آیا زگیل تناسلی سرطانی هم داریم؟ ( ویروس hpv )

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV یکی از رایج‌ترین بیماری های آمیزشی است. ممکن است این ویروس به صورت زگیل های تناسلی ظاهر شود. در بیشتر موارد، بیماری HPV به‌طور خود به ‌خود درمان می‌شود، ولی بعضی از انواع این بیماری که HPV پرخطر نامیده می‌شوند، ممکن است باعث ایجاد زگیل سرطانی یا سرطان شوند.


آیا HPV باعث سرطان می‌شود؟

زگیل تناسلی و سرطان در بعضی موارد با مرتبط هستند. بعضی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی می‌تواند منجر به سرطان و یا به اصطلاح عامیه زگیل سرطانی ،شود ولی مبتلا بودن به این ویروس به این معنی نیست که شما حتما سرطان دارید.

بیماری HPV یکی از رایج‌ترین بیماری‌های آمیزشی است. تقریبا همه افرادی که رابطه جنسی پر خطر دارند، روزی به HPV مبتلا می‌شوند. در بیشتر اوقات این بیماری به‌ طور خود به‌ خود طی 2 سال درمان می ‌شود و مشکل جدی بوجود نمی ‌آورد ولی گاهی اوقات بیماری HPV می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • سرطان مقعد
 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان دهان یا گلو
 • سرطان آلت تناسلی مردانه
 • سرطان واژن زنانه
 • سرطان مهبل

راه های زیادی وجود دارد که احتمال مبتلا شدن به سرطان HPV را کاهش می‌دهد. تزریق واکسن HPV و داشتن رابطه جنسی سالم (هر زمان که رابطه جنسی از طریق مقعد، واژن یا دهان برقرار می‌شود، استفاده از کاندوم و کاندوم زبانی یا دهانی (دِنتال دَم) توصیه می‌شود) می‌تواند به جلوگیری از این نوع سرطان ‌‌ها جلوگیری کند.

زگیل تناسلی در مردان

چگونه بیماری HPV تبدیل به سرطان می‌شود؟

بیشتر از 200 نوع ویروس و بیماری HPV وجود دارد که بیشتر آنها کاملا بی ضرر هستند و خود‌ به‌ خود درمان می‌شوند. ولی 13 نوع از این بیماری می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم و یک نوع از این 13 نوع می‌تواند باعث سرطان گلو، مقعد، مهبل، واژن و آلت تناسلی مردانه شود. آن دسته از بیماری‌های HPV که منجر به سرطان می‌شوند، HPV پرخطر نامیده می‌شوند. انواع دیگر HPV می‌تواند باعث ایجاد زگیل مثل زگیل تناسلی شود. این نوع بیماری‌ها، HPV کم خطر نامیده شده و منجر به سرطان نمی‌شوند. ولی عده ای به اشتباه به آنزگیل سرطانی می گویند.

بیشتر افرادی که به HPV مبتلا هستند، اطلاعی از آن ندارند زیرا معمولا علائمی ندارد. در بیشتر مواقع، سیستم ایمنی بدن به ‌طور طبیعی عفونت بیماری HPV را طی دو سال از بین می‌برد ولی در شرایطی دیگر ممکن است سیستم ایمنی بدن نتواند با HPV پرخطر مبارزه کند و عفونت در بدن باقی بماند. زمانی‌که HPV پرخطر خودش درمان نمی‌شود، می‌تواند سلول‌های دهانه رحم، دهان یا گلو، مقعد، آلت تناسلی مردانه، مهبل و واژن را به ویروس آلوده کند.

عفونت HPV سلول‌های معمولی را به سلول‌ های غیر عادی تبدیل می‌کند که سلول‌ های پیش‌ سرطانی نامیده می‌شود. اگر سلول‌ های پیش ‌سرطانی درمان نشوند، رشد کرده و به سلول‌های سرطانی تبدیل می‌شوند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

دو نوع از مهم‌ترین سرطان‌های ناشی از بیماری HPV، سرطان دهانه رحم و سرطان دهان است و انواع دیگر آن بسیار کم اتفاق می‌افتد.

سرطان حنجره

چه کسانی در خطر ابتلا به سرطان ناشی از بیماری HPV هستند؟

در حین رابطه جنسی، زمانیکه واژن، مهبل، دهانه رحم، آلت تناسلی مردانه، مقعد و دهان با آلت تناسلی فرد دیگری که به این بیماری آلوده است تماس پیدا کند، می‌تواند باعث ابتلا به بیماری HPV شود. HPV از طریق تماس پوستی و مخاط منتقل می‌شود؛ یعنی حتی زمانیکه افراد در رابطه جنسی به ارگاسم نرسند و یا از طریق واژن، مقعد یا دهان دخول صورت نگیرد هم بیماری منتقل می‌شود(در صورتی که یکی از طرفین آلوده باشد).

ابتلا به HPV به معنی ابتلا به سرطان نیست. بیشتر بیماری‌های HPV خود به‌ خود درمان می‌شوند و هیچ آسیبی به بدن نمی‌رسانند. با این حال بهتر است برای حفظ سلامتی‌، تمام تلاشتان را بکنید. برای جلوگیری از ابتلا به بیماری HPV باید به یک سری نکات توجه کنید. نکاتی در مورد پیشگیری از ابتلا به ویروس hpv وجود دارد که خواندن آن ها خالی از لطف نیست. می توانید بعد خواندن ادامه ی مقاله با کلیک بر روی گزینه ی زیر در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی اطلاعاتی بدست آورید.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

تنها راهی که بطور قطع می‌توان گفت که فردی به HPV مبتلا نمی‌شود، داشتن رابطه جنسی سالم است ولی بیشتر افراد بالاخره زمانی در زندگی ‌شان ممکن است ناخواسته رابطه جنسی نا سالم برقرار می‌کنند. اگر شما با فردی دیگر رابطه جنسی دارید با رعایت یک سری نکات، می‌توانید احتمال ابتلا به سرطان ناشی از HPV ( زگیل سرطانی ) را کاهش ‌دهید.

یکی از بهترین راه‌ های جلوگیری از ابتلا به HPV و سرطان ناشی از آن، انجام واکسیناسیون HPV است. این واکسن از شما در برابر بسیاری از بیماری‌ های HPV پرخطر( بیماری‌هایی که منجر به سرطان می‌شوند) محافظت می‌کند. واکسن گارداسیل یکی واکسن هایی است که از ابتلا به HPV که منجر به زگیل تناسلی می‌شود، جلوگیری می‌کند. بهترین زمان تزریق واکسن HPV قبل از برقراری رابطه جنسی با فرد دیگر است ولی حتی اگر تاکنون با فردی رابطه جنسی داشتید، می‌توانید با پزشک یا پرستار صحبت کنید تا تشخیص دهند که آیا این واکسن برایتان مناسب است یا خیر.

واکسن گارداسیل

هر زمان که از طریق واژن یا مقعد رابطه جنسی دارید، برای محافظت در برابر HPV از کاندوم یا کاندوم ‌های داخلی استفاده کنید. برای رابطه جنسی دهانی، استفاده از کاندوم یا کاندوم دهانی توصیه می‌شود. کاندوم و کاندوم دهانی برای جلوگیری از انتقال بیماری ‌های آمیزشی دیگر مثل: کلامیدیا (نوعی بیماری مقاربتی) یا بیماری HIV (ویروس ایدز) کاربرد بیشتری دارند و برای جلوگیری از HPV به این خوبی عمل نمی‌کند. هم‌چنین کاندوم به اندازه واکسن نمی‌تواند از HPV جلوگیری کند ولی قطعاً، احتمال ابتلا به HPV و سرطان ناشی از آن را کاهش می‌دهد.

مطالعات نشان می‌دهد که کشیدن سیگار و جویدن تنباکو می‌تواند خطر پیشرفت سرطان ناشی از HPV ‌بویژه سرطان گلو را افزایش دهد. بنابراین، دوری از مصرف تنباکو یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از ابتلا به بیماری HPV است. زنان باید مرتب برای چکاپ رحم به پزشک مراجعه کنند. تست پاپ ‌اسمیر و تست HPV می‌تواند به شما در جلوگیری از ابتلا به سرطان ناشی از HPV کمک کند.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد واکسن گارداسیل، میزان تاثیر گذاری، بهترین زمان تزریق و موارد بیشتر مقاله ی زیر را دنبال کنید.

واکسن گارداسیل

 

تشخیص ابتلا به سرطان ناشی از HPV

اگر پزشک علائمی در شما مشاهده کند، در ابتدا شما را معاینه می‌کند و بعد با انجام نمونه ‌برداری تشخیص می‌دهد که مبتلا به سرطان گلو، مقعد، مهبل، آلت تناسلی مردانه و واژن هستید یا خیر. تست‌ های مختلفی برای بیماری HPV وجود دارد که می‌تواند انواع HPV پرخطر (بیماری‌هایی که منجر به سرطان می‌شوند) را در رحم‌ تشخیص دهد. همچنین تست‌ های دیگری مثل تست پاپ ‌اسمیر وجود دارد که تغییر غیر عادی سلول‌ ها را که باعث سرطان می‌شوند، در رحم تشخیص می‌دهد.

اگر تغییر سلول‌های رحم که به‌ دلیل بیماری HPV پرخطر اتفاق می‌افتد، قبل از تبدیل به سلول‌های سرطانی تشخیص داده‌ شود، معمولا قابل درمان است. به همین خاطر است که رحم باید مرتب چک شود.

 

آزمایش دیگری وجود ندارد که HPV پرخطر را در قسمت ‌های دیگر بدن تشخیص دهد و فقط برای رحم تست تشخیص وجود دارد. اگر شما به‌ طور مرتب از طریق مقعد رابطه جنسی برقرار می‌کنید، پزشک ممکن است آزمایش پاپ اسمیر مقعد را به شما پیشنهاد دهد که البته این آزمایش به همه افراد توصیه نمی‌شود. دانشمندان درباره بیماری HPV مطالعات زیادی انجام می‌دهند و به احتمال زیاد در آینده آزمایش‌ های بیشتری برای HPV ارائه می‌شود.

بهترین کار این است که برای تشخیص زگیل تناسلی سرطانی به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی آزمایش ها و تست ها بهترین روش درمانی رو برای شما در نظر بگیرند. برای خواندن مطالب بیشتر در ارتباط با تشخیص زگیل تناسلی میتوانید مقاله ی زیر را دنبال کنید.

آزمایشات و تشخیص زگیل تناسلی

دکتر حسین کرمی متخصص درمان زگیل تناسلی

4/5 - (5 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادر دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  بااحترام و درود خیلی فوری دوسدارم برسم خدمتتون و میخام بدونم کدوم روش رو باید برای درمان پیش بگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 1 سال پیش)
   اینها صد در صد زگیلند وبهترین درمان زگیل تناسلی بر اساس منابع معتبر جهانی پزشکی کرایو درمانی است لیزر زدن وسوزاندن ‌تیغ زدن باعث پخش آنها میشود وبا کرایو درمانی زگیل ۸۰ در صد برای همیشه از بدن می‌رود جهت کرایو با شماره های ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ هر روز از ساعت 10 صبح الی ۱۲ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر ناروئی یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر یه چند تا زائده روی آلت تناسلی ام در آمد میخواستم بدونم زگیل هستش یا یه چیز دیگه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   عکسش را اینجا بفرستید
 • تصویر کاربر معصومه چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چهارماهه باردار هستم دو ماه پییش درد داشتم در قسمت اندام تناسلی این هفته متوجه شدم یه زگیل بغل کلیتوریس زده دردش خیلی زیاده این سمت راست دراومده سمت چپم هم درد میکنه رگش برآمده شده تا واژنم.یکم سرپا وایسادنی درد میگیره زیاد نمیتونم راه برم زیاد نمی تونم بشینم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   عکس
 • تصویر کاربر الهام شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  آبان ماه رابطه مشکوکی داشتم که تماس بین قسمت های جنسی نبوده. دوماهه با مراجعه به ۳ تا پزشک و تشخیص زگیل تناسلی. مجردم برام خیلی مهمه که درمانم بدون بازگشت باشه یا در قسمت های عمیق واژنم نفوذ نکنه چون پرده بکارتم رو مجبورم حفظ کنم.لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   مشکوک به زگیل است. راهش یا انجام پاپ اسمیر هست یا نمونه برداری از ضایعات جهت انجام تست hpv
 • تصویر کاربر ایرانی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من با خانمی که مبتلا به نوع 16 و 18 بوده رابطه داشتم و خودشم این موضوع رو نمیدونست و بعدا فهمید الان من به مدت یک ساله زگیل روی الت دارم و داره بزرگتر میشه .عکس فرستادم براتون لطفا کمکم کنین بخدا دارم عصبی میشم خیلی نگرانم که منتقل نکرده باشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   عکس واضح نیست در صورتی که زگیل دارید راهش کرایو است
  2. تصویر کاربر ایرانی شنبه ۲۸ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   اقای دکتر زگیل کاملا روی الت تناسلی مشهوده . میخواستم بدونم اینکه داره بزرگتر میشه نیاز به درمان داروئی یا خوراکی هست یا فقط درمان موضعی لازمه و اینکه کسی از من مبتلا شده یا نه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   درمانش همان کرایو است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  میخواستم بدونم اینها زگیلند ؟؟
  درد و سوزش کم
  خوارش زیاد دارم
  ۱۵سالمه تا حالا رابطه ام نداشتم
  اگر زگیل نیستن باید چیکار کنم
  از اینایی که تو عکس هست خیلی بشتر رو بیضه کم و با فاصله
  زیر آلتم زیاد با فاصله کم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   عکس را دیدم مشکلی وجود نداره نگران نباشید
  2. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   یعنی چیزی نیست؟؟؟
   درمان نمیخواد؟؟؟
  3. تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   یعنی اینا زگیل نیست
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   خیر زگیل ندارید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده روی کشاله پام یه برامدگی خیلی ریز درومده فک‌کنم قبلا جوش بوده زیاد بهش دست زدم احساس می کنم حالت گوشت مانند شده نوکش خیلی ریز هست
  ایا این زیگیل تناسلی می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   ظاهرش به زگیل شباهت ندارد
 • تصویر کاربر Javad سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 374 مشاهده پرسش
  سلام، من چند روزی هست که این دو تا جوش که رنگشون متمایل به سفیده رو shaft التم ظاهر شدن، خارش یا دردی ندارن و یه حالت زیر پوستی دارن انگار که مثلا یه توپ کوچولو زیر پوستمه، اینا چین به نظرتون؟
  1. تصویر کاربر Javad یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   عکسای بیشتر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   چیز نگران کننده ای نیست ، زگیل نیست ، ‌پسول سفالکسین هر ۶ ساعت استفاده کنید
  3. تصویر کاربر Javad دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   ممنونم دکتر🙏🏼ممکنه STD باشه یا که کلا چیز خاصی نیست؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   به نظر نیست ، اگر بهتر نشد با متخصص عفونی مشورت شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رامک دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ارادت
  جناب دکتر نزدیک یکسال پیش بعد از اصلاح کنار پوست بغل پام نزدیک آلت 3 تا بر آمدگی دیدم که کم کم بزرکتر شد و متاسفانه با اصلاحهای بعدی تعدادش بیشتر شد الان 3 هفتست از اسید سالیسیلیک استفاده کردم 3 تاش سیاه شده افتاده 4، 5 تاش خیلی کوچیکتر شده، میخاستم بدونم اینا زگیل هستن یا اسکین تگ و اینگه اسید سالیسیلیک رو ادامه بدم یا نه، خیلی متشکرم و سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام عکس بفرستید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  اگر به زگیل تناسلی حلق مبتلا شویم چه نشانه هایی دارد و چه درمانی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   باید توسط متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر