

علل رایج کیست های غده بارتولین، گنوره آ یا سوزاک می باشد. بنابراین روابط جنسی ایمن برای جلوگیری از عفونت های مقاربتی، می تواند به پیشگیری از این کیست ها کمک  کنند. علاوه بر این، رعایت بهداشت نیز می تواند مؤثر باشد.

تبخال تناسلی

تبخالهای تناسلی ناشی از ویروس هرپس هستند که یک عفونت مقاربتی بسیار شایع می باشد و در آمریکا از هر 6 نفر، یک نفر را درگیر می کند. دو نوع ویروس هرپس وجود دارد: هرپس سیمپلکس نوع 1 و هرپس سیمپلکس نوع 2. هر دو آنها عامل تبخال های تناسلی در ناحیه واژن هستند. این ویروس بدون خطر می باشد و تنها موجب زخم های تاول مانند در ناحیه تناسلی می شود.

علائم

 • یک یا چند برجستگی تاول مانند کوچک
 • زخم هایی که ممکن است حساس به لمس باشند.

درمان

هیچ درمانی برای هرپس وجود ندارد. گرچه با دارو های ضد ویروسی ممکن است قابل کنترل باشد. اغلب اوقات، افراد درست قبل از ظاهر شدن این تبخال ها، در آن ناحیه احساس مورمور شدن می کنند.

پیشگیری

بهترین راه این است که تنها با یک شریک جنسی رابطه طولانی مدت برقرار کنید که آزمایش او برای هرپس نوع 1 و 2 منفی شده باشد و یا از کاندوم های لاتکسی استفاده کنید. از آنجا که تبخال ها ممکن است در ناحیه ای نباشند که با کاندوم پوشیده شوند، حتی با پوشیدن کاندوم نیز امکان انتقال ویروس وجود دارد.

زگیل های تناسلی

شکل زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی، نوع دیگری از برجستگی ها هستند که در اثر یک ویروس ایجاد می شوند. ویروس هایی که موجب بروز زگیل های تناسلی می شوند، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند. سالانه 360،000 نفر درگیر زگیل های تناسلی می شوند. زگیل تناسلی، مانند تمام عفونت های مقاربتی دیگر از طریق فعالیت جنسی منتقل می شود.

علائم

درمان

زگیل های تناسلی به چند روش در مطب پزشک درمان می شوند. این زگیل ها با یخ زدن، برش تحت بیحسی موضعی، درمان با لیزر، اسید موضعی یا با جریان الکتریکی قابل درمان هستند.

مولوسکوم کنتاژیوزوم

مولوسکوم کنتاژیوزوم نام ویروس دیگری ست که موجب ایجاد برجستگی در ناحیه واژن می شود. مولوسکوم یک عفونت مقاربتی نیست، بلکه یک ویروس است. برجستگی های ناشی از مولوسکوم در هرجایی از بدن می توانند یافت شوند و در بین کودکان سرایت پیدا می کند و از خانواده ویروس آبله می باشد. در مواردی که مولوسکوم در ناحیه واژن رخ می دهد، به احتمال زیاد بر اثر تماس جنسی می باشد. با استفاده از حوله های مشترک یا توالت های کثیف، امکان انتقال این بیماری وجود دارد. مولوسکوم فقط می تواند روی سطح پوست زنده بماند بنابراین با از بین رفتن برجستگی ها، ویروس نیز از بین می رود.

علائم

 • برجستگی های شفاف ریز بدون درد
 • این برجستگی ها به صورت دسته ای ظاهر می شوند.
مولوسکوم کنتاژیوزوم

درمان

برجستگی های مولوسکوم به سادگی در مطب پزشک، با ابزار مخصوص تراشیده می شوند. این روش، مقداری ناراحتی جزئی ایجاد می کند. از روش های قدیمی تر می توان به استفاده از اسید اشاره کرد. گرچه این روش دیگر امتحان نمی شود، زیرا مؤثر نیست. با درمان شدن برجستگی ها به طور کامل، ویروس نیز از بین می رود.

پیشگیری

این بیماری مانند تمام عفونت های مقاربتی دیگر با محدود کردن تعداد شرکای جنسی و استفاده از کاندوم قابل پیشگیری است.

نتیجه گیری

برجستگی های ناحیه واژن، دلایل مختلفی می توانند داشته باشند و خوشبختانه، معمولاً خطرناک نیستند. در موارد بسیار نادر، ممکن است سرطان پوست در ناحیه واژن رخ دهد. بنابراین، اگر روی واژن خود، یک خال غیرطبیعی مشاهده کردید، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا احتمال سرطان را رد کند. علل برجستگی های ناحیه واژن شامل موی برعکس، عفونت غدد چربی، غدد بارتولین، تبخال های تناسلی، زگیل های تناسلی و مولوسکوم کنتاژیوزوم می باشند. برخی از این روش ها مانند تبخال های تناسلی،  HPV و مولوسکوم از طریق روابط جنسی ایمن قابل پیشگیری هستند.


دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

3.5/5 - (4 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دریا شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام من از دیروز که واکسن کرونا زدم دچار خارش واژن شدم امروز نگاه کردم دیدم یک جوش سفید در وردی واژن زده تاحالا همچین جوشی نداشتم یک ماه هم از آخرین رابطه جنسی ام میگذره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   اغلب حساسیت است با شامپو بچه بشورید پماد کالامین دی هر ۱۲ ساعت بمالید
 • تصویر کاربر بهار شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.میشه بگین این برجستگی های اطراف واژنم زگیل هست یا نه بعلاوه اینکه چهار روزه که یه زایده مثل جوشه و دردناکه لمسش بوجود اومده میتونه زگیل باشه من تاحالا توی عمرم رابطه جنسی نداشتم فقط چهار ماهه که لیزر میرم ممکنه واسه اون باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   احتمال دارد زگیل باشد باید معاینه کنم اگر نیاز بود کرایو کنم
 • تصویر کاربر صادق شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.تقریبا دو سه ماهی میشه که روی آلت تناسلی بنده دونه هایی ایجاد شده در ناحیه ختنه گاه که میترسم زگیل تناسلی باشن.بنده تا به حال توی عمر ۲۵ سالم هیچ رابطه جنسی نداشتم و کلا دو سه سالی میشه که دیگه هیچ استخر و جای عمومی و پرخطری هم نرفتم.موقع خودارضایی دستم با این ناحیه زیاد تماس داره. بنده الان استرس شدیدی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   با سرکه سیب بشورید هر ۸ساعت
 • تصویر کاربر شهرام شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  ۲سال هست تاول‌ها رو آلتم به صورت مکرر بروز که خارشدار بعد میترکه و سرش زخم میشه.درطول سال چندین بار اتفاق میفته.
  من حدود 1ماه پیش کرونا گرفتم.بعد از کرونا این تاول های تموم نمیشه و مکررا شروع به رشد میکنه که امان از من گرفته.
  در طول کرونا رمدسیور زدم، دگزا زدم. وبعداز اتمام رمدسیور از "نیزوپرد" استفاده کردم، که خوندم اگه هرپس دارید، با دکتر مشورت کنید.
  تشخیص شما تبخال تناسلی هست؟ واینکه من نیزوپرد و دگزا استفاده کردم، الان چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام اینها احتمالا تب خال تناسلی هستند اگر تاولی وابکی با سوزش باشد حتما تبخالاست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   درمانش کپسول اسیکلو ویر در زمان زدن تاول باید یک هفته هر ۸ساعت بخورید وپمادش را نیز بمالید تب خال عود کننده است ودرمان قطعی ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر یاری شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چندتا ضایعه ی بسیار کوچک رو التم هست رفتن دکتر تشخیص دادن زگیله گفتن بیایید لیرز کنم میخواستم بدونم کدوم روش بهتره ایشون میگن فقط لیزر ولی تو سایتا همه جا زدن فریز بهتره توروخدا بهترین روش کدومه هزینش مهم نیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   مشکوک است بهتر است از نزدیک معاینه کنم و در صورت تشخیص قطعی زگیل کرایو کنم
 • تصویر کاربر ستاره شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  امروز متوجه یه ضایعه کوچیک تو قسمت کشاله ران همسرم شدم.آیا زگیل تناسلیه؟
  1. تصویر کاربر ستاره شنبه ۱۷ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   عکس هم ارسال کردم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   مشکوک است بهتر است از نزدیک معاینه کنم و در صورت تشخیص قطعی زگیل کرایو کنم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر خانم شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  چه راه حلی وجود داره که بفهمیم ویروس دیگه در بدن وجود نداره؟
  ایا واکسن بزنیم ایا این امکان داره که دچار این ویروس بشیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   تست HPV PCR
 • تصویر کاربر خانم شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  چه راه حلی وجود داره که بفهمیم ویروس دیگه در بدن وجود نداره؟
  ایا واکسن بزنیم ایا این امکان داره که دچار این ویروس بشیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   بهتره واکسن بزنید
 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  آیا این زائده زیگیل هست?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
 • تصویر کاربر شايان چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام و عرض پوزش بخاطر عكسها
  آقاي ٣٢ ساله مجرد و فاقد بيماري خاصي هستم سيگاري نيستم. حدود ١٨ ماه از آخرين رابطه ام ميگذرد و شريك جنسي ديگري نداشته ام. از حدود دو هفته بعد از آخرين رابطه اين دو دانه روي تنه آلت بنده ظاهر گرديده خواستم نظر شما را بدانم كه چه هستند؟ و چه كنم؟ با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   زگیل نیست و برجستگی های طبیعی هست که به تدریج و در صورت عدم دستکاری از بین میره
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر