آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه جنسی داشت؟

Ill man and assisting wife ad doctor's office

رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی به چه صورت ادامه می یابد؟ آیا باید نگران فعالیت های جنسی خود بعد از درمان زگیل تناسلی باشیم؟ این ویروس چه تاثیری بر روی زندگی فرد دارد؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده شده است.


در صورت ابتلا به زگیل تناسلی باید چه کرد؟

اول از همه باید بگوییم که نگران نباشید. ابتلا به زگیل تناسلی از مواردی است که حتما باید بدون احساس خجالت، راجع به آن با پزشکتان صحبت کنید. احتمال زیادی وجود دارد که این بیماری آنقدر که شما فکر می‌کنید، جدی نباشد.

بله، درست است که ابتلا به انواع خاصی از زگیل تناسلی می‌تواند منجر به ابتلا به سرطان شود اما بیماری بیشتر افراد در مدت یک یا دو سال خودبه‌خود بهبود می‌یابد و از آن به بعد، هیچ علامت و نشانه‌ای از بیماری وجود نخواهد داشت. حتی اگر زگیل تناسلی تبدیل به سرطان شود؛ باز هم می‌توان با انجام آزمایش‌های منظم آن را تشخیص داد و درمان کرد (یا حتی از آن پیش‌گیری کرد).

با شنیدن این خبر شگفت‌زده خواهید شد که در واقع بیشتر افرادی که از لحاظ جنسی، فعال هستند؛ می‌توانند ویروس زگیل تناسلی داشته باشند و آن را منتقل کنند. در حال حاضر حدود 79 میلیون آمریکایی به این ویروس مبتلا هستند.

قطعا هنوز هم می‌خواهید برای درمان این بیماری کاری انجام دهید. برای خلاص شدن از شر زگیل تناسلی باید به یک متخصص درمان زگیل تناسلی مراجعه کنید. اگر چه این زگیل‌ها می‌توانند خودبه‌خود بهبود یابند؛ اما معمولا برای بهبودی کامل آنها زمان زیادی لازم است و همیشه خطر ابتلای دوباره به آن نیز وجود دارد.

احتمال دارد پزشک بخواهد برای اطمینان بیشتر سلولهای پیش‌ سرطانی آن دسته از زنانی که نتیجه غیرعادی از آزمایش پاپ اسمیر دریافت کرده باشند را بررسی کند.

تاثیر ویروس زگیل تناسلی بر زندگی جنسی فرد

اگرچه تصمیم راجع به این موضوع کاملا شخصی است ولی ما به شما توصیه می‌کنیم که اگر به این ویروس مبتلا شده‌اید، به همسر خود بگویید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که شما هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اید و لازم نیست برای هیچ چیز عذرخواهی کنید. بهتر است قبل از مطلع کردن همسرتان، کمی راجع به این ویروس مطالعه کنید تا بتوانید به سوالات او پاسخ دهید.

زگیل تناسلی در زنان

راه های انتقال ویروس

ویروس زگیل تناسلی می‌تواند از راه تماس پوستی با واژن یا برقراری رابطه جنسی دهانی منتقل شود؛ یعنی راه‌های انتقال این ویروس شامل موارد زیر است:

 • تماس آلت جنسی با واژن
 • تماس آلت جنسی با مقعد
 • تماس دستگاه تناسلی با دهان

اگر نگران انتقال این ویروس به شریک جنسیتان هستید؛ می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به عفونت، از کاندوم یا کاندوم دهانی استفاده کنید. پس از مطلع کردن همسرتان، تصمیم برقراری رابطه جنسی به هر دو نفرتان بستگی خواهد داشت. از آن‌جایی که معمولا این بیماری مسری است؛ ممکن است ترجیح دهید ابتدا این بیماری را درمان کنید.

ممکن است متخصص پوست به شما توصیه کند که زگیل‌ها را فریز کنید ( روش کرایوتراپی ) یا تا زمان نابودی کامل زگیل‌ها، کرم تجویزشده او را به طور منظم روی آن‌ها بمالید. احتمال دارد پزشک برای درمان زگیل‌های تناسلی حادتر برای نابودی بافت این زگیل‌ها، استفاده از تری‌کلرواستیک‌اسید یا پودوفیلین (مایعی که زگیل‌ها را از بین می‌برد) را تجویز کند.

در برخی از این روش‌های درمانی باید در بازه‌های زمانی مشخص‌شده به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین می توانید مقاله ی پماد زگیل تناسلی را در این سایت مشاهده کنید.

اگر بدون هیچ نشانه و علامتی به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شوید؛ هم‌چنان احتمال دارد این عفونت را به همسرتان انتقال دهید. دوباره باید ذکر کنیم که حدود 90% بیماران مبتلا به زگیل تناسلی خود به‌ خود بهبود می‌یابند و مبتلا به سرطان هم نمی‌شوند. در نتیجه خیلی کم پیش می‌آید که ابتلا به این ویروس بتواند تاثیر بدی روی سلامت همسرتان بگذارد.

ممکن است برخی افراد نگران این باشند که ویروس زگیل تناسلی را به شریک جنسی خود انتقال دهند و شریک جنسیشان نیز دوباره این ویروس را به خود شخص انتقال دهد و این روند تبادل ویروس ادامه یابد. لازم نیست نگران باشید: اگر یک بار به این ویروس مبتلا شوید، دیگر به آن مبتلا نخواهید شد.

البته باید این نکته را به خاطر بسپارید که از آن‌جایی که ویروس زگیل تناسلی انواع مختلفی دارد؛ ممکن است بعدها به نوع دیگری از این ویروس مبتلا شوید.

نگرانی از زگیل تناسلی و رابطه جنسی

اگر همسرم مبتلا به ویروس زگیل تناسلی باشد، باید چه کنم؟

ممکن است در حال حاضر همسرتان کمی نگران و سراسیمه باشد. اگر او تشخیص خود را با شما در میان بگذارد یعنی به شما اعتماد دارد و برایش مهم هستید. پس شما هم به گونه‌ای با او برخورد کنید که بفهمد به او اعتماد دارید و برایتان فرد مهمی است.

بهتر است در مرحله اول بفهمید که ویروس زگیل تناسلی چیست و چگونه پیشرفت می‌کند. این ویروس که با نام ویروس پاپیلوما انسانی هم شناخته می‌شود؛ یکی از رایج‌ترین عفونت‌های جنسی قابل انتقال از راه رابطه جنسی است و بیش از 100 نوع مختلف از آن شناخته‌ شده است.

اگرچه این ویروس می‌تواند تبدیل به سرطان شود اما 90% بیماران مبتلا به آن، خود به خود بهبود می‌یابند (حتی بدون این‌که هیچ نشانه و علامتی داشته باشند). معمولا مدت زمان بهبود یافتن بیماران بین یک تا دو سال است.

آیا داشتن زگیل تناسلی نشانه ی خیانت است؟

باید بدانید که ابتلا به ویروس زگیل تناسلی به معنای خیانت، بی‌وفایی یا بی‌بند و باری شریک جنسیتان نیست. حتی افرادی که تنها یک شریک جنسی دارند هم می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند. در واقع افرادی که از لحاظ جنسی فعال باشند، می‌توانند از طریقی این ویروس را به دیگران منتقل کنند.

آیا این ویروس با دست زدن هم منتقل می شود؟

ویروس زگیل تناسلی می‌تواند از راه تماس پوستی و برقراری رابطه از طریق اندام‌های جنسی، مقعد یا دهان منتقل شود. حتی این ویروس می‌تواند از راه تماس دست با اندام جنسی نیز به فرد دیگر سرایت کند. بنابراین اگر همسرتان مبتلا به این ویروس شده باشد؛ شانس ابتلای شما به آن نیز بالاست.

البته این به آن معنا نیست که باید تا آخر عمرتان مجرد باقی بمانید. از آن‌جایی که احتمال تبدیل این بیماری به سرطان خیلی کم است و از آن‌جایی که بیشتر سرطان‌ های مرتبط با این ویروس می‌توانند درمان شوند (یا حتی زودتر پیشگیری شوند)؛ احتمالا برقراری رابطه جنسی مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد.

اگر همسرتان زگیل تناسلی دارد، احتمال این‌که ویروسی که به آن دچار شده، پیش سرطانی باشد؛ بسیار کم است. البته باز هم تاکید می‌کنیم که زگیل تناسلی مسری است و سازگاری با آن مشکلات و عواقبی خواهد داشت.

اگر از قبل با زگیل تناسلی همسرتان تماس داشته‌اید، احتمالا چند هفته تا چند ماه بعد نشانه‌های ابتلا به این بیماری را در خود مشاهده خواهید کرد. اگر این علائم را مشاهده کردید، نگران نباشید. فقط کافی است به یک متخصص مراجعه کنید.

اگر قصد برقراری رابطه جنسی دارید اما نگران خطر عفونی شدن آن هستید؛ می‌توانید از کاندوم یا کاندوم دهانی استفاده کنید. اگرچه استفاده از این موارد هم نمی‌تواند تضمینی برای پیش‌گیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی باشد اما خطر عفونی شدن آن تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

کاندوم نمی تواند به طور کامل از انتقال ویروس اچ پی وی جلوگیری نماید.

کارهای مورد نیاز برای کاهش شانس بتلا

حتی اگر خودتان و همسرتان به این ویروس مبتلا نباشید، باز هم احتمال این که هر دو نفرتان از طریقی به این بیماری دچار شوید؛ وجود دارد. اگر کمتر از 26 سال سن داشته باشید، می‌توانید واکسن HPV تزریق کنید. تزریق این واکسن از ابتلا به انواع خاصی از ویروس‌های زگیل تناسلی جلوگیری می‌کند.

در میان این ویروس‌ها، ویروس زگیل تناسلی و سرطان هم وجود دارند (البته اگر بیشتر از 26 سال سن داشته باشید، باز هم می‌توانید این واکسن را تزریق کنید. فقط باید قبل از آن با پزشکتان مشورت کنید).

اگر بیشتر از 15 سال داشته باشید، باید این واکسن را در سه دوز در طی شش ماه تزریق کنید. اگر از قبل مبتلا به ویروس زگیل تناسلی باشید، تزریق این واکسن آن را درمان نمی‌کند ولی می‌تواند از ابتلای دوباره به آن در آینده جلوگیری کند.

داشتن رابطه جنسی ایمن نیز یکی دیگر از راه‌ های موثر برای پیشگیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی است. استفاده از کاندوم یا کاندوم دهانی می‌تواند میزان تماس پوستی را به حداقل برساند و احتمال ابتلا به این ویروس را نیز به حداقل برساند.

قطعا پرهیز از برقراری رابطه جنسی راه مطمئنی برای ابتلا به ویروس زگیل تناسلی نیست. در ضمن برقراری رابطه جنسی با افراد متعدد، خطر ابتلا به این ویروس را افزایش می‌دهد.

بهتر است که زنان هر سه سال یک بار، آزمایش پاپ اسمیر بدهند تا احتمال وجود سلول‌ های پیش‌سرطانی در بدنشان بررسی شود. در این صورت اگر فردی مبتلا به ویروس پیش سرطانی زگیل تناسلی باشد، در سریع‌ترین زمان ممکن می‌توان آن را تشخیص داد و نسبت به درمان آن اقدام کرد.

بیماری ویروس زگیل تناسلی از رایج‌ترین بیماری‌های آمیزشی است اما در عین حال درمان این بیماری نیز بسیار ساده است. نیازی نیست که از ترس ابتلا به این بیماری از عاشق شدن یا برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید؛ فقط باید صادق و باهوش باشید و از خودتان و عزیزانتان مراقبت کنید. به‌هرحال احتمالا موثرترین راهکاری که می‌توان در زندگی به کار برد، همین راهکار باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان زگیل تناسلی در مردان

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نوشین چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من زگیل داشتم امانمیدونستم باهمسرم تماس داشتم ولی الان کرایو تراپی انجام دادم. الان همسرم ناقل این ویروسه وممکنه دوباره من عود داشته باشم درصورت تماس باهاشون؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام
  من و خانمم تقریبا یکسال و خورده هست که hpv داریم،من زگیل میزدم,طی این مدت با همسرم اورال سکس داشتیم(دو طرفه)/ خانمم اصلا زگیل نمیزنه و زیر نظر پزشک زنانه،الان ۶ماهه رابطه اورال نداریم،چیز مشکوکی در دهان نداریم،احتمال انتقال این زگیل به دهان ما چقدر است؟درصورت بروز چه زمانی خودش را نشان میدهد؟با توجه به اینکه‌این ویروس در بدن ما یکسال و خورده ای هست که حضور دارد، ایا اگر قرار بود در دهان زگیل بزنیم،طی این مدت خودش رو نشان نمیداد؟
  1. تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   (قابل ذکره حتی موقع اورال سکس کاملا مراقبت میکردیم که اگر زگیلی هستی به دهان اصابت نکنه)/دکتر ما خیلی نگرانیم،چه کنیم؟
  2. تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   (قابل ذکره حتی موقع اورال سکس کاملا مراقبت میکردیم که اگر زگیلی هستی به دهان اصابت نکنه)/دکتر ما خیلی نگرانیم،چی کنیم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   احتمال ایجادش هست. اگر ضایعه ی پوستی فعال دارید حتما کرایو کنید و خانم سالانه پاپ اسمیر دهند. کار بیشتری نیاز نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دو ماهه روی التم دونه های مثل جوش در اومده میخواستم ببینم چی هستن
  1. تصویر کاربر محمد جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سوزش یا خارش هم ندارن
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   ظاهرش به زگیل شباهت ندارد ، با متخصص پوست مشورت کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Beutyland یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سه روزه که یه چیز خیلی کوچیک تو ناحیه تناسلیم لمس کردم امروز رفتم‌ ودکتر پاپ اسمیر و ازمایشات مربوطرو برام نوشت ولی خیلی میترسم زگیل تناسلی باشه البته دکار گفت دست کاری کردم زخم شده اصلا معلوم نیست .ممنون میشم عکسشو ببینید و راهنماییم‌کنید خیلی میترسم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   فعلا کار ییشتری نیاز نییت منتظر جواب پاپ اسمیر باشید
  2. تصویر کاربر Beutyland یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر خیلی ممنونم از پاسختون .جواب پاپ اسمیر عفونت نشون داده و دکتر زنان نوشتن برای ازمایش hpv و بررسی تیپینگ متاسفانه شهرستان ما انجام نمیدن‌ واین زگیل چند روزه بزرگتر هم شده .ضروریه که زودتر برم تهران تا بررسی بشه.البته درد هم دارم .و عفونت شدید واژنی و دهانه رحم.و سابقه کنسر در پدر و مادر.چه صلاح میدونید .
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   بله بهتر است بررسی شود و hpv dna test انجام شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام ،خسته نباشید ،آقای دکتر چند ماه پیش روی آلتم ضایعه بوجود اومد که خود به خود از بین رفت، الان چند مورد جدید پیدا شده،لطفا نظرتون می فرمایید ،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل است بهتر است معاینه شوید
 • تصویر کاربر عليرضا شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام عليرضا هستم ٢٠ ساله
  يك ماهي هست سر كلاهك الت جوش يا زيگيل در اومده
  ميخواستم بدونم دليلش چيه
  اقدامي بايد بكنم.
  قابل درمان هست يا خودش خوب ميشه
  ممنون ميشم جواب بدين
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   پماد هیدروکورتیزون هر ۸ ساعت استفاده کنید ، چیز نگران کننده ای نیست
 • تصویر کاربر نازنین چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام . تمام مطالب اینترنت رو زیر و رو کردم اما جواب سوالمو پیدا نکردم . خواهش میکنم بهم بگید ،ایا تماس مخاط با زگیل تناسلی اقایی که کرایو شده و ۶ ماه از درمان کرایو الت تناسلی ایشون گذشته ، باز هم منتقل میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   اگر ضایعه پوستی فعال نداشته باشه ، خیر
 • تصویر کاربر شیوا شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  دکتر من واقعا میترسم و نمیدونم چکار کنم
  ازمایش پاپ اسمیر اول باید ویزیت دکتر شم
  یااینکه برم ازمایشگاه انجام میدن؟دکتر خوب میشه😣
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   به متخصص زنان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام
  آیا زگیل تناسلی در مردان با آزمایش قابل تشخیص هست؟ قبل از اینکه نشانه های زگیل تناسلی در فردی ظاهر بشه میشه با آزمایشی میشه تشخیص داد که فرد مبتلا به این بیماری شده؟
  ضمنا عکس نداشتم بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   تست hpv dna انجام شود
 • تصویر کاربر مهناز چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده فرد دیابتی که به تازگی متوجه اچ پی وی ۱۶ شدم
  از رخم الت همسرم متوجه شدم وله اصرار ایشان برای درمان رفتم
  ۱- ایاسکس انال توسط همسرم میتواند عاملش باشد
  ۲-اگر دهان زخم نباشد میتواند عامل انتقال باشد
  ۳-یک زگیل کوچک داشتم که دبرید شد ودارو مصرف میکنم ایا باز هم بیمارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)
   اگر زگیل واضح ندارید سالی یک بار تست پاپ اسمیر کافی است
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر