بواسیر و زگیل مقعدی و تفاوت آنها با هم

بواسیر یا هموروئید بیماری ای است که در اغلب موارد مردم آن را با زگیل مقعدی اشتباه می گیرند. در این مقاله درباره ی این موضوع صحبت شده است.


تفاوت بین زگیل مقعدی و هموروئید

زگیل مقعدی یکی از رایج ترین بیماری هایی است که با هموروئید اشتباه گرفته می شود. با اینکه ممکن است این دو بیماری شبیه به هم باشند اما عوامل و روش درمان در آن ها کاملا متفاوت است. عامل بروز زگیل های مقعدی ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است.

این ویروس بسیار واگیردار بوده و اغلب از طریق رابطه جنسی آلوده یا تماس پوست به مخاط منتقل می شود. فیشر مقعدی یک پارگی کوچک در بافت نازک، مرطوب و پوشاننده مقعد (بافت مخاطی) است. وجه تمایز اصلی این دو بیماری بروز درد می باشد.

زگیل مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی (کوندیلوما آکومیناتا) یک بیماری است که نواحی داخلی و اطراف مقعد را به خود مبتلا می کند. امکان دارد، این زگیل ها پوست ناحیه تناسلی را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

زگیل های مقعدی با اینکه معمولا به صورت زوائد و لکه های کوچکی پدیدار می شوند اما می توانند نسبتا بزرگ شده و تمام ناحیه مقعد را بپوشانند. این زوائد معمولا قهوه ای یا به رنگ پوست هستند. زگیل های مقعدی معمولا سبب بروز درد یا ناراحتی نشده و ممکن است افراد مبتلا از وجود آن ها آگاهی نداشته باشند.

برخی بیماران علائمی همچون خارش، خونریزی، ترشحات مخاطی و یا احساس وجود یک توده یا برآمدگی در ناحیه مقعد را خواهند داشت. زگیل های تناسلی در اثر ویروس HPV بروز داده و می توانند از طریق تماس مستقیم منتقل شوند.

به طور کلی، هرگونه تماس با ناحیه مقعد (تماس دست یا ترشحات شریک جنسی) می تواند منجر به ابتلا به عفونت HPV شود. ویروس HPV منجر به بروز هموروئید نمی شود.

زگیل مقعدی

فیشر مقعدی چیست؟

فیشر مقعدی یک پارگی یا ترک کوچک در بافت پوشاننده مقعد است. این پارگی می تواند در هنگام عبور مدفوع های سفت و بزرگ، زور زدن برای زایمان یا ابتلا به اسهال اتفاق افتد. فیشر مقعدی معمولا یک مشکل خفیف است که ظرف 6 هفته از بین می رود. درمان های خانگی می توانند به تسکین درد و تسریع التیام کمک کنند.

عوامل فیشر مقعد

فیشر مقعد می تواند در اثر شرایطی به وجود آید که بافت مقعد تحت فشار زیاد قرار می گیرد. به همین دلیل، فیشر می تواند عوامل مختلفی داشته باشد که نمونه های زیر از جمله آن ها هستند:

 • یبوست به همراه مدفوع های بزرگ یا سفت
 • اسهال مداوم یا مزمن
 • بیماری های التهابی روده همچون بیماری کرون
 • زایمان
 • عفونت هایی همچون سیفلیس، هرپس، ویروس ایدز یا توبرکلوزیس
 • سرطان

هموروئید یا بواسیر چیست؟

بواسیر یک بیماری بسیار دردناک است که علائم آن شامل خارش و درد مقعد، وجود خون در مدفوع و بروز برآمدگی در نزدیکی مقعد می شوند. از آنجایی که افزایش فشار درون ورید های مقعد سبب ایجاد بواسیر می شود، بروز این بیماری در طول بارداری و پس از زایمان رایج است.

افراد مبتلا به هموروئید ممکن است پس از دفع، مقداری خون روشن در دستمال یا توالت مشاهده کنند. از دیگر علائم رایج این بیماری احساس فشار، درد، برآمدگی، سوزش و خارش در ناحیه مقعد می باشد. ابتلا به هموروئید رایج بوده و معمولا چندان جدی نیست.

اغلب اوقات می توان این بیماری را به کمک درمان های خانگی مداوا کرده و نیازی به ملاقات پزشک نیست. با این حال، برخی علائم بواسیر مخصوصا خونریزی مقعدی می توانند به وسیله بیماری های جدی دیگری همچون سرطان نیز ایجاد شوند.

بواسیر

بررسی ها، آزمایش ها و غربالگری ابتلا به زگیل مقعدی

هر دو بیماری هموروئید و زگیل مقعدی می توانند به صورت برآمدگی یا توده هایی در اطراف ناحیه مقعد باشند. با این حال، در صورت شناسایی و معاینه مناسب می توان این دو را از یکدیگر تمایز داد.

امکان دارد پزشک در حین معاینه جهت تشخیص زگیل های مقعدی درباره وجود یا عدم وجود عوامل خطری همچون سابقه سکس مقعدی، ابتلا به ویروس ایدز یا ضعف سیستم ایمنی از بیمار سوال پرسد. ضعف سیستم ایمنی معمولا در افراد زیر دیده می شود:

 • بیمارانی که پیوند عضو انجام داده و دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند.
 • افراد مبتلا به بیماری التهاب روده
 • مبتلایان به آرتریت روماتوئید

معاینه فیزیکی زگیل های مقعدی باید در درجه اول بر روی معاینه مقعد و بررسی ناحیه پرینه متمرکز باشد. ناحیه پرینه به کف لگن و نواحی اطراف واژن یا آلت تناسلی مردانه گفته می شود.

همچنین، برای اطمینان از عدم حضور توده های دیگر معاینه دیجیتال مقعدی نیز باید انجام شود. آنوسکوپی فرایندی است که معمولا برای مشاهده زگیل های اضافی در درون کانال مقعد انجام می شود.

در فرایند آنوسکوپی یک ابزار کوچک (به اندازه یک انگشت) به مقعد وارد شده تا به کمک آن بتوان ناحیه درونی مقعد را مشاهده کرد. همچنین، پزشکان می توانند با استفاده از ابزار دیگری به نام اسپکولوم به معاینه درون واژن نیز بپردازند.

مراقبت و درمان بواسیر

هموروئید یا همان بواسیر معمولا در خانه و با استفاده از رژیم غذایی پر فیبر، ورزش کافی و مصرف داروهای بدون نسخه به بهترین صورت درمان می شود. درمان های خانگی اغلب موارد هموروئید را به خوبی درمان کرده و جراحی به ندرت نیاز خواهد بود.

به طور معمول با انجام و حفظ برخی تغییرات در سبک زندگی پس از درمان می توان از بازگشت این بیماری پیشگیری کرد. در صورت بروز موارد زیر باید به دنبال درمان پزشکی بود:

 • خونریزی از مقعد برای اولین بار
 • خونریزی شدید از مقعد
 • ابتلا به خونریزی مقعدی و عدم موفقیت درمان های خانگی
 • ابتلا به دیگر علائم هموروئید همچون درد، فشار، خارش به همراه عدم پاسخگویی به درمان های خانگی
 • ابتلا به علائم هموروئید به همراه دیگر علائمی همچون تب، کاهش وزن، درد شکمی یا تغییر در عادات دفع

راه های درمان بواسیر

درمان زگیل مقعدی

با اینکه درمان زگیل مقعدی همواره جراحی است اما این فرایند به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام می شود. این زگیل ها به صورت خود به خود از بین نرفته و پزشک باید آن ها را توسط نیتروژن مایع منجمد کند.

زگیل ها در صورت برداشته نشدن می توانند بزرگ تر شده و از نظر تعداد بیشتر شوند. همچنین عدم درمان زگیل های مقعدی خطر ابتلا به سرطان مقعد در ناحیه مبتلا را افزایش می دهد. زگیل های داخلی مقعد ممکن است به دارو های موضعی پاسخگو نبوده و برای رفع آن ها به جراحی نیاز باشد.

از آنجایی که ویروس ایجاد کننده زگیل های مقعدی می تواند برای مدت های طولانی به صورت نهفته در سلول های پوستی باقی بماند، امکان بازگشت این زگیل ها وجود دارد. مراقبت پس از درمان و نظارت پزشکی می توانند اغلب در کاهش احتمال بازگشت زگیل ها موثر هستند.

زگیل های مقعدی در صورت بازگشت، در کلینیک جراحی درمان می شوند. در صورتی که زگیل های متعددی در زمان کوتاهی گسترش یابند، بیمار به جراحی مجدد نیاز خواهد داشت.

گزینه های درمانی زگیل های مقعدی شامل موارد زیر می شوند:

1- دارو های موضعی

در صورتی که زگیل ها بسیار کوچک بوده و بر روی پوست اطراف مقعد قرار داشته باشند به کار گیری این پماد ها بهترین گزینه درمانی به شمار می رود.

2- دارو های موضعی سوزاننده زگیل ها (تری کلرو استیک اسید، پودوفیلین)

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با کرایوتراپی روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

کرایوتراپی زگیل مقعدی

3- کرایوتراپی یا استفاده از نیتروژن مایع

4- جراحی

هنگامی که زگیل ها بسیار بزرگ بوده یا در داخل مقعد قرار دارند، درمان جراحی برای بیمار در نظر گرفته می شود. در این فرایند بسته به تعداد و موقعیت دقیق زگیل ها از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی استفاده می شود.

در صورت زیاد بودن تعداد زگیل ها امکان دارد جراح فرایند جراحی را در چند مرحله انجام دهد. قبل از انجام جراحی یک معاینه داخلی از ناحیه مقعد انجام شده تا هر گونه ضایعه داخل مقعد شناسایی و درمان شود.

دکتر حسین کرمی متخصص درمان زگیل تناسلی در مزدان و زنان

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ثریا پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من از بعد زایمانم دچار یبوست شدم و احساس کردم بواسیرم بیرون زد ،الان سه سال از زایمانم گذشته یه توده گرد دوره مقعدم بیرون زده نمیدونم بواسیره یا زگیل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   زگیل وجود ندارد
 • تصویر کاربر هما شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ،با توجه به اینکه تبخال تناسلی داشتم و الان رو به بهبودم ولی دو روزه درد مقعدی دارم و هنگام اجابت مزاج نیز درد دارم.این درد هم از تبخال است؟و ناگفته نماند که برای بهبود تبخال ها چون نمیتونستم راه برم مدام دراز کش بودم و اینکه تبخال ها اطراف واژن کشاله و چند سانت فاصله از مقعد بودند.
  1. تصویر کاربر هما شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   توضیح بیشتر اینکه وقتی روی شکم میخوابم درد مقعد خیلی کمتره ولی به پشت که بخوابم یا اگر بنشینم یکم دردش بیشتره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   مقعد شما باید از جهت تبخال معاینه شود
  3. تصویر کاربر هما پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   ببخشید اقای دکتر ،دکتر زنان و زایمان هم در تخصصشون هست که معاینه کنند؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   بله
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ایمانی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام نه سوزش نه درد داره فقط بر جستگی داره
  ضمنا بزرگتر هم شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب دکتر چندروز تازه ورزش شروع کردم دیروز متوجه یک چیز دردناک در نزدیکی مقعدم شدم که وقتی دست بهش میزنم حالت سفت و کرد می باشد و دردداره خواستم ببیتم این چی میتونه باشه و راه حل درمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   با دکتر جراح عمومی مشورت کنید ، در حیطه ی ارولوژی نیست
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من برای کرایو‌ امدم روی پام بود و الان دورش ورم کرده و حالت دغه گرفته باید چیکار کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتر میشود. پماد زینک بزنید و فرصت دهید
 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر سه سال پیش آپاندیس عمل کردم بعد از سه سال حالا رفتم دکتر میگه روده که برای آپاندیس عمل شده عفونت کرده َشما ویزیت میکنید بیام پیش شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام اماندیس و روده در حیطه ی کار ارولوژی نیست. با جراح عمومی مشورت کنید
 • تصویر کاربر آفاق جمعه ۷ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من درناحیه مقعددچارزگیل ودرقسمتهای پوستم دچارلکه قرمزشدم وبنابدلایلی ازجمله اضافه وزن شدید امکان مراجعه به پزشک وتواین ایام ندارم لطفابفرماییدچه دارویی میتونم مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش)
   عكسش را بفرستيد
 • تصویر کاربر رضوی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر...من چند روزه ک در ناحیه مقعدم درد زیادی رو دارم حتی موقع بلند شدن و نشستن درد دارم
  خارش نداره اما خیلی درد میکنه.. رابطه مقعدی هم داشتم
  با دست ک لمس میکنم یه سری دونه احساس میکنم
  عکس هم گرفتم ک دونه ها هستش اطراف مقعدم
  داخل عکس هم مشخصه.. حالا میخواستم بدونم اینا زگیله؟؟ باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش)
   من ندیدم
 • تصویر کاربر صدف دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من با همسرم رابطه مقعدی داشتم...الان مقعدم یه تیکه گوشت اضافه داره ...راه درمان خانگی ک‌گفتین باعث ازبین رفتن این تیکه اضافی میشه؟ این خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید
 • تصویر کاربر م.فلاح پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر..متوجه دانه های برجسته اطراف مقعدم شدم که به پزشک پوست مراجعه کردم که درمطب دارویی به مقعدم زدن و بعداز۲۰ دقیقه گفتند پماد هیدروکورتیزون ۱درصد را صبح و شب روی زگیل ها بزنم و هفته بعد مراجعه کنم الان سه روزه که میگذره و کمی هم زخم شده..خواستم بپرسم آیا این پماد جواب میده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   جهت انجام درمان با کرایو با شماره های ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۲۲۶۴۷۴۰۴ ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ بین ساعات ۱۰تلی۱۲ تماس بگیرید
درحال دریافت اطلاعات
× دریافت نوبت زگیل
پرسش از دکتر